PZC Badpaviljoen trekt weer beau monde Restauratie voormalig badhuis in Domburg In onze tuin staat een Hans en Grietje huis riedactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 22 april 2006 Keuken als architectonisch hoogstandje W3 DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Ze vindt dat ze het 'meest onooglijke huis' aan de Ring in Dreischor heeft en begrijpt niet waarom we bij haar aanbellen. Fransje van der Swan (79) moet er dan ook smakelijk om lachen als ze de reden hoort. „Oh, ik was de eerste die open deed. Ja, de meesten zijn nu aan het werk." Ze twijfelt nog even want 'we zijn aan het verbouwen, dus het is wel een rotzooi', maar eenmaal binnen vertelt ze vol enthousiasme over het 'verrassende huis', de verbouwing, het 'Hans en Grietje huisje' in de tuin en 'haar' mussen. „Ik heb ze net gevoed. Prachtige kwajongens zijn het. We hebben er hier zo'n veertig of vijftig. Ze is een markante verschijning met haar twinkelende, blauwe ogen achter de brillenglazen en het zilverwitte haar. Haar verhaal is doorspekt met humor. Ploewel ze de zwarte kant van het leven keihard heeft ondervon den, blijft ze overeind met een lach. „Het heeft geen zin om met je heus op de grond te blijven lopen. Dan kom je nergens. Je moet doorgaan." En dat doet deze dame, begin september wordt ze tachtig, vol verve. De woning aan De Ring is zeker niet onooglijk. Niet aan de buitenkant en al helemaal niet binnen. „Het is wel een huis vol verrassingen. We hebben het nu zo'n 33 jaar. Eerst als tweede woning en later zijn we er per manent gaan wonen. Het is een heerlijk huis en het uit zicht is fantastisch. Hoewel, mijn vriendin woont een stukje verder, en die heeft het mooiste zicht op de kerk." „We wonen hier heerlijk. Het is een fijn huis. Toen we het kochten, was dat wel anders. Echt, wat we toen aantroffen... Vreselijk. Ik geloof dat de laatste grote verbouwing in 1913 was gedaan. Toen is onder meer het puntdak vervangen voor een Franse kap." Ze wijst op de zijgevel: „Kijk, het huis bestaat eigenlijk uit twee aan elkaar gebouwde woningen. Zie je de twee soorten baksteen?" Eenmaal binnen valt het niveauverschil direct op. Dan blijkt dat, gemeten vanaf de de voordeur tot het einde van de achtertuin, het hoogteverschil maar liefst 1.60 meter bedraagt. Veel trapjes dus. De bewoonster er vaart dat nog niet als hinderlijk. „Och", zegt ze badine rend, „ik wil niet zeggen dat ik erop vlieg, dat gaat niet meer zo snel." In de voorkamer staan gerieflijke fauteuils, ,,'s Avonds schijnt de zon hier binnen, dan zitten we hier lekker met een kopje koffie te genieten van het uitzicht." Een trapje leidt naar een ruime keuken en weer een trapje naar de achterkamer. Daar is duidelijk de serre in aan bouw te zien. De bouwput is inmiddels bevloerd. „Dat is wel fijn, maar ik mag niet zeuren. We hebben het im mers zelf gewild en als het straks af is zitten we hier als God in Frankrijk." In de tuin ligt een vijver. „Het barst van het dril, straks zwemmen de kikkers in colonne door de vijver." Aan het water grenst een apart huisje. „Ik noem dat ons Hans en Grietje huisje. Daar schilder ik. En boven hebben we slaapruimte. Het was eerst de opslag van de aannemer van wie we het huis gekocht hebben." Nu is de ruimte gevuld met werk van de Schouwse, lid van de Zeeuwse Kunstkring. Dit is echt haar paradijsje bij huis. „Mij krijg je hier niet weg," klinkt het vasbesloten. Dus dat 'onooglijke' valt uiteindelijk heel erg mee. Annemarie Zevenbergen De restauratie van het oude badpaviljoen in Domburg is nog in volle gang. foto's Ruben Oreel weerspiegelt straks het rijke ver leden. De vroegere balzaal wordt het middelpunt als entree voor de appartementen. Daarbij zijn oude vloertegels en houten ornamenten niet weg te denken. In april 2004 is Bouwgroep Pe ters met de klus begonnen, de oplevering staat gepland voor zomer 2007. Uitvoerder Henk Minderhoud van de bouwgroep geeft graag een rondleiding. „Zo iets maak je maar één keer in je leven mee", vertelt hij. „Het is echt een schitterend project." Uitzicht Losse planken en balken wer den weggehaald. Stenen werden gebikt voor hergebruik, houten kozijnen opgelapt, fundamenten verzekerd tegen verzakking. En kele weken geleden werden de steigers rondom het pand verwij derd en kwam het resultaat in het zicht. Dat lijkt misschien al heel wat, maar binnen ziet het er nog naargeestig uit. Het stuc werk komt van de muren en overal ligt een dikke laag stof. Het houtwerk is hier en daar compleet weggerot. „Daar heb ben wij op de werkplaats gespe cialiseerd personeel voor in dienst. Die maken alles exact na", vertelt Minderhoud. De te keningen voor de binnenkant van het monumentale pand zijn nog niet binnen, daar wordt voorlopig dan ook niets aan ge daan. Alle aandacht gaat nu uit naar de nieuwbouw aan de achterzij de. De ruwbouw van het souter rain is klaar. Daar wordt bin nenkort de eerste etage over heen gestort. De nieuwbouw wordt drie verdiepingen hoog en komt door het verloop van de duinen hoger te liggen dan het huidige paviljoen. Aan de zeezijde komt een hore cagelegenheid. Dat moet een be taalbaar soort luxe worden