Neckermann snijdt diep w Natuurbescherming eist ontpoldering PZC Tram terug in Zeeland NIEUW! Ziekenhuis vol patiënten trekt weg Schrappen 100 arbeidsplaatsen moet bedrijf weer gezond maken lierenvrienden loos om breken reeftenpoot Aanvaring eist 'jtwee levens Prodi nu officieel winnaar in Italië Geen uitverkoop energiebedrijven Zege Arsenal Meisjes zijn vaker dan gedacht zedendelinquent Het is maarwai_iÊ_siawiaattüaaemt STANDAARD 750,- KORTING! Maak ja e/qen'ïjfj fan ja digitale fat Wolkenvelden, soms wat zon en over zend droog. Matige zuidwesten- ind, kracht 3 tot 4. pMHH 48e jaargang no. 93 onderdag 20 april 2006 snummer 1,25 MIDDELBURG - De Zeeuwse ziekenhuizen ver liezen jaarlijks minstens a 10.000 patiënten aan Vlaamse of andere Neder landse ziekenhuizen. Dat is evenveel als het ziekenhuis in Goes jaarlijks aan opna men heeft. Waarschijnlijk Egt het werkelijk aantal Zeeuwse 'zorgvlieders' nog eens zo hoog. .Er vertrekt elk jaar een 13 heel ziekenhuis vol uit Zee- concludeert P. Vier hout na onderzoek naar de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Dat kost de provincie vijf honderd tot duizend ar beidsplaatsen, stelt hij. Bovendien verliezen patiën ten en hun naasten veel tijd en reiskosten. „En het verdriet," zegt Vier hout. „Denk aan moeders hun pasgeboren baby meemoeten geven naar Rot terdam of Utrecht." De zie- allkenhuizen moeten die Zeeuwse zorgvlieders terug winnen om er hun zorgni- veau mee te versterken, vindt Vierhout. Vierhout en medewerker J. Francke van de provincie verzamelden de gegevens over de zorgvlieders onder ;meer via de verzekeraars zorgonderzoeksbureau ÏPrismant. pagina 4 commentaar pagina 15 vooral Vlaanderen trekt Zeeuwse zieken door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - Bij thuiswinkelbedrijf Necker mann in Sint-Jansteen en Terneuzen verdwijnen hon derd van de ruim achthon derd arbeidsplaatsen. Onge veer 75 werknemers wacht gedwongen ontslag. De directie van Neckermann heeft de ontslagen gisteren be kendgemaakt aan het personeel, de ondernemingsraad (OR) en de vakbonden. Volgens direc teur K. Gabriëls reageerde het personeel geschrokken, maar kwam het slechte nieuws niet onverwacht. Er deden al langer geruchten de ronde dat Necker- mann.com, zoals het bedrijf sinds maart heet, een groot scheepse reorganisatie zou aan kondigen. Het gaat slecht bij Neckexmann. De winst is de laatste jaren steeds gedaald. In 2003 boekte het bedrijf nog een nettowinst van ruim diïe miljoen euro, in 2004 was dit nog maar iets meer dan acht ton en vorig jaar be landde Neckermann in de rode cijfers. Hoeveel verlies Necker mann vorig jaar precies heeft ge leden, wil Gabriëls niet kwijt. Volgens de directie is de afslan king nodig om de concurrentie binnen de detailhandelsbranche het hoofd te kunnen blijven bie den. Gabriëls: „De marktom- standigheden nopen tot directe kostenbesparingen. Binnen alle lagen van de onderneming in Sint-Jansteen en Terneuzen zijn daarom de functies van de werk nemers kritisch tegen het licht gehouden." Internet De afslanking maakt deel uit van een omvangrijke reorganisa tie binnen Neckermann.com. Het bedrijf wil zich voorname lijk lichten op de verkoop via in ternet, de zogenoemde e-com- merce. Gabiiëls: „Hiervoor wordt de interne organisatie aangepast waarbij een aantal af delingen anders gaat wei-ken en waarbij ook nieuwe functies ont staan." Gabriëls ontzenuwt de hardnek kige geruchten dat Neckermann uit Terneuzen zal verdwijnen, dat de vestiging in het Belgische Temse wordt opgedoekt en dat ook het grote magazijn in Sint- Jansteen wordt afgestoten. „Daar klopt echt helemaal niks van." De directie van Neckermann is inmiddels in overleg met de OR en zal met de vakbonden onder handelen over een op te zetten sociaal plan. Gabriëls: „Ons na drukkelijke uitgangspunt is on ze medewerkers te ondersteu nen zodat ze zo snel mogelijk el ders aan de slag kunnen." Wanneer de eerste ontslagen zul len vallen, kon Gabriëls gisteren nog niet zeggen, dat is afhanke lijk van de resultaten van de ge sprekken met de OR en de vak bonden, pagina 24 zorg om werkgelegenheid in regio ERIKZEE - Dierenactivisten- ub Edev (Een Dier Een aend) beschuldigt de Stich- Promotie Oosterschelde- reeft van dierenmishandeling, dev heeft een klacht ingediend jde AID. klacht heeft betrekking op feestelijke opening van het reeftenseizoen, op 30 maart in ierikzee. „Toen is een poot af- sbroken vari een levende kreeft vervolgens is het dier gillend pan gegooid. Dat is onge- ast", zegt voorzitter G. Dec- ers van Edev. „Wij hebben dat ivengens zelf niet gezien maar hebben het gehoord van het [NP." De dierenactivisten wa- e:pdie dag wel in Zierikzee aan- Ze stonden buiten de ssttent te demonstreren tegen et levend koken van kreeften. n vonden ons zeuren en zijn zelfs mensen die gezegd ebben dat kreeften niets voe- ax Maar kreeften hebben poot- sen lopen weg voor gevaar. Ze ebben een zenuwstelsel." 