Studie naar woonservicezones PZC PZC Geef een spoor en ze vinden het Kloveniersdoelen zijn nog niet vergeven Een dagje water alsof het zomer is Verhuizing bedrijven binnen Domburg biedt dorp voordelen -13 Roosevelt Academy onderzoekt gevolgen van vernieuwing ouderenzorg iasisschool in sieuwdorp is verkeersveilig Hemelpop op Goese Markt Drankrijder rijdt fietsster aan Controle teeltvrije zones Verzorgingshuis blijft open Werkstraf voor dealen harddrugs Hollandse Hoeve in Goes pakt uit met activiteiten agenda jnnrMaurits Sep jdDDELBURG - Initiatiefne mer A. Clement van de Gradua le School of Music juicht te rtoeg over huisvesting van het tonservatorium in de Klove niersdoelen. Volgens wethouder H. Kool-Blokland wordt daar over pas een besluit genomen als alle gegadigden hun plan fcebben ingediend. Dus ook het plan voor een rariteitenkabinet maakt nog kans, benadrukt zij. Clement zei vorige week dat hij goed gevoel heeft over de 5 dat de Graduate School of jlusic in de Kloveniersdoelen iomt. Hij verwacht binnen enke- donderdag 20 april 2006 le weken een positieve beslis sing. Wethouder Kool-Blokland is 'verbaasd' dat Clement dit naar buiten toe uitdraagt. Zij stelt met nadruk dat er nog steeds wordt onderzocht welk pand het meest geschikt is voor de school: de Kloveniersdoelen of Park Toorenvliedt. „Het onder zoek is nog niet klaar. Dat ver wacht ik later dit voorjaar, maar nog wel voor de zomer." Bovendien zijn er nog meer par tijen in de markt voor de Kloven iersdoelen. Zeker twee gegadig den zijn bezig hun plannen ver der uit te werken. Die plannen worden naast dat van het conser vatorium gelegd en het gemeen tebestuur maakt vervolgens een keuze, schetst Kool-Blokland de procedure. Kans Dat betekent dat het plan voor een rariteitenkabinet dat B. van de Hoef laat uitwerken, nog steeds kans maakt op huisves ting in de Kloveniersdoelen, be vestigt de wethouder. Van de Hoef - tevens directeur van Wa terland Neeltje Jans - verwacht eind mei zijn bedrijfsplan klaar te hebben. Dat is nog op tijd om door het gemeentebestuur be trokken te worden in de afwe ging over de toekomst van de Kloveniersdoelen Van de Hoef had dat ook afge sproken met de wethouder, zegt hij. Net als Kool-Blokland is hij dan ook verbaasd over de op- tmistische uitlatingen van Cle ment. „Ik zou wat horen als er ontwikkelingen zouden zijn maar ik heb niks gehoord. Ik ga er dan ook nog steeds vanuit dat het pand voor mij beschikbaar is." Hij hoopt dat het rariteiten kabinet en Neeltje Jans elkaar kunnen versterken door bezoe kers naar elkaar door te sturen en gebruik te maken van eik aars organisatie. Mocht het uiteindelijk niet luk ken om de Kloveniersdoelen te bemachtigen, dan betekent dat niet het einde van zijn plan, zegt Van de Hoef. „Het is zo'n goed plan dat het ook op andere plek ken te realiseren is." Alleen niet in Zeeland. Als Middelburg af valt, dan komen Rotterdam en Breda in beeld. Daar heeft hij net zulke goede locaties op het oog, al zijn het geen historische gebouwen. Van de Hoef was van plan in de Kloveniersdoelen een vestiging van het Amerikaanse Ripley's Believe it or not te beginnen. Ri pley was een ontdekkingsreizi ger die op zijn reizen spullen en foto's vezamelde van bijzondere mensen en objecten om die rari teiten vervolgens in een mu seum te laten zien. Inmiddels heeft Van de Hoef besloten geen franchise van Ripley's Believe it or not te beginnen, maar een ra riteitenkabinet samen te stellen met bijzondere spullen uit Ne derlandse musea. rigor Nadia Berkelder MIDDELBURG - Studenten de Roosevelt Academy gaan inderzoek doen naar de woon servicezones in Middelburg. Over een paar jaar moet duide- Sjk zijn hoe de nieuwe