vivensis Wonen, Zorg en Welzijn - en c Dé aanbieder van Vivensis mag zich met recht 'Dé aanbieder van Wonen, Zorg en Welzijn in Bergen op Zoom' noemen. Met haar hoogstaande, kwalitatieve en brede dienstverlening heeft zij een grote groep - nog steeds groeiende - tevreden cliënten aan zich gebonden. Door deze specialismen onder één dak aan te bieden, is zij ook als werkgever geliefd. Vivensis biedt haar werknemers namelijk vele ontwikkel- en doorgroeimogelijkheden, evenals de mogelijkheid om ervaring op te doen binnen verschillende disciplines. Lijkt het u wat om hier bij te horen? Neem dan contact op met Adriënne Jochems van de afdeling Personeel Organisatie en ontdek welke mogelijkheden er binnen de Vivensisgroep voor u zijn weggelegd. Heel wat cliënten maken eveneens dank baar gebruik van de vele faciliteiten die Vivensis Welzijn te bieden heeft. Een dien stenpakket dat nog steeds verder uitge breid wordt. Het meest aansprekende voorbeeld is de maaltijdservice. Vanuit één centrale locatie worden dagelijks honder den smakelijke maaltijden vers bereid. Maar wat te denken van gemaks- en comfortdiensten? Boodschappenservice, klussendienst en ondersteuning bij administratieve zaken. Vivensis kan het haar cliënten bieden. Aangezien geen twee mensen hetzelfde zijn, staat de individuele woon- en zorgwens bij Vivensis centraal. Een breed scala aan faciliteiten zorgt ervoor, dat iedere wens perfect ingevuld kan worden. Voor de realisatie daarvan staan de vele enthousiaste, gemotiveerde medewerkers - die duidelijk 'hart' voor het vak hebben - garant. a1 i i wonen, zorg welzijn Argolaan 100 Postbus 937 4600 AX Bergen op Zoom tel. 0164-287500 fax 0164-248031 info@vivensis.nl www.vivensis.nl y iMJ.I.lH KONINKRIJK DE,?, P NLO Nederlandse_ Vivian van Raaij afdeling: Kwalitei werkt bijVivensisomdat^^^ ik wil en kan bijdraggnjanjTeUysle^ verbeteren van de kwaliteit van^deorganisatie^ 2004 11 MEI/MAY koninkrijk .pek .nedejuandenI Zelf je zorg organiseren. Dat kan met het persoonsgebonden budget (PGB). Hoe bevalt dat? Twee budgethouders vertellen hun ervaringen. Donderdag 20 april 2006 ^balans In de normale zorg moet je maar zien wat je krijgt, wie je krijgt en wanneer je het krijgt. De beslissing daarover ligt in handen van de zorginstelling of hulpverlener. Nu zijn de rollen omgedraaid. Als ik 's avonds twee uur thuiszorg wil, dan regel ik dat.' Een persoonsgebonden budget (PGB) is een geldbedrag waarmee je zelf zorg, hulp en begeleiding kunt inkopen. Je bepaalt dan zelf wie die hulp geeft, waar die hulp gegeven wordt, wat de hulp precies doet, op welke dagen in de week en op welke uren van de dag. Dat heeft zo zijn voordelen, maar er zit ook werk aan vast. Je moet zelf op zoek gaan naar hulpverleners, en vervolgens met hen afspraken maken, overeenkom sten sluiten en uitbetalen. Dat betekent dus ook het bijhouden van een financiële administratie. Om in aanmerking te komen voor een PGB heb je een indi catie nodig van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) of het Bureau Jeugdzorg (voor kinderen en jon geren tot 18 jaar met psychiatrische problemen). Je kunt er aanspraak op maken op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Mevrouw De Beer uit Terneuzen is een enthousiaste PGB-gebruikster. Maar, zegt ze, aanhakend op de ver eiste indicatiestelling, je weet nooit of je het jaar erop weer een budget toegewezen krijgt. Elk jaar is het opnieuw een indicatie aanvragen, en het verzoek kan dus ook afgewezen worden. 'Die onzekerheid, die angst, vind ik een lastige. Je leest de berichten in de krant over bezuinigingen in de zorg ook anders.' Zorgfuncties Niemand hoeft een PGB af te sluiten, want het is immers niet verplicht. Je kunt hulp ook ontvangen via de 'gewone thuiszorg' of een andere zorgverlenende instelling: de zogenaamde 'zorg in natura'. Je kunt er ook voor kiezen om een deel van de benodigde zorg te regelen via een PGB en voor de rest voor 'zorg in natura' te kiezen. Met een PGB kun je verschillende vormen van hulp en begeleiding inkopen. Deze vor men van hulp heten officieel 'zorgfuncties'. Een voor beeld