Kuuroord tegen toeristenheffing Goes verscherpt toezicht op straat PZC Gevoel van vrijheid, daar gaat het om Aanleg historische haven jaar later Pe Schouw hangt gedwongen verkoop spullen boven het hoofd 1 3 Bijzondere tekst op Middelburgse grafsteen agenda iji nader inzien Hollandse Hoeve in Goes pakt uit Fietsster gewond bij Scharendijke Celstraf geëist tegen viertal Motorrijder raakt rijbewijs kwijt Auditie songfestival in Kamperland weekenddiensten jnnrWendv de Jong MIDDELBURG - De tekst op de pafsteen die ruim drie weken «elcden werd gevonden bij graafwerkzaamheden aan de Seisdam in Middelburg is merk waardig te noemen. De personen op de steen hebben geen MnorEsme Soesman vrijdag 21 april 2006 familierelatie en tussen de eerste en de laatste begrafenis zit tachtig jaar. Dat maakt de steen volgens H. Hendrikse van het Provinciaal Archeologisch Depot in Middelburg heel bij zonder. M. Valk vond op 22 maart een fragment van de steen voor haar deur tijdens graafwerkzaamheden voor een nieuwe weg. Ze meldde de vondst bij het Provinciaal Ar cheologisch Depot. Dat heeft de afgelopen weken benut om de tekst op de steen te onderzoe ken. Gisteren werden de resulta ten bekend. Volgens depotbeheerder Hen drikse is het niet ongebruikelijk dat er (delen) van grafstenen worden gevonden, maar het komt niet vaak voor dat er ar chiefmateriaal voor handen is over de mensen die op de steen staan genoemd. Op de grafsteen staat onder meer de naam Sa muel Rademacher. Hij was in de 18e eeuw vijftien jaar lang bur gemeester van Middelburg en hij was bewindhebber bij de Ver enigde Oostindische Compagnie (VOC). Rademacher heeft de steen waarschijnlijk laten ma ken als gedenksteen voor zijn grootouders, maar ook voor zich zelf. De steen is op straat te rechtgekomen nadat de Noord- monsterkerk aan het Hofplein in 1813 werd gesloopt. >OORDGOUWE - Kuur- Ge zondheidscentrum De Schouw jn Noordgouwe hangt een ge dwongen verkoop van de inboe del boven het hoofd. De execu tieverkoop wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland. De eige naren van De Schouw weigeren toeristenbelasting over hun gas ten af te dragen. „Een principe kwestie", licht eigenaar M. Bot De Schouw komen mensen ten week vasten onder 'natuur geneeskundige begeleiding'. Daarvoor hebben zij medische (fysieke dan wel psychische) re- Soms wordt ook vanuit preventief oogpunt gekuurd, ver haalt Bot over de achtergron den. De gemeente Schou- aen-Duiveland beschouwt de STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gasten van het kuuroord als toe risten en heft dan ook toeristen belasting over elke overnach ting. ,,Een belediging", oordeelt Bot. Blijkbaar wordt een behande ling vanuit de alternatieve ge neeskunde niet op dezelfde wij ze benaderd als een aanpak via de reguliere geneeskunde, is haar constatering. Het maakt de kwestie voor Bot en haar part ner L. de Groot, met wie zij de scepter over De Schouw zwaait, tot een principekwestie. „Het gaat niet om het geld. Dat zijn we zo langzamerhand al aan ad- vocaatkosten kwijt. Maar dit is waanzinnig." Het Schouwen-Duivelandse ge meentebestuur is van mening dat De Schouw geen aanspraak kan maken op de vrijstelling in de verordening die ooit - tot de sluiting van het Zierikzeese zie kenhuis - wel benut werd door Oosterscheldeziekenhuizen. Pa tiënten uit Goes die in Zierikzee kwamen te liggen, hoefden geen toeristenbelasting te betalen. „We zeggen niet dat ze er niet zijn, maar een heleboel mensen zullen niet op medische indica tie naar De Schouw komen", verduidelijkt wethouder W. Ren den (financiën) het standpunt van de gemeente. Is dat wel het geval dan moeten de eigenaren van het kuuroord dat aantonen. Ontsteltenis Omdat De Schouw niet over de brug komt met het