PZC Minder reeën en meer damherten Aalvissers winnen proces Brouwersdam Gemeente ziet af van dwangsom in conflict met campings over beplanting Allévo brengt vuile was naar Zuidhoek tellingen wijzen op verdringing van wild in Kop van Schouwen egadigde lorpshuizen weerlegt ffaire Kokkelvisser wil weer vissen op Oosterschelde Gevangenisstraf voor relatiegeweld Bruse dorpsraad treedt aan Middelburg pakt indianen aan Axelaar in de fout tijdens proeftijd Aanrijding zeeuwse almanak Kruit Redactie: 0113-315649 IKYflV.pZC.nl F.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: i l\/i;Hrlan_7e»ol Unord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; "Iws-Vlaanderen: 0114-372770; 7eeuws- flationaal: 020-4562500. rijdag 21 april 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland •rwMelita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het antal reeën in de Kop van Schouwen is fors afgenomen. Het aantal damherten daarente- ;en is opnieuw gestegen. Dat Blijkt uit recent gehouden tellin gen van het wild in het natuurge bied. De daling van het aantal reeën is opmerkelijk. Vorig jaar zijn oog 536 reeën geteld, terwijl nu 580 dieren zijn waargenomen. Dat zijn de beesten die gesigna- ;eeid zijn, daar moet nog tien lot dertig procent bijgeteld wor sen omdat niet alle dieren zich iten zien. .De daling zou een indicatie iunnen zijn dat de reeën lijden oader de damherten", zegt H. Punt van de wildbeheereenheid de tellingen heeft uitge roerd. Punt vermoedt dat de camherten de reeën verdringen uit hun oorspronkelijke leefom geving. Nieuwe leefgebeiden zijn territoriumdieren. t ze verdrongen worden de dieren op zoek naar nieuwe leefgebieden en komen steeds vaker buiten het na tuurgebied terecht. Dat levert gevaarlijke situaties op voor het verkeer. „Dit jaar zijn al 28 on gevallen bekend. Vorig jaar wa ren dat in totaal 57. Dat zijn dus geregistreerde ongevallen." Inde praktijk blijkt dat niet alle ongevallen worden aangegeven en verdwijnt er wel eens een ree de kofferbak van een auto. Dat bij de meeste ongevallen ree ën betrokken zijn en geen dam herten heeft te maken met het van het dier. Een ree ZIERIKZEE - De Schiedamse tastgoedbeheerder A. H. de Swart, gegadigde voor de koop tan dorpshuizen en multifunc tionele centra op Schou- »en-Duiveland, legde in februa- 2005 om persoonlijke redenen rijn functie als wethouder van lijn woonplaats neer. In de be ving in deze krant van wensdag 12 april wordt ten on rechte de indruk gewekt dat het rertrek van De Swart direct ver- J bd houdt met eerdere commo- te over vermeende belangenver- trengeling. let weerwoord van De Swart, I-directeur van De Swart fastgoed BV: „In de Provinciale eeuwse Courant van 12 april fordt in het artikel 'Overleg ïrpshuizen begonnen', gesugge- ffd dat ik als voormalig wet- ouder in opspraak kwam na en intern accountantsonder- cek naar mijn nevenfuncties en elangen in de vastgoedsector -als gevolg daarvan mijn posi- e moest opgeven. Dit is niet ast. Er heeft geen specifiek on- azoek naar mijn nevenactivi- «ten plaatsgevonden. Eerst ge- I ame tijd later, heb ik enkel om srsoonlijke redenen mijn func- steekt impulsief de weg over, een damhert is rustiger en kijkt eerst rond voor die zijn weg ver volgt. Naast het risico op aanrijdingen vreten de reeën ook akkers en boomgaarden kaal, tot groot ver driet van de boeren. Die kunnen weliswaar een beroep doen op de wildschaderegeling, maar die geldt alleen als ze kunnen aanto nen dat ze voldoende maatregelen hebben genomen om vraatschade te voorkomen. Door de zoektocht naar nieuwe leefgebieden waaieren reeën steeds verder uit en komen inmiddels op heel het eiland voor. Overigens zorgen niet alleen de reeën voor vraatschade, ook de damherten trekken 's nachts massaal de akkers op en boom gaarden in op zoek naar eten. Vooral de knoppen in de fruit