Italiaans hof kent zege toe aan Prodi pzc Racistische aanslag bedreigt WK-imago van Duitsland Spanning tussen bewind Nepal en betogers stijgt Op de vlucht na dijkdoorbraak Australische troepen schieten Salomonseilanden te hulp Actie van Berlusconi voor hertelling strandt Grasmaaien blijkt gevaarlijke klus Tijdbom ontdekt op Frans spoor Vrouwelijke premier Zuid-Korea 32 jaar cel na verkrachten dochters Siberisch dorp herstelt beeld Stalin Veel doden door cholera in Angola Pedofielennetwerk Italië opgerold Ontheemden door geweld op Sri Lanka Leraren Irak voor de klas onthoofd donderdag 20 april 2006 tonrHans Geleijnse ROME - Romano Prodi mag jjcli officieel winnaar van de Italiaanse verkiezingen noe men. Een poging van de rege- liag-Berlusconi om hertelling ongeldig verklaarde stem- af te dwingen leed giste ren schipbreuk. Het Hof van Cassatie bepaalde dat bij de ver kiezingen geen onregelmatig heden zijn geconstateerd die invloed op het resultaat wa- geldige stemmen bedraagt 38.000.441. De zege levert dank zij een bonusregeling voor de winnaar de centrumlinkse coali tie een redelijk comfortabele meerderheid van 64 zetels in het Huis van Afgevaardigden. Bij de Senaat, die net als het Huis wetgevende macht heeft, heeft Prodi slechts twee zetels meer dan centrum-rechts. Het Hof maakte ook korte met ten met de bewering van ex-mi nister Calderoli van de Lega Nord, dat ten onrechte 44.589 in Lombardije uitgebrachte stem men aan Prodi's Unie waren toe gekend. Die stemmen gingen naar een van Calderoli's Lega af gesplitste splinterpartij, die de kiesdrempel niet haalde. President Een nieuwe regering laat nog op zich wachten. In Prodi's coalitie wordt al driftig gebakkeleid over baantjes, zoals het voorzit terschap van het Huis van Afge vaardigden. Maar het voorals nog grootste obstakel is het voor genomen aftreden van president Carlo Azeglio Ciampi, wiens ze venjarige ambtstermijn op 18 mei afloopt. Ciampi (85) wil geen tweede termijn en wil ook de presidentiële bevoegdheid om de nieuwe premier te benoe men aan zijn opvolger overla ten. Dit betekent dat het nieuwe par lement eerst een nieuwe presi dent moet kiezen. GPD door Jessica Smeenk BALTIMORE - Grasmaaien blijkt een gevaarlijke klus. Ie der jaar belanden tachtigdui zend Amerikanen in het zie kenhuis, omdat zij tijdens het kortwieken van hun gazon ge wond zijn geraakt. Het aantal stijgt. Dat blijkt uit het eerste we tenschappelijk onderzoek naar de gevaren van grasmaaien voor de gezond heid door de Johns Hopkins Universiteit in Baltimore over de periode 1996-2004. Van alle spoedopnamen in Amerikaanse ziekenhuizen was in 2004 2 promille het ge volg van een ongeluk bij het grasmaaien. Verwondingen door vuurwapens waren goed voor 4 promille. De meeste grasmaaiverwon- dingen worden veroorzaakt door stenen, takken en ande re voorwerpen die door de bla den van de machine worden rondgeslingerd. Die voorwer pen kunnen met een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur tegen de grasmaaien- de mens aankomen. De onderzoekers adviseren kinderen onder de twaalf jaar geen gras te laten maaien. Wie gras maait kan volgens de deskundigen het best een veiligheidsbril, een lange broek en gesloten schoenen met slipvaste zolen dragen. ANP Prodi had de anderhalve week geleden gehouden verkiezingen met nipte meerderheid van 25.224 stemmen (op een totaal ruim 38 miljoen opgekomen kiezers) gewonnen. Prodi verklaarde gisteravond dat het nu tijd is om een einde Ie maken aan de geschillen. Maar Berlusconi-vertrouweling en minister van Financiën Tre- monti zei gisteren dat de uit spraak niets verandert. „Er is een aanvullende controle van de slembiljetten nodig", hield hij vol. Berlusconi is intussen echter niet alleen door centrum-links maar ook door politici uit zijn ei gen coalitie opgeroepen om de verkiezingsnederlaag te erken nen, De omstreden mediamag naat deed dat totnogtoe niet, om dat volgens hem stemmen ten onrechte ongeldig waren ver klaard, Ook suggereerde hij fraude. Het Hof van Cassatie laat van die beweringen niets heel. Het vonnis bevestigt een eerder door het ministerie van Binnenlandse Zaken 'wegens telfouten' toege- correctie. De officiële uitslag van de ver kiezingen voor het Huis van Af gevaardigden levert uiteindelijk een verschil op van 24.755 stem men in het voordeel van Prodi's 'Unie-coalitie. Het