De metamorfose van Kloetinge duiven Eerst succes met kanaries, nu met TV van KPN. Nu één maand gratis op proef Duel met Australië hoogtepunt bij jubileum Kloetinge Koks beste keuzeheer in eredivisiespel PZC Belgische verdediger twee jaar bij Hoek Coach Mayer van alle blaam gezuiverd In 75 jaar van besloten clubje tot volwaardig hoofdklasser duiven 20 door Rudy Boogert KLOETINGE - In zijn 75-jarige bestaan is de voetbalclub Kloe tinge onherkenbaar veranderd: andere kleuren, andere cultuur, ander geloof, zelfs een andere naam. Die metamorfose had do minee Raams allerminst in ge dachten, toen hij de club in 1931 oprichtte. Maar, liet hij in 1961 weten, „toch vind ik het wel aar dig, dat de door mij opgerichte voetbalclub nog steeds bestaat." Hoe Kloetinge is veranderd, in vier hoofdstukken. Piet Hoogstrate 1. Van besloten tot open club Op 28 november 1931 richtte do minee Raams, van de Nederland se Hervormde Gemeente in Kloe tinge, de voetbalclub Unitas op. „Het was er mij in die tijd om te doen de jongens een goede tijd besteding te geven", schreef Raams in 1961. Die jongens moesten overigens wél lid zijn van de christelijke jongens vere nigingen Immanuel of Eltheto. Anders mochten ze niet eens voor Unitas spelen. „Dat vond ik bepaald kortzich tig van dominee Raams", zei Piet Hoogstrate jaren later. Hoogstrate was in 1931 de eer ste penningmeester van de club en later dertien jaar voorzitter, van 1935 tot 1948. „Vanaf de op richting was het voor mij moei lijk te verteren, dat onze club door Fred Rabout AXEL - Het begon bij Adrie Schieman (64) allemaal met ka naries. Tientallen bekers moe ten nog ergens op zolder staan in de Axelse Middelhovenstraat 103. Overbuurman Adrie Ver- duijn introduceerde hem in de duivensport. Ook in dat wereld je lieten de successen niet lang op zich wachten. Het was allemaal wel even wat minder toen Schieman zich met zijn voetballende zoon Kees ging bezighouden. Toe die van wege fysieke klachten het was rustiger aan moest doen op het veld, steeg de prestatiecurve van de Axelse duivenmelker weer. Nu heeft de combinatie Adrie Schieman&Zn het vi- ce-hokkampioenschap in Rayon 2 te pakken. Zij eindigden nog wel op ruime afstand van de mannen die een abonnement lij ken te hebben op die titel, de gebroeders Scheele uit Terneu- zen. Toen Schieman een keer Ver- duijns duiven verzorgde tijdens een vakantie, kreeg hij de smaak te pakken. Hij kocht een bij de poelier een duivin van twaalf jaar en kreeg van zijn overbuurman een doffer. Uit dat koppel kwam een blauw dui niet toegankelijk was voor iede re Kloetingse jongen. Hierover is in de aanvangsjaren het nodi ge 'afgepraat' en het bedanken van dominee Raams als voorzit ter in 1935 was hieraan niet vreemd." Op achttienjarige leeftijd nam Hoogstrate de voorzittershamer over van Raams. „Mijn eerste daad was Unitas los te maken van de jongensclub en zo de mo gelijkheid te openen dat ieder een lid kon worden. Dat was het mooiste moment in mijn loop baan bij Unitas", vond Hoogstrate. En dat wilde wat zeggen. Hoogstrate was immers ook de motor achter het ont staan van een korfbal- en gym- nastiektak bij Unitas. Met recht draagt hij de geuzennaam 'de ziel van de Kloetingse sportge- meenschap'. 2. Van Unitas naar Kloetinge Eensgezindheid wilde dominee Raams in 1931 uitdragen met de nieuwgeboren voetbalclub in Kloetinge. Met het Latijnse woord voor eensgezindheid als clubnaam - Unitas - werden de leden daaraan permanent herin nerd. Tot 1952. Op aandringen van de voetbalbond werd de naam Unitas toen immers inge ruild voor 'Kloetinge'. Er waren al te veel clubs die Unitas heet ten, vond de bond. „Wij hadden vast moeten hou den aan onze naam", heeft oud-voorzitter Piet Hoogstrate echter altijd gemeend. „We had den als Unitas'31 verder door het voetballeven moeten gaan." Tegenwoordig bestaan er nog al tijd vijf Unitassen in het Neder landse amateurvoetbal. 