Maaltijdpuzzel wint communicatieprijs Het beste van twee werelden In de rolstoeltuin balans ROLSTOEL NODIG? Sjs&v a 'Charmant, creatief vormgegeven en sluit perfect aan bij de doelgroep!' Met deze loftuiting van de jury sleepte de 'Maaltijdpuzzel' begin januari de communicatieprijs Midden-Brabant categorie 'Creatief' in de wacht. Donderdag 20 april 2006 Het idee voor de Maaltijdpuzzel is ontstaan binnen Stichting Amarant. De organisatie die ondersteuning en begeleiding biedt aan per sonen met een verstandelijke beperking in Midden en West-Brabant. Femke van de Pas - logopedist/autis- meconsulent - was nauw betrokken bij de totstandko ming. "Steeds vaker werden begeleiders geconfron teerd met het probleem, dat cliënten maar moeilijk konden kiezen uit de verschillende maaltijden die aan geboden werden. Het gesproken/geschreven woord zegt een aantal van hen maar weinig. Hierdoor kreeg het keukenpersoneel geregeld de meest vreemde verzoeken onder ogen. Ook Facilitaire Zaken erkende Een doeltreffende, visuele ondersteuning, waardoor mensen met een verstandelijke beperking beter in staat zijn tot de keuze van een maaltijd. dit probleem. Er is vervolgens een projectgroep opgericht - waarin naast een drietal personen van Amarant tevens enkele enthousiaste studenten van de opleiding SPH in Breda vertegenwoordigd waren - die middels enquêtes de behoeften geïnventariseerd heeft, wat uiteindelijk dus heeft geleid tot de ontwik keling van de Maaltijdpuzzel." Het resultaat is verbluffend. Een doeltreffende en visuele ondersteuning, waardoor mensen met een verstandelijke beperking zelfstandig kunnen kiezen uit maaltijden. De Maaltijdpuzzel bestaat uit 166 stuk ken - voorzien van realistische foto's - waarmee de cli ënt zijn eigen maaltijd 'puzzelt' en laat zien wat hij graag eten wil. "Nu hij weet welk concept er achter een woord hangt, zal er ongetwijfeld een bewustere keuze gemaakt worden," legt Femke van de Pas als belangrijkste voordeel op tafel. Een heel stuk inzichtelijker Ook Marie-Claire van der Meijs, persoonlijk begelei der 'Thomas van Aquinostraat' te Tilburg - een woon voorziening voor mensen met een verstandelijke beperking - heeft dit grote voordeel in de praktijk reeds ondervonden. "Bloemkool, witte kool, savooi enkool, broccoli of sperziebonen; zonder illustratie zegt het sommige bewoners niets. Je leest ze dan de menukaart voor, maar meer dan eens wordt het laat ste wat je gezegd hebt herhaald. Op het moment dat ze die puzzelstukken voor zich zien, wordt het al een heel stuk inzichtelijker. Een plaatje zegt in zo'n geval meer dan een praatje." Stichting Amarant heeft dus dé oplossing gevonden voor een groep bewoners, die problemen heeft op basis van het gesproken/geschreven woord een keuze te maken voor een volwaardige maaltijd. Met de Maaltijdpuzzel heeft zij bereikt, dat cliënten tot meer autonomie komen. De vele voordelen worden ook door derden erkend, want inmiddels is de Maaltijdpuzzel al door heel wat verzorgingshuizen, verpleeghuizen en thuiswonende cliënten door het hele land aangeschaft. Voor hen maakt het de vraag 'Wat eet ik vandaag?' alvast een stuk gemakkelijker! De kinderen de deur uit en dus meer financiële speelruimte, eindelijk eens tijd voor zichzelf en een sterk verlangen naar zelfontplooiing: ziedaar de gemiddelde hedendaagse 55-plusser. Reizen staat bovenaan het verlanglijstje, maar dan wel anders dan anders. Het eerste reisbu reau voor babyboomers ging onlangs van start. En trouwens: wat dacht u van wonen in het zonnige zuiden? De reismarkt voor Nederlanders van 55 jaar en ouder is kerngezond en groeit als kool: de genera tie zogeheten babyboomers - geboren vlak na de oor log en verantwoordelijk voor de wederopbouw van Nederland - heeft tijd, geld en zin om te reizen. Het reisaanbod is groot genoeg