Tholen krijgt mega windmolens PZC PZC Vechten tegen de bierkaai 's-Heer Abtskerke vraagt geleidelijke groei van dorp b 13 Wemeldingse jeugd krijgt een pluim turbines komen op particuliere gronden te staan Snuffelmarkt Muzikale avond voor goede doel in Wemeldinge Bootjesvouwers willen in het Jeugdjournaal Werkstraf voor dealen harddrugs Zoutzuur vrij bij Broomchemie Controle teeltvrije zones Studie naar woonservicezones Rommelmarkt van Koenkelpot in 't Paerehat agenda frnrWillem van Dam fepLDINGE - Een stuk of lien omwonenden kwamen er op draven. Meer niet. En dat was een gunstig teken. Want het duidde er op. dat de komst van een jongerenontmoetingsplaats (JOP) op de h°ek van Prinses geatrixweg en de Spoorlaan in ffemeldinge niet tot problemen rinnrMaartje Huijben donderdag 20 april 2006 heeft geleid. Sterker nog: zowel onder de buurtbewoners als bij de jongeren heerst grote tevre denheid. Rond kerst vorig jaar stond-ie er: een grote container die dienst zou doen als jongerenont moetingsplaats. De scepsis on der de omwonenden was aanvan kelijk vrij groot: zij vreesden overlast. Maar die vrees bleek niet terecht. Gisteravond trof fen de jongeren en de buurtbe woners elkaar op initiatief van het gemeentebestuur van Kapel- Ie in dorpshuis De Wemel om hun ervaringen uit te wisselen. Die zijn alleen maar gunstig. „Een pluim op de hoed van de jeugd", zo sprak een van de buurtbewoners op waarderende toon. En die opvatting werd door alle omwonenden gedeeld. De jongeren zelf hoorden het met genoegen aan. „Dit was de reactie waarop wij hadden ge hoopt." Zo ging iedereen na een half uurtje weer tevreden zijns weegs. Maar niet nadat wethou der L. Kosten (jeugd- en oude renbeleid) de JOP-jongeren als beloning voor hun goed gedrag een douceurtje in het vooruit zicht had gesteld: zij hoeven de energierekening van hun kot niet te betalen. Dat geld kunnen ze nu gebruiken om hun onder komen een opknapbeurt te ge ven. Want, ook daarover was ie dereen het gisteravond roerend eens, dat kan wel een likje verf gebruiken. ÏHOLEN - Het eiland Tholen frijgt binnen nu en twee tot drie jaar zeventien nieuwe windtur bines. Dat is goed voor een ener gieproductie van ruim twee keer bet verbruik van de Thoolse be volking. De windturbines krijgen alle maal een hoogte van 125 meter. De stam is tachtig meter en de rotor 45. De molens komen op viel verschillende plekken op het eiland. Alleen bij Anna Jaco- bapolder staan nu al vier kleine windmolens. Die worden vervan- door vijf veel grotere. Al in 2003 besloot de Thoolse gemeen teraad om op vier plaatsen grote windturbines toe te staan. De molens komen op particuliere gronden te staan. De eerste vijf windturbines wor den vermoedelijk nog dit jaar ge- st aan de Annavosdijkpol- der en Moggershilpolder bij SintAnnaland. Ze worden eigen domvan Eneco energie. bouwvergunning is inmid dels verleend, maar er dient nog een beroep bij de rechtbank. Pas als dit door de rechter onge- miac Ff en b t van len. I Bezorgklachten: 10800-0231231 t op maandag t/m vrijdag t' gedurende de openingstij- |den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam j Koen de Vries (sport) H.armen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes (Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl grond wordt verklaard, mag de gemeente beginnen met de bouw. Daarna is het de beurt aan Sint Maartensdijk en Sint Philips- land. De negen windmolens ko men daar respectievelijk bij de Noordpolder en aan de