IPZC Ruim 500 klanten voedselbanken CMTE®»®! Respect voor een doodgewone jongen Kintratuin (aMMuyaosmco Zandplezier Meeste afnemers op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen Huizen rond bouwput blijven zakken Steun voor A-theater Nu! Bouwvergunning Grijpskerke mag Loempiakraam Mortiere moet weg Gewonde bij botsing Vlissingen r/jr www.hetoranjeplein.nl Historie ledactie: 0113-315649 flvvw.pzc.nl 4nail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. aterdag 22 april 2006 g fllCI editie Walcheren tonrNadia Berkelder HIDDELBURG - Meer dan vijf- onderd gezinnen in Zeeland rijn aangewezen op hulp van de toedselbanken. Op Walcheren ai in Zeeuws-Vlaanderen is de iood het hoogst. )p Walcheren halen 164 gezin- ien wekelijks een pakket op, in leeuws-'Vlaanderen zijn tussen Ie 160 en 170 klanten. In Goes naken 130 gezinnen gebruik an de voedselbank, op Schou- ren-Duiveland 60. lensen die minder dan honderd- w euro in de maand over- cóuden om te besteden aan voed- e1 en kleding kunnen elke week jj de voedselbank een pakket iphalen. Dat bedrag geldt voor Ueenstaanden. Voor meerper- oonshuishoudens ligt het be- rag hoger. Het pakket bestaat at levensmiddelen, zoals verse [roente, conserven en brood. Schoolkosten lit onderzoek van de Rotter damse afdeling sociale zaken en Kerkgelegenheid dat deze week werd gepubliceerd blijkt dat de loogte van de bijstandsnorm niet voor iedereen toereikend is. alleenstaande bijstands- erechtigden met kinderen heb- len grote financiële problemen. Ichoolkosten, vervoer en huis- (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De hui zen rond de Middelburgse theaterbouwput zakken nog steeds. Zorgwekkend, vindt de belangenvereni ging van omwonenden. Lo gisch, zegt de gemeente. Uit eigen metingen van be langenvereniging Van A tot Z blijkt dat de huizen in de directe omgeving van de bouwput nog steeds een beetje verzakken. Ruim de helft van de woningen is sinds oktober vorig jaar één of twee millimeter ge zakt. De metingen komen overeen met die van de ge meente zelf. Dat de huizen nog zakken', betekent dat er ook nog extra schade aan de wonin gen kan ontstaan, zegt woordvoerster L. Clarijs van de belangenvereniging. Nieuwe schade valt niet on der de regeling die is afge sproken met de gemeente. Daarvoor moeten apart pro cedures worden gevolgd. De gemeente vergoedt de schade aan de bewoners op basis van opnamen die des kundigen hebben gedaan. .Die opnamen zijn in het najaar geweest", zegt Cla rijs. „Alle schade die daar na is ontstaan, valt daar niet onder. Er zijn mensen die pas een half jaar na de lekkage van de bouwput de eerste schade hebben ge meld." Vorig jaar zei een deskundi ge van kenniscentrum Geo- Delft dat de huizen rond de put wel een half jaar nodig kunnen hebben om zich te zetten naar de nieuwe situa tie. GeoDelft concludeerde een maand nadat de bouw put vol met water was ge zet dat de bodem zelf sta biel was. Nu zegt dezelfde deskundi ge dat het feit dat de hui zen nog steeds zakken niet verontrustend is. „De bo dem is niet onstabiel." Hij verwijst naar de gemeente voor meer informatie. Daar zegt een woordvoerster dat net zakken van de huizen ia een dergelijke calami teit nog wel een jaar kan doorwerken. „Dat heb ik "te laten vertellen door GeoDelft." houdelijke verzorging van kinde ren in de middelbare school leef tijd drukken zwaar op het huis houdbudget. Mensen die nog een schuld moe ten aflossen, kunnen moeilijk rondkomen van hun uitkering, blijkt uit het onderzoek. Ook al leenstaande ouderen met alleen AOW komen tekort. Ze hebben vaak hogere woonlasten en meer ziektekosten dan andere mensen. Rotterdam gaat in Den Haag pleiten voor maatregelen. De gemeente wil bijvoorbeeld dat er een inkomensafhankelij ke kindertoeslag komt voor mi nima. Donderdagmiddag werd tien ton aardappelen afgeleverd bij de voedselbank Walcheren in Middelburg, samen met een che que van tweeduizend euro. De aardappelen, met een waarde van tienduizend euro, zijn ge schonken door raffinaderij To tal. Het geld was een cadeau van de Lions club Walcheren. „Het is een hele mooie donatie", zegt D. van der Meer van de voedselbank. „Waarschijnlijk verdelen we de aardappelen over verschillende voedselban ken in het land. We kunnen ze ruilen tegen andere producten. Dat hebben we ook gedaan toen we van Coroos zestig ton pot- groente hebben gekregen." De Walcherse voedselbank is on langs verhuisd naar een loods op bedrijventerrein Arnestein in Middelburg. Om het nieuwe pand te kunnen betalen, was subsidie nodig. De gemeenten Middelburg en Vlissingen heb ben inmiddels elk achtduizend euro toegezegd. Op het verzoek om vierduizend euro bij de ge meente Veere heeft de voedsel bank nog geen antwoord gehad. VLISSINGEN - Als het gisteren al zulk lekker weer was, hoe fijn moet het vandaag wel niet toeven zijn? Om maar te zwijgen over morgen. Volgens weervoorspellers is de warmte onderweg naar Nederland. En die blijft nog wel even. Dan zal dit jongetje de komende tijd nog veel zandkastelen nalaten op het badstrand van Vlissingen. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Joseph Edward Baxter sneuvelde als matroos bij de aanval van de Engelsen op Zeebrugge, vannacht 88 jaar geleden. Peter Vervaat uit Mid delburg verdiepte zich in het le ven van Baxter, die in Vlissin gen ligt begraven. „Een doodgewone jongen. Gebo ren in Schotland. Met zijn ouders verhuisd naar het noor den van Engeland. Hij kwam uit een gezin met tien kinderen. Va der was visser. Hij was ge trouwd, had twee kinderen en was kapper. Waarschijnlijk om dat zijn schoonvader een kap perszaak had." Joseph Baxter is dood, maar voor Vervaat is hij weer een beetje gaan leven. De Middelbur ger heeft zich het afgelopen half jaar vrijwel dagelijks met de Schot beziggehouden. Hij kwam hem bij toeval op het spoor. „Ik liep hier op de Noorderbe graafplaats langs de graven van slachtoffers uit de Eerste We reldoorlog. Op zijn grafsteen kwam ik de omschrijving motor launch tegen. Ik wist niet wat dat was en ben me erin gaan ver diepen." Een motor launch, ontdekte Ver vaat, is een snel, klein, houten vaartuig voor acht tot tien kop pen. Het beschikte over een lich te bewapening en had meestal tot taak aanvalsschepen te bege leiden, mijnen te leggen, rook gordijnen te leggen en patrouil les uit te voeren in de Engelse kustwateren. Op zijn zoektocht kwam Ver vaat in contact met een groep mensen van over de hele wereld die zich verdiept in deze sche- (Advertentie) Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl pen en via internet met elkaar contact houdt. Hij heeft de uit nodiging om lid te worden aan vaard. Hij is ook al lid van de Western Front Association, een organisatie van beroeps- en ama teurhistorici die zich verdiept in de Eerste Wereldoorlog, en dan vooral in het westelijke front. Zolderkamer Zijn fascinatie voor niet de Tweede maar de Eerste Grote Oorlog, is te herleiden tot de zol derkamer van zijn oma. Daar vond hij als zesjarig jochie exem plaren van het geïllustreerde weekblad De Prins. Edities uit de oorlogsjaren 1914 tot 1918. De foto's van soldaten intrigeer den hem. „Ik ben me altijd blij ven interesseren voor de Eerste Wereldoorlog, maar pas na mijn pensioen, drie jaar geleden, heb ik het echt opgepikt." Via de speurtocht naar de motor launch belandde Vervaat bij Jo seph Edward Baxter. Hij was 31 toen hij in de nacht van 22 op 23 april 1918 omkwam bij de aan val op Zeebrugge. Toen zijn mo tor launch aan de zijde van het aanvalsschip Vindictive naar de havenpier voer, openden de Duitsers het vuur. Baxters schip werd geraakt en de comman dant en twee matrozen lieten het leven. Zij sloegen over boord. Van de andere twee is geen spoor meer gevonden. Het levenloze lichaam van Baxter werd een maand later, op 25 mei 1918 drijvend in de Wielingen voor de Zeeuws-Vlaamse kust opgepikt door een Vlissings be- tonningsvaartuig. Dat bracht hem in Vlissingen aan wal. Baxter vond zijn voorlaatste rustplaats op het kerkhof Vrede hof. In 1982 werd hij herbegra ven op de Noorderbegraaf plaats, bij nog veertig Belgische, Britse en Franse slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog. Er liggen nog drie Britten die bij de aanval op Zeebrugge zijn omge komen. Vervaat heeft zich echter gecon centreerd op Baxter. Een zoek tocht naar nabestaanden heeft nog niks opgeleverd. Ook op een advertentie in een lokale krant in Engeland heeft hij geen reac tie gekregen. Maar Vervaat geeft nog niet op. „Voor de aanval op Zeebrugge zijn elf Victoriakruizen uit gereikt. Dat is de hoogste Britse militaire onderscheiding die je MIDDELBURG - De belangen groep A-theater Nu! is tevreden over de respons op de actie om toch een grote schouwburg te bouwen aan de Zuidsingel in Middelburg. Volgens W. van Kan zijn inmid dels 118 bonnen ontvangen. Via de website kwamen veertig steunbetuigingen binnen. Ook via de post laten mensen regel matig weten het met de actie eens te zijn. De belangengroep dringt er bij de gemeenteraad op aan