T sjernobylarbeiders willen kerncentrale jrmaor - A A -- - - Klootwijk wil de kijker mooie vis laten zien n'iii 25 - U zaterdag 22 april 2006 Een radioactieve wolk breid de zich op 26 april 1986 uit over de omwonenden van de kerncentrale in Tsjernobyl, en daarna over heel Midden- en West-Europa. Twintig jaar latei- wil het nabijgelegen Slavoetitsj niets liever dan een nieuwe nucle aire centrale. „De kinderen hier zijn sterker en gezonder dan in de rest van Oekraïne." Te midden van gruis en glasscher ven staan roestende kinderbedjes. Gasmaskers liggen naast afgerukte poppenhoofdjes. Bij de ingang ligt een fotoalbum met een wens: Laat onze kinderen, ons geluk en onze vreugde, leven op een zonnige planeet! De re gen sijpelt door het dak van kleuter school nummer 7. In dit groezelige hok, vernoemd naar Vladimir Iljitsj Lenin, speelden kinderen ooit onbe zorgd met blokkendozen en plastic theekopjes. Nu vormt zich op de mu ren gestaag een kleurrijk mozaïek van afbladderende verf. Gids Anna steekt een sigaret op. „Er is nu toch niemand meer die er last van heeft." Welkom in Pripjat, de eni ge stad ter wereld waar de politie al twintig jaar geen bon hoeft uit te schrijven. Stoplichten zijn er niet en alleen wetenschappers, journalisten en avontuurlijke toeristen wagen er zich. De tijd staat in Pripjat al twintig jaar stil. Niet helemaal. Hamer en sikkel tore nen uit boven de grijze flatgebouwen. Onkruid groeit welig tussen de straat tegels. Plunderaars hebben de inboe del weggesleept en fotografen hebben de zaak in de loop der jaren herschikt: de stoel van de gynaecoloog staat op het gazon van het ziekenhuis. Binnen hangt een kalender: april 1986. Op de 26e van die maand, om 01.23 uur, ontplofte reactor nummer vier van de nabijgelegen kerncentrale van Tsjernobyl. Terwijl een wolk van radioactiviteit zich over de bewoners van Pripjat uitbreidde, zwegen de au toriteiten. De radioactieve neerslag was vierhonderd keer hoger dan na de atoombom op Hiroshima. Zeven pro cent van Oekraïne en 23 procent van Wit-Rusland raakte radioactief be smet. Hoge partijbonzen stuurden hun ge zin op vakantie, maar omwonenden - Vroeger een kleuterschool, nu een groezelig hok in de stad Pripjat. foto Oleg Klimov/Liberty.su werden aan hun lot overgelaten. „Eerst waren er geruchten, toen was er paniek. Uiteindelijk kwamen de massale evacuaties op gang, pas twee dagen na de explosie", vertelt Aleksej. Sindsdien is Pripjat een volkomen ver laten spookstad. Zoals de meeste inwoners van het ge troffen gebied woont Aleksej nu in Slavoetitsj, een modelstad die na de ramp net buiten de verboden zone in een paar jaar tijd uit de grond werd gestampt. De toenmalige partijbaas Gorbatsjov wilde de wereld laten zien hoe goed hij voor de getroffenen zorg de en dat in de buurt van de centrale best viel te leven. Nog altijd houdt de lekkende reactor duizenden inwoners van Slavoetitsj als toezichthouders of liquidators aan het werk. Toen de kerncentrale vijf jaar geleden buiten werking werd ge steld, voelde dat alsof de levensader van de stad werd doorgesneden. Mas saal verlieten mensen Slavoetitsj. Burgemeester Vladimir Oedovitsjenko wil ons doen geloven dat zich sinds dien een economisch wonder heeft vol trokken. Allemaal dankzij de profes sionaliteit van de burgemeester, zegt de burgemeester. Vooruit, ook dankzij de status van vrije handelszone. „Mensen geloven weer in Slavoetitsj, in een toekomst hier." Een econo misch wonder? „We merken het niet, we voelen het niet", zegt Alla, een lera res Russische