Zuidweg/Del Campoweg. De vier in Sint Maartensdijk wor den eigendom van de vereniging Zeewind uit Vlissingen. Van de vijf molens in Sint Philipsland wordt KPNP bv uit Lelystad ei genaar. Voor beide -plaatsen heeft het college inmiddels besloten om medewerking te verlenen om vrijstelling van het bestem mingsplan te krijgen. De bouw plannen worden binnenkort ter inzage gelegd, waarna eventuele bezwaren kunnen worden inge diend. Vermoedelijk begint de bouw van deze twee windpar- ken in 2007. De kop van Stavenisse krijgt pas na 2007 drie windturbines. Hiervoor is nog geen belangheb bende partij gevonden. Als alle windmolens er staan, leveren ze ruim 51 megawatt per jaar op. Ter vergelijking: alle Thoolse huishoudens verbruiken bij el kaar ruim 22 megawatt. TERNEUZEN - Het Rode Kruis Temeuzen houdt zaterdag een snuffelmarkt in het kruisge- bouw aan de mr F. J. Haarman- weg 13 in Temeuzen. Tussen half tien en twee uur kunnen belangstellenden rond snuffelen of er iets van hun ga ding bij is. De opbrengst komt len goede van het Rode Kruis. WEMELDINGE - In de Neder lands hervormde kerk van We meldinge wordt zaterdagavond |een muzikale avond gehouden met een goed doel. Het Groot en Klein Koor Cal- vijn College uit Goes treden op, evenals het instrumentaal en semble Calvijn College. Tijdens het concert wordt gecol lecteerd voor de bouw van een middelbare school in Colombia 8» bij de uitgang om de kosten het concert te kunnen beta- Ontvvikkelingsorganisatie NC- DO verdubbelt het opgehaalde bedrag voor de school. L- Het concert begint om 19.30 Nico Werri: „Was ik vijfentwintig jaar jonger, dan ging ik naar Frankrijk of Canada.'1 door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Het klinkt zo snel als gezeur, klagen over regeltjes. Als doorsnee Nederlander heb je er ook wei nig tot geen last van. Maar pas op, wordt geen ondernemer, want dan Akkerbouwer Nico Werri uit 's-Heeren- hoek ziet de postbode bijna met angst en beven komen. „Ik ben gelukkig als hij alleen een foldertje in de brievenbus achterlaat." Papier, papier en nog eens papier. Als kleine zelfstandige kom je erin om. „Laatst kreeg ik van het ministerie van Vrom iets nieuws in de bus. Ik moest gaan bijhouden hoeveel inpakmateriaal ik gebruik. Weet je, ik zou meer pape rassen moeten invullen dan ik inpakma teriaal gebruik. Later kreeg ik dan wel bericht dat die regel alleen geldt voor ondernemers die meer dan vijftienhon derd kilo inpakmateriaal per jaar ge bruiken. En dat doe ik niet. Ik ben daar dus vanaf. Voorlopig." Zo weet de overheid, met name Den Haag en Brussel is de ervaring van Wer- ri, telkens iets anders te verzinnen. Zo bracht het ministeiïe van Landbouw on langs 'de blijde boodschap' dat alle landbouwbedrijven voortaan onder de Voedsel- en Warenautoriteit (de aloude Keuringsdienst van Waren) gaan val len. „Terwijl alle agrarische bedrijven tegenwoordig gecertificeerd moeten zijn van Brussel, van de Europese Com missie. Een heel conti'olesysteem zit daarachter. Dan denk je toch, waarom moet de Voedsel- en Warenautoriteit zich daar ook nog mee bemoeien? Alle maal dubbel werk." Septic tank Nog zoiets, Wèrri's bedrijf ligt een kilo metertje of wat buiten 's-Heerenhoek in wat heet een kwetsbaar gebied. De riool persleiding gaat niet zover het platte land op, Werri heeft een septic tank. Pri ma, het afvalwater wordt niet recht streeks in de sloot geloosd, maar eerst biologisch afgebroken. Zo komen er nog wel voedingsstoffen in het water. „Voor