Met oud-politieman door crimineel Amsterdam WÈm PZC iSplX Infill Voorzichtig met alcohol Sloepentocht op Paterswoldsemeer zaterdag 22 april 2006 W21 Ja, ze vragen hem wel eens waar Appie Baantjer na gedane zaken zijn borreltje dronk. Nu, in elk geval niet in het café uit de op hem geïnspireerde tv-serie De Cock. Baantjer dronk, weet oud-rechercheur Chris Bruinsma, zijn welverdiende slok in Pleinzicht, aan de Oudezijds Voorburgwal. Leuk weetje voor de fans. Maar over Baantjer gaat zijn 'moordwandeling' allerminst. Bij de gevel van het bekende bureau Warmoesstraat begint de moordwandeling. De politie zit niet meer in dit bureau. foto Archief ANP/Guus de Jong door REDACTIE REIZEN I Op de Zeedijk houdt Chris Bruinsma even stil vlak bij de plek waar twintig jaar terug zijn collega Peter Lugten door een junk werd doodgestoken. Lugten probeerde een verhitte situatie met overleg op te los sen. 'De gozer die het gedaan had, had te veel verkeerd spul gebruikt.' De emo ties liepen hoog op. 'Ik heb jongens met de grootste monden, keiharde dienders, zien janken.' Zelfwas hij op het bureau toen hij het hoorde, bezig met verhoren. Iedereen zat stuk. 'We hebben alle verdachten meteen weg gestuurd.' Zo'n kwart eeuw werkte Bruinsma op bureau Warmoesstraat. Bij de uni formdienst, de 'burgerpot' en ten slot te de recherche. Een halfjaar terug - na nog een periode in de Bijlmer te hebben gediend - ging hij met pen sioen. Maar Bruinsma is geen man voor achter dé geraniums. 'Veel men sen wilden weten wat ilc allemaal had meegemaakt. Ilc kon wel blijven ver tellen.' En zo kwam het dat een vrien din die rondleidingen organiseerde, er wel brood in zag. Tot nu toe komen de meeste liefhebbers van buiten de stad. Berovingen Onze wandeling leidt naar café De Zon. Binnen wordt de papegaai net ge trakteerd op zijn lievelingsgerecht: een patatje met mayonaise. Bruinsma leent een vloeitje. Hij kent zijn buurt, woont inmiddels zelf al weer negen jaar op de Zeedijk. 'En geen kroeg meer waar je tegen- Op de Zeedijk vonden veel berovingen plaats. woordig nog problemen hebt.' Tijdens 'de slechte jaren' maakte hij wel mee dat een toerist, vanaf de kop van de Zeedijk tot nauwelijks halver wege, maar liefst drie keer werd be roofd. 'Er werden zelfs busreizen van uit Duitsland georganiseerd om hier naar de ellende te komen kijken.' Bij de 'burgerpot' maakte hij zelf jacht op dealers. 'Dat was gewoon graaien, zoveel had je er. En soms knokken ook. Iedereen, uit heel Ne derland, kwam hier z'n drugs halen.' Hij herinnert zich nog de brand in het toenmalige beruchte café Emil's Place. 'Van twee hoog sprongen ze naar be neden. En een aantal kwam helemaal niet goed terecht. Later bleek de brand te zijn aangestoken door een jongen uit het oosten van het land, die kwaad was omdat zijn vriendin hier 'aan de drugs' was geraakt.' Stripverhaal Vanaf de Zeedijk gaat Bruinsma's tocht richting Binnen Bantammer- straat. Even zoekt hij naar een pand waar heel vroeger Chinezen 'in de he roïne' zaten. 'Het waren de Chinezen die daarmee begonnen. Pas later kwa men de Surinamers.' In het pand trof de politie 'een oude Chinese opa op een matras aan'. 'Als een plaatje uit een stripverhaal. Met zo'n puntbaardje en heel lange na gels lag hij er opium te schuiven.' Uit eindelijk werd ook de gezochte heroï ne gevonden: onder opa's matras. Geen rondleiding is hetzelfde. 'Het ligt er aan wat de mensen aan me vra gen.' En het gaat, dat is duidelijk, niet over moord en doodslag alleen. Maar er is één plek die een bizarre aantrekkingskracht lijkt uit te oefe nen op moordenaars: de Bloedstraat. In 2002 werd Magdi Barsoen er geli quideerd die samen met broer Mou- nir connecties onderhield met de Joe goslavische maffia. Bruinsma: 'Die broer werd later, ergens anders in de stad, ook doodgeschoten.' Er vielen door de jaren heen nog meer slachtoffers in de Bloedstraat, maar wat Bruinsma persoonlijk diep raakte, was de moord op een 35-jarige Braziliaanse prostituee. 