verschuldig de bedrag - rond de vijfduizend euro over de jaren 2004 en 2005 - heeft de gemeente beslag laten leggen op de spullen van het Noordgouwse gezondheidscen trum. Vrijdag 28 april volgt - zo is gistermiddag aan de eigena ren bekendgemaakt - een ver koop bij executie. Tot grote ont steltenis van Bot, die het onbe grijpelijk vindt dat 'een lopend bedrijf („Er werken hier zo'n dertig mensen") ontmanteld wordt'. Temeer omdat er ge sprekken gaande zijn (er is een gesprek met voormalig wethou der Croné gevoerd en er staat een gesprek met Renden op sta pel) en de advocaat van De Schouw in de weer is om de kwestie voor de rechtbank te krijgen. „Het verrast me dat dit zo gebeurt." De rechtbank heeft de kwestie onlangs niet-ontvankelijk ver klaard, schetst Renden de juridi sche stand van zaken. Hoe de af wikkeling uiteindelijk ook mag zijn, de gemeente volgt stan daardprocedures. „Wij leggen een aanslag op. Teken je daar be zwaar tegen aan dan ontslaat je dat niet van de verplichting tot betaling", wijst de wethouder op de gebruikelijke gang van za ken. Het gemeentebestuur blijft vasthouden aan het standpunt dat er toeristenbelasting door gasten van De Schouw moet worden betaald. Alleen een uit spraak van de rechter kan dat gemeentelijk beleid veranderen. Hel filmproject Open Doek dat zondag 23 april in filmtheater fiZi in Zierikzee nordt gepresenteerd begint om 14.00 uurin plaats van 15.00 uur zoals in de Irani van woensdag werd gemeld. BRUIIMISSE - Obs De Meerpaal, 19.30 uur Optreden jeugdtoneel 'Op Rolle- i'met in voorprogramma Bruse Kin- iderkoor; ZIERIKZEE- Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Concert van Mozart-liederen; Gymzaal Beatrixschool, 19.00-21.00 Open lessen jazzdans vanaf 12 - Alle organisaties die ac tief zijn op de Hollandse Hoeve in Goes, laten morgen zien wat ze in huis hebben op de achtste Hollandse Hoeve-dag. Deopening is om één uur 's mid- door Dick van der Zaag, burgemeester van Goes, en de Goese kinderburgemeester Jazz le Koene. Wie dat wil, kan ver volgens met paard en wagen ioorde Hollandse Hoeve rijden, een excursie doen door de heem- tuin van de vereniging KNNV, jeu de boules spelen en demon straties van oude ambachten vol- n. Voor kleuters is er een ka- jterpad uitgezet bij het mi- i-educatiecentrum. Wie die seftijd net is ontgroeid kan hut- i bouwen of van de kabelbaan ïtsjen. De activiteiten zijn tot .00 uur. Babs de Roon maakt een ritje over het strand bij Renesse. door Piet Kleemans RENESSE - Even alles van je af laten vallen, genieten van de weidsheid van het landschap en lekker uitwaaien. Het zijn zo de geneugten van het aangespan nen rijden. Op Schouwen-Duiveland mag het - mits het voor 10.00 uur of na 19.00 uur gebeurt - ook op het strand. Tot dusverre was rijden met paard en wagen op het strand verboden. Al was dat volgens Paul Paulussen, voorzitter van de Fok- en Menvereniging Schou wen-Duiveland niet in brede kring be kend „Nu en dan werd er wel aange spannen gereden op het strand, maar men wist simpelweg niet dat dat eigen lijk niet mocht. En voor zover ik weet is er ook nooit tegen opgetreden." Ook bij de gemeente Schouwen-Duive land was men zich er niet van bewust dat paardrijden op het strand wel en aangespannen rijden niet was toege staan. Terwijl kitebuggyen - waarbij een strandwagen voortgetrokken wordt door een vlieger - op daartoe aangewe zen strandgedeelten wel mag. Onge rijmd, vindt ook de gemeente kritisch kijkend naar haar eigen regels. Zij ziet eigenlijk geen enkele reden om onder scheid te maken tussen paardrijden en aangespannen rijden. 