PZC Steun voor plan afzinken schip Einde verhaal voor evenementen? Bielzenactie voor tram slaat aan Combineer Profiteer Maand menu 23,50 gedeputeerde ziet economisch meer mogelijkheden voor duiktoerisme ®RVKKERY Quodlibet |annen moeten Icel in voor Istelen van auto's Fietser gewond bij aanrijding Floortje én Edsilia in Middelburg Zoutzuur vrij bij Broomchemie Controle teelt vrije zones Afhaalchinees in de as ICI PARIS XL zeeuwse almanak Oranje 0113-315649 ifWW.pzc.nl .nl Postbus 31,4460 AA Goes lertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «euws-Vlaanderen: 0114-372770; jjtionaal: 020-4562500. londerdag 20 april 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Vooraf een lauwwarme salade met een combinatie van groene en witte asperges. Dan volgt een duo van lamsfilet lams koteletjes verzegeld door een saus van rode port en rozemarijn. Als afsluiting heerlijke chocoladetaart met vanillesaus en geslagen room. tel (01 I flj A 18 019 w W w i ,i i)ui editie Schouwen-Duiveland (tor Marcel Modde CHARENDIJKE - Zeeland serieus werk maken van rt verbeteren vdn duiklocaties. iet alleen op het gebied van ifiligheid en voorzieningen, ook rijn er plannen voor het afzin gen van één of meerdere grote «hepen als duikobject. Fit cijfers van de Nederlandse Ondenvatersportbond (NOB) hüjkt dat Zeeland internatio nal tot één van de populairste tïikgebieden mag worden gere- Jaarlijks worden er in de Öosterschelde, Grevelingen en •el Veerse Meer zo'n zevenhon derdduizend duiken gemaakt, al- te NOB-bestuurder M. Waijers gisteren op een bijeenkomst in Scharendijke. „Dit gebied is een Guess handtassen portdmonee! schoenen van de reepe mavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu :acciatoast, moussaka Turkse yoghurt ^12,50 of€io,00 (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 ^navond 19.30-20.30 uur Veiligheid Versus Vrijheid -niezing door Pieter Ippel hoogleraar rechtsgeleerdheid !^n de Roosevelt Academy 23.22 april 11.00-12.00 uur Poëzie Quiz n het kader van -Weekvan de poëzie Harm Venekamp 00-16.30 uur vrouwenkoor mekka voor sportduikers. Maar we missen nog een echte klap per." Waijers verwees naar het grote rif bij Australië dat te boek staat als topgebied voor sport duikers. Toch ziet de overheid daar in dat er méér nodig is om die vorm van toerisme overeind te houden en verder te stimule ren, spiegelde hij onder andere gedeputeerde M. Ie Roy en wet houder A. Verseput voor. Bij het rif wordt de komende jaren 'een ring van afgedankte fregatten af gezonken', waarop straks ook kan worden gedoken. Eveneens een aardig idee is een webcam onderwater gekoppeld aan een scherm bij een zeeaquarium in de buurt. Zo vormt het duiken op zich weer een attractie voor mensen aan de kant, schetste Waijers de extra waarde van een wraklocatie bij het Engelse Portsmouth. „Het zou geweldig zijn als we in Zeeland op deze manier ook eens flink tekeer zouden kunnen gaan." Locaties De NOB heeft daarover reeds de marine, rijkswaterstaat Zeeland en de provincie gepeild. „En ze zijn alle in ieder geval bereid verder te praten over deze idee ën." Locaties zijn nog niet in beeld, zegt Waijers. Volgens hem komen zowel plekken in de Öosterschelde, Grevelingen als Veerse Meer in aanmerking. De directe webcamverbinding zou dan tot stand kunnen worden ge bracht met het nog te bouwen zeeaquarium bij Waterland Neeltje Jans. Gedeputeerde Le Roy (toerisme en economische zaken) reageer de positief op het wrakkenplan van de NOB. „Wat mij betreft komt zo'n schip er, volledig ont daan van alles wat schadelijk zou kunnen zijn voor het milieu. Het maakt een duik extra span nend en bovendien is de natuur er ook mee gediend. Als het wrak er langer ligt, groeit er van alles aan. Dat is op z'n beurt ook weer mooi om naar te kij ken." Le Roy deelt tevens de op vatting van de NOB dat Zeeland economisch meer profijt kan ha len uit het duiktoerisme. De ver betering van bestaande duik- plekken is een begin. Formele opening De bijeenkomst in Scharendijke was bedoeld als formele ope ning van de verbeterde duik- plaats bij de Schelphoek. