Plan buitengebied op de schop Jl PZC PZC Niet alles is ook echt wat het lijkt Belg gepakt voor verkrachtingen in Zeeland 11 Evenementenbeleid keert terug op politieke agenda Ruim vijfhonderd gezinnen eten van voedselbanken 13 Gemeente brengt onder meer rol van water in beeld Fietstocht voor senioren V Zandweer SGP'er uit fractie gezet Woningen in Oud-Vossemeer Veere klaagt over postbezorging Verzet tegen sloop vlasroterij Nieuwe sporthal in Hulst De Levende Delta" Ontpoldering zaterdag 22 april 2006 GBIJPSKERKE - Een 44-jarige Belg is aangehouden voor twee verkrachtingen in Zeeland. Hij zou vorig jaar in Grijpsker- ke hebben geprobeerd een meis je van 17 te verkrachten. Ook een verkrachting in Wolphaarts- dijk in 2004 wordt aan hem toe geschreven. De man uit Bras- schaat is woensdag op verzoek van het Openbaar Ministerie in Middelburg door de Belgische politie thuis aangehouden en overgedragen aan Nederland. De man is gisteren verhoord door de rechter-commissaris en blijft voorlopig vastzitten in Middelburg. De poging tot ver krachting in Grijpskerke vond plaats in de nacht van 20 op 21 juli vorig jaar. Een meisje dat van Domburg naar huis fietste werd van haar fiets geduwd en in de bossen getrokken. Doordat zij zich verzette en met haar mo biele telefoon het alarmnummer kon bellen, sloeg de man op de vlucht. De politie besteedde in het tv-programma Opsporing Ver zocht aandacht aan de zaak. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Schouwen- Duivelandse bestemmingsplan buitengebied gaat volledig op de schop. De gemeente werkt on der meer aan een 'waterplan'. Het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied moet maart 2007 klaar zijn en aanslui ten op het provinciaal omge vingsplan. Nog niet zo lang geleden was het streekplan Zeeland het richt snoer bij de ontwikkeling van bestemmingsplannen voor het buitengebied. Het streekplan is ingeruild voor het provinciaal omgevingsplan en dat houdt in ook voor wat betreft de be stemmingsplannen buitenge bied de bakens verzet moeten worden. Het nieuwe provinciale beleid beoogt meer ruimte voor ontwikkeling en maatwerk op gemeen telijke niveau. De gemeente Schouwen-Duive- land wil daar via een ingrijpen de wijziging van het bestem mingsplan buitengebied op in spelen en gaat daarom allereerst kijken welke basiskwaliteiten behouden moeten blijven welke versterkt kunnen worden. Op ba- ;is van de uitkomsten van die in ventarisatie wordt een zogehe ten 'landschappelijk raamwerk' ontwikkeld en dat moet uitein delijk de basis worden van het vernieuwde bestemmingsplan buitengebied. Verder gaat de gemeente in een waterplan op een rijtje zetten omgegaan dient te worden met het oppervlaktewater, wel ke rol het water moet spelen bij inrichting en ontwikkeling van Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouw nauwkeurig in het oog houden, maar ook het vizier richten op aquacultuur. In het bestemmingsplan moet verder helder geregeld worden wat er kan en mag gebeuren met agrarische gebouwen die leeg komen te staan. In het ver lengde daarvan wordt op rij gezet wat mogelijk is voor wat betreft Nieuwe Economische Dragers. Een leegstaande schuur kan wellicht onderdak bieden aan een kleinschalig ambachtelijk bedrijf, kantoor ruimte bieden of een computer softwarebedrijf herbergen. Ook aan de mogelijkheden en on mogelijkheden voor mini- campings en andere recreatieve functies wordt gekeken en het zelfde geldt voor wonen in het landelijk gebied. Als praktisch hulpmiddel bij het inrichten van een gebied wordt gedacht aan een voor dat gebied op maat gesneden beeldkwaliteitplan, al dan niet aangevuld met een voorbeeldboek waar precies in staat wat ter plaatse wel en niet mag. Het is de bedoeling dat het land schappelijk raamwerk in con cept juli dit jaar gereed terwijl in september een kadernota voor het buitengebied het levens licht moet zien. Maart volgend jaar moet het voorontwerpbe stemmingsplan buitengebied klaar zijn. Bij het vernieuwen van het be stemmingsplan wil de gemeente de belangen van land- en tuin- ZIERIKZEE - De traditionele fietstochten voor senioren 50-plus gaan aanstaande dins dag weer van start. De eerste tocht voert van Zierik- zee naar de Heerenkeet en is on geveer 25 kilometer lang. De fietsers worden begeleid door ritleiders