Geen nieuw debat ontpoldering PZC Kampioen dankzij vlechtbrood Convenant over sluiting Borssele aangescherpt Nieuwe lesmethode is volgens HZ wel goed Gedeputeerde Kramer: Nederland zit vast aan verdrag Scheldebekken 15 Monument voor slachtoffers op kotter door oude bom Lama's treden op voor Kenia Lange files voor buizen van tunnel Debat ontpoldering is verkeerd Prijs voor doctoraalscriptie Gentse Feesten worden weer Gents Hof handhaaft straf fataal ongeval Aantal uithuisplaatsingen kinderen stijgt licht zaterdag 22 april 2006 HnnrRinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland hoeft er niet op te rekenen dat aanleg van zeshonderd hectare getijden- natuur langs de Westerschelde - door ontpolderen - wordt ge schrapt. Dat is afgesproken met Vlaanderen en Europa en er is geen sprake van dat de Neder landse regering daarover op nieuw gaat onderhandelen. Mede namens minister Veerman (CDA, landbouw en natuur) liet gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) dat gisteren Provinciale Staten weten. „Het verdrag is gesloten, daar zitten we aan vast." Kramer was niet blij dat in de Tweede Kamer ge luiden te horen zijn om de beslis- TERNEUZEN - Een niet goedbe- vestigde trap op een tankauto leidde gisteren tussen tien uur 's ochtends en kwart voor vier 's middags diverse keren tot lan ge files aan beide kanten van de Westerscheldetunnel. De oostbuis was al die tijd afge sloten, de westbuis moest ook twee keer dicht om elektronica en veiligheidssystemen te testen en om maatregelen te nemen waardoor het verkeer in beide lichtingen door één tunnelbuis konden rijden. Omstreeks half tien beschadig de een losgeschoten ladder op een tankwagen een portaal in het tunnelplafond, waarbij een matrixbord, een luidsprekerset en een ventilator sneuvelden. Om te controleren of de tank auto meer schade had aange richt, ging de oostbuis net na tien uur dicht. Even na half twaalf kon het verkeer via de westbuis in twee richtingen rij den. Intussen waren vele auto mobilisten aan de Zeeuws- Vlaamse kant al omgekeerd om na de Liefkenshoektunnel of de Antwerpse ring hun reis te ver volgen. Aangepaste snelheid Na het openstellen van de west huis voor beide rijrichtingen stroomde het verkeer in aange paste snelheid - zeventig kilome ter per uur - rustig door Zee land. Maar tussen tien over en twintig over een en vooral tus sen kwart voor drie en kwart voor vier liepen de files aan bei de kanten weer op tot enkele ki lometers, omdat ook de west huis dicht ging. De stops waren oedoeld voor de controle van al lerlei veiligheidssystemen. Na dat de westbuis helemaal was nagelopen, moesten alle elektro nische en veiligheidssystemen worden getest. He systemen in beide buizen lo nen synchroon en zijn op elkaar algestemd, zodat beide buizen verkeersvrij moeten zijn bij con troles en testen, verklaarde woordvoerder I. de Moor van de tunnelmaatschappij. „We kun nen geen enkel risico lopen, van daar dat het nogal eens wat tijd nest. Maar omstreeks kwart voor vier kon het verkeer weer J'an beide buizen gebruik ma ken," sing over de ontwikkelings- schets Scheldebekken (met ver dieping en ontpoldering) terug te draaien. „Dat is geen sterk opereren van de volksvertegen woordigers in Den Haag." De gedeputeerde herinnerde er aan dat standsorganisatie ZLTO een overeenkomst voor landbouwsteun tekende. „Dan is er bij mij toch enige teleurstel ling dat de ZLTO dit onvoldoen de verdedigt." Hij stelde dat de steunmaatregelen goed zijn. „Boeren in andere delen van Ne derland zullen er met een scheef oog naar kijken." De