Na de vut opnieuw aan de slag PZC Wereldkip in wonderoventje Takkenbezems zijn niet voor tovenaars alleen Klanten moeten hun adviseurs kennen Tekorten in zorg, chemie en onderwijs Grijze generatie onmisbaar BESI op winst na reorganisatie Nettowinst Schering fors hoger Hyundai buigt diep na schandaal Duitse producentenprijs blijft hoog Coca-Cola verdient 1,11 miljard profijt Jef Joosten, 60-plusser, aan het werk bij de Rabobank. foto Bert Jansen/GPD MKB Nederland. „Nu de econo mie aantrekt is het alle hens aan dek, langer doorwerken is ge woon noodzaak." Van Delft verwacht dat vooral in sectoren waarin de aanwas van jonge krachten gering is, zo als metaal en techniek, steeds meer een beroep wordt gedaan op oudere werknemers. Het kabinet heeft al een eind ge maakt aan de-fiscale begunsti- ging-varT het eerder stoppen met werk, maar alle betrokkenen vinden dat er meer moet gebeu ren. „Werknemers zijn nog te veel geprogrammeerd op het pre-pensioen en de vut terwijl werkgevers niet weten hoe ze ouder personeel productief kun nen houden", meent Patricia Sipman, vestigingsmanager bij Senior Uitzendbureau dat is ge specialiseerd in arbeidsbemidde ling voor ouderen. Bedrijven en instellingen worstelen boven dien met bepalingen in cao's die de inzet van oudere werknemers duur en inefficiënt maken, zoals extra verlofdagen en aangepas te roosters. Niet voor niets wor den al uitgetreden werknemers doorgaans op uitzendbasis weer in dienst genomen. Dat geldt ook voor Jef Joosten. Nog een paar weken, dan zit het er voor hem weer op. Maar hij zou best nóg eens terug willen komen. „Misschien voor twee of drie dagen, wie zal het zeggen. Mijn vrouw heeft in elk geval geen bezwaar." GPD door Jasper van de Kerkhof DEN HAAG - De naoorlogse generatie baby boomers treedt de komende vijf jaar massaal uit het arbeidsproces. Hierdoor dreigt in veel sectoren een tekort aan personeel, onder meer in het openbaar bestuur, zorg, onderwijs en che- Tegelijkertijd daalt het aantal jonge, hoger op geleide schoolverlaters die de ouderen kunnen vervangen als gevolg van de lagere geboortecij fers na 1980. Met een gemiddelde uittreedleeftijd van 61 jaar is Nederland binnen de EU een middenmoter. Het aantal ouderen dat actief is op de arbeids markt neemt toe. In de leeftijdscategorie 55-64 jaar werkt 52% van de mannen (2001: 49%) en 27% (2001: 21%) van de vrouwen. Hoger opgeleiden werken langer door dan werk nemers met minder scholing, die doorgaans fy siek zware beroepen uitoefenen. Het kabinet stelt 21 miljoen euro subsidie be schikbaar voor projecten en experimenten die de inzetbaarheid van oudere werknemers moe ten vergroten. De top vijf van beroepen met een groot aantal uittreders en te laag aanbod van jongere werk nemers: 1. leraar basisonderwijs 2. managers 3. therapeuten en verpleegkundigen 4. verplegen- den en doktersassistenten 5. accountants. GPD Bron: Raad voor Werk en Inkomen, 2004 De lijd is voorbij dat oudere werknemers stilletjes afvloeien om van hun pensioen te genieten. Werkgevers kunnen hun ervaring en ken nis eenvoudig niet missen. De 'grijze golf' wordt de 'zilveren kracht'. Hoor Jasper van de Kerkhof DEN HAAG - Jef Joosten (62) is na ruim een jaar vut weer terug op zijn oude stek, de Rabobank in Eindhoven. Hij heeft het pri ma naar zijn zin. „De aanlei ding is wel triest want ik ver vang een oud-collega die verlof heeft om voor zijn zieke vrouw le zorgen. Maar ik ben allang blij rlat ik hem hiermee een dienst kan bewijzen." Net als voorheen beheert Joos ten de rekeningen van voorna me zakelijke en particuliere rela ties. „Ik ken de klanten en zij kennen mij, dat vertrouwen is in het bankbedrijf van groot be lang. Bovendien kon ik door mijn ervaring de draad zo weer oppikken. Een jongere medewer ker moet zich eerst flink inwer ken." De 