Van Gelder en coach per direct uit elkaar Adriaanse snoert critici de mond PZC Finalemaand flopt finaal Van Basten moet nog tien afvallers kiezen EK-voorbereiding wereldkampioen verstoord Moeizaam gelijkspel NAC bij TOP Oss Goedkoop van zaal naar zand Pienaar accepteert schorsing Het Oranjeplein zoekt hulp voor Van Basten Anderlecht neemt leiding weer over m m$'- Costa stopt met toptennis Moerenhout moet rusten Longontsteking velt Veldhuis Schumacher troeft Alonso af Franse vrouw afgetest als grensrechter zaterdag 22 april 2006 door Wilko Voordouw DEN HAAG - Remi Lens, trai ner en manager van turncoryfee Yuri van Gelder heeft zijn pupil aan de kant geschoven. „Het is zoals het is en ik geef er geen commentaar op", aldus de trai ner en manager van de commer ciële Salto-ploeg, die gister avond liet doorschemeren dat hij een einde heeft gemaakt aan een samenwerking van vijf jaar. Die lezing wordt vanuit Waal wijk echter fors bestreden. „Dat is helemaal niet waar. De combi natie van trainer en manager werkte niet. Ik heb besloten om een eind te maken aan de samen werking", zegt de 23-jarige we reldkampioen ringen uit Waal wijk. „Dat ik tot dit besluit moest komen, is vreselijk klo te." In huize Van Gelder was de stemming gisteravond bepaald ZEIST - Ajacied Steven Pienaar is voor drie wedstrijden ge schorst. De middenvelder accep teerde gisteren de schikking van de aanklager betaald voetbal, die vier wedstrijden uitsluiting, waarvan één voorwaardelijk luidde. Pienaar kreeg donderdag in de play-off wedstrijd tegen Feye- noord (3-0) een rode kaart voor het neertrappen van Feye- noord-spits Dirk Kuijt. Romeo Castelen van Feyenoord, die ook rood kreeg, aanvaardde een schikking vari één wedstrijd schorsing. Feyenoorder Bahia (tweemaal geel) is één duel ge schorst. ANP DEN HAAG - Al vanaf de lo ting, december vorig jaar, volgt HetOranjeplein.nl (de internetsi te van deze krant over het WK-voetbal) het Nederlands Elftal op weg naar Duitsland. Nu het moment van de definitie ve samenstelling van de Oran je-selectie dichtbij komt, kun nen lezers van deze krant bonds coach Marco van Basten van ad vies dienen. Op de vernieuwde website van Het Oranjeplein bestaat de mo gelijkheid uit een lange lijst de 23 spelers te kiezen, waarmee ons land naar uw mening de meeste kans heeft de WK-finale te halen - en te winnen. Dit spel, 'De Bus', is een van de nieuwe onderdelen op het gron dig verbouwde Oranjeplein, dat vanaf vandaag is te bezoeken via de website van deze krant. Ter gelegenheid daarvan organi seren deze krant en Het Oranje plein, in samenwerking met de Duitse deelstaat Baden-Wüi't- temberg, een prijsvraag waar mee een bezoek is te winnen aan deze deelstaat. De grootste toeristische trek pleister voor Nederlanders van Baden-Württemberg is het Zwarte Woud, dat de komende zomer oranje kleurt als het Ne derlands elftal en zijn uitgebrei de gevolg hun intocht maken in het plaatsje Hinterzarten. On derdeel van de te winnen reis is een overnachting in het 'Hotel van Oranje'. pagina 26 infografiek niet op een hoogtepunt. „We hadden een verjaardag. Maar dan komt dit er tussendoor. Hon derd telefoontjes hebben we al gehad. En het is niet best voor de voorbereiding van Yuri op het EK. Want dat is al over an derhalve week", zegt de vader van de turner. Remi Lens liet via een verkla ring weten dat Yuri van Gelder 'beslissingen heeft genomen en keuzes gemaakt' waar hij zich niet meer achter kan scharen. Wat die beslissingen en keuzes dan zijn? „Daar ga ik niet op in. Dat moet Yuri maar doen." Hij voegde er aan toe dat Van Gel der geen deel meer uitmaakt van de commerciële tumploeg. „Ik heb geprobeerd te redden wat er te redden valt", reageer de Yuri van Gelder. „Moet je luisteren: we hebben vijf jaar sa mengewerkt. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Maar op een gegeven moment - want dit speelt natuurlijk al enige tijd - kwam ik tot de conclusie dat het niet meer ging, die combina tie van trainer en manager." Was het een kwestie van geld? „Nee, dat was het niet", zei de turner. Vader Van Gelder: Yu ri moet zich eigenlijk alleen maar concentreren op trainen en de wedstrijden. Hij moet zijn mensen blind kunnen vertrou wen. En dat was niet meer zo." En dan: „Het gaat ook om de centen. Iedereen mag iets verdie nen. Maar het moet wel redelijk verdeeld zijn." Yuri van Gelder wil zo snel mo gelijk weer de turnzaal in en zich concentreren op het EK in Volos. „Hoe het allemaal georga niseerd gaat worden? Ik heb nu nog geen idee. Deze hele zaak is in twee dagen tijd uit elkaar ge spat." GPD door Bas Timmers OSS - NAC leeft nog in de eredi visie, maar paste zich gister avond alvast aan het niveau van de eerste divisie aan. De Breda- nase club boekte bij TOP Oss een moeizaam O-O-gelijkspel. De entourage was gisteravond alvast helemaal eerste divisie. Een klein, winderig stadionnet je. Een blaaskapel die de stem ming erin probeerde te houden. En een thuisploeg die zich hele maal had opgeladen voor de komst van het grote NAC. „De grootste voetbalkraker ooit voor ons", viel zelfs in Oss te horen. Het is precies daar waar NAC dus niet wil komen, maar hoe langer het seizoen duurt hoe minder de ploeg de indruk wekt degradatie te gaan ontwijken. De uiteindelijk terechte 0-0 was voor de oostelijke helft van Bra bant reden voor een bescheiden volksfeestje. Voor TOP, dat na tuurlijk ook niets te zoeken heeft op het hoogste niveau, voelde het gelijkspel als een overwinning. TOP Oss - NAC Breda 0-0. Scheidsrechter: Liesveld. Gele kaart: Sno, Petö (NAC Breda). Aantal toeschouwers 4375. FC Zwolle - Willem II 2-4 (2-1). 9. Hadouir 0-1, 26. Kolk 1-1, 45. Esa- jas 2-1, 65. Redan 2-2, 87. Redan 2-3, 90. Smit 2-4. Scheidsrechter: Van Boekei. Gele kaart: Hogen- kamp (FC Zwolle), Hadouir, As- sou-Ekotto (Willem II). Aantal toe schouwers: 5.110. De Graafschap - VVV-Venlo 1-1 (0-1). 12. Garcia 0-1, 53. De Groot 1-1. Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Te Boekhorst (De Graaf schap), Broers en Soltani (VW). Rode kaart: Derksen (WV', 2x geel). Aantal toeschouwers: 10.150. Helmond Sport - Volendam 0-1 (0-0). 54. Dissels 0-1. Scheidsrech ter: Van Huiten. Gele kaart: Van Duijn (Volendam). Aantal toe schouwers: 3200. GPD/ANP - BRLTSSEL - Anderlecht-speler Christian Wilhelmsson (links) wordt van de bal gehou den door Philippe Leonard van Standard Luik. Anderlecht nam gisteravond op eigen veld de koppositie in de Belgische competitie weer over van Standard door een 2-0-ze- ge. De Brusselse club behield zijn ongeslagen thuisstatus en won (zelfs zonder de tops corers Mpenza en Frutos) vrij eenvoudig door treffers van Serhat en Zetterberg. Laatstgenoemde