Nederland laat senioren bungelen PZC PZC Belgische kerken toevluchtsoord voor veel radeloze asielzoekers Waterschap gaat buiten zijn boekje Geen private tunnel Fixatie op leeftijd in arbeidsmoraal maakt van ouderdom spek-en-bonencultuur te gast 22 april 1956 zaterdag 22 april 2006 Rudi Westendorp, hoogleraar ouderengeneeskunde in Leiden, heeft hard gewerkt aan zijn nieuwe hoek 'Buitenspel - De kunst van het oud worden'. Hij wil dat ouderen van Nederland weer gezien worden in de maat schappij. „Ouder worden zit in je hoofd, daarom is het verander baar door Saskia Stoelinga De Leidse hoogleraar oude rengeneeskunde Rudi Wes tendorp - zelf nog maar 46 - zegt het met klem: „Er zijn wei nig andere landen in de wereld die zulke bepalende regels voor ouderen kennen als Nederland. Er zijn ook maar weinig andere landen waar ouderen niet wor den gerespecteerd." Westendorp is op oorlogspad en wil niet lijdzaam toezien hoe de komende twintig jaar liefst een kwart van de bevolking gaat be horen tot de subcultuur van pot- verterende, niet producerende, zeurende ouderen. „De werke lijkheid is totaal anders. De ouderen van vandaag willen ac tief blijven en dat kan ook. want het merendeel is gezond en vi taal. Ik kan dat prachtig bewij zen met cijfers, maar nog veel belangrijker is dat ik het dage lijks met eigen ogen zie." Wes tendorp zal zich nijnmer zomaar aan de kant laten schuiven, en hij hoopt dat velen er net zo over denken. Hij wijdt al een groot deel van zijn arbeidzame leven aan de steeds ouder wordende mens en dat leven stopt voor hem niet au tomatisch bij 65 jaar. Randverschijnselen „De ouderdom begint, bij 75 en spannend wordt het pas bij 85." Het vak dat hij bestudeert noemt hij ongelooflijk mooi, de randverschijnselen vindt hij verschrikkelijk. „Niet alleen in de maatschappij, maar ook in de gezondheidszorg worden de ouderen gezien als een afvalbak. Ik krijg er last van. Ik wil be vechten dat ouderen vanaf van daag eindelijk eens op een agen da komen. Oude mensen zijn niet uitgeblust." Zelfs de volks wijsheid 'oude zeikerd' deugt niet meer in zijn ogen. „Mis schien was dat een keer zo, maar de waag is of het aantal zeikerds op middelbare leeftijd niet groter is." Door af en toe dit soort stel lingen voor zichzelf op te wer pen, houdt hij de humor in het leven. Hij weet inmiddels dat ouderen veel eerder tot de kern van de zaak komen. „Binnen tien minuten zitten ze op de zin van het leven. Prachtig, daar wordt ieder mens dat luistert ongelooflijk wijs van. Bij jonge ren heb je wel tien sessies nodig, om dat bespreekbaar te ma ken." De hoogleraar wil abso luut niet depressief oud worden, daarom pleit hij hardop voor een cultuuromslag in Neder land. „De jongeren moeten an ders over ouderen gaan denken. En de ouderen anders over zich zelf. Er is nu een vreselijke twee deling in onze maatschappij op basis van leeftijd. Er is een enorm contrast tussen jong en oud. De ene groep heeft de macht en de andere groep duikt onder in een spek-en-bonen-cul- tuur. Volstrekt arbitrair overi gens." Buitenspel „Als je de vijftig bent gepas seerd gaat dit spel heel subtiel beginnen. Kon in woegere jaren het bereiken van het vijftigste le vensjaar nog als een verdienste worden beschouwd met het aan bieden van een Abraham of Sa ra, nu wordt er een kras gezet in het zelfbewustzijn van de per soon, Je bent vanaf dat moment al min of meer verplicht toe te le ven naar je ouderdom, je krijgt steeds meer kortingen en vrije dagen, je wordt langzaam bui tenspel gezet op je werk, je macht is op alle fronten tanen de. De maatschappelijke druk