Sprekers Nieuwe Kerk weer verstaanbaar PZC PZC Dollen en oefenen in de gymzaal Op het carillonklavier moet je slaan Raad van State legt afvalbedrijf Delta Milieu aan banden Kindervakantieweek v<!rz",sinc,l",is blijf'open Forse rekening voor jarig trammuseum met spel en muziek ,13 Nieuwe installatie maakt ruimte multifunctioneel Studie naar woonservicezones Werkstraf voor dealen harddrugs Cliëntenraden werken samen Nationale Sportweek Snuffelmarkt voor goede doel donderdag 20 april 2006 GOES - Het Goese verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe blijft in elk geval tot 2010 bestaan. Het plan om het verzorgingshuis af te breken voor de bouw van een nieuw verpleeghuis is van de baan. De beslissing om Sint Maar ten in de Groe open te houden heeft alles te maken met het beleid om verpleeghuisbedden over de hele regio te spreiden. Niet alles hoeft meer in Goes te komen, integen deel zelfs. Hoe dichter £>ij huis de zorg kan worden gege ven, des te beter. In Goes geldt daarom een stop op de nieuwbouw van verpleeghuiscapaciteit, aldus directeur W. Hurkens van zorgcentrum Ter Weel in Goes, waaron der ook Sint Maarten in de Groe valt. MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy gaan onderzoek doen naar de woonservicezones in Mid delburg. Over een paar jaar moet duidelijk zijn hoe de nieuwe manier van wonen voor ouderen in de praktijk uit pakt. „We hebben een visie", zegt T. de Bruin van de ge meente. „En we willen weten of die ook klopt." Een grote groep ouderen woont straks niet meer in een verzorgings huis, maar in een gewoon huis tussen andere mensen. Als ze zorg nodig hebben, krijgen ze die aan huis. Elke wijk in Middelburg zou over vier jaar een woonservi- cezone moeten hebben, een zorgcomplex in de wijk van waaruit zorginstellingen werken. Bovendien moeten er in elke wijk activiteiten en diensten, zoals een boodschap pendienst of een klussendienst, worden aangeboden. Het doel van die woonzorgzones is om mensen langer zelf standig te laten wonen. Het effect daarvan zou zijn dat ze langer echt deel uitmaken van de samenleving. Of dat in de praktijk ook zo uitpakt, is de vraag die de studenten van de Roosevelt Academy moeten gaan onderzoeken. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Rotter dam reageerde gisteren in Middelburg verontwaardigd op de eis van officier van justitie G. Oosterveld. Zij vond be wezen dat verdachte vorig jaar een periode vanuit een pand in Terneuzen had gedeald in cocaïne en heroïne en eiste 240 uur werkstraf. „Ik ben onschuldig. Ik ga niet voor niets werken", riep hij uit. „Ik ga u toch veroordelen voor dealen in harddrugs" verzekerde politierechter G. van Unnik. De Rotterdammer kreeg 200 uur werkstraf op gelegd. Raadsman E. Smit had voor vrijspraak gepleit, omdat hij twijfelde aan de betrouwbaarheid van de ver klaringen van drugsgebruikers die bij hem aan de deur kwamen. Ook vond hij het dossier te mager. De politierechter hechtte juist wel waarde aan de verkla ringen van drie getuigen uit het drugscircuit. VLISSINGEN - De cliëntenraden van Middelburg, Vlis- singen en Veere gaan voortaan samenwerken onder de naam Sociale Cliëntenraad Walcheren (SCW). Voor cliën ten zelf zal de fusie vrijwel onopgemerkt blijven. De drie cliëntenraden doen dit in navolging van de Sociale Dienst Walcheren, die ruim drie maanden geleden al fuseerde. De nieuwe cliëntenraad bestaat uit een elftal leden en zal in de nieuwe situatie ongeveer 2700 uitkeringsgerechtig den vertegenwoordigen. De SCW hoopt dat cliënten door de fusie effectiever kunnen worden geholpen. door Jan van Ommen DEN HAAG - Afvalbedrijf Delta Milieu-Recycling in Zie- rikzee mag de puinbreekinstalla- tie en de houtversnipperaar niet tegelijkertijd in werking heb ben. Dat heeft de Raad van Sta te gisteren in een uitspraak be paald. Daarmee komt het rechtscollege een klein beetje tegemoet aan de bezwaren van directeur L. Ou- werkerk van het Zierikzeese sierbestratingbedrijf Bettewaar- de. Ouwerkerk vreest veel meer overlast van buurbedrijf Delta te krijgen. Stofoverlast Behalve voor herrie is Ouwer kerk ook bang voor meer stof overlast. De Raad van State heeft de bezwaren tegen de stof overlast verworpen, maar vindt dat de twee meest