Postbezorging Veere onvoldoende PZC PZC Allemaal naar het grand café Een honderdjarige theeleut Belg gepakt voor verkrachtingen in Zeeland Waterschap besteedt innen parkeergeld uit aan gemeente Veere .13 Gemeente verlangt steun Tweede Kamer voor service op recreatieparken Politiecontrole op Walcheren Ontpoldering VVD eert Joan van Dijk-Sturm Gereserveerde reactie plan Renesse Weer twee dagen rock in Bath Ontslagen fotocentrale Steenbergen Zeehond brengt zomer GRIJPSKERKE - Een 44-jarige Belg is aangehouden voor twee verkrachtingen in Zeeland. Hij lit zou vorig jaar in Grijpskerke hebben geprobeerd een meisje van 17 te verkrachten. Ook een verkrachting in Wolphaartsdijk jn 2004 wordt aan hem toege- d: schreven. De man uit Brasschaat is woens- zaterdag 22 april 2006 ■wirMaurits Sep dag op verzoek van het Open baar Ministerie in Middelburg door cle Belgische politie thuis aangehouden. Hij is daarna over gedragen aan Nederland. De man is gisteren verhoord dooi de rechter-commissaris en blijft voorlopig vastzitten in Middel burg. De poging tot verkrach ting in Grijpskerke vond plaats in de nacht van 20 op 21 juli vo rig jaar. Een meisje dat van Domburg naar huis fietste, werd op het fietspad langs de Loodholseweg van haar fiets ge duwd en in de bossen getrok ken. Omdat zij zich verzette en met haar mobiele telefoon het alarmnummer kon bellen, sloeg de man op de vlucht. Hij ging er in een grijze Audi vandoor in de richting van Grijpskerke. De po litie besteedde in het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht aandacht aan de zaak. Daarin werd onder meer gemeld dat hij een groene bivakmuts en paarse operatiehandschoenen droeg. Dat leverde wel tips op, maar niet de gouden tip die leidde tot de aanhouding van cle Belg. Het signalement dat destijds werd gegeven, ging uit van een man van tussen de 20 en 30 jaar oud. De aangehouden Belg is 44. Waarom hij nu wordt verdacht en hoe justitie de Belg op het spoor is gekomen, wil zij niet zeggen. Het Openbaar Ministe rie geeft ook geen informatie viij over de verkrachting in Wol phaartsdijk. Daarvan is alleen bekend dat die plaatsvond op 10 oktober 2004. door Edith Ramakers DOMBURG - Het college van B W van de gemeente Veere nijst de leden van de Tweede Kamer erop dat de dienstverle ning van TPG Post te wensen overlaat. Sinds 5 december be zorgt TPG geen post meer aan huis op de recreatieterreinen Joossesweg in Westkapelle, het Oosterpark en het Dunopark in jOostkapelle en Breezand I en II in Vrouwenpolder. De eigena- jren kunnen hun post ophalen in Middelburg. Deze handelwijze raakt honder derden huiseigenaren in de ge meente Veere. De leefbaarheid in Zeeland is daarmee in het ge en met deze verschraling kan ook de rest van Nederland temaken krijgen. „In Veere wor den huizen overgeslagen die re creatief maar ook permanent ge bruikt worden", stipt het colle ge aan. Geschillencommissie De kwestie werd onlangs door enkele bewoners van recrea tiewoningen in Oostkapelle jelegd aan de geschil lencommissie van TPG Post. De commissie stelde dat het bedrijf terecht de adressen op de re creatieparken overslaat. Zij ver wees naar het Besluit brie venbussen waarin staat dat de op recreatieterreinen afge geven kan worden aan een be heerder of bezorgd kan worden ineen 'brievenbusseneiland'. De Veerse recreatieparken hebben van beide. De gemeente is geen voorstander van centrale brievenbussen, vanwege de GOES - De politie houdt maan- en donderdag 18 mei in di verse plaatsen op Walcheren ver keerscontroles. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 'extra verkeersaantrekkende werking'. Wethouder W. van Tatenhove kaart bovendien aan dat de hui seigenaren een brievenbus heb ben, een postcode en een huis nummer. Het college vindt dat van een voormalig overheidsbe drijf dat tot april 2007 een mono poliepositie heeft een betere ser vice verwacht mag worden. De gemeente schrijft aan de Tweede Kamer dat er bij de pri vatisering van het postbedrijf door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat in de Ka mer gezegd is dat er niet ge tornd zou worden aan het ni veau van de dienstverleriing. „De handelwijze van TPG Post is hiermee duidelijk in strijd." De gemeente wijst op de toekom stige Postwet, die momenteel voor advies bij de Raad van Sta te ligt. Zij vindt dat Kamerle den er bij de minister van Econo mische Zaken op moeten aan dringen dat de kwaliteit van de dienstverlening verbeterd wordt. wordt er tussen 7.00 17.30 uur gecontroleerd op snelheid. Gordelcontroles vinden plaats op donderdag 18 mei tussen ""en 17.30 uur. Op diezelfde dag worden er snel heidscontroles gehouden op de A58 tussen 8.00 en 17.30 uur. Advertentie Den Dekker ,\kl I Muziek KAPELLE 0113-330330 «ww.dendekkermuziek.com Ouderen bij de open tafel in grand café Buitenrust in Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is helenjaal nieuw en modern: een grand café bij een zoi-gcomplex. Niet alleen voor de ouderen die er verzorgd worden, maar ook voor senioren uit de buurt, andere wijkbewoners, kantoorpersoneel of kin deren. En niet alleen om te eten, maar ook om te bridgen, te fitnessen en om een vak te leren. Buitenrust in de Middelburgse wijk Dauwendaele is het eerste van een reeks grand cafés dat in Middelburg zal openen. „Dit is een blauwdruk voor de rest van de stad", zegt coördinator Mo nique Baltus van de Stichting Welzijn Middelburg. „De volgende komt aan de Nassaulaan, daarna zijn de Stromen- wijk, de Giriffioen en Klarenbeek aan de beurt. Dit is uniek. Dit is er nog niet in Nederland." De cafés passen in het idee van de woon- servicezone, een steunpunt in de buurt waar mensen terechtkunnen voor zoi-g en activiteiten. De bedoeling van die zo nes is om mensen langer zelfstandig te laten wonen. Omdat zelfstandigheid ook kan leiden tot eenzaamheid, moe ten er activiteiten in de buurt worden aangeboden. En dan gaat het niet alleen om volksdansen en eten, maar ook om het bezoek aan een ouder-kind café, be lastingformulieren invullen of een le zing bijwonen van de volksuniversiteit. Vrijdagmorgen kwart voor twaalf is het verzamelen rond de tafeltjes van het grand café. De vaste eetploeg arriveert voor het dagelijks menu. Iedereen die ouder is dan 55 kan mee-eten, zes euro voor drie gangen. Echt druk is het nog niet, maar dat komt volgens Baltus om dat er nog geen reclame is gemaakt voor Buitenrust. „We werken met vrij willigers", vertelt Sjaak Jobse, hoofd- kok van Zorgstroom} „En die moeten al les nog leren. Dus doen we het rustig aan." Vaste plekje De eters mopperen. Tot voor kort gin gen ze elke dag naar Rustenbui-g, een stukje verderop. Daar had iedei-een zijn vaste plekje en - niet onbelangrijk - daar was hetzelfde menu een euro goed koper. „We zijn getransporteerd", zegt Frans Clarijs. „We moesten allemaal naar het grand café. In Rustenburg kun je alleen nog maar eten als je daar ook woont. Daar was het gemoedelijker, maar hier is het luxueuzer." En die luxe heeft een prijs. Niet alleen het menu is een euro duurder, ook een pilsje kost ruim twee keer zoveel. „Dat scheelt me 45 euro in de maand", re kent Clarijs voor, terwijl hij aan zijn vis soep begint. „Als ze zeggen dat we te rug mogen, dan gaan we terug." Zijn ta felgenoten knikken. „Maar we hebben het hier goed naar ons zin, hoor. En we hebben er ook wel begrip voor dat ze uit de kosten moeten komen." Fijne keuken De drie mannen wonen allemaal zelf standig. Ze zouden best zelf kunnen ko ken - Clarijs heeft zelfs nog een cursus fijne keuken gevolgd - maar het is zo'n gedoe. Eerst boodschappen doen, dan aardappels schillen, terwijl je in Buiten rust de maaltijd geserveerd krijgt. „En als je thuis