China wil sterke banden met VS Belgisch kabinet overleeft zaak-Erdal bsrco YIX, Roemenen weer op de vlucht voor water Pentagon geeft lijst met gevangenen in Guantanamo vrij Politie Oost-Timor zou veel martelen Oorlogen in Irak en Afghanistan kosten VS steeds meer President Hu verwacht bredere economische samenwerking tussen beide landen Elke weekdag andere vrouw voor ex-rabbi voorjaar. Retourtje ruimte voor 99 dollar Moeder temt racisme na mp3-moord Chinees eet minder wilde dieren President Algerije ligt in ziekenhuis Indonesische Playboy stopt Duitser spoelt fortuin door wc Nieuwe ontdekking Nazcaplateau vrijdag 21 april 2006 (jnnr Patrick Selbach WASHINGTON - De Ameri kaanse militaire kosten voor de oorlogen in Afghanistan en Irak lopen in hoog tempo op. Volgens een rapportage van het Amerikaanse Congres moet Was hington vooral onverwacht steeds meer geld uittrekken voor de grootschalige reparatie of vervanging van militair mate rieel. De Amerikanen leggen 10 mil jard dollar per maand op tafel voor de strijd in Irak en Afgha nistan. Een jaar geleden was dat 8,2 miljard. Alleen voor Irak werd in het jaar van de invasie (2003) 48 miljard dollar uitgege ven. De verwachting is dat er in 2006 een rekening op de deurmat valt van zeker 94 miljard, aldus The Washington Post gisteren. De top van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft eer der verklaard veel onvoorziene kosten te hebben. Het benodig de onderhoud aan onder meer honderden helikopters, duizen den pantservoertuigen en vele duizenden wapens en ongeveer honderd Abrams-tanks is een enorme opgave, vooral omdat er ook veel materieel vervangen moet worden. Dit jaar kosten de ze activiteiten 26 miljard dollar. In 2003 ging het om 2,4 miljard. Veel van het onderhouds- en ver- vangingswerk gebeurt in de Ver enigde Staten, maar ook in en rond Irak werken meer dan vijf tigduizend mensen dagelijks aan dit sooxt klussen. De Vere nigde Staten hebben zo'n 130.000 militairen in Irak. ANP rfnnr Ans Bouwmans WASHINGTON - De Chinese president Hu heeft gisteren be loofd samen met de VS op te (rekken om de nucleaire ambi ties van Noord-Korea en Iran di plomatiek het hoofd te bieden. Hu die zijn eerste officiële be zoek aan Washington bracht, werd met veel ceremonie door president Bush ontvangen. Hu's toespi*aak op het gazon bij het Witte Huis werd verstooi'd door een Chinese demonstrante die zich had opgesteld tussen de camera's die de ontvangst volg den. Hu is in de VS voor een vier daags bezoek, dat vooral gericht is op het aanhalen van de econo mische betrekkingen. Verder gaande hervormingen in China zullen leiden tot een bredere eco nomische samenwerking en han del tussen China en de VS, aldus Hu. Samenwerking tussen Chi na en VS heeft voordelen voor de positie van beide landen, zo onderstreepten beide regerings leiders. De VS zijn China's belangrijk ste handelspartner, maar Was hington beschuldigt de Chinese regering ervan zijn munteen heid de yuan kunstmatig laag te houden ter bescherming van zijn export. Bush drong in zijn toespi'aak opnieuw aan op een 'flexibeler' valutabeleid. Alhoewel consumenten in de VS profiteren van de lage prijzen van Chinese importproducten, BRIGHTON - Waar de meeste mannen aan één vrouw voldoen de hebben, beschikt de Britse ex-rabbijn Philip Sharp voor el ke dag van de week over een an dere echtgenote. Sharp en zijn zeven vrouwen en vijf kinderen leven in harmonie in de Engelse havenplaats Brighton. Sharp beweert dat hij een reïn carnatie is van een koning uit het Oude Testament en dat het zijn taak is de visouwen dichter bij God té bi'engen. De oud-rab bijn is niet wettelijk in de echt verbonden met zijn vrouwen, maar hij sloot zijn 'huwelijken' naar eigen zeggen alleen af 'voor de ogen van God'. De vrouwen hebben geen proble men met elkaar. „We hebben roosters voor koken en afwas sen, maar niet voor seks", aldus een van de echtgenotes. ANP (Advertentie) door Max Steenberqhe BRUSSEL - Het Belgische kabi net heeft de affaire-Erdal, de aan de vooravond van haar ver oordeling ontvluchte Turkse ter- roriste, overleefd. Ondanks een onderzoek waarin i'outen werden geconstateerd, mochten de twee aangevallen