Trossen los! Van zorg naar service Savelanden Stichting Savelanden richt haar blik op de toekomst balans m \\V« V - - -r Verpleeghuizen en zorgcentra "Zo dicht mogelijk bij de burger" Cees Augustijn, divisiemanager Extramurale Zorg "Per 1 juli fuseert Savelanden met Zorgthuys, een andere belangrijke zorgbieder in de regio. Wij willen zo dicht mogelijk bij de burger staan. Dat betekent onder meer dat er in de diverse kernen uitleenpunten zijn gekomen, waar tal van hulpmiddelen te verkrijgen zijn. Hoog-laagbedden bijvoorbeeld, maar ook krukken, douchestoelen en rollators. In samenwerking met Zorgthuys participeert Savelanden sinds enige tijd in een zorgwinkel in Bergen op Zoom, gerund door Medicura. Hulpmiddelen die de klant hier huurt, kunnen op den duur eventueel ook worden gekocht. Leden van de regionale Kruisvereniging krijgen daarbij korting. De uitleen loopt uitstekend, mensen zijn blij met de voorziening. Maar Savelanden gaat nog een stap verder, met mobiele uitleen. Wie dringend een hulpmiddel nodig heeft maar daarvoor niet de deur uit kan, krijgt het thuisbezorgd. De uitleenservice is zeven dagen per week beschikbaar, voor alle burgers en voor bewoners van zorgcentra." "Personenalarmering biedt veiligheid en garandeert snelle hulp" Verpleegkundige Petra de Vos, lid van het Mobiel Verpleegkundig Team "Ons team ondersteunt mensen die zelfstandig thuis willen en kunnen blijven wonen. De personenalarme ring door middel van een alarmknop speelt daarin een sleutelrol. Er zijn twee soorten personenalarmering, de sociale (door mantelzorgers) en de professionele (door het Mobiel Verpleegkundig Team). Alle meldin gen komen binnen bij Eurocross in Noordwijk. Vervolgens neemt de mantelzorg of het Mobiel Verpleegkundig Team polshoogte bij de cliënt, afhankelijk van het type abonnement dat de cliënt heeft afge sloten. Mensen voelen zich veiliger als ze weten dat ze met een druk op de knop hulp kunnen inroepen. Ook bij een medische indicatie is personenalarmering een uitkomst. Het betekent bijvoorbeeld dat mensen niet langer in een ziekenhuis hoeven te blijven dan beslist nodig is; in geval van nood biedt het Mobiel Verpleegkundig Team direct hulp aan huis. Dit werk is enorm gevarieerd. Het houdt je alert en geen dag is hetzelfde." Heimwee Meneer Bruys voelde zich eind vorig jaar al een tijdje 'anders dan anders', maar thuisbrengen kon hij dat gevoel niet. Tot hij op een dag plotseling aan het eind van zijn Latijn was en met spoed werd opgenomen. De diagnose: het syndroom van Guillain-Barré, een vrij zeldzame neurologische aandoening. "Wekenlang verbleef ik in het ziekenhuis. Van de medicijnen werd ik erg ziek en ik vroeg me af of het ooit nog goed zou komen met me. Toch knapte ik wat op en omdat ik nog wel intensieve hulp nodig had, maar niet meer in het ziekenhuis hoefde te blijven ging ik naar het ABG. De zorg die ik daar ervaren heb is grandioos. Ik heb keihard gewerkt aan mijn revalidatie en mocht begin deze maand eindelijk naar huis. Toch voel ik een soort heimwee naar het ABG, de verzorgenden en mijn medepatiënten. Het was een moeilijke, maar ook heel waardevolle tijd." Ervaringsdeskundigen Mevrouw Henraath-Bosters en mijnheer Bruys zijn ervaringsdeskundigen: zij woont sinds augustus vorig jaar in zorgcentrum Onze Stede in Steenbergen, hij verbleef onlangs een paar maanden op een van de revalidatieafde- lingen van het ABG in Bergen op Zoom. "Het was wel even wennen in het begin", vertelt mevrouw Henraath. "Ik woonde tot voor kort nog zelfstandig en had een ruim huis, met een aparte slaapkamer. Maar met het oog op mijn gezondheid was het beter dat ik naar een zorgcentrum ging. Ik heb een druk leven achter de rug, heb acht kinderen grootgebracht, verloor veel te vroeg mijn man en was veel ziek. Ondertussen ben ik aardig gewend geraakt aan mijn nieuwe leefsituatie. Ik hoef niet meer zelf te koken, mijneten wordt kant en klaar bij me thuis bezorgd. Van de kinderen kreeg ik voor mijn tachtigste verjaardag een magnetron, daar warm ik wel eens wat in op. Ik heb een tuintje met een terras waar ik lekker kan zitten. Maar ik ben nog flink actief hoor. Ik doe mee aan de sjoelcompetitie, zit op gymnastiek en ben lid van de handwerkclub van Onze Stede. Met mijn scootmobiel rij ik vaak naar de haven, om bootjes te kijken. Dat heb ik altijd al zo leuk gevonden. De zorg in Onze Stede is prima. Ik word