Snel helderheid over kustplan PZC John kan mensen aanraken Aanleg historische haven Middelburg zeker jaar uitgesteld Palazzoli Huis gaat ook op huisbezoek Oud-wethouder vraagt Veere om daadkracht rond Zwakke Schakels (lijnenjager in Middelburg Jubileum Soho-sonde Fietskijkavond in Vlissingen agenda Gsm gestolen in Oost-Souburg Diefstal uit schoolgebouw Gewonde bij botsing Middelburg Portemonnee en gsm weggenomen Aanhouding in Vlissingen Motorrijder raakt rijbewijs kwijt weekenddiensten -/inrEdith Ramakers 0OMBURG - De gemeente feere moet het als een plicht lien om snel duidelijkheid te ge- lfn over de manier waarop de jusl van Zoutelande tot Dom ing versterkt wordt. Onderne- sers en bewoners moeten niet ijrlig jaar last hebben van plan- lenmakerij, waardoor ze niet Beer durven of mogen investe- Kn in hun onderneming of wo- jing. Die waarschuwing uitte g Houmes, oud-wethouder en Dffoner van Westkapelle gister- ivond in de speciale commissie- iergadering over de Zwakke Schakels. [oumes vond met zijn opmer- jng de Veerse commissieleden g het college van B en W aan ijn zijde. „We moeten helder ijn over de acute problemen", D. Holtkamp van de PrdA/GroenLinksfractie. vrijdag 21 april 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; laterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 I-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl Burgemeester R. van der Zwaag drong aan op voortvarendheid. „Sommige technische vragen kunnen we echt niet binnen een week beantwoorden, sommige zelfs niet binnen een jaar. Maar we moeten wel aangeven welke richting we inslaan. Het kust plan moet binnen een jaar gerea liseerd zijn." Houmes' waarschuwing kwam niet uit ,de lucht vallen. Hij her innerde aan de vorige dijkver sterking, die een deel van West kapelle 'op slot zette'. „Er mocht toen zelfs geen toiletge bouwtje afgebroken worden, om dat daardoor het dijklichaam zou verzwakken", zei hij. Het project Zwakke Schakels be strijkt in Veere de kustvakken die naar verwachting tussen 2006 en 2050 onveilig zouden worden. Het Rijk is verantwoor delijk voor de veiligheid, maar de kustgemeenten in het land moeten plannen bedenken hoe de veiligheid bereikt kan wor den. Daar staat ook financiering van het Rijk tegenover, als de ge meente hard kan maken, dat de aanpassingen leiden tot een vei liger woon- en leefomgeving. Voor Veex-e heeft het gebied van de Westkapelse Zeedijk, vanaf de Baaiweg tot het ijzeren toren tje, voorrang omdat daar vol gens berekeningen binnenkort al een ingreep noodzakelijk is. Zowel het college, als de com missieleden, de opgerichte denk tank, een projectgroep en belan- genoi'ganisaties, zijn daar voox- stander van een zeewaartse dijk- vei"breding, door het opspuiten van zand. Daardoor ontstaat een nieuw strand met mogelijk heden voor recreatie. Het idee van Staatsbosbeheer om de verbindingsweg tussen Westkapelle en Dombux-g op te offeren voor natuur, viel niet in de smaak. De Schelpweg moet voor de leefbaarheid van de twee kernen blijven bestaan. Voor het gebied tussen Zoutelan de en Westkapelle ziet de ge meenteraad voordelen voor de versterking van het toeris- tisch-recreatieve px-oduct. De verstei'king kan landinwaarts geregeld wox-den. De campings die er nu zijn, zouden 'duincam pings' kunnen worden. De commissieleden wijzen het idee af om de campings te ver plaatsen landinwaarts. De boulevard van Zoutelande kan een teiTassenboulevai'd wor den, die aantx-ekkelijk is voor toeristen. Die suggestie bracht inspreker K. Bierens naar vo ren. Hij verzocht namens de on dernemersverenigingen Westka pelle en Zoutelande en de beide dorpsx-aden, om de uitbouw van de huidige dijk te onderzoeken. Door de dijk te verlengen, zou de