ministers na een debat gisteren in het parlement van de meer derheid blijven zitten. Deals terroriste tot zes jaar ver oordeelde Ferdeye Erdai ont vluchtte voi'ige maand België de avond voordat haar vonnis werd voorgelezen, ondanks bewaking door twintig staatsveiligheidsa- genten. Dat werd de ministers Dewael van Binnenlandse Za ken en Onkelinx van Justitie aangewreven. De oppositie eiste meteen hun vei'trek, maar het parlement besloot een onder zoek van twee controlerende co mités af te wachten. Deze constateerden dat Dewael met wat juridische trucs Erdal wel had kunnen vasthouden voor haar veroordeling. Politiestaat Dewael bleef er bij dat dat niet kon of mocht: „Zij was een vrije vrouw tot op de dag van haar LONDEN - Over twee jaar kan iedereen een voorwerp de ruim te in laten schieten voor 99 dol lar. Alles wat in een frisdrank- blikje past en niet zwaarder is dan 350 gram, kan dan met een faket voor enkele ogenblikken naar 100 kilometer hoogte wor den geschoten. Len bedrijf in Califomië hoopt ra 2008 het eerste ruimtevaar- h"g met zo'n dxriehonderd blik jes te kunnen lanceren. Den testvlucht vindt waarschijn lijk volgende maand al plaats. De inhoud mag niet radioactief ajn of kunnen exploderen. Het voorwerp komt ook weer op aar de terug. Overigens mag de in- foud van het blikje wel levend a)n. maar het moet de tocht wel kunnen ovei-leven. De klant mag j®lf kiezen of zijn voorwerp bloot wordt gesteld aan het va cuüm in de ruimte of de hele ponder druk blijft. ANP door Aad Luymes BOEKAREST - De Roemeense autoriteiten hebben in de nacht van woensdag op donderdag in het dorp Bechetul de Vale dui zenden mensen geëvacueerd uit vrees voor overstromingen van de rivier de Donau. De burgemeester van Bechetul de Vale zei dat mensen die niet weg willen, gedwongen zullen woi'den toch hun biezen te pak ken. Reddingswerkers proberen met zandzakken het wassende water van de Donau tegen te houden. Afgelopen dagen wer- den al tienduizend Roemenen ge dwongen hun woningen te verla- ten, nadat de Donau buiten haar oevers was getreden en tot diep in het achterland was ge- maken politici zich zorgen over het wegvloeien van Amerikaan se banen naar goedkope landen als China. De negatieve handels balans betekent ook dat de VS steeds meer in de schuld komen te staan bij China. Microsoft Hu begon zijn bezoek dinsdag met een ontmoeting met Bill Ga tes van Microsoft, aan wie hij be loofde te zullen optreden tegen software-piraterij. De Chinese president bezocht ook een fa- briek van vliegtuigmaker Boeing waar China een gi-ote or der plaatste. Hu ondex-stx-eepte daarmee het belang van China als opkomende economische macht. De Chinese vice-president Wu sloot voox-afgaand aan het be zoek van Hu in het kader van de zogenaamde chequeboek-diplo- matie nieuwe contracten in de VS voor een bedrag van 16,2 mil jard dollar. Het Chinese gebaar is mede be doeld om de spanningen over de negatieve handelsbalans weg te nemen. Buiten het Witte Huis werd er gedemonstreerd tegen mensen- i-echtenschendingen in China. De demonstrante die doordrong tot de ceremonie protesteerde te gen de vervolging van Falun Gong, een spirituele protestbe weging. De vróuw werd na enke le minuten afgevoex'd door veilig heidsagenten. GPD veroordeling. Haar oppakken ging niet. Andei's leven we in een politiestaat, niet in een rechtsstaat." Onkelirxx zei gistermiddag dat haar Staatsveiligheidsdienst geen fouten heeft gemaakt. Pesten In een haast pesterig welles-nie- tes-debat bleef de oppositie ont slag eisen. „U heeft het parle ment dik voorgelogen", aldus christendemocraat Van Parys. Desondanks bleef de meerder heid achter de twee ministers staan. Onkelirxx beloofde haar diensten voortaan beter op el kaar af te stemmen. GPD stroomd. In Roemenië, Servië en Bulgarije staat in totaal meer dan 200.000 hectare landbouw grond blank. In Bulgarije is het waterpeil in de Donau verder gestegen tot een recordhoogte van 9,7 meter. Voor-al in het plaatsje Widin is de situatie kritiek. Experts we zen dat de dijken het begeven als het water nog veel verder stijgt. In de x-egio Tutrakan wax-en de inwoners in de nacht van woens dag op donderdag met man en macht bezig de