om plaats te maken wordt steeds meer gevoeld. Er is geen keus. Als het doek definitief valt, zit je echt op die bank en duik je onder in de subcultuur van de maatschappij om ver plicht te genieten van een niet door Marten Wiersma Wie het waagt de positie van de waterschapsbe sturen ter discussie te stellen wordt steevast 'beknorrend' toegesproken met de opmer king dat het waterschap een 'functionele' democratie is. Alleen gericht op 'droge voe ten en schoon water'. Omdat men zich niet met allerlei an dere belangen hoeft bezig te houden werkt het systeem zo goed, aldus de waterschaps- fans. Sterker nog: critici krijgen steevast voor de voeten gewor pen dat Provinciale Staten en de Tweede Kamer eigenlijk niet vertrouwd zijn met water- schapstaken. Voor je het weet wordt de veiligheid verkwan seld aan lantaarnpalen, schouwburgen of onderwijs. En daarom moet het water- schapsbestel onaangetast blij ven. Dat daarmee de 'boeren republieken' in stand blijven, de boeren, burgers én buiten lui veel te veel betalen en het allemaal buitengewoon on doorzichtig blijft, wordt dan ook voor lief genomen. Het staat een ieder vrij om bo vengenoemde positie in te ne men. Het komt het publieke debat ten goede. Maar als die positie eenmaal is ingenomen mag ook een rolvast gedrag worden verwacht. In dat licht bezien is een actie van de overgrote meerderheid van de hoofdingelanden van Water schap Zeeuws Vlaanderen zeer opmerkelijk. Die meer derheid tekende namelijk een petitie tegen het ontpolderen. Nu staat het - opnieuw - een ieder vrij om standpunten te hebben vóór of tégen enige maatschappelijke kwestie. Maar als de meerderheid van hoofdingelanden in die rol, en bij gelegenheid van de instal latie van dat bestuur, deze pe titie tekent, laadt men de ver denking op zich dat het water schapsbestuur zich tegen de ontpoldering verklaart. Nu kan er van alles worden gezegd en gedacht over de ont poldering, we kunnen over van alles van mening verschil len, maar het is géén kwestie van de functionele democra tie. Daarvoor is het onder werp veel te breed. Ontpolde ren, herstel van de natuurlijk heid van het systeem, is onder deel van een internationaal verdrag over bereikbaarheid, veiligheid en natuurlijkheid van de Schelde. Juist in zo'n onderwerp hoort een water schap zich te houden aan de eigen gekozen positie: een functionele democratie. Wa terschapsbesturen ondergra ven hun positie door zich ac tief standpunten en acties te veroorloven die zonneklaar op het bord van de algemene democratie liggen. Afzwakking Dijkgraaf De Graaf probeer de de kwestie nog wat af te zwakken door te verklaren 'met de rug tegen de muur te staan', en dat het waterschap nu niets kon doen. Om vervol gens weer de fout in te gaan door te verklaren dat, zodra het mogelijk was, juridische procedures worden gestart te gen de rijksoverheid, de ver antwoordelijke partij in dit dossier. Had het niet eerder op de weg gelegen van water schapsbestuur en dijkgraaf om te proberen aan de actie voerders uit te leggen dat de provincie in feite geen partij is en hun petitie daarmee aan het verkeerde adres is ge richt? Nog beter ware het ge weest wanneer het water schap zich had beperkt tot (hoe verschillend men daar ook over mag denken) de func tionele democratie: de kwali teit en kwantiteit van het op pervlaktewater. Dat is wat an ders dan ontpolderen. Posities innemen in het pu blieke en politieke debat: het is een onvervreemdbaar recht voor een ieder. Ook voor wa terschapsbestuurders. Maar ze slaan de plank mis als ze het waterschap voor hun ei gen karretje spannen. De