PZC De keuken glimt en glanst Groene bloemen springen in het oog Bouwtekening Dunne infraroodfolie als alternatief voor cv W 3 ONDER DE PANNEN zaterdag 22 april 2006 Er was nog wat wel wat terrein te winnen. Schoorvoetend verandert de keuken in een volwassen onderdeel van het interieur. De losse elementen hebben het niet gered. In plaats daarvan is de eigentijdse keuken een architectonisch hoogstandje. Zoals blijkt uit de nieuwe collecties van de keukenproducenten die in Milaan te zien waren. De verticale afzuigkap is afkomstig uit de restaurantkeuken. foto's GPD farmer is terug in de keuken. Gewapend met een spuitbus allesreiniger en zacht doek je liepen ze vorige week over.de Eurocucina, de belangrijkste keukenbeurs in Milaan, druk te poetsen. Want hoogglans, glas en roest vrij staal mag dan de trend zijn in keukenland, het vergt wel het getrainde oog van een schoonma ker om ervoor te zorgen dat werkbladen en frontjes er fraai glanzend blijven uitzien. Een aanbeveling? Nee, niet echt, maar wie maalt daar om. De ei gentijdse keuken is een architec tonisch hoogstandje, een vol waardige ruimte die steeds min der onderdoet voor de woonka mer. De systemen van onder an dere Poggenpohl, Comprex, Sca- volini, Snaidero en Dada ogen als cockpits. Het zijn stralende meubels, met professionele ap paratuur die schreeuwt om ge bruikt te worden. Om het jaar ontmoeten keuken producenten elkaar in Milaan tijdens de vakbeurs Eurocucina. Dat de aandacht voor de keuken de laatste vijftien jaar enorm ge groeid is, blijkt uit de stijgende bezoekerscijfers. Vreemd is dat niet, want de ont wikkelingen op keukengebied gaan razendsnel. De eerste ver andering kwam medio jaren ne gentig met de modulaire keu ken, een systeem waarbij ver schillende elementen bij elkaar konden worden geplaatst. Ge makkelijk bij een eventuele ver huizing, want naast meubilair en huisraad kon ook de zo keu ken mee. Maar dat het zo niet werkt, we ten de tientallen keukenprodu centen inmiddels ook. Net als het bankstel in de woonkamer is de dure keuken niet langer hei lig. Anders gezegd: de gemiddel de levensduur van een keuken is behoorlijk teruggelopen. Na zo'n tien jaar heeft een behoor lijk deel van de Nederlanders al weer behoefte aan een nieuwe kookplaats. Dus waarom de oude dan nog verhuizen? Meubelstuk In plaats daarvan is de keuken veranderd in een meubelstuk dat perfect is afgestemd op de wensen van de gebruikers, maar vooral op het interieur. In een gesloten ruimte staat de kook plaats op zich. Zo niet in de open keuken, die stilistisch ge zien nadrukkelijk is afgestemd op de woonkamer. Het onvermij delijke kookeiland (alleen ge schikt voor echt grote ruimtes) dijt uit en herbergt naast for nuis en waterplaats ook voldoen de zitplaatsen. De keuken is kortom een mo deartikel, waarvan er volgens cijfers van de Centrale Branche vereniging Wonen in Nederland jaarlijks zo'n 225.000 worden verkocht. Ruim tachtig procent daarvan via de keukenspeciaal zaken, die samen een omzet draaien van 1,7 miljard euro. Hoe trendgevoelig de keuken is, blijkt onder andere uit de nieu we modellen van Valcucine, die compleet geleverd worden met bijpassend meubilair. Vaak is dat gemaakt van hetzelfde mate riaal als het werkblad, zoals bij de keukens van Poggenpohl. Net als de keukens van andere merken is een deel daarvan uit gevoerd in (zwart) hoogglans. Populair is ook Corian, een kunststof ontwikkeld door Du- pont dat zich gemakkelijk in al lerlei vormen laat gieten. Ook natuursteen (marmer) beleeft een revival, waardoor de keu ken een chique uitstraling krijgt. Blikvanger in de keuken blijft de afzuigkap, die welis waar een andere vorm heeft dan pakweg vijf jaar geleden. Vaak zijn het hoge buizen of kokers die de hoogte van de ruimte be nadrukken, maar ook de profes sionele, verticaal geplaatste kap rukt op. Het voordeel daarvan is dat deze nooit in de weg zit. Hoe wel de meeste afzuigkappen zijn gemaakt van roestvrij staal dui ken ook materialen als hout en melkglas op. Trendy kleuren voor de vaak greeploze frontjes zijn zwart, geel, groen en goud. Maar ook luxere houtsoorten als zebrana, walnoot, wengé en rozenhout doen het goed. En hoewel de re- trotrend in de keuken domi-. neert - in Milaan waren nogal wat keukens met afgeronde hoe ken te zien - mag het qua vorm geving tegenwoordig weer wat losser. Hoe mooi de eigentijdse keu kens dan ook mogen zijn, blijk baar hoeft de kookplek niet al tijd in het zicht te zijn. In op mars zijn de