■srn 0118-448 448 'Achter de geraniums' geen optie voor Zeeuwse senioren Thuiszorg nodig op Walcheren? De zorg in Zeeuws-Vlaanderen: u bent in goede handen! Op onze website www.zorg8nzeeuwsvlaanderen.nl vindt u allerlei informatie over de zorginstellingen in de regio Zeeuws-Vlaanderen. voor een aanvraagformulier, voorlichting en bemiddeling 'ooral ais we het overzichtelijker kunnen moken denken graag in hokjes balans f R V Stichting Thuiszorg Nederland. (STN) Kantoor: Gezondheidscentrum De Pijlers, Van Dusseldorpstraat 11 4461 LT Goes. Telefoon: 0113- 229003 Website: www.stngoes.nl STN biedt verzorging en verpleging, huishoudelijke verzorging en gespecialiseerde verzorging aan huis op uw voorkeurs-momenten. Eveneens is er een kinderwijkteam, bestaande uit kinderverpleegkundigen, dat gespecialiseerde verpleegkundige en pedagogische hulp geeft aan kinderen in de thuissituatie in heel Zeeland en West-Brabant. Wij beschikken o.a. over een hulpmiddelenconsulent, CVA consulente wondverzorgingsspecialiste, een stomaverpleegkundige en een incontinentiespecialiste. STN is 24 uur per dag telefonisch bereikbaar en heeft altijd een verpleegkundige beschikbaar voor acute zorg. Ook tijdens de nacht. Bel Stichting Werkt voor Ouderen OF BEZOEK ONZE WEBSITE: www.werktvoQrouderen_.jil Thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen Bekend van onder andere Ter Reede, De Zoute Viever. Scheldehof, Sint Willibrord, Theo van Doesburg, De Gouwe Tuyn, Vredehoflaan en Nieuw Bachtenpoorte. 'V Óók erkende thuiszorgorganisatie. |vfz4 uurs zorg: verzorging, verpleging, huishoudelijke hulp en maaltijdservice. vfAl honderden klanten op Walcheren stichting werkt voor Ouderen Thuiszorg van Werkt voor Ouderen: dat werkt. Voor inlichtingen: voorlichtina@zzv.nl of 0115 688576 Mevrouw Lagerwei is de jongste niet meer en gebruikt zicht kwijtraken. Ze ziet door de pillen het bos niet meer, cijnen moeten tenslotte goed hun werk doen en daarom behoorlijk wat medicijnen. Onlangs zijn er zelfs een aantal zegt ze. Haar apotheker heeft daarom speciaal voor haar moeten we ze goed gebruiken. Op een veilige manier, metzo nieuwe voorgeschreven. Ze slikt nu zo'n acht verschil- een innameschema op maat gemaakt. Dat helpt mevrouw weinig mogelijk bijwerkingen en op het juiste tijdstip. Uw lende pillen per dag. Tja, en dan kun je af en toe het over- Lagerwei haar medicijnen goed te blijven innemen. Medi- apothekerhelptudaarbij.Zoalshethoort.www.apotheek.nl MEDICIINEN WERKEN BETER DANKZIJ UW APOTHEKER Uw apotheker: Apotheek Axel mw.V Gelderland - mw. C. Baes-Mii' Apotheek Breskens ruw. I.U. van Dalen-Schreiier - E N E de Caluwe Apotheek Cornu Cervi S.Ch. Klaassen - Apotheek Dauwendaele P.H.M. Ballus - Apotheek de Goese Polder A. van der Leden Apotheek de Singel WR. Liezenga - Apotheek Dirksland W.J M Grul|thui|son Apotheek Hnmann R.C. TioiTiesson Apothook Hulst mw.A.I.M Janssen:. Apotheek Hummelen B.J. van Impelen - Apotheek Kloosterzande-Zaamslag A J.A.M. Wlllemse - Apotheek Menheerse B C FM. van den Aorson Apotheek Oostburg I.A.W.M. von de Gom Apothook Oostburg rnw.A Vnnsovonnnl Apothook Ouddorp H Vissering Apothook Ponuwonburg mw. J van Asporon-do Schipper - Apothook Popegaaienburg J. Wormeester - Apotheek de Pijlers B UoIVuki Apothook Roljnaort mwO.M.L. Duonnckx - Apothook Itingollng D.E Vos - Apothook Souburg O l L.istdrupor Apothook St. Jorin A..J.( I. >iApothook Slromonwljk 't Zandm.-, C. BnipMlo MP Sclvv.lgommnn Apothook van do Sando J L. Wenlzed Donderdag 20 april 2006 We kunnen er niet omheen: Zeeland vergrijst Zo'n 30 procent van de bevolking is 55+ en dat percentage zal de komende jaren alleen maar toenemen. Maar dat wil niet zeggen dat Zeeland aan het indutten is. De Zeeuwse senioren zijn actief op tal van fronten, van sport tot sociaal werk, voor jong en oud. Bejaarden. Ouden van dagen. Woorden waar mee we nog niet eens zo heel lang geleden onze oudere medemens bedoelden. Daarmee werd hen een stoffig imago opgeplakt, dat beelden opriep van uitgerangeerde, aftakelende oudjes die hun dagen sleten in benauwde bejaardenhuizen. Langzaam drong het tot de samenleving door dat het anders kon en moest. Niet alleen omdat het ouderen beleid onbetaalbaar dreigde te worden, maar ook doordat de ouderen onder ons zich niet langer als overbodig in de hoek wensten te laten duwen. Een nieuwe term, die respect en waardering uitspreekt voor de ouderen in onze samenleving deed zijn intre de: senioren. De senioren van nu staan als het even kan zolang mogelijk in het volle leven, zijn actief op de meest uiteenlopende gebieden en denken daarbij bepaald niet alleen aan zichzelf: de diverse steunpun ten voor vrijwilligers kunnen putten uit een groot aan tal enthousiaste 55-plussers. Gezond en actief ouder worden willen we natuurlijk allemaal. Maar daar moet je wel wat voor doen. Gezond eten bijvoorbeeld, en