totaal aantal uitgebrachte PARIJS - Op het spoor van de Prunse hogesnelheidstrein TGV bij Saint-Sylvain-d'Anjou lus sen Parijs en Nantes heeft een spoorvvegwerker gisteren een tijdbom gevonden. Als de bom was ontploft, dan had er een trein kunnen ontspo ren. Volgens de politie was het explosief door amateurs 'geknut seld', De daders hadden een plastic buis gevuld met een mengsel van kunstmest en huis brandolie. Tien dagen geleden was het traject geïnspecteerd en lager niets. ANP/DPA/AFP De Chinese wijk van de hoofdstad Honiara is door relschoppers zwaar beschadigd. van onze redactie buitenland CANBERRA - Australische mili tairen zijn gisteren aangekomen op de Salomonseilanden in de Zuidelijke Grote Oceaan. Zij moeten helpen de orde te herstel len na het verkiezingsgeweld, al dus Australische autoriteiten. Canberra zet 110 militairen en nog eens zeventig agenten in om hulp te bieden op de eilanden, zei premier Howard. Op het et nisch verdeelde eilandenrijk zijn al 280 Australische politie mannen actief. De regering in Canberra schoot in 2003 ook al te hulp toen gewapende bendes huishielden op de Salomonsei landen. Ook Nieuw-Zeeland stuurt der tig politiemensen en 25 militai ren naar de Salomonseilanden. Relschoppers op de Salomonsei landen staken dinsdag winkels in de Chinese wijk van de hoofd stad Honiara in brand uit woe de over de verkiezing van pre mier Snyder Rini. Volgens hen staat zijn nieuwe regering onder grote invloed van lokale Chine se zakenlieden en de Taiwanese regering. Door de rellen raakten zeven tien Australische en twee Nieuw-Zeelandse agenten ge- foto RTR wond. Rini maande gisteren cle bevolking tot kalmte en ontken de dat de verkiezingen waren beïnvloed 'door buitenstaan ders'. De premier zei in zijn toespraak niets over een mogelijk aftreden zoals de demonstranten eisen. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland BISTRET - Tweeduizend Roeme nen zijn gisteren hun huizen ont vlucht na een dijkdoorbraak in ile zuidelijke plaats Bistret. Huim tienduizend inwoners van ile regio hebben hun woning al moeten verlaten wegens de wa teroverlast in het stroomgebied van de Donau. Gisteren ging de evacuatie door. In het gebied is het water van de Donau kilometers diep het ach terland ingestroomd als gevolg van een dijkbreuk in het week einde. De vluchtelingen worden opgevangen door familie en in scholen en andere gebouwen in ileomliggende dorpen. Degenen die daar met heen konden of wil- den, moesten in de open lucht of in legertenten slapen. Ook bij de Oost-Roemeense ha venstad Braila was de toestand kritiek. Daar staat een dijk op doorbreken. Als de dijk het on danks de door het leger aange brachte versterkingen begeeft, dan komt een aantal dorpen en een deel van Braila onder water te staan. Hoewel het waterpeil hier en daar iels daalt, verwachten des kundigen de hoogste stand van de Donau pas zaterdag. De vol gens de weersvoorspellingen tot zondag aanhoudende regen maakte de situatie ernstiger. De toestand is in Roemenië het zorgelijkst. Maar ook in Bulga rije duurt de stijging van het Do- nau-peil voort. In dat land is de toestand echter onder controle. Dat geldt ook voor het noorden van Servië. Langs de Hongaarse rivier de Tisza, de grootste zijri vier van de Donau, is nog geen sprake van ontspanning. Hier wordt pas vandaag of morgen de hoogste waterstand ver wacht, De autoriteiten hopen dat de aangebracht dijkverster kingen voldoende zijn. De dramatische situaties in de benedenstroomse gebieden van de Donau zijn volgens het We- reldnatuurfonds (WNF) veroor zaakt door menselijk ingrijpen in de overstromingsvlaktes van de rivier en zijn belangrijkste zijrivieren. Tachtig procent van de wetlands langs de Donau is in de laatste tweehonderd jaar verloren gegaan. Ten behoeve van de landbouw en industrie werden uiterwaarden ingepol derd waardoor het ecosysteem is aangetast en waardoor de ber gingscapaciteit van de uiter waarden teniet is gedaan. De 'ge vaarlijke cyclus' van toestaan van activiteiten in de uiterwaar den en vervolgens het aanleggen van beschermende dijken, moet worden doorbroken, aldus het WNF. ANP/DPA Roemeense burgers en militairen vullen zandzakken in Bistret om een doorgebroken dam langs de Do nau te versterken. foto Bogdan Cristel/RTR BoorWierd Puk BERLIJN - Kort voor het begin Van het WK-voetbal vreest Duitsland voor haar internatio- "ale reputatie. Na een racistisch ictinte overval op een 37-jarige Duits-Ethiopische ingenieur in Potsdam, werd onder meer een artsencongres in dit historisch s'utije bij Berlijn afgezegd. 