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft bij dijkverstevigingen gelijk een trap in de glooiing naar de wa terlijn aangelegd. Vooralsnog is 120.000 euro beschikbaar (van provincie, gemeente Schou wen-Duiveland en NOB) voor meer van dit soort maatregelen rondom de Öosterschelde en Grevelingen. Naast de veilig heid wordt ook gekeken naar de realisatie van sanitaire voorzie ningen, omkleedruimte en goed bereikbare parkeerplaatsen. De volgende duikplekken die op de nominatie staan om in het werk van het waterschap te worden meegenomen, zijn de Oostbout bij Burghsluis, Strijenham en de Bergsediepsluis op Tholen en de dijk boven Wemeldinge. Vol gens planning gebeurt dat vol gend jaar, aldus R. Kiel van de NOB-werkgroep Zeeland. IDDELBURG - De politierech- jer heeft gisteren een 35-jarige Tissingcr voor vermogensdelic- in veroordeeld tot negen maan- tn gevangenisstraf. •jarige man uit Vlissin- kreeg een half jaar cel opge- jd. De oudste verdachte zat in zijn proeftijd toen hij ?r in de fout ging. De politie- 'iter vond bewezen dat de in februari en maart drie >'s in Sint Philipsland, Ka le en Bergen op Zoom heeft tolen en benzine heeft ge- ';t zonder af te rekenen. De E-jarige verdachte werd behal- het stelen van auto's en inediefstal ook veroordeeld heling van een creditcard, pk werd 111 de strafmaat meege- dat hij als ongewenst ideling in Nederland ver- lijft. RTM-conducteur Hans Gerlings - met rode vlag - zorgt ervoor dat de tram veilig Zeeuws grondgebied bereikt. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De tram gaat weer in Zeeland rijden. De museumstichting hoopt volgend jaar Pasen de halte Middelplaat- haven bij Scharendijke in ge bruik te kunnen nemen. De mu seum-tramlijn wordt doorge trokken van Ouddorp, waar het trammuseum staat, naar Scha rendijke. De Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden telden vroeger een uit gebreid tramlijnennet. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wer den spoor en spoormaterieel zwaar beschadigd. De watersnoodramp van 1953 gaf de genadeklap voor het Schouwse spoor. In 1954 werd definitief een streep gehaald door de tramlijn en de RTM-bus- sen deden him intrede op het ei land. Om de eilandtram aan de verge telheid te ontrukken, kocht de Tramweg Stichting in 1965 zo wel onroerende (RTM-)goederen als rollend materieel op. In 1966 - op de kop af veertig jaar gele den - was het trammuseum een feit. In 1989 verhuisde het mu seum van Hellevoetsluis naar Ouddorp en sindsdien is er heel wat gebeurd. Vorig jaar werd een grote sprong voorwaarts gemaakt met de aanleg van een overweg bij vakantiedorp Port Zélande. Het bereiken van de Zeeuwse grens ziet voorzitter van de museum stichting R. Sparreboom als een mijlpaal. ,,De tram is terug in Zeeland. De bielzen zijn al op Zeeuws grondgebied en ik ga er van uit dat we volgend jaar om deze tijd de halte Middelplaatha- ven in gebruik kunnen nemen." Het nieuwe spoor komt hoger te liggen dan op het eerste deel van de RTM-baan langs de dam. dat is gedaan om een betere af watering te garanderen. Het 'sta tion' Middelplaat krijgt een mid denperron van 3,5 meter breed te en een lengte van ongeveer 100 meter lang. Het is de bedoe ling ter plaatse een eenvoudige maar historische wachtruimte te realiseren. Met het doortrekken van het tramspoor naar de Middelplaat- haven wordt het mogelijk een ritje met de tram te koppelen aan een rondvaart over de Gre velingen. In de toekomst hoopt het tram museum haar vleugels nog ver der uit te kunnen slaan en het spoor door te kunnen trekken naar Scharendijke en Renesse. Zover is het echter, weet Sparre boom, nog lang niet. „Dat kost enorm veel geld en dat hebben we gewoon niet." Om het nieuwe spoor te kunnen financieren werd vorig jaar juli de zogeheten 'bielzenactie' ge- Schouwen-Duiveland heeft sinds een maand of twee een officieel evenementenbeleid. Al tijdens het schrijven van de nota trokken organisatoren verschillende keren aan de bel om de - in hun ogen - onrecht vaardige maatregelen te wijzi gen. Het protest richtte zich vooral op regels