Monarchie aan basis crisis Nepal Alsof je thuis bent Natuurbeschermer ontdekt boer als beheerder PZC YVD-top speelt gevaarlijk spel met steun aan Rutte Koning Gyanendra stuurde regering en parlement vorig jaar naar huis 21 april 1956 vrijdag 21 april 2006 door Ap van den Berg De inschrijftermijn bij de WD voor kandi daat-lijsttrekkers is gesloten. De verkiezingscampagne - die feitelijk al enkele weken woedt - gaat nu officieel van start. Als de voortekenen niet bedriegen, dan zal uit de strijd tussen de hoofdrolspe lers Mark Rutte en Rita Ver donk bloed kunnen vloeien. Ondanks de 'heilige' belofte om elkaar netjes te bejege nen, zijn eerder deze week de eerste vervelende geruchten over Rita Verdonk al de we reld in geslingerd. Het ver haal wil dat wanneer de mi nister van Vreemdelingenza ken en Integratie geen lijst trekker wordt, zij de WD zal verlaten om een nieuwe par tij op te zetten. Verdonk rea geerde verbijsterd op de aan tijging en deed die onmiddel lijk af als 'onzinnig'. Even on zinnig als de insinuatie dat haar campagne wordt gefi nancierd door een vastgoed makelaar. Intussen is nog steeds ondui delijk waar die geruchten vandaan komen. Het is niet geheel uitgesloten dat een 'spindoctor' heeft geprobeerd haar een loer te draaien. Mis schien was het een (grappig bedoelde) losse opmerking uit het Haagse circuit, die op een gegeven moment een ei gen leven is gaan leiden. Hoe dan ook: het verspreiden van dergehjke geruchten kan ver strekkende gevolgen hebben. Een verkiezingscampagne wordt erdoor op scherp gezet en kan zelfs exploderen. Tijdens de mislukte kabinets formatie in 2003 verspreid den CDA en PvdA zo veel rod dels en leugens over elkaar, waarvan de bron veelal niet te achterhalen was, dat de sfeer aan de vergadertafel verziekt raakte en een breuk tussen de onderhandelaars onvermijdelijk werd. De ver meende richtingenstrijd tus sen Rutte (sociaal-liberaal) en Verdonk (conservatief-li- beraal) levert de WD aan sprekende resultaten op inde opiniepeilingen^ Dat gevoel van 'twee voor de prijs van één' houdt de WD natuurlijk graag vol tot na de verkie zing van de lijsttrekker/ par tijleider, als de campagnes voor de Provinciale Staten (maart 2007) en Tweede Ka mer (mei 2007) uit de start blokken zijn gegaan. Zoals de vlag er nu bij hangt staat Verdonk er volgens een dagbladpeiling onder 'gewo ne' WD-leden het best voor Zij zou op dit moment kun nen bogen op een aanzienlij ke meerderheid. Opponent Rutte scoort voor al goed onder prominente li beralen. Kopstukken als de burgemeesters Ivo Opstelten en Geert Dales, ministers, Ka merleden en ook de jongeren beweging JOVD steken hun voorkeur voor Rutte niet on der stoelen of banken. Maar Rutte moet ten opzichte van Verdonk nog veel terrein goedmaken. De prenatale steunbetuiging van partij voorzitter Jan van Zanen en consorten was om meer dan één reden onverstandig. Rut te werd daardoor de kandi daat van het 'establishment'. Het opdringen van Rutte heeft bij veel partijleden in het land, die niet gediend zijn van een 'partij-advies', kwaad bloed gezet. Als Ver donk haar voorsprong op Rut te weet vast te houden, dan belandt het hoofdbestuur in een lastig parket. Kunnen die 'frontsoldaten' van Rutte dan aanblijven? Dat is uit oog punt van geloofwaardigheid van het bestuur nauwelijks voorstelbaar. Binnen de VVD wordt achter de schermen al gespeculeerd op een 'bijltjes dag' na een zege van Ver- donk. GPD door Patrick Selbach Voor veel buitenstaanders is Nepal waarschijnlijk vooral een avontuurlijke vakantiebe stemming in de Himalaya, maar voor de ruim 28 miljoen Nepale- zen is hun land vooral een ver scheurd crisisgebied. Het tus sen India en China ingesloten koninkrijk is bovendien straat arm en onderontwikkeld. De mooie foto's in menig vakantie brochure ten spijt, is Nepal in werkelijkheid het toneel van bloedvergieten temidden van een angstige en radeloze bevol king. Het jongste geweld heeft zijn di recte oorsprong in het besluit van koning Gyanendra vorig jaar februari om de regering en volksvertegenwoordiging naar huis te sturen en alle macht naar zich toe te trekken. Hij be argumenteerde zijn koninklijke coup met de onvrede