De rechter ontbindt en verenigt Energiekogels, hersengolven en hemeltranen Roep om erkenning belang popmuziek 17 Democratie in beeld Opgepakt voor spuiten van graffiti Collectant van collectebus bestolen Finale schoolvoetbal Inbraak in bedrijfsauto kunst Activiteiten e Drukkerij n teken an poëzie I imfonieorkest Jcob Obrecht peelt in Tholen Schoolbands uit Goes samen op podium 't Beest zaterdag 22 april 2006 Onder het motto 'Vorm je eigen oordeel' openen de rechtbanken en gerechts hoven vandaag hun deu- I ren voor het publiek. Ook de Middelburgse recht bank doet mee. Het pu bliek kan daar tussen 10.00 uur en 16.30 uur te recht. Dit is de laatste afle vering van een serie artike len over de rechtbank. door Emile Calon Ja, zegt familierechter Si mon van Dijk zonder enige terughoudendheid, de kinde- worden bij een scheiding inhet overgrote deel van de ge vallen aan de moeder toegewe zen. Dat heeft volgens hem mets te maken met voortrek ken. Wel met het simpele gege ven dat moeders, zowel voor als na een scheiding, nu een maal meer tijd inruimen voor 'net opvangen en opvoeden van kinderen. „De traditionele rol verdeling speelt hun daarbij in de kaart." De familierechter ontbindt hu welijken, scheidt gezinnen en 'aakt ook de gordiaanse knoop door als de voormalige echte lieden bij een boedelscheiding er niet uitkomen. Maar zo nu en dan verenigt hij ook. Bij een adoptie is hij immers diege ne die de laatste officiële han deling verricht. En dat zijn al tijd zeer vrolijke gebeurtenissen. Die kindjes worden door de enorm trotse ouders op hun paasbest naai de rechtbank gebracht. Wie je ook spreekt in het gebouw aan de Kou- steensedijkiedereen noemt zo'n adoptie een bijzonder en vrolijk mo ment. Het scheiden, en alle beslissingen die daarmee verband houden, dat is minder vrolijk. In tijdschriften, op internet en in menig huiskamer wor den bittere discussies gevoerd over de beslissingen van de rechtbank bij scheidingen. Van Dijk snapt dat wel want scheiden gaat in de regel met [link wat emoties gepaard. In de westers-christelijke cultuur wordt De familierechter ontbindt huwelijken, scheidt boedelscheiding er niet uitkomen. een huwelijk toch veelal gezien als een verbintenis voor het leven. Van Dijk vindt echter dat er niets op tegen is om een huwelijksband na een aantal jaren te verbreken. Als daar goede redenen voor zijn, is daar niets mis mee, zegt hij in zijn werkkamer die uitldjktrovéf de Nieuwe Haven. Maar dan moet dat verbreken wel zorgvuldig gebeuren, al dus de familierechter. Daar ziet hij op toe en zonodig probeert hij dat ook op te leggen. In het verleden moest-een rechter nog proberen zo'n huwelijk te redden. Van Dijk (49) is zeer blij dat hij die tijd niet heeft meegemaakt. Eveneens is hij dankbaar dat hij zich niet in moet la ten met de reden van een scheiding. Tij gezinnen en hakt ook de gordiaanse knoop door als de voormalige echtelieden bij een foto Mechteld Jansen per jaar zo'n duizend huwelijken. In de helft van de gevallen moet de rech ter alleen maar een formeel stempel zetten omdat beide partijen alles zelf goed hebben geregeld. In de andere helft moet hij met name een oordeel vellen over de hoogte van de alimenta tie. „Dat is vaak een strijdpunt." Ruzie over wie de kinderen in huis krijgt, dat maakt hij echt niet zo vaak mee. In het merendeel van de gevallen hebben de ouders bepaald dat de kin deren naar de moeder gaan. Dat heeft volgens hem ook weer alles te maken met de traditionele rolverdeling waar bij het regel is dat de man meer bui tenshuis is dan de vrouw. Als de rechter moet oordelen waar het dens een -behandeling van een zaak hoort hij vaak genoeg het waarom, maar hij moet er 'gelukkig niet over oordelen'. „Het is voldoende als één ie mand stelt