Nederland spil in smokkel Somaliërs naar Europa ■liiLue Trage overheid schaadt gezinnen Buiten Leeftijdsgrens voor piercings en tatoeages KANSJE Premier belooft deels herstel van koopkracht Stroomuitval veroorzaakt geboortegolfje GALL E GALL Stamppot veroorzaakt mini-aardbeving Overspelige vader afgeperst Personeel door securityscan op Schiphol Christie's veilt meesterstukken Snelheidsduivel tweede keer gepakt Brabantse kernen houden 30/4 aan FM vindt Poelmann invloedrijkste De Hoop Scheffer opent museum Politie bevrijdt verwaarloosd en opgesloten kind 100 Budgetproducten nu fors goedkoper dan Aldi en Lidl! 1 Nationale Ombudsman hekelt matte houding van instanties door Henk van Lierop LEEUWARDEN - Het kabinet repareert dit jaar de koopkracht voor groepen mensen die er door de invoering van het nieu we zorgstelsel óp achteruit zijn gegaan. Premier Balkenende maakte dat gisteravond duide lijk tijdens een CDA-bijeen- komst in Leeuwarden. Het gaat onder meer om gepen sioneerde ambtenaren die de werkgeversbijdrage in de zorg- kosten zijn kwijtgeraakt. „Daar moeten we aandacht voor HAAKSBERGEN - Een plaatse lijke verloskundige kan er geen andere conclusie aan verbinden. Het geboortegolfje dat in augus tus in het Overijsselse Haaksber gen aanstaande is, moet een di rect gevolg zijn van de stroom storing die het dorp eind novem ber vorig jaar trof. Normaal zijn er in de zomer maand twee, hooguit drie beval lingen, maar dit jaar zijn in het weekeinde van 18 tot en met 20 augustus maar liefst acht Haaks- bergse vrouwen uitgeteld. Inwo ners van Haaksbergen kropen die avond, doordat ook veel cv's niet meer werkten, vroeg onder de wol en dat bleef soms niet zonder gevolgen. GPD hebben, en dat doen we dus ook", aldus Balkenende. Het ka binet praat deze week over de koopkracht. Balkenende wees erop dat de meeste huishoudens er door het zorgstelsel op vooruit gaan. Dat neemt niet weg dat volgens het Centraal Planbureau ongeveer een vijf de van de huishoudens in levert. Voor zover het nieuwe zorgstelsel leidt tot onbedoelde negatieve koopkrachteffecten, wil het kabinet daar iets aan doen. ANP (Advertentie) Genieten Genieten WAALWIJK - De politie heeft dag in Waalwijk een 3,5-ja- ,t! rige verwaarloosde en opgeslo- IB ten peuter uit een huis gehaald. Agenten drongen de woning bin nen nadat het jongetje vanach ter een raam de aandacht van omwonenden had getrokken. gen alarm en waar schuwden de politie, zo is giste ren bekendgemaakt. Het jonge tje bleek opgesloten in een slaap kamer waarvan de klink van de deur was gehaald. Hij was al leen thuis, had geen eten en drin ken of speelgoed en moest nodig verschoond worden. Volgens buurtbewoners was de peuter met regelmaat een dag alleen ge laten. De moeder van de peuter, die na drie kwartier thuiskwam, keeft geen bekeuring gekregen, aaar haar is wel duidelijk ge haakt dat zij onverantwoord handelde. Verder zijn de Raad voor de Kinderbescherming en eet Bureau Jeugdzorg ingescha ald om een onderzoek in te stel lenen de vrouw met haar vriend inde gaten te houden. GPD EXLOO - Twaalfhonderd schoolkinderen uit het Drentse Borger-Odoorn hebben gisteren met zijn allen een mini-aardbeving veroorzaakt. Dat deden zij door op commando tegelijk op de grond te stampen. Gevoelige apparatuur van de Techni sche Universiteit Delft registreerde vervolgens inderdaad een miniem bevinkje van 0,5 op de schaal van Richter. Het experiment gebeurde op het Lofar-teststation in Exloo. Hier staat een netwerk van talloze antennes, die samen de grootste radiotele scoop ter wereld vormen. Het Lofar-systeem tast het heelal af, maar brengt ook in kaart wat er ónder de grond gebeurt. Om te testen hoe goed de sensoren reageren op grote signalen, werden de schoolkinderen uitgenodigd voor een 'stamppot'. Daaraan deden zij met veel energie mee. foto Kees van de