Vorst Nepal doet stap terug Croissant vormt bedreiging voor vetrijk Engels ontbijt NU IN DE KIOSK! PZC Balkenende biografie Iraakse sjiieten dragen Al Maliki voor als premier Justitie België geeft beelden vrij van mp3-moordenaars Hongaren na dijkdoorbraak geëvacueerd Hondenbezitters verminken man Vrouw sterft door bestraling Omstreden koning zegt macht te willen delen met oppositie Hoe een idealistische Zeeuw premier van Nederland werd Turkse vakantiegangers vieren crisis in toerisme Kardinaal: condooms toegestaan Man gered van vlot bij Noorwegen Zes tweelingen in Belgisch klasje Labour betaalt kapper vrouw Blair Bidden in een baan om de aarde Militair VS in Uruzgan gedood Koolmonoxide doodt gezinnen zaterdag 22 april 2006 BOEDAPEST - Zeker 4500 Hon garen zijn gisteren geëvacueerd na een dijkdoorbraak. De hulp diensten haalden mensen weg uit verscheidene dorpen aan de oezvvollen rivier de Körös. Ook brachten reddingswerkers zeker twaalfduizend dieren, vooral pluimvee, in veiligheid. Het totale aantal Hongaarse geë- vacueerden wegens het hoogwa ter is nu boven de vijfduizend ge komen. De situatie rond de Körös en ook de rivier de Tisza is al we ken penibel. De overheid zette 23.000 reddingswerkers in om zandzakken neer te leggen langs de oevers. Ook in Roemenië zorgde het ho ge water gisteren nog steeds voor overlast. Het waterpeil steeg verder. Minister Blaga van Binnenlandse Zaken liet weten dat de noodsituatie van kracht blijft omdat de dijken het ieder ogenblik kunnen begeven. Al meer dan zesduizend Roemenen 'sloegen op de vlucht voor het wassende water. Roemeense hulpdiensten forceer den gisteren een doorbraak van een dijk langs de Donau om er voor te zorgen dat het water op andere plekken geen slachtof fers maakte. Minister Blaga ver wacht niet dat het waterpeil van de Donau dit weekeinde daalt. ANP/DP A LONDEN - De Britse politie zoekt twee hondenbezitters die een man hebben aangevallen met een hakmes. Het slachtoffer had zich beklaagd over het ge drag van hun viervoeters, waar na zij de honden op hem loslie ten en vervolgens met het mes drie van zijn vingers afhakten. De man verloor ook bijna zijn arm en hij liep verwondingen op aan het hoofd. „Hij heeft geluk dat hij nog leeft. Hoewel zijn verwondingen afschuwelijk zijn, had het veel erger ge kund", zei een politiewoordvoer der gisteren. De politie behan delt de zaak als een poging tot fnoord. ANP/RTR LYON - Een jonge vrouw is na een bestralingstherapie in het Franse Lyon aan een overdosis straling gestorven. Personeel bleek het bestralingsapparaat fout te hebben afgesteld. Dat maakten autoriteiten van het ziekenhuiswezen in Lyon gis teren bekend. De verkeerde be straling vond in november 2004 plaats. Vorige maand bezweek de vrouw. ANP door Max Steenberqhe BRUSSEL - Het Belgische ge recht heeft gisteren een tweede videofilm vrijgegeven, waarop de moordenaars van de scholier Joe Van Ilolsbeeck te zien zijn. Door de beelden is opnieuw een stroom tips binnengekomen. De 17-jarige Joe werd woensdag 12 april in de spitsdrukte bij de kassa's van het Brusselse Cen traal Station doodgestoken, om dat hij zijn mp3-speler niet snel genoeg afgaf aan zijn berovers. De daders renden weg en zijn sindsdien spoorloos. Eerder de ze week werden beelden van de stationshalcamera's vrijgege ven, waarop ruim ruim honderd tips binnenkwamen. De beelden die gisteren zijn vrijgegeven, ge maakt vanuit het nabijgelegen casino, zijn veel duidelijker en laten de rennende verdachten goed