boomgaarden zijn populair. Het aantal damherten in de Kop van Schouwen groeit explosief. Het dier komt niet van nature voor in het gebied, maar is er ooit in terechtgekomen nadat een paar dieren uitgebroken zijn in Renesse. In korte tijd is de kudde aangegroeid tot onge veer 370 exemplaren. Veel te veel voor dit gebied, het ideale aantal ligt rond de 150 dieren. Vroeger werd er op reeën en damherten gejaagd en op die ma nier probeerden de jagers de po pulatie niet te veel te laten groeien. Sinds 2000 is de jacht verboden in de Kop van Schouwen. Dit Het aantal damherten in de Kop van Schouwen groeit explosief, zo blijkt uit tellingen van de wildbeheereenheid. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting ZIERIKZEE - De sluis in de Brouwersdam moet jaarlijks der tig dagen dicht. Dat heeft de rechtbank in Middelburg in een bodemprocedure bepaald. Pa lingvissers hadden de procedure aangespannen omdat het Minis terie van Verkeer en Waterstaat de zogenoemde 'dertig-dagenre geling' wilde afschaffen. „Wij zijn hier heel gelukkig mee", zegt J. Geleijnse van de vereniging beroepsvissers Zuid west Nederland. Door de sluis in de dam dertig dagen per jaar te sluiten willen de aalvissers voorkomen dat volwassen palin gen naar zee zwemmen. Het mi nisterie wilde de sluis juist het hele jaar door openhouden. Het is goed voor de waterkwaliteit en bovendien worden de vissoor ten niet in hun trekbewegingen verstoort. Op die manier kan de geslachtsrijpe aal naar de Sara- gossazee zwemmen om zich voort te planten. Het ministerie stelt dat het niet goed gaat met de aalstand in Europa. De rechtbank gaat hier niet in mee. Volgens de rechter is het ef fect van een heel jaar openstel len van de Brouwerssluis twijfel achtig als er in andere lidstaten geen maatregelen worden geno men. De rechter vindt dat de pa lingvissers daarmee met onge wenste concurrentiebeperkin- gen worden geconfronteerd. Volgens Geleijnse is de aalstand in het Grevelingenmeer de afge lopen jaren ook helemaal niet te ruggelopen. Tegen de uitspraak van de Middelburgse rechter is nog beroep mogelijk. De palingvissers willen de sluis in de dam dertig dagen per jaar gesloten hebben om te voorko men dat volwassen palingen naar zee zwemmen. foto Marijke Folkertsma door Jan van Ommen DEN HAAG - Kokkel- en schaaldierenvisser Peter Blok "it 's-Heer Arendskerke heeft zijn laatste hoop op de Raad van State gevestigd voor een "ieuwe vergunning voor het roet de hand vissen op kok kels in de Oosterschelde. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voed selkwaliteit weigert Blok een vergunning omdat hij niet aan een aantal eisen voldoet. Zo heeft Blok volgens LNV Biet keihard aangetoond dat bij in 1995 en 1996 voldoende 'Bkomen heeft gehaald uit de opbrengsten van het handma tig kokkelvissen. Blok en zijn raadsman bena drukten tijdens de rechtszit ting bij de Raad van State dat LNV de inkomenscijfers ver keerd heeft begrepen. 'LNV richt zich nu op de jaren tus sen 1996 en 1999, toen kokkel- vissen op de Oosterschelde en in de Waddenzee grotendeels verboden was', zei Blok. Staatsraad F. Zwart keek er van op toen hij hoorde dat Blok in 1996 niet mechanisch op kokkels heeft gevist. 'Bete kent dat dat een groot deel van de omzet van dat jaar uit handmatig kokkelvissen is verdiend?' Blok beaamde dat. De woordvoerder van LNV trok dat in twijfel. Uitspraak volgt over enkele weken. door Piet Kleemans BRUINISSE - Bruiand Interna tional en Onze Hoeve hoeven geen dwangsom te betalen aan de gemeente Schouwen-Duive land in de kwestie over passen de randbeplanting. Dat heeft het dagelijks gemeentebestuur besloten. De gemeente en de exploitanten van de Bruse kampeerterreinen liggen al enkele jaren met el kaar in de clinch over de land schappelijke inpassing van de campings. De gemeente acht de groene jas van beide campings