Reve wist media te bespelen P2C PZC Voordelig lekker eten tijdens Pasar Malam Senang! Moeders persoonlijk kookboek met 30% korting 22 ctie DOE JE ZO! vrijdag 21 april 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant ontgaat niets. Soms lijkt het daar even op. Zo als deze week. In de krant van dinsdag stond op de laatste sportpagina een foto van zeven piemelnaakte rugbyers uit het Engelse Coventry. De heren wer den te Goes ontgroend en daar hoorde de scène bij. Als regel volgen op plaatsing van zo'n foto direct reacties. Van zeer kuise lezers die het on gepast vinden dat zulke beelden getoond worden en van vrijere types die met vrolijke compli menten komen. Ditmaal bleef iedere reactie uit. Tot M. Boot uit Goes ons mailde dat het hier. ging om een kwestie waartegen de SGP/CU moet op trekken. Desnoods door een strafrechtelijke procedure te be ginnen tegen de sportclub To- vaal, die de Engelsen te gast had. Boot wenst de politici die hij tot actie maant, veel sterkte toe. Dat zullen ze nodig hebben. Plaatsen Dan was er, weer eens, een brief je van Bei Cok uit Kruiningen. Die ons verweet binnen een kor te spanne tijds drie keer plaats namen te hebben verwisseld in artikelen. Hij heeft gelijk: op Noord-Beveland is geen station. Goes is geen Reimerswaal en Krabben dijke en Kattendijke zijn mooie, maar geheel verschil lende dorpen. door A.J. Snel Als iemand in Nederland begreep hoe de media kunnen worden be speeld, dan was dat Gerard Reve. Rond zijn overlijden bevestigde de journalis tiek dat, gewild of ongewild, door Reve consequent als volksschrijver aan te dui den. Die titel had de auteur zichzelf aan gemeten. Door eindeloos te herhalen werd het woord van Reve vanzelf waar heid. Het zou de moeite waard zijn aan het fenomeen Reve niet alleen in literatuur studies aandacht te besteden, maar ook in de opleidingen voor journalisten. Zijn werkend leven lang heeft hij de me dia in zijn voordeel laten werken, waar bij het van weinig belang was of er posi tief of negatief over hem werd bericht. Geen schrijver was of is zo mediageniek als hij. Natuurlijk, Wolkers heeft zich in de publiciteit in de loop van vele ja ren ook ontwikkeld tot een ondeugende doch aimabele oude heer, maar hij heeft kranten, radio en televisie niet zo kun ne manipuleren als Gerard Reve deed. Dat 'manipuleren' moet niet worden ge lezen in de negatieve betekenis. De schrijver beïnvloedde de wereld name lijk met open vizier. Het is de laatste da gen uit en te na gezegd en geschreven: bij Reve kon je nooit zeker weten waar ironie eindigde en ernst begon. Maar over zijn omgang met publiciteit was hij heel direct. „Ik heb een winkel, die ik draaiend moet zien te houden. Er moet brood op de plank komen", zei hij. En steeds opnieuw lukte het hem op grond van die overweging, golven van publiciteit teweeg te brengen. Er hoeft geen twijfel over te bestaan: hij wilde natuurlijk, omdat hij zijn boodschap van betekenis achtte, dat zijn geschrif ten onder ogen van velen zouden ko men. Maar dat van die winkel was óók waar. Soms leek het of de literator even verge ten was. Hij werkte dan op een afgele gen plek in het noorden van Nederland, in Frankrijk, Engeland of België. Maar steeds opnieuw doorbrak hij de stilte en wel op een manier die niet genegeerd kon worden. Hij maakte nieuws. In april 1965 verscheen in het tijdschrift Dialoog een publicatie waarin Reve zijn God voorstelde als een ezel die zijn ge liefde was. De passage zou later deel uit maken van zijn roman Nader tot U. De SGP'er Van Dis stelde kamervragen en Reve moest zich voor de rechter verant- Gerard Reve, december 1998 gefotografeerd, terwijl hij in de werkkamer van zijn woning in het Belgische Machelen aan een glaasje wijn nipt. foto Marcel Antonisse/ANP woorden. Tot in drie instanties werd de auteur vrijgesproken. Het proces, en de polemiek die eromheen geweven werd, maakten dat geen van de media om hem heen kon. Hij bereikte, naar eigen zeg gen zonder daar op uit te zijn, dat min der bevangen over homoseksualiteit ge sproken en geschreven werd. En