'De snelheden die bij aangespannen rijden worden bereikt zijn immers niet anders dan bij het regu liere paardrijden. Sterker nog, in de praktijk liggen deze snelheden lager door het gewicht van de wagen en de weerstand van de wielen in het zand', valt in het collegebesluit te lezen. Paulussen is blij met de versoepeling van de regels. „Ik moet ook eerlijk zeg gen dat het allemaal heel soepel ging bij de gemeente. Het was allemaal heel snel geregeld en het is een welkome aanvul ling want nu kun je eigenlijk alleen op de openbare weg en in de Boswachterij Westerschouwen aangespannen rij den." Paulussen gaat zelf zeker gebruikma ken van de nieuwe mogelijkheden., „Wat er zo mooi aan is? Het gevoel van vrijheid dat het je geeft." Paulussen voegt er wel meteen aan toe dat zij die zich wagen aan een aangespannen strandrit zich goed moeten realiseren dat het zeewater niet best is voor het materiaal. „En je kunt er ook niet met echt zware wagens terecht. In de prak tijk zullen het meestal kleine lichte kar retjes zijn waarmee op het strand gere den wordt." Dat beaamt Tonny Noord foto Marijke Folkertsma hoek van Koetserij 't Gareel. „Een paard kan op het strand niet meer dan één keer het eigen lichaamsgewicht trekken. Rijden met een huifkar op het strand gaat gewoon niet." Commercieel gezien is het aangespan nen rijden op het strand voor de koetse rij niet interessant. „Ik zou graag wat meer menroutes verspreid over het ei land zien. Bijvoorbeeld in de nieuwe na tuur van Plan Tureluur. Daar kun je nu niet terecht terwijl het wel een heel mooi gebied is." Ook paardensportliefhebster Babs de Roon, lid van Schouwen-Duivelandse Fok- en Menvereniging, zou meer men- mogelijkheden meteen omarmen. „Ik woon aan de Stoffig bij Renesse en en ben aangewezen op de openbare weg als ik aangespannen wil rijden. En dat is gewoon minder aantrekkelijk. Als je dan naar bijvoorbeeld Gelderland en de Veluwe kijkt. Daar zijn de mogelijkhe den geweldig." Voormalige stadswachten met meer bevoegdheden op pad door Harmen van der Werf GOES - De teugels worden ste vig aangetrokken in de gemeen te Goes. Het toezicht wordt flink aangescherpt op allerlei 'onregelmatigheden', zoals café- muziek op de Grote Markt en te grote winkeluitstallingen in het centrum. Voormalige stadswach ten gaan dit werk doen. Actief optreden tegen alle over tredingen, luidt de opdracht waarmee de nieuwe toezichthou ders op pad worden gestuurd door de gemeente. Waar andere controleurs van de gemeente of de politie niet of te weinig aan toe komen, gaat zo'n beetje tot het takenpakket van de 'integra le toezichthouders' behoren. Dit betekent nogal wat. De gemeen te heeft een waslijst aan activi teiten opgesteld. Zoveel blijft er nu in Goes liggen. Winkeliers die te veel koopwaar buiten op straat zetten, gaan het merken. Er komen controleda- gen. Op de eerste dag blijft het nog bij een waarschuwing, maar op de tweede dag - als de spul len niet zijn weggehaald - moet de middenstander binnen een half uur de boel in orde maken. Anders wordt alles afgevoerd. De winkelier kan dan tegen be taling van de kosten zijn artike len terugkrijgen. Zo staat ook café-eigenaren aan de Grote Markt strenger toe zicht te wachten op het veroor zaken van geluidsoverlast. Bij mooi weer zetten ze de ramen nogal eens open. Dat mag, als de muziek maar niet te hard staat. De regel is dat het geluid niet verder dan tot de bomenrij op de Grote Markt te horen mag zijn, op zo'n dertien meter van de gevels van de meeste kroe gen. Tot nu toe wordt dit niet ge controleerd. Wie in overtreding is, staat strafrechtelijke vervol ging te wachten. Goes voert een streng beleid als het gaat om veranderingen aan panden in de binnenstad, zoals reclames en verbouwingen. Om dit goed te handhaven gaan de nieuwe toezichthouders jaar lijks foto's maken van panden in de binnenstad. Het werkterrein van de voorma lige stadswachten