eet, zit je maar alleen. Dit is foto Ruben Oreel veel gezelliger", vinden ze. De heren zouden het wel fijn vinden als er eens wat meer mensen uit de buurt binnen zouden stappen. „Maar op kantoor krijg je gi'atis koffie, dus die mensen gaan hier toch geen euro voor betalen?" Open tafels zijn op zich niets nieuws. Ook in zorgcomplex het Gasthuis en op andere plaatsen kunnen buitenstaan- ders eten voor een schappelijk bedrag. Het nieuwe aan het grand café is dat al les om welzijn draait, vertelt Jobse. „We gebruiken de keuken niet alleen voor onszelf. Er is bijvoorbeeld ook een kookgroep voorkinderen." Het café is tegelijkertijd ook een opleidingscen trum. Mensen die een uitkering hebben, kunnen er binnenkort via het ROC in de praktijk leren voor kok of gastvrouw. Er is een biebcafé waar mensen dié niet meer in staat zijn om naar de biblio theek te gaan boeken kunnen lenen. En als de Zeeuwse Muziekschool concexrien wil geven, dan kan dat. „Wij hebben het publiek", zegt Baltus. „En zij moe ten optreden om aan de exameneisen te kunnen voldoen. Hier kan iedereen die dat wil iets doen. Je ziet wel meer grand cafés in het land, maar je ziet nooit dat er allei'lei dingen gecombineerd wor den." Mevrouw S. van de Voorde-van de Walle. foto Lex de Meester door Wendy de Jong VLISSINGEN - „Honderd wor den gaat vanzelf, daar hoef je verder niets voor te doen." Maar S. van de Voorde-van de Walle kon alle aandacht op haar ver jaardag wel waarderen. „Heel gezellig met al die mensen om me heen." Volgens dochter J. Snijders was de jarige vooi-al onder de indruk van het telegram dat ze van de koningin kreeg. „Dat vond ze heel ei'g mooi en daarom wilde ze graag een kaartje terugsturen als bedankje." Van de Voorde werd op 21 apiril 1906 geboren in Retranchement in de gemeente Sluis. Ze is de jongste van acht kinderen en te vens de enige die honderd is ge worden. Toch is oud worden in de familie een veelvoorkomend verschijnsel. Van de Voorde mocht vanwege haar verjaardag zelf uitkiezen wat ze wilde eten. Ze koos voor vis want ze houdt wel van lek ker eten. Volgens haar dochter is ze ook een echte theeleut. De jarige heeft twee kinderen, waarvan er één niet meer leeft. Sinds 1945 woont ze in Vlissin- gen en inmiddels zeven jaar in zorgcentrum Scheldehof. Van de Voorde was vroeger huis vrouw en gek op handwerken. „Ze hield zich dag en nacht be zig met het breien van sokken", zegt Snijders. „Je kon niet langs komen of ze was ergens mee be zig." (Advertentie) Stichting De Levende Delta" zet zich in voor een leefbaar en vitaal Zeeland en is daarom al vanaf het begin actief tegen Steun ons werk en wordt donateur: Sekretariaat: Willem de Landgraaf tel. 0113-223473 E-mail: info@delevendedelta.nl www.delevendedelta.nl, of bel met Huib Eversdijk: 0113-551928 Sam Duvekot 0113- 344573 MIDDELBURG - Joan van Dijk-Sturm heeft gistei'avond in Middelburg de Stikkei-plaquette gekregen, de hoogste onderscheiding binnen de WD. Van Dijk-Sfürm kreeg die onderscheiding voor haar wei'k als wethouder, ge meenteraadslid, hoofdbestuurslid en voorzitter van de ka mercentrale Zeeland. Van Dijk-Sturm heeft meer dan twintig jaar ontzettend veel betekend voor de stad en de partij, zei landelijk partijvoorzitter Jan van Zanen bij de uitreiking. „Dat verdient onze bewondering. Of u nou voor Joan was of tegen Joan." De Stikkerplaquette wordt maar een paar keer per jaar uitgereikt aan mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt als WD-politicus. De plaquette is genoemd naar Dirk Stikker, medeoprichter van cle WD in 1948. Van Dijk-Sturm werd vorige maand nog be noemd tot ridder in de ox*de van Oranje Nassau. Eerder kreeg ze ook al de Thorbeckepenning, een andere WD-on- derscheiding. RENESSE - De ondernemers in Renesse hebben met de nodige resei-ves gereageerd op de plannen van J. P. Nie- mantsverdriet