er niet mee overladen, maar als het nodig is staan ze direct voor me klaar. Dat is een fijne gedachte." Als meest prominente aanbieder van zorg in de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht bouwt Stichting Savelanden de traditio nele verzorging binnen de muren van zorginstellingen af. De fonkelnieuwe zorgvisie van de stichting krijgt per i mei aanstaande gestalte en omvat een totaalpakket van wonen, zorg, welzijn en service. Kwaliteit van leven is waar het voor Savelanden om draait. Dhr. Bruys De behoeften en wensen van de klant bepalen bij Savelanden de inhoud en organisatie van het dienstenpakket. Woonvormen, zoveel mogelijk ondergebracht in of vlakbij multifuncti onele centra, vormen de kern van de zorg die Savelanden biedt. Maar er is meer, zoals gerichte herstelprogramma's en specifieke opvang en begeleiding na een ziekenhuisopname. Petra de Vos en Cees Augustijn Donderdag 20 april 2006 Wat wordt het dit jaar; strand en zee of toch de bossen en bergen in, dichtbij huis of liefst zo ver mogelijk weg? Veel mensen kijken alweer reikhalzend uit naar de vakantie. Lekker weg, even geen zorgen aan uw hoofd. Zorgeloos op vakantie! Het klinkt zo vanzelf sprekend, maar voor een grote groep Nederlanders gaat dat niet op. Zo moeten mensen met een fysieke beperking zóveel hindernis sen nemen en tegenslagen overwinnen voordat zij aan het 'grote' genieten toekomen, dat het bijltje er vaak al vroegtijdig weer bij neergegooid wordt. Terwijl voor deze mensen vakantie juist betekent even de zorgen van alledag achter zich laten. Ruim 38.000 vrijwilligers Voor die mensen zet de Nationale Vereniging de Zonnebloem zich dan ook met hart en ziel in. Met ruim 38.000 vrijwilligers is het de grootste vrijwilli gersorganisatie van Nederland. Het voorkomen van sociaal isolement en het bijdragen aan de kwaliteit van leven zijn haar belangrijkste doelen. Jaarlijks leg gen de Zonnebloemvrijwilligers ruim een miljoen huis bezoeken af en organiseren zij voor vele tienduizen den zieken en gehandicapten excursies, evenementen en dagjes uit. Riviercruiser Ook genieten elk jaar bijna 8.000 zieken en gehandi capten met de Zonnebloem van een land-, bus-, vlieg- of vaarvakantie. Zoals met dat befaamde vakantieschip. Sinds de tewaterlating in 1985 hebben in totaal zo'n 92.000 mensen hierop een fantastische vakantieweek beleefd. "Na ruim 20 jaar trouwe dienst merkten we toch wel, dat het schip op een aantal punten simpelweg verouderd was," aldus communicatiemedewerker René Rijkers. "Met onge looflijk veel financiële steun van de gehele Nederlandse bevolking is het ons gelukt een schip in de vaart te krijgen, dat zijn weerga niet kent. 'Ms de Zonnebloem' is méér dan een schip. Het is een com fortabele en volledig aangepaste riviercruiser van 115 meter lang en 11,5 meter breed, die voldoet aan alle hedendaagse kwaliteitseisen op het gebied van privacy, comfort, sanitaire voorzieningen en Arbo- wetgeving. Het schip biedt de passagiers een fan tastisch panoramisch uitzicht en beschikt onder ande re over een restaurant met rolstoel buffet, een kap- en beautysalon, verwenbadkamer voor passagiers die vanwege hun beperking vrijwel nooit in bad kunnen, een bibliotheek met internetcafé en een salon met (rolstoel)dansvloer en aangepaste bar. Letterlijk alles is uit de kast getrokken om juist de groep mensen die het zo ontzettend verdient een onvergetelijke vakan tie te bezorgen." In de watten gelegd Maandag 6 februari gooide 'Ms de Zonnebloem' voor het eerst haar trossen los en werden 69 zieken en gehandicapten (met partner/verzorger) welkom gehe ten. De heer en mevrouw Van Ierland uit Breda behoorden tot die gelukkigen. "Het was een onge looflijke ervaring die in één woord samengevat kan worden: geweldig," vertelt de heer Van Ierland enthousiast. "Mijn vrouw is linkszijdig verlamd en heeft in feite 24 uur per dag hulp nodig. Tijdens deze week zijn we zo enorm in de watten gelegd. Mijn vrouw is echt perfect verzorgd, zodat ook ik vakantie had." Feest Mevrouw Ligtvoet uit Oosterhout is één van die 38.000 vrijwilligers van de Zonnebloem. "Ook ik heb die eerste vaart als een feest beleefd. Het feit dat je iets voor die mensen kunt betekenen, hen ziet genie ten en iets 'meegeeft' dat ze nooit meer zullen verge ten, maakt het vrijwilligerswerk zo mooi." - t.. DE ZONNEBLOEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63