'ld slachtoffer, Ermyas M., ligt '•ids zondag in coma. Bij een bushalte in Potsdam werd de va- jw van twee kinderen door wee aanvallers op paaszondag d elkaar geslagen. De man liep ernstig hersenletsel op. Jermoed wordt dat de donkerge kleurde Ermyas, die al negen en jaar in Duitsland woont, Slachtoffer is van rechts-ex- tremistisch geweld. De Afri kaan belde kort voor de overval met zijn Duitse vrouw. De aan slag werd op haar antwoordap paraat vastgelegd. Op de opna mes is onder meer te horen hoe de wetenschapper, die promotie onderzoek doet, voor 'vuile nik ker' en 'varken' wordt uitge scholden. Duitsland organiseert het WK-voetbal deze zomer onder het motto 'De wereld te gast bij vrienden'. In reclamecampagnes wordt de bevolking opgeroepen om gastvrij en vriendelijk op te treden. Zo moet de herinnering aan een reeks van aanslagen op gekleurde buitenlanders, met na me in de voormalige DDR, wor den uitgewist. Het voorval in Potsdam dreigt nu een smet te gooien op die goe de bedoelingen. De aanslag wordt mede daarom door /politiek, justitie en media hoog opgenómen. Zo heeft de landelijke openbare aanklager de zaak naar zich toe getrokken 'omdat dit geval de binnenland se veiligheid van de Bondsrepu bliek kan beïnvloeden'. Bonds kanselier Merkel uitte haar 'ont zetting' over de 'onmenselijke daad'. Van de daders - mogelijk een jongeman en een meisje - ont breekt nog ieder spoor. Maar dankzij een;, alerte taxichauf feur, die de aanvallers verjoeg, is een tamelijk accuraat signale ment opgemaakt. Geluidsopnamen De politie besloot om de geluids opnamen van de stemmen van de daders via het internet open baar te maken. Bewoners van Potsdam, in de Oost-Duitse deelstaat Branden burg, reageerden geschokt op de gebeurtenissen, „ZcïJets is bij SEOUL - Zuid-Korea krijgt voor het eerst een vrouwelij ke premier. Het parlement in Seoul stemde gisteren met 182 stemmen voor en 77 tegen in met de door president Roh Moo-hyun voorgedragen politica Han Myeong-sook. De 61-jarige activiste voor democratie volgt Lee Hae-chan op als regeringsleider. Lee wordt gezien als een van de machtigste premiers in de geschiedenis van Zuid-Korea. Hij trad vorige maand af na forse kritiek om dat hij was gaan golfen, terwijl het land in chaos verkeer de door een spoorwegstaking. ANP/RTR SINGAPORE - Een rechtbank in Singapore heeft een 45-jarige man veroordeeld tot 32 jaar cel en 24 stokslagen omdat hij vijf van zijn minderjarige dochters vele malen had verkracht. Vorige week had hij bekend schuldig te zijn aan verkrachting van de meisjes, die tussen de twaalf en de vijftien jaar oud waren. Twee van de dochters raak ten door de verkrachtingen zwanger en hadden een abor tus. De rechters kwamen tot de zware straf omdat het ging om een reeks verkrachtingen tijdens een periode van anderhalf jaar, die zij omschreven als 'systematisch en misselijkmakend'. ANP/RTR MOSKOU - Een dorp in het poolgebied in Siberië wil een monument voor de voormalige sovjet-dictator Josef Sta lin wederopbouwen 'voor de toeristen en zonder enige po litieke bijbedoeling'. Het is de bedoeling van de autoritei ten om het 400 vierkante meter grote monument met een levensgroot beeld van Stalin, dat door verval en door een brand in 1995 in zeer slechte staat verkeert, geheel op te knappen. De plaatsvervangend gouverneur van de regio Krasno- jarsk zei dat de opknapbeurt wo.rdt gefinancierd door een plaatselijke ondernemer. Het monument is na de dood van Stalin in 1953 opgericht. Veel Russen bewonderen Stalin nog steeds. De helft dicht hem een positieve rol in de geschiedenis van het land toe. In een aantal plaatsen hebben monumenten voor de voormalige dictator weer hun intrede gedaan. ANP/DPA LUANDA - Cholera heeft de afgelopen twee maanden meer dan 570 mensen in het Zuid-Afrikaanse Angola het leven gekost. Dat maakte de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) van de Verenigde Naties bekend. Cholera is een bacteriële infectieziekte die via besmet water wordt verspreid. ANP/AFP ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren zeker acht tien mensen gearresteerd die lid zouden