Nieuwbouw in Borsele moeilijker PZC PZC Meer Waarde door dorpsontwikkeling Oppositie kraakt programma Goes Geldgebrek frustreert schoolkeuze ,13 rovincie stelt extra eis in verband met aanwijzing tot Nationaal Landschap (istorische wandeling labaretsolo in Hendrikhuis Celstraf geëist tegen viertal Gemeente treedt op tegen indianen Gewonde bij botsing Middelburg Axelaar in de fout tijdens proeftijd Visser wil weer kokkels vangen in Oosterschelde weekenddiensten vrijdag 21 april 2006 ^nr Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De uitbrei- ijjn<j van kleine kernen in Borse le dreigt een probleem te wor den, omdat een groot deel van de gemeente is aangewezen als ie beschermen Nationaal Land schap. De provincie heeft in dat verband voor het eerst een extra onderbouwing gevraagd van een nieuwbouwplan in Borsele, Oude Vreeland II bij Kwaden damme. jn dorpen die in Borsele onder iet Nationaal Landschap vallen dat zijn de meeste - mag in irincipe alleen voor de natuurlij- ;e aanwas van de bevolking ïorden gebouwd. In Oude Vree- II zijn 31 huizen gepland ot 2016. Dat kunnen er op COLIJNSPLAAT - De Heem kundige Kring de Bevrelanden houdt zaterdag een historische dorpswandeling in Colijnsplaat. Het vertrekpunt is het praathuis jpde dijk bij de oude haven. De wandeling - onder leiding van Piet de Wild en mede samenge steld door Gerard de Fouw - be- gint om 14.00 uur. De deelne mers krijgen na afloop een be schrijving van de wandeling mee naar huis. s-H. HENDRIKSKINDEREN - Cabaretier Robbert Jan Proos treedt vandaag en morgen op in het Heer Hendrikhuis, in zijn ge boortedorp 's-Heer Hendrikskin deren. Aanvang: 20.30 uur. agenda Bezorgklachten: •0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 Rostbus31 4460 AA goes lel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam toen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Fostbus 31 4460 AA goes Tel: 10113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl huternet "ww.pzc.nl ^mail; web@pzc.nl grond van de natuurlijke groei van Kwadendamme wel eens te veel zijn. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) maakte de extra eis van de pro vincie gisteravond bekend in de Borselse gemeenteraad, waar de woningbouwplannning tot 2016 werd gepresenteerd. Al te veel zorgen over de gevolgen van het Nationaal Landschap voor de nieuwbouw in de kleine kernen van Borsele maakte de wethou der zich overigens niet. Al teken de zij aan dat daar binnen het gemeentehuis, ambtelijk dus, an ders tegenaan wordt gekeken. Dat deed ook CDA-raadslid M. van de Plasse-Nagelkerke die in Kwadendamme woont. Zij vroeg zich af welke consequen ties de nieuwe toets kan hebben voor ontwikkelingen in andere dorpen. Testcase 's-Gravenpolder en Heinkens- zand zijn als groeikernen bin nen de stedelijke zone van Goes buiten het Nationaal Land schap gelaten. Die kunnen lus tig doorgroeien, waarbij Hein- kenszand het vooral moet heb ben van uitbreidingswijk Over de Dijk en voor 's-Gravenpolder ook naar nieuwbouw aan de oostkant van het dorp wordt ge keken (en aan de westkant, bij de Schuitweg). Voor de andere kernen ligt dat wellicht anders. 'Zie Oude Vree land II in Kwadendamme als een testcase', luidde kortweg de reactie van Vermue-Vermue. Borsele gaat van de onderbou wing van dat project echt werk maken om klaar te zijn voor plannen in de andere dorpsker nen. Eén van de grotere plannen is nieuwbouw bij de Plataanweg in Ovezande. De kans dat de pro vincie ook daar een extra onder bouwing voor vraagt, wordt laag ingeschat. Nieuwtje Het project Plataanweg Ovezan de valt grotendeels onder de noemer 'inbreiding binnen de bestaande bebouwde kom' en daar speelt dit probleem vrijwel zeker minder dan bij 'gewone' uitbreidingsplannen. Voor 's-Heer Abtskerke had wethou der Vermue-Vermue nog een nieuwtje in petto. Het wil maar niet