voldoende bewegen. Aanvullend neemt de overheid maatregelen die senio ren in staat moeten stellen zolang mogelijk een vol- Steun en toeverlaat voor jongeren Ank Buys (nog net geen 55) is vrijwilligster en gastvrouw bij Humanitas. Zij biedt jongeren in vaak schrijnende probleemsitua ties de helpende hand en fungeert als maatje. "In het inloophuis maak ik samen met 'mijn' jongeren een warme maaltijd klaar en biedt hun een luisterend oor." Ank ondersteunt ook ex-psychia trische patiënten van Emergis. "Samen met hen doe ik heel gewone, dagelijkse dingen, buiten het hulpverleningscircuit: de hond uitlaten, naar de bioscoop gaan. Mijn belangrijkste drijfveer is het contact van mens tot mens." waardig, zelfstandig leven te leiden. Dat vereist onder meer het op peil houden van de inkomens en de beschikbaarheid van passende huisvesting. Verder moeten senioren zich veilig kunnen voelen in hun omgeving en de beschikking hebben over voldoende zorg. Met name de jongere senioren zijn, logisch ook, uitstekend in staat om het zichzelf naar de zin te maken. Voor oudere senioren is het vaak lastiger om hun weg te vinden in onze snelle samenleving. Een hel pende hand, zoals die van de afdeling Ouderenwerk van SMWO Welzijn, is dan welkom. Jan Priem is oude- renwerker in Goes. Met het merendeel van de senioren gaat het goed, vertelt hij, maar er zijn ook uitgesproken kwetsbare groepen. "We hebben het dan over oude ren met een laag inkomen, of met een slechte lichame lijke of geestelijke gezondheid. Ook hoogbejaarden en alleenstaanden behoeven extra aandacht. Het Ouderenwerk voorziet senioren van allerhande infor matie en advies. Zo is er de Vraagbaak Ouderen voor Ouderen, die hulp biedt op administratief gebied. Ook verzorgen we valpreventie-activiteiten, kookcursussen voor mannen vanaf 55 jaar, een opfriscursus rijvaardig heid en een scootmobielcursus. En dan is er ook nog onze 55+ Kalender, die goed gevuld is met creatieve, sportieve en culturele activiteiten." Bewegen Bewegen is belangrijk, of je nu junior of senior bent. Het houdt je fit, je bouwt er conditie mee op en chronische ziekten krijgen minder kans. Minstens zo belangrijk zijn de sociale contacten die je ermee opdoet. De vele honderden Zeeuwse sportclubs hebben talloze 55-plussers op hun ledenlijst, die vaak ook nog allerlei bestuurlijke taken op zich nemen. Maar ook van overheidswege worden er diverse sportieve initiatieven ontwikkeld. Neem de projecten GALM en SCALA van SMWO, die senioren in Goes en de omliggende dorpen de gelegenheid bieden (weer) werk te maken van hun fysieke condi tie. SCALA richt zich daarbij specifiek op mensen met een chronische aandoening of lichamelijke han dicap. Beide projecten gaan van start met een fitheidstest, in Sportpunt Zeeland. Kracht en lenig heid, maar ook reactie- en uithoudingsvermogen worden gemeten. Elke deelnemer kan zijn bloed druk, lengte en gewicht laten vaststellen. Wie vragen heeft kan deze stellen aan een aanwezige arts. Na de test kan men zich aanmelden voor een afwisselend sport- en beweegprogramma van 10 weken. Kern van de zaak is dat bewegen niet alleen gezond, maar ook gezellig is. Oude glorie herleeft Voormalig procesoperator John Polfliet (61) stort zich elke dinsdag op de restauratie van beurtvaarder Frans Naerebout, een robuuste schuit uit 1926. De boot is aangekocht door Stichting Traditioneel Varend Zeeland en onder gaat een stevige verbouwing. Samen met anderen brengt John de Frans Naerebout terug in zijn oorspronkelijke staat. De boot fungeerde ooit name lijk ook nog als kokkeljager en werd daartoe drastisch verbouwd. De man nen genieten met volle teugen van de, toch wel'zware, klus. "Niet alleen herstellen we een stukje historie in oude glorie, het is ook erg gezellig. Trouwens: we kunnen nog wél wat handige handen gebruiken. We zijn te bereiken op telefoonnummer 0113 312948." Ouderen voor Ouderen Het klinkt onwaarschijnlijk, maar je hebt ze: mensen die met plezier officiële formulie ren invullen. Leen van Zon (61) is zo iemand. Hij is actief voor de Vraagbaak Ouderen voor Ouderen en helpt menig oudere met diens papierwinkel. "Ik werkte vroeger voor Shell, had daarnaast bestuursfuncties en zette na mijn pensionering een camping op in de Ardennen. Ik hou ervan officiële stuk ken na te pluizen en uit regelingen te halen wat erin zit. Het is fijn om daar ook anderen mee te kunnen helpen." Voorlezen in de bieb Suzan Telle (61) leest al 14 jaar elke woensdagmiddag voor aan kinderen t/m 8 jaar, in de Goese bibliotheek. Ook is ze betrokken bij vrijwilli- gersproject 50+ Leest Voor. "Dit is zulk heerlijk werk! De aandacht van die kleintjes, hun oprechte interesse en aanhankelijk heid. Meestal lees ik een prentenboek voor, met mooie illustraties die ik kan laten zien. Ik blijf dit doen zolang ik kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67