Brits extreemrechts geeft politiek opdonder Ahmadinejad houdt volk beeld van een almachtig Iran voor In het kielzog van Europese kiezers Amerikanen lieten Duitse macht intact na Wereldoorlog II BNP wint aan populariteit onder arbeidersgezinnen De Tijd schrapt maandageditie Wateroverlast in Kenia 7 Gorilla gooit bezoeker tand uit Patiënt vat vlam door sigaret Thuisbasis Robin Hood berucht Padden eindigen als kunstmest Slechte gezondheid door Katrina Hnnr Esther Gotink LONDEN - In de Britse politiek heerst grote paniek, sinds een onderzoek dit weekeind uitwees dat een kwart van de kiezers be reid is op de extreemrechtse gN'P (British National Party) te stemmen. Op 4 mei vinden de lo kale verkiezingen plaats. De opi niepeilingen suggereren dat de gyp op het punt staat Labour een flinke dreun te bezorgen en de gemeenteraden anders in te kleuren. De BNP is in de jaren zeventig opgezet door een Britse na zi-aanhanger die grote populari teit oogstte onder skinheads en racisten. Die aanhang is aan het veranderen sinds de aan Cam bridge afgestudeerde Nick Grif- fin de partij overnam. Hij rekru teerde joodse leden om een ac ceptabeler imago op te bouwen en exploiteerde anti-islamiti sche gevoelens na de terreuraan slagen in New York en Londen en de cartoonrel in Denemar ken. De drie grote partijen zijn be zorgd over de toekomst van het politieke landschap. Ze zien in dat ze beter naar de kiezers had den moeten luisteren. Volgens de auteurs van het onderzoeks rapport heerst onder de Britten 'een gevoel van machteloosheid en frustratie over zaken als huis vesting, werkgelegenheid en im migratie'. Geschrokken Blanke arbeidersgezinnen voe len zich in de steek gelaten dooi de regering en dreigen massaal over te lopen van Labour naai de BNP, zegt de Labourminister van Arbeid Margaret Hodge. Zij hielp dit weekeinde met de cam pagne in haar eigen kiesdistrict inOost-Londen en zei geschrok ken te zijn van de reacties van het publiek: „Hier zeggen acht van de tien blanke kiezers van BRUSSEL - De Vlaamse zaken krant De Tijd stopt met de maandageditie. Het dagblad wil op die dag al leen nog in elektronische vorm verschijnen. De Tijd bezuinigt omdat bedrijven niet meer ver plicht zijn bepaalde adverten ties, zoals aankondigingen van aandeelhoudersvergaderingen, te plaatsen. De krant zette al eer der vernieuwingen in gang, zo als een proef waarbij lezers een soort elektronisch notitieblok krijgen met een flinterdun scherm waarop de krant per dag meermaals wordt ververst. ANP plan te zijn op BNP te stemmen. Ik heb zoiets in al mijn jaren in de politiek nog nooit meege maakt. Vroeger schaamden BNP-stemmers zich voor hun politieke voorkeur en zwegen ze daarover. Dat is voorbij." Hodge is een van premier Blairs bondgenoten, maar blijkt bereid de partij te kijk te zetten. „Blan ke families kunnen geen huizen krijgen voor hun kinderen, maar zien dat zwarte en andere etnische minderheden wel in trekken. Dat maakt ze woest. Ze leggen de schuld bij Labour." Hodge denkt niet dat de boos heid te maken heeft met racis me. „Het is angst voor verande ring. En in dit district is sprake van een onvoorstelbare verande ring." Ze verwijt Labour een 'ge brek aan leiderschap' over het rassenvraagstuk. ,-,0nze partij heeft niet met deze kiezers ge sproken. Het enige wat we doen is folders in brievenbussen stop pen." Vijftig Labourleden in het La gerhuis hebben zich aangeslo ten bij een campagne die het op komende rechts-extremisme de kop in wil drukken. Ook de oppositie spreekt zich uit tegen de BNP. Tory-leider David Cameron: „De BNP is een partij die gedijt bij haat tussen