vlotten met de aankoop van een stuk grond, een boomgaard, aan de oostkant van het dorp, in het verlengde van de Van de Plasschestraat. Borsele gaat nu bekijken of ook op andere plek ken bij 's-Heer Abtskerke een uitbreiding mogelijk is. Grond bezitters zullen worden bena derd, waarmee de druk op de ei genaar van de boomgaard een stuk wordt opgevoerd. doorBen van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Kin deren van minima in de gemeen te Tholen kiezen soms voor een vmbo-opleiding op het eiland, terwijl ze op havo-niveau getest zijn. De reden: hun ouders kun nen de reiskosten van hun kind naar Bergen op Zoom niet beta len. Ook komt het voor dat gezinnen om die reden naar de stad ver huizen. In de commissie samen leving vroeg voorzitter J. Kor- stanje van de coördinatiegroep die asielzoekers en vluchtelin gen op Tholen helpt, aandacht voor het probleem. „Reiskosten moeten geen rol spelen in de schoolkeuze." Geheel onbekend was de kwes tie voor de commissieleden niet, bevestigde R. Ligtendag (CDA). Ook bij het kernbezoek door de raad aan Stavenisse was het pro bleem vanuit het onderwijs aan gesneden. Korstanje en Ligten dag vroegen om een gunstiger vergoedingsregeling binnen het gemeentelijk minimabeleid. B. van Eenennaam (SGP) plaatste kanttekeningen bij de ernst van het probleem. Volgens hem kun nen kinderen een deel van het jaar fietsen en met een bijbaan tje een deel van de reiskosten te rugverdienen. De te realiseren scholengemeen schap in de kern Tholen moet eveneens het probleem verklei nen. Binnen het gemeentelijke mini mabeleid wordt, in overleg met de cliëntenraad van Sociale Za ken, naar oplossingen gezocht. speelt al enkele jaren ca- 's. Vorig jaar oktober Kon hij het Amsterdams Studen- Cabaret Festival. Momen- eel reist hij door het land met ijn compilatieprogramma Alles s te veel. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Stadspark Kijk in t Ie Pot, Berge Kermis; COC-cafe De Soos, 22.00 uur: Reers-avond; I0ES - Leger des Heils, Leliestraat 24, .00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu ken tbv maatschappelijke dienstverle- ing; let Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: iijart voor ouderen, buurtwerk Goese bider; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ieniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, OOOuur: Geopend, voor de jeugd van tot en met 20 jaar; APELLE - Sportgebouw Molenvate, "00-11.30 uur: Jeu de boules; JeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; asnigingslokaal van de Vuurneon, 00 uur: Lezing mét beamer presenta- UININGEN - Ons Dorpshuis, i.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; KMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 10uur: Soos; biljarten en kaarten; ERSEKE Dreef en Kerkplein, IKM3.00 uur: Weekmarkt; Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. De winkel, een leeg woonhuis en het huidige dorpshuis moeten samen het gemeenschapscentrum van Waarde gaan vormen. door Mieke van der Jagt WAARDE - Wat maakt een dorpje leef baar? Een school natuurlijk, een dorps huis als onderdak voor het verenigin- gingsleven, de mogelijkheid om zorg te krijgen, een plek waar je een boodschap kunt doen, een pakje kunt versturen en verder, vanzelfsprekend, mooi groen, fijne huizen, werk in de buurt en als het even kan wat openbaar vervoer. Het belangrijkste is echter sociale sa menhang: mensen die zich, rekening houdend met elkaar, inzetten om er wat van te maken. En daar liggen voor Waarde de grote kansen, al staat een deel van de andere factoren enigszins onder druk. In Waarde heeft een project groep, samengesteld uit alle lagen van de bevolking, een plan gemaakt om de leefbaarheid op te krikken. Meer Waar de heet het, en haast iedereen staat er volkomen achter. Aanleiding voor het plan was de voorge nomen renovatie van het