'grijze golf' van de ba byboomers komt als een plaag van Egypte op ons af. Dat is al thans het heersende beeld in po litiek, media en samenleving. Maar nu de economie aantrekt en in de nabije toekomst zelfs een tekort op de arbeidsmarkt dreigt, begint zich een verschui ving af te tekenen. Vooral in sec toren als de zorg en het onder wijs zal de ervaring en kennis van ouderen de komende jaren hard nodig zijn. Dat vraagt om andere opvattingen over werk i en de oude dag. „Dearbeidscultuur van 50-plus- sers is nog volledig gericht op af scheid nemen", zegt Niny van Oerle (CDA), voorzitter van de commissie Ouderenbeleid in de Tweede Kamer, „Werkgevers willen niet in oudere werkne mers investeren, zelf wachten ze af tot ze eruit mogen. Terwijl ze nog zoveel te bieden hebben en iedereen weet dat achter de gera niums zitten niet gelukkig maakt. Het Zwitserlevengevoel duurt meestal niet veel langer dan een jaar." Ruim de helft van de werkende Nederlanders zegt na het pen sioen te willen blijven werken, zo blijkt uit onderzoek van Into- mart. Maar de praktijk is an ders. Dure senioren krijgen vaak een aantrekkelijke rege ling voorgeschoteld als ze bij re organisaties 'vrijwillig' opstap pen. De oudere medewerker die wel mag blijven, krijgt wat extra vakantiedagen en zit zijn tijd uit. In Nederland betekent dat gemiddeld tot het 61e levens jaar. Omslag Maar de kentering is op komst, meent Fried le Poole, directeur van Netwerk Organisatie voor Ondernemende Senioren (No- vos). „Op zoek naar de ideale oude dag stond de pensioendeur de afgelopen jaren wijd open, maar daaraan komt een einde. De vergrijzing slaat toe en lan ger doorwerken wordt nu gezien als een nuttige bijdrage aan de samenleving. Ouderen pikken dat op en gaan zich afvragen of ze eigenlijk wel willen stoppen. Ik vind dat een goede zaak." „We staan aan de vooravond van een omslag in de arbeids markt", beaamt Alfred van Delft, directeur Sociaal Beleid van werkgeversorganisatie donderdag 20 april 2006 27 DRUNEN - BE Semiconductor Industries (BESI) heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 1 miljoen euro. In dezelfde periode van 2005 meldde de producent van apparatuur voor de chipindustrie nog een verlies van 4,5 miljoen euro. De halfgeleiderindustrie staat er nu beter voor en daar van profiteert het bedrijf uit Drunen. Een vorig jaar door gevoerde reorganisatie heeft ook zijn vruchten afgewor pen, zo liet BESI gisteren weten. ANP BERLIJN - Het Duitse farmacieconcern Schering is in de eerste drie maanden van dit jaar uitgekomen op een netto winst van 174 miljoen euro. Het bedrag is ongeveer een vijfde hoger dan de winst van de eerste drie maanden van 2005 en ook hoger dan was verwacht. De winststijging is voor een groot deel te danken aan het anticonceptiemid del Yasmin. ANP SEOUL - Het Zuid-Koreaanse autoconcern Hyundai heeft zich gisteren verontschuldigd in een omkoopschan daal. Het zegde tegelijkertijd toe een miljard dollar te do neren aan enkele liefdadigheidsinstellingen. „Hyundai hoort een voorbeeld voor de samenleving te zijn. Het heeft niet voldaan aan zijn sociale verplichtin gen en heeft bezorgdheid onder de mensen gebracht. We buigen diep en verontschuldigen ons", aldus een verkla ring van de onderneming. De miljard dollar komt overeen met het belang van 60 pro cent dat Hyundai-topman Chung Mong-Koo en zijn zoon Chung Eui-Sun, president-commissaris van Hyundai's zusterbedrijf Kia Motors, hebben in het dochterbedrijf Clovis. Dit bedrijf zou miljoenen dollars heben besteed aan de omkoping van politici en ambtenaren. ANP WIESBADEN - De producentenprijzen in Duitsland wa ren in maart 5,9 procent hoger dan een jaar ervoor. Het stijgingspercentage is hetzelfde als dat van februari en is het hoogste in 24 jaar tijd. Ten opzichte van februari kwam de