zijn van een pedo fielennetwerk. Zeker tweehonderd kinderen, in de leef tijd van 8 tot 16 jaar, zouden zijn misbruikt in apparte menten in Rome. De kinderen kwamen veelal uit vluchte lingenkampen of werden op straat aangesproken en mee gelokt. Een Roemeense vrouw werd gearresteerd omdat, zij haar kind voor 700 euro aan het netwerk zou hebben verkocht. ANP/RTR nente politieke gevangenen op vrije voeten, onder wie de secre taris-generaal van de communis tische partij van Nepal. Hel duo kwam in Kathmandu onder luid gejuich van circa honderd aan hangers vrij. De partijen van de twee zijn de grootsten van een alliantie van zeven partijen die hebben opgeroepen tot betogin gen tegen Gyanendra. Het ver bond werkt samen met de com munistische maoïsten, die zich al langer tegen de monarchie verzetten. De speciale Indiase gezant Ka- ran Singh en de Indiase minis ter van Buitenlandse Zaken Shyam Saran hebben vandaag een ontmoeting met de koning. Zij vrezen dat de ongeregeldhe den uit de hand gaan lopen. Singh benadrukte dat zij zich niet in de interne zaken van het land willen mengen, maar dat zij wel hun bezorgdheid willen overbrengen. ANP/AFP/RTR door Robert Bloemen KATHMANDU - De autoritei ten in het Aziatische koninkrijk Nepal hebben voor vandaag een uitgaansverbod ingesteld in de hoofdstad Kathmandu. De maat regel komt aan de vooravond van een geplande grote demon stratie van de oppositie tegen de monarchie. De veiligheidstroe pen kregen het bevel op ieder een te schieten die zich niet aan het verbod houdt. Tijdens betogingen gisteren in de oostelijke stad Chandragadhi doodden ordetroepen zeker vier demonstranten. Volgens een mensenrechtenbeweging vielen ook tientallen gewonden bij de verboden manifestatie. Ook elders in het land in de Hi malaya demonstreerden tegen standers tegen de regering, on danks het landelijke samenscho lingsverbod. In het toeristische Pokhara arresteerde de politie zeker 250 mensen. Tijdens de aanhoudende beto gingen tegen de machthebbers de afgelopen weken kwamen ze ker tien personen om het leven. Oppositiegroepen eisen al enige tijd het vertrek van koning Gya nendra die begin vorig jaar alle macht naar zich toetrok en het parlement buitenspel zette. In contrast met de strengere maatregelen tegen de oppositie stelde de regering twee promi- ons nog nooit gebeurd", zei bur gemeester Jakobs. Maar inwo ners van Afrikaanse komaf be kennen zich vaak bedreigd te voelen. „Ik kom expres niet in bepaalde wijken van Potsdam omdat ik daar gevaar loop", al dus de Kameroense kelner Joe, die zijn achternaam niet wilde noemen. Potsdam, met de bij toeristen ge liefde 'Hollandse Wijk', vreest nu bij buitenlanders een slecht imago te krijgen. „Het artsen congres dat deze herfst zou plaatshebben is al afgezegd", al dus burgemeester Jakobs. „Dus we krijgen ook te maken met economische schade." Volgens de artsen, die Ermyas M. in coma houden, is de toe stand van de ingenieur nog al tijd levensbedreigend. GPDy COLOMBO - Op Sri Lanka zijn meer dan drieduizend mensen hun huizen ontvlucht, sinds vori ge week gewelddadigheden uit braken. De vluchtelingen leven nu in kampen bij Trincomalee. Hulporganisaties zijn begonnen met het uitdelen van voedselpak ketten, aldus de autoriteiten gis teren. Vorige week gingen men sen massaal de straat op en bra ken er rellen uit na een bomex plosie op een murkt. De bomaan slag was volgens de politie ge pleegd door de rebellenbewe ging Tamil Tijgers. GPD BAGDAD - Twee leraren op ver schillende basisscholen in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren voor de ogen van hun leerlingen onthoofd. Dal meld de het Iraakse ministerie voor Nationale Veiligheid. Het Amerikaanse leger is niet op de hoogte van de zaak. De po litie, die ter plaatse poolshoogte nam, zei dat er geen bewijs voor de onthoofding is. Volgens het ministerie voor Na tionale Veiligheid overvielen twee terreurgroepen de basis scholen in de wijk Shaab. Een functionaris zei dat de misda den waren bedoeld om 'leerlin gen te intimideren en hun onder wijs te verstoren'. In Baquba openden onbekenden het vuur op een aantal universi teitsmedewerkers. Zeker drie professoren werden gedood, al dus de politie. In totaal vielen gisteren door verschillende inci denten in heel Irak negentien do den. ANP/RTR v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5