Aangerand door het oppasmeisje Nederland was in 1966 een ontstellend vies land PZC PZC Obasanjo paait volk Nigerdelta met plan voor nieuwe banen Naar één ziekenhuis Seksueel misbruik kinderen door jonge vrouwen komt vaker voor dan gedacht Ook volwassen vrouwen schuldig aan misbruik 20 april 1956 donderdag 20 april 2006 Ze doen het geniepig, laten geen sporen na. En het kind kan vaak nog niet praten. De nachtmeriie van iedere ouder dat het oppas meisje je kind misbruikt is va ker werkelijkheid dan gedacht. door Mayke Calis Haar vijfjarige dochter moest ineens vreselijk hui len toen Tanja, de oppas, kwam. Moeder snapte er niks van. De vijftienjarige Tanja pas te al een paar jaar op en er wa ren nooit problemen geweest. Na enig aandringen vertelde het meisje dat ze Tanja te streng vond. Pas later ontdekte de moeder dat haar dochtertje door de oppas was misbruikt. Seksueel grensoverschrijdend gedrag door jeugdige vrouwelij ke daders komt naar schatting enkele duizenden keren per jaar voor, zeggen Jan Hendriks, psy choloog en hoofd behandeling Jeugd van de forensische polikli niek De Waag in Den Haag en Anne-Marie Slotboom, crimino loge aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het is volgens de onderzoekers een vergeten groep, waar nog weinig onder zoek naar is gedaan. Jaarlijks komen ongeveer tien gevallen voor de rechter. Enkelen wor den in De Waag behandeld. Dit aantal is volgens de onderzoe kers nog maar een topje van de ijsberg. Misbruik door meisjes is een onderschat probleem, zeg gen ze. Dat komt doordat mei den vaak veel slimmer te werk gaan dan jongens en het mis bruik zo verborgen blijft. Meisjes gebruiken in tegenstel ling tot jongens zelden geweld. Ook is het taboe groter. Een jon gen zal niet snel toegeven door een vrouw of meisje te zijn mis bruikt. De delicten vinden vaak plaats tijdens het oppassen. De meeste slachtoffers zijn jong, tussen de nul en vier jaar, een leeftijd waarop ze nog niet (goed) kunnen praten. Tanja bijvoorbeeld, (niet haar echte naam) misbruikte haar slachtoffertje tussen de tien en vijftien keer gedurende twee jaar. Ze kleedde haar slachtof fer voor het eerst uit toen het drie jaar was. Ze wees naar haar vagina en vroeg of ze daaraan mocht likken. Het kind haalde de schouders op en mompelde dat ze het niet wist. Na enig aan dringen stemde ze toe. Een vol gende keer vroeg Tanja of het kind ook haar wilde likken. Hoe wel het meisje tegenstribbelde, gebeurde het toch. Tanja be zwoer de peuter niets te zeggen, dat het hun kleine geheimpje was. Volgens de moeder dreigde ze daarbij ook met straf. Meisjes die seksueel misbruik plegen zijn zelf meestal ook slachtoffer van ernstige ver waarlozing, geweld en seksueel misbruik, stellen de onderzoe kers. Ze hebben soms een fasci natie voor seks met minderjari gen omdat ze willen weten wat de dader voelde toen hij hén mis bruikte. Ook Tanja is in haar jeugd seksueel misbruikt. Ande re motieven zijn een gevoel van macht: iemand willen straffen en vernederen. Maar ook lustge voelens en experimenteergedrag spelen een rol. Daders hebben vaak slecht contact met leeftijd genoten. In alle gevallen zijn kleine kinderen makkelijke slachtoffers. Bedreigend Het misbruik begint vaak van uit een verzorgingssituatie, zo als het verschonen van een luier, of tijdens het stoeien. Ze maken hun slachtoffer deelge noot van het misbruik. Het slachtoffer krijgt het gevoel het zelf te hebben uitgelokt of er ten minste mee te hebben inge stemd. Dat is heel bedreigend, zegt Hendriks. Een verkrach ting of aanranding door een vol komen vreemde is verschrikke lijk, maar duidelijk. De woede richt zich op de boze buiten staander. Seksueel misbruik door een bekende schendt daar naast het vertrouwen van het kind. Kinderen die het over komt, gedragen zich ineens te ruggetrokken, gaan soms weer bedplassen of vertonen ineens seksueel getint gedrag door bij voorbeeld hun geslachtsdelen overal tegenaan te wrijven. Slachtoffers kunnen er hun le ven lang last van houden, weet Rik Lunsen, seksuoloog bij het Academisch Medisch Centrum. Hoe jonger de misbruikte kinde ren zijn, hoe meer schade ze on dervinden. „Dat wordt niet zo zeer bepaald door het feitelijke misbruik, dat soms alleen be staat uit aanrakingen, maar vooral door de bedreigingen en de angst die met het misbruik ge paard gaan. In zijn praktijk had Lunsen ooit een dertigjarige vrouw die als kind vijf jaar lang door haar oppas was misbruikt. „Zij heeft daar