Vrijwillige Thuiszorg Zeeland Thuiszorg meer dan wassen en stofzuigen balans balans COLOFON Donderdag 20 april 2006 Vrijwillige Thuiszorg Zeeland zet zich in voor chronisch zieken, gehandicapten, ouderen en andere hulpbehoevenden. Ook mantelzorgers vinden er een luisterend oor en de vaak broodnodige steun. Vrijwillige Thuiszorg Zeeland is er voor iedereen die thuis door ziekte, een lichamelijke of ver standelijke beperking of wegens psychische problemen hulp nodig heeft. De vrijwillige zorg is een aanvulling op de professionele hulp. De cliënt kan met zijn of haar hulpvraag terecht bij een van de Meldpunten Vrijwillige Thuiszorg. Hier wordt geïnven tariseerd welke zorg er nodig is en hoe deze kan wor den ingevuld. De medewerker van het betreffende meldpunt biedt een luisterend oor, geeft informatie en advies en zoekt een geschikte vrijwilliger. Waar nodig verwijst het meldpunt de hulpvrager door naar een andere instantie. Alle vrijwilligers worden inten sief getraind en begeleid. Vrijwillige Thuiszorg Zeeland biedt ondersteuning op diverse gebieden: Vrijwillige hulp voor hulpvragers van alle leeftijden die kampen met bijvoorbeeld een chronische ziek te, eenzaamheid of dementie en die ondersteuning zoeken bij hun dagelijkse bezigheden. Terminale zorg in de laatste levensfase. Steeds meer mensen kiezen ervoor in de laatste fase van hun leven thuis te zijn. Ondanks de professionele ondersteuning door wijkverpleging, gezinszorg en huisarts kunnen familieleden, vrienden en beken den het verzorgen van de stervende als een zware belasting ervaren. De extra hulp van Vrijwilligers Terminale Zorg kan het mogelijk maken de verzor ging tot het einde toe vol te houden. Deze vrijwilli gers bieden ook hulp in een aantal hospices en units voor palliatieve zorg, waar cliënten worden verzorgd in een huiselijke omgeving. De Vriendendienst voor iedereen die moeilijk con tact legt door psychische problemen en een maat je zoekt om met enige regelmaat een activiteit mee te ondernemen. De Vriendendienst wil door het bieden van contact een sociaal isolement voorko- betrokken houden bij de wereld De Steunpunten Mantelzorg voor iedereen die zorg verleent aan een familielid, buur of bekende. Mantelzorg is vaak langdurig en intensief en laat soms weinig ruimte voor een eigen leven. De vrij willigers van de Vrijwillige Thuiszorg Zeeland staan klaar om mantelzorgers te steunen en te ontlasten. Ook organiseert de stichting diverse activiteiten voor mantelzorgers, om de zinnen eens te verzet ten en contact te leggen met lotgenoten. Een voor beeld daarvan is de jaarlijkse, steevast drukbezoch te Dag van de Mantelzorg. Uitgebreide informatie over de vele mogelijkheden die Vrijwillige Thuiszorg Zeeland te bieden heeft, vindt u op: www.vrijwilligethuiszorgzeeland.nl of www.steunpuntzorgvrijwilligers.nl U kunt ook bellen met: - Steunpunt Zorgvrijwilligers (regio Bevelanden), tel. (0113) 22 15 76. - Stichting CoördinatiepuntVrijwillige Thuiszorg Zeeland (overige regio's), tel. (0113) 24 93 10. Donderdag 20 april 2006 Wie aan thuiszorg denkt, denkt al gauw aan de bekende handen aan het bed. Verpleging en verzorging. Maar een thuiszorgorganisatie heeft meer in huis. En stelt daarmee mensen in staat zo lang mogelijk zelfstandig thuis te blijven wonen. Aan het begin van de middag rijdt de bestelau to van Thuiszorg West-Brabant naar zijn eerste afleveradres van die dag. In Roosendaal moet een hoog-laag bed bezorgd en geïnstalleerd worden. Op de bestemming aangekomen wordt het speciale bed in delen uit de auto geladen en op de slaapkamer in elkaar gezet. De bewoonster legt uit dat het voor haar man is die aanstaande maandag vanuit het ver zorgingshuis naar huis komt. Hij heeft twee beroertes gehad, maar wil graag thuis verpleegd worden. In zijn eigen vertrouwde omgeving waar ie al heel zijn leven gewoond heeft. Dan is een bed dat elektrisch omhoog en omlaag kan een uitkomst. Wanneer het bed op zijn plek staat, legt de medewerker van de thuiszorg aan de vrouw de bediening van het bed uit en beantwoordt haar vragen. Ook of het bed mis schien toch nog een klein stukje opgeschoven kan worden. Natuurlijk, In Balans is een commerciële uitgave van het advertentiebedrijf van BN/DeStem I PZC bv. In Balans verschijnt in een oplage van 200.000 exemplaren, verdeeld over drie edities. Bladmanager/eindredactie Ad Korving Productcoördinatie Erik Schwartz Salescoördinatie Kees van Zalinge Redactie Wiljan Broeders Paula Koster Leo Lotterman Fotografie Ingrid Bertens