kracht van de golven afne men, waardoor de dijk nfet me ters hoger hoeft te worden. De Veerse gemeenteraad be paalt volgende week in de raads vergadering zijn standpunt over de Zwakke Sclxakels. jjjDDELBURG - Zelfs de meest isclusieve plezierjachten vallen je komende dagen in het niet de Loskade in Middelburg. Daar meert vanmiddag rond 15,30 uur eeix mijnenjager van iemarine aan. De Hr. Ms. Mid- idburg vaart zondag rond 13,00 uur de stad uit. De bemanning heeft honderden giro's ingezaxneld voor de Mid- Mburgse kinderboerderijDat keft ze al eens eerder gedaan. Decheque wox-dt vanmiddag om 15.30 uur overhandigd in het stadhuis. Morgen mogen belang eenden tussen 13.00 en 15.00 miraan boord een kijkje komen temen. Op het embleem van het schip staat de toren van het Mid delburgse wapen afgebeeld. Het i;binnen de marine traditie om mijnenvegers te vernoemen caar middelgiDte of kleine ha vensteden. De Middelburg toudt al sinds 1986 kustwate ren, havens en maritieme toe gangswegen vrij van mijnen. MIDDELBURG - Volkssterren- - nacht Philippus Lansbergen houdt vanavond een jubileuxn- ecstje rond de Soho-sonde. Die is dit voorjaar tien jaar operatio- p Dm 20.00 uur is er een lezing iver de ontdekkingen van Soho mover de zon. De lezing wordt ren uur later nog een keer gehou den door Jan Minderhout, die einexpert is. heen andere zaal van de ster renwacht aan de Herengracht in Middelburg houdt Erik te iroen uitleg over de Soho-son- en over de raket, waaiunee j werd gelanceerd. Voor elke zoeker is er een Nasa/Esa- ndenken en op www.lansber- ii.net kunnen belangstellen de sonde alvast als bouwmo- i downloaden. John Griekspoor (links) en zijn begeleider Ricardo Verhagen. „We hadden geen betex-e zwerver kunnen aanwijzen.'1 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het pimpen is gelukt. John Griekspoor heeft een nieuwe look, weet voortaan hoe hij zijn tafelbestek moet hantex'en, is in een helikopter naar sterrenrestaurants en sterrenhotels ge vlogen. Zijn kluisje en stalen bed bij het Witte Huis ruilde hij in voor 'de meest exclusieve flat aan de President Roose- veltlaan'. Alleen had justitie nog een re kening met hem te vereffenen. Krap twee maanden geleden zag het le ven van John Griekspoor er heel andei's uit. Half negen opstaan, de straat op, een biertje drinken op de boulevard. Was het goed weer, dan wandelde hij met zijn kameraden naar Middelburg en verkocht stx-aatkrantjes bij de Albert Heijn. Om negen uur 's avonds stond hij weer aan het luikje van de nachtop- vang. Eten, slapen en de volgende dag zou niet veel anders zijn. Tot er een EO-cameraploeg voor zijn neus stond. Of ze zijn leven mochten pimpen, voor het programma Fiks a li fe. Ja hoor, dat wilde John wel. Hij maakte de gekste dingen mee. En daar is hij nu nog een beetje beduusd van. „Het was overweldigend. Een x-oes. Die hotels waren geweldig, maar ik heb nog geen twee nachten geslapen. De rest van de tijd zat ik rechtop in bed." John staat op van zijn suède sofa, wag gelt naar de keuken en weer terug, en pakt een afstandsbediening van tafel. Een van de vele. „Allemaal gekregen. Ja, onvoorstelbaar. Ik heb gei'eden in een Corvette en ging met een helikopter recht omhoog, de lucht in. En dit huis. Mijn huis! Dat was lang geleden." Van de 45 nachten heeft John er maar acht doorgebracht. De rest zat hij in To- x'entijd. „Op een zondag belde de poli tie. Ik moest nog 37 dagen zitten, omdat ik een biex'tje had gedronken op straat. Ja, en de rechter nam ook nog een deel van een eerdere vooxwaax-delijke straf mee. Ik heb vreselijk gebaald." Een halve dag heeft John bij het Arse naal gewerkt. „Hij heeft een wandje be hangen bij Bambini", vertelt dix'ecteur Edgar Angelini. „En toen