manier nn wonen voor ouderen in de praktijk uitpakt. .We hebben een visie", zegt T. de Bruin van de gemeente. „En willen weten of die ook klopt." Een grote groep ouderen xoont straks niet meer in een verzorgingshuis, maar in een ge won huis tussen andere men sen Als ze zorg nodig hebben, ze die aan huis. Elke wijk in Middelburg zou over vier jaar een woonservice- rone moeten hebben, een zorg- eomplex in de wijk van waaruit torginstellingen werken. Boven dien moeten er in elke wijk acti viteiten en diensten, zoals een boodschappendienst of een klus- sendienst, worden aangeboden. Het doel van die woonzorgzones is om mensen langer zelfstandig le laten wonen. Het effect daar van zou zijn dat ze langer echt uitmaken van de samenle ving. Of dat in de praktijk ook a uitpakt, is de vraag die de stu- lenten van de Roosevelt Aca- lemy moeten gaan onderzoe- ;en. let onderzoek richt zich in eer- (IEUWDORP - Verkeersveilig- leid heeft volop de aandacht binnen de protestants-christelij ke basisschool De Regenboog in Nieuwdorp en dat is niet onop- jemerkt gebleven. Gistermorgen kreeg de school iet Zeeuwse verkeersveiligheid- slabel uitgereikt. De Regenboog de eretitel te danken aan iet feit dat de school de leerlin- goed voorbereidt op zelf- iandige deelname in het ver leer met theorie- én praktijkles- i. Zo leren de scholieren in bet dode hoek-project waar bij vrachtwagen de 'dode hoek' zit En ook aan de ouders is ge- U tót met een verkeersles voor 9 oudere, over hoe je je kinderen valig vervoert. I Bezorgklachten: I 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN litenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tei: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ^.pzc.nl F-uiail: web@pzc.nl ste instantie op twee dingen: de kwaliteit van leven en de mate waarin mensen deelnemen aan de samenleving. „Stel dat eruit komt dat we te weinig doen aan welzijn", zegt De Bruin. „Dan kunnen we dat later nog bijstel len. Het is echt de bedoeling om iets met de resultaten te doen." Middelburgse ouderen krijgen binnenkort een lijst voorgelegd met korte vragen over hun le ven. Het onderzoek richt zich op dit moment zowel op ouderen in tra ditionele verzorgingshuizen als op ouderen die al in een woon- servicezone wonen. „We onder zoeken hoe de situatie nu is", vertelt professor M. de Jong. „Dat herhalen we bijvoorbeeld volgend jaar of over twee jaar, zodat we kunnen zien of er ver betering optreedt in de leefom standigheden van ouderen en of er bepaalde dingen beter kun- De gemeente heeft de academy benaderd voor het onderzoek. „We willen de ontwikkeling van de woonservicezones goed vol gen", aldus De Bruin. Het onder zoek is voor de Roosevelt Aca demy één van de manieren om de band met thuisbasis Middel burg te verstevigen, vindt De Jong. Bovendien is het volgens De Jong voor de studenten extra motiverend om voor een op drachtgever te werken. Het eerste deel van het onder zoek moet over vier weken afge rond zijn. Het onderzoek wordt gedaan voor het vak methode en statistiek. Het echtpaar Troost zoekt met getrainde zweethonden naar gewonde dieren. door Melita Lanting NIEUW-HAAMSTEDE - Geef Guido en Floyd een spoor en ze vinden het. Bei de teckels zijn speciaal getrainde zweet- honden. Dat zijn geen honden die boven matig lichaamsvocht verliezen, maar dieren die getraind zijn in het opsporen van gewond wild, want 'zweet' is een ja gersterm voor bloed. Zweethonden worden gebruikt om aan gereden of aangeschoten wild op te spo ren. Lang niet altijd blijft het dier lig gen nadat het gewond is geraakt en springt het in paniek weg, op zoek naar een schuilplaats. Dan komen de zweet honden in actie om het beest te