waar iedereen onder het genot van een glas bier of wijn kan ge nieten van het prachtige uit zicht. „Ook willen we de grote zaal in de toekomst geregeld als expositieruimte gebruiken. Op die manier heeft het grote pu bhek er ook wat aan", aldus Van Garderen. Wat de projectontwikkelaar nu nog dwarszit is het feit dat au to's straks voor het paviljoen moeten worden geparkeerd. „Wij willen eigenlijk nog een parkeerkelder in de duinen ma ken". vertelt Van Garderen. Het zou gaan om 75 plaatsen, waar van 20 voor de eigenaren van de appartementen. Het waterschap mag dat plan vooralsnog niet goedkeuren, ook vanwege de aangescherpte richtlijnen voor het bouwen in zeewering. „Het laatste woord is daarover nog niet gezegd", reageert Van Gar deren. Anita Janse menten aan de Keizersgracht in Amsterdam van de troon gesto ten. De appartementen variëren qua oppervlakte van 100 tot 200 vierkante meter. En dan gaan de geruchten. Dat minister Zalm er een optrekje heeft ge kocht. En Marco Borsato. „Alle bei niet waar", weet Van Garde ren. „Ik heb de lijst met kopers hier voor me, maar er zitten niet echt bekende Nederlanders bij. Het zijn wel allemaal mensen die iets met Domburg hebben. Die er bijvoorbeeld al jaren met vakantie komen." Tweede woning Alle appartementen zijn ver kocht als tweede woning, hoe wel ze ook permanent bewoond mogen worden. Vooralsnog is dat niet het eeval. De geschiede nis herhaalt zich in Domburg. Het dorp blijkt nog steeds on weerstaanbaar als badplaats voor de beau monde. In het gebouw komen tien appar tementen, die op één na alle maal uitzicht over zee bieden. In het oude, gerestaureerde ge bouw komen drie appartemen ten en in het nieuw te bouwen gedeelte aan de achterkant wor den nog zeven appartementen gerealiseerd. Uiterlijk wordt het gebouw in dezelfde stijl doorgetrokken. Ar chitect Hoogenberk uit Voor stonden tekende zijn ontwerp met aandacht voor sfeer en de tail. Kenmerkend voor de neo-renaissancestijl zijn de trap gevels met sierelementen zoals tegeltjes, schoon metselwerk en natuursteen. Ook de binnenkant grootschalig werd. Daarop ont stond het idee om appartemen ten in het gebouw te realiseren. In 1995 diende een andere pro jectontwikkelaar ook al een plan in voor dertig appartemen ten. Dat was niet levensvatbaar en verdween in de prullenmand. Het bleek ook nu een utopie om binnen korte termijn iets te rea liseren. Bezwaar op bezwaar volgde. Te gen de bestemmingsplanwijzi ging, tegen de bouwvergunning, tegen de ontheffing van het wa terschap om te bouwen in de zee wering. Intussen stond het pavil joen er zieltogend bij. Boven dien dreigde de overheid de kan jersubsidie van 1,8 miljoen gul den in te trekken als er geen schot in de zaak zou komen. „Hoe langer het leegstond, hoe duurder het werd", vertelt J. van Garderen van het gelijk namige projectbureau. „Natuur lijk hebben we wel een paar keer gedacht: 'we stoppen er mee'. Maar dit gebouw was zo'n beetje ons geesteskindje." Dus zette de projectontwikkelaar door. „Wij zagen ook dat het iets unieks kon worden. Want waar in Nederland kun je nou bovenop de duinen wonen?" Volgens Van Garderen is het voor het laatst dat er op deze manier in de duinen wordt ge bouwd. „Inmiddels zijn de eisen vanuit het waterschap veel zwaarder geworden. Zoiets lukt nooit meer." De projectontwikkelaar hoeft geen spijt te hebben van het avontuur. Alle appartementen zijn vlot verkocht. Er bestond zelfs een wachtlijst van 400 ge gadigden. Omgerekend naar vierkanteme ter-prijzen is het badpaviljoen inmiddels het duurste gebouw van Nederland. Het heeft met 10.000 tot 13.000 euro per vier kante meter de duurste anoarte- Het begon allemaal met twee welgestelde Middel burgse dames die een bezoek brachten aan Scheveningen. De droom van het badpaviljoen was geboren. In 1837 werd in de duinen van Domburg het eerste badhuis gebouwd. Ruim vijftig jaar later verrees een nieuw pa viljoen dat het oude ruim schoots overtrof. Een pand dat zich kon meten aan de allure van Scheveningen. Een oord waar vrouwen buiten in de scha duw onder het genot van een kop thee de laatste nieuwtjes uit wisselden en de mannen elkaar++ opzochten in de grote zaal waar ze ongestoord konden bomen over binnen- en buiten landse politiek. Niemand had in die tijd kunnen vermoeden dat het paviljoen honderd jaar later een schand vlek zou zijn op het Domburgse blazoen. Toch raakte het pand sinds de jax-en tachtig in verval. Wind en regen kenden geen ge nade; het paviljoen was overgele verd aan de elementen. Project ontwikkelaar Van Garderen Dekker plaatste zich met de aan koop in 1999 voor een complexe opgave: het pand moest behou den blijven voor Domburg, maar een restauratie moest ook financieel haalbaar zijn. Een plan voor een grand-hotel met honderd suites werd door de pro- \rinpip afrrpwpzpn nmdat het te De restauratie van het badpaviljoen in Dom burg is nog in volle gang. Het pand mag zich inmid dels scharen onder de duur ste gebouwen van Neder land. Toch zijn alle apparte menten al verkocht. Het pa viljoen blijkt opnieuw een trekpleister voor de beau monde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27