moest-ie de gevangenis in. Hij had er al voor ge waarschuwd tijdens het sollicitatiege- spx-ek. Vox-ige week donderdag kwam hij vrij. We hadden met hem afgespro ken dat hij dan terug mocht komen. Maandag zou hij weer beginnen. Ieder een was er, behalve John." Een paar dagen later kreeg Angelini een telefoontje van zijn begeleider, Ri cardo Vei'hagen. „Die vertelde dat John door zijn knieën was gegaan. Hij was niet meer in staat lichamelijk werk te doen. Zonde voor die man. Ook wij had den er zin in. Het geeft je toch een goed gevoel, dat je iets voor hem kunt beteke nen. Hij was ook heel opgewekt, zelfs .tegen het theatx-ale aan. Hij paste best in het Arsenaal. Maar ja, als je niet meer kunt werken, houdt het op." John zelf heeft er nog vertrouwen in. „De doktoren hebben wat fotootjes ge nomen en straks weet ik wat er mis is. Dan pak ik cle draad weer op. Want ik wil verder met mijn nieuwe leven." Oude leven Dat oude leven speelde zich af in Rotter dam. Daar woonde John in 'de meest cri minele burnt van de stad'. Hij deed zelf ook mee. Drinken, drugsdealen. „Mijn huis werd ontruimd en ik ging acht maanden de bak in. Toen belandde ik in Vlissingen, bij de stichting Door. Ik kwam in contact met Ricardo, met zijn stichting Meisje Sta Op. Hij wilde me helpen. Hij praatte met me. En hij meld de me aan voor het programma. Stie kem had hij me al eens ingefluisterd dat er een verx-assing aan zat te komen. Maar ja, dat mijn hele leven zou veran- deren, dat kon ik niet weten." Op zich is John niet zo heel veel vex-an- derd. Het is meer 'de week van zijn le ven', die indruk heeft gemaakt. En dat foto Lex de Meester hij nu een huis heeft. Maar John is even opgewekt als tevoren, verklapt Ricardo. „Hij brengt dat over op andex'e mensen, maar dat deed hij voorheen ook al. Hij heeft een vriend, die minder heroïne spuit als John in de buurt is. Hij praat met zijn vrienden uit het Witte Huis en het HKPD. Hij kan ze aanraken." Dus John heeft nog steeds dezelfde vrienden als voox'heen. Tussen de orchi deeën op de vensterbank staat een leeg halve literblik Euroshopper-bier. Die gaan er nog steeds goed in. „Altijd al. Maar ik zit niet in een foute scene. Ik heb junks in mijn kennissenkxïng, alco holverslaafden, maar ook gewone men sen. Ik laat iedereen in zijn waarde. Nee, ze zijn niet jaloers. Ze gunnen het me. Mijn broertje zei precies hetzelfde. Die was voxïge week hier. Ik herstel het contact met mijn familie. Nu nog mijn dochter, die ik drie jaar niet heb gezien. Ik denk dat dat ook wel goed komt." Ricardo knikt mee. Hij denkt ook dat het lukt. „Ik hoorde van zijn bx*oer dat John tot het laatst voor zijn moeder en grootmoeder heeft gezorgd. We hadden geen betere zwerver kunnen aanwijzen. Het praten met daklozen doet John nu als vrijwilligerswerk voor onze stich ting. Hij vertelt in onze kerk over wat hij heeft meegemaakt. Het is niet zo dat hij ineens kerkelijk is gewoi'den, maar hij komt gewoon. En dat is ook goed. Ik weet zeker dat Johns grootmoeder voor hem bidt, daarboven in de hemel." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het duurt nog zeker een jaar voordat aan de Middelburgse Korendijk histori sche schepexx kunxxen aanmeren. Het bestuur van watersportvere niging De Arne is verdeeld over het plan en raadpleegt van avond de leden. De Stichting ligplaatsen histori sche schepen lanceerde vorig jaar juni het idee om in de bin nenhaven aan de zijde van de Korendijk ligplaatsen te maken voor schepen die ten minste vijf tig jaar oud zijn, in oorspronke lijke staat verkeren, representa tief zijn voor het maritiem ex-f- goed en ingeschreven staan bij het nationaal register van vax-en- de monumenten. Aan het plan is in de tussenlig gende tien