gedeputeerde onderstreepte dat zowel Veerman als provin cie vasthouden aan grondver werving op vrijwillige basis en (nog) niet willen praten over ont eigening. Hij toonde zich daar over optimistisch. „We moeten de tijd nemen en de zaken goed met de boeren bespreken. Dat zegt ook opperboer Veerman." Kramer verwachtte dat over an derhalf jaar duidelijk is of er ge noeg grond op vrijwillige basis kan worden aangekocht. „Pas als wij daar niet in slagen, komt onteigening op het bord van de minister." De gedeputeerde noemde het las tig dat de discussie over de ont- wikkelingsschets verengd wordt tot ontpoldering. „Het gaat om veel meer." Hij merkte op dat de Staten met een totaalpakket in stemden; ook zij kunnen het niet maken daar één onderdeel uit te halen. Overleg In antwoord op vragen van C. van Beveren (CDA) en G. Roe land (SGP) zei Kramer dat zich al enkele boeren voor overleg over grondverkoop hebben ge meld. Hij maakte duidelijk dat er in eerste aanleg dertien pol ders zijn geselecteerd, waar ont poldering uit natuuroogpunt mo gelijk is. In de tweede ronde zijn er drie Bevelandse en twee Zeeuws-Vlaamse overgebleven. Als grondeigenaren en gebrui kers in niet-geselecteerde pol ders hun grond willen afstaan, is dat mogelijk. De gedeputeerde voelde niets voor onderzoek naar buitendijk se natuuraanleg. „We zijn gebon den aan de overeenkomst met het Rijk: zeshonderd hectare extra getijdennatuur. We kun nen niet uit de voeten met bui tendijkse maatregelen." S. Heijning (VVD) en G. van der Giessen (D66) hadden kritiek op de aanpak van het natuurpro ject. „Het wordt niet handig op gepakt. De gedeputeerde zoekt te veel de confrontatie en haalt uit naar Tweede Kamerfrac ties", aldus Heijning. Kramer merkte op dat hij een zo open mogelijke benadering voorstaat; daarom bood hij ruimte voor het uiten van 'maatschappelijk ongenoegen' tijdens informatie bijeenkomsten. „Ik heb daar geen spijt van." Heijning beklaagde zich erover dat Zeeland is misleid en omge kocht door het Rijk. „Met het mes op de keel, met het pistool op de borst hebben we inge stemd met ontpoldering." M. Wiersma (GroenLinks): „De po litiek moet kiezen voor het alge meen belang. Dat is gebeurd. Dan moeten politici vervolgens wel hun rug recht houden." GOES - De cabaretiers van het BNN-televisieprogramma de La ma's geven maandag twee bene fietvoorstellingen in theater de Mythe in Goes. Ze zijn uitgeno digd door leerlingen van het Sint Willibrordcollege, die zich inzetten voor een kindertehuis in Kenia. De leerlingen zetten zich in voor kindertehuis Imani in de Keni- aanse hoofdstad Nairobi. In het tehuis, dat sinds 1992 bestaat, wonen 350 straatkinderen. Oud-leerling van het Willibrord college Patrick Lodiers is pre sentator van het televisiepro gramma en zal ook de voorstel ling leiden. De voorstellingen beginnen om 19.30 en 22.00 uur. Meer infor matie: http://imani.stwc.nl. bij nader inzien In het verhaal over het Goese bedrijfje Maaltijd@Home (PZC donderdag 20 april; rubriek 'Op eigen benen') werd ge meld dat op de menukaart twintig hoofdgerechten staan. Het assortiment van Maaltijd@Home is echter aanzien lijk ruimer: er kan uit ongeveer 150 ge rechten worden gekozen. doorRené Hoonhorst OUDDORP - Ingetogen en sober was het, maar tegelijkertijd sfeervol en indrukwek kend. Ouddorp liep gisteren massaal uit voor de onthulling van het monument ter na gedachtenis aan de vorig jaar april bij een bomexplosie aan boord van de Ouddorpse kotter OD 1 omgekomen vissermannen Hans Meijer, Jaap van der Klooster en Jos van Belzen. Een drama dat een