herkenbaar zien. De poli tie houdt er rekening mee dat de twee lid zijn van een bende, en dat die hen verstopt. Op de eer ste film staat een van de twee te bellen. Geprobeerd wordt via het tele foonbedrijf zijn identiteit te ach terhalen. Scholen is gevraagd opvallende absenties sinds 12 april te melden. De als zinloos geweld geken merkte 'mp3-moord' houdt Bel gië in zijn greep. Het allochtone parlementslid Ahidan riep de Afrikaanse gemeenschap op - de daders zijn Noord-Afrikanen - de twee 'schandvlekken' op te sporen en uit te leveren. Giste ren herhaalden de imams in hun vrijdaggebed die oproep aan al le moslims. Een gevreesde golf van racisme in België is tot he den uitgebleven. In Brussel wordt morgen een stille tocht gehouden ter nage dachtenis aan Joe en tegen zin loos geweld. De ouders hebben gevraagd deze neutraal te hou den, zonder politieke kleur of ac- tievertoon. De zes Vlaamse par tijvoorzitters lopen mee; pre mier Verhofstadt komt niet. Hij zegt dat de taak van politici niet is om mee te lopen, maar om ant woorden te zoeken. De politie verwacht tussen de tien- en hon derdduizend deelnemers. door Robert Bloemen KATHMANDU - De omstreden koning Gyanendra van Nepal heeft gisteren concessies aan zijn tegenstanders gedaan. Hij toonde zich bereid de macht te delen. De autoritaire vorst no digde de oppositie uit een kandi daat-premier aan te wijzen. In een televisietoespraak stelde Gyanendra dat hij de macht op nieuw aan het volk zal overdra gen. De vorst riep de partijen ook op onderhandelingen te voe ren die een einde moeten maken aan de onrust in het koninklijk in het Himalaya-gebergte. In een eerste reactie liet de grootste politieke beweging we ten het aanbod onvoldoende te vinden. De partij Nepalees Con gres zei door te gaan met de mas sale protesten voor herstel van de democratie. Volgens een woordvoerder sprak de koning zich niet duidelijk uit over de wensen van de betogers. Gya nendra noemde geen datum voor nieuwe verkiezingen. Ook liet de koning in het midden of hij een voordracht van de oppo sitie voor het premierschap zal opvolgen. De vorst gaf evenmin aan hoe hij zijn eigen rol ziet als er weer een nieuwe regering of parlement kan aantreden. De koning ligt onder vuur sinds hij begin vorig jaar de regering en de volksvertegenwoordiging naar huis stuurde. In de hoofd stad Kathmandu geldt sinds donderdagochtend een uitgaans verbod om massademonstraties te voorkomen. Het verbod werd gisteren tot middernacht ver lengd. Demonstratie Ondanks de maatregel gingen ook gisteren tienduizenden men sen de straat op om te demon streren tegen de absolute macht van Gyanendra. Omdat de beto gers zich op de rondweg rond Kathmandu verzamelden, tra den de autoriteiten niet op. De oproerpolitie kon voorkomen dat de betogers naar de binnen stad zouden trekken. De opposi tie wilde optrekken naar het pa leis van Gyanendra. Bij confrontaties donderdag vie len zeker drie doden. Gisteren bezweek een vierde man aan zijn verwondingen. De afgelopen weken zijn zeker tien betogers om het leven geko men. ANP/AFP/RTR De betogingen in Kathmandu tegen het autoritaire regime van Nepal houden aan. foto Narendra Shrestha/EPA (Advertentie) door Esther Gotink LONDEN - Steeds meer Engel sen verruilen 's ochtends hun glimmende eieren met spek voor een continentaal crois- santje en yoghurt. Het 'full English breakfast' zit bomvol verkeerde vetten en calorieën en vindt daarom steeds minder aftrek onder de Britse bevol king, die bewuster is gaan