blijft niet be perkt tot het centrum. Speciale aandacht krijgen het haven- en industrieterrein langs het ka naal én de recreatieparken bij Wolphaartsdijk. Het haven- en industrieterrein waar een woon wijk moet komen, is aan het ver loederen. Oude bedrijfspanden worden gebruikt voor activitei ten die niet zijn toegestaan. Er wordt gebouwd en gesloopt zon der toestemming. En kinderen willen er wel eens spelen in ver laten gebouwen, zoals in de AKF-loods waar onlangs een kleine, maar felle brand is ge weest. Wekelijks gaan er contro les plaatsvinden. Bezoek Ook de recreatieparken Inlaag en Schelphoek bij Wolphaarts dijk zullen wekelijks bezoek krijgen. Omdat de gemeente Goes het permanent wonen in woningen op die parken aan pakt, staan er meer huisjes leeg. Met als gevolg meer kans op in braken, diefstallen en vernielin gen. De toezichthouders moeten dat tegengaan. Vier toezichthouders komen er. Zij gaan twee aan twee opere ren. Of zij in hun missie zullen slagen, zal voor een deel afhan gen van de samenwerking met de politie. Tot nu toe is die niet optimaal. Zo doet de politie 'vrij wel niets' na meldingen van overlast door jongeren in de Manhuistuin in de binnenstad. Controleurs die denken een ge stolen fiets te hebben gevonden en die dit doorgeven aan de poli tie, voelen zich niet serieus geno men, omdat alleen recente aan giftes worden bekeken. De oplos sing is volgens de gemeente de toezichthouders meer bevoegd heden te geven. De ex-stadswachten houden ook leuke taken, zoals het weg wijs maken van mensen op straat, als gastheren- en vrou wen van Goes. SCHARENDIJKE - Op de kruising Rampweg/N57 bij Scharendijke is gistermiddag rond kwart voor drie een 77-jarige vrouw bij een aanrijding gewond geraakt. De Rotterdamse fietste over de afrit van de parallelweg van de N57 en verleende op de kruising met de Rampweg geen voorrang aan een van links komende 46-jarige automobi list uit het Duitse Cramberg. De bestuurder week nog uit naar links, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De vrouw werd door de auto geschept, belandde op de motor kap en kwam met haar hoofd tegen de voorruit terecht. Zij is met hoofdletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De fiets en de auto raakten beschadigd. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen twee 21-ja- rige Vlissingers en een twintigjarige man uit Middelburg voor diefstal met geweld vijftien maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een negen tienjarige Vlissinger hoorde vijftien maanden celstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hij had zich ook nog schuldig gemaakt aan een vernie ling. De verdachten beroofden 24 december vorig jaar op kerstavond in Vlissingen een man van zijn portemonnee, waarbij het nodige geweld werd gebruikt. De buit van veertig euro werd verdeeld. Het viertal had de man in een beschonken toestand kort voor de beroving in een cafeta ria ontmoet. De dikke portemonnee, die de klant op zak had, bracht de verdachten op het idee om hem van zijn geld te beroven. Tegen sluitingsuur ging de man naar bui ten, gevolgd door de groep. In de Irislaan werd het slacht offer hardhandig tegen de grond gewerkt, geschopt en ge slagen. Dat de portemonnee zo dik was kwam door de ve le pasjes. De verdachten wezen gisteren naar elkaar en ba gatelliseerden hun eigen rol. De Middelburger verklaarde zelfs niets te hebben gedaan, maar hij was er wel bij ge weest. Dat werd ook nog eens bevestigd door een getuige, die de beroving had gezien. Voor de officier was het sim pel: gelijke monniken, gelijke kappen. De rechtbank doet uitspraak op 3 mei. KRABBENDIJKE - Een 59-jarige motorrijder uit Putte is gisteren op de N289 bij Krabbendijke zijn rijbewijs kwijt geraakt. Tijdens