schuifwanden die werkblad en apparatuur aan het oog onttrekken. Paul Geerts en Anja Sparidaans Je zou denken dat groene bloe men in een tuin niet opvallen omdat ze verloren gaan tussen het alom aanwezige groen. Maar nee hoor, de meeste groene bloe men zie je van meters afstand. Hun groen is vaak net iets an ders en intenser dan het groen van blad, waardoor groene bloe men juist in het oog springen. Op het ogenblik bloeien de groe ne kerstrozen nog steeds, dank zij een koud voorjaar. Kerstro zen - Helleborus voor kenners - zijn sterk in de mode. Zo sterk zelfs, dat veel kwekers speciale Helleborusdagen organiseren die duizenden liefhebbers trek ken. Vooral de donkere bloemkleu- ren zijn in trek, hoe donkerder de bloem, hoe gewilder de plant. Voor bijna-zwarte variëteiten met namen als 'Black Knight', 'Queen of the Night' en 'Schwar- zes Gold' wordt een vermogen neergeteld. En ze zijn ook mooi hoor, die pikzwarte bloemen, ze ker als een bos goudgele meeldraden het zwart van de bloem nog accentueert. Alleen - van een afstand zie je ze niet, ze vallen weg tegen de zwarte aar de die er in deze tijd van het jaar nog volop is en de goudgele meeldraden zijn onzichtbaar om dat de bloemen van kerstrozen knikken. Wat je vanaf een grote afstand wel ziet, zijn witte en lichtroze bloemen. En groene. De appelgroene bloemen van Helleborus corsicus bijvoor beeld, of van Helleborus orienta- lis 'Celadon' stralen je van me ters ver tegemoet. En laten de groenbloeiende kerstrozen nu ook het laagst geprijsd zijn. Als ik naar zo'n Helleborusspekta- kel ging, dan wist ik het wel. Combineer groenbloeiende kerstrozen met felblauwe Scil- la's voor een onvergetelijk ef fect. Groen met blauw is een van de meest dramatische kleu rencombinaties die we in de tuin kunnen maken, vooral als het groen naar gifgroen neigt. Als de kerstrozen eindelijk zijn uitgebloeid, zou je hetzelfde kunnen bereiken door de gen- tiaanblauwe ridderspoor Delphi nium 'Völkerfrieden' te combine ren met de felgroene belletjes van de siertabak Nicotiana langsdorffi, een eenjarige waar van je het zaad met gulle hand op iedere plaats in de tuin kunt uitstrooien omdat groen nooit met andere kleuren vloekt. Vergeet niet dat alle tabakssoor ten lichtkiemers zijn, wat in houdt dat het zaad alleen kiemt als het aan de oppervlakte ligt, en niet als u het begraaft. Ook de liefhebber van rotsplan- ten kan de groen-blauwe vlag hijsen. Gentiana acaulis bijvoor beeld, een polvormende plant die in de zomer overdekt is met opstaande, azuurblauwe tuba's (ik weiger om een bloem 'trom- petvormig' te noemen als hij in werkelijkheid op een hobo of op een tuba lijkt) is goed te combi neren met planten uit het ge slacht Bupleurum, een obscuur lid van de grote schermbloemen familie. Bupleurum falcatum is een rots- plant van een centimeter of twintig hoog met lancetvormig blad en groene bloemen die aan de bloemen van de astrantia - het Zeeuws knoopje - doen den ken. Alleen zijn de bloemblaadjes van deze Bupleurum rond in plaats van puntig. Uit gebergten in Siberië, Kamchatka en Alas ka, maar ook uit bergweiden van de Dolomieten komt Bu pleurum ranunculoides, met grasachtig blad en geelgroene bloemen aan stengels die in leng- Het struikje Bupleurum fruticosum. te variëren van dertig tot zestig centimeter. Een buitenbeentje in de Bupleu- rumfamilie is Bupleurum fruti cosum, een struikje dat u mis schien wel kent als u weieens met vakantie naar Spanje bent geweest. De meeste Spanjegan- gers komen niet verder dan het strand, maar wie zich een paar kilometer in het binnenland waagt, zal zien dat de heuvels soms overdekt zijn met lage struiken met blauwgroen blad en geelgroene schermbloemen. Dat is Bupleurum fruticosum, een struikje dat ook bij ons wel wil gedijen, zeker als we niet te ver van zee wonen. Ik wil niet beweren dat het een spectaculaire heester is, maar aan kleine, compacte struiken die 's winters groen blijven is in de minimalistische tuinen die nu zo in de mode zijn beslist be hoefte. Romke van de Kaa Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. De fundamenten zijn nauwe lijks gelegd of ik ben het huis al aan het verbouwen. En dat met twee linkerhanden. Het is niet dat ik er van ga dromen, maar de laatste maanden denk ik alleen nog maar in bouwteke ningen. Grote lappen papier vol met lijnen, maten, dwarsdoor sneden en voor- en zijaanzich ten. De lijnen staan er als van zelfsprekend, maar dat zijn ze niet. Al is het ook weer niet zo dat je