eten. Traditionele ontbijtcafés, de 'Greasy Spoons', dreigen te verdwijnen. Om sluiting van deze typisch Britse etablishmenten tegen te gaan, zijn café-eigenaren een campagne gestart, getiteld 'Red het echte Britse café'. Het publiek wordt gewaagd de ac tie te steunen door op internet een petitie te tekenen en brui ne polsbandjes te dragen. In tal van Greasy Spoons wordt, een twee - voor de prijs van één - ontbijt aangeboden, om mensen te laten zien wat ze straks mogelijk moeten mis sen. Caféhouder George Mi- chaelas zegt dat hij steeds min der sterke thee, eieren, spek, worstjes, geroosterd brood, wit te bonen, champignons en ge grilde tomaten verkoopt door de oprukkende cappuccino-cul tuur. Amerikaanse ketens als McDonald's en Starbucks ver schijnen op elke straathoek en riekken steeds meer klanten. Michaelas, die in de voetspo ren van zijn vader een café opende, zegt: „Die ketens heb ben geen ziel. Ze lijken alle maal zo onpersoonlijk. Ik ken al mijn vaste klanten en weet precies wat ze wel en niet lus ten. Mensen zullen altijd een stevig ontbijt nodig blijven hebben. Croissantjes doen erg weinig voor bijvoorbeeld de Ierse arbeiders die hier binnen lopen." Sinds 2000 is het aan tal onafhankelijke eetcafés in Londen met 40 procent afgeno men. Eén op de drie mensen die meewerkten aan een enquê te, zei in zijn omgeving een ont- bijtcafé gesloten zien worden. „De 'fry-up' (Engels ontbijt, red.) dateert uit de tijd dat we een veel actievere levensstijl hadden", reageert Catherine Collins van de Britse Associa tie van Diëtisten. „Het heeft veel te veel calorieën en verza digde vetten. Met de hoeveel-* heid vet in een Engels ontbijt voel je je 's morgens veel te vol. Mensen realiseren zich steeds meer dat een dergelijk ontbijt niet gezond is en gaan iets an ders eten." Starbucks De Daily Telegraph zet twee soorten ontbijt naast elkaar: een typisch Engels ontbijt en een typisch Starbucks ontbijt, bestaande uit een botercrois- sant, fruitsalade en een grote beker zuivel. De 'fry-up' kwam neer op 1157 calorieën en 69,6 gram vet waarvan 26,7 verza- digd.-Be Starbucks variant be vatte 555 calorieën en 24,9 gram vet waarvan 15,6 verza digd. Volgens marktonderzoe ker Datamonitor is de onder gang van de 'fry-up' tevens te wijten aan tijdnood. Britten hebben het tegenwoordig veel te druk om 's ochtends voor zichzelf een vijfdelige maaltijd te bakken en te grillen, laat staan voor een heel gezin. In plaats daarvan kiezen ze voor producten die ze onderweg kunnen oppeuzelen, zoals crois sants, muffins en fruit- of graanrepen. De steuncampag- ne voor de Greasy Spoons is ge lanceerd uit vrees dat dit En gelse instituut nog vóór 2010 zal zijn uitgestorven. Woord voerder Paul Harvey: Groot-Brittannië heeft al ge noeg erfgoed moeten inleveren, zoals de rode telefooncellen en de betrouwbare dubbeldek kers." GPD door Fidan Ekiz ANTALYA - Nu veel Europese toeristen het laten afweten, ma ken de Turken zelf in groten ge tale gebruik van de spotgoedko pe prijzen van hotels aan de Turkse Rivièra. Een korte vakan tie in een vijfsterrenhotel is voor sommige mensen voordeli ger dan een week thuiszitten. Eén overnachting kost nu slechts 15 euro, inclusief eten en drinken. Dat laten de Turken zich geen twee keer zeggen. Turkije werd het afgelopen jaar bezocht door ruim 21 miljoen toeristen uit de hele wereld. Het aantal Nederlandse vakantie gangers steeg in vergelijking met 2004 met 5 procent. Maar de 'goudkoorts' bleek van korte duur, dit jaar stortte de