rassen en tussen mensen van ver schillende huidskleur, achter grond en religie. Ik heb liever dat mensen voor elke andere partij stemmen dan voor de BNP." Hij zegt dat alle partijen een les hebben te leren. „We hebben nog heel veel te doen in gebie den als Oost-Londen en we moe ten doordringen tot de harten van onze steden waar mensen zeer teleurgesteld zijn." Profes sor Peter John, die meehielp aan het onderzoek, zegt dat de resul taten zich niet per definitie ver talen in een electoraal succes voor de BNP. „Onze vraagstelling was hypo thetisch; we vroegen niet op wel ke partij iemand zou stemmen maar op welke partij iemand bereid was te stemmen. Dat neemt niet weg dat ik, als ik één van de grote partijen zou verte genwoordigen, zeer bezorgd zou zijn over het negeren van onder werpen die voor mijn kiezers zo belangrijk zijn." De anti-fascistische groepering Searchlight verwacht dat BNP zeventig gemeentelijke zetels wint. Momenteel bezit ze er slechts vijftien. „Over duizend te verdelen ge meenteraadszetels is dat niet veel, maar de BNP is in op mars", meent Nick Lowles van Searchlight. „Ze vormt een gro tere electorale bedreiging dan ooit tevoren." GPD door Esther Gotink LONDEN - De goed opgeleide Nick Griffin lijkt de Britse kie zers dan toch in het Europese kielzog mee te trekken. Na jaren van een ogenschijnlijke immuni teit voor extreemrechtse denk wijzen in Groot-Brittannië - met uitzondering van Burnley in het noorden van het land waar de BNP de helft van haar vijftien gemeenteraadszetels heeft - lijkt ook op dit eiland het protest tegen 'een oneerlijke verdeling' van werk en huisves ting aan te zwellen. Extreemrechtse partijen kregen jarenlang geen poot aan de grond in Groot-Brittannië om dat ze er telkens niet in slaag den hun extremistische bood schap zo te camoufleren dat ze voor de gemiddelde Brit aan vaardbaar was. Britten zijn nu eenmaal institutioneel van aard en houden niet van relschop pers. Dat het rechts-extremisme in een aantal landen meer poli tieke successen behaalde, kwam bovendien door charismatische leiders als Jean-Marie le Pen en Jörg Haider. Griff in wordt sinds jaar en dag gezien als 'persona non grata' die zich telkens in de voet schiet door onder meer de holocaust te ontkennen en te roe pen dat alleen voor blanken plek is in Groot-Brittannië. Hij zegt nu lering te hebben getrok ken uit zijn collega's op het vas teland, en hoopt door zijn reto riek te matigen het geaccepteer de gezicht van Brits nationalis me te worden. En daar lijkt hij steeds beter in te slagen. Even als wijlen Pim Fortuyn - die net als de BNP-leider van gegoede huize kwam en hoogopgeleid was - weet Griffin langzaam maar zeker een veel bredere doelgroep dan een handvol racis ten en fascisten aan te trekken. De BNP benadrukt niet langer dat alle zwarte burgers het land moeten worden uitgezet. De nieuwe opinie is dat blanken het niet verdienen te worden be handeld als tweederangsburgers in eigen land. En een groeiend netwerk aan kiezers - met name arbeidersge zinnen in de verpauperde wij ken van grote steden als Lon den, Manchester en Liverpool - blijkt het daar hartgrondig mee eens. GPD van onze redactie buitenland HILVERSUM - De Amerikaan se inlichtingendienst OSS kreeg in het voorjaar van 1944 lucht van pogingen van nazi-kopstuk- ken om naar neutraal buiten land te vluchten. Daar zouden de nazi's een nieuwe oorlog wil len voorbereiden door zich te herbewapenen. Daarbij wilden ze gebruikma ken van patenten en kennis van Duitse industriële bedrijven. Po gingen van het OSS om dit te verijdelen werden met succes te gengewerkt door