ont- polderingskwestie wordt on nodig gepolariseerd, en actie voerders én betrokkenen een rad voor ogen gedraaid. Marten Wiersma is statenlid voor GroenLinks zelfgekozen leven. Zo voeden wij mensen op. Er zijn maar wei nigen die zich daaraan kunnen onttrekken." Alleen verliezers Volgens Westendorp worden de ouderen van Nederland systema tisch in dit rolmodel gemanoeu vreerd. Hij vindt dat vreselijk, want er zijn bij dit spel alleen maar verliezers. „De jongeren zijn verliezers, omdat er een on oplosbare financiering, dreigt. Ze gaan zich ergeren en afzet ten. De ouderen zijn verliezers, omdat ze niet economisch pro ductief zijn en dus niet meer meetellen in de maatschappij." Westendorp: 'Het is de onlosma kelijke verbinding tussen leef tijd en arbeidsmoraal die het on derscheid tussen jong en oud zo scherp, zo definitief en zo onom keerbaar heeft gemaakt', schrijft Westendorp in zijn boek Buitenspel. „De ouderen verlie zen hun macht omdat ze finan cieel in de lucht worden gehou den. Ze mogen hun 'macht' to nen in de subculturen van Ne derland, de vrijwilligersorgani saties, de ideële stichtingen en de Oranjeverenigingen. Neder land staat wel heel ver af van een gerontocratie waarin oude ren het voor het zeggen heb ben." Op de vraag of de Neder lander niet met pensioen mag, niet mag reizen of genieten, bul dert de hoogleraar: „Natuurlijk mag dat. Mijn redenering is dat dit niet op leeftijd afgedwongen moet worden. Door het ontbre ken van positieve prikkels om langer werkzaam te blijven, wor den mensen al op hun vijftigste klaargestoomd om het arbeids proces te verlaten. Dat is geen goede zaak. De noodzaak om te veranderen is nu belangrijker dan ooit. Puur omdat het zo goed met ons gaat, moeten oude ren zich niet automatisch op een suffe bank laten neerleggen en enkel hun rechten opeisen. Zij die zich nog niet oud voelen, stel len zich krachtig teweer en wer pen het negatieve maatschappe lijke óórdeel ver van zich af. Zij blijven met vuur hun leven ex ploiteren." GPD Vier jaar Terwijl minister Dewael het Belgische kabinet gisteren een nieuw, strenger vreemdelin genbeleid voorlegde, werd in Brussel op straat gedemon streerd. Stiller maar veel om vangrijker is het protest in de kerken: de afgelopen weken zijn er in totaal negentien bezet door asielzoekers, plus een mos kee. Inschrijven kan aan de linker kant, onder het beeld van de hei lige Josef. In de Mariakapel pruttelt soep. Onder statiën 8 tot 14 van de kruisweg staan lan ge tafels met peper- en zoutvaat jes. Op het doopvont zit een pa piertje geplakt: 'wc rechtsaf'. En achter het altaar liggen twee torenhoge stapels matrassen. Overal mensen, voornamelijk zwart. Welkom in de St-Antoniuskerk te Gent, actiecentrum voor Men sen zonder Papieren. De regels in België voor buiten landers lijken simpel. Wie bin nenkomt kan een tijdelijke ver blijfsvergunning krijgen. Daar moet elke drie maanden een nieuw stempeltje op. Wie zich goed gedraagt, een baan heeft en de taal spreekt, mag misschien permanent blijven. Wie langer dan vier jaar moet wachten op die beslissing, krijgt automatisch een permanente sta tus. Dat heet 'regularisatie'. Een gezin heeft dat recht al na drie jaar. „Mooie regels, maar ze werken niet", zegt Volvomonteur Ko- kombo uit Congo. Een besluit kan zeker nog eens vier jaar lan ger op zich laten wachten. „Vier extra jaren van onzekerheid, vier jaren van stempelen, van niet weten wat er uiteindelijk gaat gebeuren. Je krijgt geen vaste baan, geen huis, niks."' Congolees Bubaka is nog pessi mistischer: „Die vier jaar extra is een gemiddelde, ik wacht al