en touroperators doen goede zaken. Toch vinden veel 55-plussers het niet altijd eenvoudig om een reisbestemming te vinden die perfect aansluit op hun wensen. Meerdere kamers zijn, nu de kinderen niet meer meegaan, onnodig. Rumoerige campings, met maximaal een halve meter tussen de eigen tent en die van de buurman en toi letten die schreeuwen om een borstel, zijn ook een gepasseerd station. En voor een seniorengroepsreis is het nog veel te vroeg. Ambiance Travel in Den Haag is het eerste (inter- netjreisbureau in Nederland dat zich specifiek richt op de wensen van 55-plussers. Directeur Ruud de Meer: "Onze klanten willen comfort, karakter, authenticiteit en waar voor hun geld. Op onze website vindt de bezoeker geen onpersoonlijke hotels, maar uitslui- Reizende 55-plusser wil authenticiteit, comfort en waar voor zijn geld charme. Die zijn er volop in landen als Spanje, Italië en Ierland, maar je moet ze wel weten te vinden. Onze site biedt een ruime selectie kastelen, haciënda's, paleizen en landhuizen. Het voordeel van Ambiance Travel is dat de klant niet het hele internet hoeft af te schuimen, maar direct een flink aantal unieke moge lijkheden aangeboden krijgt." Zeeland-Portugal-Zeeland Frans en Leentje Barwegen uit Vlissingen pakten het, toen Frans ging vutten, weer heel anders aan. Het voorjaar en de zomer brengen zij gedeeltelijk door in hun zomer huis op het Portugese platteland. Niet dat dat zo gepland was: na 60 jaar in Den Helder gewoond te heb ben, wilden ze zich eigenlijk vesti gen op Walcheren. Maar tijdens een bezoek aan vrienden in Portugal werden ze op slag verliefd op het land van de fado. "De Portugese gemoedelijkheid, de voor ons totaal nieuwe cultuur en het rijke histori sche verleden spraken ons onmiddellijk aan", vertelt Leentje. "We kochten dus geen huis in Zeeland, maar lieten er een bouwen In Portugal. Nu hobbon we er ons eigen paleisje, gebouwd door mensen uit 'ons' dorp, met een heerlijke tuin vol inheemse planten en bomen. De ontspannen levensstijl is zo verrukkelijk, om nog maar te zwijgen van het klimaat." In de herfst en de winter genieten Frans en Leentje van hun ande re thuis, een gezellig huurappartement in hartje Vlissingen. Want het directe contact met familie en vrienden in Nederland, maar ook de boulevard en de Westerschelde willen ze voor geen goud missen. Frans: "In de winter is het midden van Portugal kil en vochtig. En we houden van het najaar in Nederland. We zeggen wel eens: wij hebben ,het beste van twee werelden." Frans en Leentje Barwegen: "wij hebben het beste van I twee werelden." Donderdag 20 april 2006 Marriëtte Koppe. bestaat nu twee jaar en is een parcours waarop je op de openbare weg leert rijden. Die rijvaardigheid is een vereiste. Zonder dat bewijs schrijft de WVG geen scootmobiel voor. Door de bank genomen zijn drie lessen van een half uur afdoende om de scootmobiel onder de knie te krijgen, legt Van der Zon uit. Maar sommigen leren het nooit. En die mogen dan ook niet in een scootmo biel rijden. Te gevaarlijk, aldus van der Zon. Voor zichzelf, maar ook voor anderen het verkeer. Maar Mariëtte, daar heeft-ie wel vertrouwen in. Hij loopt naast haar en geeft de weg aan die ze moet volgen. Bij een scherpe bocht gaat het mis. Ze rijdt tegen de stoeprand op omdat ze de bocht te ruim in ging. Achteruit en opnieuw. Dan gaat het goed en vervolgt ze haar weg, ze stuurt haar scootmobiel onder meer door een grintbak. Van der Zon licht deze hindernis toe: 'Rijdt maar eens een opengebroken straat in, met veel zand. Daar moet je doorheen kunnen rijden en ook durven.' Vervolgens Rolstoelcentrale Roosendaal heeft voor iedere rolstoelgebruiker een passende rolstoel. Komt u net uit het ziekenhuis en bent u nog niet goed ter been? Bent u WVG-gerechtigd? Wilt u op vakantie maar is