miste in de openingsfase ook een strafschop. Met nog twee wedstrij den te gaan voor beide teams bedraagt de voorsprong van Anderlecht op Standard twee punten. foto EPA Nederlandse trainer kan vanavond titel pakken met Porto door René Zwaap PORTO - Nog een wedstrijd scheidt Co Adriaanse van de eerste landstitel uit zijn lange voetballoopbaan. FC Porto moet vanavond winnen tegen het als laatste geklasseerde Penafiel en de klus is geklaard. Slechts weinigen twijfelen aan het slagen van deze missie. Ben- fica-trainer Ronald Koeman deed zijn gelukwensen al uit gaan naar zijn landgenoot. Adriaanse gaf gisteren voor het eerst sinds lange tijd weer leiding aan de training van zijn ploeg. Maandag was de coach in Nederland om de begrafenis van zijn ouders bij te wonen, die vorige week binnen twee dagen kwamen te overlijden. Porto-president Pinto da Coasta vergezelde de coach tij dens zijn verblijf in Nederland. Het onderstreept de nauwe band tussen Adriaanse en de ;de paus van Porto', zoals de voorzitter van de Noord-Portu- gese club wordt genoemd. Adriaanse en Pinto da Costa hebben dezelfde karaktereigen schappen: beiden beschikken over een 'kingsize' ego, ze zijn niet gewend aan tegenspraak, en hun wil is wet. Bovenal zijn het mannen die niet bang zijn om hun nek uit te steken. Pinto da Costa haalde Adriaan se naar Poi'to met als opdracht een 'totale herstructurering' van de club. Na de twee Euro pese gloriejaren met José Mou- rinho was FC Porto in een diep gat gevallen. Het versleet in korte tijd drie trainers - met als diepterecordhouder de Itali aan Del Neri. Die werd door Pinto da Costa naar huis ge stuurd, toen hij te laat op een training arriveerde, nog voor dat hij maar één wedstrijd had kunnen coachen. Pinto da Costa gaf Adriaanse de opdracht om de in zijn ogen decadent geworden spelers groep in het gareel te krijgen. Adriaanse bracht FC Porto ijze ren tucht. Hij liet de pin-uppos- ters verwij deren uit de kleedka mer, vaardigde een verbod uit op oorbellen en excentrieke haardracht en eiste totale punc tualiteit van zijn spelers, zowel binnen als buiten het veld. Kunstvlechten Vooral de vedettes moesten er aan geloven. Topschutter Ben- ni McCarthy belandde mok kend op de reservebank, nadat hij tegen de zin van de coach kunstvlechten had laten aan brengen in zijn haar. Clubsym bool Jorge Costa werd verban nen naar België en ook enfant terrible Helder Postiga kreeg zijn congé. Tot verbijstei'ing van de fans x-aakte zelfs de im mens populaire doelman Vitor Baxa zijn plaats kwijt, gevolgd door vedette Diego, die nu in de uitverkoop staat. Adriaanse speelde hoog spel met de emoties van de achter ban. Zijn 3-3-4-spelsysteem - ongekend in het ultra-defensie ve Portugese voetbal - groeide uit tot de grootste steen des aanstoots. Het immer groeien de leger critici sprak van 'hara- kirivoetbal'. De invloedrijke sportcolumnist Miguel Sousa Tavares begon een wai'e knxis- tocht tegen de 'ijdeltuit uit Hol land'. „Wanneer begrijpt Adriaanse dat hij niet te ma ken heeft met een tweede rangs-club als AZ Alkmaar en dat hij FC Porto niet moet ge bruiken als proefkonijn voor zijn tactische privéluchtbalon- nen?", vx'oeg de populaire schrijver zich af in zijn column in sportkrant A Bola. Een ande re kx-ant, de Correio de Manha, vroeg Sousa Tavares eerder de ze week of hij