die hij had over het onvermogen van ex-premier Deuba om de op stand van maoïstische rebellen de kop in te drukken. Critici zeggen dat Gyanendra gewoon een ordinaire machtswelluste ling is die de absolute monar chie wil vestigen. Dertig jaar na de dood van de Chinese leider Mao Zedong vor men de maoïsten in Nepal mo menteel een van de laatste gewa pende groepen die de leer van de Grote Roerganger als uit gangspunt hanteren. Begonnen als een splintergroepering bin nen de Nepalese communisti sche partij, kunnen de linkse re bellen nu duizenden strijders op de been brengen, onder wie veel vrouwen. Volksoorlog De maoïsten hebben hun machtsbasis in het westen van de Himalayastaat. In een aantal disctricten zijn ze zelfs vrijwel volledig aan de macht. De groep begon in februari 1996 met een 'volksoorlog' om de 'reactionaire staatsmacht', de monarchie, ten val te brengen en een vplksrepubliek op te rich ten. Sindsdien zijn er duizen den doden gevallen. Onder aan voering van hun leider Pushpa Kamal Dahal, beter bekend als kameraad Prachanda, dragen de rebellen het gedachtegoed van Mao uit, de Chinese versie van het marxisme-leninisme. Centraal in de ideologie staat het ontketenen van een volks oorlog om bases te vestigen op het platteland. Vanuit deze plaatsen moeten de steden wor den aangevallen om zo uiteinde lijk een socialistische maat schappij te vestigen. In de afgelopen jaren is ver scheidene malen gepoogd om tot een vredesakkoord te ko men, maar zonder i-esultaat. De maoïsten willen een gewijzigde grondwet die ruimte laat voor een staatsbestel zonder koning, maar dat is voor de vorst van Nepal onbespreekbaar. De rege ring heeft ook nauwelijks macht om een compromis te be werkstelligen omdat het Nepale se vorstenhuis al eind 2002 de facto de uitvoerende macht naar zich trok. Complottheorie Gyanendra kwam op de troon in juni 2001 na een ongekend bloedig drama in het paleis. De toenmalige kroonprins Dipen- dra schoot, naar verluidt onder invloed van drank en drugs, zijn ouders - koning Birendra en koningin Aishwarya - en ze ven anderen dood. Vervolgens pleegde hij zelfmoord. Wat er nu precies gaande was is nooit duidelijk geworden. De kroon prins zou een ruzie hebben ge had met zijn ouders over zijn partnerkeuze. Boze tongen beweerden dat Di- pendra helemaal niet de dader was, maar iemand anders. Hij zou zijn gevonden met een ko- gelwond in zijn linkerslaap, ter wijl hij rechtshandig was. Com plottheorieën willen nu dat Gya nendra, die direct na de moor den op het pluche kon gaan zit ten, het brein was achter het drama. Hij was uitgerekend als enige van alle mogelijke troon opvolgers niet in het paleis toen de moorden plaatshadden. Hoe dan ook, zijn aantreden heeft de verhoudingen in Nepal alleen maar verder op scherp ge zet. Veel Nepalezen hebben hun vertrouwen in het vorstenhuis verloren en dat speelt de maoïs ten natuurlijk in de kaart. Die hebben een los verbond geslo ten met de politieke oppositie die door Gyanendra buitenspel is gezet. De toekomst van Nepal is momenteel ongewis, zeker zo lang de absolute monarchie el ke democratisering onmogelijk maakt en de koning kan blijven steunen op loyale veiligheid stroepen. ANP Nepalese demonstraten schreeuwen anti-monarchistische leuzen in de hoofdstad Kathmandu. foto Ankita Shrestha/RTR Nog niet zo lang geleden golden ze als natuurlijke vijanden: boe ren en de natuurbeschermers. De laatsten vonden datje de eer sten niet op de natuur kon losla ten. Maar nu het aantal weidevo gels ook in, de natuurreservaten terugloopt, kloppen de beheer ders aan bij boeren. Die boeken even goede resultaten en zijn veel goedkoper. door Eelco van der Linden In het prachtige, duizend jaar oude eilandenrijk van het bo ven Amsterdam gelegen Wor- mer- en Jisperveld, staan bor den met de tekst 'werk in uitvoe ring'. De vereniging Natuurmo numenten onderhandelt hier met een tiental boeren over een unieke vorm van samenwer king. De boeren moeten het na tuurbeheer van het veenweide- reservaat overnemen van Na tuurmonumenten. Er wordt afgetast, aan elkaar geroken en - vooral door de boe ren - veel gezwegen. Want er be staat nog veel argwaan. Heeft de