PZC Vitrite mag lampvoeten leveren Een maaltijd voor 5 euro Koning Klatergoud Prijzenoorlog om sigaret ontbrandt Microsofts antwoord op Google heet Live Uw mobiliteit is onze zorg! ZuidWest i ilea se Zeeuwse economie blijft achter België wil onderzoek naar Inbev TUI schrapt tweeduizend banen Goed jaar voor Beate Uhse Randstadrail in juni klaar Philips Lighting Aken geeft binnen een maand toestemming Handel in ASML stilgelegd Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 20 april 2006 «n www.zuidwestlease.nl GOES - De Zeeuwse economie blijft kwakkelen. De werk gelegenheid is in 2005 voor het derde achtereenvolgende jaar gedaald. Landelijk deed zich een groei van het aan tal banen voor. Dat blijkt uit gegevens van het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland. Ook is het conjuncturele herstel in Zeeland minder krach tig dan in de rest van Nederland. De export leidt bij grote bedrijven weliswaar tot omzetstijging, maar in het mid den- en kleinbedrijf daalt de omzet. Zeeuwse ondernemers hebben minder vertrouwen in de gang van zaken dit jaar dan hun collega's elders in het land. Dat is op zich verwonderlijk, want vergeleken met het landelijke beeld maakt een groter percentage Zeeuw se bedrijven winst. Desondanks zijn de meeste onderne mers in Zeeland net als vorig jaar terughoudend met in vesteringen. Het RPA Zeeland signaleert dat het aantal vacatures vorig jaar flink is gestegen. De verwachting is dat dit in 2006 eveneens het geval zal zijn. pagina 25 wereldeconomie blijf groeien BRUSSEL - De Belgische minister van Economie Ver- wilghen heeft de Raad van Mededinging, een soort Bel gische NMa, om een onderzoek gevraagd naar de domi nante marktpositie van brouwersgroep Inbev. De Raad kan uiteindelijk zelf beslissen over zo'n onderzoek. Verwilghen kwam volgens Vlaamse media gisteren met dit verzoek nadat Inbev opnieuw de bierprijzen verhoog de, wat onder de Belgische bevolking tot verontwaardi ging leidde. De populariteit van Inbev, korte tijd een bron van trots van de Belgen omdat het na vele fusies gro ter is dan Heineken, neemt snel af, ook omdat er reorgani saties en sluitingen zijn aangekondigd. Inbev produceert onder meer Jupiler, Stella Artois en Leffe. ANP HAMBURG - De rederij divisie Iiapag Lloyd van het Duit se reisconcern TUI schrapt circa tweeduizend banen bij de vorig jaar voor 1,7 miljard euro overgenomen Canade se containervervoerder CP Ships. De ontslagen vallen bij circa tweehonderd vestigingen wereldwijd. Dat zei giste ren de topman van Hapag Lloyd, Michael Behrendt. CP Ships heeft wereldwijd vijfduizend werknemers. On geveer drieduizend gaan over in het gecombineerde be drijf. De overige banen moeten verdwijnen. TUI's rederij Hapag Lloyd heeft zelf circa vierduizend mensen in dienst. Naar verwachting is de overname van CP Ships in 2008 helemaal afgerond. Sinds de overname van CP Ships is Hapag Lloyd de op vier na grootste containervervoerder ter wereld, met 139 schepen. De omzet beloopt circa 7 miljard euro. ANP DEN HAAG - De snelle spoorverbinding tussen Den Haag, Rot terdam en Zoetermeer, de Randstadrail vordert gestaag. Op de Beatrixlaan in Den Haag krijgt het Netkous-viaduct nu haar de finitieve vorm. Uiteindelijk wordt het viaduct door het Beatrix- kwartier 680 meter lang. Het moet in juni klaar zijn. De netkous komt over een lengte van 400 meter, foto Fred Steenman/WFA FLENSBURG - Hel Duitse ero- liekbedrijf Beate Uhse, bekend van onder meer de winkelketen Christine le Due, heeft in 2005 een winst voor belastingen ge boekt van 20,4 miljoen euro, 30 procent meer dan in 2004. Dat maakte het concern gisteren be kend. De omzet steeg met 4,3 procent tot 285 miljoen euro. Het con cern wil de dividenduitkering over het afgelopen jaar verho gen van 10 eurocent tot 14 cent per aandeel. Beate Uhse is in Ne derland actief met sexwinkelke- ten Christine le Due en de post- orderdienst Pabo dat in Walsoor den is gevestigd. Het is het groot ste erotiekbedrijf ter wereld met een export naar ruim zestig lan den. De onderneming haalt rond 60 procent van de verkoop in het buitenland. ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Philips Ligh ting Vitrite mag binnen een maand lampvoeten leveren aan Philips Lighting in Aken. De lampvoetenfabriek lost de laat ste problemen met de productie op. Daarna voldoet de Vitrite aan de strenge normen die het Duitse bedrijf stelt. De lampvoetenfabriek opende begin februari twee nieuwe pro ductielijnen. Die moeten per jaar miljoenen lampvoetjes voor Xenon-verlichting in auto's gaan produceren. De halffabri katen worden geleverd aan de fabriek in Aken, die er vervol gens de gasontladingslampen in monteert. De afgelopen maan den is er proefgedraaid met de productielijnen. Telkens zijn monsters door de Duitse fabriek gekeurd en is het productiepro ces verder bijgesteld. Er zijn bijna 100.000 voetjes gemaakt. „Die zijn op de schroothoop te recht gekomen", zegt directeur A.Bos. „De eisen in de auto-in dustrie zijn zo ontzettend hoog. Als er ooit brand ontstaat in een auto door een verkeerd geprodu ceerde lampvoet dan hebben we een groot probleem." De directie van het bedrijf ziet het als een grote opsteker om binnen een maand te kunnen gaan leveren. „Dat betekent dat we een voorsprong van een aan tal jaar hebben op de concurren tie. Want als die zulke produc ten willen leveren, zullen ze ook zo lang nodig hebben om hun productie op dat hoge niveau te krijgen." Het personeel is deze week ingelicht over de voort gang van de nieuwe productielij nen. „De nieuwe producten zijn heel belangrijk voor de toe komst van de fabriek. En die ziet er goed uit", aldus Bos. Met de ingebruikname van de nieu we lijnen, wordt de productie van glasgeperste lampvoeten verder afgebouwd. Eind dit jaar moet die zijn verplaatst naar on der meer het Poolse Bielsko. Daardoor raakt de helft van het personeel zijn baan kwijt. „De sfeer op de werkvloer blijft goed. Natuurlijk weten mensen van elkaar wie er wel en niet mag blijven. Maar desondanks zet iedereen zijn schouders er onder. Hoe moeilijk het ook is." Per 1 januari 2007 werken er nog 137 mensen bij de Vitrite. De directie verwacht dat de om zet vanaf 2007 weer stijgt, even als de winst. In de komende ja ren wordt de productie van lampvoeten voor bepaalde tl-lampen stopgezet. Dat heeft volgens de directie geen conse quenties voor de werkgelegen heid. door Thomas Olivier DEN HAAG - In sigarettenland is een prijzenoorlog uitge broken. Dat zegt producent Winston, die de prijs van een pakje verlaagt naar drie euro. Zo wil Winston de concurrentie met goedkopere merken aan gaan. Prijsvechters, waarvan de pro ducten veelal bij supermarkt ketens als Lidl en Aldi ver krijgbaar zijn, wonnen de afge lopen jaren snel terrein. Sinds de laatste grote accijnsverho ging van 2004 steeg hun markt aandeel van ruim vier naar twin tig procent. Winston-producent IT International ziet zich daar om genoodzaakt de slag met de onbekendere merken aan te gaan. Winston wil vooral concurreren met merken als Pall Mali en John Player. Voorheen betaalde de Winston-roker 3,30 voor een pakje met 20 sigaretten. Nu wordt dat drie euro voor negen den sigaretten. Omgerekend kost het 'oude' pakje van twin- dgdan 3,16 euro. British Ameri can Tabacco, producent van Pall Mali, wil niet reageren op de aanval van Winston. Concurrent Philip Morris con stateert net als Winston dat de prijsdynamiek' is toegenomen. De producent van de 'populair ste sigaret ter wereld', de door cowboys geliefde Marlboro, spreekt wel van een verontrus tende ontwikkeling