inmiddels een an dere opinie had over Co Adi'iaanse. De columnist deed er het zwijgen toe en beloofde binnenkort met zijn eindoox- deel te komen over het eerste jaar van Co Adriaanse in fado- land. De meeste collega's van Sousa Tavares liggen al in kat zwijm voor de Hollandse coach, die zij nu pi-ijzen als een tactisch genie en een geboren leider die een x-evolutie heeft ge- bi-acht op de Pox-tugese velden. Een commentator van A Bola vex-wees naar de cover van een tijdschiïft, waarop Co Adxiaan se in zijn keuken in de weer was met potten en pannen, en concludeerde: 'Adxiaanse is een meestei'kok van het moder ne voetbal'. GPD Toen de NOS de meeste voetbalrech ten aan Talpa verloor, dacht men: „Wat nu?" Een aantal presentatoren en commentatoren verhuisde in allerijl mee, de rest stortte zich met frisse te genzin op de andere sporten. In plaats van dat Studio Sport zendtijd inlever de, moest alles gevuld worden met schaatsen, badminton, paardensport en motorcross. Er schijnt afgelopen sei zoen zelfs een reportage gemaakt te zijn over Kolonisten van Catan. Over een spelletje! De apotheose van het eerste seizoen zonder nationaal voetbal moet de zoge noemde Finalemaand worden. Vanaf dit weekeinde wordt het slot van de competities in zes teamsporten - water polo, basketbal, volleybal, hockey, handbal en korfbal - op de voet ge volgd. Houdt u vast voor het spoorboek je van Studio Sport van vanmiddag! Van 12.20 tot 13.50 uur live de ontkno ping in de volleybalcompetie voor man nen, met de derde wedstrijd tussen Nes- selande en Piet Zoomers/Dynamo. Daarna, tussen 14.00 en 15.00 uur, een rechtstreeks verslag van het waterpolo- duel tussen de mannen van Polar Bears en AZC, die aan de halve finale van de play-offs beginnen. En of dat nog niet genoeg is, wordt om 15.15 uur ook de derde finalewedstrijd tussen de volley- balsters van Plantinga/Longa en HCC Net/Martinus integraal uitgezonden. En zo gaat dat nog een maandje door. De sportbonden zijn er vanzelfspre kend erg content mee: meer zendtijd, meer interesse van sponsors, meer geld in het laatje, meer mogelijkheden tot groei... Maar ze hebben wel tvat conces sies moeten doen. De NOS kreeg name lijk zeggenschap over de data en tijd stippen waarop finaleduels worden af gewerkt, waardoor het slot van enkele competities er ineens heel anders gaat uitzien. Eén van de bonden die zijn oren heeft laten hangen Studio Sport-baas Maar ten Nooter is de waterpolobond. Voor heen werd de finale van de eredivisie watei-polo, een best-of-three-serie, in één weekend gespeeld. De eerste wed strijd op vrijdag, de tweede op zater dag en een eventueel derde op zondag. De fitste ploeg - waterpolo is al zwaar en de finaleserie werd dus een mooie uitputtingsslag - greep de titel. Nu is de eindstrijd op verzoek van de NOS verspreid over drie weekends en is elke ploeg weer fit voor aanvang van het vol gende duel. Bovendien worden de duels niet meer in de eigen zwembaden ge speeld, maar in het Amsterdamse Slo- terparkbad. Daar zijn immers betere opnames te maken. Maar of de sporters er blij mee zijn? Ook de korfbalbestuurders - de zaalfi nale werd 'op verzoek' liefst anderhal ve maand naar achteren geschoven - en de handbalbobo's - op 13 mei zouden de bekerfinales gespeeld worden, maar die passen niet in het uitzendschema - lieten zich ringeloren. Maar