>zc Asbestslachtoffers zijn verbijsterd Ook met vrouwen erbij zal er in de SGP weinig veranderen :r Staking van werknemers Nedcar verloopt rustig Kabinet steunt regeling verwijderen Antilliaanse jeugd Hulp bij leren lezen en schrijven op werkvloer is nodig vrouw Rechtbank acht fabriek Eternit niet verantwoordelijk voor dood Zwaardere toets voor imams uit het buitenland li 'erkrachte J ongen moet uit Jeugdgevangenis Cartoonist Tom Janssen wint prijs Supercomputer bij KNMI Donner dreigt boeteverzekeraar Wapenarsenaal in woning Tilburg Schilderijenroof in Haags hotel Adjunct-wethouder in Zeewolde Taïda moet binnen week Nederland uit Man valt uit kermisattractie ^Maurice Wilbrink EN HAAG - Bijna een half mil- werknemers heeft grote Kite met lezen en schrijven. ■L die handicap verzwakt positie op de arbeidsmarkt it komt doordat ook eenvou dig werk steeds meer gepaard gaat met snelle technologische ontwikkelingen. Werkgevers zijn doorgaans wel bereid om personeel dat zeer laaggeschoold is te helpen waar door zij nieuwe taken aankun nen. Maar de verwachting is dat die hulp bij het stijgen van de opleidingseisen niet langer vol doende is. Dat staat in de giste ren gepubliceerde studie 'Laag- geletterd in het Werk' van de stichting Lezen Schrijven. Uit het onderzoek, waarin zeven sectoren met veel laag opgeleide werknemers worden belicht, blijkt dat bedrijven sterk reke ning houden met personeel dat niet goed leest en schrijft. In Nederland kan ongeveer 6 procent van de werknemers niet of met zeer veel moeite lezen en schrijven. Dat komt neer op 450.000 mensen. Zij proberen ook op allerlei ma nieren hun handicap te omzei len. De onderzoekers conclude ren dat de laaggeletterdheid daardoor in stand wordt gehou den. Afvalmedewerkers, magazijn- personeel, schoonmakers, bevei ligers, productie- en verkoopme dewerkers krijgen steeds vaker te maken met geavanceerde com municatiesystemen en automati sering van hun werk. GPD versiteit in Rotterdam en de Al melose longarts Damsté dat er een aantoonbaar verband is tus sen veel gevallen van asbestkan- ker in en rond Goor en asbestde- len in het milieu. Aangenomen wordt dat zich nog veel nieuwe slachtoffers zullen aandienen van met asbestpuin verharde wegen. Zij zouden nu weinig kans maken op schade vergoeding. Claims van oud-medewerkers van Eternit en familieleden zijn eerder door de rechtbank wel toegewezen. Voor hen heeft het vonnis geen betekenis. Venekat- te: „Cruciaal is dat de werkne mers, of familieleden, ziek wer den van de losse vezels in de fa briek, of op werkkleding. Bij de wegen gaat het om in cement ge bonden asbest. In die vorm is dat ongevaarlijk." Erf De uitspraak betreft de zaak van de in 2000 op 60-jarige leef tijd overleden J. Jansen-Brun- nenkreeft uit Goor. In de jaren zestig en zeventig haalden zij en haar man ongeveer een keer per maand asbestafval op bij Eter nit om erf en weg er naar toe te verharden. Volgens de rechtbank staat niet onomstotelijk vast dat haar ziek te uitsluitend is veroorzaakt door de asbestverharding. Ook had Eternit niet hoeven waar schuwen. In de jaren zeventig zou alleen bekend zijn geweest dat losse vezels mogelijk gevaar lijk waren, niet het gebonden as bestpuin. De rechters wijzen er op dat het asbestafval niet ge maakt was voor wegverharding. Dat het daarvoor toch gebruikt is, kan Eternit niet aangerekend worden. GPD DEN HAAG - Buitenlandse imams, predikanten, priesters, kloosterlingen en zendelingen die naar Nederland willen ko men, krijgen hier vanaf septem ber te maken met een extra zwa re inburgeringstoets. Zij worden dan getest op aanvul lende kennis van de samenle ving en op bepaalde vaardighe den. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. De geestelijk bedie naren mogen in Nederland zijn zolang zij voor hun religieuze ge meenschap werken. ANP ;rnnze redactie binnenland 5 RONINGEN - De 16-jarige au- 61 stische jongen die vorig jaar lor een tbs'er werd verkracht 6I; jeugdgevangenis Het Poortje g J Groningen, moet daar zo snel 51' igelijk weg. Het ministerie 51 n Justitie heeft gisteren laten 51' eten 'op zeer korte termijn' 61 ar een oplossing te zoeken. 