voor de be drijfstak. De inkomsten voor zo wel de producent als de detail list zullen teruglopen. Philip Morris doet geen uitspraken over het prijsbeleid, laat een woordvoerder weten. Het gebeurt zelden dat sigaret ten goedkoper worden. De prij zen zijn sinds 1996 flink geste gen. Kostte een pakje met 20 si garetten van een A-merk in 1996 nog 5,10 gulden (2,31 eu ro), vorig jaar was dat vier euro. De Stichting Rokers Belangen is blij met de prijsverlaging. „Heel plezierig dat de fabrikant aan de consument denkt", zegt voor zitter Ton Wurtz. „Het kost al geld genoeg. Eigenlijk moeten ze die accijnsverhogingen eens stopzetten." Accijnzen Minder blij zijn ze bij het minis terie van Volksgezondheid. „Jammer!" reageert een woord voerder. „Vooral voor jongeren worden sigaretten nu weer be taalbaarder." Overigens ver dient de rijksoverheid goed aan de roker. De prijs van een pakje sigaretten bestaat in Nederland voor 73 procent uit belastingen. Daarmee staat Nederland op de tweede plaats. In Frankrijk haalt de overheid ruim 80 pro cent van de verkoopprijs bin nen. GPD - op eigen benen - door Willem van Dam GOES - Een gat in de markt, dat was het. Dacht ze. Inmid dels is ze een half jaartje ver der. „Het valt me toch een beetje tegen." Ze is directeur, chauffeur en serveerster tegelijk. In okto ber van het vorig jaar begon Ria Warrens (52 jaar, Goes) met haar eigen bedrijfje: Maaltijd@Home. Sindsdien kart zij met haar Ford Cour ier volgeladen met - wat zij zelf aanduidt als - koelvers- en diepvriesmaaltijden langs enkele tientallen adresjes op de Bevelanden en Walcheren. Haar doelgroep: van hulpbe hoevende oudere tot haastige yup- Jarenlang werkte Ria War rens in de horeca. Privé-om- standigheden deden haar in de bijstand belanden. Maar stilzitten en de hand ophou den is niks voor Warrens. Ze liet zich omscholen tot so ciaal dienstverlener, 'sollici teerde als een gek', maar kwam nergens aan de slag. Ze deed Het Idee op bij haar bejaarde moeder in Limburg. Die maakte jarenlang ge- Ria Warrens: „Het is een nieuw concept in Zeeland." foto Mechteld Jansen Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag Ria Warrens van Maal tijd@Home. bruik van Tafeltje-Dekje. Tot daar een eind aan kwam we gens gebrek aan voldoende subsidiegelden. Een particu lier bedrijf sprong in de lacu ne dat Tafeltje-Dekje achter liet en zo was het dagelijkse kostje van de oude mevrouw Warrens weer verzekerd. Wat in Limburg kan, moet in Zee land ook kunnen, dacht Ria Warrens. Haar omgeving hoorde het hoofdschuddend aan: 'Wie begint er na zijn vijftigste nog een eigen be drijfje?' Ze trok zich er niets van aan, maakte een onderne mingsplan, kreeg van de bank een lening, schafte zich een bestelauto aan en liet een koel- en vriescel bouwen voor de opslag van maaltijden. De menukaart vermeldt twintig hoofdgerechten (van rund- vleeshachee met snijbonen- stamppot tot roerbakstukjes in Parmezaanse kaassaus met een gele rijst-groenteschotel) a 4,90 euro, dertig heldere en gebonden soepen (0,90 cent) en tien toetjes (0,80 cent). On danks de prettige prijzen, ad vertenties in huis-aan-huis- bladen en een website (wivw.maaltijdathome.nl) is haar klantenbestand tot dus ver beperkt gebleven tot zo'n vijftig adressen. „En dat valt me toch een beetje tegen." Oorzaak? _,,Het is een nieuw concept in Zeeland. En het is vooral moeilijk om jongeren te bereiken." Rijk is ze er in elk geval nog niet van geworden. „Ik ben al blij als ik uit de kosten kom." 1 wat Koning Midas aanraakte ver- wanderde terstond in goud. Sommi gen denken dat het bij een econoom eer ier omgekeerd is. Als de econoom iets aanraakt wordt het klatergoud, veran dert al wat edel en verheven is in wat 111 geld kan worden geteld. Wat niet tan worden geteld telt gewoon niet Waar