ernstige, licha melijke en geestelijke schade van ondervonden." GPD Niet alleen meiden, ook vol wassen vrouwen maken zich schuldig aan seksueel mis bruik van minderjarigen. Een greep uit zaken die de laatste ja ren voor de rechter kwamen. December 2005: Een Belgische vrouw moet voor komen nadat zij is beschuldigd van seksueel misbruik van haar zevenjarig zoontje en zijn vriendje. De jon gens werden door de vrouw on der meer gedwongen naar porno films te kijken, November 2005: Een oppas- en pleegmoeder uit Brugge wordt beschuldigd van mishandeling, aanranding en verkrachting van vier van haar eigen kinderen en twee kinderen waarop ze moest passen. Juli 2005: Een 29-jarige Rotter damse vrouw wordt veroordeeld tot drie jaar cel voor mishande ling en seksueel misbruik, sa men met haar echtgenoot, van haar stiefzusje. Hét zestienjari ge meisje werd onder meer ge dwongen tot seks met een hond. Oktober 1999: Een 14-jarig meis je wordt door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot zes maanden jeugddetentie en jeugd-tbs. Ze pleegde ontucht met tiental len kleine kinderen. April 1997: Een 24-jarige oppas wordt veroordeeld tot een half jaar cel wegens ontucht met een twaalfjarige jongen waarop zij moest passen. Het misbruik duurde twee jaar. Op veertienja rige leeftijd deed de jongen aan gifte. GPD De nachtmerrie van iedere ouder: het oppasmeisjedat je kind misbruikt is vaker werkelijkheid dan ge dacht. foto Thom van Amsterdam/GPD door llona Eveleens Een snelweg ter waarde van bijna twee miljard dollar, het uitbaggeren van de rivieren en tenminste twin tigduizend nieuwe banen. Dat belooft de Nigeriaanse president Olusegun Obasanjo de inwoners van de olierijke Nigerdelta in het zuidwesten van het land. Gisteren presen teerde Obasanjo zijn ontwik kelingsplan. Geweld is aan de orde van de dag in de Nigerdelta. Buiten landers worden er gegijzeld en olie-installaties aangeval len. Verantwoordelijk hier voor zijn groepen militanten, die het nieuwe plan van de president onvoldoende vin den. „Wij eisen honderd pro cent van de olieopbrengsten, maar daarover horen we de president niet", reageert Mo hammed Powell, een van de militante leiders, telefonisch vanuit de Delta. De Nigerdelta is een moeras gebied zo groot als Engeland. De olie die hier omhoog ge pompt wordt, maakt van Ni geria de achtste grootste olie producent ter wereld. Het zwarte goud maakte een klei ne elite superrijk en tastte het milieu ernstig aan. terwijl de meeste inwoners van het ge bied straatarm zijn. Obasanjo maakte zijn ontwik kelingspakket voor de Delta bekend op een bijeenkomst van belangengroepen uit het gebied en de overheid. Maar militanten en tal van activis ten weigerden aan het overleg deel te nemen. Mohammed Po well: „We kennen die bijeen komsten met Obasanjo. Hij legt zijn wil op aan de deelne mers en luistert naar nie mand." De president' gaf toe dat regeringen in het verle den fouten maakten in de Del ta, maar noemde zijn plan 'een prachtige kans voor een nieuw begin'. Mohammed Po well vindt de haast waarmee Obasanjo nu met het plan komt, uitermate verdacht. „Volgens mij wil de president vrienden maken. Die heeft hij nodig voor zijn eigen plannen voor een derde ambtster mijn", stelt Powell. Het parle ment buigt zich momenteel over een aantal grondwetswij zigingen. Een daarvan,maakt een eind aan het maximale aantal van twee ambtstermij nen voor de president. Obasanjo liet zich nog niet uit over een mogelijke kandi datuur bij de verkiezingen volgend jaar, maar Nigeria- nen gaan ervan uit dat hij staat te trappelen. De olieproductie van Nigeria bedroeg aanvankelijk 2,5 mil joen vaten per dag. Door sabo tage en aanslagen is de pro ductie intussen teruggelopen met ruim een half miljoen va ten. Ook de prijs van olie op de wereldmarkt reageert sterk op de ontwikkelingen in de Nigerdelta. De deelstaten in het deltage bied krijgen van de overheid een percentage van de olie-in komsten. Maar in Nigeria, waar corruptie diepgeworteld is, blijft het geld veelal han gen bij leiders van deelstaatre geringen. De militanten po gen zich een Robin Hood-ach- tig imago aan te meten en de bevolking te laten profiteren van de oliegelden. Maar ook zij zijn niet vies van eigenbe lang. Velen lieten zich als be waker inhuren door corrupte politici die de mensen uitbuit ten voor wie de militanten nu zeggen op te komen. Militanten en radicalen kun nen voorlopig de avances van Obasanjo negeren. Ze weten dat