Ziekenhuis Zeeland verdeelt werk GS houden vast aan schrappen vroege afvaart fietsvoetveer PZC Brinkhorst wil geen uitverkoop energiesector Antwerpen krijgt een Scheldebrug directeur hoopt meer patiënten in eigen provincie te kunnen houden 15 Maximaal dertig gedwongen ontslagen bij ziekenhuis Vooral Vlaanderen trekt aan Zeeuwse zieken Celstraf voor geweldpleging Dow fakkelt weer af Borsselse boer in ongelijk gesteld Provincie moet beter verbinden Informatie over tuinontwerpen in Middelburg rinor Claudia Sondervan donderdag 20 april 2006 Hnor Claudia Sondervan GOES - Bij de Oosterschelde- ziekenhuizen in Goes en Zierik- zee vallen maximaal dertig ge dwongen ontslagen. Voorzitter van de raad van be stuur H. Simons verwacht dat het aantal over een maand nog iets lager blijkt. Het ziekenhuis voert een drastische bezuini gingsronde uit om uit de rode cijfers te blijven. Dit jaar bezui nigt:. het ziekenhuis anderhalf miljoen euro, door verminde ring. van personeel, het sluiten van een operatiekamer, het sa menvoegen van afdelingen en schrappen van ziekenhuisbed den. De komende jaren wil het zie kenhuis uit de maatregelen van dit jaar en een scherper gevoer de huishouding nog eens 2,5 miljoen euro uitsparen. Vol gens de vorig jaar aangetreden raad van bestuur is de bedrijfs voering in het ziekenhuis ver waarloosd en was er onvoldoen de inzicht in zorgproductie en kosten. Simons stelt dat het aantal ge dwongen ontslagen beperkt blijft doordat mensen kozen voor vervroegd pensioen, deel tijdwerk of andere functies, ook buiten het ziekenhuis. Daartoe werden alle vijftien honderd medewerkers ge vraagd naar hun interessen. Af gelopen week voerde het zieken huis met veertig of vijftig men sen gesprekken over hun toe komst in of buiten het zieken huis, aldus Simons. Het definitieve aantal ontsla gen is afhankelijk van de uit werking van die gesprekken. GOES - Ziekenhuis Zeeland richt de komende twee jaar de ziekenhuizen in Goes en Vlissin- opnieuw in. Een kwart van de medisch specialismen wordt «econcentreerd en verdeeld over de twee ziekenhuizen. Dan kunnen de duizenden pa- tienten die nu Zeeland ontvluch ten wel in eigen provincie wor den geholpen. Dat zei directeur H. Simons van het aankomend Ziekenhuis Zeeland gisteren bij de presentatie van het zieken- huisplan van P. Vierhout. Zie kenhuis Zeeland voert dat plan voor tweederde uit voor een be- dieningsgebied van 200.000 men sen. Vierhouts plan komt neer op een omzetting van de ziekenhuis- taken in de provincie: een kern ziekenhuis met hoogspecialisti- sche zorg en goede intensieve zorg voor traumapatiënten, met daaromheen drie ziekenhuizen voor consult en eenvoudiger zie- kenhuiswerk en vier poliklinie ken waar specialisten en huisart sen samen de chronische zorg en alledaagse aandoeningen aan pakken. De acute zorg, voor mensen met direct levensbedreigende hart- of hersenproblemen of een ge scheurde buikslagader, wil Vier hout in een afdeling intensive ca re voor heel Zeeland. In zo'n ic kunnen dag en nacht intensivis- ten werken en een traumato- „Daar heeft altijd een vaat- chirurg dienst en altijd een )-enteroloog. Als er nu ie mand met een maagbloeding ikomt, heeft zo'n specialist geen dienst. We laten het gebeuren!" Laagste niveau Een ic op level II is nog nergens in Zeeland. De ic's van de huidi ge ziekenhuizen hebben het laag ste niveau, level I, wat betekent patiënten die langer dan drie dagen beademd worden of complicaties krijgen naar een be ter ziekenhuis elders moeten. [Die reis komt hun conditie niet ten goede, maant Vierhout. Een betere afdeling intensieve door Claudia Sondervan zorg is een voorwaarde om in grijpender chirurgie te kunnen uitvoeren, maar meer nog om het aantal Zeeuwen dat over lijdt na een ongeval terug te