of onwaar? Ik was deze week bij ie presentatie van een onderzoek en bij ^n promotie. Geheel toevallig gingen *eallebei over vriendschap. In het Proefschrift betrof dat vriendschap op school. De promovendus gebruikte ge- Sevens die in de Amerikaanse staat Wis- consin over een lange periode waren rrrzameld. De oudste gegevens hebben strekking op de schooltijd van onder- ragden, in de jaren vijftig. Daar zijn allerlei gegevens aan toegevoegd over hun latere leven, gezinsleven, kinderen, baan, werkloosheid, inkomen en derge lijke. Een goudmijn voor onderzoekers. De deelnemers konden maximaal drie personen noemen die ze tot hun beste vrienden rekenden. Daar heeft de on derzoeker types uit geconstrueerd. Zo is er de eenling die niemand noemt en ook door niemand wordt genoemd. De 'slijmbal' noemt wel vrienden maar he laas, niemand noemt hem. De midde laar noemt en wordt genoemd. De ont vanger wordt genoemd maar noemt zelf niemand. Dit weefsel van relaties kun je koppelen aan ontwikkelingen la ter in het leven. Koning Klatergoud kiest voor zijn on derzoek natuurlijk het inkomen. Vijfen dertig jaar na het verlaten van de high school blijken verbluffend grote ver schillen. De eenling verdient zeker een kwart minder dan de middelaar, de ont vanger een kwart méér. Dat zijn ook de uitzonderlijke types: 8% van de geën quêteerden is eenling, 2 is ontvan ger. De meesten zijn slijmbal of midde laar. De slijmbal verdient tien tot vijf tien procent minder dan de middelaar. In de lezing vertelde een onderzoeker over een mooi experiment op een Engel se fruittelerij. Fruitplukkers zijn ver deeld in groepjes van twintig, onder lei ding van een voorman. De voorman houdt toezicht, zorgt dat de plukkers een nieuwe kist bij de hand hebben als ze er een vol hebben en wijst hen de struikenrij aan waar ze moeten pluk ken. Er wordt geplukt op stukloon. De voorman is belangrijk voor het loon van de plukkers. Als ze niet op tijd een lege kist krijgen hapert hun productie. Nog belangrijker: de ene rij struiken le vert rijker en makkelijker oogst dan de andere. De onderzoeker kon de relaties tussen voorman en plukkers karakteri seren. Hij wist of mensen uit hetzelfde land kwamen (het waren voornamelijk Oost-Europeanen), of ze bij elkaar in de buurt overnachtten etc. Aspecten waarvan je mag aannemen dat ze vriendschappen kunnen bevorderen. Het mooie experiment zit in de verande ring van beloningssysteem. Aanvanke lijk kregen de voorlieden een vast loon. Maar halverwege de onderzoeksperio de werd dal omgezet in prestatieloon: het loon van de voorman werd afhanke lijk gesteld van de productie van zijn ploeg. En wat bleek? Bij het vaste loon van de voorlieden verdiende een pluk ker méér als hij bevriend was met de voorman. Kennelijk deelde de voorman gunsten uit bij de toewijzing van pro ductieve plukgebieden en bij het aan dragen van nieuwe kisten. Toen de voorlieden od nrestatieloon stonden was het afgelopen. Sterker nog, de alge hele productiviteit in het bedrijf steeg. Kennelijk werden nu plukkers toegewe zen aan rijen waar ze het meest ge schikt voor waren. Uit het Amerikaan se onderzoek blijkt dat vriendschappen invloed hebben op inkomen. Uit het En gelse onderzoek blijkt dat vriendschap pen tot hoger loon kunnen leiden maar dat dit tot schade van het bedrijf kan zijn. Heeft nu de econoom als Koning Klatergoud de schoonheid van vriend schap bezoedeld? Natuurlijk niet. Ware vriendschap is onbetaalbaar. Ware vriendschap leg je niet langs de meetlat van de centen. Maar de wonderlijke sa menhangen van de markteconomie kun nen toch stiekem streepjes op die meet lat zetten. En Koning Klatergoud leest ze alleen maar af. Jood Hartoe' door Jeroen Seqenhout AMSTERDAM - Opboksen te gen een grootmacht. Voor Micro soft een vreemde gewaarwor