PZI Dubbel gevoel in Soweto VakantieStunt Egypte al vanaf €T79,- www.vakantiestunt.nl Fred.Olsen Ontdekkingscruises voor de lezers va €999!! Reis in 5 clicks Vraag antwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 22 april 2006 ADVERTENTIE ■Hl:. ADVERTENTIE I Maak nu een keuze uit fantastische Fred.Olsen cruises tegen speciale prijzen. Deze prijzen zijn meer dan 50% korting op de normale prijs. Uitstekend verzorgd. Inclusief alle 1 maaltijden aan boord en entertainment, vervoer van en naar het schip. Kies nu uw route en hut. 5 mei ADRIATiSCHE ZEE €2312pp Black Watch 21 nachten 24 mei MIDDELLANDSE ZEE €2457pp Boudicca 24 nachten 6 juni OOSTZEE €1370 pp Braemar 13 nachten 5 mei ADRIATISCHE ZEE €2312pp Black W atch 21 nachten - 7 n V -- -•** - ■- - A- NL - Southampton - Spanje - Mallorca - Corfu (Gr) - Bari (It) - Venetië - Ravenna - Dubrovnik - Albanië - Almeria - Gibraltar - Southampton - NL NL - Dover - Cadiz - Malta - Santorini - Piraeus - Mykonos - Marmaris - Cyprus - Egypte - Tripoli - Malaga - La Coruna - Dover - NL NL - Dover - Oslo - Kopenhagen - Stockholm - Tallinn, Estland - St. Petersburg, Rusland - Karlskrona - Travemiinde - Dover-NL NL - Dover - Bergen - Fjaerland - Balestrand - Olden - Nordfjord - Eidfjord - Kirkwall, Orkneys - Dover - NL 3e en 4e persoon 60% korting kinderkorting 65-80% binnenhut €2457pp buitenhut €2747pp superior buitenhui €3385pp binnenhut €1370pp buitenhut €!660pp superior buitenhut €2022pp binnenhut €999pp buitenhut €1152pp superior buitenhut €1442pp Single toeslag 75%. Voor brochure en boekingen: Bel Reader Offers 035 - 6947570 www.readeroffers.nl ma vrij 9.00-20.00 za/zo 10-15.00 1 foto's Renske Sieben vijftien lollies kopen. Bij het uitdelen blijkt waarom Eddy het geen goed idee vond. Uit alle hutjes en steegjes komen kinderen aangerend die ook een stuk snoepgoed willen. De twee vrouwen moeten uiteindelijk naar de bus vluchten. Orlando De volgende bestemming is Orlando, de oudste en bekendste wijk van So- weto. In Orlando ligt de enige straat ter wereld waar twee Nobelprijswin naars wonen of gewoond hebben: Nelson Mandela en bisschop Des- mond Tutu. Daarnaast staat in Vilalcazi Street de school waar in 1976 de studentenop stand begon waarbij tientallen studen ten werden doodgeschoten. We zien in een paar honderd meter een stuk wereldgeschiedenis aan ons voorbij trekken. Mandela komt af en toe een kijkje nemen Het huis van Nelson Mandela is niet meer origineel. In 1988 brandde het af nadat een molotov cocktail naar binnen werd gegooid. Het werd her steld, en na zijn vrijlating van Robben eiland woonde Nelson Mandela er nog elf dagen. Omdat de aanloop enorm was, trok hij in bij zijn toenma lige vrouw Winnie. Zij had tijdens de gevangenschap van Nelson een veel grotere en bewaakte villa in Soweto gekocht. Hun eerste huisje doet nu dienst als museum. Veel is er niet te zien. Er hangen veel foto's en er staan wat schoenen waarvan gezegd wordt dat ze van Nelson Mandela geweest zijn. Heel af en toe komt die zelf nog een kijkje nemen, vertelt een vriendelijke lokale gids. Vandaag uiteraard niet. Desmond Tutu woont nog wel in zijn huis in dezelfde straat. Aangezien de bisschop over meer huizen beschikt, is hij er niet vaak te vinden. Ook nu zijn de rolluiken omlaag en is het hek rond het huis hermetisch gesloten. Museum Het laatste deel van het bezoek aan So weto voert naar het Hector Pietersen Museum. Het is vernoemd naar de 13-jarige scholier die hier op 16 juni 1976 werd doodgeschoten tijdens een tot dan toe vreedzame studentende monstratie. In het prachtige en zeer indrukwekkende museum zijn beeld fragmenten en interviews te zien die de bewuste dag gemaakt zijn en over al ter wereld uitgezonden werden. De demonstratie werd gehouden om dat de overheid wilde dat al het onder wijs in het Afrikaans werd gegeven, terwijl de zwarte studenten ook En gels wilden leren. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers van 16 juni 1976 werd beginjaren negentig het Hector Pieterson-memorial geplaatst. In 2002 werd het Hector Pieterson-mu- seum geopend. Het dient niet alleen voor toeristen. Klassen vol met zwarte scholieren be kijken tegelijk met de toeristen wat er die bewuste dag gebeurde en waar het toe leidde. Bij het monument voor Hector buiten leggen twee meisjes in schooluni form zwijgend bloemen. Het is het meest indrukwekkende moment van de dag waarop tien blanke Nederlan ders veel armoede maar geen Rolls Royce zagen. Angelique be groet haar gasten met een vriendelij ke lach. In township Soweto wonen twee Nobelprijswinnaars in één straat. De sloppenwijk is de bakermat van de strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. Er rondkijken is indrukwekkend. Maar het gevoel van 'aapjes kijken' blijft. Weeskinderen wonen permanent in een kleuterschool. door JORIS ROES Grootste misverstand over Soweto: er wonen alleen straatarme mensen. 'In So weto rijden ook Rolls Roy- ces rond', zegt de blanke gids uit Pre toria. 'En je ziet er de nieuwste sport schoenen. Zodra mensen geld heb ben, kopen ze die. Daar ontlenen ze hun status aan. Als je dure sneakers hebt, gaat het goed met je.' Het busje met tien Nederlandse toeris ten is op weg naar Soweto, het be kendste township van Zuid-Afrika. Townships werden gebouwd om ar me zwarte mensen een onderkomen te bieden. Soweto is gesticht in 1904 en was destijds bedoeld om de zwarte arbeiders van de goudmijnen in Jo hannesburg te huisvesten. Het leven in Soweto was hard en de le vensomstandigheden waren slecht. Soweto was niet op elektriciteit aange sloten. Tot midden jaren tachtig wa ren de bewoners op kolen aangewe zen. De chauffeur annex gids wil met zijn verhaal over glimmende schoenen en automobielen duidelijk maken dat het nu een stuk beter gaat. 'Een groot deel van de naar schatting zes mil joen bewoners van Soweto voorziet te genwoordig in het eigen onderhoud.' Drie delen Soweto bestaat ruwweg uit drie de len. 'Het goede, het slechte en het ver schrikkelijke deel.' Door de ramen van het busje is de rest van de dag dui delijk zichtbaar in welk deel we ons bevinden. In het goede deel staan ka pitale villa's met zwembaden in de tuin en bewakingscamera's op het dak. In het slechte deel staan kleine bakstenen huisjes, zogenaamde matchboxes met drie kamers. In het verschrikkelijke deel van Soweto heb ben de mensen niet meer dan wat 0 Tijdens onze zomertijd is er geen tijdsverschil met Zuid-Afrika, maar in onze wintertijd is het er één uur later. Voor een reis naar Zuid-Afrika heb je een paspoort nodig dat nog minimaal een maand na vertrek gel dig is. Vaccinaties tegen DTP en hepatitis A worden aangeraden, evenals mala riatabletten in bepaalde delen van het land. Raadpleeg daarvoor de GGD of het Landelijk Coördinatiecen trum Reizigersadvisering via www.lcr.nl De Zuid-Afrikaanse rand is 13 euro cent waard. Voor actuele koersen kijk op www.oan- da.com/convert/classic In Zuid-Afrika zijn overal geldautoma ten. Creditcards worden vaak geac cepteerd. Reischeques zijn op veel plaatsen in te wisselen, maar dat is vaak tijdrovend Een bezoek aan Soweto wordt tij dens de meeste georganiseerde rei zen aangeboden en kost ongeveer veertig euro per persoon. hebben de bewoners van dit armste deel van Soweto niet. Eten kopen ze van de fooi die wij Eddy na zijn rond leiding geven. Hij verdeelt het vervol gens onder de mensen. 'Daarom vin den ze het ook niet erg dat jullie ko men kijken. Jullie zijn voor hen een bron van inkomsten.' Container We nemen een kijkje in het huisje van Angelique, een forse zwarte vrouw. Ze begroet ons met een hand en een vriendelijke lach. Haar huisje is een container met daarin een keu kentje, een tafel met wat stoelen en de zwart-wit televisie. Alles is gammel en vies. Elektriciteit is er niet. Wel heeft de overheid gezorgd voor één chemisch toilet per vier huizen. In het tuintje verbouwt ze wat groenten. Voor de rest is ze afhankelijk van ons. Eddy maant ons tot haast. We hebben een druk schema en gaan daarom al weer terug richting de bus. Verder de township ingaan is zelfs in het bijzijn van Eddy gevaarlijk. Hij wijst ons op een gebouwtje waarvoor een stuk of tien kinderen spelen in de tuin. Het zijn wezen, die permanent in deze kleuterschool