vinden en daarbij gaat het om groter wild, zo als reeën, damherten of wilde zwijnen. „Maar als het zo uit komt en we zijn in de buurt kunnen onze honden ook goed een konijn vinden", vertelt B. Troost. Samen met zijn vrouw is hij al veertig jaar voor het plezier in de weer met het trainen van de honden. Momenteel heb ben ze twee volledig 'afgestudeerde' zweethonden. Guido van tien en Floyd van drie. Ze gaan regelmatig met een van de hon den op pad om een dier in nood te vin den. „Dan krijgen we een telefoontje en gaan er vervolgens op af." Als de fami lie Troost een melding krijgt, wachten ze tot er minstens drie uur zit tussen het moment van gewond raken en de zoek actie. „Als je eerder gaat zoeken, gaat het beest alleen maar op de lopers en jaag je het steeds verder op." Na een uur of drie krijgt het beest zo veel last van de verwondingen dat het blijft liggen en het zoeken kan starten. De zoektocht begint op de plek waar het dier gewond is geraakt. Op die plaats liggen wat sporen, zoals bloed, een plukje haar of een stukje bot. De hond krijgt vervolgens het commando om het gewonde beest te zoeken. Het echtpaar Troost zoekt met speciaal ge trainde teckels. Het zijn uitstekende speurders en door hun formaat handige beestjes op moeilijk begaanbaar ter rein. „Bramen of brandnetels, als de hond een spoor volgt is dat geen enkel probleem voor ze." De honden volgen een spoor met hun neus. „De honden le ren niet alleen een bloedspoor te vol gen, maar kunnen ook een bodemspoor volgen of de geur oppikken van angst zweet. Reewild heeft klieren aan de po ten die angstzweet uitscheiden." Rechte lijn Over het algemeen is het spoor geen mooie rechte lijn en het gebeurt regel matig dat de hond even moet zoeken waar het spoor verder gaat. „Je moet als eigenaar een hond leren lezen", legt Troost uit. „Aan het gedrag kan je zien wat hij doet en of hij nog op het goede spoor zit en als je dat door hebt, is het een kwestie van prijzen of bestraffen." De hond zit tijdens het zoeken aan een lange lijn van tien meter met een specia le - brede - halsband. Die lijn wordt uit sluitend gebruikt tijdens het speuren naar gewond wild. „En daarom weet de hond precies wat er moet gebeuren." Als het gewonde dier eenmaal is gevon den, wordt het uit zijn lijden verlost, foto Marijke Folkertsma want dat is het doel van het opsporen. Als een dier bijvoorbeeld gewond is ge raakt aan de bek en niet meer kan eten sterft het een langzame hongerdood. Door de dieren op te sporen wordt aan dat onnodig lijden een vroegtijdig einde gemaakt. Daarom is het volgens Troost van groot belang dat hij en zijn vrouw snel worden gebeld als een dier gewond is geraakt „Het is jammer als mensen eerst zelf uitgebreid lopen zoeken, want daarmee verdwijnen veel sporen. Dan wordt het voor de honden heel moeilijk om zo'n beest op te sporen." In de praktijk blijkt dat de meeste op roepen komen van jagers die wild heb ben aangeschoten. De familie wordt bit ter weinig te hulp gevraagd na ongeval len met wild. Waar dat aan ligt, weten ze niet niet precies, al vermoeden ze wel dat het voor een deel ligt aan de onbe kendheid bij hulpverleners als bijvoor beeld de politie. Volgens Troost is dat probleem eenvoudig op te lossen. „Er is gewoon een landelijke lijst met erkende zweethonden beschikbaar. Daar staan wij ook bij." Hij hoopt dan ook dat zo veel mogelijk instanties met die lijst gaan werken, zodat de gewonde dieren snel opgespoord kunnen worden. GOES - Niks zo leuk als water. Zeker nu de zomer nog even op zich laat wachten, was de dag van de watersport, georgani seerd door Cios en Sportpunt Zeeland in Goes, een buiten kansje voor kinderen om zich eens lekker