ding, maar op internet is het wel degelijk het geval. Google over heerst, tot afgrijzen van de Mi- crosoft-techneuten die bijvoor beeld nauwelijks voet aan de grond krijgen met hun eigen zoekmachine. Dit najaar gaat het Amerikaanse softwarecon cern nogmaals in de tegenaan val met zijn nieuwe internetplat form Windows Live. Bill Gates lanceerde het Li ve-concept in november vorig jaar hoogstpersoonlijk. Sinds dien is er veel gebeurd: opvol gers van de e-mailcüenst Hot mail (215 miljoen gebruikers) en het chatprogramma MSN Mes senger (185 miljoen) staan bij voorbeeld al in de startblokken. Uiteindelijk is het de bedoeling dat internetgebruikers via één website bij al hun webdiensten kunnen. In Nederland is daar voor het adres live.nl gekocht. Vooralsnog zijn het allemaal probeersels, zo geeft Phil Hol den, directeur van Windows Li ve, toe. Holden was gisteren in Amsterdam om de nieuwe dien sten te demonstreren. „In het na jaar zullen de mensen er zeker wat van gaan merken", zegt hij. Waarschijnlijk komen Live Mail en Live Messenger in augustus uit de testfase. Deze diensten moeten dan een bodem leggen voor een groter gebruik van de eigen zoekmachine, maar ook voor bijvoorbeeld een markt plaats waar consumenten spul len, informatie en ideeën kun nen uitwisselen. Een ding is zeker: Microsoft krijgt het niet gemakkelijk met Live. Rivalen als Google en Ya hoo hebben al veel nieuwe dien sten in de markt gezet die Micro- soft-producten hebben overvleu geld. Gmail, het e-mailproduct van Google, biedt gebruikers al heel lang een opslagcapaciteit van meer dan 2 gigabyte. Live Mail begint daar nu pas mee. De virtuele ontmoetingsplek (Live Expo) die Microsoft voor ogen heeft, bestaat bij Google sinds eind vorig jaar onder de naam Base. Volgens Microsoft-directeur Holden is de strijd echter nog niet gestreden. „Google heeft een geweldig merk, maar biedt veel diensten aan die weinie' lo yaliteit kennen. Uit onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat internet gebruikers bereid zijn om over te stappen op een andere zoek machine als die beter is." Daar bij verbaast Holden zich over de beperkte mate waarin Google zijn producten verder ontwik kelt. Aan Gmail en Google News is weinig gedaan sinds hun lancering, zegt hij. „Wij hebben de afgelopen maanden al drie versies van Live Mail uit gebracht." Het softwarebedrijf hoopt in Europa ook te kunnen scoren met het aanbieden van in- ternettelefonie via Messenger. De telefoon die Philips daarvoor heeft ontwikkeld, komt in juni op de markt. ANP AMSTERDAM - De handel in het aandeel ASML is gistermid dag stilgelegd. Beursbeheerder Euronext meldde dat er de rest van de dag niet meer gehandeld zal worden in afwachting van een persbericht van de chipma chinefabrikant uit Veldhoven. De Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) wilde niet zeggen waarom de handel is stilgelegd. De AFM houdt sinds oktober toezicht op de publicatie van koersgevoelige informatie. Als de toezichthouder vermoedt dat niet alle beleggers gelijktijdig op de hoogte zijn gesteld, kan hij ingrijpen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het in dit geval te maken met uitspraken van ASML-top- man E. Meurice gistermiddag tij dens een toelichting op de eerste- kwartaalcijfers. Daarin stelde hij dat de omzet van ASML dit jaar met mini maal 10 procent zal groeien. Voorbeurs publiceerde de fabri kant een persbericht, waarin werd gerept van een 'significan te' omzetgroei in het tweede kwartaal. Kort voordat het aandeel ASML werd stilgelegd, ging ook de han del in kaartenmaker AND plat. In dat geval waren uitspraken van topman Maarten Oldenhof over de winstverwachting voor het lopende boekjaar waar- schiinliik de norzaak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23