literatuur. „Het leven is hier zonder perspectief, zonder ple zier. We willen weg. maar waar kun nen we heen?" Bijna twintig jaar na de bouw begint Slavoetitsj te lijken op Pripjat in de huidige staat: een Een bovenaanzicht van de kerncentrale, vlak na de ramp op 26 april 1986. de kernramp - 26 april 1986 slaapverwekkend stadje in verval. Al les is tegelijk gebouwd, alles is tege lijk toe aan een opknapbeurt. „Onze burgemeester zegt altijd dat het hier zo goed gaat", zegt Valentina, terwijl ze een kinderwagen voortduwt in het druilerige centrum, „maar het is bijna onmogelijk een baan te vinden. Alleen bij de centrale is werk." Lobby Burgemeester Oedovitsjenko wordt al somberder als hij vertelt dat de nieu we regering zijn stad de status van be lastingparadijs heeft ontnomen. Op financiële steun hoeft Slavoetitsj niet meer te rekenen. Dat komt mede door het vorig jaar gepubliceerde eindrap port van het Tsjernobylforum. Honderden wetenschappers en inter nationale organisaties bundelden hier in twintig jaar onderzoek. De conclu sie: 56 doden en mogelijk op de lange termijn 4000 sterfgevallen als gevolg van straling. De gevolgen van de ramp voor gezondheid en milieu zijn veel minder erg dan aanvankelijk ge dacht. Witwaspraktijken van de atoomener gielobby, foetert Oedovitsjenko over de opdrachtgever: het Internationaal Atoomagentschap. Met als handlan ger de Oekraïense regering, moppert hij. „Ze hebben de werkelijke gevol gen van de ramp geprobeerd te ver bloemen", zegt Oedovitsjenko. „Als mensen geen enkele hulp meer nodig hebben, dan hoeft de overheid er ook geen cent meer aan te besteden." Het rooskleurige beeld dat Oedovitsj enko schetste van 'zijn stad van dro men en hoop', is in één klap verdwe nen. Zonder kerncentrale is de stad ten dode opgeschreven, erkent de bur gervader schoorvoetend. Hij ziet eigen lijk maar één reddingsplan: „De Oek raïne wil toch 22 nieuwe kerncentra les? Laten we liever één hypermoder ne centrale bouwen. Hier, ja. Want wij hebben de hele infrastructuur al. Zelfs een radioactieve zone, helaas." Midden in die verboden zone van der tig kilometer rond de centrale doemt in een decor van motregen en mist de verwoeste reactor op. Groen neonlicht geeft de radioactiviteit aan: honderd keer hoger dan normaal. De sarcofaag rond de reactor is zo lek als een mand je, de bouw van een nieuw stalen om hulsel moet een tweede ramp voorko men. In deze zone van de dood wonen slechts 327 mensen, hardnekkige oudjes die weigeren te vertrekken. Toch klinkt een nieuwe kerncentrale veel bewoners van Slavoetitsj als mu ziek in de oren. „Toen de centrale nog werkte, was ons leven veel beter", zegt Jana Sjevtsjenko. Haar ouders werkten hun hele leven in de pluto- niumfabriek van Krasnojarsk-26, een geheime, gesloten stad die op de kaart niet voorkwam. Ze verhuisden pas na de ramp naar Slavoetitsj. Risico's „Mijn vader zei dat het hier veel scho ner en veel gezonder was", zegt Jana, maar ze is niet geheel gerustgesteld. „Nog steeds weten we niet hoe radio activiteit zich ontwikkelt in je lichaam. Als je je realiseert dat je mo gelijk een probleem hebt, dan kun je je er beter tegen wapenen." Jana maakt zich meer zorgen over haar baan. Vier keer is ze ontslagen, vier keer vond ze nieuw werk, vier keer bij de kerncentrale. „Het probleem is dat er geen verschil bestaat tussen Slavoe titsj en Tsjernobyl. We wonen in de stad, maar we werken op de centrale. Dat levert niet alleen risico's, maar ook voordelen op. De salarissen en dus het welvaartsniveau zijn hoger, de