natuurorganisatie wel echt afstand gedaan van het idee dat de boer geen natuur kan behe ren? Terwijl, maar dat zeggen de boeren niet hardop, ze het veel beter kunnen dan de werk nemers van Natuurmonumen ten. Wat in het Wormer- en Jisper veld gebeurt is een kentering in een oer-Hollandse stammen strijd, die begon in de jaren '70. Boeren kozen voor een intensi vering van de landbouw, wat ge paard ging met een lagere grondwaterstand en intensieve re bemesting. Hierdoor konden ze vroeg maaien, wat fataal is voor broedende weidevogels. Te gelijkertijd kochten natuui'orga- nisaties vrijkomende stukken weidegrond aan om er reserva ten van te maken. Hier moest de weidevogel weer op krachten kunnen komen. De boer moest er vooral wegblijven. clusie gekomen dat in drie kwart ervan het beleid de afge lopen tien jaar niet goed is ge weest. Te extensief, te ruig en ja, er is gewoon te weinig ge boerd." Toch moet de draai van Natuurmonumenten niet als een knieval voor de boer wor den uitgelegd, verklaart Teo Warns, directeur terreinbeheer van de vereniging. Hij erkent dat het beheer in de reservaten soms is doorgeschoten, maar de resultaten zijn volgens hem nog goed. „We hebben altijd nog Roofvogels Maar de situatie in veel van die reservaten is volgens onderzoe ker Adriaan Guldemond van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) verre van roos kleurig. „De vogels houden van open gebied, maar veel reserva ten zijn verruigd en verbost. De bomen trekken roofvogels aan die pasgeboren grutto's en ande re weidevogels opvreten. Ook zijn er veel te weinig koeien ge houden. Zonder mest verzuurt de bodem, waardoor wurmen verdwijnen. Sommige gebieden zijn zo nat gehouden dat ze moe ras geworden zijn." In Friesland, een cruciale pro vincie voor weidevogels, trekt Ernst Oosterveld van het ecolo gisch onderzoeksbureau Alten burg en Wymenga soortgelijke conclusies in een nog met gepu bliceerd onderzoek. „We heb ben zestig natuurreservaten doorgelicht en zijn tot de con- Koeien langs de kant in het Jisperveld, een schilderachtig tafereel. De Stichting Natuurmonumenten onderhandelt hier met een tiental boeren over een unieke vorm van samenwerking: de boeren moeten het natuurbeheer van het veenweidereservaat overnemen van Natuurmonumenten. foto Hans van Weel/GPD meer weidevogels in de reserva ten dan daarbuiten." Warns er kent wel dat natuurbeheerders intensiever hun grond moeten bewerken. Boeren inzetten op ei gen terrein is logisch, vindt hij, ook al omdat het goedkoper is. „We zijn tot elkaar veroordeeld. Veel boeren hebben echt hart voor natuur gekregen. Met hen kunnen we nu als gelijke part ners opereren." Stammenstrijd Voor Warns is de stammenstrijd voorbij, maar de boeren vertrou wen er nog niet helemaal op of dat voor de hele natuurorganisa tie geldt. De Wageningse hoogle raar natuurbeheer Frank Be- rendse, die een invloedrijke po sitie heeft binnen het bestuur van Natuurmonumenten, geldt niet bepaald als 'boer- vriende lijk'. Enkele jaren geleden maakte hij in een onderzoek ge hakt van de beheerscontracten die boeren de afgelopen vijftien jaar hebben afgesloten om na tuur op hun terrein te stimule ren. „We hebben het vaak on derzocht en geen positief effect gevonden. Die contracten moe ten op de helling." Berendse zegt het initiatief in het Wormer- en Jisperveld te steunen, zij het met de nodige reserves. De boeren moeten vol gens hem strak worden geregis seerd door de natuurorganisatie en niet te snel te veel grond krij gen. „Ze moeten eerst bewijzen dat ze het kunnen. GPD Als ik in Middelburg in de trein stap op weg naar Leiden, is de coupé waarin ik plaats neem, leeg. Dat blijft zo tot Roosendaal. Daar gaat een vrouw, ik schat haar zo'n jaar of dertig, in 'mijn' coupé zitten, precies achter me. Nauwelijks trekt de trein weer op of ik hoor haar 'hallo?','hallo?' zeg gen. In de volgende tien minuten of zo ben ik live publiek bij een gesprek, waaruit blijkt dat ze naar Delft moet, bij haar schoonouders op bezoek, maar daar blijkbaar net als degene die ze aan de mobiel heeft, niet zo veel zin in heeft. Ik krijg zelfs mee dat de schoonmoeder, die is blijkbaar jarig, altijd maar weer loopt te 'zeiken' over hem (de schoonva der), terwijl hij zo'n schat van een man is. 