dijken te verster ken. Als de dijken breken, ko men tientallen huizen en dui zend hectare akkerland onder water te staan. Ook in Hongarije is de situatie rond de rivieren Tisza en Körös penibel. ANP/R TR/DPA Een bloemenkrans van koning Albert II en koningin Paola siert de grafkist van Joe Van Hols- beeck, die werd vermoord om zijn mp3-speler. foto Bruno Arnold/EPA door Cor de Horde BRUSSEL - De moeder van het 17-jarige slachtoffer van de roofmoord die België al meer dan een week in de ban houdt, heeft gisteren opgeroe pen tot verdraagzaamheid je gens migranten. Wij mogen niet iedereen over één kam scheren, zei zij. Haar zoon, Joe Van Hols- beeck, werd vorige week in de drukke hal van het Centx-aal Station van Brussel vermoox-d om zijn mp3-speler. Uit beel den van bewakingscamera's en uit getuigenverklaringen blijkt dat de dader een Noord-Afrikaan is. De moeder zegt te hopen dat extreem-rechtse partijen geen pi-ofijt trekken uit het drama, Het extreem-rechtse Vlaams Belang heeft al besloten niet mee te doen aan een stille tocht voor de jongen op zon dag. Van Holsbeeck werd giste l-en in besloten kring begra ven. De gebedsdienst werd uit gezonden op een scherm bui ten de parochiekerk. Om het verdraagzame karak ter te benadrukken wei-d bx-ood van de islamitische bakT ker uitgedeeld. Wie wilde mee leven met de familie kon ver der een bx-iefje stoppen in een speciale bus in de stationshal. Ook hebben al ruim veertigdui zend mensen een petitie tegen zinloos geweld ondextekend. Het initiatief daarvoor ging van klasgenoten van het slacht offer. Intussen gaan de voorbe reidingen door voor een stille mars voor het slachtoffer, zon dag in Brussel. Vrijwel alle po litieke pax-tijen steunen de tocht, een initiatief van een links-liberaal regionaal parle- mentslid van allochtone af komst. Volgens somxrxige schat tingen zal de mars vijftien- tot twintigduizend merxsen tx*ek- ken. De Belgische spooxwegen heb ben speciale goedkope kaart jes in de aanbieding. Er wor den veel allochtone deelne mers verwacht op de tocht door het centrum van Brussel. Na het vertonen van de video beelden van de bewakingsca mera's zijn bij de politie al x*uim zeventig bruikbare tips binnengekomen Volgens de politie is datraan tal veel hoger dan gebruikelijk na het vrijgeven van videobeel den. Naast de dader zoekt de politie ook een eveneens min derjarige allochtone medever dachte. ANP PEKING - Chinezen wijzigen in hoog tempo hun al eeu wenoude traditie om zeer geregeld wilde diex-en te veror- bei-en. Uit een xxitgebreicl onderzoek is gebleken dat steeds meer Chinezen bang zijn om ziek te worden en daarom de dis maar aan zich voorbij laten gaan. Volgens het Chinese staatspei'sbureau Xinhua werd het onderzoek uitgevoerd door een Chinese en een Ameri kaanse ox-ganisatie voor natuux-beschex-ming. Gemiddeld gaf 71 procent van de ondervraagden aan in het afgelo pen jaar geen wilde diex-en meer te hebben gegeten. In 1999 was dat nog 51 procent. Overigens is een meerder- heid (74 procent) van de x-espondenten op de hoogte van de wettelijke bepaling die het consumeren van wilde die x-en in China verbiedt. ANP PARIJS - De Algerijnse pi-esident Bouteflika is voor een medische controle in een militair ziekenhuis in Parijs op genomen. Dat hebben Fx-anse medische bronnen gisteren laten we ten. Bouteflika lag eind vorig jaar ook al in een zieken huis in Fx-ankrijk. Ax-tsen behandelden de president aan een maagzweer. ANP/RTR/AFP JAKARTA - De verschijning van de Indonesische versie van het tijdschrift Playboy is uit veiligheidsovex-wegingen opgeschox-t. Dat maakte de uitgever van het blad gisteren in Jakax-ta bekend. De Indonesische editie van Playboy verscheen enkele we ken geleden voor het eerst. Hoewel er minder blote huid in staat dan in Amerikaanse edities van een halve eeuw geleden, vloog het tijdschrift de kiosken uit. Kort nadat het blad verscheen, vielen woedende moslims in de hoofdstad Jakarta het kantoor van het tijdschrift aan. ANP/AFP BERLIJN - Een Duitse gepensioneerde man heeft een klein fortuin door het toilet gespoeld, omdat hij dacht dat zijn Duitse marken waax-deloos waren. Dat meldde de politie van Kiel gistex-en. Volgens een