herriemaken- de apparaten in ieder geval niet tegelijkertijd in werking mogen zijn. Delta mag de houtversnip peraar en de puinbreker alleen na elkaar aanzetten en niet tege lijk. Dat levert teveel herrie op. Voor de rest heeft het bestuurs rechtscollege de nieuwe milieu vergunning voor Delta-Recy cling goedgekeurd. Dat bedrijf splitste zijn terrein. Afvalbedrijf Van Ganswinkel nam de bedrijfsloods en een deel van het terrein van Delta aan de Deltastraat over. Delta wil zijn terrein aan de andere zijde uitbreiden en de puinbre ker verplaatsen. De puinopslag komt verder van Bettewaarde af te liggen. Vlak bij Bettewaarde komt de houtopslag. Bovendien mag Delta de puin- breekcapaciteit van 14.0Q0 ton naar 40.000 ton per jaar uitbrei den. door Piet Kleemans OUDDORP - Het Rijk heeft het Ouddorpse RTM-trammu- seum - dat dit jaar haar veer tigjarig bestaan viert - flink op kosten gejaagd. Het mu seum kreeg te horen dat her gebruik van gecreosoteerde dwarsliggers niet meer is toe gestaan. De bestaande voor raad moest worden afgevoerd en nieuwe dwarsliggers aan geschaft. Een schadepost van minstens 25.000 euro. Voorzitter van de museum stichting R. Sparreboom steekt zijn ergernis over de, in zijn ogen doorgeslagen, re gelgeving niet onder stoelen of banken. Wat hem vooral dwars zit, is dat in het buiten land in ieder geval bestaande voorraden nog opgebruikt mo gen worden. Voor het trammuseum is de aangescherpte milieuwetge ving in dit geval een kleine ramp in de visie van Sparre boom. ,,Het zit me echt hoog. We moeten nu alles wat we nog aan gecreosoteerde dwarsliggers hebben liggen af laten voeren door een gecer tificeerd bedrijf. Terwijl zo'n zelfde dwarsligger in het bui tenland gewoon gouden han del is." Sparreboom schat de schade voor het trammuseum voorlopig op zo'n 25.000 euro, maar dat kan zeker nog hoger uitpakken. „Dan reken je al leen de kosten van aanschaf van nieuwe dwarsliggers, maar daar komen de kosten voor afvoer van de nu verbo den dwarsliggers nog bij." Alternatief voor gecreosoteer de dwarsliggers is de gewol maniseerde dwarsligger. Be tonnen dwarsliggers bestaan ook, maar die bieden het trammuseum geen soelaas. „Wij werken met een afwij kende spoorbreedte en in die maat zijn geen betonnen dwarsliggers te krijgen." door Inge Heuff ZIERIKZEE - In de gymzaal van Delta Sport in Zierikzee dartelen meisjes van een jaar of negen over de twee balken, dikke matrassen vangen de val op. Aan de brug met ongelijke liggers hangt een leeftijdsgenootje dat van de lage ligger naar de hoge zwaait. Naast haar oefent een meisje een moeilijke afsprong en be landt in een grote berg schuimrubber. Gisteren organiseerde gymnastiekvere niging Delta Sport in het kader van de derde Nationale Sportweek open gym lessen voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. Elke leeftijdsgroep heeft zijn eigen uurtje waarin allerlei technie ken van de gymnastiek worden geoe fend. De belangstelling van nieuwe kin deren is redelijk. „In deze leeftijdsgroep wordt vandaag net een kinderpartijtje gehouden waar een deel van de groep naartoe is", legt Cassandra Somers uit. Zij is de vaste begeleidster op de woens dagmiddag. „Daarom zijn er nu niet zo heel veel meisjes. Maar in de vorige twee groepen hebben we zo'n tien nieu we kinderen gezien. En die waren alle tien heel enthousiast, ze willen allemaal graag terugkomen." Cassandra maakt voor elke woensdag een lesprogramma voor de verschillen de onderdelen en afgestemd op de leef tijd. „Ja, de kleinsten gaan ook op de balken of de bruggen", bevestigt zij. „Alleen zijn de oefeningen nog wat een voudiger. En we laten hen vaak wat krachttraining doen voor later, als ze aan de brug hangen." Delta Sport heeft momenteel ongeveer zeventig recreatieleden, leden die voor hun plezier een uurtje per week aan gymnastiek doen. Het zijn allemaal mei den. Het aantal aanmeldingen van jon gens ligt laag waardoor het lastig is om een jongensgroep te starten. En jongens vinden het meestal niet leuk om in een meidengroep mee te draaien, weet Cas sandra. „Er zijn nu drie jongens lid. En zij zijn redelijk goed dus doen ze mee in de A-selectie. Zij zijn geen recreatiele den meer. Vandaag hebben drie nieuwe jongens een keertje