dringen. Vierhout vindt het on aanvaardbaar dat ernstig ge wonden gemiddeld anderhalf tot twee uur onderweg zijn eer zij de jui ste hulp hebben. Zee land hoef t niet het hoogste aan tal verkeersdoden van Zeeland te hebbenponeert hij. Dat concept is mogelijk in het bediening: sgebied van 200.000 mensen van Ziekenhuis Zee land, maar met de extra 100.000 van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren erbij is het beter te doen, zegt Vierhout. Hij zei gisteren te verwachten dat Zeeuws- Vlaan deren zich over afzienbare tijd alsnog aansluit bij de ziekenhui zen boven de Westerschelde. Tot nu toe houden de Zorgsaam-zie- kenhuizen de boot af. Gedeputeerde M. Ie Roy beloof de gisteren provinciale onder steuning bij de realisatie van Vierhouts visie. „Alle partijen streven hetzelfde doel na. Ik ver wacht dat Zeeuws-Vlaanderen ook gaat voor goede patiënten zorg voor alle Zeeuwen." Gebouw Vierhout wil dat nieuwe kemzie- kenhuis bij Ellewoutsdijk plaat sen, vlakbij de noordelijke tun- nelmond: op dertien kilometer van Terneuzen en twintig kilo meter van Goes en Vlissingen, knipoogde hij. Maar de gedach ten moeten niet direct gaan naar een nieuw gebouw, relati veerde directeur R. Zomer van Ziekenhuis Zeeland. „Het gaat om een nieuwe manier van zie kenhuiszorg die onvergelijkbaar is met wat we nu hebben." Patiëntenplatform Het Klaver blad gaat ook voor een kernzie kenhuis, liet het weten in een verklaring. Wel wil het de huidi ge basisvoorzieningen in stand houden mét spoedeisende zorg, gekoppeld aan de huisartsenpos ten. Dat zeer zieke mensen in het plan van Vierhout niet meer bui ten Zeeland terecht moeten ko men, staat Het Klaverblad zeer aan. „Onze patiënten willen best reizen voor goede zorg," stelde M. Vermeer gisteren. Her stellen, nazorg en poliklinische zorg moet dicht bij huis kunnen. Dat geldt ook voor spoedeisende zorg, vindt Het Klaverblad. De organisatie vindt het nu voor mensen onduidelijk wanneer ze naar de huisarts en wanneer naar de eerste hulp van een zie kenhuis moeten. Combinatie heft dat probleem op. MIDDELBURG - De 10.000 mensen die jaarlijks vanuit Zeeland zorg zoe- in een ziekenhuis in België of el ders in Nederland, zijn enkel de zieken fondsverzekerden van OZ en CZ. Uit gaand van de grove schatting dat in het verzekeringsstelsel dertig pro cent van de mensen particulier verze kerd was, kunnen daar nog driedui zend mensen aan worden toegevoegd. overige grote verzekeraars aan Zeeuwse klanten bij Belgische zieken huizen hebben, is evenmin bekend. Ook de Zee uwse patiënten in het Uni versitair Ziekenhuis Antwerpen ontbre ken. Ziekenhuis Walcheren laat daar veel hartpatiënte: n behandelen. Hun aantal wordt geschat op vijfhonderd per jaar. De twee voo rnaamste zorgverzekeraars in Zeeland hebben daar echter geen cij fers over om dat zij het Antwerpse zie kenhuis niet onder contract hebben. De Zeeuwse trek over de grens blijkt over de afgelopen zes jaar stabiel van omvang. Tussien 2000 en 2005 ontferm den vier Vlaamse ziekenhuizen zich over gemiddeld 3600 Zeeuwse verzeker den. Daarbij nam de prominente verze keraar in Zeeuws- Vlaanderen OZ het leeuwendeel voor rekening. Enkel bij het VZW Gezondheidszorg Oostkust, oftewel het Onze Lieve Vrou we Ter Linde in Knokke en het Acade misch ziekenhuis Koningin Fabiola te Blankenberghe, is CZ sinds drie jaar de grootste aanbrenger van patiënten, cir ca vijfhonderd per jaar. Het Universitair Ziekenhuis Gent is voor Zeeuwse patiënten nummer één met gemiddeld 1700 opnamen per jaar. Het Maria Middelares in Gent ontfermt zich gemiddeld over dik vierhonderd Zeeuwen. De Zeeuwse opnamen in het Sint Jan in Brugge zijn sinds drie jaar gehalveerd naar grofweg 750 per jaar. Tholenaren In Nederland gaan de meeste Zeeuwen voor opname naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom, het best be reikbare ziekenhuis voor de Tholena ren en westelijke Bevelanders. In 2002 waren dat tweeduizend klinische opna men. In het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam waren dat jaar ruim 1600 Zeeuwse opnames. Het Van Weel Bethesda Ziekehuis te Dirksland, nabij voor veel Schouwen-Duivelanders, nam 325 Zeeuwen op. Naar het Amp- hia ziekenhuis in Breda trokken in 2002 315 Zeeuwen, naar het Franciseus in Roosendaal 245 Zeeuwse patiënten. Ter vergelijking: over de jaren 2000 en 2004 hebben de Zeeuwse ziekenhuizen elk zowat tienduizend opnamen per jaar, meldt Vierhouts rapport. joor Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Brink- borst (D66, Economische Za- vindt een 'ongeregisseerde uitverkoop van de energiesector ongewenst'. Hij gaat daarom mot provincies en gemeenten praten over de plannen die ze hebben met hun aandelen in de energiebedrijven. Dat kondigde Brinkhorst giste ren aan tijdens het afsluitende over de splitsing van de energiebedrijven - waaronder Delta - in een deel dat het net werk beheert en een deel dat energie levert. Vórige week werd duidelijk dat ren ruime meerderheid in de Tweede Kamer voorstander is van splitsing met ingang van 2008. De netwerken blijven daardoor in overheidshanden, ®aar de aandelen van de com merciële productiebedrijven bunnen worden verkocht. Gevaar De Kamer is wel bang dat onge- splitste buitenlandse energiereu- 2en op die manier de afge splitste commerciële bedrijven m Nederland overnemen. Via moties en amendementen werd geprobeerd dat gevaar in te dam men. Brinkhorst betoogde dat de split- singswet geen anti- privatise- ringswet moet worden. Of de aandelen worden verkocht, is aan de provincies en de gemeen ten. De aandeelhouders van Delta hebben aangegeven nie t te wil len verkopen. De Tweede Ka mer twijfelt of dergelijke belof ten standhouden. Brinkhorst zei gisteren aandeel houders niet te dwingen tot pri vatiseren maar ook niet tot niet-privatiseren. Een motie van CDA en PvdA, die naar dat laatste neigde, wilde hij zo inter preteren dat hij met de aandeel houders in gesprek gaa t over hun voornemen. In september rapporteert hij aan de Kar. oer. NMa Ook laat hij mogelijke effecten van privatisering onderzoeken. Hij wil kijken of eventuele nega tieve effecten door de Neder landse Mededingingsautoriteit kunnen worden tegengegaa n. Verder zegde hij.de Kamer toe aandeelhouders en directies van energiebedrijven erop te wijzen dat als ze aansluiting zoeken met buitenlandse bedrijven dat bij voorkeur partijen moeten zijn die tegenwicht kunnen bie den aan de grootste Europese energiereuzen. door Emile Calon MIDDELBURG - Ondanks ver zet van Provinciale Staten ziet het dagelijks provinciebestuur geen reden de BBA te dwingen de afvaarten van 6.20 uur van uit Vlissingen en 6.50 uur (Bres- kens) alsnog op te nemen in de nieuwe dienstregeling voor het fietsvoetveer. In een brief aan de Staten laten GS weten dat die beide afvaarten per mei toch worden geschrapt. D. Visser (ChristenUnie) legt zich niet neer bij dat besluit. Zijn fractie gaat de komende tijd zelf posten bij de veerha vens om te controleren of die af vaarten daadwerkelijk zo wei nig worden gebruikt. Volgens GS is de belangstelling mini maal. In maart en april 2005 maakte gemiddeld een passagier per dag gebruik van de mogelijk heid om op dat tijdstip vanuit Vlissingen over te steken. Een halfuur later namen gemiddeld zeven personen vanuit Breskens de boot naar de overkant. Tussenboot Visser was onlangs tijdens een Statenvergadering een van de belangrijkste criticasters van het plan om de beide afvaarten te schrappen. Hij voerde des tijds aan dat nogal wat mede werkers van het Vlissingse zie kenhuis aangewezen waren op