PZC Kabinet herstelt koopkracht iets Reclame op tv wegzappen kost geld Productiehuis in Zeeland voor professioneel theater Oproer in Nepal groeit Auto Van Hoof botst met Kamer over Polen Huisdier maakt kind gelukkiger PZC Ctü> Hofstadgroep op zwart zaad gezet Natuurherstel moet al op agenda Minister wil eind aan processen Ruime zege Ajax alPmËS"555530" Weduwen krijgen extra compensatie Energielabel voor huizen middag 1 Hefig met zonnige perioden en warm. i jiyakke tot matige oostenwind. Maximumtemperatuur 17 tot 20 graden. 248e jaargang no. 94 vrijdag 21 april 2006 los nummer 1,25 MAANDMENU 23,50 Helemaal gek van VW Sambabus De ministers Bot en Zalm hebben ervoor gezorgd dat alle financiële tegoeden en middelen van de Hofstad groep zijn bevroren. Leden van de organisatie mogen niet meer beleggen en geen leningen en verzekeringen meer afsluiten. Dat blijkt uit de sanctiere geling terroris me 2006. Natuurorganisaties willen dat nu al locaties worden aan gewezen voor natuurcompensatie als de derde verdieping van de Westerschelde dat nodig maakt. Dat na tuurherstel zou bovenop de al afgesproken 600 hectare nieuw natuurgebied moeten komen. Minister Veerman (Landbouw) wil dat de milieubeweging en de visserijsector hun geschillen niet meer steeds voor de rechter uitvechten, maar door overleg tot een oplossing komen. Dat gaat hij de milieuclubs volgende week duidelijk maken. Ajax heeft in de eerste van twee play-offs met 3-0 ge wonnen van Feyenoord. Zondag volgt de return in Rotterdam. De winnaar van beide duels speelt tegen FC Gro ningen of AZ om een plaats in de voorronde van de Champions League. De Groningers verdedigen in Alkmaar een 3-1-voor- sprong. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Gezondheid: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 1113, 15, 16 en 17; Sport: 18,19 en 21Re dactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25 door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Oost-Europese werknemers mogen na 1 mei al leen hier komen werken als zij geen baan van een Nederlander inpikken. Een Kamermeerder heid van in elk geval regerings partij CDA en PvdA eist dat hierop getoetst blijft worden. Als staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken) dat niet hand haaft. dan dwingen zij hem daar toe via een motie. Dat bleek gis teren in het Kamerdebat met Van Hoof over de toelating van Oost-Europese werknemers. Het kabinet wil de grenzen per 1 januari 2007 opengooien voor Polen en andere Oost-Europea nen uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie. Zij kunnen hier dan komen werken zonder beperkingen. Nu moet een werk- gever nog aantonen dat hij voor de invulling van een vacature geen Nederlander kon vinden voordat hij bijvoorbeeld een Pool in dienst neemt, de 'ar- beidsmarkttoets'. Die toets wil Van Hoof al per 1 mei afschaf fen om het voor werkgevers makkelijker te maken een Pool in te huren voordat de grenzen straks open gaan. GPD (Advertentie) (posllbantreteningnummer: Kijk op YMw.pic.nl/abonneren, bel gratis Ob'OO - 0231231 ol stuur tieie bon naai PZC. afdeling Ie7etsservice Antvmordnummer 213. <H60 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste ;es maanden geen proelabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,551*. (U per kwartaal met automatische incasso 59.751" D per jaar met automatische incasso 229.20)* met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland joorPeet Vogels aiApvan den Berg DEN HAAG - Het kabinet heeft een akkoord bereikt over de verbetering van de koopkracht voor dit jaar. Dat heeft minister Zalm van Financiën gisteravond bekendgemaakt na overleg niet premier Balkenende en andere kopstukken van het kabinet. DEN HAAG - Huizen en gebou wen in Nederland moeten over een aantal jaar een energielabel hebben. Dat betekent dat de ge bouwen moeten zijn gekeurd op hun energiezuinigheid. Minister Dekker van Volkshuis vesting wil de regels vanaf vol gend jaar laten ingaan. Het pu bliek krijgt vervolgens pas na een aantal jaar met het label te maken. De controleurs die de panden onderzoeken moeten eerst nog worden opgeleid. Zij keven ook tips. Een burger moet zijn pand laten keuren als hij het wil verkopen dan wel verhuren. ANP Nadere bijzonderheden over het akkoord - waarmee een extra uitgave van zo'n 750 miljoen eu ro zou zijn