hij wist een zuiverend debat te laten voe ren over de verhouding tussen vrijheid van godsdienst en vrijheid van menings uiting, waarbij hij zelf voor een magis trale laatste ronde zorgde. Archieven Ik heb nog eens ver teruggekeken in de archieven van de Provinciale Zeeuwse Courant om te zien hoe wij destijds met het ezelsproces omgingen. Ik deed dat in de veronderstelling dat in de krant van die dagen grote terughoudendheid zou worden betracht in formuleringen rond de zaak. Mijn vermoedens werden niet bewaarheid. Op 3 april 1968 plaats te de PZC het volgende bericht: „De au teur Gerard Kornelis van het Reve heeft zich in zijn boek 'Nader tot U' niet schuldig gemaakt aan godslastering. Dit blijkt uit een arrest van de hoge raad der.Nederlanden. In 'Nader tot U' stelt de schrijver God voor als een ezel, waarmee hij gemeenschap heeft."... „De hoge raad stelt dat de passages in Van het Reves boek niet smalend be doeld zijn. Ook het Amsterdamse hof vond dat de bedoeling maatgevend is. Van het Reve heeft zich dus niet schul dig gemaakt aan godslastering omdat hij de bedoeling hiertoe niet gehad heeft." Zo zorgde Reve ook tot in het destijds nog vrij geïsoleerde en gedeeltelijk be houdende Zeeland voor ongebruikelijke vrijmoedigheid. Hij zou de media immer in zijn ban hou den. Door de toenmalige minister Mar- ga Klompé van Cultuur te kussen toen ze hem de P.C. Hooftprijs uitreikte, door zijn Grote Gerard Reve Show te brengen bij de NOS, door zich te beke ren tot het rooms-katholicisme en voor al ook door ruzie te maken en bij voor beeld Harry Mulisch te beschimpen met het kromme rijm: 'De werken van Mul- lis, niks als vullis' een oordeel dat televi siemakers onlangs lieten volgen door een bars 'Harry Mulisch? Hou je muil is.' Tegen de achtergrond van een curricu lum vitae als dat van Reve valt de over weldigende aandacht rond zijn dood en uitvaart te verklaren. Een uitvaart die door vrijwel geen enkele Nederlandse schrijver werd opgeluisterd. Die had den het wellicht te druk om het uitein delijk net zo ver te schoppen als de gro te volksschrijver Reve, wiens stijl in de Dikke van Dale van een woord is voor zien: reviaans. Met enige regelmaat benaderen lezers mij met een woord van spijt over het afschaffen van de rubriek Goed Nieuws, die tot kort gele- den op deze plaats stond. Ze hoeven dat echter helemaal niet jam mer te vinden. Dit deel van de wekelijkse halve pagina Redactie Reactie is niet voor niets 'Divers' gaan heten. Het kan hier over van alles en nog wat gaan, ook over aangereikt goed nieuws dus. Connexxion Mart van Duijvenvoorde uit Middelburg kan dus zijn verhaal kwijt Hij schrijft: Enkele weken geleden stapten wij in Rptterdam-Zuic- plein in een bus van Connexxion, die ons naar Vlissingen zou bren gen. Dachten wij. Het bleek de verkeerde bus en in de haast van he: overstappen in de juiste bus vergaten wij een tas. Jammer; maar ko:- te tijd later hoorden wij de chauffeur een gesprek voeren met een collega in een andere bus over een achtergelaten tas. Ik sprak onze chauffeur hierover aan en vernam dat we de vergeten tas op het bus station van Oude Tonge zouden kunnen ophalen.Toéh ik daar op zoek wilde gaan kwam de chauffeur al met het gevonden voorwerp aan. Een woord van dank aan de chauffeurs en voor de service van Connexxion is hier wel op zijn plaats, meen ik." Dialect Het komt nogal eens voor dat stukken in de krant een effect hebbes waarvan de schrijver in de verste verte niet kon vermoeden dat het zou optreden. Zo zullen de auteurs van het dialectenrubriek in de bijlage Buitengebied die op dinsdag in deze krant staat, er nooit aan hebben gedacht dat hun stukken worden gebruikt om kalmte brengen in het brein van een verwarde oudere. Deze week ontving ik een brief van een dame uit Leiden, wier moe der lijdt aan de ziekte van Alzheimer, in een vergevorderd stadium „Ik heb gemerkt dat als ik het Zeeuws met haar probeer te spreken, ze daar beter op reageert. Mijn moeder komt uit Sint Laurens. Om dat ik wel wat Zeeuws kan spreken, maar niet echt vlot, ben ik