of daar ie mand mee gediend is? De NOS in nood maakt rare sprongen. Studio Sport staat nog altijd garant voor het maken van mooie reportages, maar schiet nu echt door. Er is heel wat geregeld met sportbonden, maar levert het nu echt allemaal zo veel op? De NOS wil hoge kijkcijfers, de sportorga nisaties hopen op mooie reclame, maar wie gaat er vanmiddag nou voor de buis zitten? Wie zit op die livebeelden te wachten? Het wordt mooi weer, men heeft wel wat beters te doen. De finalemaand loopt uit op niets. Die flopt finaal. Roeland van Vliet AALSMEER - Bert Goedkoop is door de volleybalt^ aangesteld als bondscoach beachvolleybal. De 5O-jan; Goedkoop, op de Olympische Spelen van Athene 73 'zaalcoach' van de Nederlandse mannen, moet in het^ achvolleybal meer sti-uctuur aanbrengen. GoedW wordt geen bondscoach in de ti-aditionele zin vanb; woord. Zo zal hij geen eigen ploeg begeleiden tijdens toa! nooien. „Bert wordt een coach over de coaches heen"., dus Joop Albei'da, technisch directeur van de volleybi bond Nevobo. GPD BARCELONA - Albert Costa stopt niet toptennis. D[ 30-jaxige Spanjaard speelt nog één toernooi, het Bareel-, na Open van volgende week. „Dat is een toernooi i na aan het hart ligt", aldus Costa, „ik deed dertien keg mee en won in 1997." Albert Costa kampte cle laatste* ren veel met blessures, „liet is mooi geweest", vex-klaarj hij gisteren bij de aankondiging van zijn naderende scheid. Alle objectieven heb ik bereikt, alle dromen q uitgekomen." Albeit Costa maakte deel uit van het Spat se team dat in 2000 de Davis Cup won. Vier jaar gelees triomfeerde hij op Roland GaiTos. ANP/RTR STEENBERGEN - Koos Moerenhout kan morgen ng deelnemen aan de wielerklassieker Luik-Baste* ken-Luik. De Nederlander in dienst van Phonak once- vindt nog te veel hinder van een val kort voor de starts de Waalse Pijl van woensdag. De afwezigheid van hout brengt het aantal Nederlanders in Luik-Baste* ken-Luik op twaalf. Namens Rabobank lijden Michtf Boogei'd, Ex'ik en Thomas Dekker, Pieter Weening a Joost Posthuma. Van Quick-Step komen Addy Engelsa Bram Tankink naar Wallonië. Kaï-sten Ki'oon (CSC) bj. hoort tot de favorieten tenvijl verder Matthé Pronk, L, x'ens ten Dam (beiden Unibet.com), Maarten den Bakfc (Milram) en Stef Clement (Bouygues Telecom) in actieh men. ANP EINDHOVEN - Marleen Veldhuis heeft zich wegens ea longontsteking teruggetrokken van de Swim Cup in Eini hoven. De zwemster deed vorig week ook al niet meeaa de wedstrijden in Amsterdam. Na de wereldkampioa- schappen koxtebaan in Shanghai nam ze een weekjes kantie. Achteimf bleek Veldhuis in Shanghai al last te hè ben gehad van haar longen. Het is nog ondüidelijk h» lang het herstel in beslag zal nemen. ANP IMOLA - Michael Schumacher heeft gisteren zijn S se rivaal Fernando Alonso afgetx'oefd in de vrije trainiij van de Grote Prijs van San Marino. Op het circuits Imola klokte 'Schumi' een tijd van 1.24,751. Alonso eiï digde in zijn Renault als tweede: 1.25,043. Robert Doorn, bos was op de twaalfde plek beste Nederlander. Detes- coureur van Red Buil reed op Imola 1.26,498. Christija Albers (Midland Fl) vond zijn naam terug op de zestieiw plaats (1.26,783). De GP wordt morgen verreden. ANP door Henri van der Steen DEN BOSCH - Marco van Bas ten heeft gisteren een voorlopi ge selectie van 33 spelers be kendgemaakt