va- kantiemarkt grotendeels in. Het aantal boekingen is gehalveerd en heeft geleid tot paniek in de toeristische sector. „De over heid moet ingrijpen", waarschu wen hoteliers en horeca-eigena- ren in een rapport dat is gepre senteerd tijdens een spoedbe raad in de toeristische kust plaats Antalya. In het rapport wordt benadrukt dat het aantal Turkse toeristen, 10 procent van het totaal, omhoog moet naar 35 procent. Het verlagen van de ho- telprijzen voor de eigen burgers wordt gezien als een tijdelijke oplossing. In deze moeilijke tij den denken de hoteliers er even niet aan om winst te maken. Het enig doel is de slappe maanden overleven. Voor de Turken een welkom be sluit. Zij klagen sinds jaar en dag over de te dure binnenland se vluchten en vakantieaccom modaties. In april werden al wat proefcampagnes gelan ceerd; tachtig procent van de ho tels aan de Turkse Rivièra liep weer vol. GPD ROME - De voormalige bisschop van Milaan, kardinaal Carlo Maria Martini, vindt dat het gebruik van condooms ter bescherming tegen het aidsvirus hiv is toegestaan. Het standpunt van de kardinaal, dat hij uiteenzet in een vraaggesprek met het Italiaanse tijdschrift L'Espresso dat gisteren is verschenen, staat recht tegenover de offi ciële politiek van de Rooms-Katholieke Kerk. Martini zegt dat vooral echtparen, van wie een van de partners besmet is met het aidsvirus, condooms moeten gebruiken. ANP OSLO - Een Zweeds vrachtschip heeft gisteren een man gered die op een zelfgemaakt vlot dreef op de wateren tus sen Noorwegen en Denemarken. Het schip trof de man aan voor de Noorse kust. De man was niet gewond, maar hij maakte een verwarde indruk. De Noorse krant Fedrelandsvennen berichtte dat de man van een Brits schip gezet was en dat hij zijn vlot met houten planken en vier tonnen in elkaar had geknut seld. ANP KEERBERGEN - Eén tweeling is voor kleuterjuffen al lastig uit elkaar te houden, maar zes tweelingen in een klas is helemaal een opgave. Kleuterjuf Ingrid van het Ko ninklijk Atheneum in het Vlaamse Keerbergen heeft zo'n recordaantal onder haar hoede. De juf ziet toch voordelen: „Ze hangen zo aan elkaar dat de tweelingen elkaar troosten als er eentje huilt", zei ze gisteren. „Maar doen ze het in hun broek, dan gebeurt dat meestal ook simultaan." ANP LONDEN - De vrouw van de Britse premier Tony Blair, Cherie, heeft de rekening van haar kapper ingediend bij Blairs Labour-partij. Tijdens de verkiezingscampagne van vorig jaar liet Cherie Blair dagelijks haar kapsel doen, waarvoor haar coiffeur 275 pond (420 euro) per keer in rekening bracht. De totale rekening van 7700 pond (12.000 euro) moest de partij maar ophoesten, vond de premiersvrouw. Dat con stateerde de Britse krant The Times gisteren uit de jaarre kening van Labour. ANP LONDEN - Het Maleisische ruimtevaartagentschap on derzoekt hoe islamitische astronauten hun geloof kunnen belijden als zij zich in een baan om de aarde bevinden. De organisatie heeft namelijk vier kandidaten voor twee plekken in een Russisch ruimteveer. Twee van hen zijn moslims. Dat berichtte het Britse wetenschapsblad New Scientist gisteren op zijn website. Moslims bidden vijf keer per dag. De positie van de zon aan de hemel bepaalt de tijdstippen waarop zij dat doen. Maar dat wordt een stuk lastiger als zij in een ruimtevaar tuig rondjes van negentig minuten om de aarde draaien. t Ook is het op zijn minst een flinke uitdaging om precies te bepalen waar Mekka ligt, als je met een snelheid van 28.000 kilometer per