Dirk-Jan Gjeltema Erik Schwartz Vormgeving Esther van der Broek (ontwerp) Ton van Lisdonk/Medialis BV Druk Wegener Grafische Groep, Apeldoorn Contactgegevens BN/DeStem I PZC Centraal Team Afdeling Arbeidsmarkt, Educatie en Zorg Postbus 3229 4800 MB Breda T: (076) 531 22 40 F: (076) 531 22 42 E: aez@bndestem-pzc.nl >en probleem, zegt de mede werker. Hij geeft haar ook nog de tip het bed 's nachts in de laagste stand te zetten. Je weet maar nooit wat iemand 's nachts doet, licht hij toe. Niet dat iemand uit het bed kan vallen, maar hij weet dat mensen toch wel eens uit hun bed willen klimmen en dan kun je maar beter laag bij de grond zijn. Thuiszorg is meer dan verple ging en verzorging, meer dan wassen en stofzuigen. Dat benadrukt Lineke Goedhart, medewerker bij de Thuiszorgwinkel van Thuiszorg West-Brabant. Diverse thuiszorgorganisaties in West-Brabant en Zeeland leveren, net als Thuiszorg West-Brabant allerhande diensten en ser-vice om men sen in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te wonen. Dan moeten we bij voorbeeld denken aan warme maaltijden die thuis bezorgd worden, personenalarmering, allerhande zorgartikelen die geleend, gehuurd of gekocht kunnen worden. 'En,'zegt Goedhart, 'thuiszorgcliënten zijn niet alleen mensen die in meer of mindere mate hulp behoevend zijn Ook gezonde mensen maken gebruik van diensten van thuiszorgor ganisaties. Zij kiezen daar bewust voor en betalen daar ook voor.' Zo aangenaam mogelijk maken De Roosendaalse is maar wat blij dat ze het hoog-laag bed kan huren van de thuiszorg en haar man in zijn eigen woning verzorgd kan worden. 'Anders zou hij naar een verpleeghuis moeten. Da's ook zo wat, hé?' Nu is het alleen nog wachten op een aangepaste rol stoel van de thuiszorg, maar die komt maandagmor gen vroeg. De mannen die het bed hebben afgele verd zijn inmiddels al weer op weg naar een volgend adres. Ze hebben nog drie bedden die deze middag op verschillende adressen afgeleverd moeten worden. De vraag naar deze diensten neemt steeds meer toe, weet Goedhart. Dat komt door de vergrijzing en door de wens van mensen om liever thuis te wonen zo lang dat nog kan. Dat heeft hun voorkeur boven plaatsing in een verzorgings- of verpleeghuis. Daar komt bij, zegt zij, dat ziekenhuizen patiënten zo kort mogelijk een ziekenhuisbed laten bezetten. Zodra het enigs zins kan, worden de mensen ontslagen. Goedhart: 'Daar spelen wij als thuiszorg natuurlijk wel op in. We proberen het de mensen thuis zo aangenaam moge lijk te maken.' Dat doet de thuiszorg bijvoorbeeld door het aanbie den van een maaltijdservice. Voor wie het lastig vindt om boodschappen te doen en iedere dag te koken, kan die voorziening een uitkomst zijn. Dat geldt ook voor hen voor wie zelf koken te gevaarlijk geworden is omdat ze niet goed meer kunnen tillen of vergeet achtig zijn en risico lopen het gas aan te laten staan. De klant kan daarbij kiezen uit koelverse maaltijden (die in de koelkast bewaard kunnen worden), diep vriesmaaltijden of dieetmaaltijden. Zelfs gepureerd voedsel, voor wie bijvoorbeeld nauwelijks nog kau wen kan, is te bestellen. Wat het zelfstandig leven thuis ook makkelijker en vei liger kan maken is de personenalarmering. Die zorgt ervoor dat je met een veilig en gerust gevoel thuis kunt blijven wonen. Jurgen van der Zanden van de personenalarmering: 'Wie bijvoorbeeld valt of zich niet lekker voelt, kan hierdoor snel hulp krijgen. Met oon nlormknopjo is die hulp binnen handbereik. Het systeem werkt eenvoudig. Je draagt een alarmzen dertje om de hals, pols of op je kleren. In geval van nood druk je op de knop en er wordt automatisch contact gelegd met de meidcentrale en hulp is dan snel onderweg. De meldcentrale is 7 dagen per week, 24 uur per dag bereikbaar.' Bij de meeste thuiszorgorganisaties kan men ook terecht voor de uitleen, verhuur en koop van ver- pleegartikelen en hulpmiddelen. Lineke Goedhart: 'ledereen die een blessure oploopt, tijdelijk een rol stoel of krukken nodig heeft, thuis verpleegd wordt en een verpleegbed nodig heeft, kan deze spullen via de AWBZ gratis lenen. Er is een breed assortiment artikelen waarmee men zich thuis beter kan redden. Incontinentiemateriaal, artikelen tegen doorliggen, loophulpmiddelen, rollators, wandelstokken, veilig heidsartikelen voor jonge kinderen. En bijvoorbeeld artikelen die het dagelijks leven van mensen met een handicap wat makkelijker kunnen maken, zoals aan gepast bestek en drinkbekers.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57