dorpshuis. Daar moest een hoop geld in, maar aan de rendabiliteit van die investering werd getwijfeld. Jazeker, de verenigin gen hadden recht op een modern inge richt dorpshuis, maar elders in het dorp speelde zich ook een verenigingsleven af. In het hervormde kerkcentrum bij voorbeeld. Bovendien leefde er al een poosje vrees voor het voortbestaan van enkele belangrijke voorzieningen. De winkel heeft het moeilijk, de post blijft maar reorganiseren en waar moet de ouder wordende bevolking de zorg van daan halen? De dorpsraad kwam met het voorstel om de hele renovatie op te schorten tot dat een visie was gemaakt die wellicht het hele plan kon veranderen. Zonde om geld uit te geven, dat achteraf ge zien misschien beter besteed had kun nen worden. Die visie is er nu en de vermoedens ble ken meer dan terecht. Samenwerking, zo is zonneklaar geworden, kan alle par tijen voordeel en zekerheid opleveren en daar vaart het hele dorp dan weer welbij. De projectgroep, waarin behalve een groot aantal dorpelingen ook de ge meente en de kerken meedenken, heeft alle mogelijkheden tegen het licht ge houden. Daar zaten wel zaken bij waar bij een dorp kan watertanden, zoals een breed gemeenschapscentrum gekoppeld aan een even brede school, woning bouw voor starters en senioren op de vrijkomende locaties en een klein zorg centrum dat bij de rest is aangehaakt. Haalbaar Maar de projectgroep bleef vooral rea listisch; het moest haalbaar zijn. En wat haalbaar is gebleken is ook heel wat: een gemeenschapscentrum in een verbouwd dorpshuis, waarbij de naast gelegen woning en de supermarkt be trokken worden. De winkel wordt in het nieuwe pand geïntegreerd, met het postagentschap en nagenoeg iedereen gaat van het centrum gebruik maken. Daartoe gaat de hervormde kerk het kerkcentrum verkopen. De activiteiten vinden voortaan plaats in het gemeen schapscentrum van waaruit ook de thuiszorg kan worden geregeld. In de gemeenteraad van Reimerswaal ontmoette het plan enthousiaste reac- foto Ronald den Dekker ties tijdens een presentatie vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen. De raadsle den waren er erg mee ingenomen, al leidde de verkiezingskoorts wel tot wil de dromen. Over de brede school en over nieuwbouw voor ouderen en jonge ren. Maar de projectgroep bleef reëel: dit ge meenschapscentrum konden ze behap pen, mits de fondsen ervoor gevonden kunnen worden. Die fondsen zijn niet onaanzienlijk en overstijgen ver het budget dat voor de renovatie van het dorpshuis beschikbaar is. Maar waar een wil is, is een weg en in het geval van Waarde wordt die wil wel erg breed ge dragen. De kerken, de scholen, de win kelier, de post de zoi-gverleners: ieder een werkt mee. R&B wonen heeft alvast het pand tussen de dorpshuis en de win kel aangekocht als participant in de maatschappelijke ontwikkelingen. Al is het hele plan in feite uit de bevol king ontstaan, de projectgroep houdt toch een presentatie van de concrete lij nen die inmiddels zijn uitgezet. Dat gebeurt woensdag 26 april om 20.00 uur. Waar? In het dorpshuis na tuurlijk, dat over een jaar al een ge meenschapscentrum kan zijn, met alles erop en eraan. door Mieke van der Jagt GOES - Vaag, niet vernieuwend en in tegenspraak met uitlatin gen die de collegepartijen tij dens de vorming van de nieuwe Goese coalitie hebben gedaan. De drie fracties die de oppposi- tiebanken in Goes bevolken zijn niet onder de indruk van het col legeprogramma dat CDA, WD en SGP/ChristenUnie gisteren in de raad op tafel legden. De drie fracties leverden een lijst in van wel honderd wagen en commentaren, die ze binnen een maand beantwoord willen zien. De fracties hadden weinig goe de woorden over voor de zaken die wel duidelijk waren in het programma Verder met Goes. Niet dat ze het ermee oneens wa ren, maar in het licht van de col lege-onderhandelingen