onder de maat en probeert de campingexploitanten te dwin gen een in haar ogen deugdelij ke randbeplanting te realiseren. Zolang dat niet het geval was kregen de campings steeds slechts een vergunning voor be paalde tijd. De ruzie liep uit op een juri disch gevecht waarbij de ge meente dreigde met het opleg gen van een dwangsom. De cam pingexploitanten kwamen daar tegen in het geweer en vroegen de Middelburgse rechter een streep door de aangekondigde dwangsom te halen. De rechter stelde de gemeente echter in het gelijk, maar de gemeente heeft nu toch besloten af te zien van het innen van een dwangsom. Die beslissing is mede ingege ven door het feit dat een bijzon dere situatie is ontstaan door het overlijden van campingeige naar C. Collie. De nieuwe cam pingeigenaar gaf aan samen met de gemeente de knelpunten met betrekking tot de randbeplan ting op te willen lossen en dat geldt ook voor het bestuur van MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg legen een 26-jarige inwo ner van Axel voor geweld in de relatiesfeer 21 maanden gevan genisstraf, waarvan zevfen maan den voorwaardelijk geëist. De verdachte verkeerde onder invloed van alcohol toen hij vo- jaar heeft de provincie weer voor het eerst jachtvergunnin gen afgegeven voor de randen van het natuurgebied. Alleen de dieren die zich overdag buiten het natuurgebied heten zien kon den bejaagd worden, 's Nachts mag er niet gejaagd worden en inmiddels zijn van beide dier soorten enkele tientallen afge schoten. In de zomermaanden... veel acties en voordeel op alle merken! fl| k»JP OctNeffs Daniëlsweg 2 4451 HP Heinkenszand - Tel 0113-563085 WWW.Caravanlife.nl BRUINISSE - Na in Bruinisse een dik jaar zonder dorps raad te hebben gezeten, staat een nieuwe lichting enthou siastelingen in de startblokken. Maandag worden tijdens een eerste openbare vergadering vijf nieuwe bestuursle den geïnstalleerd. Februari vorig jaar trad de voltallige Bruse dorpsraad af, onder meer uit onvrede over de com municatie met de gemeente. Wat B. de Groot (voormalig gemeentesecretaris van Bruinisse, maar sinds een maand oud-inwoner) en E. Kieviet (kandidaat-bestuurslid) be treft, is het echter heel belangrijk om over een eigen dorpsraad te kunnen beschikken. Zij hebben dan ook het initiatief genomen om mensen bij elkaar te zoeken en een nieuwe dorpsraad op te tuigen. Het heeft geen zin om zwijgend of klagend langs de zijlijn te staan, zegt Kieviet. Vijf bestuursleden is het minimale aantal waarmee een dorpsraad kan draaien. Meer mensen die mee willen doen worden gezocht. De eerste vergadering wordt gehouden in het dorpshuis en wordt bijgewoond door wethouder G. Houtekamer en contactfunctionaris P. Maris. De vergade ring begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat optreden tegen het groepje indianen dat regelmatig zonder vergun ning muziek speelt op de Markt. De Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) had daarom gevraagd. De onder nemers storen zich vooral aan het geluid. Het groepje speelt versterkt. Afgelopen vrijdag en zaterdag hebben ambtenaren gezocht naar de indianen. Toen waren ze er niet. In het verleden zijn de indianen regelmatig aange sproken op hun optredens. Het groepje zal eerst worden gevraagd om te vertrekken. Pas als dat niet helpt, worden boetes uitgedeeld. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Axel zat een straf uit voor een straatroof, maar beging tijdens zijn proefverlof weer een geweldsdelict. Dat was gisteren in Middelburg voor officier van justitie R. Rammeloo aanlei ding om tegen de verdachte 1,5 jaar gevangenisstraf te ei sen. De man heeft een fors alcohol- en drugsprobleem, dat hem agressief maakt. Zijn gewelddadige karakter speelde hem 23 januari tijdens een weekendverlof in Axel parten toen hij met een man meeging naar zijn flat om het drankgelag van die avond voort te zetten in diens woning. Op een gegeven moment ging de bewoner naar bed, maar schrok wakker toen de verdachte in de slaapkamer aan het snuffelen was. Het kwam tot een confrontatie, waar bij de verdachte het geweld niet schuwde. Zo sloeg hij de man met de kolf van een alarmpistool, die van het slacht offer was, en nam hij en passant een kluisje mee. De rechtbank doet op 3 mei uitspraak. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zorgkoepel Al lévo en de sociale werkvoorzie ning De Zuidhoek in Zierkzee gaan samenwerken. Allévo gaat voor zijn instellingen op Schou wen-Duiveland gebruikmaken van de wasserij van De Zuid hoek. Het contract is een belangrijke opsteker voor de sociale werk voorziening. De wasserij kan door het nieuwe aanbod vol con tinu draaien, maakten de organi saties gisteren gezamenlijk be kend. De drie zorgcentra en het verpleeghuis van Allévo op Schouwen-Duiveland zijn goed voor een wasstapel van 128.000 kilo en daarnaast nog eens 7500 kilo stoomgoed. Volgens woordvoerster A. van der Heide varieert dat van la kens en handdoeken tot kleding van bewoners. De Zuidhoek is vorig jaar met de wasserij begon nen en richt zich tot dusver spe cifiek op het bedrijfsgoed uit de horeca en de recreatiesector. De wasserij kan jaarlijks 350 ton wasgoed verwerken. Het con tract met Allévo heeft een loop tijd van minimaal drie jaar en gaat 1 januari volgend jaar in. Allévo wil zich hiermee nadruk kelijker profileren als 'maat schappelijk betrokken onderne mer', aldus Van der Heide. „Enerzijds gaat het om behoud en het stimuleren van werkgele genheid in de eigen regio op Schouwen-Duiveland en aan de andere kant om logistieke afna me van diensten dichtbij tegen een gelijke prijs-kwaliteitver- houding." Allévo laat zijn vuile was nu nog door een commer cieel bedrijf reinigen. De zorg koepel ging eerder al samenwer king met De Betho op Tholen aan, met betrekking tot kleine huishoudelijke taken en klusjes. TERNEUZEN - Op de kruising Scheldeboulevard/Binnenvaart- weg/Churchilllaan in Terneuzen is gistermiddag een 23-jarige scooterrijder uit Axel aangere den door een 20-jarige automo bilist uit Frankrijk. De Axelaar werd per ambulance afgevoerd. Advertentie AKTIE - zaterdag 22 april - AKTIE v.a. 13.00 uur SPORTDAG A^CiTO OI INFORMATIESTAND ciTnecc /'tl I ffHl Plaatwerkerij (voormalig rl III Coo/ I I f Iffll. Schelde-terrein Vlissingen) HliiNiHII;UiBiiiiiaji»<niGéén intakekosten. uw voordeel €45,-!! Edisonpark - Dynamoweg 10 - Vlissingen - tel. 0118-474466 - www.fitnessfitaal.nl Onze Hoeve. Voor wat betreft Onze Hoeve is inmiddels een in de ogen van de gemeente toerei kend randbeplantingsplan inge diend. De gemeente gaat ervan uit dat zij ook met Bruiand tot overeenstemming kan komen. rig jaar 16 juli in Axel zijn (ex) vriendin in haar flat opzocht. Zij was net een nieuwe relatie aangegaan. De situatie escaleer de toen haar nieuwe vriend er bij kwam. Die zette het op een lopen toen verdachte met een mes stekende bewegingen in zijn richting maakte. Uitspraak op 3 mei. Enthousiast en vol verhalen kwam de jongen vorige week thuis uit school. Hij ivas namelijk met de klas naar het streekmuseum in Axel geweest en had er veel van opgestoken. Wat hem het meest fascineer de was, dat er vroeger-in Axel een fabriek was geweest die bommen maakte of dat in ie der geval toch het kruit voor de bommen hier iverd gepro duceerd. Vol van deze kennis vertelde hij het verder aan een ieder die het ivilde horen en zo ook aan zijn neef van 18 die je na tuurlijk niets meer hoeft te le ren, zou je zo denken. Toen deze het verhaal van zijn jonge neefje had aange hoord zei hij meteen: „Oh, maar dan weet ik waar dat ge weest is. De jongen keek verbaasd op naar zijn grote neef. „Ja", zei hij, „daar is nu het kruidvat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33