grote Ameri kaanse concerns, wier belangen nauw verweven waren met die van de Duitse industrie. Gede tailleerd verslag hiervan doet Gerard Aalders, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) in het boek Operatie Safehaven. Aalders kondigde in het radio programma Met het Oog op Mor gen aan, dat dit binnenkort uit komt. Omzeilen De OSS wilde vooral herhaling voorkomen van wat er gebeurde na de Eerste Wereldoorlog. Het Verdrag van Versailles verbood de Duitsers zich te herbewape nen, maar Duitse bedrijven wis ten dat met succes te omzeilen door via sluipwegen en stroman nen de productie in het buiten land ter hand te nemen. Dat ge beurde vooral via Amerikaanse bedrijven. Duitse banken zagen toen Nederland als een geschikt land om hun buitenlandse activi teiten te financieren. Het Duitse staalbedrijf Krupp kocht zich in bij een Nederlands ingenieurs bureau om onderzeeërs te ont wikkelen die onder andere bij de werf Feijenoord in Rotter dam werden gebouwd. Het Duit se elektronicabedrijf Siemens sloot een overeenkomst met Ha- zemijer-apparaten in Hengelo. Zeiss, optische industrie, vestig de zich in Venlo. Volgens Aal ders speelde de Nederlander Fentener van Vlissingen een be langrijke rol bij deze Duitse acti viteiten in Nederland. Dat ge beurde in tal van landen en dat verklaart volgens historici waar om Duitsland onder Hitier zich veel sneller kon bewapenen dan andere landen. De OSS wilde met de geheime operatie Safehaven (veilige ha ven voor nazi-kopstukken bui ten Duitsland) voorkomen dat op soortgelijke wijze Duitsland later Wereldoorlog III zou kun nen ontketenen. In het boek van Aalders wordt beschreven hoe de inlichtingendienst daarin, reeds voor het einde van de Tweede Wereldoorlog, werd te gengewerkt door het Amerikaan se bedrijfsleven. Giganten als Standard Oil, Al coa, Dow, Dupont, Remington Anns, General Motors, Goo dyear, Proctor and Gamble en Union Carbide hadden overeen komsten gesloten met Duitse kartels als Krupp, Mannes- mann, IG Farben, Siemens en Schering. De akkoorden waren voor de duur van de oorlog opge schort, maar de Amerikaanse be drijven wilden na de oorlog weer op dezelfde voet zaken doen als daarvoor. Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken werd al snel een te genstander van de zogeheten Sa fehaven-politiek, omdat het een hinderpaal was in de contacten met Zwitserland, Zweden, Span je, Portugal en tal van Zuid-Amerikaanse landen, die Duitse nazi's en bedrijven een gastvrij onderkomen hadden ge boden. Bovendien had de angst voor het communisme er in het Wes ten toe geleid, dat Duitsland niet langer gezien werd als een vijand, maar als een bondgenoot in de strijd tegen het Rode Ge vaar, aldus Aalders. ANP NAIROBI - Duizenden Kenia- nen hebben hun huizen moeten verlaten door de overstroming van een rivier. Zeker 10.000 personen raakten gedupeerd door de waterover last in de normaal door droogte geteisterde regio Malindi aan de Keniaanse kust. De rivier Saba- ki trad buiten de oevers na aan houdende regenval stroomop waarts. Zeker 3000 mensen moesten vluchten, maakten functionarissen gisteren be kend. ANP/AFP doorCarel Goselinq DEN HAAG - In de Amerikaan se hoofdstad Washington wordt hij door sommigen als de nieuwe Hitier omschreven. Zelf ziet de Iraanse president Mahmud Ahmadinejad zich als islamitische heiland, waardig opvolger van de ayatolla Kho meini die in 1979 de islamiti sche revolutie in Iran bracht. Mahmud Ahmadinejad werd op 3 augustus 2005 verrassend tot president gekozen. In een tweede stemronde versloeg hij met groot verschil - 62 tegen 31 procent - Al Rafsanjani. Dat