is niet te rijmen dat het enige concrete be leid in het programma, oud be leid is. Na de supersnelle college vorming, het biddagakkoord, verklaarde het CDA niet verder te willen met PvdA en Groen- Links omdat die te veel op de rem zouden trappen. Dat gold vooral voor het woningbouwpro- gramma. PvdA en GroenLinks stelden gisteravond vast dat er nergens in het programma Ver der met Goes iets van snelheid of daadkracht blijkt in de para graaf over de woningbouw. Het beleid met betrekking tot de Wet Maatschappelijke Ontwik keling, waarvoor GroenLinks- wethouder D. van Ewijk zich het vuur uit de sloffen heeft gelo pen, wordt ongewijzigd voortge zet. Holle frasen Volgens GroenLinks-raadslid C. Bruring gaat het programma vooral over stenen, niet over mensen. PvdA-fractievoorzitter H. Hoogerland verweet het colle- ge wollig taalgebruik en holle frasen. Voor D66-raadslid R. de Koster is het hele collegepro gramma grote nonsens. In een dualistisch bestel maakt de raad een programma en wordt het college daarmee aan het werk gestuurd, niet anders om. De Koster wenste het werk groepje dat het dualisme verder vorm moet geven, veel sterkte. Ook niet helemaal duidelijk was de houding van de WD-fractie. Fractievoorzitter S. Heijning leek de pet van de wethouder op te zetten en ging vragen en op merkingen beantwoorden. Overigens niet nadat hij zijn dédain kenbaar had gemaakt door te stellen dat dit alles voor kennisgeving zou moeten wor den aangenomen. Het was CDA-fractievoorzitter E. van Waveren die de lucht wat wist te klaren door voor te stel len een raadsagenda te maken. Ze vertelde er meteen bij dat die wat haar betreft het collegepro gramma niet slaafs hoeft te vol gen. De oppostiepartijen beloofden zich daarover te beraden, maar lieten doorschijnen daar wel de gelijk voor te voelen. Ook de SGP/Christenunie, die aanvan kelijk het instrument van een programmabegroting voldoende vond om het collegebeleid bij te sturen, voelde daar wel voor. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen twee 21-ja- rige Vlissingers en een twintigjarige Middelburger voor diefstal met geweld vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een negentienja rige Vlissinger hoorde vijftien maanden celstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hij had zich ook nog schuldig gemaakt aan een vernieling. De ver dachten beroofden op kerstavond vorig jaar in Vlissingen een man van zijn portemonnee, waarbij het nodige ge weld werd gebruikt. De buit van 40 euro werd verdeeld. De verdachten wezen gisteren naar elkaar en bagatelli seerden hun eigen rol. De Middelburger verklaarde zelfs niets te hebben gedaan, maar hij was er wel bij geweest. Dat werd bevestigd door een getuige, die de beroving had gezien. Voor de officier was het simpel: gelijke monniken, gelijke kappen. Uitspraak op 3 mei. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat optreden tegen het groepje indianen dat regelmatig zonder vergun ning muziek speelt op de Markt. De Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) had daarom gevraagd. De onder nemers storen zich vooral aan het geluid. Het groepje speelt versterkt. Afgelopen vrijdag en zaterdag hebben ambtenaren gezocht naar de indianen. Toen waren ze er niet. In het verleden zijn de indianen regelmatig aange sproken op hun optredens. Het groepje zal eerst worden gevraagd om te vertrekken. Pas als dat niet helpt, worden boetes uitgedeeld. MIDDELBURG - Op de kruising van de Philippus Lans bergenstraat en de Oude Vlissingseweg in Middelburg vond gistermiddag rond half drie een aanrijding plaats. Bij het ongeluk raakte een 52-jarige Middelburgse fietser gewond. De man reed over de Philippus Lansbergen straat en verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende zestienjarige bromfietser uit de ge meente Veere. De fietser liep een hoofdwond op en had pijn aan zijn arm en schouder. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Axel zat een straf uit voor een straatroof, maar beging tijdens zijn proefverlof weer een geweldsdelict. Dat was gisteren in Middelburg voor officier van justitie R. Rammeloo aanlei ding om tegen de verdachte anderhalf jaar gevangenis straf te eisen. De man heeft een fors alcohol- en drugspro bleem, dat hem agressief maakt. Zijn gewelddadige karak ter speelde hem 23 januari tijdens een weekendverlof in Axel parten toen hij met een man meeging naar zijn flat om het drankgelag van die avond voort te zetten in diens woning. Op een gegeven moment ging de bewoner naar bed, maar schrok wakker toen de verdachte in de slaapkamer aan het snuffelen was. Het kwam tot een confrontatie, waar bij de verdachte geweld niet schuwde. Zo sloeg hij de man met de kolf van een alarmpistool, die van het slacht offer was, en nam hij en passant een kluisje mee. De rechtbank doet op 3 mei uitspraak. door Jan van Ommen DEN HAAG - Kokkel- en schaaldierenvisser P. Blok uit 's-Heer Arendskerke heeft zijn laatste hoop op de Raad van Sta te gesteld voor een nieuwe ver gunning voor het met de hand vissen op kokkels in de Ooster schelde. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit weigert Blok een vergun ning omdat hij niet aan een aan tal eisen voldoet. Zo heeft Blok volgens LNV niet keihard aange toond dat hij in 1995 en 1996 voldoende inkomen heeft ge haald uit de opbrengsten van het handmatig kokkelvissen. Blok en zijn raadsman bena drukten deze week tijdens de rechtszitting bij de Raad van State dat LNV de inkomenscij- fers verkeerd heeft begrepen. In 1995 verdiende Blok volgens LNV 20.000 euro met kokkelvis sen en in 1996 6700 euro. LNV staat op het standpunt dat Blok alleen voor een kokkelvisvergun ning in aanmerking was geko men als hij in 1996 minimaal 8600 had verdiend. Blok noem de cle cijfers onzinnig. „Om in 2003 een kokkelvisvergunning te krijgen moest ik kunnen aan tonen dat ik tussen 1989 en 2000 voldoende inkomen heb ver diend met het handmatig kok- klevissen. LNV richt zich nu op de jaren tussen 1996 en 1999, toen kokkelvissen op de Ooster schelde en in de Waddenzee gro tendeels verboden was", zei Blok. Staatsraad F. Zwart keek ervan op toen hij hoorde dat Blok in 1996 niet mechanisch op kok kels heeft gevist. „Betekent dat dat een groot deel van de omzet van dat jaar uit handmatig kok kelvissen is verdiend", vroeg de staatsraad. Blok, die een accoun tant had meegenomen, beaamde dat en zei dat zijn totale kokkel- visomzet in 1996 op 66.000 euro geschat moet worden. Woord voerder K. de Jonge van LNV trok dat bedrag in twijfel. „Blok heeft in 1996 immers ook geld verdiend met de handel in kok kels." De Raad van State mag de komende weken in de boek houding van Blok duiken om te bepalen of hij alsnog in aanmer king voor een kokkelvisvergun ning komt. Uitspraak volgt. zaterdag 22 en zondag 23 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden: s Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers: v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Heinkenszand e. o.: vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenprak tijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsen praktijk Bergen op Zoom. Paraselsus- Iaan2,tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. Edomskis, Biezelingsestraat 18, Kapelle, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: M C. van Anrooij, Hoofdstraat 22. Kortgene, tel (0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance: Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekendspreekuur Poortvliet, Kalfs- damseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Botermarkt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Aliévo tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31