die afvaart van 6.50 uur. Vol gens GS is dat echter niet het ge val, zo leert navraag bij de OR van het ziekenhuis. GS stellen nadrukkelijk dat niet de eerste afvaarten worden ge schrapt. Die blijven gewoon op het vaarschema staan. De eerste afvaart is en blijft om 05.50 van uit Vlissingen en een half uur la ter vanuit Breskens. Het gaat volgens GS om het schrappen van een 'tussenboot'. Ter com pensatie van dat schrappen gaat vervoerder BBA in de zomerpe riode om 18.50 een extra boot in zetten omdat rond dat tijdstip aan de Vlissingse kant velen over willen steken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 32-jarige inwoner van Oost-Souburg voor poging tot doodslag en openlijke geweldpleging op nieuwjaars dag conform de eis veroordeeld tot 21 maanden gevange nisstraf, waarvan 7 maanden voorwaardelijk. Zijn zeven tienjarige stiefzoon uit Oost-Souburg kreeg 45 dagen cel straf, waarvan 30 dagen voorwaax-delijk, 100 uur leerstraf en 80 uur werkstraf opgelegd. De daders gingen zich te buiten aan zinloos geweld door in de vroege ochtend van 1 januari in Oost-Souburg met een honkbalknuppel en een autokrik twee mannen te slaan. „Een lafhartige daad", stond er in het vonnis te lezen. Aan de slachtoffers moeten ze 2000 euro schadevergoeding betalen. TERNEUZEN - Het opnieuw opstarten van de naftakra- ker LHC 3 bij Dow Benelux veroox'zaakte gisteren tiental len metex-s hoge vlammen bij het affakkelen. De LHC 3 was een maand uit bedrijf vanwege groot onderhoud. De kraker had tijdens de afgelopen paasdagen al weer in ge bruik moeten zijn, maar een lekkage in een van de leidin gen zoi-gde voor enkele dagen vertraging. De lekkage is in tussen vex-holpen en de kraker moet nu binnen enkele da gen weer nonnaal in bedrijf zijn; tot die tijd kan het affak kelen ook dooi'gaan. In een ki-aker wordt nafta of LPG op gewarmd tot 850 graden Celsius en daax-na weer afge koeld tot onder de 130 gx-aden. De naftamoleculen wor den tijdens dit proces 'gekraakt'. Ze worden opgesplitst in onder meer ethyleen en px-opyleen, basisgrondstoffen voor plastic. DEN HAAG - Bij de toedeling van ruilgronden aan een akkex-bouwer uit Borssele in vextoand met de aanleg van de Westerscheldetunnelweg zijn geen procedurele fouten gemaakt, heeft de Raad van State in Den Haag gisteren geoox-deeld. De zaak was aangespannen door de Box-sselse landbouwer, omdat hij aan beide zijden van de weg nu gronden heeft. Dat gaat ten koste van de doelmatigheid van zijn bedrijfsvoexing. Ook is hem deels vex-onti-einigde gx-ond toegewezen. Het Haagse rechtscollege heeft de re geltjes erbij genomen en de Borsselse boer in het ongelijk gesteld. De regeltjes zijn volgens de Raad van State nage leefd. MIDDELBURG - Mensen die naar de provincie bellen moeten minder vaak met de telefooncentrale worden ver- bonden, als degene die ze willen spreken in gesprek of an derszins onbereikbaar is. Beter is het dan dat ze een voicemail kx-ijgen of worden doorverbonden met een collega van de ambtenaar die ze willen spreken. Dat constateert commissaris van de konin gin W. van Gelder in zijn burgerjaarverslag. Hij schrijft dat het hem zeer frequent overkomt dat hij wox*dt doorge schakeld naar de centrale als eexi medewerker in gesprek of afwezig is. Zonder twijfel geldt dit ook voor burgers die naar de provincie bellen, suggereert hij. Hij concludeert in het burger jaarverslag dat op basis van de beschikbare gegevens het algemene beeld van de kwali teit van de provinciale dienstverlening en de burgerparti cipatie positief is. De stichting International Co operation in Sustainable Desig- ne (icSD) te Vlissingen houdt een masterclass voor Argentijn se en Nederlandse architecten. Onderdeel daarvan is een serie lezingen. De eerste was gister avond in de Hogeschool