Veen/GPD door Yvonne Hamar de la Brethonière DEN HAAG - Nederland is een belangrijke spil in de smokkel van Somaliërs naar Europa, zo wel als doorvoer- als bestem- mingsland. Ook worden hierbij vaak Nederlandse paspoorten gebruikt. Deze praktijken zijn al vele ja ren aan de gang en leiden soms weer tot achterlating van Soma lische kinderen in Somalië als zij niet meer bruikbaar zijn of voor problemen zorgen. De afge lopen vijf jaar meldden zich 25 Somalische jongeren die weer te rug naar Nederland wilden. Dat schrijven de ministers Bot (Buitenlandse Zaken), Donner (Justitie), Verdonk (Vreemdelin genzaken), Pechtold (Bestuurlij ke Vernieuwing) en staatssecre taris Van Hoof (Sociale Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer. Die had eerder in een spoed debat nadere opheldering geëist, omdat zij bezorgd is over mogelijke uitbuiting van de kin deren en fraude met de kinder bijslag en uitkeringen. Deze twee zaken lijken overigens mee te vallen, voor zover is te achter halen. Uit de informatie doemt een beeld op van 'zeer goed georga niseerde' netwerken van etni sche Somaliërs in Europese lan den. Daarbij zijn vier methodes in zwang, onder meer door 'dub belgangers' en door te veel kin deren op te geven voor gezins hereniging. Deze laatste metho de zakte sinds 2000 fors in door nieuwe DNA-technieken. De smokkel vanuit het Afrikaanse land kost tussen de 3000 en 15.000 Amerikaanse dollar. Fa milies of clans regelen en beta len de al dan niet tijdelijke ver blijven voor hun leden. Cultuur Zo wonen kinderen vaak jaren lang bij hun oom en tante, zoge naamd als hun eigen kinderen. Dat is vaker gebruik in de Soma lische cultuur, vooral om lastige kinderen bij te sturen. Het ver blijf in Nederland is bedoeld om onderwijs en een beter leven te kunnen krijgen en de familie geld te sturen. Voor zover het ka binet Sekend is, krijgt slechts een klein deel te maken met mis handeling of uitbuiting, bijvoor beeld als hulp in de huishou ding. Soms worden Somalische kinde ren, veelal jongens, tegen hun zin naar hun herkomstland te ruggestuurd. Zij zijn bijvoor beeld te westers geworden, drei gen te ontsporen of zijn ver slaafd geraakt. Opvang is er vrij wel altijd, omdat de clan zich daar verantwoordelijk voor voelt. De Kamer maakte zich daar zor gen over en wil dat de ambassa de speciale aandacht voor hen heeft. ANP ASSEN - Ze wilden naar eigen zeggen een documentaire ma ken over brave huisvaders die er overspelige contacten op nahiel den. SBS6 en Talpa zouden geïn teresseerd zijn, zeiden ze giste ren voor de rechter in Assen. Maar hun plannen mondden uit in chantage. Als de overspelige 50.000 euro betaalde, kwamen de heimelijk gemaakte beelden niet op tv. Een slachtoffer scha kelde de politie in en de drie da ders werden opgepakt. Zij kre gen een werkstraf. GPD door Louise Landeweer SCHIPHOL - Luchthaven Schiphol test de securityscan op personeel. Vliegers, stewardes sen en grondmedewerkers mo gen vrijwillig door de scan en hoeven dan niet handmatig ge fouilleerd te worden. Op termijn moeten passagiers ook door het apparaat, dat dwars door de kle ding heen kijkt en de contouren van het lichaam weergeeft. Een woordvoerster van Schip hol liet gisteren weten dat de proef voor het personeel tot en met de eerste week van mei loopt. Daarna vindt een evalua tie plaats en wordt het systeem indien nodig aangepast. Het sys teem wordt vervolgens weder om getest. „Het gaat nog wel even duren voordat iedereen door de scan moet", aldus de woordvoerster. Volgens een woordvoerder van de KLM-di- rectie levert de scan veel tijd winst op. „Mensen moeten nu handmatig gefouilleerd worden. In de toekomst hoeven ze alleen maar door een beveiligingspoort je te lopen." Een uitkomst voor personeel en passagiers, want 'dan zijn we af van de wacht rijen'. Ook het probleem dat mensen niet