en een bezem wagen. De tocht begint om 13.30 uur bij sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Onder leiding van Jenny van den Broeke werken de kinderen aan hun animatiefilm, door Marcel Modde ZIERIKZEE - Van rustig klassikaal on derwijs is vrijdag op 't Kofschip in Zie rikzee niets te merken. Leerlingen ren nen op de gang langs elkaar heen. Een meisje met een politiepet lijkt wat orde in de chaos te komen scheppen, maar ze is met attributen slechts op weg naar de bron van alle drukte: de filmset van groep zeven. Hoofdrolspeelster Cecile van de Velde wordt laagje voor laagje geschminkt tot oud omaatje. De verfbeurt gaat deel uit maken van de animatiefilm, legt Jenny van den Broeke uit. Ze is studente aan de Academie voor Kunst en Vormge ving Sint Joost in Breda en op uitnodi ging van locatiedirecteur Joke van An- raad voor het filmproject op de basis school afgereist naar Zierikzee. De kin deren hebben het script en de vormge ving zelf bedacht, met een beetje hulp van meester Ton Schults. Van den Broe ke zorgt voor de opnamen en latere com puterbewerking. Een animatiefilm is vooral heel veel werk voor relatief weinig tijd. Van iede re relevante gebeurtenis of beweging wordt een foto gemaakt. In één seconde worden zo 25 beelden verwerkt, legt de projectleidster uit. Achter elkaar gezet vormen die foto's een lopend verhaal, met als groot voordeel dat er handelin gen kunnen worden weggelaten danwel toegevoegd. Zo is de visagiste van Ceci le bij de montage in de computer niet te zien, waardoor het lijkt alsof het ge zicht van oma zichzelf vormt. Klasge nootjes van de filmster zijn ondertussen druk met het maken van poppetjes en rekwisieten, die figureren in het zelf ge bouwde straatdecor. Zo worden acteurs van vlees en bloed straks afgewisseld met knutselfiguurtjes van klei en elek triciteitsdraad. „Lekker buigzaam", zegt het creatieve brein meester Schults. Het script van Lex Nouwen en Mick Vleeshouwer is gekozen uit verschillen de inzendingen uit de groep. Ze bedach ten een omaatje met een rollator die een gewapende overval pleegt op een bank. De dader weet aan de politie te ontsnap pen en gebruikt de buit om zich bij een plastisch chirurg in het buitenland weer een jong uiterlijk aan te laten me ten. Eén foutje: de rollator kan ze niet laten staan. Van Anraad beoogd met het filmproject niet alleen een educatieve kant te belich ten, het moet tevens genoeg materiaal opleveren voor een avondvullend pro gramma als afsluiting van het school jaar. De animatiefilm is slechts één on derdeel uit dat totale programma. Hip „Groep zes doet weer iets met een recla meblok, anderen maken een quiz, de kleutergroepen hebben hun eigen pro gramma met sprookjes. De hele school is met dit project bezig. Zo hopen we dat het straks één gezellige televisie avond oplevert voor ouders, opa's en oma's en andere belangstellenden." foto Dirk-Jan Gjeltema „Filmen is momenteel hartstikke hip", zegt Van Anraad terwijl ze haar digita le foto- en filmcamera omhoog houdt. „Sinds mijn kleinzoon is geboren, heb ik dit apparaatje gekocht en maak ik films bij het leven. Allemaal van die 1-minuutjes. Iedereen doet het." Kortom, een fantastisch medium om te gebruiken als lesmiddel,aldus Van An raad. „Je kan er zoveel meer mee laten zien dan de mogelijkheid die we 38 jaar geleden hadden, toen ik in het onder wijs begon. Maar tegelijkertijd kun je beeld ook heel makkelijk manipuleren. Iets kan bedriegelijk echt lijken. Ook dat opvoedkundige aspect willen we met dit filmproject benadrukken. Niet alles is wat het lijkt." Na tien minuten concreet filmen vrij dagochtend lijkt de productie van groep zeven al een eind op weg. Maar ook daar is het de schijn die bedriegt, helpt Van den Broeke de leek snel uit de droom. „Ik denk dat dit bij elkaar drie secon den bruikbaar materiaal heeft opgele verd. Het moet een film van drie tot vier minuten worden. Dus we moeten nog even gas geven." VLISSINGEN - Als het gisteren al zulk lekker weer was, hoe fijn moet het vandaag wel niet toe ven zijn? Om maar te zwijgen over morgen. Vol gens weervoorspellers is de warmte onderweg naar Nederland. En die blijft nog wel even. Dan zal dit jongetje de komen de tijd nog veel zandkas telen nalaten op het bad- strand van Vlissingen. foto Ruben Oreel SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse SGP heeft fractievoor zitter M. Klippel uit de fractie gezet. Aanleiding vormen ge ruchten over zijn gezinssituatie die op Tholen de ronde doen. Volgens de fractie is Klippel daardoor niet te handhaven. Hoewel de SGP het hem heeft ontraden, blijft Klippel op per soonlijke titel in de gemeente raad zitten. De fractie betreurt dat zeer, staat in een verklaring die de Thoolse SGP gisteren naar buiten bracht. Klippel was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. De fractie stelt dat Klippel 'onderwerp van discus sie is geworden'. „Naar het oor deel van de SGP-fractie tast die discussie de integriteit van de heer Klippel aan, waardoor hij niet langer geloofwaardig kan functioneren als raadslid van de SGP. De fractie van de SGP mag er op aangesproken worden dat haar vertegenwoordigers niet de schijn des kwaads tegen zich hebben." door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het evenementen- beleid is terug op de politieke agenda. Op verzoek van het CDA praat de raad hier binnen kort weer over. „We hebben niet zozeer problemen met het evene- mentenbeleid zelf maar wel met de kosten", zegt N. de Danschut- ter van het CDA. Het CDA reageert hiermee op de commotie die is ontstaan. Twee toonaangevende festivitei ten (Brouwers Havenconcert en Visserij dagen Bru) hebben in middels aangegeven er geen brood meer in te zien omdat de kosten de pan uit rijzen. „We hebben er niet goed genoeg over nagedacht", steekt De Danschut- ter de hand in eigen boezem. „We hebben als raad de tarie ven in februari vastgesteld en toen hadden verschillende clubs de begroting en het programma al rond. Die komen nu in de pro blemen." De Danschutter pleit voor een overgangsregeling van drie jaar. ,Op die manier wordt de pijn wat verzacht. Daarnaast wil De Danschutter dat de gevol gen van het evenementenbeleid goed in kaart wordt gebracht. „We hebben als raad geen goed beeld van de situatie. Er is in fe bruari, toen we dit beleid vast stelden wel een motie aangeno men van de VVD over verlaging van de precariorechten maar hoe zit het met de andere regels? En ik wil weten wat de conse quenties zijn voor de toekomst en hoe we daar als raad mee om willen gaan." Pijnpunt Het nieuwe evenementenbeleid leidt voor tal van stichtingen en clubs tot enorme kostenstijging. OUD-VOSSEMEER - Het Thoolse college heeft zijn mede werking toegezegd aan de herinrichting van de Hofstraat in Oud-Vossemeer. Het gaat om de bouw van acht wonin gen en de verbetering van één bestaande woning Op de plaats waar de woningen komen stond eerst een agrarisch bedrijf. „De plaats heeft inmiddels de bestem ming wonen gekregen", meldt een voorlichtster van de ge meente Tholen. Voor de zomer worden de benodigde pla nologische procedures in gang gezet. Het is nog niet be kend wanneer de bouw van de woningen begint. DOMBURG - Het college van B en W van de gemeente Veere wijst de leden van de Tweede Kamer erop dat de dienstverlening van TPG post te wensen overlaat. Sinds 5 december bezorgt TPG geen post meer aan huis op de re creatieterreinen Joossesweg in Westkapelle, het Ooster park en het Dunopark in Oostkapelle en Breezand I en II in Vrouwenpolder. De eigenaren kunnen hun post opha len in Middelburg. Deze handelwijze raakt honderderden huiseigenaren in de gemeente Veere. De leefbaarheid in Zeeland is daar mee in het geding en met deze verschraling kan ook de rest van Nederland te maken krijgen. „In Veere worden huizen overgeslagen die recreatief maar ook permanent gebruikt worden", stipt het college aan. De kwestie werd onlangs door enkele bewoners van re creatiewoningen in Oostkapelle voorgelegd aan de geschil lencommissie van TPG-post. De commissie stelde dat het bedrijf terecht de adressen op de recreatieterreinen over slaat. KOEWACHT - De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut maakt ernstig bezwaar tegen de voorge nomen sloop van de voormalige vlasroterij St. Andries aan de Tragel bij Koewacht. Volgens de Bond, die zich inzet voor behoud van cultuur monumenten, is de roterij een 'voor de industriële geschie denis en het karakter van de streek uniek erfgoed'. Een projectontwikkelaar heeft bij de gemeente Temeuzen een sloopvergunning gevraagd en wil op het wij komende terrein