Zee land. door René Schrier VLISSINGEN - Het zal mis schien nog tien of vijftien jaar duren, maar er komt een brug over de Schelde in Antwerpen. Die brug moet de twee stadsde len op de linker- en rechteroe ver met elkaar verbinden. Directeur R. Daxxiels van het Bu reau 5 te Maastxricht weet waar hij het over heeft. Hij is bouw meester in Antwerpen en als zo danig medeverantwoordelijk voor de renovatie van het oude havengebied, genaamd 't Eiland je. Een gebied waar nu nog oude havenpakhuizen en -kantoren staan te verintresten, maar over vijftien jaar 5000 nieuwe huizen staan en 100.000 vierkante me ter nieuwe kantooxTuimte is ge bouwd. Stadsdelen Daxxiels maakte in zijn lezing een vergelijking met de aanpak van het centrum van Rotterdam waar gebieden langs de Maas ge renoveerd worden en de renova tie van het Antwex-pse oude ha vengebied. Daar is ook een bx'ug aangelegd, de Erasmusbrug, om de twee stadsdelen met elkaar in relatie te brengen. Hij noemde het van het grootste belang dat bij dei'gelijke pi'ojec- ten een verbinding wordt ge maakt tussen het nieuwe project en de gebieden daaromheen. „Te vaak maken we eilanden en geen geïntegreerde plannen. Die relaties tussen het oude en het nieuwe gebied zijn een eerste stap om van de renovatie een De prinses Maxima; Gedeputeerde Staten willen niet verhinderen dat exploitant BBA twee vroege vaar ten van het fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens schrapt. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De Nederland se Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitectuur houdt vrijdag een tuinontwerpdag. Dat gebeurt op het plein voor de Zeeuwse bibliotheek te Middel burg, tussen 10.00 en 15.00 uur. Het is de zevende keer dat op verschillende plaatsen in het land een tuinontwerpdag plaats vindt. De bedoeling ervan is mensen te laten kennismaken met tuinarchitectuur en het ple zier van een goed ingerichte tuin. In de Zeeuwse Bibliotheek is architect José Simonse van Buro Ruimte en Groen uit Bors sele te gast en beschikbaar voor het geven van advies. succes te maken" hield hij zijn uit dertig personen bestaande gehoor voor. Daarnaast vond hij het van be lang dat geprobeerd wordt waar devolle gezichts- en sfeerbepa lende bestaande elementen te be houden en in de renovatie te ver werken. In Rotterdam is volgens hem overigens een voorbeeld te zien hoe je dat dan niet moet doen. Dat is het Hotel New York met pal daax-naast een enorme torenflat, waardoor het beeld van het Ixistoxrische hotel volle dig wegvalt. De aanpak van de Vuurplaat en de Spoorwegha ven in Rotterdam vond hij wel een geslaagd. Daar wonen rijk en minder gefortuneerd, oud en jong door elkaar. Daniels gaf aan dat op verschil lende plekken in de wereld te zien is dat havensteden lege plekken krijgen doox-dat econo mische functies wegtx-ekken. Op een aantal plaatsen worden die plekken succesvol opgevuld, zo als in Londen en Baltimore. De volgende lezing is woensdag 26 april, eveneens in het gebouiv van de HZ over het thema Ken nisontwikkeling als stimulans voor stedelijke ontwikkeling. De lezing begint om 19.00 uur. Wie spreekt staat nog niet vast. Dat wordt op de site www.icsd-nl-arg.com bekendge maakt. 's Middags om 13.00 uur die dag is in het nieuwe gebouw van het RPCZ een toelichting te horen van de architect van dat gebouw G. van Bebber. Daarna geeft W. Patijn een toelichting op het structuurplan voor het gebied. De heer E. van Heese uit Schoondijke wacht in het Antoniusziekenhuis in Oostburg op een operatie; volgens het plan van P. Vierhout zou in de toekomst de hoogspecialisti- sche zorg in een kernziekenhuis in Zeeland moeten worden geboden en de meer eenvoudige ingrepen in de andere vestigingen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15