Tegoeden Hofstadgroep bevroren Goede doelen verliezen bestedingen uit het oog Advocaat bij verhoor zou politieonderzoek fors duurder maken Dreiging vogelgriep lijkt even te wijken Amsterdams café Van der Bijl geliquideerd in Jeugdbende Eerbeek opgerold Storm wordt Stripboekgeschenk Overtollige F16's naar Jordanië Zwangere moet minder werken Friese jagers zonder vergunning Aladin helpt troepen in Afghanistan Autodief lokt politie met gps Extra beveiliging plezierjachten later ingevoerd SGP wil boycot Duits WK wegens vrouwenhandel Coins for Care kan deel geld niet achterhalen vrijdag 21 april 2006 3 EERBEEK - De politie heeft vijftien jongeren uit Eer beek aangehouden die ervan worden verdacht voor tien duizenden euro's bij diefstallen en insluipingen te hebben buitgemaakt. Alleen de 18-jarige hoofdverdachte en de 26-jarige heler zitten nog vast. Dat meldde de politie gis teren. De Eerbeekse jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar sta len tientallen dure fietsen, boormachines, schuurmachi- nes, bladblazers, grasmachines, geld, sieraden, mobieltjes en flatscreens. Zij braken in in schuren, garages, wonin gen en vakantiehuizen. ANP EEMNES - Een speciale uitgave van Storm wordt het Stripboekgeschenk van 2006. Dat maakte de stichting Stripboekgeschenk gisteren bekend. Storm is al sinds de jaren zeventig een stripheld en een belangrijk Nederlands exportproduct op stripgebied. De albums van Storm worden sinds een jaar weer uitgege ven. De nieuwe boeken zijn geredigeerd en digitaal be werkt. De speciale uitgave bevat twee korte verhalen, een retrospectief van tekenaar Don Lawrence en beeldmate riaal uit dertig jaar Storm. De vijfde editie van de Strip- boekgeschenkdagen is van 19 mei tot en met 4 juni. ANP DEN HAAG - Jordanië heeft belangstelling voor acht overtollige Nederlandse F16's en twaalf gevechtsvliegtui gen van de Belgische luchtmacht. Dat blijkt uit een inten tieverklaring die gisteren in de Jordaanse hoofdstad Am man tussen de drie partijen is ondertekend. Met de verkoop van de acht toestellen zijn alle 29 overtol lige F16's van de Koninklijke Luchtmacht afgestoten. Eer der werden achttien toestellen aan Chili verkocht en eind vorig jaar nam Jordanië al drie toestellen van Nederland over. ANP AMSTERDAM - Zwangere vrouwen met stressvolle ba nen zouden vanaf het begin van hun zwangerschap niet meer moeten werken dan 24 uur per week. Dit heeft hoog leraar sociale geneeskunde G. Bonsel, verbonden aan het AMC in Amsterdam, gisteren in Trouw gezegd. „Vrouwen die 32 uur of meer werken in een stressvolle baan krijgen aanmerkelijk lichtere kinderen, met alle gevolgen van dien", aldus Bonsel. Werkstress zou ook een rol spelen bij het ontstaan van zwangerschapsvergiftiging, die ernstige gevolgen kan hebben voor zowel moeder als kind. ANP LEEUWARDEN - De helft van de zeventienhonderd Frie se jagers zit door een administratieachterstand bij de poli tie zonder geldige jachtvergunning. Officieel zijn de ja gers zonder akte in overtreding, maar de politie in Fries land knijpt tot de achterstand is weggewerkt een oogje toe. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren be vestigd. Elk jaar moeten de jagers een nieuwe akte aan vragen. Door ziekte en wisselingen op de administratie bij de politie lukte het niet voor 1 april alle jagers van een nieuwe akte te voorzien. ANP door Floor Liqtvoet DEN HAAG - Verdachten zul len minder snel bekennen en lan ger op vrije voeten blijven als ad vocaten bij het politieverhoor aanwezig mogen zijn. Dat ver wacht de Groningse universitair docent strafrecht Nico Kwak man. Hij is sceptisch over het voorstel van de Tweede Kamer om te experimenteren met advo caten in verhoorkamers. Minis ter Donner verwacht dat de kos ten de pan uit zullen rijzen. Een politieverhoor met een ver dachte, die door een advocaat voortdurend op zijn zwijgrecht wordt gewezen, levert volgens Kwakman weinig op. Met een advocaat erbij legt een verdach te minder snel een belastende verklaring of bekentenis af. „Daarom zal de politie eerder geneigd zijn zwaardere opspo ringsmethoden toe te passen." Zij plaatsen bijvoorbeeld afluis terapparatuur en pas als het be wijs bijna rond is, houden ze de dader aan voor verhoor, meent Kwakman. „Dit leert ook de er varing