6 li 51 it bleek gisteren tijdens een irt geding dat de jongen is be- 9nnen tegen de Staat. Zijn ad- jj j: caat stelt de Staat aansprake- 41 Ivoor de schrijnende situatie. 5 'i jn advocate wil dat de hulpbe- 51: wende jongen zo snel moge- S 'j naar een geschikte kliniek ït De jongen zat er niet als tmineel, maar omdat hij thuis «meer te handhaven was. De ier werd eerder overge- tatst naar een gevangenis. Igens landsadvocaat R. Veld- is, die spreekt namens het mi serie van Justitie, is er inmid- hdruk naar alternatieven ge it De landadvocaat heeft de rechter een week gekre- om een geschikte plaats te I felen. GPD Onder belangstelling van pers en joelende, stakende collega's, gaan tientallen werkwilligen aan de slag bij Nedcar in Born. door Henk Suurmond BORN - Ruim vijftienhonderd werknemers van de autofabriek Nedcar in Born hebben gisteren het werk voor 24 uur neerge legd. Dat zei actieleider C. van Bokkum van FNV Bondgenoten. Door het wegvallen van de pro ductie van de Smart Forfour van Daimler Chrysler wil Mits ubishi duizend mensen ont slaan. De stakers eisen een werk- garantie tot eind van het jaar. Vakbonden en ondernemings raad willen tot eind van dit jaar de tijd om te zoeken naar een vervanger voor de Smart. Nedcar wil dat ook, maar tegelij kertijd het ontslag van duizend mensen organiseren. Dat zou rond september zijn beslag moe ten krijgen. De vakbonden en de ondernemingsraad willen drie maanden extra de tijd. De vak bonden wijzen erop dat dit plan eigenaar Mitsubishi geen cent kost: DaimlerChrysler betaalt de lonen tot eind van dit jaar foto Marcel van Hoorn/ANP door. De bonden willen uiterlijk woensdag horen of Nedcar de ei sen van de bonden inwilligt. Als Nedcar daar niet op ingaat dan willen de bonden volgende week donderdag en vrijdag weer een staking houden. ANP DEN HAAG - Tom Janssen, car toonist van onder meer deze krant, is in de prijzen gevallen met een politieke tekening die hij maakte na de bomaanslagen op de Londense metro vorig jaar (zie illustratie). Janssen nam donderdag in de Portugese hoofdstad Lissabon een derde prijs in ontvangst van de organisatie World Press Car toon in de categorie politieke te keningen. Eerder won hij al de Inktspot- prijs 2004, een prijs voor beste Nederlandse spotprent, met een tekening over de genocide in Darfoer. foto Tom Janssen/GPD LMELO - Eternit in Goor is ft verantwoordelijk voor de iod van een 60-jarige vrouw die plaats, die ziek moet zijn trorden van asbestpuin op r erf. Deze uitspraak van de itbank in Almelo kan gevol- >n krijgen voor veel slachtof- van 'asbestwegen', die nog kadevergoeding van Eternit Comité Asbestslachtoffers verbijsterd. „De rechtbank het belang van Eternit wegen clan een men- Dit riekt naar klassen- Bfcitie", aldus voorzitter T. de ain. Advoaat B. Ruers vindt 1 ifsdat de betreffende rechters t9T' lijkbaar niet onafhankelijk ge- 'ea eg zijn' om nog asbestzaken behandelen. Ruers zegt nog U :r vergelijkbare zaken aan te ■«nnen in Almelo. „Ik ga vra- 1P' 5 om andere rechters." Ook jadigt hij een hoger beroep 9 ui. isrechter E. Venekatte wil nP ft op de kritiek reageren. Maar zijn emoties kan ik wel het gaat in asbestza- om tragische omstan- Asbestkanker is on- Het SGP-bestuur wil dat vrouwen volwaar dig lid kunnen worden van de partij. Maar een politiek ambt bekleden, mogen ze van de gereformeerde partij nog steeds niet. Dat blijft een roeping voor mannen. door Erwin Buter DEN HAAG - De SGP-top worstelde lang met het besluit om vrouwen nu wel of niet toe te laten tot de partij. De gereformeerde partij baseert haar grondbeginselen op de bijbel, die zegt dat de man boven de vrouw staat. Intussen groeide de druk binnen en buiten de partij om beide seksen gelijk te behande len. Het bestuur van de oudste politieke par tij in Nederland heeft gisteren dan toch be sloten vrouwen als volwaardig lid toe te la ten. Dat houdt echter niet in dat vrouwen namens de SGP raadslid, wethouder of Ka merlid kunnen worden. In september vorig jaar werd acuut de subsi die van 1,1 miljoen euro stopgezet, nadat de rechter had geoordeeld dat de Nederlandse Staat discriminatie van vrouwen aanmoe digt door de SGP te subsidiëren. Die zaak was aangespannen door het