die kostenverho gend zouden werken. Na de vast stelling is het enige tijd stil ge weest rond de nota, maar nu de organisatoren met de financiële gevolgen worden geconfron teerd laaien de protesten weer op. door Melita Lanting ZEERIKZEE - Organisatoren hadden nog zó gewaarschuwd; het nieuwe evenementenbeleid gaat slachtoffers maken en in middels is dat een feit. Het Brou wers Havenconcert en de Bruse Visserijdagen (twee toonaange vende evenementen) geven de pijp aan Maarten. De kosten rij zen de pan uit en de toch al over belaste vrijwilligers zien er geen heil in om weer een extra bedel- ronde langs de plaatselijke mid denstand te maken. De drang van het gemeentebe stuur om te bezuinigen en de fi nanciën op orde te brengen brengt de gemeente enerzijds fi nancieel voordeel, maar jaagt de organisatoren anderzijds op ho gere kosten. Juist de organisato ren van niet-commerciële evene menten (de fancy fair van de voetbalclub of grote zaken als de Brouwse Dag) zijn zich daar over rot geschrokken. De kosten die de gemeente tot nu toe voor haar rekening nam worden gro tendeels doorberekend. Anders gezegd: de subsidie die tot nu toe in natura werd gegeven, wordt bijna helemaal afge bouwd. Voor de Visserijdagen bijvoor beeld zijn de kosten vrijwel ver dubbeld. Dat zit volgens de orga nisatie voor een groot deel in de doorbereking van de gemeente lijke uren. Dat zijn klussen die de buitendienstmedewerkers tot nu toe deden. Dranghekken brengen en halen, een auto met zand brengen om paarden te la ten draven tijdens het ringste ken of een veegauto na afloop. Die tijden zijn voorbij. Nu gel den onverbiddelijke regels. De eerste tien manui-en zijn nog gratis. Daarna gaat de meter lo pen en dat kan fors aantikken. Om een voorbeeld te noemen: in het verleden staken gemeentelij ke werknemers zo'n 100 uur in analyse het driedaagse evenement Visse rijdagen. In de huidige situatie zijn daarvan tien gratis en de resterende 90 uren betaald. Voor Bru komt dat neer op een slordige 5300 euro. Nu kan wel iswaar een deel terugverdiend worden door bepaalde klussen zelf te doen, maar dat zal niet voor alles gelden. En dan zijn er nog meer lasten verzwaringen zoals podiumele menten die vroeger gratis waren en nu moeten worden gehuurd bij een commercieel bedrijf. Stroomkosten worden doorbere kend (5 of 10 euro bruto per aan sluiting) en organisatoren moe ten betalen voor het gebruik van gemeentelijk openbaar ter rein zoals plaatsen van kramen op wegen en trottoirs (de zogehe ten precarioheffing). Rijst de vraag of het beleid niet te ver doorschiet. „Ja", zeggen de organisatoren en „ja" zeggen ook enkele woordvoerders van raadsfracties. Want hoe valt dit te rijmen met het beleid om de leefbaarheid van het eiland te stimuleren en de toerist meer te bieden dan zon, zee en strand? In ieder geval zijn verschillende fracties zo geschrokken van de actie van de Visserijdagen en het Brouwers Havenconcert dat ze nog eens willen kijken naai de gevolgen. Maar heeft de gemeenteraad ei genlijk wel de macht om het be leid te repareren? Dat zal moei lijk worden. Het evenementenbe leid is geen directe bevoegdheid van de raad, maar van het colle ge (lees: de burgemeester). Die heeft het evenementenbeleid GOES - Bij een ongeval op de Oranjeweg in Goes is een 79-jarige fietser gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf gewond geraakt. De man, afkomstig uit Goes, ver leende op het kruispunt met het Vogelzangsepad geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een 21-jarige inwoner van Heinkenszand. De fietser werd met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De zangeressen Floortje en Edsilia Rom- bley treden tijdens het koninginnedagconcert op de Markt in Middelburg op. Zij vervangen Xander de Buison- jé, die geopereerd moet worden aan zijn stembanden. De Buisonjé zegde zijn optreden dinsdag af. De twee zange ressen treden samen op met de Heverband, een showor kest uit België. Ook de Belgische zanger Ivan geeft een op treden. Het koninginnedagconcert is op zaterdag 29 april op de Markt in Middelburg. TERNEUZEN - Bij Broomchemie in Terneuzen is gister middag een nog onbekende hoeveelheid zoutzuur vrijge komen. Door snel ingrijpen van de bedrijfsbrandweer en de brandweer van de gemeente Temeuzen kon echter wor den voorkomen dat het bijtende gas zich echt verspreid de. Wel zijn uit voorzorg de omliggende bedrijven gewaar schuwd om hun personeel binnen te houden en ramen en deuren te sluiten. Volgens Harold Hiel, hoofd milieu en veiligheid bij Broomchemie, heeft niemand zich met ge zondheidsklachten gemeld. Het zoutzuur ontstond doordat er in een van de bedrijfs hallen een paar kilo aluminiumchloride werd gemorst. Dat is een chemisch poeder dat bij contact met de buiten lucht wordt omgezet in zoutzuur. De mensen die op dat moment in de hal aanwezig waren, konden zich, nadat ze alarm hadden geslagen, op tijd uit de voeten maken. De opgeroepen bedrijfsbrandweer en de gemeentelijke brandweer slaagden er in om de wolken zoutzuur die uit de bedrijfshal ontsnapten, te neutralise ren door er water op te spuiten. TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen contro leert komende zomer samen met de AID of landbouwers de teeltvrije zones in acht nemen. Een gezamenlijke actie voorkomt dat bedrijven twee keer achter elkaar worden bezocht of dat met verschillende maten wordt gemeten. De controle is vooral bedoeld voor handhaving van het lozingenbesluit Open Teelt en Vee houderij. foto Marijke Folkertsma GOES - Een felle brand heeft gisterochtend vroeg het pand van Chinees afhaalrestaurant Rose Garden aan de Voorstad in Goes verwoest. De schade loopt naar schatting in de tonnen. Het pand van de afhaalchinees moet als verloren worden be schouwd maar de aanpak om de belendende panden te bescher men heeft gewerkt. De huizen van de buren hadden rook- en waterschade maar verder viel het mee. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. start. Voor vijftien euro per stuk konden belangstellenden spoor bielzen 'sponsoren' en van die mogelijkheid werd grif gebruik gemaakt. Het aantal gesponsor de spoorbielzen is inmiddels op gelopen tot meer dan 1900. Record Het Ouddorpse trammuseum trekt jaarlijks zo'n 14.000 a 15.000 bezoekers. Het nieuwe rij- seizoen belooft een druk seizoen te worden. Tijdens de Paasda gen kon men 682 bezoekers ver welkomen, en dat is een record volgens Sparreboom. „We ho pen dat het een goed druk sei zoen wordt. Dat kunnen we wel gebruiken. vorm gegeven en vastgesteld. Het enige waar de raad zijn zeg je over heeft gedaan zijn de ta rieven, en die zijn inmiddels al gedeeltelijk naar beneden aange past. Probleem is echter dat de raad in een eerder stadium akkoord is gegaan met een bezuiniging staakstelling op het evenemen tenbeleid. Dus zal er linksom of rechtsom geld moeten terug vloeien in de gemeentekas. Ta rieven omlaag brengen betekent dat de raad moet aangeven waar het geld dan vandaan moet komen. Ondertussen zitten de organisa toren met de gebakken peren. Er is weliswaar een evaluatie af gesproken aan het einde van het jaar, maar daar hebben ze nu niets aan. Er zal extra geld op ta fel moeten komen en dus rest hen waarschijnlijk toch niets an ders dan sponsors zoeken. Of die zullen toehappen is de vraag. Want welke ondernemer heeft zin om - via een evene ment - het gemeentelijke gat in de begroting te dichten? 18 april t/m 3 mei Bij aankoop van twee geuren of producten uit een geurlijn nu 20% korting! *Van de adviesprijs. Voor de dichtstbijzijnde ICI PARIS XL parfumerie kijkt u op www.iciparisxl.nl In dat Goese kantoor vinden ze dat ze de truttigheid ver achter zich hebben gelaten. De verbazing was daarom groot toen deze week in de plantenbakken bij de ingang van het pand afrikaantjes wa ren gezet. Afrikaantjes! Hoe diep kun je zinken. Degene die verantwoordelijk was voor de aanplant van de ze verregaande blijk van horti- culturele kleinburgerlijkheid nam onverstoord kennis van de laatdunkende reacties op zijn plantenkeus. „Benieuwd wat jullie van die afrikaantjes vinden als Nederland deze zo mer wereldkampioen voetbal wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41