maanden niets veran derd, zegt seci-etai-is J. Springer In januari is wel ovexieg ge voerd met De Ax-ne. Het bestuur van de watersportvereniging, die ook de Middelburgse jacht haven beheert, had al bij de pre sentatie van het plan twijfels over met name de veiligheid. Spiïnger wacht nog op een reac tie van De Arme. Die kan snel ko men, want de leden hebben van avond de eerste van hun twee VLISSINGEN - Bij het politie bureau in Vlissingen wordt maandag een fietsenkijkavond gehouden. Tussen 19.00 en 20.00 uur kunnen belangstellenden te r-echt bij de ingang aan de Mo lenstraat. jaarlijkse ledenvergaderingen. Afhankelijk van de x-eactie van de leden, wordt de stichting uit genodigd om op de eerstvolgen de ledenvergadering, komend najaar, een px-esentatie te geven, zegt secretaris A. Huurman. Het bestuur van De Ax-ne heeft nog steeds geen eensluidend oor deel over de historische haven, ver-klaart Huurman. „Aan de ene kant vinden we het best een leuk initiatief. Veel van onze le den houden natuuxiijk ook van oude schepen. Het is mooi om die in de Middelburgse haven te zien liggen. Maar wij zijn ook huiverig, omdat de schepen in de binnenhaven komen. Dat be tekent dat ze achei-uit door de jachthaven moeten. Dat lijkt ons niet veilig." Als zo'n schip even uit koers raakt, kan het meteen in aanvaring komen met de jachten die er liggen, verdui- delijkt de secx-etaris. Humman woont zelf ook aan de Koren dijk. Als bewoner heeft hij al evenzeer een tweeslachtige hou ding ten aanzien van het plan; mooi om die schepen voor zijn deur te zien liggen, maar er zul len op de kade ook voorzienin gen nodig zijn en er ontstaat meer activiteit voor zijn deur. Begrip Secx-etax-is Springer van de Stichting ligplaatsen histori sche schepen heeft begrip voor de twijfels. Anderzijds wijst hij erop dat twee andere locaties die zijn onderzocht, nog nadeli ger zijn voor De Arne, omdat daarbij ligplaatsen voor jachten verloren zouden gaan. Het Prins Hendrikdok is afgevallen, om dat dat achter de Beatrixbrug ligt. Dat is een vaste bx-ug en die zou dus vervangen moeten wor- STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur: Ha tha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker. OOST-SOUBURG - In de kleedkamer van een sportvex*- eniging in de Spoorstraat in Oost-Souburg is \yoensdag tussen 19.00 en 20.00 uur een gsm gestolen. De telefoon, waairvan de waarde onbekend is, werd een uit jaszak weg genomen. MIDDELBURG - In de kleedruimte van een schoolge bouw in Middelburg zijn woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur twee portemonnees en een hoxioge gestolen. In beide pox-temormees zaten enkele eux-o's en persoonlijke papie ren. De waarde van het hox-loge is niet bekend. MIDDELBURG - Op de kruising Philippus Lansbergensti-aat/Oude Vlissingseweg in Middelburg vond gistermiddag x-ond half drie een aanrijding plaats. Bij het ongeluk x-aakte een 52-jarige Middelburgse fietser gewond. De man reed over de Philippus Lansbergenstx-aat, komen de uit de richting van de Hans Lipperheystraat. Hij ver leende op de kruising geen voox-rang aan een van rechts komende zestienjarige bromfietser uit de gemeente Veex-e. De fietser liep een hoofdwond op en had pijn aan zijn arm en schouder. Hij is ovei-gebx-acht naar het ziekenhuis in Vlissingen. MIDDELBURG - Op een speelveldje aan de Koninginne- laan in Middelburg zijn gistex-en tussen 11.00 en 12.00 uur een gsm en een pox-temonnee gestolen. De eigenaar, een veertienjarige Middelburger, was met en kele anderen op het veld. Zij hadden hun tassen, jassen en andere spullen bij elkaar gelegd. In een onbewaakt ogen blik wex-den de portemonnee, met daarin wat kleingeld en persoonlijke papieren, en de gsm, waarvan