er naar hartenlust mee kunt schuiven. De keuken valt niet te verplaatsen, net zomin als de trap. Maar zonder al te veel rommel te maken, heb ik al wel de badkamer verlengd en verbreed. Ook heb ik een binnen wand gesloopt en zo van twee vertrekken een hele ruime slaap kamer gemaakt. Zonder vuile handen te maken. Die actie levert nog geld op ook, want een niet te bouwen muur hoeft ook niet te worden be taald. Dat scheelt. Denk je. Maar het omgekeerde is waar. Want het weglaten van een muur levert een paar honderd euro op, wat niets is in vergelij king met het verschuiven van een paar binnenwanden. Het is hogere wiskunde. Gooi het maar in mijn pet. Wat ik wel snap is dat er flink wordt gerekend. En zo zie je het huis snel duizenden euro's duurder worden. Dat gebeurt zeker als je het op voorhand uitbouwt. Uitbou wen? Nu al? Ik ben niet wijs, dacht ik in het begin. Maar als de eerste emotie is gezakt, reali seer ik me een ding: als je zoiets ooit wilt, is nu het moment. Ze ker bij een milieuwoning vol met ingewikkelde systemen zo als een laag temperatuur vloer verwarming en gebalanceerde ventilatie met warmte terugwin ning. Een erkertje van de firma 'glas in kunststof' doet dat sys teem enorm geweld aan. En daar koop je geen energiewo ning voor. Bovendien kost het achteraf veel meer dan tijdens de bouw. Je kunt het ook gewoon laten zit ten, flitst de volgende gedachte door het hoofd. Het scheelt dui zenden euro's, die je aan iets an ders kunt uitgeven. Of helemaal niet. Niet al het geld hoeft te rol len. En wat moet je nu toch met al die ruimte? Ik kwam er niet uit en ging vragen. Aan de make laar, vrienden, de aannemer, bouwkundigen. Ze reageren alle maal hetzelfde: mijn eerste afwe ging klopt als een bus. Boven dien laat meer kuub inhoud de huizenwaarde stijgen. En de ge dachte aan een tuingerichte ser re doet me glimlachen. Zwoele zomeravonden met de krant of boek op schoot, kijkend naar een vijver in de tuin en genie tend van de laatste zonnestra len. Het duurt een week en de knop is om. En ik denk: wat is verbouwen toch ontzettend leuk. foto Jeffrey Kutterink Tom Graham uit Schotland was in 1965 zijn tijd ver vooruit, toen hij bij toeval de verwarmingsfolie uitvond. Nu, veertig jaar later, is het alterna tief voor centrale verwarming doorontwikkeld tot een 0.2 milli meter dunne infraroodfolie die in ruim 35 landen wordt ver kocht. Frans Leurink (49) uit Zutphen en Rijssenaar Peter van Rijn (36) zijn trots dat ze de revolutio naire 'Heat 'nd Living'-folie nu ook op de Nederlandse markt kunnen brengen. De op een bre de film lijkende carbonfolie, doorweven met geleidende ko- perbanen, is niet alleen geschikt als vloer-, maar ook als wand en plafondverwarming. Volgens importeur Van Rijn is er sinds kort ook een brede (1 meter) versie naast de gebrui kelijke (50 centimeter brede) fo lie. Bovendien zijn er twee syste men op 48 respectievelijk 230 volt. De eerste is uitermate ge schikt om uit te rollen onder zachte vloerbedekking, zoals ta pijt, zeil en marmoleum. „Van wege het lage voltage is deze fo lie ook erg geschikt om in cara vans te gebruiken." De zwaarde re versie is geschikt voor harde vloerbedekking, zoals laminaat, parket en plankenvloeren. „Hou ten vloeren en laminaat mogen wegens uitdroging en uitzetting eigenlijk niet warmer worden dan 28 graden. Onze folie zorgt voor een optimale, onzichtbare en energiezuinige stralings- warmte en steekt daardoor bo ven het traditionele cv-systeem uit. Bovendien hoef je geen ra diatoren te plaatsen", aldus Van Rijn. Laminaatfabrikanten heb ben daarom een certificaat voor het nieuwe product afgegeven. De folie kan op maat geleverd worden, inclusief koperbekabe ling. „De consument hoeft de fo lie daarna alleen maar uit te rol len en aan te sluiten op de mee geleverde thermostaten. Voor het hoogst haalbare comfort heeft elk vertrek namelijk een eigen thermostaat." De voordelen Heat 'nd Living op een rij: geen luchtcirculatie en daardoor geen hinder van stof, tocht en een benauwde lucht; gelijkmatige en optimale warmteverdeling in vertrekken; geen radiatoren, buizen en cv-ketel; onderhoudsvrij en een voudig te installeren; snelle (10 min.) en daardoor energiebespa rende verwarming; nooit lekka ge. Prijs: ca.35.70 per m2 voor consumenten. Peter ten Cate Meer informatie: tel. 0548 - 51 56 40 en www.vanrijnpro- ducts.nl Infraroodfolie is geschikt als vloer-, wand- en plafondverwar ming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29