'oorzitter H. van Geesbergen an de stichting promotie Oos- ischeldekreeft reageert vrij la- oniekop de klacht. „We nemen kennis van en wachten wel hebben overigens naar anleiding van de actie van dev wel besloten nog eens een )ejn>derzoek te doen. We willen de feiten weten of een kreeft )ts voelt of niet want daarover iOrdt verschillend gedacht. En ver het afbreken van een poot, wx sn kreeft verliest wel vaker een °ot en gooit ook af en toe zijn lekje af." dev denkt een serieuze kans te met de klacht tegen de 'romotiestichting. ffiUMEN - Door n aanvaring P het Maas-Waalkanaal bij eumen zijn gisteravond twee loden gevallen. Een Nederlands 'innenvaartschip voer over een 'uits plezierjacht heen. kt is onbekend of er meer dan Wee mensen waren op het ple- 'orjacht, dat is gezonken. De 'olitie spreekt van 'aanwijzin- e!1 op het schip dat er drie per- °nen aan boord waren', maar leeft twee lichamen geborgen. e duikers hielden om 22.00 ""rop met zoêken. ANP SCHARENDIJKE - De tram is terug in Zeeland. Deze week is begonnen met het door trekken van de museum-tramlijn van Ouddorp naar de Middelplaathaven bij Scha- rendijke. De museumstichting hoopt volgend jaar Pasen de halte Middelplaathaven in gebruik te kunnen nemen. Voorzitter R. Sparreboom van de museumstichting ziet het bereiken van de Zeeuwse grens als een mijlpaal. In de toekomst hoopt het tram- museum in Ouddorp zijn vleugels nog verder uit te kunnen slaan en het spoor door te trekken naar Scharendijke en Renesse. Zover is het echter nog lang niet, weet Sparre boom. „Dat kost enorm veel geld en dat hebben we niet." foto Marijke Folkertsma katern Zeeland bielzenactie voor tram slaat aan door Rinus Antonisse GOES - De natuurbescherming eist onverkort aanleg van ten minste zeshonderd hectare getij- dennatuur langs de Westerschel- de. Ze wil niets weten van het schrappen van de plannen voor ontpoldering. Dit stelt B. Denneman, coördina tor van de campagne De Schel de Natuurlijk (waarin zeven Ne derlandse en Vlaamse natuur- en milieuorganisaties samenwer ken). Hij ziet de nieuwe getijden- natuur als onlosmakelijk onder deel van de ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken, naast de derde verdieping en grotere veiligheid tegen over- /crwljdenngsbijdrage Gclo ag In dc showroom naar di stromingen. Als het niet moge lijk is om de grond op vrijwilli ge basis te verwerven, moet mi nister Veerman (CDA, Land bouw en Natuur) gewoon de zo geheten rijksprojectenprocedu- re toepassen, oftewel onteige nen, aldus Denneman. Hij wijst erop dat de Tweede Kamer ak koord is gegaan met inzet van deze speciale procedure voor de Scheldeplannen. Denneman noemt het 'droevig' dat Kamerleden die enkele ja ren geleden de Lange Termijnvi sie voor het Scheldebekken goedkeurden (waarin natuurher- stel een belangrijke plek in neemt), nu ineens terugtrekken de bewegingen gaan maken. Hij beklemtoont dat Nederland op grond van de Europese richtlij nen verplicht is de zwaar aange taste natuur in de Westerschel- de 'in een gunstige staat van in standhouding te brengen.' „Het is een verplichting waar aan noch Veerman, noch Buijs (CDA-Kamerlid -red) kan ontko men", zegt Denneman. Hij acht het schrappen van het natuur- deel uit de ontwikkelingsschets niet bespreekbaar. „Als dat toch gebeurt, is het ook einde oefe ning voor de verdieping en ande re ingrepen ten behoeve van eco nomische ontwikkeling. Wan neer het zo gespeeld wordt, zijn we gedwongen onze oude rol als hindermacht weer te vervul len." De coördinator merkt op dat de organisaties verenigd in De Schelde Natuurlijk, zich heb ben geschaard achter een even- Zakenvrouw van het jaar houdt niet van zeuren Het Hof van Cassatie in Ita lië heeft gisteren bepaald dat het resultaat van de ver kiezingen geldig is. Daar mee is de poging van de re- gering-Berlusconi, die een hertelling wenste van ongel dig verklaarde stembiljet ten, mislukt. Prodi won de verkiezingen