'Eigenlijk ga ik op een dag als van daag alleen voor hem', hoor ik haar zeg gen. Ik begin plaatsvervangende schaamte te voelen over het afluiste ren van zoveel intieme informatie, ook al is het noodgedwongen. Ik voel ook de neiging opkomen me om te draaien en haar te vragen of ze niet even de gang op kan gaan. Maar ik doe het niet. Waarom niet? Ik weet het niet. Luiheid, ongewoonte, het vervelend vin den zoiets tegen een vreemde te zeg gen? Hoe dan ook, als ze eindelijk het gesprek beëindigt, via een hele reeks van 'ja, oké', 'oké', 'oké', 'oké, ja'....en zovoorts, slaak ik een soort zucht van verlichting. Kan ik me ook weer con centreren op het nakijken van de es says van mijn studenten. Te vroeg ge juicht. Want bijna onmiddellijk gaat haar mobiel over en krijgt ze, zo te ho ren, weer een familielid aan de lijn, die ook op weg is naar de bijeenkomst. Uit het gesprek dat volgt c oh cl u deer ik dat zo'n beetje de hele familie op weg is naar Delft en zich telefonisch met el kaar mentaal aan het voorbereiden is op de ontmoeting daar. Deze keer krijg ik verdomd ook te horen wat voor ka- dootje schoonmoeder krijgt. Een stola van een of andere stof die ik niet ont houden heb en die ze kan omslaan als ze de tuin in gaat en het nog wat koud is overdag of 's avonds. Ik begin me nu echt te ergeren en draai me om om haar aan te spreken. Maar tot mijn eigen stomme verbazing zeg ik in plaats daar van bijna vriendelijk 'mevrouw wilt u even op mijn spullen letten, ik moet even naar het toilet'. Doorpratend aan haar mobiel knikt ze welwillend van 'ja'. Terwijl ik inderdaad naar het toilet loop, ben ik diep onthutst over mijn ei gen laffe draai op het laatste moment. In het toilet besluit ik dat mijn ego dit niet langer tolereren kan en neem het definitieve besluit haar dadelijk stevig toe te spreken. Met dat voornemen ge wapend stap ik weer terug de coupé in, KERMIS - Een voorstel van de SGP om de kermis in Dom burg af te schaffen is met vier tegen drie stemmen verworpen door de gemeenteraad. Vol gens de SGP is een kermis niet meer van deze tijd en ook niet in het belang van de zomergas ten. Volgens de burgemeester worden toeristen juist meerma len op de kermis gezien. Hij zag geen reden om de kermis af te schaffen en een meerder heid was het met hem eens. DELTAWET - De Tweede Ka mer heeft de behandeling van de Deltawet uitgesteld. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft meer tijd nodig om de memorie van antwoord op te stellen. AARDBEI - Aan de veiling te Zaltbommel zijn de eerste aardbeien van het seizoen aan gevoerd. Ze brachten vijftig cent per stuk op. CABARET - Het Middelburg- sche cabaretgezelschap Avedo heeft in het Huis van Bewa ring een ontspanningsavond voor gedetineerden verzorgd. Het gezelschap kreeg een dave rend applaus van het publiek, dat weliswaar tevreden was, maar niet huiswaarts keerde. loop naar haar stoelenrij en wil mijn toespraak beginnen, als ik zie dat de te lefoon voor haar op het uitklaptafeltje ligt en ze in een blad zit te lezen. Het enige wat ik nog uitbreng is een onhan dig 'dank u wel'. Waarop ze heel sou- verein een knikje geeft. Ik ga als een leeglopende ballon weer op mijn eigen plaats zitten. Het duurt even voor ik mezelf weer op orde heb en doe dan deze dure belofte: als dat kreng nog een keer afgaat, dan zal ze het weten ook. Maar dat gebeurt niet meer tot aan Den Haag Hollands- Spoor, waar zij eruit moet voor Delft. Wat mij nog restte om haar tenminste nog enigszins op haar nummer te zet ten? Dit stukje, in de hoop dat zij het onder ogen krijgt. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pze.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t'm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal. 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax; (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Ai.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooronzt (abonnememen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecleen de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, ie- Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4