voor het WK voet bal van deze zomer in Duits land. De selectie kent geen enke le verrassing, of het moet de naam van rechtsback Jan Krom kamp zijn, die enige tijd geleden door Van Basten een beetje hooghartig uit de groep werd ge gooid. Jan was volgens de bonds coach de weg een beetje kwijt. Onbewezen is voorlopig of Van Basten even last had van macho gedrag of dat hij Kromkamp wil de prikkelen. Kx-omkamp speel de sinds Van Bastens eruptie 2006 even weinig als ervoor, maar is nu virtueel toch maar opgeroe pen. Kromkamp is fit en kan des noods in de laatste trainingswe- ken en tijdens de drie oefeninter lands die nog volgen, voldoende in het ritme komen. De bonds coach is overigens in het geheel niet gebonden aan zijn voorlopi ge keuze, hij kan nog verande- x~en wat hij wil. De selectie van Kromkamp geeft aan dat Van Basten het dringendst verlegen zit om ver dedigers. Hij zal er waarschijn lijk ook eerder zeven meenemen dan zes. Mogelijk wordt Nigel de Jong straks geselecteerd als middenvelder annex verdediger. Maar stel nu dat Salomon Ka- lou door een speling van het ge- i'echtelijke lot toch ineens een Nederlands paspoort krijgt? Wox-dt dan (ook door Van Bas ten) alles uit de kast gehaald om de zaak nog voor 15 mei te rege len? Je zou voor Oranje bijna ho pen van niet. Wie zou moeten plaatsmaken voor Kalou? Het is voorin toch al dringen, nu nie mand meer twijfelt aan de selec tie van Klaas Jan Huntelaar. De topscorer gaat zeker mee naar het WK, als tweede of derde spits, met Van Nistelx-ooij en Kuijt. Vermoedelijk zal Venneg- oor of Hesselink tot het vertrek naar Duitsland thuis moeten blijven om te hopen op een bles sure van een van deze drie. Er gaan 23 spelei's mee naarlü WK. De tien meest waarschijn! ke afvallers uit de voorM lectie zijn: Lodewijks, Vlas Bouma, Emanuelson, B Davids, Meerdink, Vennegoo:: Hesselink, Babel en De Joel tenzij de multifunctional^ van de laatste dus van pas koa in de gedachten van Van B ten. Grappig is de positie van Anè Ooijer, die mede vanwege bless res diverse toernooien aan zj neus voorbij zag gaan, maanS seizoen - ook in de publieke oji nie - is gepromoveerd tot vasï Oranjeklant. De PSV-kampioa is net weer hersteld van a nieuwe blessure, zodat hij! eindelijk eens een naar gx-oot toernooi kan uitzien. De voorlopige selectie. Doel: ft der Sar, Timmer, Stekelenburg,li dewijks. Verdediging: Kromkamp, JaliH Boulahrouz, Ooijer, Vlaar, ft1 dam, Mathijsen, Bouma, Van Ba ckhorst, De Gier, Emanudtt Middenveld: Landzaat, Van Bc* mei. De Jong, Maduro, Boat% Sneijder, Cocu, Van der Vaart, Ds vids. Aanval: Castelen, Meerdink, ft Nistelrooij, Kuijt, Huntelaar, Va negoor of Hesselink, Robben, ft Persie, Babel. GPD NEU-ISENBURG - De droom van Nelly Viennotis gisteren in Neu-Isenburg uiteengespat. De 44-jarige Frangaise zal niet als eer ste vrouw een officiële func tie bekleden op het veld van het wereldkampioen schap voetbal. Viennot kwam niet door een vierdaagse test voetbalkennis en fitness van de Fifa. Zij behoorde tot de tachtig kandidaten uit 42 landen voor een rol als assistent-scheidsrech ter bij de komende WK-ein- dronde in Duitsland. In to taal vielen acht kandidaten af wegens onvoldoende con ditie of blessux-e. Uit de x'esterende 72 zal de Fifa er begin mei 60 kie- zen.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20