spetterend uit te le ven. Niks moest en veel mocht, gistermiddag in het zwembad. De driehonderd kinderen die naar Sportpunt Zeeland kwa men, konden meedoen aan spel letjes in het water, meehupsen in kids-aquarobics, of gewoon op eigen houtje glijden, duiken en springen. Veertig kinderen met ten minste een A-diploma kozen tussen door voor de discipline van de wedstrijd. Ze konden kiezen uit schoolslag, samengestelde rug slag, borst- of rugcrawl. Sommige waterratten trokken hun baantjes in alle technieken. Cios en Sportpunt willen van de watersportdag een jaarlijks te rugkerend voorjaarsevenement maken. foto Mechteld Jansen GOES - Vier bands en een dj. The Clash of the Cover Bands or ganiseert in samenwerking met de stichting Goes Promotie en enkele horecabedrijven een pop festival: Hemelpop. Op Hemelvaartsdag (donderdag 25 mei) wordt de Goese Grote Markt ingericht als festivalter rein. Er treden vier coverbands op: The Road Dwagz, The Bren- da, Band over Baby en Hot Leggs. Daarnaast vermeldt het programma de naam van DJ Re- za. Het festival - gratis toegan kelijk - begint omstreeks 15.00 MIDDELBURG - Een vijftienjarige fietsster is dinsdaga vond rond tien voor negen bij een ongeluk in haar woon plaats gewond geraakt. Het meisje werd in de Zandstraat aangereden door een 23-jarige Poolse automobilist die uit de richting van het Groene Woud kwam Het meisje raakte gewond aan haar hoofd en knie en werd naar het ziekenhuis gebracht. De automobilist had te veel alcohol gedronken en kreeg een rijverbod van drie uur. De fiets raakte beschadigd. TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen contro leert komende zomer samen met de AID of landbouwers de teeltvrije zones in acht nemen. Een gezamenlijke con trole voorkomt dat bedrijven twee keer achter elkaar wor den bezocht of dat met verschillende maten wordt geme ten. De controle is vooral bedoeld voor handhaving van het lo zingenbesluit Open Teelt en Veehouderij. Volgens dit be sluit moet een landbouwer langs sloten en waterlopen een strook van anderhalve meter grond onbeteeld laten om het oppervlaktewater te vrijwaren van bestrijdingsmidde len en meststoffen. Bij een geconstateerde overtreding krijgt de boer nog een kans om de zaak in orde te maken vóór een hercontroje plaatsvindt. Mocht de landbouwer dan nog steeds niet aan de lozingsvoorwaarden voldoen dan meldt het water schap de overtreding bij de Europese Unie. Die kan even tueel landbouwers uitsluiten van bepaalde subsidies of andere inkomenssteun. GOES - Het Goese verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe blijft in elk geval tot 2010 bestaan. Het plan om het verzorgingshuis af te breken voor de bouw van een nieuw verpleeghuis is van de baan. De beslissing om Sint Maar ten in de Groe open te houden heeft alles te maken met het beleid om verpleeghuisbedden over de hele regio te spreiden. Niet alles hoeft meer in Goes te komen, integen deel zelfs. Hoe dichter bij huis de zorg kan worden gege ven, des te beter. In Goes geldt daarom een stop op de nieuwbouw van verpleeghuiscapaciteit, aldus directeur W. Hurkens van zorgcentrum Ter Weel in Goes, waaron der ook Sint Maarten in de Groe valt. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Rotter dam reageerde gisteren in Middelburg verontwaardigd op de eis van officier van justitie G. Oosterveld. Zij vond be wezen dat de verdachte vorig jaar een periode vanuit een pand in Terneuzen had gedeald in cocaïne en heroïne en eiste 240 uur werkstraf. „Ik ben onschuldig. Ik ga niet voor niets werken", riep hij uit. „Ik ga u toch veroordelen voor dealen in harddrugs" verzekerde politierechter G. van Unnik. I De Rotterdammer kreeg 200 uur werkstraf opgelegd. Raadsman E. Smit had voor vrijspraak gepleit, omdat hij twijfelde aan de betrouwbaarheid van de verklaringen van drugsgebruikers die bij hem aan de deur kwamen. Ook Vond hij het dossier te mager. De politierechter hecht te juist wel waarde aan de verklaringen van drie getuigen uit het drugscircuit. wikkeling gekozen. Dat zijn ter reinen van circa 5 hectare groot. De ruimte voor nieuwe terrei nen wordt beperkter. Voor Dom burg betekent dat er uitsluitend maatwerk geboden mag wor den. Dat staat in het Omgevings plan Zeeland. De eis is gesteld dat een nieuw terrein de toeris tische kwaliteit van Domburg moet verbeteren. De gemeente Veere vindt dat zij door de ver plaatsing van de bedrijven aan de Nijverheids weg de toeris- tisch-recreatieve sector tege moetkomt, omdat de omgeving van de Nijverheidsweg een face lift krijgt. Het voorontwerp-bestemmings plan van het bedrijventerrein Oosterloo ligt ter inzage. door Edith Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere wil vestigingen aan de Nij verheidsweg in Domburg ver plaatsen naar het nieuw te ont wikkelen bedrijventerrein Oos terloo aan de Roosjesweg. Vol gens de gemeente biedt deze ver plaatsing twee voordelen. De Nijverheidsweg kan opgeknapt worden en er kan een nieuw kleinschalig bedrijventerrein worden ontwikkeld met een pas sende stedenbouwkundige in richting. De Nijverheidsweg maakt deel uit van het Singelproject in Domburg. Daarbij hoort het plaatsmaken van bedrijvigheid in de omgeving van de Singel voor onder andere woningen. Het idee leeft dat er op de plaats van de bedrijven woningen kun nen komen of dat er een door steek kan komen tussen de Tra verse en de Schelpweg die de dorpskern van verkeer moet ont lasten. Deze situatie komt ook aan bod in het Singelproject, waarvoor op dit moment een vi sie wordt ontwikkeld. Daarbij zijn de gemeente en belangheb benden betrokken. De huidige bedrijven aan de Nij verheidsweg zijn 'relatief klein schalig en passen bij de kern Domburg'. Daar zijn nu een op- slagbedrijf in strandhuisjes ge vestigd, drie opslagloodsen, een bouwbedrijf, een autohandel, een gemeenteloods, vijf garage boxen en een tweede woning. Oosterloo De gemeente schrijft dat ze voor de bedrijven een vervangende lo catie in Domburg moet aanbie den. In 1986 werd er al een be stemmingsplan gemaakt voor het bedrijventerrein Oosterloo. De provincie vond jarenlang de ontwikkeling van Oosterloo on gewenst, maar ze zou nu wel me dewerking willen verlenen aan het bedrijventerrein. Op het per ceel aan de Roosjesweg staat mo menteel een loods, waarin twee bedrijfjes zijn gevestigd. Vol gens het gemeentelijke beleid worden nieuwe of te verplaat sen bedrijven eerst op de bedrij venterreinen Karreveld in Kou- dekerke of de Zompe in Seroos- kerke gehuisvest. De gemeente raad heeft voor die centrale ont- GOES - Alle organisaties die ac tief zijn op de Hollandse Hoeve in Goes, laten zaterdag zien wat ze in huis hebben op de achtste Hollandse Hoeve-dag. De opening is om één uur 's mid dags door Dick van der Zaag, burgemeester van Goes, en de Goese kinderburgemeester Jazz de Koene. Wie dat wil, kan ver volgens onder andere met paard en wagen door de Hollandse Hoeve rijden, een excursie doen door de heemtuin van de vereni ging KNNV, jeu de boules spe len en demonstraties van oude ambachten volgen. De activitei ten zijn tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; Palazzolihuis Oranjeplein 41, 14.00 - 15.30 uur: Ontmoetingsmiddag (ex-) kankerpatiënten en hun naasten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Open Hof, 19.30 uur: Clubavond compu tervereniging HCC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13