PZC Greenpeace telt 90.000 doden door Tsjernobyl Israels militaire opties zijn beperkt ELT] ijsseldijk modes Britse school geeft kinderen les in geluk Duitsland ontzet over reacties Turks gezin in eerwraakzaak Milieuorganisatie haalt hard uit naar IAEA Dutroux-maat Nihoul komt vrij leatrix volgens Martens bezorgd over euthanasie Belgische metro-bedelaar erft alsnog miljoenen Vogelgriep slaat toe in Soedan Bush verdedigt Rumsfeld opnieuw Eén vermiste ongeluk pont Timor Klacht tegen Jackson verworpen Meer vliegtuigen cocabestrijding Prostitutiebende ontmanteld woensdag 19 april 2006 Hnor Remco Reidinq MOSKOU- Meer dan negentig duizend mensen sterven aan kanker door de kernramp in Tsjernobyl. Dat stelt milieuor ganisatie Greenpeace in een gis- leren gepresenteerd rapport. Greenpeace haalt hard uit naar het gezaghebbende Tsjernobyl- fonnn. dat meent dat de gevol- voor de gezondheid mee vallen. Greenpeace baseert zich op on derzoek van de Wit-Russische nationale academie van weten schappen. Volgens de milieuor ganisatie krijgen als gevolg van de kernramp 270.000 van de twee miljoen getroffenen kan ker. Voor 93.000 slachtoffers zal de ziekte fataal zijn. Als gevolg van andere ziektes door straling het dodental oplopen tot tweehonderdduizend, meent Greenpeace. Vorig jaar bracht het Tsjernobyl- forum heel andere cijfers naar buiten. De grootste kernramp in de geschiedenis zou 56 doden hebben veroorzaakt. Ongeveer vierduizend sterfgevallen kun nen volgens het forum op den duur in verband worden ge bracht met radioactiviteit. Omwonenden lijden sinds de ramp op 26 april 1986, volgende week woensdag precies twintig jaar geleden, vooral aan een slachtoffersyndroom en depres sies, concludeert het forum. De gedwongen verhuizing uit de ra dioactieve zone, slechte voorlich ting en onzekerheid over de ge zondheid zouden daaraan ten grondslag liggen. Veel klachten zijn volgens het Tsjernobylforum toe te schrij ven aan een ongezonde levens stijl en een laag welvaartsni veau, problemen die zich niet al leen rond Tsjernobyl maar in de hele regio voordoen. Honderden deskundigen en internationale organisaties werkten in het fo rum samen en bundelden twin tig jaar onderzoek in het eind rapport. Greenpeace reageerde gisteren opnieuw furieus. Het rapport zou een witwasoperatie vormen van de atoomenergielób- by, geleid door de initiatiefne mer van het forum, het Interna tionale Atoomenergieagent schap (IAEA) van de Verenigde Naties. „Het is verbijsterend dat het IAEA de effecten van het meest serieuze nucleaire ongeluk in de menselijke geschiedenis wit wast", zei Ivan Blokov van de Russische afdeling van Green peace. „Het ontkennen van de werkelij ke implicaties is niet alleen bele digend voor de duizenden slacht offers, maar leidt ook tot gevaai- lijke aanbevelingen en de ver huizing van mensen naar be smette gebieden." Kernenergie staat opnieuw in de belangstelling vanwege de schaarste aan natuurlijke ener giebronnen en de ongewenste af hankelijkheid van leveranties uit Rusland en het Midden-Oos ten. Door cle gevolgen van de ramp te verdoezelen wil het IAEA volgens Greenpeace de weg vrij maken voor meer kerne nergie. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De tijd die veertien tot zestienjarigen op school doorbrengen, dient de meest aangename te zijn in hun leven, meent een middelbare school in Groot-Brittannië, en dus wor den er vanaf september 'lessen in geluk' gegeven. „Britse scholen hebben veel te lang een eenzijdig lessenpakket aangeboden, met het accent op academische intelligentie in plaats van emotionele intelligen tie", stelt Anthony Shelton, di recteur van het Wellington Col lege in Berkshire. Door een bre der pakket aan te bieden, met naast lessen over sociale kwes ties, drugs en seks ook aandacht voor geluk, wil de directeur com pletere leerlingen afleveren. „Wij weten dat blije kinderen beter leren", aldus Seldon. Ook is hij ervan overtuigd dat als