gemoeid - volgen van middag als het voltallige kabi net erover heeft vergaderd. Naar verwachting krijgen voor al gepensioneerde rijksambtena ren (onder wie onderwijzers) en weduwen extra compensatie voor de hogere ziektekosten. Vo rige week werd bekend dat alle huishoudens een eenmalige kor ting van circa 50 euro krijgen op de (gestegen) energierekening. Verder valt de zorgtoeslag wat hoger uit dan was afgesproken. Het kabinet zal die toeslag niet terugbrengen tot de oorspronke lijke bedragen. Huishoudens Eerder op de dag bleek uit bere keningen van het Centraal Plan Bureau dat voor de meeste huis houdens de koopkracht al is ver beterd. Veel huishoudens die er op achteruitgaan behoeven geen compensatie, vindt het kabinet. Zo'n 5,1 miljoen van de 6,2 mil joen huishoudens houden meer geld over. Ouderen met een klein inkomen profiteren van de invoering van het nieuwe ziekte kostenstelsel. Deze groep hoeft niet gecompenseerd te worden. Alleen ouderen met een flink aanvullend pensioen, 200.000 huishoudens, zien hun koop kracht dalen. Bijna de helft van deze groep kreeg een bijdrage in de ziektekosten van de voormali ge werkgever. Die vervalt veel al. Voor gepensioneerden is de premie voor de nieuwe ziekte kostenpolis vaak ook hoger dan wat zij onder eerder betaalden. Andere groepen die er op achter uitgaan - alleen- en tweeverdie ners zonder kinderen en met re delijke inkomens - krijgen er hoogstwaarschijnlijk niets bij. Het gaat hierbij om 700.000 huishoudens. Zij profiteren niet van de afschaffing van de ziekte kostenpremie voor kinderen en verdienen te veel voor de zorg toeslag. De overige 200.000 huis houdens die er op achteruitgaan vormen een diverse groep. De verschillen in huishoudens die er op vooruitgaan zijn groot. De helft .van hen, 2,6 miljoen huishoudens, kan maximaal 2 procent meer besteden. Bijna een miljoen huishoudens ziet de koopkracht met meer dan 4 pro cent toenemen. Het gaat vooral om huishoudens, met kinderen, alleen.--en-tweeverdieners en ge pensioneerden met een laag in komen. De vooruitgang is te danken aan de invoering van de zorgtoeslag en de lastenverlichting, .zoals de afschaffing van een deel van de onroerendezaakbelasting, die het kabinet doorvoerde. In to taal gaat het om 3,5 miljard eu ro. GPD Kinderen die met een huisdier opgroeien ontwikkelen zich tot sociale mensen die zich meer dan gemid deld kunnen inleven in anderen. foto Anette Vlug/GPD door Dick Hofland UTRECHT - Kinderen hebben ltd veel baat bij een huisdier. Zij kunnen beter tegenslagen venverken en leren rekening te louden met anderen. Tot die tonclusie komt onderzoekster Nienke Endenburg van de Rijks- «niversiteit Utrecht, nadat zij leshonderd jongeren met een huisdier ruim acht jaar heeft ge volgd. Bent u de (leerling) Elektromonteur die Paree BV zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Het duurt weliswaar nog een jaar voordat alle resultaten van het onderzoek bekend zijn, maar zij durft al wel de conclu sie aan dat kinderen gelukkiger kunnen worden als zij een huis dier hebben. Niet eens zo zeer omdat een dier nooit tegensput tert, maar vooral omdat zij er steun aan hebben. Eerder bleek uit een Engels on derzoek dat minimaal een op de drie kinderen troost bij zijn huis- dier zoekt wanneer zij bang zijn of ruzie hebben met familiele den. Endenburg: „Vooral als de ouders gaan scheiden of als het slecht gaat op school, hebben kinderen veel steun aan een huisdier. Het maakt dan niet uit of het een hond, kat, hamster of goudvis is." De meeste kinder ziekenhuizen staan inmiddels toe dat er huisdieren over de vloer komen, omdat kinderen daar baat bij hebben. GPD door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er komt een productiehuis voor professio neel theater in Zeeland: Zeelan- dia geheten. Dat gaat twee voor stellingen per jaar produceren, die reizen langs theaters, dorps huizen en horecagelegenheden verspreid over de hele provin cie. Het initiatief komt van de orga nisatie van het Zeeland Nazo mer Festival (ZNF), dat jaar lijks in september zorgt voor vier voorstellingen op bijzonde re locaties in Zeeland. Het theaterproductiehuis wil sa menwerken met regisseurs, ac teurs, schrijvers, choreografen, componisten, vormgevers en beeldend kunstenaars die in Zee land willen werken en ideeën hebben voor een productie die specifiek