het leven in de sloot is dat ge woon ook goed." Maar omdat WeiTi's bedrijf in een beschermd gebied ligt, moet hij zijn septic tank vervangen door een systeem voor een 'individuele behandeling van afvalwater', kortweg iba. Dat vergt een flinke investering. „En mijn éne buurman even verderop, die op dezelfde sloot zit als ik, hoeft dat niet." Werri heeft er al lang een punthoofd van geki'egen, maar laat zich niet eron der krijgen. Hij wil als landbouwer de kost blijven verdienen en moet daar voor wel naar nevenactiviteiten omkij ken, zoals opslag van biomassa van agrarische restproducten. In de kolen centrale van elektriciteitsproducent EPZ bij Borssele wordt dat bij de steen kolen gestookt. Graszaadpallets, gries- meel, kokosbrokken, Werri heeft het al lemaal opgeslagen gehad in één van z'n loodsen. En dan komt het. Een akkerbouwbe drijf als dat van Werri valt gewoonlijk onder een algemene regeling voor mi- lieuvoorschriften, een algemene maatre gel van bestuur. Nu niet meer, door de opslag van agro-biomassa. Hij heeft voortaan een gemeentelijke milieuver gunning nodig van jawel tweeëntwintig bladzijden. Tot in detail wordt daarin beschreven wat er wel en niet mag. Eén voorbeeldje: de geluidsnorm. Die is overdag vastgelegd op maximaal 45 de cibel, van zeven tot elf uur 's avonds op maximaal 40 decibel en van elf uur 's avonds tot zeven uur 's morgens op ma ximaal 35 decibel. „Als ik me daaraan foto Mechteld Jansen hou, mag ik 's avonds na zeven uur mijn tractor niet eens meer starten. En van de arbo (arbeidsomstandigheden) moe ten apparaten als een combine en een bietenrooier uitgerust zijn met een pie per, voor als je achteruit lijdt. Dat is wel zo veilig. Nou, zulke piepers maken zeker meer lawaai dan volgens de mi lieuvergunning mag." Werri is ook politiek actief, hij is raads lid voor de Lokale Partij Borsele. On langs hield hij in de gemeenteraad een betoog over dereguleiing. Het CDA had het initiatief genomen om daar werk van te maken. „Uitstekend", vindt Wer ri, „maar of het wat uithaalt? Ik vrees van niet. Zoals gezegd, de meeste regel tjes komen uit Den Haag en Brussel, probeer daar maar eens iets tegen te on dernemen. Zeker niet in Nederland, waar alles ook nog eens tot in de punt jes wordt nageleefd. Alsof ondernemers er allemaal een rotzooitje van zouden maken als er geen regels en controleurs waren. Vroeger sprongen landbouwers slordig met bestrijdingsmiddelen om, maar dat is voorbij, dat is een kwestie van bewustwording. Zoals je tegenwoor dig ook glas en papier scheidt van het gewone afval." 't Liefst zou Werri (52) Nederland vaar wel zeggen. „Was ik vijfentwintig jaar jonger, dan zou ik Canada of Frankrijk gaan. Nu niet meer." door Wendy de Jong MIDDELBURG - Ruben Platte en zijn klasgenootjes Jordy, Jo nathan en Terence willen een po ging doen om een record te vesti gen met het vouwen van boot jes. En ze willen ermee in het Jeugdjournaal komen. De vier Middelburgse jongens hebben er inmiddels al ruim achthonderd gevouwen. De vouwsels zijn maar een centime ter of drie groot, dus ze liggen nergens in de weg. Het viertal mocht tot voor de paasdagen vouwen in de vrije tijd op school, maar vanaf nu moeten ze hun eigen tijd ei-voor benutten. Ze weten niet hoeveel bootjes er nog komen, maar vol gens Terence (11) zijn dat er on geveer duizend. De jongens wil len met de recordpoging een goed doel steunen, maar zoeken nog een sponsor. „We willen geld ophalen voor vissers die na de tsunami hun