betast willen wor den, is volgens de woordvoerder met de securityscan grotendeels De Luchthaven Schiphol test de nieuwste securityscan. foto Ruud Taal/GPD opgelost. „Pas als een beveiliger op de scan iets opvalt, zal ge fouilleerd worden." De beelden van de securityscan worden niet bewaard en zijn niet terug te kij ken. Op de scan is in tegenstel ling tot bij eerdere methods ook kunststof te zien. ANP donderdag 20 april 2006 DEN HAAG - Bij veilinghuis Christie's in New York gaat op 2 mei Van Goghs L'Arlésienne onder de hamer. Vin cent van Gogh schilderde het portret van Madame Gi- noux, met een geschatte waarde tussen de dertig en veer tig miljoen euro, in februari 1890 voor zijn vriend Paul Gauguin. Van Gauguin zelf wordt Vase de fleurs et gourde (vijf tot zeven miljoen euro) geveild. Christie's verkoopt ook nog uit verschillende particuliere collecties twee Picasso's: een schilderij van zijn vrouw Olga, Le Repos (tien tot vijf tien miljoen euro), en uit zijn beroemde 'blauwe periode' een portret van zijn minnares Germaine Gargallo, even eens geschat op tien tot vijftien miljoen euro. GPD VELP - De politie heeft dinsdagavond het rijbewijs van een 34-jarige inwoner van Ugchelen ingenomen, nadat de ze automobilist met een snelheid van meer dan 200 kilo meter per uur over de snelweg A348 (Dieren-Arnhem) raasde. De man had zijn rijbewijs net terug nadat hij eer der ook al eens was betrapt op veel te hard rijden, aldus de politie. In Velp slaagde de politie er in de man te laten stoppen. ANP WOENSDRECHT - De kernen Woensdrecht en Hooger- heide van de fusiegemeente Woensdrecht vieren gewoon op zondag 30 april Koninginnedag. Het Wilhelmus, de vrijmarkt en fietstochten bewaren zij tot de zondag. Al leen op zaterdag, na de oranjeviering in de kerk, woi'dt al vast met oranjebitter op de koningin gedronken. Eigenlijk is er maar één verschil met andere jaren. Dit keer wappert niet de nationale driekleur, maar de Bra bantse- en gemeentevlag. Het protocol schrijft namelijk voor dat de nationale vlag niet op zon- en feestdagen mag worden gehesen. De kerkklokken luiden wel als voor heen. ANP AMSTERDAM - De lezers en redactie van het filantropie- vakblad FM hebben Boudewijn Poelmann gekozen tot 'in vloedrijkste speler in de Nederlandse filantropie 2006'. Poelmann is mede-oprichter van de Nationale Postcode Loterij en directeur van De Nationale Goede Doelen Lote rij. Op de tweede plaats van de zogenoemde FM50 eindig de Johan Cruijff. Hij pleitte ervoor om de schenkingsbe lasting voor goede doelen af te schaffen. De derde plaats is voor Esther Jacobs, oprichtster en voor zitter van de Donateursvereniging. ANP OVERLOON - Secretaris-generaal Jaap de Hoop Schef fer van de Navo opent op 3 mei het Liberty Park in Over- loon, het vernieuwde Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum. Het museum heeft dat gisteren laten weten. In het nieuwe complex is nu ook het Marshall Museum te bezichtigen. Dat omvat een unieke collectie van driehon derd militaire objecten die voormalig industrieel Jaap de Groot bijeen heeft gebracht en van Zwijndrecht naar Overloon is verhuisd. ANP (Advertentie) (joorSaskia_Gaster PEN HAAG - Minister Hooger- Êf0[St van Volksgezondheid is 'toch bereid wettelijke leeftijds grenzen voor piercings en ta toeages in te stellen. Dat zei hij i gisteren tijdens een debat met ]e Tweede Kamer in reactie op een voorstel van de VVD. Eer- - der zag hij daar geen brood in. Kamerlid Van Miltenburg (WD) wil het aanbrengen van piercings of tatoeages bij kinde ren onder de zestien wettelijk strafbaar maken, tenzij het kind ouder is dan twaalf en is verge zeld van een ouder of voogd. Hoogervorst is bereid de kwes tie met zijn collega Donner van Justitie te bespreken, maar hij wil een uitzondering maken voor gaatjes in oorlellen. Een Kamermeerderheid wil wel