op zoek naar verhaaltjes in het Zeeuws, om haar zou voor te lezen." De Walcherse stukken van Frans van der Heijde vinden dus hun weg naar Leiden. Roken De kantonrechter heeft bepaald dat de gemeente Schouwen-Duive- land rokende werknemers niet ongevraagd tegen zichzelf in bescher ming mag nemen. De rookkamer in het gemeentehuis mag niet ge sloten worden. Op Forum, de digitale zeepkist van deze krant, were de zaak besproken. T.H. v.d. Worp zag het heel ruim: „Natuurlijk moet de rookkamer niet gesloten worden. Er moet ruimte blijven voor het toegeven aai je verslaving. Maar dan wel wat minder selectief: niet alleen voor rokers. Dus ook graag: - een spuitcabine - een snuifhok - een bar met koelkast - een pinautomaat voor koopverslaafden - een klein winkeltje voor de kleptomanen - een pestpaal voor de afdelingschefs - een grootbeeldtelevisie voor soapverslaafden In zo'n gemeentehuis wil iedereen wel werken!" Citaat: Als ik de dag sluit, gaat hij nooit meer open. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC ri-Srii-' .-"'-' ri. -'.ar In dit gepersonaliseerde kookboek vind je geen ingewikkelde en tijdrovende recepten. Wel staat het vol met heerlijke, snelle én gemakkelijke recepten voor alledag. De complete ingrediëntenlijst en de heldere beschrijving zorgen ervoor dat een etentje een waar feest wordt. Een subliem kookboek voor moederdag of om voor jezelf te bestellen als smakelijke inspiratiebron. Ja, ik wil graag het persoonlijk kookboek bestellen en betaal €9,05 incl. BTW en excl. verzendkosten (€1.95) De gegevens die in het boek gezet kunnen worden: Gegevens voor de verzending en betaling: Woonplaats: Abonneenummer: (indien bekend) Ik machtig Personalgifts om eenmalig €11,- van mijn rekening af te schrijven Handtekening: VOORWAARDEN ELDERS OP DEZE PAGINA VAN TOEPASSING. In het boek wordt de naam van moeder diverse malen op een grappige wijze verwerkt en wordt ook de afzender genoemd. Natuurlijk is er ook voldoende ruimte voor een persoonlijke boodschap in het voorwoord van het boek. Bestel nu voor 9,05! Als abonnee van PZC kimt u het boek bestellen met 30% korting. Normale prijs €12,95 (excl. €1,95 verzendkosten). Vul de bon volledig in en stuur deze op naar: Personalgifts, PZC-abonneevoordeel, Antwoordnummer 7206 3800 TE Amersfoort. Binnen 15 werkdagen krijgt u het boek toegestuurd. het alfabet van Zeeland In de Zeelandhallen in Goes vindt van 5 tot en met 7 mei 2006 de Pasar Malam Senang plaats. De hallen die dan zijn omgetoverd tot een warm paradijs met Oosterse geneugten bieden culturele zaken, mooie cadeautjes, handnijverheid, muziek, dans én lekker eten. Deze bon biedt u 2,50 korting per persoon op een maaltijd van tien euro. Het ene gerecht nog lekkerder dan het andere. Daarvoor zijn verschillende restaurants ingericht, elk in de keuken van een specifieke Indonesische regio zoals de Javaanse en Sumatraanse keuken. Natuurlijk ontbreken ook de Balinese danseressen niet en zijn er diverse muziekgroepen. Onder de artiesten is ook Wieteke van Dort (Tante Lien). Zij luistert het feest op met oude en nieuwe liedjes en conferences. Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen PZC is met verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administralieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende pri|zen zi|n te allen tgde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. De toegangsprijs bedraagt 7,50. 65-plussers 5,- Kinderen tot en met 12 jaar gratis. Openingstijden zijn op vrijdag 5 mei van 16.00 tot 23.00 uur, op zaterdag 6 mei van 13.00 tot 23.00 uur en op zondag van 12.00 tot 21.00 uur. Meer informatie staat op www.pasarmalamgoes.nl €2,50 korting op een maaltijd van €10,- ..■■Naam: .AdresLT Randtekening: Abonneenummer:., Jindian.bekend)— Alleen originele, volledig ingevulde bonnen worden geaccepteerd. Uw gegevens worden enkel gebruikt voor de administratie van de PZC. Let op! Bonnen inleveren bij alle 3 de restaurants tijdens de Pasar Malam Senanq. Maximaal 1 bon per 4 p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38