elf jaar." Al die tijd zijn ze PSP, 'peuple sans papiers', mensen zonder pa pieren. In totaal gaat het vol gens de Belgische regering om 125.000 dossiers. Dagelijks komen er 200 bij, er zijn twintig ambtenaren om alle aanvragen te verwerken. Naast deze economische vluchtelingen is er nog een evengrote groep po litieke vluchtelingen, aldus de TJDEP, de nationale hulpinstan tie. Deze maakt zich erg boos over de asielprocedure. De toe kenning van een permanente verblijfsstatus gebeurt volgens de UDEP 'volstrekt willekeu rig'. „Er zijn geen vaste criteria die aangeven wanneer iemand ingeburgerd is. Het gaat om va ge formuleringen, en wie er niet aan voldoet, kan na jaren plots de politie op de stoep vinden om uitgezet te worden. Dit is spelen met mensen", aldus een mede werker. Vlucht Veel buitenlanders pikken het niet meer. Een aantal dat moest worden uitgezet vluchtte twee maanden terug een Brusselse kerk in. Momenteel zijn in heel België ne gentien kerken bezet, naast een aantal in Brussel, ook in Na men, Etterbeek, Bergen, Charle roi en La Louviere. De St. Anto- niuskerk in Gent kreeg vlak voor Pasen vijftig mensen bin nen, binnen drie dagen waren het er zeshonderd. „Dat waren er teveel, dat werd gevaarlijk", zegt actieleider Da- tam uit Iran. „Overdag laten we tweehonderd man binnen, vijf tig mogen ook de nacht in de kerk doorbrengen, om de bezet ting permanent te houden." Een van de bewoners is Gzim uit Kosovo, al negen jaar in Bel gië. Zijn vier kinderen zijn er ge boren, spreken geen woord Ko- sovaars. De burgemeester zelf kwam hem waarschuwen dat hij de volgende dag zou worden uit gezet. Jean-Pierre, Ghanees, heeft in middels een eigen timmerbe- drijfje, zorgt voor het halve dorp waar hij woont. Moet weg. Edjenge (48), draagt zijn belas tingpapieren van de afgelopen vijftien jaar in een tasje bij zich. „Betalen, dat mag ik wel, maar verder niks." Een vermoeide pas toor Demeyer vindt kerkbezet- ting 'een verkeerd woord'. „Het is kerkbeschèrming. Met toe stemming. Daar is een kerk im Hoogleraar ouderengeneeskunde Rudi Westendorp: „Niet alleen in de maatschappij, maar ook in de ge zondheidszorg worden de ouderen gezien als een afvalbak. Ik krijg er last van." foto GPD Een ruime meerderheid van ProvincialeSu ten vindt dat de Westerscheldetunnei handen moet blijven van de overheid. E oeververbinding zou niet mogen worden verkoel aan commerciële ondernemingen!. Minister Za van Financiën weet zeker dat er kopers te vM zijn en heeft daarbij slechts de staatskas als alt Het gaat hem niet om bijkomende zaken als erin ties, veiligheid of kwaliteit van de tunnel. De meeste Statenleden zetten gisteren echter gro vraagtekens bij die aspecten. Verkoop van de te nel aan een belegger of privaat bedrijf levert mers op zijn minst een onzekere toekomst op. Dei gelijke eigenaren zijn uitsluitend geïnteresseerd] de winst die de exploitatie van de tunnel oplever Deze winst komt voort uit de inkomsten (tol die a getwijfeld sterker stijgt dan momenteel het gev is) en een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoenr, hetgeen nu eenmaal niet altijd hand in hand ga met optimale veiligheid. Verkoop aan een commerciële partij zou bora dien betekenen dat de rijksoverheid haar toeze, gingen niet nakomt. Bij de aanleg van de tunn heeft de rijksoverheid beloofd alle financiële ris co's voor zijn rekening te nemen. Daarnaast zo de tolheffing over een vaste periode gelden (k 2033) en een deel van de inkomsten zou kunn- worden gebruikt om de aanleg van een tunnelt Sluiskil te financieren. Terecht stellen de Statenleden dat al