leeftijdsgrenzen, maar is ver deeld over de waag welke leeftij den moeten gelden. Het CDA wil een genuanceerde re regeling waarbij gekeken wordt naar de verschillende soorten piercings en wat de me dische gevolgen zijn bij verschil lende leeftijden. Zo vinden de christendemocraten een kind van twaalf te jong voor een na velpiercing, ook als de ouders het goed vinden. Hoogervorst wil verder een ver gunningenstelsel voor tatoeage- en piercingshops in het leven roepen. Ook schoonheidsspecia listen en juweliers zouden onder die regeling moeten vallen, ten zij ze alleen gaatjes in oorlellen prikken. Voor semipermanente make-up of het prikken van gaatjes in het kraakbeen van een oor hebben zij wel een vergunning van de minister nodig. ANP Het goedkoopste alternatief bij Jumbo herkent u voortaan aan het BUDGET logo. Geen Kijk verderop in deze krant voor alle 100 ,ScOunt/> extra goedkope budgetproducten. meer nc www.jumbosufjermarkten.nl rinnr Jacqueline Steenwijk PEN HAAG - Tientallen huis houdens zijn vorig jaar door fou- len van overheidsinstanties zo danig in de problemen geraakt, dat zij hun woning en hun inko men zijn kwijtgeraakt. Gezinnen raakten bijvoorbeeld financieel aan de grond doordat uitkeringsinstantie UWV een uitkering te laat uitbetaalde of onrechte afwees, of door een •out van de Belastingdienst. Dat stelt de Nationale Ombudsman b zijn jaarverslag over vorig aar. In 2005 kwamen bijna twaalf duizend klachten binnen over overheidstalen, 6 procent meer nin 2004. De meeste klachten /amen binnen over het UWV [1671), gevolgd door de Immigra tie - en Naturalisatie Dienst (1419) en de Belastingdienst (1330). Daarnaast zochten nog eens ruim 24.000 mensen telefo nisch contact met de ombuds man. Van hen gaven vijfduizend iensen aan in financiële nood e zitten. Teveel Volgens ombudsman A. Bren- Bjcmkmeijer worden jaarlijks hon derdduizenden mensen gedu peerd door overheidstalen. Te- 1, oordeelt hij. Van de klach- blijkt 85 procent van de oor zaken te liggen in structurele problemen binnen de organisa ties. Volgens Brenninkmeijer zijn die veroorzaakt door een te snelle invoering van vele nieuwe wetten op het gebied van bij- voorbeeld sociale zekerheid, Ipar ook bij de belastingen zo als de invoering van de huur- en zorgtoeslag. De wetten werden al ingevoerd, terwijl de organisa ties daar nog niet klaar voor wa ren. Zo werken computersyste men nog niet, is bijvoorbeeld de postafwikkeling niet geregeld en kampen de organisaties met personeelstekorten Om die reden gaat de ombuds man dit jaar nader onderzoek doen naar onder meer de afhan deling van bezwaren rond huur subsidie-aanvragen uit 2005 bij het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Daar liggen nog talloze onafgehandelde bezwaren. Door het wegvallen van ervaren perso neel wegens het opheffen van de huursubsidie loopt de afhande ling van die bezwaren maanden achter. Het ministerie zelf heeft begin deze maand de achter stand erkent. Inmiddels zou extra personeel zijn aangetrok ken en opgeleid. Ook de uitvoe ring van diverse wetten binnen het UWV, het College voor Zorg verzekeringen (CVZ) en de Be lastingdienst worden nader on derzocht. Daarnaast signaleert Brenninkmeijer dat uitvoerende instanties te weinig oog hebben voor de problemen die zij veroor zaken bij de burgers. Zo hebben medewerkers de neiging hun schouders op te halen als ie mand ze vertelt dat die al maan den geen inkomen meer heeft. Ook worden afspraken, zelfs na tussenkomst van de ombuds man, stelselmatig 'vergeten'. In enkele duizenden gevallen ver zuimden ambtenaren binnen de beloofde veertien dagen alsnog een beschikking af te geven. Door dit soort gedrag is het ver trouwen van de burger in de overheid hard aan het dalen, stelt de ombudsman. GPD De Kuyper Vieux lOOcl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3