Ajax zit op rozen in de play-offs AZ beleeft een ontluisterende avond Van Lieren koel in finale wereldbeker Van Assche mag naar het EK turnen 19 Weinig doelpunten in halve finales Uefa-cup Armstrong in marathon New York Routiniers NAC zitten op de bank Bozsik wordt opvolger Matthaus Dingsdag voor vier duels geschorst Atleet Van Hest stopt met topsport Petacchi wint opnieuw een etappe Ronaldo kent geen enkele speler van Australië Amsterdammers winnen topper vol rode kaarten met 3-0 van Feyenoord Kouwijzer lijdt met Omniworld mime nederlaag Snelste skiër van Australië heeft maar één been vrijdag 21 april 2006 door Alexander van Eenennaam GELSENKIRCHEN - De eer ste halve finales van de Ue fa-cup hebben donderdag slechts één doelpunt opgele verd. Steaua Boekarest ver sloeg in het eigen stadion Lia Manoliu Middlesbrough met 1-0. Schalke 04 kwam in Gel- senkirchen niet langs Sevilla: 0-0. Steaua voorkwam gisteren een tegengoal en behaalde daarmee een prima resultaat voor Europese bekerbegrip pen. Dica was de gevierde man aan Roemeense zijde, hij scoorde na een half uur voet ballen. De Roemenen verzuim den de overige kansen te be nutten. Bij Middlesbrough speelden de Nederlanders Boateng en Hasselbaink in de basis. De Engelsen brachten weinig tot stand. Desondanks is Steaua voor de return gewaar schuwd, want Middlesbrough bereikte stuntend de halve eindstrijd. In de kwartfinale won FC Basel eerst met 2-0 en kwam in Engeland nog eens met 0-1 voor. Via een wonderbaarlijke inhaalrace werd het nog 4-1 voor Midd lesbrough. Schalke mist in de return in Spanje verdediger Krstajic. Hij kreeg in de 80e minuut di rect rood na een elleboogstoot tegen Navas. De ruim 53.000 toeschouwers in Gelsenkir- chen zagen de nummer vier van de Bundesliga flets spe len. ANP foor Roeland van Vliet GOES - Anthony van Assche Cl) heeft groen licht gekregen t0or het EK turnen. De Sasse- "sar onderging gisteren een uit weide neurologische test in wndhoven, waarbij werd gecon stateerd dat hij is hersteld van zware hersenschudding. rzag al wel dat het goed met hem ging", zei zijn coach Rob Stout gisteren. „Maar het is al tijd goed om te weten dat het medisch verantwoord is om er weer vol tegenaan te gaan." Van Assche blesseerde zich op 2 april tijdens een EK-kwalifica- tiewedstrijd in Zuidwolde, Hij kwam tijdens zijn vloeroefening ten val en landde op zijn achter hoofd, met als gevolg dat hij even buiten westen was en een zware hersenschudding opliep. Na twee weken volledige rust hervatte de Zeeuws-Vlaming eind vorige week de training. Stout: „Vorige week vrijdag zijn we begonnen met het lichte werk. Sinds maandag zijn we be zig met het trainen van elemen ten. Liefst wilde hij al weer met een hele oefeningen doen, maar hij moest afgeremd worden." Nu Van Assche medisch gezond is verklaard, kan hij zich volle dig richten op het EK, dat van 4 tot en met 7 mei in het Griekse Volos wordt gehouden. „Antho ny is er wel twee weken uitge weest en conditioneel ligt hij nu iets achter. Maar op technisch gebied heeft hij niets ingele verd", weet Stout. „We hebben nog twee weken om hem hele maal klaar te krijgen. Maandag gaan we al naar Griekenland. We hebben eerst een trainings stage in Thessaloniki en gaan een week later naar Volos." Van Assche doet daar mee aan zijn tweede jeugd-EK. Met de junio- renploeg, met ook Goesenaar Carlo van Minde, gokt de turn bond op een podiumplek. DALLAS - Lance Amstrong wil op 5 november meedoen aan de marathon van New York. De zevenvoudig winnaar van cle Ronde van Frankrijk heeft dit in een