Proefprocessen- fonds van het Clara Wickmann Instituut. Daarover loopt nog een hoger beroep. Hoe wel de partij al langer nadacht over het toe laten van vrouwen, heeft die uitspraak een en ander in een stroomversnelling gezet, er kent fractievoorzitter Bas van der Vlies. Denkt u hiermee de subsidie terug te krij gen? „Wij doen dit niet om de subsidie weer te rug te krijgen. Deze stap is vanuit onze par tij gezet. Niet alleen de meerderheid van de jongeren, maar ook veel ouderen vinden dat vrouwen volwaardig bij ons mogen mee doen. Nu al zie je op openbare bijeenkom sten veel meisjes en vrouwen naast jongens en mannen zitten. Wist u dat sinds jaar en dag meer vrouwen dan mannen op de SGP stemmen." Uw partij liet wel direct weten dat vrouwen de doelstelling en grondslag van de SGP moeten onderschrijven. Ze mogen wel man nelijke kandidaten steunen, maar niet zich zelf kandidaat stellen. Is dat niet tegenstrij dig? „Een vrouw die lid wil worden, zal zich bewust zijn van onze standpunten. Het is dan ook logisch dat zij instemt met onze grondslag en doelstellingen. Ik denk trou wens dat het wel meevalt met het aantal vrouwen dat zich nu zal aanmelden. In de ja ren negentig, toen onze partij het buitenge woon lidmaatschap introduceerde, stroom den de vrouwen ook maar mondjesmaat toe. Ik denk dan ook niet dat er heel veel veran dert binnen de partij." Haalt het bestuur tijdens de vergadering op 24 juni de benodigde steun van tweederde meerderheid van de leden? „Dat valt nog te bezien. Een aantal leden wil liever eerst het hoger beroep afwachten. Zij zijn ervan overtuigd dat de SGP in haar gelijk staat." GPD vonnis is gewe- de rechters Van der Moes en Inden. Inden was )03 ook betrokken bij het af- ijzen van een schadeclaim van overleden Markelose Ali wde. Ook zij moet ziek zijn ge urden van een met asbestce- intpuin verharde weg. ïers ging er vanuit dat er sinds- ien voldoende nieuwe feiten op om een claim nu wel wijzen. Zo zeggen de uni- De staking kende een rustig ver loop. Stakers floten een beperkt aantal werkwilligen uit, maar zij lieten hen wel de fabriek in. De productielijnen functioneer den, maar langzaam. De meeste werkwilligen werken overigens voor toeleveranciers van Ned car. Volgens Nedcar hebben zich 370 werkwilligen gemeld. Voor een normale productie zijn duizend mensen nodig. Volgens Nedcar rolden aan het einde van de dag ongeveer ze ventig auto's van de band. Op een gewone productiedag zijn dat er vijf- tot zeshonderd. 'Nter KjJKE/M VAM «AM IK MIET zaterdag 22 april 2006 3 DE BILT - Het KNMI krijgt de beschikking over een nieu we supercomputer, die 1440 miljard berekeningen per se conde kan uitvoeren. Met de computer moet de weersverwachting op korte ter mijn en op regionale schaal worden verbeterd. Het KNMI maakte dat gisteren op zijn website bekend. De Altix 3700 van Silicon Graphics moet vooral bij lokaal heftig weer dat gevaar oplevert, betere prognoses bieden. De nieuwe rekencomputer van het KNMI in De Bilt, die 240 processoren telt, behoort tot de tien grootste van Ne derland. Hij wordt verder ook gebruikt voor onderzoek van weer en klimaat. ANP DEN HAAG - Minister Donner van Justitie heeft het Zweedse bedrijf Bisso, dat in Nederland een verzekering tegen verkeersboetes aanbiedt, gesommeerd daarmee te stoppen. Doet het dat niet, dan spant de bewindsman een kort ge ding aan. Donner vindt het onjuist dat wanneer de over heid in beginsel de verkeersveiligheid voorop stelt, aan de andere kant mensen zich kunnen verzekeren tegen ver keersboetes. Dat neemt de prikkel weg om zich.aan de ver keersregels te houden, meent Donner. ANP TILBURG - In de woning van een 39-jarige man uit Til burg trof de politie gisteren een compleet wapenarsenaal aan. De man bleek in het bezit van vier zelfgemaakte kata pulten, 370 zilverkleurige kogeltjes als munitie voor een katapult, vier slagwapens, zes messen en vier vuurwapen patronen. ANP DEN HAAG - Het Promenade Hotel in Den Haag is vori ge week slachtoffer geworden van schilderijendieven. Dat liet directeur Maarten de Boer van het hotel pas gisteren weten. De Boer schat in dat zijn hotel voor enkele tonnen is gedupeerd. De rovers namen