vijf luxe landhuizen bouwen op kavels van vijfdui zend vierkante meter. In het bezwaar herinnert de Bond Heemschut eraan dat de in 1938 gebouwde coöperatieve vlasfabriek St. Andries de meest karakteristieke en grootste vlasfabriek in de hele vlastelende Euregio was. HULST - Het bestuur van gemeenschapscentrum Den Dullaert heeft volgende week duidelijkheid over het tijd pad voor de bouw van een nieuwe en grotere sporthal op de plaats van de gesloopte accommodatie aan de Sport- laan in Hulst. Dat zei waarnemend voorzitter Th. Baert gisteren, de dag nadat een ruime meerderheid van de gemeenteraad het be sluit nam om de nieuwe sporthal op die plek te bouwen. Die schaarde zich achter het voorstel van burgemeester en wethouders om voor 850.000 euro een nieuwe sporthal te bouwen op de plaats van de hal die eind vorig jaar be zweek onder een pak sneeuw. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Meer dan vijf honderd gezinnen in Zeeland zijn aangewezen op hulp van de voedselbanken. Op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen is de nood het hoogst. Op Walcheren halen 164 gezin nen wekelijks een pakket op, in Zeeuws-Vlaanderen zijn tussen de 160 en 170 klanten. In Goes maken 130 gezinnen gebruik van de voedselbank, op Schou- wen-Duiveland 60. Mensen die minder dan 150 eu ro in de maand te besteden heb ben aan voedsel en kleding kun nen elke week bij de voedsel bank een pakket ophalen. Dat bedrag geldt voor alleenstaan den. Voor meerpersoonshuishou- dens ligt het bedrag hoger. Het pakket bestaat uit levensmidde len, zoals verse groente, conser ven en brood. Uit onderzoek van de Rotter damse afdeling sociale zaken en werkgelegenheid dat deze week werd gepubliceerd, blijkt dat de hoogte van de bijstandsnorm niet voor iedereen toereikend is. Vooral alleenstaande bijstands gerechtigden met kinderen heb ben grote financiële problemen. Schoolkosten, vervoer en huis houdelijke verzorging van kinde ren in de middelbare-schoolleef- tijd drukken zwaar op het huis houdbudget. Mensen die nog een schuld moe ten aflossen, kunnen moeilijk rondkomen van hun uitkering, blijkt uit het onderzoek. Ook al leenstaande ouderen met alleen AOW komen tekort. Ze hebben vaak hogere woonlasten en meer ziektekosten dan andere mensen. Rotterdam gaat in Den Haag pleiten voor maatregelen. De gemeente wil bijvoorbeeld dat er een inkomensafhankelij ke kindertoeslag komt voor mi nima. Donderdagmiddag werd tien ton aardappelen afgeleverd bij de voedselbank Walcheren in Middelburg, samen met een che que van tweeduizend euro. De aardappelen, met een waarde van tienduizend euro, zijn ge schonken door raffinaderij To tal. Het geld was een cadeau van de Lions club Walcheren. „Het is een heel mooie donatie", zegt D. van der Meer van de voedselbank. „Waarschijnlijk verdelen we de aardappelen over verschillende voedselban ken in het land. We kunnen ze ruilen tegen andere producten. Dat hebben we ook gedaan toen we van Coroos zestig ton pot- groente hebben gekregen." De Walcherse voedselbank is on langs verhuisd naar een loods op bedrijventerrein Arnestein in Middelburg. Om het nieuwe pand te kunnen betalen, was subsidie nodig. De gemeenten Middelburg en Vlissingen hebben inmiddels elk achtduizend euro toegezegd. Op het verzoek om vierduizend eu ro aan de gemeente Veere heeft de voedselbank nog geen ant woord gehad. (Advertentie) Het grootste pijnpunt is de be perking van het aantal uren die de gemeente gratis in een evene ment steekt. Tot nu toe ging dat allemaal met gesloten beurzen, als een soort subsidie in natura. Nu kunnen organisatoren maxi maal tien uur gratis gebruik ma ken van gemeentelijk personeel en daarna gaat de geldmeter lo pen a 50 euro bruto per uur. Daax-naast worden de organisa toren met andere kosten gecon fronteerd die tot voor kort gra tis waren, zoals elektriciteit. De zaak wordt besproken in de commissievergadering Samenle ving en bestuur van 3 mei. Stichting zet zich in voor een leefbaar en vitaal Zeeland en is daarom al vanaf het begin actief tegen Steun ons werk cn wordt donateur: Sekretariaat: Willem de Landgraaf tel. 0113-223473 E-mail: info@delevendedelta.nl www.delevendedelta.nl, of bel met Huib Eversdijk 0113-551928 SamDuvekot 0113-344573

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63