hun positie sterk is. De Ij- aw, de grootste stam in de Delta, is Nigeria's vierde grootste etnische groepering. Hun stemmen wegen zwaar bij de verkiezingen in 2007. Olieprijs Obasanjo mag door persoon lijke politieke motieven wor den gedreven met zijn plan, hij is zich echter terdege be wust van de ernst in de Niger delta. De militanten worden actief gesteund door de bevol king, die het zat is om nog al tijd straatarm te zijn. Boven dien staat de president onder grote internationale druk om een eind te maken aan het ge weld in de regio, zodat de olie prijs weer kan zakken. GPD Jh Ongefilterde uitstoot via de schoorsteen bij het complex van de NSM in Sluiskil. Wouter van Dieren, milieuacti vist van het eerste uur en promi nent lid van de Club van Rome, viert vandaag met een interna tionaal symposium dat hij 40 jaar in het milieuvak zit. Maar hoe zag dat Nederlandse milieu er 40 jaar geleden eigenlijk uit? „Het ivas een ontstellende rot zooi. door Eelco van der Linden Scholen die moesten sluiten vanwege de luchtvervuiling, drinkwater met de smaak van ontsmettingsmiddel, strokarton fabrieken die kanalen omtover den in hels bubbelende en stin kende modderstromen. „Nee, het was niet fraai in Nederland in de jaren zestig", zegt Lucas Reijnders, hoogleraar Milieu kunde aan de Universiteit van Amsterdam en een van de eerste milieuactivisten van het land. Reijnders denkt terug aan een land waar volop - al dan niet op rechte - naïviteit heerste. De Rijn zat vol chemisch afval, m< ar ook met ongezuiverd riool- afval van Duitse steden. „De Duitsers zijn dat snel gaan aan pakken, maar bij ons heerste tot in de jaren tachtig het idee: we zitten toch aan het einde van de lijn, we kunnen het ook alle maal wel de zee in laten stro men." Wouter van Dieren, de andere eminence grise van het groene front, stuitte in de jaren zestig vooral op 'de geest van de weder opbouw'. „Nederland moest her rijzen en milieu was geen issue. Ook niet voor de sociaal-demo craten, die op één lijn zaten met de industrie. Toenmalig burge meester Thomassen van Rotter dam weigerde me bij persconfe renties, omdat ik 'de vooruit gang blokkeerde'." Bij die drang tot herrijzen hoorden tal loze onzalige projecten, memo reert Van Dieren. „In Amster dam moest de Jordaan worden vervangen door een klein Bijl mermeertje en in de haven zou een zwavelkoolstoffenfabriek van Progil worden gebouwd. Er was al een plan voor een tweede Schiphol en in Groningen zou een zogenoemde smeerpijp de ongezuiverde rotzooi van de strokarton- en aardappelmeelfa brieken direct in de Waddenzee lozen. Die Waddenzee stond ove rigens op de nominatie om inge polderd te worden, zodat we nog meer aardappelen konden poten." Nederland werd geteisterd door 'klassieke' milieuproblemen, die nu optreden in derdewereld landen die aan het industrialise ren zijn. Over zure regen, kern energie, mest of het broeikas effect maakte niemand zich druk. De grote problemen wa ren vervuiling van lucht, water en bodem, en de vergiftiging van vogels door niet-afbreekba- re bestrijdingsmiddelen, zoals DDT (dichloordifenyltrichloor- ethaan). De Rijn was zo vuil dat het drinkwater in Rotterdam stonk. Van Dieren: „Rotterdammers gingen met jerrycans naar Den Haag voor acceptabel water - dat kun je je toch niet meer voor stellen." Sommige woonwijken stonden naast chemische fabrie ken en regelmatig moesten de scholen van Vlaardingen dicht De diagnose is helder, het behandelplan pel. Te veel ernstig zieke Zeeuwen moetea langdurig in ambulance of traumaheli voor ze buiten de provincie hoogwaardige krijgen. Die situatie is onacceptabel. Centralisatie van de topzorg zou veel verbeteren. Dat is de over. tuiging van de Zeeuwse specialisten onder aanvoe. ring van chirurg P. Vierhout. Zij zien de zieken huiszorg het liefst georganiseerd als een drietrapj. raket. Met onderaan vier poliklinieken, middenin de huidige drie basisziekenhuizen en bovenaan: een medisch centrum voor topbehandelinge; waar bijvoorbeeld intensieve zorg voor kinderen en verkeersslachtoffers beschikbaar is. Vierhot: schetst zo een aantrekkelijk perspectief. Het er echter wel op, dat hij enkele complicaties ovk het hoofd ziet. Tegen Vierhouts conclusie, dat de huidige Zeeuw se ziekenhuizen elk te weinig patiënten hebben voor voldoende specialistische zorg, is weinig int; brengen. Maar een gevolgtrekking op basis van een optelsom van alle Zeeuwse patiënten is nic, juist. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen is de samen- werking met grote ziekenhuizen in Gent, Antwer pen en Brugge vanzelfsprekend. De beschikbaar heid van topklinische zorg boven de Westerschel- de zou de situatie nauwelijks verbeteren. Daarom verzamelen de Zeeuws-Vlaamse specialisten ziet terecht niet onder Vierhouts vaandel. Verder is de drietrapsraket qua organisatie wel licht wat te hoog gegrepen. Het is moeilijk in li zien, hoe op basis van relatief weinig patiënten er dus beperkte middelen én meerdere poliklinieken én meerdere basisziekenhuizen, én een hoofdzie kenhuis zouden kunnen draaien. Deze complicatie is gemakkelijk te genezen. Want Vierhout denkt dat zieken na een van zijn topbehandelingen kun nen herstellen in verpleeg- en huisartsenbedtte bij de poliklinieken. Een stapje verder en ook de basisziekenhuizen worden gereduceerd tot polikli nieken met verblijf. Een dergelijke drastische in greep ligt zeer gevoelig in de huidige instellingen Mogelijk legt Vierhouts rapport daarom niet zon der meer de nadruk op dit scenario. Uiteindelijk zal 'voortschrijdend inzicht' welk: de slotsom leiden dat als Zeeuwen dichtbij hoog waardige zorg willen, ze met één ziekenhuis genoe gen moeten nemen. Maar zelfs zo'n nieuw centraal ziekenhuis zal slechts een beperkt deel terugwin nen van de duizenden Zeeuwse patiënten die - nu als alle andere Nederlanders - hun zorg soms van huis (moeten) zoeken. WAPENSTILSTAND - De be moeienissen van de secreta ris-generaal van de Verenigde f Naties hebben veel spanning' weggenomen bij de ruzie tus sen Egypte en Israël. Beide lan den hebben onwaardelijk inge stemd met een staakt-het-vu- ren langs hun grenzen. DOOD - De Nederlandse ex- militair Leon Jungschlager is gisterochtend om zes minuten over zeven (Nederlandse tijd) in het Tjikini-ziekenhuis in Ja karta overleden. Jungschlager werd begin 1954 met een an dere Nederlandse ex-militair, Henry Schmidt, gearresteerd wegens staatsondermijnendt activiteiten. De beschulcligln- gen waren gebaseerd op getui- genissen van tientallen Neder landse en Indische opgepakte soldaten. Op 23 februari waf de doodstraf tegen Jungschli- ger geëist. Tot een vonnis kwam het nooit, want een week Voor de uitspraak kreej hij een hersenbloeding waar aan hij kort erna overleed. AFSCHEID - Mr. P. W. C.C M. van Meerwijk, die dertiea jaar kantonrechter was ia Oostburg en Terneuzen, keert Zeeland de rug toe. Hij word! kantonrechter in Hilversum. foto GPD omdat de stank niet te harden was. „Niks geen emissiecontro le, alles ging direct de lucht in. Ongelooflijk." In de landbouw was DDT het wondermiddel van na de oorlog. Het leidde ertoe dat (roof)vogels bij bosjes stierven en het grond water vervuild raakte. De klassieke problemen zijn - op de bodemvervuiling na, on derstreept Lucas Reijnders - be hoorlijk succesvol aangepakt. Volgens Van Dieren is dat te danken aan de compactheid van Nederland, „Mensen kregen er snel mee te maken, waardoor be wustzijn en kritiek groeiden". En natuurlijk het milieuactivis- me, dat hand in hand ging met de protestbeweging van de jaren zestig. Milieu kwam prominent op de agenda van regeringen en Neder land werd zelfs gidsland. Daar is niets meer van over, vin den beiden heren. Van Dieren: „De huidige regering minacht het milieu, mist kansen." Reijn ders: „Slechter kan niet. Men keert zich zelfs tegen Europese milieuregels." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mall: redtern@pzc.nl HulBt: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierlkzee: Grachtwag 23a Postbus 80 4300 AB Zierlkzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierlkzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 20,55 n v t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1.80 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoeni overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge"! de Regelen voor het Advertentieweten. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintje»): Tel. (076)5312104 Fax, (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (01141372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend g°6d Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concorn Do doeii» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dal wordt gebruikt vooroor (abonnementen)admlnlstratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diension en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseisd' Behoort tof WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4