schilderijen mee van on der anderen Corneille, Hermanus Berserik en Theo van Laar. Het is algemeen bekend dat het Promenade Hotel een zeer grote kunstcollectie heeft, waaraan het sinds 1970 bouwt. De Boer: „Misschien heeft die bekendheid ons nu de das om gedaan." ANP ZEEWOLDE - Het nieuwe college van burgemeester en wethouders van Zeewolde krijgt een wethouder zonder stemrecht. Formateur Ben Sonneveld van Leefbaar Zee wolde zei gisteren dat zijn gemeente vermoedelijk de eer ste 'adjunct-wethouder' heeft. Partijgenoot Winnie Prins gaat de nieuwe rol vervullen. Zeewolde heeft drie wethoudersposten, maar voor een zware portefeuille waren twee deel tij d-wethouders no dig. De drie collegepartijen mochten elk een wethouder af vaardigen. De adjunct-wethouder is daarom in het leven geroepen voor de parttime functie. Prins krijgt geen stem recht om het evenwicht in het gemeentebestuur te bewa ren. ANP door Chris Bakker DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een om streden toelatings- en verwijde ringsregeling voor problemati sche en criminele Antilliaanse en Arubaanse jongeren. Dat zei minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) gisteren. De regeling houdt in dat deze jongeren - in de leeftijd van 16 tot en met 24 jaar - kunnen wor den teruggestuurd naar hun ei gen land. Dat moet voorkomen DEN HAAG - De Kosovaarse scholiere Taïda Pasic moet van minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) binnen een week het land uit zijn. De minister noem de vrijdag 28 april als uiterste datum dat het meisje in Neder land mag zijn. Zij reageerde daarmee op een uitspraak van de de rechter in Amsterdam, die gisteren oor deelde dat de scholiere onrecht matig in Nederland verblijft. De 18-jarige Taïda, die in het eindexamen jaar van het vwo zit, kan tegen de uitspraak van de rechter in beroep. Zij mag de uitkomst daarvan echter niet in Nederland afwachten, tenzij zij daar in een voorlopige voorzie ning om vraagt. Maar die kan volgens de advocate van Taïda, A. Hoftijzer, pas worden aange vraagd als er een uitzettingsda tum bekend is. Taïda voerde de afgelopen maan den een scala aan juridische pro cedures om te voorkomen dat zij uitgezet zou worden vóór haar eindexamen. In de ogen van vreemdelingerechter O. Korte heeft Verdonk juist gehandeld. Hij schrijft dat zijn uitspraak geen antwoord geeft op de vraag of Taïda hier haar vwo-examen mag doen. Dat is aan Verdonk, de uitspraak ver biedt haar dat niet. De aankon diging van Verdonk zou beteke nen dat Taïda haar examen niet in Nederland kan doen. ANP dat kansarme jongeren naar Ne derland komen en hier afglijden in de criminaliteit. Volgens Ver donk zijn de plannen juridisch mogelijk. Zij voegde eraan toe dat er nu ook politieke wil is om het te doen. De ministerraad heeft wel enke le aanpassingen aangebracht. De Tweede Kamer wordt hier volgende week over ingelicht. Dinsdag gaat het plan voor ad vies naar de Raad van State, zei premier Balkenende. Op de Antillen is veel weerstand tegen de regeling, omdat die An- tillianen zou discrimineren bin nen het Koninklijk der Neder landen. De Antillen zien meer in de sociale vormingsplicht, die de eilanden vorig jaar zelf heb ben ingevoerd. Die verplicht jon geren tot 24 jaar daar een oplei ding te volgen. Doen zij dat niet, dan mogen zij niet naar Neder land afreizen. Zowel Verdonk als Balkenende benadrukte dat de toelatingsre geling een ondersteuning is van de sociale vormingsplicht, waar aan Nederland de komende vijf jaar 19 miljoen euro bijdraagt. Balkenende heeft nog niet met zijn Antilliaanse ambtsgenoot Emily de Jongh-Elhage over de regeling gesproken. ANP AMSTERDAM - Een 25-jarige Pool is gisteravond van een hoogte van 7 a 8 meter van de achtbaan op de kermis op de Dam in Amsterdam gevallen. De man is met meerdere bot breuken naar een ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer is werknemer van de kermis. ANP Advertentie "Hardglazen deuren in diverse uitvoeringen" Vraag ons advies een vei. PAUL KRUGERSTRAAT 288, 4381 WR VLISSINGEN Postbus 38. 4380 AA Vlissingen T. 0118-113351F. 0118-419882, wv.w 111 ii i- f 11.1- i .l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3