boten zijn kwijt geraakt", zegt Ruben (10). Ruben heeft zich bij het NOS Jeugdjournaal aangemeld om voor de camera iets over de po ging te vertellen. Hij werd sa men met vier anderen uitgeko zen. Mensen kunnen tot en met morgen op de internetsite van het Jeugdjournaal www. nos.nl/jeugdjournaal stemmen op hun favoriete kandidaat. De gene die wint, komt dan later op televisie. De vier jongens kwa men op het idee nadat ze het vouwen in de klas hadden ge leerd. „We willen graag in het Guinness Book of Records ko men", zegt Jonathan (11). Dat re cord lijkt niet moeilijk te vesti gen, want volgens Ruben be staat het nog niet. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Rotter dam reageei'de gisteren in Middelburg verontwaardigd op de eis van officier van justitie G. Oosterveld. Zij vond be wezen dat de verdachte vorig jaar een periode vanuit een pand in Terneuzen had gedeald in cocaïne en heroïne en eiste 240 uur werkstraf. „Ik ben onschuldig. Ik ga niet voor niets werken", riep hij uit. „Ik ga u toch veroordelen voor dealen in harddrugs" verzekerde politierechter G. van Unnik. De Rotterdammer kreeg 200 uur werkstraf opgelegd. Raadsman E. Smit had voor vrijspraak gepleit, omdat hij twijfelde aan de betrouwbaai-heid van de verklaringen van drugsgebi-uikers die bij hem aan de deur kwamen. Ook vond hij het dossier te mager. De politierechter hecht te juist wel waarde aan de verklaringen van drie getuigen uit het drugscircuit. TERNEUZEN - Bij Bx-oomchemie in Terneuzen is gister middag een nog onbekende hoeveelheid zoutzuur vrij ge komen. Door snel ingrijpen van de bedrijfsbrandweer en de brandweer van de gemeente Terneuzen kon echter wor den voorkomen dat het bijtende gas zich echt verspreid- de. Wel zijn uit voorzorg de omliggende bedrijven gewaar schuwd om hun personeel binnen te houden en ramen en deuren te sluiten. Volgens Harold Hiel, hoofd milieu en veiligheid bij Bi-oomchemie, heeft niemand zich met ge zondheidsklachten gemeld. Het zoutzuur ontstond doordat er in een van de bedrijfs hallen een paar kilo aluminiumchloride werd gemorst. Dat is een chemisch poeder dat bij contact met de buiten lucht wordt omgezet in zoutzuur. De mensen die op dat moment in de hal aanwezig waren, konden zich, nadat ze alarm hadden geslagen, op tijd uit de voeten maken. De opgei-oepen bedi'ijfsbi'andweer en de gemeentelijke brandweer slaagden er in om de wolken zoutzuur die uit de bedrijfshal ontsnapten, te neutralise ren door er water op te spuiten. TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen contro leert komende zomer samen met de AID of landbouwers de teeltvrije zones in acht nemen. Een gezamenlijke actie voorkomt dat bedrijven twee keer achter elkaar worden bezocht of dat met verschillende maten wordt gemeten. De controle is vooral bedoeld voor handhaving van het lozingenbesluit Open Teelt en Vee houderij. MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy gaan onderzoek doen naar de woonservicezones in Mid delburg. Over een paar jaar moet duidelijk zijn hoe de nieuwe manier van wonen voor ouderen in de praktijk uit pakt. „We hebben een visie", zegt T. de Bruin van de ge meente. „En we willen weten of die ook klopt." Een grote groep ouderen woont straks niet mepr in een verzorgings huis, maar in een gewoon huis tussen andere mensen. Als ze zorg nodig hebben, krijgen ze die aan huis. Elke wijk in Middelburg zou over vier jaar een woonservi- cezone moeten hebben, een zorgcomplex in de wijk van waaruit zorginstellingen werken. Jordy, Terence, Ruben en Jonathan (vlnr) doen een poging om een record te vestigen met het vouwen van bootjes. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf 's-HEER ABTSKERKE - Bouw niet met horten en stoten, maar geleidelijk, dat is beter voor het dorp. De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimte lijke ordening) kreeg gisteren die boodschap mee op een bewo nersavond in 's-Heer Abtskerke. Zij knoopte de wens in haar oren, maar zegde niks toe. De angst dat er in 's-Heer Abts kerke (weer) in korte tijd vrij veel huizen worden gebouwd, is reëel. Borsele wil 't liefst een uit breiding van de wijk Colens- hoek in 's-Heer Abtskerke in één keer aanpakken, omdat dit veel voordelen biedt, aldus wet houder Vermue-Vermue. Eén goed stedenbouwkundig plan kan dan worden gemaakt waar in de gemeente greep houdt op hoeveel en welke woningen er mogen worden weggezet. Borse le kan dan ook ruimte bieden aan particulieren om iets te (la ten) bouwen, waarbij de gemeen te inwoners uit 's-Heer Abtskei*- ke voorrang wil verlenen. Torenhoog Zover is het echter nog niet. De gemeente Borsele wacht voor de uitbreiding van Colenshoek op de aankoop van een stuk grond en dat gaat niet erg vlot. „Een torenhoge prijs wordt gevraagd en als wij die betalen", zei Ver- mue-VeiTnue, „leidt dat ook in andere dorpen tot hogere pi-ij zen. Dat doen we dus niet." Wat schot schijnt er wel in de zaak te zitten, maar hoe snel alles' kan gaan? Vermue-Vermue kon daai-op geen antwoord geven, waarop zij van meerdei-e kanten te verstaan kreeg alvast met wo ningbouw te beginnen op een stuk grond dat al in handen is van de gemeente. Een pi-obleem is evenwel dat dit binnen de spuitzone van een (te verwer ven) boomgaai-d ligt. „Gespoten wordt daar al jaren niet meer", lieten enkele bewoners vervol gens horen, waarna zij vurig pleitten voor nieuwbouw op de strook grond die in bezit van de gemeente is. Of leg in ieder ge val in het voorontwei'p-bestem- mingsplan voor de kern 's-Heer Abtskerke vast dat die grond een woonbestemming heeft, luid de een oproep. Na enig gepraat over en weer zegde Vermue-Ver mue vooi'zichtig toe dat zij wil bekijken of en hoe dat juridisch kan worden ingekleed. Colenshoek wordt volgens de vanavond in de Borselse gemeen teraad te bespreken woning- bouwplanning pas vanaf 20.10 uitgebi-eid. 'Laat', vonden bewo- nei-s, waarop de wethouder liet weten dat die planning geen wet van Meden en Perzen, maar van jaar tot jaar kan wijzigen. 's-HEERENHOEK - Carnavals stichting De Koenkelpot houdt zaterdag in 's-Heerenhoek (Pae rehat) de traditionele rommel markt met verkoop van de waar devolste spullen bij opbod. De markt begint eigenlijk al op vrijdag, morgen dus, met het op halen van spullen aan huis in 's-Heerenhoek. Dat gebeurt van af 18.00 uui\ De rommelmarkt kan daarmee worden ingericht in de Heeren straat, oftewel de 's-Heeren- hoekse boulevard. Zaterdagmiddag om 13.00 uur gaat de markt open. Vanaf 13.30 uur gaat het 'hard tegen hard' bij de veiling van de aardigste spullen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Stadspark Kijk in de Pot, Berge Kermis; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; THOLEN - De Wingerd, 10.00-14.30 uur: Bazaar tbv jeugdwerk Hervormde gemeente; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; WILHELMINADORP Dorpshuis, 13.30 uur. Start fietstocht van 25 kilome ter voor senioren; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35