een video-surveillance reed de man met een snelheid van 160 kilometer per uur, waar honderd ki lometer per uur was toegestaan. Op het weggedeelte waar tachtig de maximumsnelheid was, haalde hij een snelheid van 130 kilometer. Hij moest zijn rijbewijs meteen inleve- KAMPERLAND - De voorronde voor het Kinderen voor Kinderen Songfestival van de Vara, wordt dit jaar voor Zeeland gehouden in de Roompot in Kamperland. Kinde ren tussen twaalf en zestien jaar, die willen meedoen, kun nen zich voor 10 mei opgeven. De voorronde moet kandi daten opleveren voor de provinciale finale die in de Schouwburg in Middelburg zal worden gehouden. De win naar daarvan mag naar de landelijke finale. Opgave kan met internet via www.kvksongfestival.vara.nl of met een briefje naar postbus 950, 1200 AZ Hilversum. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het duurt nog zeker een jaar voordat aan de Middelburgse Korendijk histori sche schepen kunnen aanmeren. Het bestuur van watersportvere niging De Arne is verdeeld over het plan en raadpleegt van avond de leden. De Stichting ligplaatsen histori sche schepen lanceerde vorig jaar juni het idee om in de bin nenhaven aan de zijde van de Korendijk ligplaatsen te maken voor schepen die ten minste vijf tig jaar oud zijn, in oorspronke lijke staat verkeren, representa tief zijn voor het maritiem erf goed en ingeschreven staan bij het nationaal register van varen de monumenten. Aan het plan is in de tussenlig gende tien maanden niets veran derd, zegt secretaris J. Springer. In januari is wel overleg ge voerd met De Arne. Het bestuur van de watersportvereniging, die ook de Middelburgse jacht haven beheert, had al bij de pre sentatie van het plan twijfels over met name de veiligheid. Springer wacht nog op een reac tie van De Arne. Die kan snel ko men, want de leden hebben van avond de eerste van hun twee jaarlijkse ledenvergaderingen. Afhankelijk van de reactie van de leden, wordt de stichting uit genodigd om op de eerstvolgen de ledenvergadering, komend najaar, een presentatie te geven, zegt secretaris A. Huurman. Het bestuur van De Arne heeft nog steeds geen eensluidend oor deel over de historische haven, verklaart Huurman. „Aan de ene kant vinden we het best een leuk initiatief. Veel van onze le den houden natuurlijk ook van oude schepen. Het is mooi om die in de Middelburgse haven te zien liggen. Maar wij zijn ook huiverig, omdat de schepen in de binnenhaven komen. Dat be tekent dat ze acheruit door de jachthaven moeten. Dat lijkt ons niet veilig." Als zo'n schip even uit koers raakt, kan het meteen in aanvaring komen met de jachten die er liggen, verdui delijkt de secretaris. Huurman woont zelf ook aan de Korendijk. Als bewoner heeft hij al evenzeer een tweeslachti ge houding ten aanzien van het plan: mooi om die schepen voor zijn deur te zien liggen, maar er zullen op de kade ook voorzie ningen nodig zijn en er ontstaat meer activiteit voor zijn deur. Secretaris Springer van de Stichting ligplaatsen histori sche schepen heeft begrip voor de twijfels. Anderzijds wijst hi] erop dat twee andere locaties die zijn onderzocht, nog nadeli ger zijn voor De Arne, omdat daarbij ligplaatsen voor jachten verloren zouden gaan. Het Prins Hendrikdok is afgevallen, om dat dat achter de Beatrixbrug ligt. Dat is een vaste brug en die zou dus vervangen moeten wor den door een beweegbare brug om de schepen te kunnen laten passeren. Springer hoopt dat de gemeenteraad van Middelburg nog voor de zomer een besluit neemt over de aanleg van de lig plaatsen. zaterdag 22 en zondag 23 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr, van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschaps dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35