terwijl zijn tegenstander in de eerste stemronde nog ver voor Ahmadinejad - geboren op 28 oktober 1956 als zoon van een smid - had zijn overwinning aan een aantal factoren te dan ken. Hij was jong, streng reli gieus en bescheiden. Hij kwam op voor de gewone man. Boven dien had hij zich als burgemees ter van Teheran (2003-2005) een behoorlijke machtsbasis in de hoofdstad verschaft. Al Rafsansjani was niet popu- lair. Hij geldt als de rijkste man in Iran doch wordt tevens als corrupt beschouwd. Van daar ook dat de geestelijk lei der van Iran - de hoogste Macht in het land -, ayatolla Ali Khamenei, zijn steun gaf aan Ahmadinejad. En dat gaf de doorslag in het door sjiieten beheerste land. Van de 71 mil joen Iraniërs is 90 procent sjiiet. Bovendien is de helft van de bevolking jonger dan 25 jaar. Eenmaal aan de macht ontpop te Ahmadinejad zich als een man die doet wat hij wil. Hij ziet zich als waardig opvolger van Khomeini. Hij wordt ge steund door de Revolutionaire Garde, waar hij ooit zelf deel van uitmaakte, de militie en de conservatieven in het land. Hij is reuze populair bij de doorsnee Iraniër. Bovendien is hij direct na zijn aantreden be gonnen met bezoeken aan de di verse provincies om daar te luis teren naar de noden van de mensen. En hen toe te zeggen dat hun problemen zullen wor den opgelost. 'Ik ben een vriend van het volk', is zijn mot to. Ahmadinejad houdt zijn onder danen het beeld van een al machtig Iran voor. Een wereld macht in wording op elk ter rein. Welvarend, trots en onaan tastbaar. De leidende islamiti sche natie in de wereld. Een land dat zich door niemand de les hoeft te laten lezen. Het staatshoofd maakt daarbij gebruik van de miljarden die verdiend worden door de enor me olie- en gasvoorraden in Iran. Energiebronnen waar voor het hongerige Westen en opkomende economieën als In dia en China him beurzen gaar ne legen. Het lijkt er alleen op dat dit al les Ahmadinejad af en toe over moedig maakt. Dan schopt hij volkomen onnodig en zonder aanleiding tegen internationale schenen. Zijn ontkenning van de holocaust is daar een voor beeld van. Zijn pleidooi Israël van de wereldkaart te vegen ook. Koppigheid Het niet accepteren van een Russische hand om samen ura nium te gaan verrijken, toont eveneens de koppigheid van Ahmadinejad. De president ziet het als een afgang als zijn jonge geleerden niet in staat zouden zijn zelf uranium te ver rijken. Dat ze dat ook buiten Iran kunnen doen, komt niet in zijn hoofd op. De eigengereidheid van de pre sident baart geestelijk leider Khamenei ook zorgen. Met zijn instemming heeft Rafsansjani al diverse pogingen onderno men de macht van Ahmadi nejad te breken. Het laatste voorbeeld: enkele uren voordat het staatshoofd met veel ceremonieel vertoon bekend maakte dat Iran ura nium kon verrijken, vertelde Rafsansjani dat nieuws al aan journalisten in Koeweit. Het maakte echter weinig in druk. De Ahmadinejad-show ging door in een zaal vol hoog waardigheidsbekleders, live uit gezonden op tv, inclusief witte vredesduiven. De positie van Ahmadinejad lijkt onaantastbaar. Zijn tegen standers hopen er wellicht stie kem op dat de VS en hun bond genoten erin zullen slagen het land met sancties te treffen. Maatregelen die dan tot onrust onder de bevolking zouden moe ten leiden waardoor er een re den kan ontstaan zich te ont doen van de president. De kans dat dit scenario werke lijkheid wordt is gering. Ahma dinejad weet zich gesteund door zo'n 100 landen in de we reld. Een westerse boycot zal hem noch zijn bevolking echt treffen. Binnenlandse oppositie is er vrijwel niet. Het feit dat