in het buitenland." In zeventien van de 25 EU-lid- staten hebben advocaten het recht om politieverhoren bij te wonen. In Nederland is dat recht er niet en kunnen de raads lieden er slechts bij aanwezig zijn op hun verzoek, als gunst. Die toestemming krijgen zij zel den. Een meerderheid in de Tweede Kamer pleit voor een experi ment om te kijken of dat recht ook in Nederland moet worden ingevoerd. De aanleiding is de Schiedammer parkmoord waar bij een man na een valse beken tenis vier jaar onschuldig heeft vastgezeten. Minister Donner van Justitie twijfelt nog over het experiment vanwege de kosten. Verdachten die zelf over weinig geld be schikken, krijgen in Nederland namelijk een advocaat door de Staat toegewezen. Als raadslie den in het vervolg vaker bij ver horen aanwezig mogen zijn, dan kan dat flink in de papieren lo pen. Verder loopt het strafrech telijk onderzoek vertraging op als voor een verhoor eerst op een advocaat moet worden ge wacht. Sinds onoorbare verhoorpraktij- ken aan het licht zijn gekomen is de Tweede Kamer echter wél bereid te investeren in advoca ten tijdens een verhoor. Het moet voorkomen dat verdachten door de politie te veel onder druk worden gezet en een even tueel valse bekentenis afleggen. De deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, Els Unger, noemt de toelating van advoca ten 'van groot belang voor de waarheidsvinding'. GPD door Famke van Loon DEN HAAG - Nederland lijkt dit voorjaar de dans te ontsprin gen en vrij te blijven van vogel griep. Minister Veerman van Landbouw sprak gisteren in de Tweede Kamer met enige voor zichtigheid zijn opluchting uit over het uitblijven van een uit braak tot nu toe, maar hij waar schuwde voor onachtzaamheid. „In de herfst staan we er op nieuw voor", zei de minister. Een nieuwe vogeltrek brengt dan de dreiging van besmetting in Nederland terug. Waakzaam heid blijft daarom volgens Veer man geboden. De minister wil de aandacht wat de vogelgriep betreft niet la ten verslappen. Wel kunnen de opgehokte kippen, zoals hij al aankondigde, naar alle waar schijnlijkheid per 1 mei weer naar buiten. Een voorwaarde voor intrekking van de af- schermplicht is voor Veerman wel dat de vogelgriepdreiging in de tussentijd niet oplaait. De maatregelen die in Europa getroffen zijn naar aanleiding van de uitbraak van de var kenspest in Duitsland, wil hij niet afzwakken. ANP Aanvankelijk hoopten de verze- teraars al dit vaarseizoen de ver plichte beveiliging op te kunnen fggen. Pas eind vorig jaar werd lie taak opgedragen aan het Ver- ekeringsbureau Voertuigcrimi- «aliteit (VBV). Woordvoerder A. Hoop van VBV verwacht 'bin- ien enkele maanden' de eisen te :bben vastgesteld. Op basis laarvan kunnen verzekeraars beslissen welk systeem zij welke boot verplicht gaan tellen en wat het premievoor- feel wordt dat de booteigenaar laarvoor terugkrijgt. GPD door Bouke Bergsma en Sander Kuypers DEN HAAG - Alle financiële te goeden en middelen van de Hof stadgroep zijn begin deze maand op last van de ministers Bot (Buitenlandse Zaken) en Zalm (Financiën) bevroren. De leden van de Hofstadgroep mo gen niet meer beleggen en geen époy MeL-p I-k kr-Ijrt RjMpELs EM !K 6f.W AU «O LEUyK 1 verzekeringen of leningen meer aangaan. Banken en verzeke ringsmaatschappijen mogen ook geen zaken meer doen met de veroordeelde leden. Dat blijkt uit de sanctieregeling terrorisme 2006. Bot en Zalm ba seren zich bij de regeling ondér meer op een resolutie van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties uit september 2001, van kort na de aanslagen van 11 sep tember 2001. Verder vormen EU-afspraken en de Nederland se sanctiewet uit 1977 de basis voor de maatregel om terroris me financieel hard aan te pak ken. De maatregel geldt voor de Hof stadgroep als organisatie en voor de negen leden die veroor deeld zijn. Onder hen bevinden zich Mohammed B., de moorde naar van Theo van Gogh, en an dere 'bekende' leden als Jason W., Ismail A. en Nouredine el F. De rechtbank veroordeelde op 10 maart acht van de veertien le den van de Hofstadgroep tot cel straffen. De hoogste straf was voor de 21-jarige Jason W.: vijf tien jaar. Mohammed B. was eer der veroordeeld tot een levens lange gevangenisstraf voor de moord op Van Gogh. De bevrie zingsmaatregelen gelden