stijging uit op 0,5 procent, zo heeft het Duitse bureau voor de statistiek gisteren laten weten. Het hoge percentage is toe te schrijven aan de energieprijzen. Wor den die uit de gegevens gehaald, dan waren de producen tenprijzen in vergelijking met maart vorig jaar 1,2 pro cent hoger. Ten opzichte van februari was er dan sprake van een stijging van 0,2 procent. ANP ATLANTA - Het Amerikaanse frisdrankenconcern Co ca-Cola heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een winst behaald van 1,11 miljard dollar netto. De winst is 10 procent hoger dan in dezelfde periode van 2005, toen het resultaat werd gedrukt door een belastingpost. De om- zetwas met 5,23 miljard dollar iets groter dan de 5,21 mil jard dollar uit de vergelijkbare periode van het afgelopen jaar, zo maakte Coca-Cola gisteren bekend. De winst per aandeel was met 47 dollarcent 1 dollarcent lager dan was verwacht. ANP door Brenda van Dam Sinds de invoering van de Wet financiële dienstver lening (Wfd) zijn financieel dienstverleners verplicht om zich goed in hun klanten te verdiepen. Dit wordt ook wel het 'ken-uw-klant-principe' genoemd. Maar hoe zit het met de financieel adviseur zelf? Voordat u met hem of haar in zee gaat, kan het geen kwaad om u in uw adviseur te verdie pen. Ken dus uw financieel adviseur! De Consumenten bond heeft een handige vra genlijst waarmee u uw finan cieel adviseur beter kunt le ren kennen. Hypotheekverstrekkers, fi nancieel planners, tussenper sonen en andere financieel dienstverleners mogen alleen hun vak uitoefenen als ze over een vergunning beschik ken van de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM). Om een vergunning te krijgen, moet een financieel adviseur onder andere betrouwbaar en des kundig zijn, moet hij zijn aan gesloten bij een geschillen commissie en moet de admini stratieve organisatie in orde zijn. Op de internetsite van de AFM wordt vóór 1 mei een re gister opgenomen met maar liefst 11.000 adviseurs die een vergunning hebben aan gevraagd. Deze aanvragen worden nu beoordeeld. Vanaf februari 2007 zijn alleen de dienstverleners opgenomen die daadwerkelijk over een vergunning beschikken. De vergunning van de AFM geeft belangrijke informatie, maar zegt niet alles. U weet bijvoorbeeld niet hoe een ad viseur werkt: hoe hij beloond wordt en hoe onafhankelijk hij is. Werkt hij voor een en kele maatschappij of kan hij meerdere producten met el kaar vergelijken? Deze zaken kunnen wel degelijk van be lang zijn voor het advies dat u krijgt of het product dat u wilt aanschaffen. Daar kunt u dus gerust naar informe ren. Dankzij de Wfd is een fi nancieel dienstverlener ook verplicht u daar vooraf infor matie over te verstrekken. De vragenlijst gaat met name in op de wijze van betalen en de onafhankelijkheid van de financieel dienstverlener. De meeste adviseurs die finan ciële producten verkopen, werken op provisiebasis. Voor een advies rekenen zij meestal niets, maar als u een lijfrente, een hypotheek of verzekering koopt, ontvan gen zij provisie van de bank of verzekeraar. Het lijkt dan of u voor de diensten van de adviseur niets hoeft te betalen. Dat is natuurlijk niet zo, want dat is in de prijs van het product inbegrepen. Er zijn ook advi seurs die tegen een vast tarief werken: per uur of een totaal bedrag. U hoeft vervolgens geen producten af te nemen. Als de beloning op provisieba sis plaatsvindt, vraag dan ook altijd of de adviseur de provisie met u wilt delen: an ders gezegd of u retourprovi sie kunt krijgen. Adviseurs mogen die provisie delen, maar het gebeurt nog maar mondjesmaat. „We verwach ten dat met de toenemende transparantie consumenten ook vaker retourprovisie krij gen", aldus Franscé Verdeu- zeldonk, woordvoerster van de Consumentenbond. Vragen Welke vragen kunt u uw advi seur stellen? Dat