veel lopen te vermoeiend? Krijgt u een gehandicapte logé thuis? Wij regelen voor u de rolstoel die het beste bij u wensen past. Ook kunnen wij meerdere rolstoelen leveren voor bijvoorbeeld groepsreizen. Op aanvraag van revalidatie-artsen en ergo- en fysiotherapeuten worden door ons ook aanpassingen aan rolstoelen uitgevoerd. Wilt u meer weten over de mogelijkheden die wij u kunnen bieden? Bel of mail naar Rolstoelcentrale Roosendaal. Telefoon: 0165 - 560 300 E-mail: info@rolstoelcentrale.nl Scherpdeel 20a, 4703 RJ Roosendaal Open: ma t/m vr 09.30 - 16.00 uur Lunchpauze 12.00 - 12.30 uur Wie gehandicapt is en voor vervoer aangewezen op een scootmobiel, kan in Roosendaal op een speciaal parcours rijles krijgen. In weer en wind, want het zal niet de laatste keer zijn dat het hier regent. 'Draaien, draaien, draaien!' den. 'Ga je er schuin af, loop je de kans dat je voer tuig kantelt, legt Van der Zon uit, zeker met een scootmobiel met drie wielen. Een scootmobiel wil wel eens wiebelen, vertelt Van der Zon. Dan is het bijvoorbeeld handig wanneer je, net als Mariëttte, een motorrijbewijs hebt. Vooral dat motorrijbewijs komt me goed van pas, zegt ze. 'Ik ben gewend om te wiebelen, weet hoe ik mee moet geven met mijn lichaam. Je weet dat op te vangen. Dat is ook belangrijk bij het rijden in een scootmobiel.' Want er zijn er, vult Van'der Zon haar aan, die bijvoorbeeld te recht in hun scootmobiel zitten. Op het moment dat die persoon een helling neemt, valt ie plots achter over in de leuning wat instabiliteit kan geven. We leren onze cursisten dus ook de juiste zithouding aan. 'Kom, we gaan heilinkje trekken,'zegt van der Zon tegen zijn cursiste. "Maar ik heb geen handrem, zoals bij een auto,' verzucht Mariëtte. 'Nee, dat klopt,' grijnst Van der Zon. NL t Rijbewijs niet tegen de stoeprand te botsen. De Wouwseweg, noemt de instructeur het paadje. 'Je komt hier heel Roosendaal tegen, hoor, grapt hij. Het circuit kent ook nog bijvoorbeeld een spoorweg overgang, hellingen (een van 10 en een van 25%), scherpe bochten, oneffenheid in het wegdek en een brievenbus. 'We leren ze bijvoorbeeld echt door te rijden op die spoorwegovergang, anders komen ze in de rails vast te zitten met hun wielen.' Straatje keren Van der Zon geeft samen met Piet Luyckx, die de Rolstoelcentrale 25 jaar gele den oprichtte, de lessen. Ze zijn allebei vrijwilliger. Vorig jaar leidden ze ruim hon derd scootmobielrijders op. Mariëtte is blij dat ze in een scootmobiel leert rijden. 'Eindelijk weer zelfstandig vervoer,'verzucht ze blij. En kan ze, zonder hulp van anderen alleen eropuit. Na een auto-ongeluk waarbij haar tussenwervelschijf eruit schoot, kan ze nog maar moeizaam lopen. Ze was voor vervoer aangewezen op een rolstoel en afhanke lijk van iemand die haar duwen kon. Nu, als ze de les sen met goed gevolg aflegt, 'kan ik mezelf rijden.' Tijd voor file parkeren. Mariëtte gaat op de parkeer plaats van de Rolstoelcentrale haar scootmobiel achteruit insteken. 'Draaien, draaien, draaien,' roept Leo. Ze zet haar mobiel keurig op z'n plek. Even later moet ze ook straatje keren. In maximaal vier keer moet dat gelukt zijn. Dat betekent voorzichtig gas geven, op tijd loslaten, goed draaien. Dat doet ze in een keer goed. Erna gaan ze even de echte openbare weg op. Daar traint ze bijvoorbeeld om recht van een stoep af te rij- Ook al regent het, de scootmobielrijles van Mariëtte Koppe gaat vandaag gewoon door. 'Want het zal niet de laatste keer zijn dat het hier regent,' legt instructeur Leo van der Zon uit. Mariette heeft vanochtend haar tweede les. Ze rijdt dan een half uur scootmobiel in de zogenoemde rol stoeltuin van de Roosendaalse Rolstoelcentrale, die rolstoelen en scootmobiels verhuurt.. De rolstoeltuin V' -■

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65