enorme schok teweegbracht in de Ouddorpse gemeenschap. Nie mand had voor mogelijk gehouden dat op volle zee gedumpte bommen - gedropt om te voorkomen dat ze ooit nog schade konden aanrichten - zestig jaar jaar na de oorlog nog slachtoffers zouden maken. Daarom is voor de locatie van het gedenkteken - een in zwarte steen uitgevoerd grafmonument - gekozen voor een plek naast het door de Ouddorpse basisscholen geadopteerde oorlogsmonument in hartje Ouddorp. Het monument werd onthuld door twee opvarenden van de OD 1. Nabestaanden, schoolkinderen en vertegenwoordigers van de gemeente Goedereede legden kransen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het convenant dat staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) heeft gesloten met de exploitant en de aandeel houders van de kerncentrale Borssele is aangescherpt. Daar mee is tegemoetgekomen aan kritiek die juristen vorige maand uitten op de overeen komst om de kerncentrale tot 2033 open te houden. In een hoorzitting in de Tweede Kamer betoogden juristen vori ge maand dat het convenant one venwichtig was. Als de Staat zijn verplichtingen niet nakomt en de kerncentrale toch eerder dicht moet, krijgen exploitant EPZ en aandeelhouders Delta en Essent een schadevergoe ding. Andersom was niet goed geregeld hoe Delta en Essent aan hun belofte kunnen worden gehouden om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Ze moeten hun best doen, maar wat als het niet lukt? Nu is dui delijk op papier gezet met hoe veel zij de uitstoot van broeikas gas moeten verminderen. Ook was onzeker wat zou gebeu ren als Delta en Essent hun aan delen zouden overdragen aan derden. Nu is opgenomen dat dit alleen kan met schriftelijke toestemming van de andere par tij, het Rijk. Zo kan worden voorkomen dat een nieuwe aan deelhouder zich niet gebonden voelt aan het convenant. De juristen vroegen zich ook af wat er gebeurt als EPZ failliet gaat. In een notitie aan de Twee de Kamer schrijft Van Geel dat de vergunning wordt ingetrok ken als dat betekent dat het be drijf niet meer kan voldoen aan de Kernenergiewet. Van een schadevergoeding is dan geen sprake. De staatssecretaris antwoordt ook op het door PvdA-Kamerlid Samsom geschetste scenario dat een schadeclaim bij sluiting in 2013 veel kleiner kan zijn dan minimaal enkele honderden mil joenen euro's, omdat na 2015 een aparte opslagfaciliteit voor splijtstof moet worden ge bouwd. Samsom verwacht namelijk dat het contract met de Franse op werkingsfabriek Cogéma, dat dan afloopt, niet kan worden verlengd. Dat vermindert de winst van EPZ en daarop is de mogelijke schadevergoeding ge baseerd. Niet alleen acht Van Geel dit scenario niet realistisch, ook schat hij eventuele kosten laag in. Dus is de invloed op een even tueel schadebedrag volgens hem beperkt. Donderdag debatteert de Ka mer over het convenant voor sluiting van de kerncentrale Borssele in 2033. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Zes krentenbollen en -evenveel vlechtbroodjes leverden Jan Piet Nieuwenhuijsse uit Borssele een na tionale titel op. In Wageningen werd hij afgelopen week Nederlands jeugdkam pioen broodbakken. Jonge leerlingbakkers uit het hele land streden in de bakkersschool van Wage ningen in verschillende categorieën om de titel. Nieuwenhuijsse werkt vier da gen per week bij bakker Pieter Bliek in Middelburg. De vijfde dag volgt hij de op leiding brood- en banketbakken bij het ROC Zeeland. De negentienjarige Nieuwenhuijsse bak te krentenbollen en vlechtbroodjes. „De jury beooi'deelde die op smaak, volume, kleur