'Die vrouw was echt afgeslacht, van boven tot on der. Gruwelijk. De dader hebben we nooit gevonden. Ik heb altijd gedacht: 'Voordat ik met pensioen ga, wil ik die vent te pakken krijgen.' Het slachtoffer wilde nog eventjes doorwerken - voor haar kinderen - voordat ze definitief zou terugkeren naar Brazilië. 'Dat was het treurige. Wat me toen wel heeft getroffen, is dat degene die daar de kamers ver huurden, zoveel medewerking ver leenden. Ze zamelden ook geld in voor een mooie begrafenis in Brazi lië.' Deur op slot Ook de raadselachtige moord op de bordeelhoudster aan de Oudezijds Achterburgwal passeert de revue. 'Ze woonde boven de zaak, trok niet veel met andere mensen op en had altijd haar deur op slot. Toch werd ze thuis gevonden met ingeslagen schedel.' Het zijn die onopgeloste zaken die je het meest bijblijven, zegt Bruinsma. 'Al moet je ook een punt kunnen zet ten. Zoals onze oude baas Evert Jager- man altijd zei: 'Je bent er om de waar heid te vinden. Niks meer, niks min der'.' Maar soms wordt men wel geraakt door een triest geval. Bruinsma ver telt het verhaal van de keurig nette man die zich meldde aan het bureau met de woorden: 'Heren, u zoekt mij.' Oud-politieman Bruinsma in de bocht op de Zeedijk. foto Jan van Breda Hij was nog niet aan de beurt en moest wachten. Maar hij bleef het herhalen. Nou kregen we best veel halve zolen aan het bureau, maar dit voelde toch anders...' 'Dus we luisterden. Hij vertelde dat hij zijn vrouw had vermoord, in de Be tuwe. Samen hadden ze besloten er een eind aan te maken. Hij verstikte haar met een kussen in de badkuip en zou daarna zelf een boel pillen ne men. Maar toen durfde hij niet meer. Nu zat hij in een hotelletje in de buurt. Daar gingen we kijken en ja hoor, overal lagen pillen. Hebben we toch maar even naar de Betuwe gebeld. 'Hou hem maar vast', zeiden ze daar. Voor die man was het eigenlijk een hele opluchting. Hij had tranen in z'n ogen. Omhelsde me zelfs.' Bruinsma begint zijn tocht voor de ge vel van zijn oude werkplek, bureau Warmoesstraat. 'Dat we hier weg moesten, was politiek, een imago kwestie.' Protesten uit de buurt moch ten niet baten. 'Het was allemaal al be slist.' Maar er over vertellen? Dat kan nog steeds. www.allroundamsterdam.nl Tijdens een zoektocht in Zuid Korea kom ik te recht op het eiland Chejudo. Een prachtig ei land waar volgens de laatste informatie de moeder van een geadopteerd meisje zou wo- "en. Chejudo is vooral bekend als honeymoon-eiland. SijKoreanen en Japanners razend populair. De 2000 meter hoge vulkaan St.Halla is van overal goed cezien. In het gelijknamige natuurpark rondom tan je prachtige wandelingen maken. Ik heb wel wat anders te doen, maar er is een pro- fern. Ik was ervan overtuigd dat op een toeristeneiland wel wat Engels zou worden gesproken. Dit blijkt niet het geval. Zelfs woorden als 'yes' of'no' kan men hier niet begrijpen. Dit leidt de eerste avond in een Japans restaurant al tot een opeenvolging van misverstanden. Het eten mo gen we zelf uitzoeken in de keuken omdat bestellen niet fe. Wanneer de borden leeg zijn komt de ober iets on begrijpelijks vragen. Voor de zekerheid zeg ik 'no', met a's gevolg dat er een paar minuten later een nieuwe por tie sushi en sashimi op tafel staat. Dit gebeurt een paar taeren ik ga me zorgen maken over de hoogte van de re kening. Blijkt allemaal reuze mee te vallen. We hebben ons klem gegeten voor deprijs van een Amsterdams