die zekere: den op de schop gaan zodra de tunnel wordt gepri vatiseerd. Zeeland is slechts voor vijf procent eigenaar yj de tunnel. De overige 95 procent is in handen va de rijksoverheid. Het is dus nog maar de v de brullende muis wel wat gedaan krijgt. Maart signaal richting Den Haag is duidelijk: zadel Zes land niet op met de gevolgen van een verkoop d alleen bedoeld is om de staatsschuld te vermind: ren. Gedeputeerde Suurmond pareerde dit standpui met een wonderlijk argument. Hij vreest dat zi partijgenoot Zalm Zeeland buitenspel zet provincie zich kant tegen verkoop. Zeeland zt dan niet mogen meepraten over veiligheid, onde houd en tarieven. De gedachte alleen al is be lijk; wat de uitkomst van het debat over het eiges dom van de timnel ook is, dit provinciebestuur2 altijd een stevige vinger in de pap moeten houd: als het gaat om veiligheid, onderhoud en tarieven FEEST - Hulst wil jaarlijks een groot feest organiseren. Het is de bedoeling dat er een vereniging wordt opgericht, die gaat bedenken hoe het feest er uit moet gaan zien. De middenstand en het ge meentebestuur van Hulst heb ben een financiële bijdrage toe- KERK - Met een dubbel num mer is de elfde jaargang van het kerkelijk maandblad Wen ding begonnen. Het blad is niet gebonden aan een bepaal de kerk, al heeft de N.H. Kerk wel het grootste aantal mede werkers. AARDBEVING - De omgevini van Granada in Spanje is ge troffen door een aarcU Er zijn zeven doden en wonden gevallen. Het wordt vaker geteisterd dw aardbevingen. STRAALJAGER - De Amen kaanse straaljager Lockhee F-104a is gisteren op de Ameri kaanse vliegbasis Palmde) aan journalisten gei streerd. De Starfighter k even snel klimmen als dat L rechtuit kan vliegen. De niet we straaljager kan bovendie twee keer zo snel vliegen het geluid. Asielzoekers in de Sint-Antoniuskerk in Gent. Al negentien Belgische kerken zijn de afgelopen weken bezet door 'mensen zonder papieren'. foto GPD mers voor, om als een moeder te waken over haar kinderen, ze te behoeden voor het kwaad en ze te helpen." Steun Hij krijgt steun van de Bel gische bisschoppen, al ging giste ren een waarschuwend woord uit dat het niet te gek moet wor den met het aantal kerken dat asielzoekers opvangt. Wat er gaat gebeuren, weet nie mand. In Gent hebben zich in middels tweeduizend mensen aangemeld. De gemeente heeft extra toilet ten laten plaatsen, er zijn kra nen aangelegd, vrijwilligers hel pen in de keuken, sympathisan ten brengen eten en geld. Elke nationaliteit - 36 in totaal, van Afghanen tot Zimbabwa- nen - heeft een woordvoerder, de veiligheid is gewaarborgd en er zijn tolken, die volgens bord jes Bodr, Bayran en Shqip spre ken. „Dat is belangrijk", zeggen de pastoor en actieleider Da- tam. „Mensen kunnen zo steun bij elkaar vinden." GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar. €-229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voort»' einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag" 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgeven overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois** de Regelen voor het Advertentieweten Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w :c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern D#oW' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor t-"- (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ont'; ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan ku :e, Postbus 31,4460 AA Goes. Vila ZUIUVU,U,y iriftelijk melden bij:PA, Behoort tot *xl* WGGGNGR door Max Steenberqhe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4