3. Van blauw-zwart naar groen-wit De eerste 25 jaar van zijn be staan speelde Kloetinge in blau we shirts met een zwarte kraag en zwarte manchetten, een zwar te broek en blauw-zwarte kou sen. „Maar een heleboel mensen binnen de vereniging vonden dat afgrijselijke kleuren", me moreert Kees Blomaard, van 1949 tot 1974 bestuurslid bij de club. „Ik vond de kleuren juist vinnetje, dat twee jaar later de provinciale winst op St. Dizier, een midfondconcours, pakte. Het bleef niet bij die ene provin ciale winst. Er werden provin ciale zeges geboekt op Roer mond ('81), Bapaume ('82), Rouaan ('85), Chateauroux ('85), Reims ('86), Breteuil ('89) en Or leans ('90). Chateauroux was te vens een Zebra-zege (Combina tie Zeeland/Brabant zaterdag vliegers), terwijl Reims zelfs een nationale zege was bij de zater dagvliegers. Over die wedstrijd vanuit Reims heeft Schieman nog een mooie anekdote: „We hadden de dui ven op de donderdag ingekorfd. De dag erna bracht ik de vader van die duif die uiteindelijk zou winnen naar de poelier. Ik ben na afloop van de wedstrijd, toen bleek dat ik de hoofdprijs had, gelijk naar die poelier gerend en gelukkig zat hij er nog." In de negentiger jaren ging het wat minder. Mede doordat va der Adrie en zoon Kees (32) zich met de voetbalsport gingen be zighouden. Kees als een meer dan verdienstelijk speler bij Ter- neuzense Boys en AZVV en Adrie als de man die voor AZW de boer op ging om toen nog gul dens binnen te halen. De passie voor de duivensport keerde weer echt terug toen Adrie voor prachtig. Het was een soort In- ter-stijl." Tijdens de jaarlijkse ledenverga dering van 1955 werd echter met een meerderheid van stem men het blauw-zwart afgezwo ren en het groen-wit omarmd. Blomaard: „Maar het shirt was destijds wel iets anders dan te genwoordig. Het was groen met een witte kraag en witte man chetten." De witte broeken en de groen-witte kousen hebben de afgelopen halve eeuw wél overleefd. 4. Van feestneuzen naar serieu- zen een ingreep aan de lies naar het ziekenhuis moest en Kees de ver zorging van de vogels op zich nam. Kees: „Mijn vader heeft in de ja ren negentig zelfs wel eens se rieus overwogen om de dui vensport vaarwel te zeggen. De eerste contacten met buiten landse voetbalclubs brachten Kloetinge in de rode cijfers. Bij de opening van het nieuwe voet balveld - het huidige Wesselo- park - in 1952 leverden de duels van de Belgische clubs FC Brug ge en Jong Lede een schuld op van duizend gulden. Met de lu cratiefste bazaar uit de geschie denis van de club (opbrengst 1200 gulden) werd die schade la ter gerepareerd. De buitenlandse contacten, vaak op initiatief van Kees Blomaard, werden niettemin warm gehouden. Elftallen zoch ten hun vertier met regelmaat Toen heb ik hem daarvan kun nen weerhouden, want hoewel ik graag voetbalde bleven de duiven in mij n leven Ondertussen was men in Zaam- slagveer bij PV de Voorwaarts lid geworden. De successen kwa men weer terug, al waren er de over de landsgrenzen en de rei servaringen van toen gaan nu nog altijd over de tong binnen de vereniging. Kloetinge stond in die tijd niet voor niets bekend 'als een dierbaar oord voor feest neuzen en reislustigen'. De kroon op die 'grenzeloos heid' was het jaarlijkse interna tionale Hollandia-toernooi, dat Kloetinge vanaf 1959 op zijn vel den hield. Ploegen uit België, Frankrijk, Duitsland en Neder land trokken duizenden toe schouwers naar het eenvoudige afdelingsclubje uit Kloetinge. „Dat toernooi had ook aantrek kingskracht op spelers van ande foto Peter Nicolai afgelopen jaren geen provincia le overwinningen meer bij. Het seizoen 2005 was er weer eentje om tevreden over te zijn. Met 38 vliegkoppels (9 op de overnacht en de rest op vitesse/mid- en dagfond) werd aan het seizoen begonnen. Kettingsuitslagen wa re clubs", constateerde Blom aard in 1991. „Kloetinge kreeg versterking van buitenaf en ver volgens werd meer prestatief ge dacht. En prestaties kwamen er!" Hoewel het toernooi in 1988 voor het laatst werd gehouden (met Vitesse Delft als winnaar) ging het topvoetbal niet verlo ren in Kloetinge. Integendeel. De club zélf