dat zijn relatie duurzaam is ontwricht." De Middelburgse rechtbank ontbindt kind terechtkomt, dan kijkt hij naar het belang van dat kind, zegt Van Dijk. „Met wie heeft hij het meest opgetrokken en zal hij het meest optrekken. Wie blijft in de oude buurt wonen." Met na druk: „Wij kijken waar het kind de meeste waarborgen heeft om zijn eigen leventje rustig voort te zetten." Het standpunt van een kind kan volgens Van Dijk een belangrijke rol spelen bij zijn besluit wie het kind in huis mag nemen. Als een veertienjarige aangeeft beslist bij de vader te willen blijven, houdt hij terdege rekening met die wens. „Het kind moet dan bij die vader wel normaal kunnen opgroeien." Van Dijk maakt regelmatig mee dat er een paar jaar na een schei ding problemen ontstaan. Dan wil iemand af van de alimentatie plicht of de bezoekregeling. Uit ervaring weet hij dat dan meest al een van de ex-echtelieden een andere partner heeft, waardoor standpunten wel eens verharden. De rechter geeft aan dat hij dan in de regel niet zo veel kan doen. Rechterlijke bevelen zijn in dat soort zaken moeilijk afdwing baar. Dat geldt zowel voor een betalings- als een bezoekrege ling. Hij probeert dan wel te over tuigen, maar dat werkt niet al tijd. „Als de sfeer echt verhard is. Als de ex-en echt tegenpolen worden, dan kan het opleggen van een dwangmaatregel negatie ve effecten hebben op het kind." In dat geval is het volgens hem beter de zaak op z'n beloop te la ten en te proberen later tot een verzoe ning te komen. „Soms werkt dat. Soms niet." Wel waarschuwt hij dat het opzeggen van een bezoekregeling door bijvoor beeld de moeder tot gevolg kan hebben dat een kind op latere leeftijd voor goed verhuist naar de vader. „Zo'n om kering komt meer dan eens voor." Ook is zijn ervaring dat het opleggen van een dwangsom, om zo een bezoek regeling af te dwingen, niet werkt. „Als er echt onmin is, als een van de twee ouders echt niet wenst mee te doen aan een regeling, dan staan wij ook met lege handen. „Na een korte overpeinzing: „De mensen moeten het zelf doen." ZIERIKZEE - Hoe verbeeld je democratie? Met die ge dachte zijn acht kunstenaars van cle Vereniging van Be roeps Beeldende Kunstenaars Zuid-Neclerlancl aan cle slag gegaan. Het resultaat van ruim een jaar werk is van af maandag te zien in de centrale hal van het gemeente huis in Zierikzee. Aan het project is meegedaan door Joris Gaymans, Pam Dekema, Michael Jepkes, Dick Wielemaker, Wil Land man, Joke Maan, Theo Spaay en Marijke Strijbosch. De expositie blijft opgesteld tot 2 juni. HEINKENSZAND - Vaak komt het niet voor dat liefheb bers van graffiti worden opgepakt door de politie, maar donderdagavond om kwart voor negen is het clan toch ge beurd aan het Stengeplein in Heinkenszand. De politie zag twee jongens uit Heinkenszand, van 15 en 17 jaar, bezig met een spuitbus op het dak van een ge bouw aan het Schengeplein. Ze waren de airco op het dak aan het versieren en werden zo op heterdaad betrapt. GOES - Op de Westwal in Goes is donderdag tussen half vijf en kwart over vijf 's middags een collectant (36) van zijn collectebus bestolen. Twee mannen spraken de collectant aan. Ze vroegen hem de weg, waarop één van hen de collectebus uit de handen van de collectant trok. Het duo rende vervolgens hard weg. VOGELWAARDE - De meisjes zeventallen van de basis scholen Inghelosenberghe uit St. Jansteen, Ter Duinen (Kloosterzande), Prins Frederik Hendrik (Sas van Gent) en Gasper van der Heyden (Axel) hebben zich geplaatst voor de finale van het schoolvoetbal rayon Hulst. De vier geplaatste scholen strijden woensdag 26 april op het veld van de V.V. Hontenisse in Kloosterzande om de hoogste rayoneer. De winnaar neemt dan op 17 mei deel aan het Zeeuws kampioenschap op het