en fijnheid", legt hij uit. Hij kreeg er vooral achten voor, genoeg om zijn vijf concurrenten voor te blijven. Alle deelnemers werden eerder dit jaar kampioen van hun regio. Als beloning mochten ze meedoen aan de nationale ti telstrijd. Vier andere Zeeuwen schopten het ook zo ver. Veronique Tanghe uit Oostburg werd derde bij het banketbak ken. Diezelfde plek behaalde Reinder van Bloois uit Middelburg. Hij deed mee bij het assistent bakken. Vierde plaatsen waren er voor Kapellenaar Vincent Ver meulen (allround brood- en banketbak ken) en Jan de Muijck uit Borssele (all round broodbakken). TERNEUZEN - Raadslid P. Clijsen (GroenLinks) uit Ter- neuzen vindt dat het debat over ontpoldering op de ver keerde manier wordt gevoerd. Hij stelt dat met name het CDA het belang van de agrarische sector in deze discussie niet in de volle breedte meeweegt. Volgens hem is natuur ontwikkeling in de gebieden die in de gemeente Terneu- zen op de nominatie voor ontpoldering staan geen wegge gooid geld. „We meenden toch begrepen te hebben dat de tijd dat natuur alleen maar als braakliggend land of nutte loze woeste gronden gezien werden al lang voorbij was", aldus Clijsen in een brief aan B en W. Hij vindt dat Ter- neuzen als grootste Zeeuwse gemeente ontpolderen niet bij voorbaat moet afwijzen. MIDDELBURG - Amerikanistiekstudent Agustin Mackin- lay heeft gisteren in het Middelbui'gse Roosevelt Study Center de Theodore Roosevelt American History Award ontvangen. De student van de Universiteit van Amster dam kreeg die voor zijn scriptie over Charles de Gaulle en diens politiek ten aanzien van Amerika. Hij won er een reis naar Amerika mee. De Theodore Roosevelt Associa tion in New York looft de prijs jaarlijks uit voor de beste doctoraalscriptie van een student in Nederland over een Amerikaans historisch onderwerp. GENT - De Gentse Feesten worden weer 'Gensch'. Op al le mogelijke manieren komen de organisatoren tegemoet aan de kritiek, die vorig jaar de kop opstak dat het tien daagse evenement te veel vervreemdt van de Gentenaars zelf. Vorig jaar trokken de Gentse Feesten ruim anderhalf miljoen mensen. Het waren vooral buitenlanders en Bel gen van elders. Dat leidde tot kritiek van de echte Gente naars, die vonden dat de feesten weer een Gents karakter dienden te krijgen. De organisatoren komen daar nu aan tegemoet door de nadruk te leggen op 'echt Gensche' ge beurtenissen tijdens het tiendaagse festijn. Op de website en in het Feestenmagazine krijgen alle theater- en caba retprogramma's die door Gentenaars worden georgani seerd het label 'Gents initiatief'. En een opvoering in het plat Gents krijgt een extra label: In het Gents. Termont wijst de kritiek dat de Gentse Feesten door de enorme toe loop van elders hun identiteit dreigen te verliezen af. DEN HAAG - Een 26-jarige Barendrechter die anderhalf jaar geleden bij Hoek een ongeval met twee doden veroor zaakte, heeft het vonnis dat de rechtbank in Middelburg eerder over hem velde vergeefs aangevochten. Ook het ge rechtshof in Den Haag oordeelde gisteren dat hem 'aan merkelijk onvoorzichtig rijgedrag' kan worden aangewre ven. Eerder werd de man in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werkstraf, een jaar rijontzegging, zes maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van 2000 euro. Het ongeval op de Rijksweg tussen Biervliet en Hoek kost te op 14 oktober 2004 de 55-jarige R. den Dekker uit Bres- kens en de 21-jarige C. Marijs uit Arnemuiden het leven. Toen de auto in de berm raakte, stuurde de Barendrech ter naar links, waardoor de wagen dwars op de weg kwam te staan. Vervolgens werd het voertuig door twee auto's aangereden. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft vorig jaar 33 kinderen voor langere tijd uit huis geplaatst. Daar naast werden in 101 gevallen kinderen onder toezicht gesteld van de Raad voor de Kinderbe scherming, aldus familierechter S. van Dijk. In die gevallen houdt een voogd van de kinderbescherming toe zicht op het reilen en zeilen bij de jongeren thuis. De voogd pro beert met name de spanningen tussen de ouders en het kind op te lossen. Vorig jaar werd volgens Van Dijk ook nog in 59 gevallen tot een spoed-uithuisplaatsing van kinderen besloten. In zulke ge vallen gaat het om het onder brengen van kinderen voor één tot enkele weken omdat de situa tie thuis 'even' onhoudbaar is ge worden. Bij een uithuisplaatsing gaat het in eerste instantie om drie maanden. Als het daarna niet lukt om de jongere terug thuis te plaatsen omdat de ouders niet in staat zijn om hem of haar goed op te voeden of de relatie te verstoord is, gaat hij of zij voor een jaar naar een pleegge zin. Na dat jaar moet de recht bank beslissen of de uithuis plaatsing wordt verlengd. Volgens Van Dijk neemt het aan tal ondertoezichtstellingen en uithuisplaatsingen iets toe door dat de hulpverlenende instellin gen minder risico's nemen. In 2004 kregen jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescher ming forse kritiek omdat ze had den gefaald in het drama x-ond de driejarige Savanna uit Alp hen aan den Rijn. Die peuter werd dood in de kofferbak van haar moeders auto aangetrof fen. Vooraf was al lang bekend dat er veel mis was in dat gezin. Desondanks grepen de hulpver leners niet in. COR DE JONGE KiXM fr HA&A 1 J67EW &JjTANK-&y I Jan Piet Nieuwenhuijsse uit Borssele is Nederlands jeugdkampioen broodbakken. foto Willem Mieras door Martijn de Koning VLISSINGEN - De onderwijsin spectie is tevreden over het ver nieuwend onderwijs aan de mbo-opleidingen Social Work van de Hogeschool Zeeland. Dat zeggen woordvoerders van de school. Eerder deze maand kwam dat nieuwe leren nog ne gatief in het nieuws. Leerlingen, docenten en deskundigen van andere scholen gaven aan niets te zien in het 'wilde experi ment'. Er werd zelfs een vereni ging opgericht met als doel de vernieuwingen terug te draaien. In de moderne methode draait alles om competentiegericht le ren. Studenten werken zoveel mogelijk zelfstandig. Zwart-wit De HZ past het nieuwe leren toe bij de mbo-studies Social Work, die opleiden tot pedagogisch werker, sociaal dienstverlener en sociaal juridisch medewer ker. De school herkent zich niet in de kritiek. „Wetenschappers denken erg zwart-wit", vindt op leidingscoördinator G. Veen. „Wij hebben te maken met de praktijk. En die toont aan dat het goed gaat." Volgens hem be vestigt het positieve oordeel van de inspectiedienst het beeld van de HZ. „De inspectie is hier een hele dag geweest. Ze heeft ge sproken met studenten en docen ten en heeft zich zo een prima beeld kunnen vormen." Studen ten zijn ook over de nieuwe me thode te spreken, meldt de school; 89 procent bleek zich er prima in te kunnen vinden. Veen vindt overigens niet dat de kritiek helemaal uit de lucht komt vallen. „In deze methode moet je tijd en geld steken om de studenten te begeleiden. Als je ze invoert als bezuinigings maatregel, gaat het mis." TER HERINNERING AAN DE RAMP MET DE 0D1 6 april 20os J. MEIJER - 4 januari 1945 J. van der KLOOSTER 4 september 1976 jj. van BELZEN 1 augustus 1966 arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15