nam het stokje over en bereikte in 1995 voor het eerst in zijn bestaan het hoogste amateurniveau van Nederland. Na twee degradaties en promo ties acteert de club anno 2006 nog steeds op dat niveau. ren er met de oude op La Ferte met 1, 2, 3, 4, 7 en 8, Niergnies met 1, 2, 3, 4 en 6 en Alblis met 1,4 en 5. Alles in de verenigings verband. Rayonwinst was er op Niergnies en Peronne. Het bete kende dus het vice-kampioen- schap in het Rayon. Dierenarts Komend seizoen staat er iets nieuws te gebeuren in Axel. De in Zeeuwse duivensportkringen bekende dierenarts Patrick De- rijcke uit Vogelwaarde gaat in combinatie spelen met Adrie en Kees Schieman dus werd de combinatie Derijcke/Schieman geboren. Een combinatie die zich op de ledenlijst van PV de Verwachting in Axel heeft laten plaatsen, nadat Schieman&Zn jarenlang bij PV de Voorwaarts in Zaamslagveer zat. Schieman: „We zijn in goede harmonie uit elkaar gegaan. Axel is voor ons gewoon wat makkelijker, omdat we hier wo nen en onze hokken er staan. En 't Veer stamde nog uit de tijden van de zaterdagvliegerij." De nieuwe combinatie gaat zich toeleggen op de dagfond, zeker nu het ras van Derijcke is inge bracht. De overnacht zal maar mondjesmaat worden beoefend. Kees: „Dat speltype ligt ons niet." van onze sportredactie GOES - Perry Koks uit Aagteke- re is de winnaar geworden van het Eredivisiespel 2005-2006 van de PZC. Hij is wel altijd al geïnteresseerd geweest in de voetbalsport, maar vindt zich zelf geen voetbaldier. „Ik volg het wel, maar kijk lang niet al les." Klaas-Jan Huntelaar, de spits die er voor Heerenveen en Ajax gezamenlijk 33 inschoot, was de grote puntenpakker in het team van de Walchenaar. En ook met Feyenoord-aanvaller Dirk Kuijt, goed voor 22 goals in de afgelopen 34 competitieronden, en PSV-doelman Gomes, die in een groot aantal wedstrijden de nul hield, was Koks spekkoper. De andere spelers van de Aagte- kerkenaar waren (na de winter stop): Petter Hansson van Hee renveen, Ramon Zomer van FC Twente, Dwig'ht Tiendalli van FC Utrecht,. Jonas Olsson van NEC, Denny Landzaat van AZ, Sergio van Roda JC, Yuri Corne- door Frits Bakker LOKEREN - De Belgische voet baller Stefan van Dender heeft zich voor de komende twee jaar aan Hoek verbonden. Twee we ken geleden was er een eerste contact, gisteren heeft hij met Paul Telussa zijn overgang rond gemaakt. Van Dender is een linkerverdedi ger. De 28-jarige Belg genoot zijn opleiding bij Sporting Loke ren en speelde bijna honderd wedstrijden in het eerste elftal. Door blessures raakte hij even uit beeld. „Ik heb daarna twee jaar bij Racing West en twee jaar bij Deinze gespeeld." De belangstelling van Hoek voor de verdediger is via mana gers in België ontstaan. „Zij heb ben mij in contact met de club van onze sportredactie WENEN - De Oostenrijkse ski federatie heeft op basis van in tern onderzoek de voormalige cross-country coach Walter Mayer van alle blaam gezui verd. Mayer wordt door het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) en de Italiaanse justitie verdacht van het leveren en toe dienen van doping aan de Oos tenrijkse skiploeg. De tuchtcom- missie van de Oostenrijkse skife deratie zegt echter geen 'bewijs' tegen Mayer te hebben gevon den. De Italiaanse autoriteiten heb ben de zaak tegen Mayer nog in onderzoek. De Oostenrijkse ski- coach werd naar aanleiding van zijn betrokkenheid in bloed transfusieschandaal tijdens de Olympische Spelen van 2002 door het IOC voor tien jaar ge schorst. Inval Mayer dook echter als privé-per- soon op tijdens de Winterspelen in Turijn in februari van dit jaar. Het was voor het IOC aanleiding om de politie te infor meren. Die besloot tot een inval bij de Oostenrijkse atleten. De lisse van FC Groningen en Maar ten Martens van RKC. Koks: „Na de winterstop had ik eer heel ander team. Ik denk date van voor de winterstop maar vier zijn blijven staan." Eén var de spelers die hij (noodgedwon gen) moest vervangen was Da vid di Tommaso. De Utrecht- 31 middenvelder overleed midden