uit Nieuwei-kerk. Hij heeft een plan ge maakt om Renesse een nieuwe impuls te geven. Het opval lendst aan zijn plan is een gedeeltelijke overkapping van het centrum. „De plannen zijn niet het je van het", zegt voorzitter L. Hart van de Renesser ondernemex-svereniging. „We heb ben het behooi-lijk besproken en er is veel over heen en weer gepraat." Bepaalde punten zullen worden betrokken bij vei-dere dis cussies over de toekomst van Renesse want ook de onder nemers zelf werken aan een toekomstvisie. Hart wil daar echter nog niets over kwijt. BATH - De vijftiende editie van Dijkrock is gisteravond - een tikje aai-zelend - begonnen. Het tweedaagse festival bij Bath wei'd gistei-avond ge opend door Blendid, een groep die i-echt-toe-recht-aan bluesrock speelt, en voi'ig jaar een van de winnaars werd van het 'open podium' van Dijkrock. Op het moment dat Blendid begon te spelen, hadden zich een kleine honderd festivalgangers in de tent ver buiten het dorp verzameld. Rond half elf, toen hoofdact Julian Sas aantrad, stonden er enkele hondei-den bezoekers voor het podium. Vandaag wordt Dijkrock voortgezet met onder meer Gar- bitch, Strung Out, Gunz 'n' Rozes, A Pui-ple Tale en Up the Irons. De organisatoren rekeneSj over beide festivalda- gen op ongeveer vijfhonderd bezoekers. Vorig jaar waren dat er driehondei-dvijftig. STEENBERGEN - Bij Fujicolor Benelux in Steenbergen verdwijnen opnieuw banen. Nadat het bedrijf twee jaar geleden al eens grondig is gereoi'ganiseerd moeten nu 69 medewerkers op zoek naar een nieuwe baan. Wie er uit moeten, is volgens het bedrijf nog niet bekendgemaakt. v Dat het op korte termijn zal gebeuren, staat buiten kijf. De opkomst van de digitale fotografie is de grote boosdoe ner van het grootschalige banenverlies bij het enige over gebleven grote fotolab van Nederland. COLIJNSPLAAT - Daar is hij dan, de zomer. Nu is er geen twijfel meer. De zeehondenpopu latie in de Oosterschelde is aan gezinsuitbeiding toe en dan moe ten de jonge zeehonden het door gaans verder zelf uitzoeken. De ze doet dat in de jachthaven van Colijnsplaat. Daar vond hij aan vankelijk de arm van een bag- gerscbuitje om op te zonnen, tot het te warm werd en hij maar een rondje ging zwemmen. Van het bekijks had het beest geen last, integendeel, hij genoot er van. foto Willem Mieras door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is voor het waterschap goedkoper om het innen van parkeergeld uit te besteden aan de gemeente Veere. En dat gaat Zeeuwse Ei landen dan ook doen. Als het goed bevalt, mag Veere dat ook de volgeiide jaren doen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op Walcheren negen par keerterreinen waar betaald moet worden. Die liggen alle maal op het grondgebied van Veere. Het waterschap zorgt er nu nog zelf voor dat het geld uit de automaten wordt gehaald. Het controleert ook zelf of men sen betalen, deelt zelf boetes uit en moet die vervolgens innen. Al dat werk kostte het schap in 2005 83.000 euro. Omdat de gemeente Veere ook mensen laat betalen voor het parkeren, moet zij net als het waterschap kosten maken om de parkeei'gelden te innen. Sa menwerking ligt daarom voor de hand, vindt Zeeuwse Eilan den. Veei-e is bereid het werk voor het waterschap te doen. De ge meente bi-engt daarvoor 78.500 euro in rekening bij Zeeuwse Ei landen. Dat is dus goedkoper dan wanneer het schap het zelf doet. Bovendien lost het een ander probleem van het waterschap op. De controles moeten vooi-al in de zomer worden uitgevoerd omdat het dan het drukst is met toeristen. Maar in die periode willen de medewerkers van Zeeuwse Eilanden zelf ook gi-aag vrij zijn. De kans op een tekort aan mensen, fouten bij de controles en dus het mislopen van geld is te groot, vindt het watei-schapsbestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13