medische zorg is beter. Jaarlijks openen de beste sanatoria hun deuren voor de arbeiders. foto Vladimir Repik/Reuters Hoe dichter bij Tsjernobyl, hoe beter het leven, vindt arts Zamorina zelfs. Niet dat het in Slavoetitsj zo goed ver toeven is. „Ik geloof dat kinderen hier sterker en gezonder zijn dan in de rest van Oekraïne, wat hun ouders ook zeg gen." Mensen met twee hoofden, mis vormde kinderen, tienduizenden do den, ook kinderarts Ljoedmila Zamori na merkte er niets van. „Ik kan me van de afgelopen vijf jaar geen enkel geval van ziekte herinneren dat ver band hield met straling." Wat man keert de inwoners dan wel? Zamorina houdt het op stralingsfobie én slacht offersyndroom. Slechte voorlichting na de ramp heeft de angst voor straling versterkt. Ook het Tsjernobylforum constateert dat de omwonenden van de kerncentrale vooral lijden aan verlammend fatalis me en depressie. „Mensen zijn hun hui zen kwijtgeraakt, hebben hun meu bels moeten achterlaten en maken zich constant zorgen over de gezond heid van hun kinderen", zegt lerares Alla. „Sommigen zouden nog altijd lie ver in Pripjat wonen." Remco Reiding Meer op: www.ruslandblog.nl De PZC besteedt vanaf maandag in een reeks van drie afleveringen aan dacht aan de Tsjemobylramp en de ge volgen ervan [tTij was even opmaker bij de Winscho- i Iter Courant, waar hij op staande voet •erd ontslagen. Hij werd berucht met zijn Volkskrantrubriek Uit eten met De Boer üeCocq, waarin de vloer werd aangeveegd het vaderlandse restaurantwezen. Zijn ïezicht werd bekend door zijn bijdrage aan Kttv-programma Keuringsdienst van Waarde. Volgende week start Klootwijk 5«! Zee, een programma over vis, vis en eens vis. Een boom van een kerel, een grijze kuif boven een grijnzend gezicht. Een bonk je zo op een kotter ziet staan, op weg Mar een woelige einder. Als Wouter Kloot wijk al niet de hoofdrolspeler voor de tv-do- cuserie Klootwijk aan Zee was, zou hij er Bkervoor zijn uitgekozen. Ook zijn woor- passen bij die rol: recht voor zijn raap, sus provocatief. Terwijl het nieuwe pro gramma een poëtisch verhaal over vis wil a)a. Niet een kritisch consumentenpro gramma, zoals zijn vorige programma Keu- ysdienst van Waarde, maar een verwon dde tocht langs kusten in binnen- en bui- galand. Vanaf volgende week dinsdag te öenbij de RVU op Nederland 3. In acht we- «lijkse afleveringen kust Klootwijk een ka- Wouter Klootwijk wil de vis zijn identiteit teruggeven. fotoMerlijn Doomernik/GPD beljauw, 'verleidt een jonge zeetong, loopt over de bqdem van de zee zonder dat zijn haar nat wordt en ontdekt het nut van een schaar als je een vis klein wil krijgen.' Enige nationale roem kleeft Klootwijk (1945) al aan sinds hij in 1989 met zijn colle ga Adriaan de Boer in de Volkskrant begon met het bespreken van restaurants onder de naam De Boer De Cocq. Daarmee gaf Klootwijk een geheel nieuwe invulling aan het begrip restaurantrecensie. „Wij wilden niet in de valkuil vallen van de kakkineuze, zelfbenoemde culinaire godjes, die vooral wilden laten zien dat zij een beroemde chef-kok bij de voornaam mochten noe men." „Of die zich verloren in gedetailleerd geneuzel over wat er op het bord lag. Als je zoiets wilt doen, doe het dan op een journa listieke manier. Met zijn tweeën is dat ge makkelijker, omdat je collega oplet of het wel klopt wat je waarneemt. Wij schreven op wat er in de restaurants gebeurde. Dat was meestal al heel erg." De rubriek sloeg in als een bom. Het werd een hype. Kloot wijk en De Boer waren stomverbaasd, maar hoofdredacteur Lockefeer was