zijn bijvoor beeld: Biedt u producten aan van anderen? - Of biedt u al leen uw eigen financiële pro ducten aan? - Bent u ver plicht om producten van be paalde verzekeraars of ban ken aan te bieden? - Bent u aangesloten bij een overkoe pelende organisatie en/of een keurmerkinstelling? - Hoe gaat u rekening houden met mijn persoonlijke situatie? - Hoe wordt u voor uw werk betaald? - Kunt u mij zeggen hoe veel provisie u ontvangt? - Schuift u een deel van de provisie aan mij door? - Moet ik betalen als ik niet met u in zee ga? - Waar kan ik terecht voor klachten? - Is uw bedrijf onderdeel van een verzeke ringsmaatschappij of een bank? GPD Informatie op www.afm.nl www.consumentenbond.nl Frankrijk heeft een beroemde kip. Genoemd naar de plaats waar zij 'andaan komt. Bresse. België heeft ook ten beroemde: de Mechelse Koekoek. Geen koekoek maar een goedmoedige dikke kip die langzaam groeit. Net als een voormalig Nederlandse beroemde: de Noord-Hollandse Blauwe. Een forse *ip met een geweldige smaak. Opa gaat trnog altijd dromerig bij kijken als hij erover vertelt. Het was in de tijd dat je K'den kip at. Maar at je er een, dan het een puike. Wczijn kinderen van het plofkippen- jijdperk. Anonieme kippen, ongelofelij ke snelgroeiers, in zes weken van kui kentje tot een kilo kip. We willen er de- *er dagen even niet van weten, omdat °ns wordt wijsgemaakt dat je van het eten van een kip de griep krijgt. In de erioshuizen van Europa liggen daar door meer dan driehonderd miljoen plofkippen opgeslagen. Je zou gaan ver langen naar een tijd terug, toen je nog gewoon griep kreeg van je buurjongen en kip op tafel iets bijzonders was. Met appelmoes. Maar bijzondere kip bestaat nog! Een kip met een naam die al lang de be roemdste kip van Nederland had moe ten zijn. Want hij wint het makkelijk van de Franse. De Kemper kip is ge noemd naar zijn baas Herman Kemper, die heilig gelooft in goed gevoerde lang zame groeiers met een mooi en langer (buiten)leventje. En naast de Kemper topkip scharrelt het Kemper parel hoen. Gewend aan plofkip val je van je stoel om de smaak van het Kemper gevogel te. Als je de beesten weet te vinden. Ik wil zo'n topkip graag in de pan, maar vreemd, in het culinair zo rijke Neder land weet je vaak niet waar je het goe de spul moet zoeken. Topkippen, waar zijn ze? Ik bel Her man Kemper die zegt dat hij zijn websi te (www.kemperkip.nl) zal aanpassen met nieuwe verkoopadressen. Omdat nu ook de Groene Slagers (scharrel en biologisch) in Nederland zijn produc ten gaan verkopen. Het zal tijd worden. Ik had een dringende reden om op zoek te gaan naar een ouderwets goeie kip. In mijn keuken - nou ja, rommelige cu linaire werkplaats - staat een Crousty Vap Delice op proef. Wat een mooie naam. In een ding dat zo heet wil iede re culinair wel iets bereiden. Maar het is een tamelijke gewoon oventje. De Crousty Vap is een creatie van Tefal. Niks voor de snob, niet zoiets als Smeg, Gaggenau of iets anders onbetaalbaars. En als je hem ziet, de Tefaloven, denk je dat ze de radio uit de jaren vijftig op nieuw hebben uitgevonden. Dat for maat. Er kunnen twee flinke kippen in. Het is in de culinaire mode - vooral in cethuiskcukens - om meer met stoom te koken. Ook in bakovens. Zelfs brood. Plczierbakkers zetten bij het brood een bakje water in de oven. Volgens hen wordt het brood dan 'malser'. Beesten en groot vlees kunnen in een oven droog worden. Kip krijgt het taaie van karton als je niet oplet. Stoom doet dan wonderen en Tefal begreep dat. In een nieuwe serie elektrische oventjes is een laatje gemaakt voor water. Het zit bovenin. Er kan een kwart liter water in. Het zijn verder gewone goedkope studenten-opkameroventjes zonder mi crogolven, alleen hete lucht en infraro de warmte. Gebruiksaanwijzing is er niet bij nodig, alles