Sloopplan voor ouderenwoningen PZC PZC Een scheerschuimdop als kacheltje Weer twee dagen rock in Bath Ruim vijfhonderd gezinnen eten van voedselbanken b 13 Deels vervangende nieuwbouw in kernen gemeente Borsele Anti-mode-show in Goes tijdens koninginnenacht lAvond over rol orgel in de kerk Ontslagen fotocentrale Steenbergen Super Stavenisse breidt uit VVD eert Joan van Dijk Loempiakraam Mortiere moet weg Gewonde bij botsing Vlissingen Ontpoldering zaterdag 22 april 2006 s-GRA'VENPOLDER - In de ge meente Borsele worden tot 2011 een groot aantal verouderde be jaardenwoningen gesloopt. Ver spreid over zeven dorpen gaat het om 148 woningen, blijkt uit de gemeentelijke woningbouw- planning tot 2016. Woningcorporatie R B Wonen i zorgcentrum Poelwijck in Heer Arendskerke zijn de ei genaren van de woningen die al lemaal in dezelfde tijd, midden en eind jaren zestig, zijn neerge zet, Ze voldoen niet meer aan de eisen die ouderen tegenwoordig stellen aan hun huisvesting, vol- directeur J. Krijger van R &B Wonen. Ze zijn te klein met een vloeroppervlak van 55 vier kante meter. Volgens de jongste normen van Woonkeur moet een seniorenwoning dertig vierkan temeter groter zijn. Dat de woningen niet meer vol doen voor ouderen, is niet alleen HnorHarmen van der Werf Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een idee van R B Wonen. De belangstelling onder senioren voor de woningen is ook duide lijk afgenomen, aldus Krijger. Dit speelt niet alleen in Ovezan- de, waar de woningen in twee la gen gebouwd zijn, maar ook in Kwadendamme. R B Wonen denkt overigens nog niet direct aan het slopen van de woningen in Ovezande (achtentwintig) en Kwadendam me (twintig). Een aantal is al verhuurd aan jongeren. Krijger: „Ze zijn voor jongeren nog wel aantrekkelijk. Zoveel is er niet te huur voor jongeren en de huurprijs is laag." Nieuwbouw In Hoedekenskerke is sloop een kwestie van enkele jaren. Ter vervanging van de huidige twaalf verouderde ouderenwo ningen gaat R B Wonen in het dorp twaalf nieuwe seniorenwo ningen bouwen. In 2008 moeten die af zijn. Op de plek van de oude seniorenwoningen komen vervolgens dertien middeldure koopwoningen. Zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendsker ke heeft in Borsele meer oude renwoningen dan R B Wonen. Tot en met 2011 staan er daar van 88 op de nominatie om te worden vervangen: aan de Kerk- hoekstraat in 's-Gravenpolder (zevenentwintig), aan de Prinses Margrietstraat in Nieuwdorp (vijfentwintig), aan de Wielin genstraat in Borssele (vieren twintig) en aan de Vanderbijl- parkstraat in Oudelande (twaalf). In Nieuwdorp en Borssele wor den in 2008 evenveel woningen nieuw gebouwd, volgens de ge meentelijke planningslijst. In 's-Gravenpolder komen aan de Kerkhoekstraat in 2009 minder woningen terug, twaalf stuks. Voor Oudelande geldt hetzelfde. Zes woningen worden daar in 2011 opgetrokken. Kritiek De dorpsraad Oudelande is hier niet gelukkig mee. „De bevol king vergrijst en wij krijgen juist minder bejaarden wonin gen", bekritiseerde een dorps raadslid deze week het woning programma. In 's-Gravenpolder heeft de goegemeente wat dat betreft geen reden tot klagen. Los van de Kerkhoekstraat ko men in 's-Gravenpolder tot en met 2009 tachtig zorg- en senio renwoningen, rondom sporthal De Zwake. aan de Hazelaar- straat (De Beukelaar), op de plek van garage Vis (School- straat/'s-Gravenstraat) en op de hoek Nazareth-Langeweg. GOES - Goesenaar Johan Boone verzorgt vrijdag 28 april een ü-fashion-show in de Goede renloods in Goes. Hij doet dat lijdens de koninginnenachtvie- ring waarin de muziek van dj's centraal staat. De 22-jarige Johan Boone maakt geen mode, maar kleding met een knipoog naar de mode. Uit tweedehands kleding stelt hij nieuwe creaties samen, die niet altijd schoonheid en elegan tie tot