de waax-de niet bekend is, gestolen. VLISSINGEN - Een 45-jarige Vlissinger is gisteravond x-ond acht uur op de Kleine Max-kt in Vlissingen aangehou den. De man verstoorde, onder invloed van alcohol, de openba re oirde en begon te roepen en te fluiten toen hij enkele agenten op de fiets zag rijden. Toen hij door hen op zijn gedrag wex-d aangespx-oken begon hij te schelden. Hij werd daarop aangehouden en ingesloten voor het in dron- kenschap verstoren van de openbare ox-de en belediging van ambtenax-en in functie. KRABBENDIJKE - Een 59-jarige motorrijder uit Putte is gisterexx op de N289 bij Krabbendijke zijn rijbewijs kwijt geraakt. Tijdens een video-surveillance reed de man met een snelheid 160 kilometer per uur, waar honderd kilome ter per uur was toegestaan. Op het weggedeelte waar tach tig de maximumsnelheid was, haalde hij een snelheid van 130 kilometer. Hij moest zijn rijbewijs meteen inleveren. zaterdag 22 en zondag 23 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Tandartsen Walcheren D. Posthumus, Roozenburglaan 14, Mid delburg tel. (0118) 628420. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22,00 uur: M. Snoep, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel.(0118)410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18,00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. door Wendy de Jong den door een beweegbare brug om de schepen te kunnen laten passeren. Spx-inger hoopt dat de gemeenteraad van Middelbux-g nog voor de zomer een besluit neemt over de aanleg van de lig plaatsen. „Dan kunnen we in het najaar beginnen met de aan passingen aan de kade. Er moe ten kabels, leidingen en een riool worden aangelegd. Voor dat we de ligplaatsen in gebnxik kunnen nemen, is het dan wel het voorjaar van 2007." OOST-SOUBURG - Het Palaz zoli Huis in Oost-Soubxxrg gaat vanaf mei ook huisbezoeken ver zorgen. Daarnaast breidt het zijn dienstverlening uit met een wandelgroep en een tweede ont moetingsbijeenkomst. Het Palazzoli Huis, steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten, geeft hiermee gehoor aan de vraag naar deze activitei ten. „We merkten dat er gere geld vraag was naar zowel de huisbezoeken als de wandel groep", zegt coördinator C. Geij- sen. De huisbezoeken zijn bedoeld voor (ex-)kankerpatiënten, hun naasten en nabestaanden. Vrij willigers van Palazzoli gaan bij mensen thuis langs om over de ervaxing met kanker te praten. Het eerste gesprek is vooral be doeld als kennismaking. Daarna is het de bedoeling dat de vrij williger eens in de twee, dxie we ken ongeveer een uur komt pra ten. „Mensen kunnen om een huisbe zoek vx-agen omdat ze zelf fysiek niet in staat zijn om naar ons toe te komen of omdat ze geen vervoer hebben, maar ook om dat ze het moeilijk vinden om naar ons toe te komen. Door die huisbezoeken te organiseren pro- bei'en we de drempel te verla gen", zegt Geijsen. Na vijf bezoe ken proberen de vrijwilligers mensen die in staat zijn om zelf te komen, uit te nodigen om voortaan zelf naar het Palazzoli Huis toe te komen. De wandelgroep is in het leven geroepen, omdat er veel vraag naar was. Vooral mannen toon den intex-esse. „Die willen liever iets gaan doen. Ze praten vaak wat minder makkelijk dan vx~ou- wen", zegt Geijsen. De wandel groep wordt begeleid door een (natuin')gids die elke tweede donderdag van de maand een an derhalf uur dui'ende wandeling zal uitstippelen. Een tweede ontmoetingsbijeen komst is volgens de coördinator nodig omdat de belangstelling voor de bestaande bijeenkomst vrij'groot is. „Een tweede bijeenkomst is zin vol omdat het met een grote groep moeilijker is om aan ieder een voldoende aandacht te beste den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13