in het seizoen. Koks, van origine bi een Brabander, zegt geen voet- <1 bal te ademen. „Ik heb ooit wel B gevoetbald, maar zit nu niet meer in dat wereldje. Ik volg het wel, maar meer ook niet." Toch a had hij al wel voor het seizoen o ingezien dat hij van RBC, Wil- 21 lem II en NAC geen spelen moest nemen. „Voor een Braban- o' der is dat misschien raar, maai Vf ik schatte toen al in dat het niet k' veel met die ploegen zou wor- a den." I" Koks mag, omdat hij het spel ge- v wonnen heeft, tijdens het volgen de voetbalseizoen een wedstrijd D van Chelsea bijwonen. „Eerste ee keer in Londen, eerste keer naai f' zo'n grote club. Dat wordt wel 'n mooi, denk ik." gebracht." Deinze speelt inde tweede klasse in België en staat op het punt te degraderen. „II heb de laatste weken in het cen trum van de verdediging ge speeld, maar normaal ben ik een linksback." Puur Met Telussa heeft de verdediger, die snel en technisch sterk is, ge sproken over zijn positie bij Hoek. „Ik weet dat Wesley de Smet op die plaats speelt, maar hij is van origine geen back. Ik zelf ben wel een pure linksach ter." Het feit dat Stefan van Dender zegt dat hij „een contract voor twee jaar heeft getekend", zegr iets over de nieuwe tactiek van Hoek, dat voorheen niet langer dan voor één seizoen met spe lers in zee ging. politie nam bij die actie appa ratuur en injectienaalden in be slag. Mayer kondigde eerder al jundi- sche stappen wegens smaad aan tegen IOC-voorzitter Jacques Rqgge en Dick Pound, directeur van het antidopingagentschap Wada. GPD Terneuzen bekert volgende week GOES - De voetballers van Ter- neuzen spelen volgende week donderdag de kwartfinales van het toernooi om de districtsbe ker. De eersteklasser speelt een uitwedstrijd tegen za,er' dag-hoofdklasser Kozakken Boys. Het duel begint om 19.3" uur. Inzet van het duel is een ticket in de Gatorade Cup, waarvoor de clubs uit het betaalde voet bal al geplaatst zijn. Terneuzen speelt in het bekertoernooi voor de vierde keer op rij een; uitwed strijd. Eerder versloeg de club Hulsterloo, Duiveland en AZW op vreemde bodem. Kozakken Boys staat momenteel op de achtste plaats in de hoofdklasse B. Advertentie TV kijken waar je wilt, het alternatief voor de kabel. 24 meest populaire TV zenders en 19 radiozenders. Haarscherp beeld en perfect geluid. Gratis digitale ontvanger t.w.v. 39,95 Vanaf 7,95 per maand. Kijk voor de voorwaarden en het dekkingsgebied op kpn.com. i.com 0900 - 0244 (€0.10 p,m.) internetten betten tv kijken kpn stuitje aan Adrie Schieman uit Axel werd met zoon Kees vice-hokkampioen in Rayon 2 Adrie (links) en Kees Schieman hebben het vice-kampioenschap in rayon 2. donderdag 20 april 2006 door Jan Dagevos KLOETINGE - De voetbalver eniging Kloetinge organiseert tijdens het jubileumjaar tal van activiteiten. Hoogtepunt is de wedstrijd van het eerste elftal te gen het nationale team van Au stralië. Die ontmoeting wordt vrijdag 2 juni op het Wesselo- park gespeeld. De aanvang is 18.00 uur. De club heeft een speciale jubi leumcommissie in het leven ge roepen, die veel festiviteiten in gang heeft gezet. Daarnaast is er een jubileumkalender en een dvd met historisch overzicht uit gebracht. Ook wordt er nog een jubileumloterij gehouden. De jubileumactiviteiten zijn: Vrijdag 21 april: gezellig samen zijn voor ouderen (70 jaar ec ouder) in clubhuis. Aanvanj 14.00 uur. Zaterdag 27 mei: dag voor de jeugd. Aanvang: 10.00 uur. Maandag 29 mei: toernooi voo: de zaalvoetbalafdeling op kunst- gras. Aanvang: 10.00 uur. Vrijdag 2 juni: Kloetinge-Au- stralië. Aanvang: 18.00 uur. Zaterdag 3 juni: reünie (vanai 11.00 uur); onderlinge wedstnj- den (13.00 uur); 15.30 uur: wed strijd Oud-Kloetinge-Oud-Ame- muiden; 19.00 uur: feestavond Deze dag is er ook een expositie van foto's. Eind november: officiële jubi leumreceptie. Kloetinge toen het nog Unitas heette en in blauw-zwarte kleuren speelde. Deze spelers verdedigden de Kloetingse eer in 1941. foto archief Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20