politieke hervormers eerder stuk liepen op de geestelijke lei ders van Iran zegt genoeg. Het Iraanse verzet in het buiten land is te krachteloos en is zelfs met grootschalige westerse hulp niet in staat het regime op korte termijn ten val te bren gen. De enige die dat kan doen lijkt het staatshoofd zelf. Maar dat lijkt de kleine man, steeds gekleed in een overhemd, grijze broek en beige windjack, aller minst van plan. Daarvoor vindt hij zijn missie te belangrijk. GPD De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad neemt het défilé af tijdens de militaire parade van de nationale legerdag. De presi dent wordt door de Amerikanen al als de nieuwe Hitier bestem peld. foto Morteza Nikoubazl/RTR woensdag 19 april 2006 BRINDISI - Een gorilla in een Italiaanse dierentuin was het kennelijk zo zat om de hele dag aangestaard te wor den, dat hij een bezoeker een tand uit heeft gegooid. De mensaap wierp in de dierentuin van Fasano in de buurt van de stad Brindisi een steen op een groep toe schouwers en raakte een man tegen de mond. Daardoor versplinterde diens tand, meldde het Italiaanse persbu reau Ansa gisteren. ANP/DPA LONDEN - Een Britse ziekenhuispatiënt die werd behan deld met een licht ontvlambare gel wegens een huidaan doening, is om het leven gekomen toen hij een sigaret wil de opsteken. De 60-jarige man vatte zelf vlam toen hij een peukje wilde opsteken bij een nooduitgang van het zieken huis. Hij bezweek maandag in een brandwondenziekenhuis in Sheffield aan zijn verwondingen, meldde de BBC giste ren. ANP LONDEN - Criminelen uit het Britse Nottingham, thuis basis van de legende Robin Hood, leven in ieder geval het eerste deel van diens filosofie 'stelen van de rijken en ge ven aan de armen' veelvuldig na. Inwoners van de stad Nottingham hebben volgens een Britse verzekeraar twee keer zoveel kans dat in hun wo ning wordt ingebroken dan overige Britten. Nottingham werd vorig jaar al uitgeroepen tot centrum van de Britse wapenhandel en 'Moordstad'. De stad benoemde toen een reputatiemanager die het slechte beeld van de stad moest verbeteren. ANP/AFP LONDEN - Padden die de Australische deelstaat Queens land al weken teisteren, eindigen voortaan als vloeibare kunstmest. De Britse krant The Daily Telegraph meldde gisteren dat een actiegroep Australiërs aanmoedigt om van de padden die ze vangen 'paddensap' te maken. De actiegroep Frogwatch beweert dat paddensap goed is voor de groei van bomen en vruchten zoals bananen en pa paja's. „De padden stinken bij het rotproces, maar uitein delijk houd je een heldere blauwe vloeistof over", zei de oprichter van Frogwatch Graham Sawyer. ANP NEW YORK - Van de kinderen die vorig jaar september voor de orkaan Katrina moesten vluchten, kampt 34 pro cent met astma, angstcomplexen of gedragsproblemen. In de periode voorafgaand aan de natuurramp had 25 pro cent van de kinderen in de staat Louisiana gezondheids problemen. Dat blijkt uit een onderzoek van de universi teit van Columbia, waarover de krant The New York Ti mes gisteren berichtte. De onderzoekers hebben 650 gezinnen gesproken, die in caravans, hotels en andere voorlopige behuizingen wo nen. Het federale agentschap voor rampenbestrijding Fe- ma regelde de huisvesting voor de ontheemde gezinnen. De gezinnen zijn sinds de orkaan gemiddeld 3,5 keer ver huisd. ANP Nick Griffin, midden, leider van de extreemrechtse BNP in het Britse Halifax. De opiniepeilingen suggereren dat de BNP op het punt staat Labour een flinke dreun te bezor gen en de gemeenteraden anders in te kleuren. foto lan Hodgson/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7