doel hebben maar ook vaak lachwekkend moeten zijn. Als dj Mr Addicted treedt Boone regelmatig op in discothe ken, waarbij zijn anti-fashion shows het publiek extra verma- Voor de show tijdens de Queensday Pre Party in de Goe derenloods, heeft de anti-mode- ontwerper een aantal eigen num mers op de playlist gezet. GOES - In het kader van 600 jaar kerken in Goes wordt woensdag 26 april de laatste winteravondlezing gehouden in de Grote of Maria Magdalena- kerk. Het thema van de avond is 'de ontwikkeling van de rol van het orgel'. Kees van Eersel, can- ,tor-organisat van de kerk, ver- Jeltover de geschiedenis van het Marcussenorgel en zal het ook "en. De avond begint om 20.00 uur. Liza Vienerius-Kil: „Wij kunnen alles gebruiken wat anderen in de vuilnisbak gooien." door Willem van Dam WOLPHAARTSDIJK - Zij een poppen huis? Daar durfde ze als klein meisje zelfs niet van te dromen. „Zoiets was al leen voor rijke mensen. Je kreeg een lap penpop, en daar speelde je mee. En je had trouwens niet veel tijd om te spe len. We waren thuis met zeven kinde ren. Dus iedereen had zijn taak in het gezin." Liza Vienerius-Kil (83 jaar) woont meer dan twintig jaar in de polder tussen Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. In een huisje aan de Bijsterweg, met voor het raam een groot bord: Zeeuwse Pop penhuis Vriendenkring. Haar tien of elf achterkleinkinderen ('Ik heb er zóveel dat ik de tel een beetje ben kwijtgeraakt') mogen er graag ko men. Want het huis van oma Lies staat vol met poppen en poppenhuizen. In de woonkamer, in de slaapkamer, in de schuur: overal poppen. Grote poppen, kleine poppen. Vrijwel allemaal eigen fabrikaat. „Hoeveel ik er heb gemaakt? Drie- tot vierhonderd. En dan heb ik het alleen nog maar over de grote, hé?" Een paar jaar na de dood van haar man (in '82) bezocht Liza Vienerius een pop- penbeurs, waar ze met het virus werd besmet. Ze begon heel eenvoudig. Ge woon, met een nylonkous, wat draadjes en wol. Daarvan maakte ze haar eerste poppen. Ze volgde cursussen, bekwaam de zich in de vervaardiging van porselei nen- en tricotpoppen, kocht een oven tje, draaibankjes, cirkelzaagjes en in haar schuur 'bouwde' ze van een afge dankte keukenkast een groot poppen huis met minstens twintig appartemen ten. 's Zomers, als het mooi weer is, zet ze vaak haar schuurdeur open, om toe risten en andere passanten een blik te gunnen op de resultaten van haar huis vlijt. Advertentie De advertentie stond een jaar of zeven geleden in een huis-aan-huis-blad; of er, zo vroeg een poppenhuisliefhebster uit 's-Gravenpolder zich af, misschien interesse bestond voor de oprichting van een clubje voor poppenhuisvrien den en -vriendinnen. Waarom ook niet, dacht Liza Vienerius. Ze ging naar 's-Gravenpolder en trof daar een huis kamer vol gelijkgestemden. Maar Liza wilde meer dan alleen gezellig boven de koffie - en theekopjes kletsen over pop pen en poppenhuizen. Ze wilde vooral dóén. „Dus ik zei: Ik woon alleen, ik heb ruimte genoeg - als jullie nu eens allemaal bij mij komen knutselen." En zo verzamelde zich elke dinsdagoch tend rond de klok van negenen een club je van ongeveer tien poppenhuishob byisten om een grote tuintafel aan de Bijsterweg om er lampjes, stoeltjes en tafeltjes te priegelen. In de gang staan tientallen dozen opge stapeld waarin Liza Vienerius-Kil haar materialen bewaart. „Wij kunnen alles gebruiken wat anderen bij wijze van spreken in de vuilnisbak gooien." Scheerschuimdoppen zijn bijzonder ge schikt om er poppenhuiskacheltjes ('Van die Benraadhaarden') van te ma ken. Pingpongballen kunnen worden hergebruikt als lampen, flessendoppen doen het goed als fruitschaaltjes, een ga renklosje is geknipt om er een pied de stal van te maken. De ledenlijst van de Zeeuwse Poppen huis Vriendenkring telt zo'n tien na- foto Willem