terrein van Zeelan- dia Middelburg. De jongens zeventallen van de Sandeschool (Kloosterzan de), Heidepoort (Heikant), de Oostvogel (Lamswaarde) en de Kreeke (Westdorpe) binden volgende week woensdag vanaf half twee in Kloosterzande de kicks onder. Zij plaatsten zich na eerdere voorronde wedstrijden eveneens voor de finale van het rayon Hulst. De winnaar van deze titelstrijd komt woensdag 17 mei aan de af Hap voor het Zeeuws kampioenschap dat dan ook in Kloosterzande wordt gespeeld. OOST-SOUBURG - Uit een bedrijfsauto zijn tussen don derdagmiddag vijf uur en gisterochtend kwart over acht geluidsapparatuur en een navigatiesysteem gestolen. De auto stond geparkeerd in de Populierenstraat in Oost-Souburg. De waarde van de gestolen spullen loopt in de honderden ODDELBUItG - In het kader Jade landelijke Week van de oëzie, die vandaag begint, zijn in De Drukkerij in Middel- ng de komende dagen diverse tliviteiten. id-leraar Harm Venekamp üt vandaag vanaf 11.00 uur apoëziequiz, waarbij deelne- ïs dichtregels moeten herken aanvullen of de naam eeen gedicht of dichter die- a te achterhalen op basis van a fragment of een omschrij- ichterscompetitie ig 26 april begint om 30 uur een dichterscompeti- tussen studenten van de sevelt Academy. Een jury on- r leiding van dichter Thom bijer uit Zierikzee kiest de miste inzending of voor at. maandelijks muziekquiz at donderdag 27 april (19.30 Pin het teken van pop en poë- Er worden onder meer vra- gesteld over bekende pop- iters. fGEN OP ZOOM - Sym- s|forkest Jacob Obrecht uit op Zoom verzorgt za- 22 april een concert in de tkerk van de Onze Lieve pnvekerk in Tholen. Op programma staan wei-ken beethoven, Sibelius en Dvo- 'orkest, dat al meer dan vijf jaar bestaat, wordt momen- igevormd door 38 amateur- Ki. Zij staan onder leiding een professionele dirigent. ?'is sinds 2000 Lukas Groen pl). Beethoven wordt Egmont Mure gespeeld, van Sibe- dleas Melisande en van Y 'Jfak Symfonie nr. 9 (Aus der Welt). Het optreden be- Jom 20.00 uur. een dag na het Thoolse ^ert, speelt het symfonieor- 5hetzelfde programma in de ■jdeskerk aan de Prins Bern- i in Bergen op Zoom. svang: 15.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - Jan van Munster expo seert overal in binnen- en bui tenland, zoals momenteel in La Galleria in Venetië. In Zeeland ging de aandacht de laatste ja ren vooral uit naar de perikelen rond de sluiting van zijn kunst centrum Plus Min in Renesse en de moeizame vorderingen van zijn ambitieuze plannen met de watertoren en directe omgeving in Oost-Souburg, waarvan hij hoopt dat de uitvoering in okto ber kan beginnen. De boeiende expositie die van daag wordt geopend in Galerie Van den Berge in Goes zorgt er voor dat Van Munsters werk, waar het toch allemaal om draait, weer onder de Zeeuwse aandacht wordt gebracht. Een overzichtstentoonstelling is een wat groot woord, maar Van Munster heeft wel een dozijn beelden geselecteerd die de pe riode van begin jaren zeventig tot nu bestrijken. Het totaal beeld is al in 2001 vastgelegd in de prachtige oeuvrecatalogus De energie van de beeldhouwer, maar de Goese expositie schetst wel - letterlijk en figuurlijk - een aantal grote lijnen, die bo vendien doorlopen na 2001. Bo vendien zijn enkele vroege wer ken te zien die nauwelijks nog worden getoond. Van Munster haalt een 'energie- kogel', een metalen bol, uit zijn zak. „Die heb ik altijd bij me. Het is een sculptuur voor in je broekzak. De kogel neemt gelei delijk de lichaamstemperatuur aan. Als je naar buiten gaat, voel je ineens die warmte en word je je bewust van die ener gie." Op de kogel staat het Fran se woord moi. Het zijn de vaste thema's van de kunstenaar: het ik, maar vooral de energie, die wordt opgewekt door alle denkbare tegenpolen: zoals warmte-koud, plus-min, zwart-wit, yin-yang. Van Mun ster verbindt ze op zijn manier, zoekend naar vormen die de es sentie raken. „Ik maak kortslui ting." Het vroegste werk in Galerie Van den Berge is uit 1972: Be stand. Het bestaat uit twee dik ke aluminium platen. Een ervan leunt tegen de muur. De andere staat er precies evenwijdig aan, maar dan los in de ruimte, volle dig overeind gehouden door de krachten'van het magnetisme. Even verderop hangt een van Munsters vroege neonkunstwer- De expositie die vandaag wordt geopend in Galerie Van den Berge in Goes, zorgt ervoor dat Jan van Munsters werk, waar het toch alle maal om draait, weer onder de Zeeuwse aandacht wordt gebracht. foto Willem Mieras ken, uit 1978, waarin het glas nog een rechte lijn doorloopt. Later krijg het een vorm die wat meer grilligheid vertoont, zoals in Energielijn (1979). In de jaren negentig komt Van Munster tot zijn Brainwaves, sterk uitvergro te fragmenten van zijn eigen EEG (registratie van de hersen- activiteit met behulp van elek troden op het hoofd). „Zo'n lijn had ik nooit van tevoren kun nen bedenken. Ik zag dat een keer, terwijl ik zelf nog met die bibberlijnen bezig was. Toen dacht ik: dat zijn mijn lijnen." Met enige moeite lukte het om, zonder medische noodzaak, een EEG te laten maken. „Ze zijn een uur of vier met me bezig ge weest. Dat heeft zó'n dik boek opgeleverd, materiaal voor hon derd jaar werk." De laatste jaren combineert hij de onregelmatige patronen met een rechte lijn, in de zogeheten Ratio-serie. Het is de uiterste vereniging van tegenpolen: gril- ligheid met rechtlijnigheid, ge voel met verstand, maar ook - zoals hij zelf zegt - romantiek met calvinisme. De expositie omvat verder een van zijn volmaakt gepolijste gra nieten bollen, maar ook twee ijs- objecten, waarbij voorwerpen worden gekoeld door een com pressor. Een ervan is een klein object, waarop Ego staat. Het woord verdwijnt geleidelijk on der een laag ijs. „Je hebt je ego niet meer nodig", zegt Van Mun ster. Aan het eind van de dag wordt de compressor uitgezet en zorgt de nacht voor de wederge boorte van het ik. Het andere object is een lange koperen staaf, die verticaal is opgehangen. Er ontstaat een idjplaagje op dat i daarna ook weer smelt. De vallende drup pels zijn Van Munsters bekende Hemeltranen. „Het publiek kan dat drinken en zo'n een stukje van het kunstwerk meenemen." Het meest recente werk bestaat uit een serie tekeningen waarin de plus- en minsymbolen terug keren, aangebracht volgens de techniek van het pyrograveren (houtbranden). „De serie heb ik speciaal voor de tentoonstelling in Venetië gemaakt. Op elk blad heb ik een horizontaal lijntje aangebracht die als horizon dient, waardoor het gevoel van ruimte ontstaat." De beeldtaal van Van Munster is in de loop der jaren alleen maar krachtiger en kenmerken der geworden. Het zijn sculptu ren van metaal, ijs, graniet, glas en neonlicht zonder overbodige ballast, wezenlijk in de diepste betekenis van het woord. „Toch, de onzekerheid blijft", zegt Van Munster, ondanks al zijn ervaring. „Je blijft, zoeken naar het volmaakte beeld. Dat is de strijd in het atelier, een soort magie die je in je handen hebt. Een goed beeld kan be staan zonder mij, al blijft mijn naam er wel voor altijd mee ver bonden. Maar het heeft de ma ker niet meer nodig." Expositie: 'Energiebeelden', werk van Jan van Munster, Hm 27 mei in Galerie Van den Berge, Westwal 45, Goes. Geopend: do.-za., 12-17 uur; 5 mei gesloten. Officiële ope ning tentoonstelling vandaag om 17.00 uur. Galerie Van den Berge neemt deel aan Art Amsterdam/KunstRAI 2006 (3-7 mei), met werk van Jan van Munster, Jus Juchtmans, Mir jam Hagoort, Clary Stolte, Mare Nagtzaam, Marie-Jose Hoeboer, Wolfgang Ellenrieder en Frank Halmans. