PZC Voedselbank heeft 500 klanten ZONDAG GEOPEND Brugman Êüntratuin Ben Pauwels schudt hand na hand Respect voor een doodgewone jongen Meeste afnemers op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen ii fffV m Ministerie betaalt bomruiming Trapveld liefst bij skatebaan Dorpsstraat opnieuw onder de loep zeeuwse almanak Historie uit Politiecontrole 0113-315649 jvww.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; flationaal: 020-4562500. zaterdag 22 april 2006 rioorNadia Berkelder MIDDELBURG - Meer dan vijf honderd gezinnen in Zeeland zijn aangewezen op hulp van de piedselbanken. Op Walcheren eo in Zeeuws-Vlaanderen is de nood het hoogst. De Pagter Antiek Interieur De meest complete collectie: van 18" eeuws antiek tot de nieuwste trends editie Zeeuws-Vlaanderen meer ziektekosten dan andere mensen. Rotterdam gaat in Den Haag pleiten voor maatregelen. De gemeente wil bijvoorbeeld dat er een inkomensafhankelij ke kindertoeslag komt voor mi nima. Donderdagmiddag werd tien ton aardappelen afgeleverd bij de voedselbank Walcheren in Middelburg, samen met een che que van tweeduizend euro. De aardappelen, met een waarde van tienduizend euro, zijn ge schonken door raffinaderij To tal. Het geld was een cadeau van de Lions club Walcheren. „Het is een heel mooie donatie", zegt D. van der Meer van de voedselbank. „Waarschijnlijk verdelen we de aardappelen over verschillende voedselban- ken in het land. We kunnen ze ruilen tegen andere producten. Dat hebben we ook gedaan toen we van Coroos zestig ton pot- groente hebben gekregen." De Walcherse voedselbank is on langs verhuisd naar een loods op bedrijventerrein Amestein in Middelburg. Om het nieuwe pand te kunnen betalen, was subsidie nodig. De gemeenten Middelburg en Vlissingen heb ben inmiddels elk achtduizend euro toegezegd. Op het verzoek om vierduizend euro aan de gemeente Veere heeft de voedselbank nog geen antwoord gehad. SLUIS - De kosten voor het ruimen van twee vliegtuig bommen uit de Tweede Wereldoorlog in Breskens bedra gen driehonderdduizend euro. Een groot deel daarvan kan bij het ministerie van Binnenlandse Zaken worden ge declareerd. Voor de gemeente Sluis resteert een bedrag van 4500 euro voor diverse algemene kosten. De Stichting Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, eigenaar van het perceel in de Roode Polder waar een bom werd gevonden, betaalt ruim zestigduizend euro. Een tweede bom werd gevonden op de locatie van de vroegere Cito-garage. Het ministerie heeft ingestemd met een onderzoek naar niet-gesprongen explosie ven in de kern Breskens. Voor het onderzoek zijn alle werkzaamheden aangemeld die tot nu toe bekend zijn. Het gaat om een gebied dat ligt in de voormalige aanvliegroute van geallieerde vliegers, van uit het zuidwesten in de richting van Fort Frederik Hen drik in Breskens. Onder meer vanaf dit fort bewaakten de Duitsers de Westerschelde. De kans bestaat dat bij graaf werk voor aanpassingen aan het riool in de Dorpsstraat en Oude Rijksweg nog meer projectielen worden gevon den. Het project Waterdunen en de bouw van een brede school op de plaats van bibliotheek Ghistelkerke vallen ook onder de regeling. KOEWACHT - Een trapveldje voor de jeugd hoort naast de skatebaan, vinden Koewachtenaren. Dat is de uit komst van een door de dorpsraad uitgeschreven enquête. Er waren vijf verschillende opties; de meeste responden ten kozen een veldje naast de skatebaan als beste locatie. Naast de skatebaan is de minste overlast te verwachten, denken de dorpelingen. Bij de andere voorgestelde loca ties liggen woningen in de directe omgeving. De gemeente had bij monde van wethouder C. Liefting de jongeren al een paar doeltjes toegezegd. „De jongeren heb ben zelf de voorkeur uitgesproken voor een grasveld toen ze mij eind vorig jaar de handtekingen voor het veldje overhandigden. Ik kan dus wel toezeggen dat er doeltjes komen, maar waar en wanneer die er staan, moet nog wor den bekeken. SLUIS - De herinrichting van de Dorpsstraat in Breskens wordt opnieuw onder de loep genomen. Dorpsstraat-be woners J. Iiuigh en B. Maring maakten bij de gemeente Sluis bezwaar tegen het aantal parkeerplaatsen, dat in het reconstructieplan is vastgesteld op negentien. Huigh en Maring vinden dat het belang van de ondernemers in de Dorpsstraat te zwaar weegt. Ook de communicatie tus sen ondernemers, bewoners en gemeente liet volgens hen veel te wensen over. Raadsleden J. Wielakker (PvdA), S. Quaak (CDA) en C. Bolijn (D&T) beaamden dat. „Wij willen daarom opnieuw met de bewoners om de tafel", zei Quaak. Wethouder J. Boogaard beloofde daarop het plan nog eens met de bewo ners te bespreken. van 12.00 tot 18.00 uur "uitsluitend keukenshowroom. Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114320080 KEUKENS t BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Hevig onder de indruk van de littekens die de Eerste Wereld oorlog in het Vlaamse leper heeft nagelaten, fietste het persgezelschap door het heu vellandschap. „En van welke krant ben jij?", knoopte de fo tograaf uit Breskens een ge sprek aan met een verslaggeef ster. Om even later de journalist van zijn eigen krant op de hoogte te brengen. „Van dat vrouwtje heb je niets te vre zen, hoor. Die is van het Histo risch Nieuwsblad. Die krant brengt vanuit historisch oog punt al het nieuws een dag la ter dan de andere dagbla den. TERNEUZEN - De politie houdt vanavond en vannacht extra alcoholcontroles in Zeeuws-Vlaanderen. r zijn voor komende weken meer extra controles langs de weg aangekondigd. Maandag 1 mei zijn er snelheidscontroles in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, de erna plus op 12 mei in West-Zeeuws-Vlaanderen. In die regio wordt donderdag 4 mei gekeken of iedere inzittende de gordel draagt. In de nacht van 19 op 20 mei is er in het wes ten weer een alcoholcontrole. Oud-wethouder Ben Pauwels (r) neemt een cadeau in ontvangst op zijn zeer drukbezochte afscheidsreceptie in Kloosterzande. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De goege meente van Hulst en (verre) om streken kwam gisternamiddag massaal af op de afscheidsrecep tie van de Hulster oud-wethou der Ben Pauwels. Zij hadden het er graag voor over om gemid deld veertig minuten in de rij te staan om Pauwels te bedanken voor wat hij de afgelopen 32 jaar voor Oost-Zeeuws-Vlaande- ren heeft betekend. De afbeelding op de uitnodiging van de receptie was niet voor niks gekozen: een tekening van de toekomstige jachthaven bij Perkpolder. Een project dat Pauwels de laatste jaren liefko zend als 'zijn kindje' aanduidde. Pauwels' afscheidscadeau was dan ook passend: hij mag, met commissaris van de koningin W. van Gelder aan de stuurknup- pel, een vlucht maken over 'zijn' Perkpolder. CDA'er Pauwels (63) speelde de afgelopen 32 jaar een prominente rol in de Oost-Zeeuws-Vlaamse politiek. Aan zijn carrière in de gemeente politiek kwam een eind, toen het CDA bij de recente college formatie buiten de boot viel. Afmaken Pauwels zag dat als het moment om afscheid te nemen. Hij had het zelf graag anders gezien, hij had graag de mogelijkheid ge had de zaken die hij in gang had gezet, af te maken. Plan Perkpol der natuurlijk, maar ook de wo ningbouw op het terrein van de hockeyclub in Hulst, de laatste fase van plan Groote Kreek, plan Zoutedijk en plan Hokan in Kloosterzande. Hij zal de ont wikkelingen nu vanaf de zijlijn moeten aanschouwen. De rij bij zaal Van Leuven in Kloosterzande, waar de gemeen te hem zijn afscheidsreceptie aanbood, stond een kwartier na aanvang al ver tot buiten. Behal- foto Camile Schelstraete ve burgers, voornamelijk uit Pauwels woonplaats Klooster zande, was ook de bouwwereld sterk vertegenwoordigd. Pau wels boog zich de laatste jaren immers over ruimtelijke orde ning. Ook burgemeesters met wie Pauwels samenwerkte, kwa men hem feliciteren, onder hen Th. Steenkamp en A. Vogelaar, oud-burgemeesters van de voor malige gemeente Hontenisse. Ook de provinciale politiek was met een sterke afvaardiging naar Kloosterzande afgezakt. Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl f I r 6e stoe' gratis van -^JJJ 17 april t/m 3 juni de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living u vindt ons aan de Schoüwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur. vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl Genieten komt van BinnenUit. Op Walcheren halen 164 gezin nen wekelijks een pakket op, in Zeeuws-Vlaanderen zijn tussen Se 160 en 170 klanten. In Goes tnaken 130 gezinnen gebruik van de voedselbank, op Schou- wen-Duiveland 60. Mensen die minder dan honderd vijftig euro in de maand te beste den hebben aan voedsel en kle ding kunnen elke week bij de voedselbank een pakket opha len. Dat bedrag geldt voor al leenstaanden. Voor meerper- soonshuishoudens ligt het be drag hoger. Het pakket bestaat uit levensmiddelen, zoals verse groente, conserven en brood. Uit onderzoek van de Rotter damse afdeling sociale zaken en werkgelegenheid dat deze week werd gepubliceerd, blijkt dat de hoogte van de bijstandsnorm niet voor iedereen toereikend is. i Vooral alleenstaande bijstands gerechtigden met kinderen heb ben grote financiële problemen. Schoolkosten, vervoer en huis houdelijke verzorging van kinde ren in de middelbare-schoolleef- tijd drukken zwaar op het huis houdbudget. Schuld Mensen die nog een schuld moe ten aflossen, kunnen moeilijk rondkomen van hun uitkering, blijkt uit het onderzoek. Ook al leenstaande ouderen met alleen AOW komen tekort. Ze hebben vaak hogere woonlasten en (Advertentie) door Maurits Sep VLISSINGEN - Joseph Edward Baxter sneuvelde als matroos bij de aanval van de Engelsen op Zeebrugge, vannacht 88 jaar geleden. Peter Vervaat uit Mid delburg verdiepte zich in het le ven van Baxter, die in Vlissin gen ligt begraven. „Een doodgewone jongen. Gebo ren in Schotland. Met zijn ouders verhuisd naar het noor den van Engeland. Hij kwam uit een gezin met tien kinderen. Va der was visser. Hij was ge trouwd, had twee kinderen en was kapper. Waarschijnlijk om dat zijn schoonvader een kap perszaak had." Joseph Baxter is dood, maar voor Vervaat is hij weer een beetje gaan leven. De Middelbur ger heeft zich het afgelopen half jaar vrijwel dagelijks met de Schot beziggehouden. Hij kwam hem bij toeval op het spoor. „Ik liep hier op de Noorderbe graafplaats langs de graven van slachtoffers uit de Eerste We reldoorlog. Op zijn grafsteen kwam ik de omschrijving motor launch tegen. Ik wist niet wat dat was en ben me erin gaan ver diepen." Een motor launch, ont dekte Vervaat, is een snel,'klein, houten vaartuig voor acht tot tien koppen. Het beschikte over (Advertentie) Peter Vervaat bij de grafsteen van Joseph Edward Baxter in Vlissingen. een lichte bewapening en had meestal tot taak aanvalsschepen te begeleiden, mijnen en rook gordijnen te leggen en patrouil les uit te voeren in de Engelse kustwateren. Op zijn zoektocht kwam Ver vaat in contact met een groep mensen uit de hele wereld die zich verdiepen in deze schepen. Zolderkamer Zijn fascinatie voor de Eerste Grote Oorlog, is te herleiden tot de zolderkamer van zijn oma. Daar vond hij als zesjarig jochie exemplaren van het geïllustreer de weekblad De Prins. Edities uit de oorlogsjaren 1914 tot 1918. De foto's van soldaten in trigeerden hem. „Ik ben me al tijd blijven interesseren voor de Eerste Wereldoorlog, maar pas na mijn pensioen, drie jaar gele den, heb ik het echt opgepikt." Via de speurtocht naar de motor launch belandde Vervaat bij Jo seph Edward Baxter. Hij was 31 toen hij in de nacht van 22 op 23 april 1918 omkwam bij de aan val op Zeebrugge. Toen zijn mo tor launch aan de zijde van het aanvalsschip Vindictive naar de havenpier voer, openden de Duitsers het vuur. Baxters schip werd geraakt en de comman dant en twee matrozen lieten het leven. Zij sloegen over- foto Lex de Meester boord. Van de andere twee is geen spoor meer gevonden. Het levenloze lichaam van Baxter werd een maand later, op 25 mei 1918, drijvend in de Wielingen voor de Zeeuws-Vlaamse kust opgepikt door een Vlissings be- tonningsvaartuig. Dat bracht hem in Vlissingen aan wal. Baxter vond zijn voorlaatste rustplaats op het kerkhof Vrede hof. In 1982 werd hij herbegra ven op de Noorderbegraaf plaats, bij nog veertig Belgische, Britse en Franse slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog. Er liggen nog drie Britten die bij de aanval op Zeebrugge zijn omge komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67