Mieras men. Vrijwel allemaal vrouwen. De jongste is de vijftig gepasseerd, de oudste is in de tachtig. Ze komen van overal: uit Vlissingen, Middelburg, Goes, Rilland, Arnemuiden. Er is er zelfs één die elke dinsdag, weer of geen weer, op haar snorfiets vanuit Brou wershaven naar de wekelijkse bijeen komsten van de Vriendenkring snort. „Het sociaal contact, dat is het belang rijkste. De hoofdzaak is dat je onder el kaar bent." Ongeveer drie weken geleden besloot Li za Vienerius haar rol als gastvrouw van de Vriendenkring op te geven en sinds dien worden de wekelijkse bijeenkom sten in Heinkenszand gehouden. Jam mer, vindt ze. „Maar het werd me een beetje te druk. Ik zit met complicaties van diabetes. Ik heb problemen met mijn ogen. En het lopen gaat ook wat minder. Als ik een hele dag bezig ben geweest, ben ik twee dagen uitgeteld." Ze wil nog één huzarenstukje afleveren. Op de keukentafel ligt, opengeslagen, haar lijfblad Poppenhuizen Miniatu ren, waarin wordt beschreven hoe op schaal een complete boerenmarkt kan worden geknutseld. Dat gaat ze doen. Al was het alleen maar omdat ze zeker weet dat ook haar achterkleinkinderen dat leuk zullen vinden. BATH - De vijftiende editie van Dijkrock is gisteravond - een tikje aarzelend - van start ge gaan. Het tweedaagse festival bij Bath werd gisteravond geopend door Blendid, een groep die recht- toe-recht-aan bluesrock speelt, en vorig jaar een van de win naars werd van het 'open po dium' van Dijkrock. Op het moment dat Blendid be gon te spelen, hadden zich een kleine honderd festivalgangers in de tent ver buiten het dorp ver zameld. Rond half elf, toen hoofdact JulianSas (foto) aantrad, stonden er enkele honderden bezoekers voor het podium. Vandaag Vandaagwordt Dijkrockvoortge- zet met onder meer Garbitch, Strung Out, Gunz 'n' Rozes, A PurpleTaleen Up the Irons. De organisatoren rekenen over beide festivaldagen op ongeveer vij f honderdbezoekers. V orig jaar waren dat er driehonderdvijftig. foto Willem Mieras STEENBERGEN - Bij Fujicolor Benelux in Steenbergen verdwijnen opnieuw banen. Nadat het bedrijf twee jaar geleden al eens grondig is gereorganiseerd moeten nu 69 medewerkers op zoek naar een nieuwe baan. Wie er uit moeten, is volgens het bedrijf nog niet bekendgemaakt. Dat het op korte termijn zal gebeuren, staat buiten kijf. De opkomst van de digitale fotografie is de grote boosdoe ner van het grootschalige banenverlies bij het enige over gebleven grote fotolab van Nederland. STAVENISSE - De supermarkt aan de Voorstraat in Sta venisse wordt met negentig vierkante meter uitgebreid. Eigenaar J. de Koster trekt het naastgelegen café bij zijn zaak. De uitbreiding was volgens de eigenaar niet direct nodig, maar wel zeer gewenst. „Nu kunnen we het gedeelte van de drogisterij uitbreiden, meer artikelen verkopen en de kassa's meer ruimte geven. Die meters zitten zo weer vol." De supermarkt verwacht nog voor Hemelvaart, 25 mei, in de nieuwe vorm open te gaan. MIDDELBURG - De Middelburgse Joan van Dijk-Sturm heeft gisteravond in Middelburg de Stikkerplaquette ge kregen, de hoogste onderscheiding binnen de WD. Van Dijk-Sturm kreeg die onderscheiding voor haar werk als wethouder, gemeenteraadslid, hoofdbestuurslid en voor zitter van de kamercentrale Zeeland. Van Dijk-Sturm heeft meer dan twintig jaar ontzettend veel betekend voor de stad en de partij, zei landelijk partijvoorzitter Jan van Zanen bij de uitreiking. De Stikkerplaquette wordt maar een paar keer per jaar uitgereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt als WD-politi- cus. De plaquette is genoemd naar Dirk Stikker, medeop richter van de WD in 1948. MIDDELBURG - De woonboulevard op het Middelburg se bedrijventerrein De Mortiere is niet bedoeld om loem pia's en friet uit te venten. De gemeente Middelburg laat de