telefonisch in terview laten weten. „Ik train regelmatig", aldus de Ame rikaan. „Al streef ik geen serieuze carrière in de mara thon na. Het is slechts een mogelijkheid om de leegte na mijn professionele wielerloopbaan te vullen." ANP/DPA BREDA - NAC-trainer Cees Lok heeft voor het play-off- duel met TOP Oss cle routiniers uit zijn ploeg gezet. Pa trick Zwaanswijk, Sander van Gessel en Arne Slot begin nen vanavond op de bank als de Bredanaars hun overle vingstocht in de nacompetitie beginnen. Ook doelman Da vy Schollen wordt gepasseerd. Lok geeft de kans aan on der anderen Johan Vonlanthen en Evander Sno. GPD BOEDAPEST - Peter Bozsik is benoemd tot bondscoach van het nationale voetbalelftal van Hongarije. De 44-jari- ge Hongaar is de opvolger van de Duitser Lothar Mat thaus, wiens contract eind 2005 afliep en niet werd ver lengd. Hongarije slaagde er de afgelopen twintig jaar niet in zich te plaatsen voor een WK of EK. Het contract van Bozsik loopt tot het einde van het kwalificatietoernooi voor het EK van 2008 en wordt automatisch verlengd als Hongarije zich plaatst. De coach krijgt assistentie van de vermaard oud-international Lajos Detari. ANP/RTR ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Michael Dingsdag voor vier wedstrijden geschorst. De verdediger van Vitesse kreeg de straf opgelegd naar aanleiding van zijn rode kaart woensdag in het play-offduel met RKC Waalwijk. Vitesse heeft de schorsing geaccepteerd. Dings dag moest van het veld na een slaande beweging richting opponent Hans van de Haar. ANP TILBURG - Atleet Greg van Hest heeft een punt gezet achter zijn topsportloopbaan. De 32-jarige Tilburger kreeg maandag tijdens een 10 kilometer in Utrecht weer last van zijn rechtervoet. „Het was de laatste druppel", gaf hij gisteren in een verklaring aan. Van Hest, nog altijd met 1.01.10 de snelste Nederlandse man op de halve mara thon, onderging de afgelopen jaren drie operaties. ANP BUCKEBURG - Alessandro Petacchi heeft gisteren ook de tweede etappe van de Ronde van Nedersaksen gewon nen. De Italiaanse sprinter was de snelste na een rit over 174 kilometer van Nienburg naar Biickeburg. Petacchi had woensdag ook al de openingsrit gewonnen. „Ik wil hier meer dan één of twee etappes winnen. Dit is de ideale voorbereiding op de Ronde van Italië", zei Petac chi na zijn overwinning van gisteren. Graeme Brown, cle Australiër van cle Raboploeg, werd tweede, de Oostenrij ker Peter Wrölich derde. ANP/DPA door Koen de Vries AMSTERDAM - Laurens van Lieren kan terugkijken op een sterk debuut in de finale van de wereldbeker. De dressuurruiter van stal Hexagon uit Schore ein digde gisteren in Amsterdam in de Grand Prix als vijfde met een score van 72,416 procent. Anky van Grunsven was weer een klasse apart. Ze won met 78,250 procent, voor de Zweed Jan Brink (75,416) en de Duitse Isabell Werth (75,208). De 24-jarige Van Lieren en zijn paard Hexagons Ollright moes ten voorafgaand aan de px-oef in de uitverkochte RAI (6000 toe schouwers) even afrekenen met zenuwen. Van Lieren: „Ik heb me even teruggetrokken om al les op een rijtje te zetten. Een wereldbekerfinale is niet niks, maar aan de andere kant, je moet precies hetzelfde doen als in al die andere wedstrijden. Die gedachte heeft me gehol pen." Ook de tienjarige ruin Ollright kreeg het temidden van de we reldtop vooraf even te kwaad. Bij de warming-up werd hij on rustig van het vele publiek in de inrijhal. „Gelukkig had ik hem heel snel onder controle", keek Laurens van Lieren terug, die net als zijn paard aan het eind van de