op een Zeeuws publiek is gericht. Zij dienen zelf ideeën aan te dragen. De aanpak van het theaterpro ductiehuis is nadrukkelijker Zeeuws georiënteerd. „Dat ele ment zal veel sterker zijn", al dus ZNF-directeur R. van Me- ijel. „Bij het festival is de loca tie Zeeuws en vaak is het niet meer dan dat." Er wordt gewerkt met een begro ting van 350.000 eui'o per jaar. De verwachting is dat van zo wel het Fonds voor Amateur kunst en Podiumkunsten als de provincie een ton komt. Dow Be nelux in Terneuzen doneert als hoofdsponsor jaarlijks 25.000 euro. Recette- en sponsorinkom sten moeten de begroting slui tend maken. Elke productie wordt ongeveer 25 keer gespeeld, waarbij vooral ook kleine zalen en buurt- en dorpshuizen worden aange daan. Nog dit jaar moet de eer ste voorstelling in première gaan. door Henk van Weert EINDHOVEN - Televisiesta tions kunnen in de toekomst voorkomen dat kijkers naar een andere zender overschakelen als er een reclameblok begint. Ook het doorspoelen van reclames in opgenomen programma's kan technisch onmogelijk gemaakt worden. De kijker kan deze vorm van in grijpen afkopen door de zender of filmmaatschappij te betalen voor het passeren van de recla meblokken. De mogelijkheid is gebaseerd op een uitvinding van Philips, waar in de Verenigde Staten patent op is aange- In de VS is ophef ontstaan om dat dit gezien wordt als manipu latie van de kijker. Een woordvoerster van het Phi lips Patentbureau zei gister-en echter dat Philips de vinding niet in de eigen settopboxen zal opnemen, waarin de ontvangst van digitaal tv-signaal geregeld wordt. Philips is een grote pro ducent van zulke kastjes. Phi lips heeft volgens haar alleen een uitvinding willen doen, waar anderen - televisiesta tions, kabelmaatschappijen - te gen betaling van patentrechten van kunnen profiteren. Met het patent zijn rechten op toekom stig gebruik veilig gesteld. De uitvinding is op de toekomst gericht. In de huidige gewone anologe tv-ontvangst via een ka bel uit de muur is ingrijpen niet mogelijk. Steeds vaker wordt tv-signaal echter ontvangen via settopboxen, kastjes tussen de breedbandverbinding en de tv. Met software kunnen allerlei schakelingen en ingrepen ge daan worden. De Philips-vin- ding komt er op neer dat kijkers een keuze moeten maken tussen wel en niet betalen voor een re clamevrij programma. Een zen der kan de kijker die keus in beeld voorleggen op het moment dat een programma begint. Bezwaar Wie geen bezwaar heeft tegen re clame kan gratis doorkijken. Wie echter een reclamevrije film wenst te zien moet langs elektro nische weg een vergoeding beta len, precies zoals hij nu via zijn kastje ook betaalt voor een huur film. Zenders kunnen zo een dam opwerpen tegen de techni sche ontwikkeling dat straks re clame eenvoudig overgeslagen kan worden. Dat betekent een groot verlies aan inkomsten voor de zenders. Die bedreiging wordt actueler, omdat er al 'slimme' harddisc-recorders zijn die reclames automatisch ovei- slaan als de kijker dat zo inge steld heeft. Volgens de Philips-woordvoer- ster was het onderzoek bij Phi lips Research in Eindhoven in eerste instantie juist gericht op de mogelijkheid om blokken te negeren. Later is er een keus tus sen betalen en niet betalen bijge komen. Philips zegt geen enkele bedoe ling te hebben om kijkers dwars te zitten. GPD Een betoger roept leuzen tegen de koning over de hoofden van de politie heen. foto Ad rees Latif/RTR door Robert Bloemen en Aad Luymes KATHMANDU - Om een massa betoging van de oppositie te voorkomen, hebben de autoritei ten van Nepal een uitgaansver bod voor de hoofdstad Kathman- du verlengd. Het verbod, dat woensdag was afgekondigd, kon niet voorko men dat gisteren tienduizenden demonstranten tegen de autori tair regerende koning Gyanen- dra de straat opgingen. De op roerpolitie schoot zeker drie be togers dood. Zeker veertig men sen raakten gewond. De troepen vuurden ook traangasgranaten af. De betogers riepen leuzen als 'weg met koning Gyanendra, le ve de democratie'. Zij willen vandaag weer massaal tegen de monarchie demonstreren. Gyanendra heeft het parlement in 2002 opgeheven en vorig jaar de regering naar huis gestuurd. Sindsdien regeert hij het land als een alleenheerser. ANP/AFP pagina 4 monarchie aan basis crisis Nepal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1