wonen. Hoewel Eddy het afraadt, krijgen twee toeristen zoveel medelijden dat ze in een snoepkraampje in de buurt Zou er een ministerie van Toerisme moeten komen? Gerard Westerhof van het ministerie van Eco nomische Zaken: 'Toerisme speelt zich af op een breed gebied binnen de economie. Als we voor elke sector een eigen ministerie maken, wordt het alleen maar lastiger om maatrege len te nemen waar alle sectoren van profite ren. De horeca bijvoorbeeld doet gewoon mee in het algemene beleid voor midden- en klein bedrijf en profiteert ook van algemene lasten verlichtingen. Horeca is voor zowel de binnen landse economie als de toeristische sector van groot belang. Met een schaartje knippen kan dus niet. Verder redt deze sector zich voor een heel groot deel goed zonder overheidsbemoeie nis. Zuid-Europese landen hebben vaak wel een minister voor Toerisme, maar daar is het aandeel in de werkgelegenheid en omzet meestal groter dan in noordwest Europa.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar, de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. De bewoners van deze planeet vieren op ver schillende manieren feest. In ons eigen land stapelen de ergernissen over langslapers en te- laatkomers zich op. Om hen te bespotten vie ren we op luidruchtige manier het luilakfeest. Midden in de nacht met een schemerzonnetje dansend uitje dak gaan kan tijdens de zoge noemde midzomernachtfeesten. In Spanje vie ren ze Fallas ter aankondiging van de lente. In China hebben ze een totaal ander nieuwjaars feest. En onze oosterburen houden wel van een biertje tijdens het Oktoberfest. Midzomemacht: www.sfinxtravel.nl/midzomer Luilak: www.meertens.knaw.nl Fallas: www.spanie.nl/festivals Chinees nieuwjaar: www.chineesnieuwjaarfestival.nl Oktoberfest: www.oktoberfest.de golfplaten of een oude zeecontainer om in te wonen. Soweto zien voelt als aapjes kijken. Tien veelal met overge wicht kampende blanken stappen uit een airconditioned busje, leggen de armoede vast met hun peperdure ca mera's, laten een beschamend hoopje^ kleingeld achter en vertrekken weer naar hun wereld vol wéelde. De twijfel vooraf om aan de excursie deel te nemen was al groot. De gedach te dat wie maar eens in zijn leven in Zuid-Afrika komt, ook maar één lceer de kans krijgt om dit stuk wereldge schiedenis met eigen ogen te zien, wint het uiteindelijk. Bovendien zegt de reisorganisatie dat de inwoners van Soweto blij zijn met de aandacht, in de hoop dat daardoor ooit een ein de komt aan hun ellendige situatie. Donkerrood zand De tijd is niet stil blijven staan sinds 1904. Soweto is bereikbaar via goed geasfalteerde wegen, die ook in het township doorlopen. De gids rijdt door tot de asfaltwegen ophouden en overgaan in paden van donkerrood zand. Hier wonen kenne- lijk mensen die geen wegen nodig hebben. We stappen voor de eerste keer uit en worden opgewacht door Eddy, een donkere jongen met een ro ze bloes, donkere pantalon en glim mende leren schoenen. Hij woont in Soweto en verdient de kost als gids van toeristen. Onze blanke gids/buschauffeur blijft achter bij de bus. Eddy leidt ons door een zandweg met aan weerszijden 'huisjes' van ijzer en golfplaten. Overal staan oude roesten de auto's. Gemiddeld wonen in zo'n huisje acht mensen, vertelt Eddy. Ze zijn allemaal werkloos en komen hun dagen door met niets doen of zwart-wit televisie kijken tot de accu het begeeft. Geld om een bestaan op te bouwen Meisjesin schooluni form leggen bloemen bij het monu ment voor Hector. Nieuwe taal Een leuk bijkomend voordeel van een buitenlandse vakantie is het leren van een nieuwe taal. f Een paar woordjes of hele zin- nen. Welke vreemde taal vindt u het leukst om te leren op vakan- e\1 tie? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Niet té warm Het is al doorgegeven aan de weergo den: als het tussen de 25 en 30 graden is, maken jullie de meeste zonvakan- tievierders blij. Voor in totaal 39 pro cent is dit nog een beetje te warm. De uitslag: 25-30 °C 54% 20-25 °C 37% 30-35 °C 6% 15-20 °C 1% Minder dan 15 °C 1% Meer dan 35 °C 1%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41