met een miniem verschil. Minister Brinkhorst (Economische Zaken) gaat met pro vincies en gemeenten praten over de plannen die zij heb ben met hun aandelen in energiebedrijven. De bewinds man vindt het niet gewenst dat energiebedrijven na een splitsing in een netwerk- en een energiedeel worden uitverkocht. Een Kamermeerderheid is C voor zo'n splitsing. De laatste internationale wedstrijd op Highbury is gisteravond geëindigd in een zege voor Arsenal. In de eerste halve finale van de Champions League wa ren de Londenaren met 1-0 te sterk voor Villarreal. De return in Spanje is aan staande dinsdag. De over winning was meer dan ver diend. Kolo Touré maakte tQk de enige goal. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21Economie: 23, 24, 25 en 27 wichtige ontwikkeling van het Scheldebekken. „Daar hoort een adequate invulling van de natuur bij. Ik denk dat dit voor de verantwoordelijke bewinds heden en de Zeeuwse gedepu teerde ook duidelijk is. Zonodig zullen we ze daaraan nog eens herinneren." Compensatie Hij acht het mogelijk dat er op grond van de Europese richtlij nen nog wel meer aan zit te ko men. „Wij sluiten niet uit dat er wel degelijk negatieve effecten te verwachten zijn van een der de verdieping." Dit betekent dat natuurcompensatie vereist is, net als voor de tweede verdie ping het geval is. Die compensa tie komt bovenop de zeshonderd hectare getij dennatuur. Denne man vindt het opmerkelijk dat in Zeeland zoveel 'herrie' ont staat over de inzet van 'eén paar honderd hectare' landbouw grond om de rivier de noodzake lijke ruimte te geven. „In Mid den-Nederland worden duizen den hectares teruggegeven aan de rivier. Daar hoor je weinig over." Op zich is de coördinator niet verbaasd dat boeren tegen stribbelen over het afstaan van gronden. „In het algemeen ge beurt dat om zo de prijs te verho gen. De ervaring leert dat op een gegeven moment ook de fer- ventste tegenstribbelaars om gaan." pagina 16 spotlicht op coalitiepartijen door Mayke Calis DEN HAAG - Aanrandingen door meisjes komen veel vaker voor dan uit officiële misdaadcij fers blijkt. Jaarlijks maken enkele duizen den meisjes tussen de twaalf en achttien jaar zich schuldig aan 'seksueel grensoverschrijdend gedrag'. Dat varieert van billen- knijpen en ongewenst tongzoe nen tot ernstige delicten als ver krachtingen of medeplichtig heid daaraan. Dat zeggen Jan Hendriks, psy choloog en hoofd behandeling Jeugd van de forensische polikli niek De Waag in Den Haag en Anne-Marie Slotboom, crimino loge aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Zij komen tot hun conclusie op basis van nieuw on derzoek naar jonge vrouwelijke zedendelinquenten. Het is een van de eerste Nederlandse stu dies naar seksueel misbruik door meisjes. Jaarlijks komen ongeveer tien zaken voor cle rechtbank, maar dat is volgens de onderzoekers nog maar een topje van de ijsberg. Seksueel misbruik door meisjes is een onderschat probleem, vin den Hendriks en Slotboom. Dat komt doordat de meisjes vooral slachtoffers tussen de nul en vier jaar kiezen, die nog niet goed kunnen praten. Zij komen tot hun daad als zij bijvoorbeeld op de kinderen passen. Over het algemeen gaan zij gehaaider te werk dan jongens en gebruiken minder geweld. Weinig jongens duiven toe te geven dat ze door een vrouw zijn misbruikt. GPD pagina 4 aangerand door het oppasmeisje (Advertentie) voorletters- straat: nummer: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Ipostlbankrekenmgnummer: Kijk op mvw.pic.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deie bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. HBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20,55)' CD per kwartaal met automatische incasso 59.75)" CD per jaar met automatische incasso 229,20)' met gratis P2C-paraptu 8ii7T168P555SÏ!I het alfabet van Zeeland mm Advertentie PLUS: OPTIE flUTOGflSPflKKET MET 1.600,- KORTING! Chevrolet Nubira MsH=H=i Sedan/Stationwagon 1.6 16V Breeze Actieprijs nu vanaf €17.245,- Standaard met o.a. Airconditioning met pollenfilter Elektrisch bedienbare ramen, vóór Radio/cd-speler Incl 4 luidsprekers Centrale deurvergrendeling metAB www.chevrolet.nl bestuurder en bijrijder verwarmbare Airbag en zij-airbag vr Elektrisch bedienbare buitenspiegels Afdekhoes en bagagenet in de kof ferbak Tot 1.410 liter laadruimte, uniek in zijn klasse Chevrolet. It's a big plus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1