uur om de aarde suist. ANP Dawa-partij. Hij was vorig jaar lid van de commissie die in Irak een nieuw concept voor een grondwet opstelde. Tijdens het regime van Saddam Hoessein in Irak leefde Al Maliki lange tijd in ballingschap in Syrië, waar hij de vertegenwoordiging van de Dawa-partij leidde. Hij geldt als een politicus die sterk langs godsdienstige lijnen denkt. Al Maliki was nauw betrokken bij de oprichting van een allian tie van oppositiepartijen tegen Saddam Hoessein, het Iraaks Nationaal Congres. De Da wa-partij maakte tussen 1992 en 1995 deel uit van dit ver bond. Eenmaal terug in Irak, na de Amerikaansr-Britse invasie in 2003, wist hij al snel door te dringen tot het toenmalige tijde lijke bestuur. Daarin leidde hij een commissie die af moest reke nen met de invloed van Sad dams Baath-partij. ANP/RTR/AFP door Gijs van Wetten en Patrick Selbach BAGDAD - De sjiitische politie ke alliantie in Irak heeft giste ren Jawad al Maliki van de Da wa-partij naar voren geschoven als kandidaat voor het premier schap. Dat hebben prominente parlementariërs uit het sjiiti sche kamp gezegd. Met de beslissing moet een ein de komen aan maandenlang poli tiek getrouwtrek over de vor ming van een regering van natio nale eenheid. De Irakezen gin gen al in december naar de stem bus voor een nieuw parlement, maar dat is sindsdien pas één keer kort bijeen geweest. Het ge weld tussen sjiieten en soennie ten is in de tussentijd alleen maar verder opgelaaid, met hon derden doden als gevolg. Onderhandelingen over de vor ming van een brede coalitie, waarin alle politieke en religieu ze stromingen in Irak vertegen woordigd zijn, liepen tot dusver stuk op de vraag wie de nieuwe regeringsleider moest worden. De sjiieten wilden de huidige in terim-premier Ibrahim al Jaafa- ri handhaven, maar tegen hem bestaat verzet bij soennieten en Koerden, en ook bij sommige sjiitische partijen. Vertrouweling Of Al Maliki het vertrouwen van de Koerdische en soenniti sche minderheden zal kunnen winnen is onduidelijk. Hij geldt als een vertrouweling van Al Jaafari. In een eerste reactie liet een hoge soennitische functiona ris evenwel al weten de voor dracht te steunen. Koerdische en soennitische par tijen vinden dat Al Jafaari te veel macht naar zich toe heeft getrokken. Ook zóu hij te slap hebben opgetreden tegen ge weld door radicale sjiieten. De interim-premier weigerde steeds zich terug te trekken, maar legde donderdag, na ster ke druk vanuit zijn partij, zijn lot in handen van de alliantie. Die vroeg prompt om uitstel van de parlementaire zitting die voor donderdag was gepland. De volksvertegenwoordigers ko men nu vandaag bijeen. Al Maliki is de tweede man van KABOEL - Een Amerikaanse militair is gisteren omgekomen toen zijn patrouille werd aange vallen in de Afghaanse provin cie Uruzgan, waar ook Neder landse militairen zijn gelegerd. Een Afghaanse militair raakte gewond. Dat heeft het Amerikaanse leger laten weten. Opstandelingen na men de patrouille die een wapen depot onderzocht, onder vuur. In het district Maiwand in de provincie Kandahar vielen Tali- ban-rebellen een politiepost aan. Zes politiemensen vonden de dood. ANP/AFP/RTR/EFE LOKA - De politie in Frans-Gu- yana heeft gisteren de lichamen gevonden van twaalf kinderen en twee volwassenen. De lijken lagen in een hut in de stad Loka. De leden van twee fa milies overleden als gevolg van koolmonoxidevergiftiging door een defecte noodgenerator. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5