proef gehinderd werd door vele flitsende camera's. „Ollright liep geweldig, ik kreeg een heel goed gevoel. Als je in dit veld vijfde wordt, is dat prachtig. Zeker als je daarbij het gevoel hebt dat je alles on der controle hebt." Vlak voor Laurens van Lieren eindigde Imke Schellekens-Bar- tels. Ze werd vierde met 0,375 procent meer dan de Hexa- gon-ruiter. Edward Gal liet en kele steken vallen en werd zes de. Populair Woensdagavond werd de popu lariteit van Laurens van Lieren nog eens onderstreept. Bij een veiling voor de Johan Cruijff Foundation werd een clinic van de Zeeuwse ruiter te koop aange boden. De hoogste bieder had er 25.000 euro voor over. De totaal opbrengst van de veiling was 66.600 euro. Morgen staat de kür op muziek op het programma. De beste twaalf ruiters van de Grand Prix komen daarbij in actie. »an onze sportredactie pEN HAAG - Ronaldo heeft het Australische team van Guus Hiddink beledigd door in een in terview met het Australische Alpha Magazine te zeggen dat hij geen enkele speler van de ko mende WK-tegenstander kent. De Braziliaan zei nog iets over 'die ene van Osasuna', maar daarmee bleek hij John Aloisi te bedoelen, die al een tijdje voor Deportivo Alaves speelt. Van Mark Viduka (Middlesbrough) en Harry Kewell (Liverpool) had Ronaldo nog nooit gehoord. De geblesseerde spits van Real Madrid zei verder clat hij snapt dat spelers van teams als Austra lië 'helemaal opgewonden' zijn over hun WK-deelname, maar dat het halen van de tweede ron de te hoog gegrepen is. Hid- dinks voorganger Frank Farina noemde de uitspraken van Ro naldo 'respectloos'. Juventus-micldenvelder Emer son liet zich gisteren na alle op hef over Ronaldo wat diploma tieker uit in cle Australische pers. „tiet belangrijkste wapen van Australië zit op de bank: Guus Hiddink." Op 18 juni spe len Brazilië en Australië tegen elkaar in groep F. In de aanloop naar het WK komt Australië naar Zeeland. De nationale ploeg speelt op vrij dag 2 juni een oefenwedstrijd te gen Kloetinge. De aanvang is 18.00 uur. GPD Kouwijzer (19) kreeg gisteren speelminuten. In de eerste helft viel hij al in. „Maar dat ging niet zo goed", vond hij. ,Het derde kwart heb ik bijna helemaal gespeeld en dat ging stukken beter." Na het eerste kwartier leidde Omniworld nog (16-23), maar daarna maakte De mon Astronauts de dienst uit. Morgenavond speelt Omniworld het tweede duel in Almere. „We niet kansloos. Onze cijfers thuis zijn tweehonderd procent heter dan uit." Bij winst van Omniworld volgt dinsdag het jderde en beslissende duel voor jten plaats in de halve finale. SYDNEY - De snelste skiër van Australië heeft maar één been. De 33-jarige gehandicapte Mi- (hael Milton raasde in het Fran se Les Arcs op één skilat met fen snelheid van 213,65 kilome ter per uur naar beneden. was een nieuw wereldre- voor minder validen en een nationaal record voor valide skiërs. Nick Kershner haalde in '997 op twee benen 212,26 km per uur. Milton kreeg als negen de beenkanker en raakte een kwijt. De winnaar van zes (ouden paralympische skime- fotlles beseft wel dat het wereld- saelheidsrecord voor valide t-dërs (251,40 km per uur, sinds ?steren op naam van de Itali an Simone Origone) onhaal baar is. ANP/AFP/SID door Theo Brinkman GRONINGEN - AZ maakte gisteren hardhandig kennis met het fenomeen play-offs. In Groningen werd de nummer twee van de eredivisie met 3-1 verslagen door de nummer vijf. De return in Alle rnaar wordt zondag een heidens karwei voor AZ. Voor Groningen duurt het feest dat zon dag werd ingezet, toen cle club zich plaatste voor