van een zorgfunctie is huishoudelijke verzor ging (denk aan schoonmaken, afwassen, wassen draaien). Deze zorgfunctie gaat trouwens op 1 janua ri 2007 vanuit de AWBZ over naar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). In die nieu we wet worden de gemeenten onder andere verant woordelijk voor de verstrekking van die huishoude lijke verzorging. Een andere zorgfunctie is persoon lijke verzorging. Dat is hulp bij alledaagse handelin gen zoals opstaan, douchen, aankleden, eten en drin ken of naar het toilet gaan. Je kunt ook ondersteu nende begeleiding inhuren. Dat is ondersteuning bij activiteiten thuis en buiten de deur, zoals dagopvang. Verder behoort activerende begeleiding tot de moge lijkheden: leren omgaan met een handicap of proble men, beter persoonlijk functioneren en veranderingen realiseren, bijvoorbeeld zelfstandig gaan wonen of gaan werken. Tot slot is er de zorgfunctie kortdurend verblijf buitenshuis (weekendopvang, vakantieopvang of logeeropvang voor maximaal 104 dagen per jaar). Opluchting Mevrouw Arib uit Roosendaal maakt sinds twee jaar gebruik van een PGB voor haar dochter. Die is nu een entwintig jaar en kan zeer slecht lopen. De laatste jaren gaat het met haar gezondheid achteruit. Het heeft alles te maken met een hersenvliesontsteking die haar dochter kreeg toen die twee jaar was. Zij heeft een PGB voor ondersteuning en persoonlijke verzorging. Op de vraag waarom ze voor een PGB gekozen heeft, verzucht ze: 'Had ik het maar eerder geweten dat het bestond, dan had ik er al veel langer gebruik van gemaakt.' Ze kwam er door louter toeval mee in aanraking op een informatieavond in het buurthuis. Mevrouw Arib: 'Ik zorg het liefste zelf voor mijn dochter. En mijn dochter wil dat ook. Ik kan natuurlijk de deur uitgaan en gaan werken en iemand van de thuiszorg in huis halen, maar dat verkrijg ik niet over mijn hart. En als er dan thuiszorg komt, is er grote kans dat er elke week iemand anders komt. Dat wil ik liever niet.' Mevrouw Arib: 'Ik ben haar moeder, ik wil voor haar zorgen.' Met het PGB is dat dus voor haar mogelijk geworden, zegt ze. 'Natuurlijk is het zwaar, maar het is zwaarder voor me om niet zelf voor haar te zorgen.' Gelukkig krijgt ze via het Brabantse PGB-steunpunt ondersteuning bij de financiële administratie, hoewel ze ook dat uiteindelijk wel zelf wil gaan doen. Mevrouw De Beer zou ook niet zonder het PGB van haar twee kinderen willen. Ze heeft het budget voor ondersteunende zorg (thuiszorg), activerende zorg (orthopedagogie, speltherapie) en tijdelijk verblijf. Haar ene kind heeft een vorm van autisme, de ander heeft spraakdyslexie, met alle complicaties van dien. Over haar motieven voor een PGB zegt ze: 'Ik kan zelf die mensen inhuren die ik graag over de vloer wil heb ben. Alleen dat geeft je al zo veel opluchting. Een zorg minder is ook dat jij alleen bepaalt wanneer en voor hoe lang je iemand thuis wilt hebben. Je kunt het precies aanpassen aan je persoonlijke wensen. In de normale zorg moet je maar zien wat je krijgt, wie je krijgt en wanneer je het krijgt. De beslissing daarover ligt in handen van de zorginstelling of hulpverlener. Nu zijn de rollen omgedraaid. Als ik 's avonds twee uur thuiszorg wil, dan kan ik dat zelf gaan regelen.' En niet alleen dat, vertelt ze. Wat haar ook rust geeft en ook haar kinderen, is dat telkens dezelfde hulpverle ner komt.' En die rust in de zorg, merkt ze, is zó belangrijk. Voor haar kinderen en voor zichzelf. 'Daar knappen we allemaal van op.' Voor meer informatie over het PGB: www.pgb.nl (website van de belangenvereniging van en voor mensen met een persoonsgebonden budget). Steunpunt PGB West-Brabant: RPCP West-Brabant, telefoon (076) 522 22 43 Bereikbaar op maandag van 9.30 - 14.00 uur, op dinsdag en donderdag van 9.30 - 12.30 uur en vrijdag van 10.00 - 12.00 uur. Steunpunt PGB Zeeland: Zorglnfo Klaverblad Zeeland, telefoon (0113) 212 783 Bereikbaar iedere werkdag van 9.00 - 13.00 uur. E-mail: zorginfo@klaverbladzeeland.nl De namen van de geïnterviewden zijn omwille van de privacy gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59