staat op de voor kant. Zuid-Europese vormgeving om niet veel van te verwachten. Maar ik ben om. De Crousty Vap Delice is een wonder. Een naamloze kip en een Kemper top kip gingen er in, ingewreven met zout. Eerst ontwikkelde zich langzaam wat stoom, maar de oven veranderde na een kwartiertje in een dampende stoomma chine. Toch kregen de kippen een brui ne krokante jas. Ze zagen er niet an ders uit dan kippen van een afhaalgrill. Het verschil zat binnenin. De gewone kip was goed, maar dan die topkip! Nooit eerder zo'n perfect gebraad afge leverd aan tafel. Een Kemper kip in de stoomoven en je opa te eten vragen. „Ja, dat bedoelde ik", zei hij. Met appel moes. Wouter Klootwijk van onze redactie economie HOENDERLOO - Tovenaars en heksen lopen de deur niet plat bij de Geldersche Bezembinde rij in Hoenderloo. Wie wel vaak op de stoep staan, zijn de reini gingsdiensten van grote Neder landse gemeenten. De bezembin derij in het plaatsje op de Velu- we produceert namelijk nog als een van de weinige in Neder land op grote schaal ouderwetse takkenbezems. „Eén zwiep en het is schoon." Het ambacht van het bezembin den is sinds 1920 in Hoenderloo ie vinden. „Mijn opa zat in de houthandel en maakte af en toe wat bezems. Dat begon zo goed te lopen dat de familie zich uit eindelijk helemaal op de bezems heeft gestort", zegt Liedy Kruit- hosch, huidig eigenaresse van de Geldersche Bezembinderij. Even verderop toont haar 78-ja- nge vader Harm van Burik de kunst: in een handomdraai tnaakt hij een bezem van een bosje takken. De Geldersche Bezembinderij le vert jaarlijks meer dan honderd duizend vegers aan met name stadsreinigingsdiensten. Kruit- bosch: „Mijn vader leverde al in 1955 aan de gemeente Amster dam. Daar zie je de straatvegers nog steeds met onze bezems lo pen. Een goede straatveger ver slijt makkelijk twee bezems op een dag. In Amsterdan verslij ten de straatvegers zo 250 be zems per week." Particulieren kopen de bezems volgens Kruit- bosch bijna uitsluitend als deco ratie. De rage rond tovenaars leerling Harry Potter zorgde er voor dat de takkenbezem enige tijd erg goed verkocht. De be zem is in de boeken namelijk een belangrijk vervoermiddel. Slijtage „Slijtage door het vegen mag dan een nadeel zijn, de bezems zijn veel handiger in gebruik dan nieuwerwetse blokbezems. Aan die nieuwe bezems blijft veel stof hangen, waardoor je het vuil alleen maar verspreidt. Onze bezems blijven schoon en dus veeg je beter", aldus Kruit- bosch, die ter illustratie een paar vierkante meter vloer in één zwiep schoonveegt. „Met de bezem bedoelen wij trouwens de takken, en niet de steel", vervolgt Kruitbosch. „Je maakt steeds een nieuwe bezem aan de steel. De jonge takken zijn afkomstig van ber kenbomen, die verantwoord worden geteeld in Polen. Tot een paar jaar geleden haalden we grondstoffen ook uit Neder- Harm van Burik in de Geldersche Bezembinderij in Hoenderloo. land, maar dat kan niet meer." Vader Harm van Burik maakt ondanks zijn leeftijd samen met een collega nog elke dag een paar honderd bezems, „Ik ben ei genlijk al dertien jaar met pen sioen." Als gereedschap ge bruikt Harm een zelf ontworpen stellage, waarin hij de takken sa menknijpt. Daarna bindt hij ze met ijzerdraad vast. „Eigenlijk moet je daarvoor boomschors ge bruiken, maar dat gaat te snel kapot." Het ijzer is het enige deel van de bezem dat niet biolo gisch afbreekbaar is. Kruit bosch: „Dat is ook het mooie er van. Na gebruik gaan de bezems gewoon mee met het groenaf val." Ook de bezembinderij moet met de tijd mee, en daar- foto Rick Nederstigt/ANP om worden de kosten goed in de gaten gehouden. „Gemeenten wisselen onze bezems net zo makkelijk in voor veegwagens. Daarom proberen we zo goed koop mogelijk te produceren." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27