Uefacupvoetbal, voort. AZ daarentegen moet wezen dat het fraaie seizoen na zondag is afgelopen. Zoals al vaker dit seizoen kon AZ in Gro ningen niet het hoge niveau halen dat wordt vereist in topwedstrijden. Een ge brek aan mentale weerbaarheid noemde Van Gaal dat eerder al herhaaldelijk. Op zeker moment liet hij die term niet meer vallen. Niet alleen omdat hij vooruitgang bespeurde bij zijn elftal, ook omdat hij zijn spelers niet wilde overvoeren met zijn preken. Gisteren moest hij echter weer constateren dat het elftal nog een lange weg te gaan heeft, wil het nog een stap omhoog zetten. AZ domineerde wel, vooral na rust, maar zonder echt gevaar lijk te worden. Eén grote kans kreeg AZ, al na vijf minuten spelen. Denny Land zaat schoot naast. Formaliteit Groningen sprong aanmerkelijk beter om met de kansen. Van de vijf die het na rust kreeg, benutte het er drie. Yuri Cor- nelisse maakte kort na rust de 1-0, waar na Mark-Jan Fledderus en Antoine van der Linden de score in de slotminuten naar 3-0 tilden. Beide Groningers pas seerden AZ-cloelman Henk Timmer met een prachtig schot. Pas in blessuretijd deed AZ iets terug. Kew Jaliens kopte raak na een hoekschop en voorkwam daarmee dat de return in Alkmaar een formaliteit werd. Met die zinderende slotfase kreeg de wed strijd een onverwachte ontknoping. Lan ge tijd namelijk kon het duel niet vol doen aan de hooggespannen verwachtin gen. Beide ploegen kwamen niet toe aan waar ze goed in zijn. Van Groningen mocht worden verwacht dat het in eigen huis tekeer zou gaan, gesteund door de plaatsing voor Europees voetbal. Vier da gen na dat feest kon de ploeg van trainer Ron Jans in de eerste helft echter amper een vuist maken. Op een kopbal van Ras mus Lindgren na werd AZ-doelman Henk Timmer niet op de proef gesteld. AZ op zijn beurt stelde voetballend te leur. De Alkmaarders gingen in de eerste helft omzichtig te werk, beweesd als ze waren voor de Groningse aanvalskracht. Waar trainer Louis van Gaal in andere gevallen nogal eens koos om tegen twee aanvallers een verdediger door te schui ven, bleven Joris Mathijsen en Barry Op dam nu vooral achterin. Dat had tot ge volg dat AZ verdedigend redelijk eenvou dig op de been bleef, maar dat het slechts zelden gevaarlijk werd. Kort na rust ontbrandde het duel alsnog, door toedoen van Yuri Cornelisse. De aanvaller sloop handig weg bij zijn bewa ker Jaliens en had vervolgens alle ruimte om op aangeven van Erik Nevland te sco ren. Zo was Cornelisse voor de tweede keer in vier dagen het Groningse feestvar ken. Nadat hij zondag zijn ploeg in Twen te ook al voorsprong zette, luidde hij nu een minstens zo feestelijke avond voor Groningen in. Een avond waarop AZ op een ontluisterende manier geconfron teerd werd met zijn tekortkomingen. FC Groningeri-AZ 3-1 (0-0). 55. Cornelisse 1-0, 84. Fledderus 2-0, 89. Van der Linden 3-0, 90. Jaliens 3-1. Scheidsrechter: Van Eg- mond. Gele kaart: Lindgren, Sankoh (FC Groningen), Van Galen, ïkedia (AZ). Aantal- toeschouwers: 18.833. FC Groningen: Roorda; Silva, Luirink, San koh en Van der LindenBuijs (90. Seedorf), Matthijs, Lindgren en Fledderus; Nevland en Cornelisse (81. Salmon). AZ: Timmer; Jaliens, Mathijsen, Opdam en De Cler; Landzaat, Van Galen (46. Huyse- gems) en Schaars; ïkedia (68. Koevermans), Arveladze en Perez. GPD door Hans Leber AMSTERDAM - Ajax lijkt nog iels van een slecht seizoen goed Ie maken, bij Feyenoord staan alle lichten op rood na het 3-0-verlies van gisteren in Am sterdam. Rood was toch al dé kleur in de Arena, met drie uit sluitingen: André