tie ners gelukkig zijn, andere leef tijdscategorieën hierdoor aange stoken zullen worden. De lessen die het geluk van de leerlingen van Wellington Colle ge moeten bevorderen, worden samengesteld in nauwe samen werking met deskundigen van de Universiteit van Cambridge. De bedoeling van het speciale lesprogramma is volgens Seldon 'tieners duidelijk te maken wat nodig is voor een bloeiend le ven, en hoe ze hun kansen op ge luk, goede gezondheid, presta ties en langdurige relaties kun nen vergroten'. Seldon noemt het 'bemoedi gend' dat ook een universiteit als Cambridge het thema geluk zeer serieus neemt. GPD BRUSSEL - Het verzoek tot vrij lating van Michel Nihoul (64) is ingewilligd. Dat heeft zijn advo caat meegedeeld. Nihoul kreeg in de marge van het proces tegen kindermoorden en -verkrachter Mare Dut- roux in 2004 vijf jaar cel wegens drugshandel. ANP/Belga doorfon van Lierop i\i BRUSSEL - Koningin Beatrix had in het begin van de jaren ne- ip. gentig 'grote bekommernis' over het euthanasiedebat in Neder- i land. Dat schrijft de Belgische oud-premier Martens in zijn gis- iE teren verschenen politieke me moires 'Luctor et Emergo'. Bea trix zou over haar zorg hebben Ingesproken met de Belgische ko ning Boudewijn, die zelf bezwa ren had tegen euthanasie in Bel- gic. Volgens Martens, die uitgebreid ingaat op zijn gesprekken met de Belgische vorst, zou Boude- »ijn 'zelfs alles hebben onderno men om een wet op de euthana sie te voorkomen'. „Hij ver trouwde me zelfs eens toe dat ko ningin Beatrix die grote bekom mernis met hem deelde: 'Maar ze kan gelukkig vertrouwen op de vastberadenheid van premier Ruud Lubbers'." Onder leiding van Lubbers kwam er in Neder- een gedoogbeleid voor aithanasie tot stand. Later frerd dit omgezet in een eutha- rasiewet. Volgens Martens was »'n wet in België ook pas moge- na het overlijden van Boude- njn. „Ik ben er honderd pro- wit zeker van dat wijlen ko- nng Boudewijn de euthanasie wet nooit zou hebben onderte lend," De Belgische vorst zorgde in 1990 voor commotie door één dag terug te treden, zodat de re- wing abortuswetgeving kon oedkeuren, die Boudewijn als °ege\vijde katholiek absoluut det wilde bekrachtigen. De undst om de koning tijdelijk af e laten treden krijgt veel aan- fecht in het boek. Voorzitter fartens, die tussen 1979 en 992 leiding gaf aan negen rege len heeft in het boek veel gorden over voor de 'vriend- L met zijn toenmalige Ne- wlandse collega Lubbers. De- "kon volgens Martens in 1994 voorzitter worden van de ?se Commissie, het dage rs bestuur van de EU, omdat ülzich eerder kritisch had uit baten over de Duitse hereni gt Marlens bevestigt verhalen uit 'zciietijd dat de Duitse bondskan- ilier Kohl Lubbers de hoge Eu- ®ese functie daarom niet zou Jpkben gegund. ANP Een verlaten en vervallen huis in het dorp Ilyintsy op zo'n twintig kilometer afstand van de rampcentrale Tsjernobyl. door Max Steenberqhe BRUSSEL - Passagiers van de Brusselse metro moeten sinds gisteren het vertrouwde gezicht van bedelaar Mare Lecocq missen. De Belgische zwerver ging 'met pensioen' omdat hij miljonair is geworden na een erfe- Lecoqcs vader, een multimiljonair, stierf bijna twee jaar geleden. Volgens zijn broers en zussen had Mare geen recht op een erfdeel omdat hij al jaren van zijn va der was vervreemd. De voormalig boekhouder kwam in de problemen toen zijn vrouw twaalf jaar geleden van hem scheidde. Toen hij uiteindelijk koos voor het zwer versbestaan wilde zijn vader hem niet meer zien. Na het overlijden van de zakenman haalde Lecocq jr. meteen alle Belgische kranten als miljonair-bedelaar. Zijn familie liet echter meteen weten dat Mare naar zijn Israël reageert met een menge ling van politieke druk en mi litaire acties op Palestijnse ter reur. Het land kan de Hamas-re- gering ten val brengen, maar dat zou politiek helemaal niet gunstig uitpakken. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël zal de Pales tijnse terreuraanslag van maan dag in Tel Aviv niet vergelden. In plaats daarvan worden be staande maatregelen aange- scherpt en militaire acties geïn tensiveerd. Verder raken een Pa lestijnse minister en twee parle mentsleden hun verblijfsvergun ning voor Jeruzalem kwijt. Het Israëlische kernkabinet be sloot daartoe gisteren in spoed zitting. Na afloop stelde inte rim-premier Olmert de Palestijn se Hamas-regering verantwoor delijk voor de negen doden die maandag waren te betreuren. De aanslag, uitgevoerd door Isla mitische Jihad, is door Palestijn se regeringsvertegenwoordigers gerechtvaardigd als 'een daad van zelfverdediging'. Uit de bekendmaking van het kabinet blijkt dat Israël geen di recte militaire actie tegen de Pa lestijnse regering overweegt. Bij gebrek aan een goed alternatief heeft het geen behoefte aan de directe val van het Palestijnse kabinet, waarin alleen ministers zitten die de islamitische ver zetsbeweging Harnas steunen. Het intrekken van Israëlische verblijfsvergunningen treft mi nister M. Abu Tir en twee parle mentsleden, allen van Harnas. Palestijnse inwoners van Oost-Jeruzalem hebben die do cumenten nodig om in de stad te wonen en er in en uit te reizen. De drie krijgen hun vergunnin gen pas terug als zij aftreden als parlementslid en het lidmaat schap van Harnas opzeggen. Het Israëlische leger zal de ar restatie en liquidatie van ver dachte personen onverminderd voortzetten, vooral in het noor delijk deel van de Westelijke Jor- daanoever waar veel aspi rant-zelfmoordterroristen zich gereed houden. Het hoofd van analyse de Israëlische veiligheidsdienst, Y. Diskin, vertelde het kabinet gisteren dat zijn mensen sinds eind januari, toen Harnas de ver kiezingen won, 88 'potentiële terroristen' hebben opgepakt. Zelfs als dat aantal met een kor- reltje zout wordt genomen, dan nog wijst het op onverminderde motivatie aan Palestijnse kant. Een woordvoerder van Islamiti sche Jihad zei vorige week dat zijn organisatie constant poogt in Israël te infiltreren, hoewel dat steeds moeilijker wordt. Hoe hard de veiligheidsdienst ook werkt, in die omstandighe den is het onmogelijk alle aan slagen te voorkomen. Premier Olmert mag nog zo te gen Harnas uitvaren, hij be schikt niet over een behoorlijk alternatief voor het huidige be leid. De val van de Hamas-rege ring, die Israël gemakkelijk zou kunnen bewerkstelligen, heeft niet automatisch tot gevolg dat Fatah aan het roer terugkeert. M. Zahar, de nieuwe Palestijnse minister van Buitenlandse Za ken, zei eerder: „De mislukking van deze regering betekent de ondergang van het Palestijnse bestuur, want het volk zal geen andere regering aanvaarden." Met andere woorden: als de Ha mas-regering geen kant meer uit kan, zal ze het bijltje erbij neergooien en er voor zorgen dat er geen kabinet van andere signatuur kan worden gevormd. In zo'n geval houdt de Palestijn se semi-staat op te bestaan en zal Israël zijn verantwoordelijk heid als bezettende macht weer helemaal op zich moeten nemen. Terug dus naar de toestand van voor de Oslo-akkoorden, maar dan met vijftigduizend gewapen de Palestijnen in de bezette ge bieden. Dat schrikbeeld kan werkelijkheid worden als de Is raëlische regering zou besluiten het Hamas-kabinet te torpede ren. Zij heeft in plaats daarvan gekozen voor 'niet uithongeren, maar afslanken'. Een dergelijk beleid staat of valt bij de juiste dosering, maar niemand weet precies wat die is. Als de druk op de Palestijnse ke tel te groot wordt, dan explo deert de zaak alsnog. GPD KHARTUM - In Soedan is voor het eerst vogelgriep ge constateerd. Dat maakten de autoriteiten gisteren be kend. Het ook voor mensen gevaarlijke virus H5N1 is ge vonden in pluimvee in de districten Khartoem en Gezira, zei een functionaris van het verantwoordelijke ministerie in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Een pluimveehouder uit de regio Khartoem is opgenomen in het ziekenhuis met verschijnselen die wijzen op