niet voor de vijf verdachten die vori ge maand werden vrijgespro ken. Degenen die getroffen zijn door de maatregel, kunnen er beroep tegen aantekenen bij de be stuursrechter. Ook kunnen zij daar om ontheffing of vrijstel ling vragen. De bevriezingen van tegoeden geldt alleen voor de negen veroordeelde leden van de Hofstadgroep, niet voor hun eventuele partners of kinde ren. Als de Hofstadleden hun straf hebben uitgezeten, dan bete kent dat niet dat zij dan automa tisch weer kunnen beschikken over financiële tegoeden. Zo lang uit analyses van de Algeme ne Inlichtingen en Veiligheids dienst (AIVD) blijkt dat zij nog betrokken zijn bij terreurorgani saties en een risico vormen voor de maatschappij, kan het kabi net de maatregelen door laten lo pen. Ook daartegen is beroep mogelijk bij de bestuursrechter. De advocaat van een van de ver- oordeelde Hofstadleden, V. Kop- pe, staat kritisch tegenover de maatregel. Het is volgens hem maar de vraag of er uiteindelijk onthef fingen worden verleend. „In de zaak-Sison is eerder een maatre gel van deze strekking getrof fen. De gemeente Utrecht wei gerde hem een ontheffing voor zijn uitkering. Betrokkenen van de Hofstadgroep kunnen ook te maken krijgen met weigeringen van ontheffingen voor uitkerin gen of voor het betalen van huur, hypotheek of verzeke ring." ANP DEN HAAG - Het lijkt een radiografisch bestuur baar vliegtuigje, maar het is een belangrijk wapen voor de Nederlandse militairen om zich te bescher men tegen aanslagen van terroristen in Afghanis tan. Vijf kilogram zwaar, een spanwijdte van an derhalve meter, een lengte van een meter, één pro peller en aangestuurd door een zacht snorrend elektromotortje. „Het kan met de vleugels dubbel gevouwen zo achter in de auto", zegt een woord voerder van Defensie over de aanwinst, de Aladin van de Duitse firma EMT. De Aladin kan een half uur in de lucht blijven en 5 kilometer vliegen. Het is bestuurbaar vanaf een grondstation, maar het heeft geen lanceerinstallatie nodig. Het toestel moet met de hand de lucht in gegooid worden, waarna de besturing via het grondstation het over neemt. Defensie koopt vijf grondstations met tien vliegtuigjes die in principe in totaal vijfhonderd vluchten meegaan. De Duitse militairen die al veel goede ervaringen met het vliegtuigje hebben in het noorden van Afghanistan, zullen de Neder landers een spoedcursus geven. foto ANP NIJMEGEN - Een 36-jarige Nij- megenaar die woensdag in zijn woonplaats een bedrijfswagen meepikte, heeft de politie pre cies laten weten waar hij was met de gestolen auto. Het voer tuig had namelijk gps-appara- luiiraan boord. Hierdoor was op de computer van de eigenaar te volgen waar de dief reed. De autodief en een medeplichtige zijn aangehou den. ANP DEN HAAG - De verplichte elektronische beveiliging voor pleziervaartuigen wordt op zijn vroegst pas eind dit jaar inge voerd. Vanaf dat moment zijn al le nieuwe booteigenaren ver plicht hun vaartuigen elektro nisch te beveiligen om in aan merking te kunnen komen voor een verzekering. Daardoor ho pen de verzekeraars diefstal te len te gaan. Het café in Amsterdam-West waar Anthonie van der Bijl is doodgeschoten. door Judith Katstra en Sander Kuypers AMSTERDAM - De man die gisteroch tend in Amsterdam-West werd doodge schoten, is Anthonie van der Bijl. Dat heeft de politie bevestigd. De man had een zakelijke relatie met de eerder geliquideerde Cees Houtman, meldden betrouwbare bronnen. Hout man werd vorig jaar voor zijn villa in Amsterdam-Osdorp vermoord. Justitie vermoedt dat de vermeende cri minele organisatie rond Willem Hollee der naast andere vastgoedhandelaren ook Houtman heeft afgepei'st. Het week blad Vrij Nedexiand schreef gisteren op de website dat de politie Van der Bijl had gevraagd om een verklaring over Holleeder af te leggen. Van der Bijl liet de politie toen weten 'uit angst' niet be reid te zijn om dit te doen. Een woord voerder van het Landelijk Pai'ket van het Openbaar Ministerie wil niet op deze kwestie ingaan. De schietpartij had gisterochtend rond 08.45 uur plaats in café De Hallen op de hoek van de Jan van Galenstraat en de Willem de Zwijgeiiaan. Het slachtoffer foto Evert Elzinga/ANP is geen onbekende van de politie, aldus een woordvoerster. Zij ging ervan uit dat de actie gericht was op Van der Bijl. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Duikers zochten gisteren in de nabijgele gen Rijpgracht naar het mogelijke moord wapen. Eerder deze maand vond in het café al een gewelddadige overval plaats, waarbij een slachtoffer enige tijd zou zijn vastgebonden. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Oranje moet zich terugtrekken van het wereld kampioenschap voetbal in Duits land als de vrouwenhandel daar niet aan banden wordt gelegd. Als de regering zich niet inzet om het ronselen van vrouwen ef fectief te bestrijden, dan is zij moreel medeplichtig, aldus de SGP gisteren in de Kamer. „Er wordt een explosie van vrou wenhandel verwacht", waar- schuwde SGP-Kamei*lid Van der Staaij. Duitse hulporganisa ties hebben berekend dat bor- deelhoudei-s rond het WK in juni twintig - tot veei-tigduizend vrouwen ronselen om aan de ver wachte wensen van de voetbal- supportei-s te kunnen voldoen. Die mensenhandel moet worden aangepakt, vindt Van der Staaij. Minister Donner van Jus titie moet samen met zijn Euro pese collega's nagaan wat zij kunnen doen. Als er onvoldoen de gebeurt, dan moet Nederland niet naar Duitsland gaan. Donner erkende dat het ronse len van vrouwen rond het WK een probleem is. Justitie pro beert zo veel mogelijk informa tie te verzamelen en ook de met de supporters meereizende poli tieagenten zullen een oogje in het zeil houden. Hij wil de zaak ook aan de orde stellen bij de Europese ministers van Justitie. Donner is er echter tegen om het elftal thuis te houden. „Daar gaat ook de suggestie vanuit dat het de Nederlandse supporters zouden zijn die de problemen zouden veroorzaken." Ook de Zweedse ombudsman zei eerder deze maand, dat hij wil dat het Zweedse elftal het WK voetbal boycot om dezelfde redenen. GPD 'nnrMathijsRotteveel AMSTERDAM- Een op de vijf -oede doelen kan niet verant woorden wat er is gebeurd met jet geld dat door Coins for Ca re werd opgehaald na de intro ductie van de euro in 2002. De der miljoen euro die in de col lectebussen van Coins for Care terecht kwam, werd verdeeld ader 119 goede doelen. Daarvan kunnen er twintig a krtig niet vertellen wat ze er- 3ee hebben gedaan. „De organi ses zijn opgehouden te be- jtaan. laten al jaren niets van nch horen of geven slechts glo bale informatie over hun werk", ;!dus E. Jacobs van Coins for Care. Sommige goede doelen hebben uog wel een website meteen bankrekeningnummer, maar zij reageren niet meer op telefoon- tts of e-mails. „Het kan best rijn dat ze nog steeds geld van donateurs ontvangen", zegt Ja- :obs. „Alleen niemand weet wat hmee gebeurt. Niet het Cen traal Bureau Fondsenwei-ving |CBF), niet de overheid, de Be lastingdienst of de Fiod." De Donateursvereniging, waar Jacobs voorzitter van is, heeft zelfs een fulltime-stagiaii'e aan genomen om te achterhalen waar de 'tienduizenden euro's' gebleven zijn. „Tevei'geefs", al dus Jacobs. „Van één organisa tie heb ik het mobiele nummer van de voorzitter. De persoon die opneemt zegt hem niet te kennen, terwijl ik zeker weet dat het hetzelfde nummer is. Ik heb, toen de actie liep, via het hetzelfde telefoonnummer nog afspraken met die voorzitter ge maakt! Waar hij nu heen is en waar het geld is: ik zou het niet weten." Volgens Jacobs schiet de contro le op goede doelen in Nederland nog steeds te kort. Dat geldt vol gens haar ook voor goede doelen die bij het CBF geregistreerd zijn. „Die organisatie zegt te controleren wat er met al het geld van die goede doelen ge beurt, maar dat is niet waar", al dus Jacobs. „Zij geven dona teurs schijnzekerheid. Zij kij ken maar naar een gedeelte van de financiën. Bovendien kan een goed doel met een CBF-keur- merk eerst geld ophalen en zich daarna uitschrijven. Dan wor- den zij helemaal niet meer ge controleerd. Dat is bij een paar partijen die aan Coins for Care deelnamen ook gebeurd." Jacobs wil wel benadrukken dat het binnen de charitatieve sec tor niet overal kommer en kwel is. „Bij de meeste oi'ganisaties gaat het goed. En als het mis gaat, is het eerder onkunde dan onwil. Bovendien: als wij niet hebben kunnen achterhalen waar het geld naartoe is gegaan, wil dat niet zeggen dat het al tijd vei'keerd is terechtgeko men." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3