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het is tijd dat wordt onderkend dat popmu ziek is uitgegroeid tot een be langrijke, volwaardige vorm van cultuur. Dat betekent dat overheden, veel meer dan nu ge beurt, daarin ook moeten inves teren. Die boodschap klonk gisteren in diverse varianten bij de opening van de tweedaagse conventie Pop aan Zee in Vlissingen. Die markeert tevens het begin van Poppunt Zeeland, de nieu we organisatie die zich inzet voor de popcultuur. Gedeputeerde Maria le Roy, die de conventie opende, zei er 'trots' op te zijn dat - op initia tief van de provincie - Poppunt Zeeland nu een feit is. Zij riep de gemeenten op werk te maken van een serieus popbeleid. „Het is vreemd dat de popmuziek van uit de overheid zo weinig aan dacht krijgt", zei zij. „Langza- merhand groeit het besef dat de politiek niet meer om popmu ziek heen kan." Tom ter Bogt, bijzonder hoogle raar popmuziek aan de Universi- GOES - Onder de naam Rock 'n Roll Highschool treden vandaag in 't Beest enkele Goese school bands op. Het initiatief is afkomstig van een van de leerlingen van het Sint Willibrordcollege. Na wat overleg met de andere scholen in Goes en 't Beest was het idee snel geboren. Het is de bedoe ling er een jaarlijks festijn van te maken. Vanavond spelen: According To You van het Buys Ballot Colle ge, Sense Forward van het Goe se Lyceum en Grouse van het Sint Willibrordcollege. Hoofd act is Outsmarted, het trio dat is ontstaan op het Calvijn College maar het stadium van school- band inmiddels is ontstegen. Be gin dit jaar stond de groep in de finale van de PopNL Award, een landelijke muziekwedstrijd. Rock 'n Roll Highschool begint vanavond om 20.30 uur, teit van Amsterdam, reikte de argumenten aan waarom inves teren in popcultuur noodzaak is: popmuziek is een belangrijke cultuurvorm geworden, niet al leen bestemd voor opstandige jongeren, maar voor een breed publiek, in alle leeftijdscatego rieën. „Popmuziek behoort nu tot het hart van de cultuur." Ter Bogt sprak zelfs van een 'erf goed' dat behoud verdient. In de praktijk komt het er voor al op neer dat er meer geld no dig is voor zaken zoals popedu catie en goede faciliteiten voor repeteren en optreden. Zeeland scoort slecht als het gaat om vol waardige poppodia, memoreer de voorzitter Leon Zwaans van koepelorganisatie PopNL, die al leen 't Beest in Goes kon noe men. „Niets ten nadele van De Piek, Kalashnikov en Brogum, maar dat is toch vooral overle ven." Brood „Pop is zó belangrijk", vond ook Koos van Dijk, bekend ge worden als manager van Hei man Brood. Hij stelde wat voor Brood - en voor hem niet alleen - de beweegreden was de popmu ziek in te gaan: de aandacht van vrouwen. „Het ging alleen om de sexclrive." Hij vertelde ver der over de film Wild Romance die regisseur Jean van der Velde over Brood, en vooral de succes periode 1975-1980, maakt. Hij verklapte dat de film op 5 no vember in première gaat. De eerste dag van Pop aan Zee werd gisteravond afgesloten met de Nacht van de Elektri sche Gitaar, met onder meer een battle waaraan een groot aantal gitaristen deelnam, de uitrei king van de eerste Eddv Christi- ani Award aan Leendert Haaks- ma en een optreden van de win naar, samen met de band van dj Edwin Evers. De conventie vervolgt vandaag met een cd-panel (16.00 uur) en een workshop van Gruesome Twosome (17.00 uur) in deWil- lem3 en 's avonds in het Arse naaltheater een 'bandstafette' (20.00 uur), de opvoering Test... One... Tioo... (22.30 uur) en een afterparty met dj Steady Doug las (24.00 uur). De workshop met Haaksma die op het programma stond, is uit gesteld, omdat de gitarist van daag met Anouk naar Canada af reist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17