het A-theater toch aan DEN HAAG - Het gemeentebestuur van Veere mag een bouwvergunning verlenen voor een woonzorgcomplex en 65 woningen tussen de Oostkapelseweg en de Steen- grachtsweg aan de noordkant van Grijpskerke. Dit volgt uit een voorlopige uitspraak van de Raad van State. Het rechtscollege verwierp gisteren het verzoek van om wonende W. Melis om het bestemmmingsplan Nimmerdor tijdelijk buiten werking te stellen. Nu de Raad van State Melis' verzoek om voorlopige voorziening heeft afgewe zen is het bestemmingsplan van kracht. Later dit jaar dient bij de hoogste bestuursrechtbank de zogenoemde bo demprocedure waarin definitief over het bestemmings plan wordt beslist. De gemeente heeft te kennen gegeven niet op de bodemuitspraak te willen wachten en de bouw vergunning voor het woonzorgcomplex en de woningen te verlenen zodra het voorlopige oordeel van de Raad van State positief voor het bouwproject zou uitpakken. Melis klaagt erover dat het bouwproject niet op een in- breidingslocatie binnen de kern wordt gerealiseerd. Hij stelt ook dat het project niet voldoet aan de luchtkwali- teitseisen. Over dit laatste zegt de Raad van State dat vrij wel zeker aan de eisen wordt voldaan omdat de lucht in de omgeving niet echt vervuild is. Verder is de Raad van State het eens met het gemeentebestuur van Veere dat er geen geschikte inbreidingslocaties zijn om het bouwplan te realiseren. MIDDELBURG - De woonboulevard op het Middelburg se bedrijventerrein De Mortiere is niet bedoeld om loem pia's en friet uit te venten. De gemeente Middelburg laat de exploitanten van drie kramen weten dat ze niet meer voor de Karwei of Mediamarkt mogen staan. Dat heeft de gemeente afgesproken met ondernemers en de parkmana ger van de woonboulevard. Het is de bedoeling dat er over een tijdje een echte horecagelegenheid komt op de Mortiere, zegt wethouder H. Kool-Blokland. „Dat is in het bestemmingsplan opgenomen. En je kunt die exploi tanten natuurlijk niet pas na een paar jaar wegsturen. Dan kun je maar beter vanaf het begin duidelijk zijn." VLISSINGEN - Op de kruising Nieuwe Vlissingseweg/ Nieuwe Zuidbeekseweg heeft gisteren om 13.40 uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 65-jarige automobiliste uit de gemeente Veere zag te laat dat een voor haar rijden de 22-jarige Middelburgse remde voor het rode verkeers licht. De 65-jarige vrouw raakte gewond aan haar knie, voor nader onderzoek is ze naar het ziekenhuis gebracht. De auto's raakten zwaar beschadigd. Advertentie de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur www.binnenuit.nl Advertentie r Peter Vervaat bij de grafsteen van Joseph Edward Baxter op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. foto Lex de Meester kunt krijgen. Maar Baxter heeft die nooit gekregen. Dat vind ik niet eerlijk. Hij verdient respect en belangstelling." Voor Joseph Edward Baxters grafsteen staan wat fleurige, ver se plantjes. Geplant door Ver vaat. „Hij heeft mij plezier ge bracht, zo doe ik hem een ple zier." Morgen, 88 jaar na zijn dood, zal hij Baxter vereren met een kort bezoekje. HET ORANJEPLEIN de Zuidsingel te bouwen, omdat dat goedkoper zou zijn dan eerst de huidige schouwburg ver bouwen en later op een andere plek een nieuw A-theater neer te zetten. Nu verbouwen en la ter nieuw bouwen is het compro mis dat de nieuwe coalitie van PvdA, CDA, WD en SGP is overeengekomen Het coalitieakkoord wordt maandag besproken door de ge meenteraad. De belangengroep dringt er bij de raad op aan het akkoord op dit punt niet te ac cepteren. zeeuwse almanak Hevig onder de indruk van de littekens die de Eerste Wereld oorlog in het Vlaamse leper heeft nagelaten, fietste het pers gezelschap door het heu vellandschap. „En van welke krant ben jij?", knoopte de fo tograaf uit Breskens een ge sprek aan met een verslaggeef ster. Om even later de journalist van zijn eigen krant op de hoogte te brengen. „Van dat vrouwtje heb je niets te vre zen, hoor. Die is van het Histo risch Nieuwsblad. Die krant brengt vanuit historisch oog punt al het nieuws een dag la ter dan de andere dagbla den. I Lavendel (Lavandula stoechas) Vaste plant, houdt van een zonnige plek, geurende bloemen, trekt vlinders aan, hoogte ca. 25 cm, potmaat IA cm. Per stuk van 2,99 nü qq De Pagter Antiek Interieur De meest complete collectie: van 18" eeuws antiek tot de nieuwste trends Herenstraat 9 Kaai 53 Scgcersstraat 8 Veere Middelburg nww.antiekhandcldepagter.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11