Bahia en Ro meo Castelen van Feyenoord en Steven Pienaar van Ajax. Na afloop gingen de vijandelijk heden vrolijk door. Toen Klaas-Jan Huntelaar Feyenooi- der Pascal Bosschaart de hand wilde.schudden, reageerde deze met een kopstoot. Met een fa taal slippertje bij de 1-0 en een rode kaart (twee keer geel) kon Feyenoord-verdediger André Ba hia zich het verlies in het eerste duel van de play-offs aantrek ken. In de 27e minuut gleed hij uit, waardoor Mauro Rosales een vrije doortocht had. Nog be langrijker was de rode kaart die Bahia in de 61ste minuut kreeg voor het onnodig lang vasthou den van de bal. Dat moment zet te de wedstrijd in vuur en vlam. Toen de rook was opgetrokken, had Feyenoord met 3-0 verlo ren, waren nóg twee spelers weg gestuurd en zat Ajax in een ze tel voor de beslissende play-off tegen AZ of Groningen voor een plaats in de voorronde van de Champions League. Eigen rechter Het personele overtal van Ajax deed Feyenoord de das aanvan kelijk niet om. Steven Pienaar, die vijf minuten na Bahia's rode kaart voor Hedwiges Maduro in het veld was gekomen, speelde in de 71e minuut voor eigen rechter ten koste van een rode kaart. Nadat Patrick Paauwe een klap aan Nordin Boukhari gaf, wat arbiter Eric Braamhaar totaal ontging, wilde Ajax dat Feyenoord de bal buiten schoot voor een blessurebehandeling. Toen dit niet gebeurde, haalde Pienaar van achteren Dirk Kuijt onderuit. Terecht rood dus. Zoals wel vaker in topduels ken merkte ook Ajax-Feyenoord zich door veel foute passes en veel gemiste opgelegde kansen. Nadat Rosales zijn onderonsje met Lodewijks in de eerste helft in twee keer afrondde, was het John Heitinga die in de 78e mi nuut een vrije bal van Boukhari binnengleed, omdat de Feye- noord-defensie niet attent was. In de 80ste minuut pakte ook Huntelaar nog een goaltje mee. Collectief Ajax mag dan een slecht seizoen hebben gedraaid, als ploeg be streed het gisteren Feyenoord met verve. Waar de Rotterdam mers geen vuist konden maken, was het juist een Rotterdamse kwaliteit, het collectief, die Ajax de zege bracht. Na twee seizoenszeges en een be duidend beter jaar dan Ajax, doemt voor Feyenoord een dra ma op. De achterstand van drie goals is een welhaast onmogelij ke opgave voor zondag in de re turn. Er moeten gekke dingen gebeuren, willen de Rotterdam mers voorkomen dat hun jaar in een sof eindigt. Ajax-trainer Danny Blind daar entegen kon zichzelf gisteren wel eens een heel grote dienst hebben bewezen. Het nieuwe Ajax van volgend jaar zou zo maar in de Champions League kunnen spelen. Ajax-Feyenoord 3-0 (1-0). 27. Ros ales 1-0, 79. Heitinga 2-0, 80. Hun telaar 3-0. Scheidsrechter: Braam- haar. Rode kaart: 71. Pienaar (Ajax), 61. Bahia (Feyenoord, 2x geel), 87. Castelen. Gele kaart: Vlaar (Feyenoord). Aantal toe schouwers: 43.000. Ajax: Stekelenburg; Boakye, Heit inga, Vermaelen en Emanuelson; Maduro (65. Pienaar), Galasek en Boukhari; Rosales, Huntelaar en Rosenberg. Feyenoord: Lodewijks; Gyan, Vlaar, Bahia en Bosschaart; Greene, De Guzman en Paauwe; Castelen, Kuijt en Kalou (81. Van Hooijdonk)GPD AMSTERDAM - Mitchel Kouw ijzer uit Terneuzen heeft met zijn club Omniworld Almere de eerste wedstrijd in de play-offs van de Nederlandse basketbal- competitie verloren van Demon Astronauts. In Amsterdam ein digde het eerste duel in de best-of-three-serie in 88-72. Klaas-Jan Huntelaar gaat gebukt onder het gewicht van Ron Vlaar. foto Marcel Antonisse/ANP E'NTmt Shota Arveladze (1) krijgt geen ruimte van Gijs Luirink. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43