exploitanten van drie kramen weten dat ze niet meer voor de Karwei of Mediamarkt mogen staan. Dat heeft de gemeente afgesproken met ondernemers en de parkmana ger van de woonboulevai'd. Het is de bedoeling dat er over een tijdje een echte horecagelegenheid komt op de Mortiere, zegt wethouder H. Kool-Blokland. „Dat is in het bestemmingsplan opgenomen. En je kunt die exploi tanten natuurlijk niet pas na een paar jaar wegsturen. Dan kun je maar beter vanaf het begin duidelijk zijn." VLISSINGEN - Op de kruising Nieuwe Vlissingseweg/ Nieuwe Zuidbeekseweg in Vlissingen heeft gistermiddag een aanrijding plaatsgevonden. Een 65-jarige automobi liste uit de gemeente Veere zag te laat dat een voor haar rijdende 22-jarige Middelburgse remde voor het rode ver keerslicht. De 65-jarige vrouw raakte gewond aan haar knie, voor nader onderzoek is ze naar het ziekenhuis ge bracht. De auto's raakten zwaar beschadigd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Meer dan vijf honderd gezinnen in Zeeland zijn aangewezen op hulp van de voedselbanken. Op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen is de nood het hoogst. Op Walcheren halen 164 gezin nen wekelijks een pakket op, in Zeeuws-Vlaanderen zijn tussen de 160 en 170 klanten. In Goes maken 130 gezinnen gebruik van de voedselbank, op Schou- wen-Duiveland 60. Mensen die minder dan 150 eu ro in de maand te besteden heb ben aan voedsel en kleding kun nen elke week bij de voedsel bank een pakket ophalen. Dat bedrag geldt voor alleenstaan den. Voor meerpersoonshuishou- dens ligt het bedrag hoger. Het pakket bestaat uit levensmidde len, zoals verse groente, conser ven en brood. Uit onderzoek van de Rotter damse afdeling sociale zaken en werkgelegenheid dat deze week werd gepubliceerd, blijkt dat de hoogte van de bijstandsnorm niet voor iedereen toereikend is. Vooral alleenstaande bijstands gerechtigden met kinderen heb ben grote financiële problemen. Schoolkosten, vervoer en huis houdelijke verzorging van kinde ren in de middelbare-schoolleef- tijd drukken zwaar op het huis houdbudget. Mensen die nog een schuld moe ten aflossen, kunnen moeilijk rondkomen van hun uitkering, blijkt uit het onderzoek. Ook al leenstaande ouderen met alleen AOW komen tekort, Ze hebben vaak hogere woonlasten en meer ziektekosten dan andere mensen. Rotterdam gaat in Den Haag pleiten voor maatregelen. De gemeente wil bijvoorbeeld dat er een inkomensafhankelij ke kindertoeslag komt voor mi nima. Donderdagmiddag werd tien ton aardappelen afgeleverd bij de voedselbank Walcheren in Middelburg, samen met een che que van tweeduizend euro. De aardappelen, met een waarde van tienduizend euro, zijn ge schonken door raffinaderij To tal. Het geld was een cadeau van de Lions club Walcheren. „Het is een heel mooie donatie", zegt D. van der Meer van de voedselbank. „Waarschijnlijk verdelen we de aardappelen over verschillende voedselban ken in het land. We kunnen ze ruilen tegen andere producten. Dat hebben we ook gedaan toen we van Coroos zestig ton pot- groente hebben gekregen." De Walcherse voedselbank is on langs verhuisd naar een loods op bedrijventerrein Arnestein in Middelburg. Om het nieuwe pand te kunnen betalen, was subsidie nodig. De gemeenten Middelburg en Vlissingen hebben inmiddels elk achtduizend euro toegezegd. Op het verzoek om vierduizend eu ro aan de gemeente Veere heeft de voedselbank nog geen ant woord gehad. (Advertentie) Stichting De Levende Delta" zet zich in voor een leefbaar en vitaal Zeeland en is daarom al vanaf het begin actief tegen Steun ons werk en wordt donateur: Sekretariaat: Willem de Landgraaf tel. 0113-223473 E-mail: info@delevendedelta.nl www.delevendedelta.nl, of bel met Huib Eversdijk 0113- 551928 SamDuvekot 0113-344573

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57