vooral te leurgesteld. De verhalen van het duo leken in niets op de grotemensenkrantenrubriek die hij voor ogen had. Na een jaar stopte de rubriek. Klootwijks journalistieke carrière liep langs vele kranten. Hij begon eind jaren zes tig als opmaakredacteur bij het Vrije Volk in Amsterdam en kwam vervolgens in Winschoten terecht. „De Winschoter Cou rant was de eerste krant in Nederland die overging op offset-rotatiedruk, en omdat ik al kennis had gemaakt met die techniek werd ik meteen aangenomen." Zijn verblijf in het Noorden zou slechts drie maanden duren. „Ik kon uitstekend met hoofdredac teur Simon van Wattum overweg, maar wat minder met eigenaar-directeur Van der Veer. Toen hij mij een keer een opdracht gaf, vertelde ik hem dat ik alleen naar mijn hoofdredacteur luisterde, want dat was mijn baas. Uiteraard vloog ik er meteen uit." Via een periode bij de Groene Amster dammer kwam hij terecht bij de Volks krant. „Ik heb ook nog een poosje bij Vrij Nederland gewerkt, dat was de naarste pe riode uit mijn leven. Slangenkuil is een veel te mild woord voor wat ik er meemaakte. Toen hoofdredacteur Joop van Tijn over leed, heb ik geen traan gelaten." Consument Het was het begin van een freelance-car rière. Die bracht hem via de kolommen van NRC Handelsblad en de GPD - waarbij ook deze krant is aangesloten - naar het televi sieprogramma Keuringsdienst van Waarde. Daarnaast is Klootwijk ook nog kinderboe kenschrijver, met vijftien titels achter zijn naam. De consument speelt een belangrijke rol in het werk van Klootwijk. Dat was al zo in zijn restaurantrecensies, en in zijn column die hij nu wekelijks schrijft voor de GPD-kranten. Dat was hij al helemaal in het succesvolle programma Keuringsdienst van Waarde. In iets andere vorm is hij dat ook in zijn nieuwe programma Klootwijk aan Zee. Dat programma is eigenlijk per ongeluk ontstaan. „Op de een of andere manier heeft onze cameraman van de Keurings dienst de indruk gekregen dat ik veel van vis wist, en hij is zonder mijn medeweten naar de producent gegaan met een voorstel voor een serie over vis." Voordat hij het doorhad, was er een nieuw programma. „Tuurlijk, zei ik meteen, gaan we doen. Ik wilde graag Kapitein Iglo als naam voor het programma, maar anderen vreesden dat daar gedonder van zou komen. Uiter aard wilde ik dat juist. Toen stelde de pro ducent Kapitein Klootwijk voor,'maar dat vond ik weer te ij del." „Uiteindelijk kwam iemand van de crew terug met een naam die op een feestje was geopperd: Klootwijk aan Zee. „Klootwijk aan Zee is geen Keuringsdienst van Waarde, wij gaan niet tot op het bot uit zoeken wat er waar mis is." „Wij varen met onze camera langs havens en vissers. We la ten dingen gewoon gebeuren. We gaan naar Yerseke en laten de mosselen over ons heen komen. We bezoeken de kabeljauwvissers in de Noorse Lofoten en garnalenpellers in Stellendam." Met het programma wil Wou ter Klootwijk de milieuproblematiek niet aanroeren. Hij kan zich er ook niet aan ont trekken. „Uitgangspunt is een poëtisch pro gramma vol verwondering. Ik wil de kijker graag mooie vis laten zien. Zoals de enorme kabeljauwen in de Lofoten, en hoe de No ren op ontroerende, goede, en slimme ma nier proberen de kabeljauwstand te behe ren. Dat kan alleen omdat de Noren in het verleden grove fouten hebben begaan en nu tot het besef zijn gekomen dat je voorzich tig met de vis om moet gaan." Jacques Hermus Klootwijk aan Zee. Vanaf 25 april elke dins dagavond óm 21.30 uur, Nederland 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25