woox'dvoerder dumpte de man ongeveer 60.000 Duitse marken in zijn wc, die nog zo'n 30.000 euro waard waren. Rioolmedewex-kex-s kwamen achter de fout, omdat de bil jetten het riool verstopten. Zij konden de helft van het for tuin x-edden. ANP/RTR TOKIO - Japanse ondex-zoekers hebben hondex-d nieuwe tekeningen ontdekt op het Pex-uaanse Nazcaplateau, meld den zij gisteren. De Japannex-s ontdekten abstracte teke ningen en nieuwe lijnen met behulp van satellietfoto's. De enorme afbeeldingen in het zuiden van Peru zijn al leen te zien vanuit de lucht. Volgens wetenschappers zijn de lijnen gemaakt tussen 500 jaar voor Christus en 500 jaar na Chx-istus. Waarom het toenmalige Nazca-volk de lijnen trok, is voor archeologen een van de grootste myste ries ter wereld. ANP/AFP door Egbert Stoel en Aad Luymes WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie (Pentagon) heeft gisteren voor het eerst een lijst vrijgegeven met namen en nationaliteiten van 558 gevangenen in het de tentiekamp Guantanamo Bay in Cuba. Zij zitten vast als verdach ten in de 'oorlog tegen terreur' die de Amerikaanse regering sinds de aanslagen van II sep tember 2001 voert. Het gaat vooral om vermeende leden van het terreurnetwerk Al Qaeda en de fundamentalisti sche Afghaanse Taliban-bewe- ging. De meeste van deze 'vijan dige strijders' zitten al vier jaar zonder aanklacht vast. Van de gevangenen, voorname lijk afkomstig uit veex-tig landen in het Midden-Oosten, Afrika, Azië en Europa, zijn al meerde re vrijgelaten of overgebracht naar een gevangenis in hun thuisland. Zo'n 490 mensen zit ten nog vast op de max'inebasis op de zuidelijke tip van Cuba. De meeste gedetineex-den komen uit Saoedi-Arabië: meer dan 130. Vex-der staan er 125 Afgha- nen en meer dan honderd Jeme- nieten op de lijst. Algerijnen (25), Chinezen (22) en Pakista- nen (13) volgen op afstand. Op de lijst staan verder onder ande re kleine aantallen Libiërs, Tu- nesiërs, Koeweiti's en Soedane- zen. Het Pentagon heeft drie jaar lang alles gedaan om de namen geheim te houden, maar het werd door een rechter begin dit jaar gedwongen de identiteit van de gevangenen px-ijs te ge ven. Het ministerie gaf een maand geleden al een zesdui zend pagina's tellend document vrij, maar daar stonden nog niet alle namen in. Een hoge functionai'is van het Amerikaanse ministex-ie van Bui tenlandse Zaken, van de afde ling ooi'logsmisdaden, zei giste ren in Parijs dat honderd gevan genen vxijgelaten zouden kun nen worden, maar dat het moei lijk is om hen terug te sturen naar het land van herkomst. Zo zouden de Afghanen niet wel kom zijn in eigen land. Boven dien verlangen de Verenigde Sta ten dat zij in het land van her komst 'humaan worden behan deld' en 'niet worden gemar teld'. ANP/AFP door Hans Heijt DILI - De nationale politie in Oost-Timor maakt zich schuldig aan zware martelingen en ande re schendingen van de mensen rechten. De regering van de voormalige Portugese kolonie moet het probleem snel en effec tief aanpakken om te voorko men dat martelingen straks wijdverbreid aan de orde zijn. Dat stelt de mensenrechtenorga nisatie Human Rights Watch (HRW) in een rapport dat giste ren is vrijgegeven. Brad Adams, directeur Azië van HRW, stelde dat de huidige poli tiemacht volgens sommige Oost-Timorézen geen haar beter is dan de mensen die politieta ken uitvoerden tijdens de Indo nesische bezetting van Oost-Ti mor. De mensenrechtenox-ganisatie heeft voor het ondex-zoek tiental len slachtoffers en getuigen van buitenspox'ig politiegeweld ge- sproken. Verscheidene slachtof- fers hadden zulke zware vexxvon- dingen opgelopen, dat zij daar voor in het ziekenhuis moesten worden behandeld. Een van de mishandelde mannen zei dat de politie pepperspray tegen hem gebruikte en dat hij werd gesla gen en in water werd onderge dompeld. Volgens het rapport nemen de autoriteiten veel klachten over het gebruik van geweld door de politie niet se rieus. Disciplinaire maatregelen tegen politieagenten blijven vaak uit, aldus HRW. ANP Een demonstrante wordt weggevoerd, nadat zij de toespraak van de Chinese president Hu heeft verstoord. foto Shawn Thew/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5