voorgerecht. In het hotel ga ik op zoek naar iemand die Engels spreekt. Uiteindelijk blijkt alleen de hoteldirecteur dat een beetje te kunnen. Het is een aardige man, die ons graag wil helpen. Hij belooft de volgende dag mee op zoek te gaan en als tolk te fungeren. Vroeg in de ochtend vertrekken we in een oude Mercedes. We gaan kris kras het eiland over. Heerlijk. Het is prachtig weer, de mensen zijn aardig en de direc teur vertelt honderduit over de bezienswaardigheden die we passeren. Die middag ontdekken we dat de gezochte moeder niet meer op het eiland woont, maar verhuisd is naar Amerika. Ik krijg haar telefoonnummer. Terug in het hotel nodigt de directeur ons uit voor een drankje aan de bar. Om een uur of zes zullen we elkaar daar ont moeten. Op de afgesproken tijd staat de directeur al te wachten. Hij drink koffie, wij krijgen ook een kopje. Ka rig. Even later staat hij op en gebaart ons mee te komen. We gaan naar buiten, een paar kleine steegjes door, een anonieme deur in, vier verdiepingen naar beneden. Na acht trappen komen we aan in onze kamer. Het vertrek is drie bij vier meter en wordt bijna geheel gevuld door een lage tafel. Er zitten vier dames aan de kop van de ta fel en aan een van de lange kanten wacht een man, die de broer van de hoteldirecteur blijkt te zijn. Op tafel staat een grote schaal met velletjes zeewier. Waar zijn we nu weer beland? Er ontstaat een conversatie in steenkolen Engels. Zowaar komen er wat flesjes bier op tafel. De dames rei ken zeewier aan. Er is weinig actie. We drinken wat, klet sen wat en krijgen steeds meer honger. Na korte tijd slaakt de hoteldirecteur een kreet. Iets als: Banzaaai! Maar dan anders. De dames zetten ons enorme biergla zen voor. In de pul staat een kleiner limonadeglaasje. Dat wordt gevuld met Black Label en vervolgens wordt de pul volgegoten met bier. Al snel begrijp ik dat deze mix ad fundum moet worden binnengeklokt. Nou ja, vooruit. Straks zal het eten wel komen. Edoch, als onze hotelvriend tien minuten later weer zijn aanvalskreet slaakt begin ik onraad te ruiken, Wanneer het ritueel zich voor de vijfde keer heeft afge speeld weet ik het zeker. Er komt geen eten meer en als het zo doorgaat overleven we het niet. De directeur en zijn broer hebben de grootste pret. Tussen het bierpul- lengedoe door drinken zij er vrolijk op los. Het valt bij hen blijkbaar goed. Bij ons niet. Na veel knievallen en ex cuses spelen we het klaar om weg te komen. Ik val als een blok in slaap. De volgende ochtend om 7 uur schiet ik wakker. Ons vliegtuig vertrekt om 9 uur. Snel inpakken en uitchecken dus. In de lobby komt een man door de draaideur binnen vliegen. De hoteldirecteur. Hij ziet er verward uit. Zijn pak zit onder de vlekken, de stropdas hangt er hulpeloos bij. Belangstellend vraag ik waar hij vandaan komt. Ondanks zijn dikke tong begrijp ik dat er tot 7 uur die ochtend uitsluitend is gedronken. Zwaar gedronken. Of hij ons nog even snel naar het vliegveld zal rijden? Ge lukkig zitten onze spullen al in een taxi. Chejudo is een prachtig eiland, echt een aanrader. Maar ho.edt u voor locale gebruiken die met alcohol te maken hebben. DERK BOLT Tips(yfnps Met ingang van het vaarseizoen 2006 worden van uit - de recent met 46 ligplaatsen uitgebreide - jachthaven Zuidwesthoek aan het Paterswoldse meer in het Groningse Haren chartervaarten en sloepentochten georganiseerd. De zeeschouw 't Ros van Bleynckvlies met schippersechtpaar Char lie Poppen en Yvonne Scholten vaart gezelschap pen van maximaal zes personen zeilend of op de motor over het Paterswoldsemeer. En met de uit 1956 daterende reddingssloep 't Schrijverke kun nen ook tochten over het meer worden gemaakt met gezelschappen tot maximaal