meegedaan. Het zou wel leuk zijn als cÜe jongens ook lid wor den." Bewegen voor kinderen is actueel nu alarmerende cijfers over het groeien de aantal te dikke kinderen elkaar in rap tempo opvolgen. Cassandra merkt in de gymnastiekuurtjes nog niet zo heel veel van veel te dikke kinderen. „Maar de kinderen die hier komen be wegen al en vinden dat leuk", zegt zij. „Wel merk ik aan de jongste groep dat kleuters minder bewegen, minder bui- agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gymzaal Beatrixschool, 19.15-20.00 uur: Open les streetdance voor jongeren vanaf 12 jaar; en aanslui tend bewegen op muziek voor vrouwen vanaf 25 jaar. TERNEUZEN - Het Rode Kruis Terneuzen houdt zaterdag een snuffelmarkt in het kruisge- bouw aan de mr F. J. Haarman- iveg 13 in Terneuzen. Tussen half tien en twee uur kunnen belangstellenden rond snuffelen of er iets van hun ga ding bij is. Wie gewoon wil ko men kijken en genieten van een bakje koffie of thee met een wa fel, is welkom. De opbrengst komt ten goede van het Rode Kruis. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl foto Marijke Folkertsma tenspelen en meer voor de televisie zit ten. Tussen de nieuwe kinderen die er vandaag waren, heb ik er twee gezien die wat dikker zijn. Voor hen zou bewe gen extra goed kunnen zijn, maar het gaat vooral ook om de lol." Dat vinden drie meisjes ook. Zij moeten enkele oefeningen op de balken doen maar nu Cassandra in gesprek is, lopen ze vooral te dollen. De begeleidster stuurt hen naar de dubbele trampoline om hen iets nieuws te laten doen. Even later wordt de les afgerond met een oefe ning die gebruikt gaat worden in een dansje. „Op 16 juni presenteren alle af delingen van Delta Sport zich in Sport hal Onderdak", vertelt Cassandra. „Iedereen die nu de open gymlessen ge mist heeft, kan dan zien wat Delta Sport nog meer te bieden heeft." Aan dat dansje moet nog hard gewerkt wor den, maar daar is geen tijd meer voor. De groep elf- en twaalfjarigen staat te wachten, met enkele nieuwsgierige, nieuwe meiden. jnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - De tijd dat spre kers in de Nieuwe Kerk niet te verstaan waren is voorbij. Het monumentale gebouw is voor zien van een geavanceerde nieu we - 30.000 euro kostende - ge luidsinstallatie. Dat maakt de raimte volgens E. Plette van de beherende Stichting Oude Zeeuwse kerken een stuk beter verhuurbaar. Plette: „Het is volledig compu tergestuurd. Er is ons verzekerd dat het een heel gebruiksvrien delijk systeem is." De plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken is bijzonder in haar nopjes met de nieuwe geluidsinstalla tie. „De aanwezigheid daarvan is een verrijking voor de moge lijkheden van verhuur van dit historische gebouw en helpt mee aan het in stand houden van het Zierikzeese monu ment." Dat laatste wordt be aamd door plaatselijk commis sielid D. Schiettekatte, belast met de coördinatie van de ver huur. „Het kon ook alleen maar beter, want voor sprekers was het echt slecht. En wij zijn ook echt niet over één nacht ijs ge gaan. Er is uitgebreid geëxperi menteerd." De nieuwe installatie wordt vrij dag 21 april ingewijd met een plechtige bijeenkomst na afloop van het eerste concert in het ka der van het Mozartfestival. Tij dens het concert - verzorgd door Marijke Nieuwenweg (sopraan) en Piet Westhoeve (vleugel) - staat Mozart en het lied cen traal. Het concert in de Nieuwe Kerk begint vrijdag om 20.00 uur. RENESSE - Van 29 april tot en met 6 mei kunnen kinderen in de leeftijd van vier tot dertien op verschillende locaties in Re- nesse terecht voor spelletjes, theater, muziek en knutselen. Op 29 april staan de activiteiten in het teken van koninginnedag. De dagen daarna kunnen kinde ren meedoen aan knutselochten- den of zandsculpturen bouwen, muziek maken of luisteren naar kinderboekenschrijver Haye van der Heijden, naar de disco gaan of een basketbal-clinic meemaken. Sommige activitei ten leveren een winnaar op. Alle winnaars gaan vrijdagmiddag met een limousine van New York Taxi naar kinderkennis het Kraaijennest waar ze gratis mogen spelen. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar overdek te locaties. De kinderen kunnen bij de meeste activiteiten zo in haken. Bij enkele onderdelen moeten zij zich eerst aanmelden zodat de organisatie weet hoe veel kinderen er mee willen doen. Alle kinderen, zowel van toeristen als uit het dorp zelf, mogen meedoen. Op zaterdag 6 mei wordt 's middags met een kindertheaterafscheid bij de Wa termeter de Kindervakantie week afgesloten. Het program ma is verkrijgbaar bij de onder nemers die een poster van de va kantieweek hebben ophangen. Het Godshuis in hartje Zierik zee wordt niet of nauwelijks ge bruikt voor erediensten. Het mo numentale gebouw is anno 2006 een populaire locatie voor or gel- en koorconcerten, maar er worden ook exposities, lezingen en zelfs trouwplechtigheden ge houden. Bij alles waarbij spre kers om de hoek komen kijken was tot voor' kort de akoestiek van de kerk een groot probleem. Secretaris van de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse kerken E. Plette: „Orgel- en koorconcerten zijn doorgaans geen probleem qua geluid, maar voor wat betreft le zingen is het echt een heel ander verhaal, We hebben hier een keer een lezing gehad van schrij ver Geert Mak. De man was ge woon niet te verstaan. Alleen als je in het middengedeelte van de kerk zat, kon je het volgen, maar op de andere plaatsen niet. Dan zie je dat de organisa tor van zo'n lezing af dreigt te haken en zo verlies je klanten." Om het tij te keren ging de plaat selijke commissie op zoek naar mogelijkheden om het geluids probleem van de Nieuwe Kerk op te lossen. Dat bleek nog geen sinecure. Plette: „Er zijn 'meer dere proefopstellingen geweest en uiteindelijk hebben ze het probleem met deze nieuwe in stallatie kunnen oplossen." De nieuwe geluidsinstallatie be staat uit een versterker en twee slanke, hoge luidsprekerzuilen. door lnqe Heuff ZIERIKZEE - Met een paar flin ke meppen slaat beiaardier Kees van Eersel op de houten stokken. Dit zijn de toetsen van het oefen-carillon dat in de Vier schaar in Zierikzee staat opge steld. Een aantal kinderen doet hem vanaf de stoeltjes na. Maar het geluid dat uit het instru ment komt is niet geweldig. Dat vindt de beiaardier ook: „Hier hou ik het maar bij want dit is niet om aan te horen. Het instrument moet nodig opge knapt worden. Kijk maar op het filmpje hoe ik dat boven in de to ren doe." Op een groot scherm kijken de leerlingen van de groepen vijf en zes van obs 't Kofschip uit Zierikzee naar de verrichtingen van Van Eersel boven in de to ren van het stadhuismuseum. Hij stelt de draden af die de toet sen verbinden met de klepels van de 37 carillonklokken, De draden zetten uit en krimpen in al naar gelang de temperatuur en moeten altijd even gecontro leerd worden. „Ik ben dus niet Hoewel de leerlingen het mep pen op de houten toetsen wel spannend vinden, hebben ze lang niet allemaal oor voor de muziek. Er valt onderling veel te bespreken over het slaan en de werking van het carillon. Eer der heeft Van Eersel een snelcur- sus over de functies van klok ken en de ontwikkeling van het klokkenspel gegeven. Het blijkt dat de leerlingen de uitleg goed oppikken en nu bijvoorbeeld we ten dat het oudste carillon van Nederland in de Zuidhaven poort hangt. De quiz met tien vragen waarmee Cathy Kotoun traditiegetrouw deze bijeen komst van Keet in de kerk (de laatste) afsluit, wordt vrijwel foutloos voltooid; groep vijf weet net even beter te scoren dan groep zes. „Het is jammer dat de leerlingen niet mee naar boven kunnen", zegt Van Eersel als deze kinderen weer naar school zijn en de volgende groep nog niet gearriveerd is. „Maar met twee mensen is het boven al dringen. Daarom hebben we ge kozen voor de video-opname." Van Eersel is al bijna dertig jaar stadsbeiaardier in Zierikzee. Een meisje zwaait aan de ringen tijdens de gymnastiekdag. Kees van Eersel legt uit hoe een carillon werkt. aan het stemmen, maar ik regel de techniek", legt Van Eersel op het filmpje uit. Dan plakt hij ter bescherming pleisters op zijn pinken en gaat aan de slag. Het is hard werken; met half gebal de vuisten slaat hij hard op de toetsen en tegelijkertijd laten de foto Marijke Folkertsma klokken Altijd is Kortjakje ziek horen. Vervolgens speelt hij het zelfde deuntje met de toetsen die hij met zijn voeten bedient.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43