zes personen. De kosten voor een tocht met de Zeeschouw of de sloep zijn 60 euro per uur (incl.schipper en btw). Info: Jachthaven Zuidwesthoek, tel. 050-3094444. De nieuwe steigers van Jachthaven Zuidwesthoek. Paardrijden op Hoge Veluwe I Vanaf 3 mei is het voor ruiters en amazones moge lijk om buiten de ruiterpaden te rijden in het Na tionale Park de Hoge Veluwe. Waar de edele vier voeters tot nu toe uitsluitend op de gemarkeerde paden mochten lopen, mogen ze straks nagenoeg overal vrij rondlopen. Nagenoeg, want de rustge bieden blijven ook voor de paarden verboden ter rein. Niettemin blijft dit heel bijzonder, meldt het park, want in de meeste parken is het devies: blijf op de paden. www.hoqeveluwe.nr Nieuw seizoen Happen en Trappen Het nieuwe seizoen van 'Culinair Happen en Trap pen' in de Maasheggen en Maasduinen (Noord-Limburg) is begonnen. Het arrangement staat voor kunst bekijken, op de fiets het rivieren land verkennen en dineren op verschillende loca ties. Vergeleken met het vorige seizoen is het op een aantal onderdelen aangepast. Er'kan nu een keu ze gemaakt worden uit een drie- of viergangen me nu. Ook het hart van Gennep wordt bezocht en het fietstraject in de Maasduinen is iets verbeterd, waardoor men nog rustiger langs heide en ven nen komt. Het arrangement is bijna iedere dag mogelijk tot 30 september, alleen niet op maan- dag. i: www.bakkeriiberoen.nl I Rembrandt in Friesland Rembrandt 400 wordt ook Friesland gevierd. Ge meente het Bildt staat de komende zomer in het teken van een historische hartstocht; het huwe- lijk van Rembrandt van Rijn en Saskia Uylen- burgh. Rembrandt en Saskia gaven hun jawoord op 22 juni 1634 in de toenmalige kerk van St.-An- j naparochie. Reden voor Friesland om uit te pak- ken met diverse evenementen. Hoogtepunt is het naspelen van deze bruiloft, op donderdag 22 juni in een autovrij centrum van St. Annaparochie, dat voor één dag totaal wordt om- i getoverd tot een plaatje uit de Gouden Eeuw. www.rembrandtinfriesland.nl Website Egyptisch verkeersbureau Het Egyptisch Verkeersbureau heeft nu een eigen website voor reizigers. De site bevat uitgebreide informatie over alles wat Egypte te bieden heeft, van historische en culturele bezienswaardigheden tot de stranden en mogelijkheden voor actieve va kanties met onder meer duiken, safari's, zeilen en golfen. Verder op de site actuele informatie over Egypte, een maandelijkse evenementenkalender met alle belangrijke festivals en culturele activiteiten die in het land plaatsvinden, plus informatie over de jongste archeologische ontdekkingen, zoals recen- telijk de opgraving van een 3500 jaar oude mum- mie in Dahshur in het noorden van Egypte. Ten slotte is er informatie over bijvoorbeeld visumaan- vragen te vinden. www.eqypt.travel Reddingsplan voor Borneo De regeringen van Indonesië, Maleisië en Brunei zijn het eens geworden over een reddingsplan voor Borneo, een van de rijkste natuurgebieden ter wereld. Kern van het plan is om de 22 miljoen hectare tro pisch regenwoud op intact te laten. Het Hart van Borneo is het centrale gebied op Borneo, waar nu nog grote stukken ongerept regenwoud voorko men. Dit is het leefgebied van onder meer de orang-oe- tan en de dwergolifant. Maar het eiland herbergt ook talrijke andere bij zondere zoogdieren, en vogel- en plantensoorten. In het gebied ontspringen ook 14 van de 20 rivie ren op het eiland. 'Met de bescherming van dit ge bied kunnen dus we niet alleen honderden, mis schien wel duizenden soorten veiligstellen, maar ook de beschikbaarheid van drinkwater voor de lo kale bevolking', aldus Arman Mallolongan van het Indonesische ministerie van Bosbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47