een mo gelijke besmetting met vogelgriep. ANP/AFP WASHINGTON - De Amerikaanse president George W. Bush heeft gisteren zijn minister van Defensie, Donald Rumsfeld, opnieuw verdedigd. Volgens de president le vert Rumsfeld 'goed werk' af. De minister ligt onder vuur van verscheidene gepensio neerde generaals van wie sommigen in Irak hebben ge diend. Die willen dat hij ontslag neemt omdat hij het con flict in Irak slecht zou hebben aangepakt. Bovendien kwalificeren de oud-topmilitairen de bestuurs stijl van Rumsfeld als 'arrogant'. ANP/AFP JAKARTA - Veel meer mensen dat aanvankelijk gedacht hebben het ongeluk met een veerboot in het oosten van In donesië overleefd. Gisterenen deelden de autoriteiten mee dat er nog maar één persoon werd vermist en dat alle an dere 65 opvarenden waren gered. Het ongeluk gebeurde toen het houten schip tijdens de overtocht naar Rote, niet ver van het eiland Timor, in zwaar weer raakte en omsloeg. ANP/RTR/EFE/DPA NEW ORLEANS - Een Amerikaanse rechter heeft een klacht wegens misbruik tegen Michael Jackson verwor pen. Het vermeende slachtoffer klaagde de popster aan omdat hij hem twintig jaar geleden zou hebben mis bruikt. De man zou dat volgens nieuwszender ABC heb ben verdrongen tot 2003 en pas daarna de klacht hebben ingediend. De motivering van de rechter is niet bekend. De man claimt dat Michael Jackson hem in 1984 (toen hij 18 was) negen dagen gegijzeld heeft gehouden en hem toen sek sueel heeft misbruikt. Ook Jacksons bodyguards zouden hem hebben mishandeld. ANP BOGOTA - De Verenigde Staten zullen Colombia nog eens drie vliegtuigen geven om in de strijd tegen drugs co caplantages te besproeien. Dat heeft een hoge Amerikaan se functionaris gezegd. Het Latijns-Amerikaanse land ge bruikt al 21 toestellen om cocaplanten, grondstof voor co caïne, te vernietigen. Het plan volgt op het nieuws dat het aantal cocaplanta ges in het Andesland vorig jaar weer is toegenomen.Het aantal akkers waarop de planten worden geteeld nam in 2005 met een kwart toe. President Alvaro Uribe vroeg Washington daarop maandag om meer steun. De VS heb ben Colombia sinds 2000 al circa vier miljard dollar hulp gegeven om de enorme cocaïnehandel te stoppen. ANP foto Sergey Dolzhenko/EPA centjes kon fluiten, waarop hij - gratis maar, naar nu blijkt, wel succesvol - steun van een advocatencollectief kreeg. Lecocq wil niet zeggen om hoeveel geld het precies gaat maar hij is 'zeker en vast' miljonair. Hij blijft de metro trouw. „Die heeft mijn leven gered, ik ga er een kranten winkel openen", zegt hij. Zijn medezwervers hoeven niet bij hem aan te kloppen. „Dan kan ik binnenkort weer met mijn lege colabeker tje aan cle kant gaan staan." Wel zal hij een cd uitbren gen met liedjes over het zwerversbestaan. De opbrengst daarvan gaat naar een daklozenfonds. door Wierd Puk BERLIJN - Een geval van eer wraak in Berlijn, dat in Duits land veel aandacht trekt, krijgt een nasleep. Na de veroordeling van een 18-jarige Turks-Duitse jongen, Ayhan Süriicü, vorige week donderdag wegens de moord op zijn 23-jarige zus Ha- tun, wil de familie van het slachtoffer (en van de dader) het zorgrecht over het 6-jarige zoon tje van Hatun. Duitse politici en geestelijken reageerden ontzet. „Het kan niet goed zijn voor het kind als het aan de familieclan wordt overgedragen", reageerde de Berlijnse wethouder voor jeugd zaken, K. Böger. De moord op Hatun heeft het Duitse debat over dwanghuwelijken, eer wraak en een falende integratie nog explosiever gemaakt. Eer der kwamen allochtone jonge ren in opspraak, omdat zij Duit se scholen zouden terroriseren. In Duitsland was het lang onge bruikelijk om de haperende inte gratie - vooral van moslims - aan de kaak te stellen. Maar nu pleiten conservatieve politici openlijk voor deportatie van im migranten als het gezin-Sürücü, 'die zich niet aanpassen aan on ze normen en waarden'. Hoewel de moord op Hatun het vijfde geval van eerwraak was in Berlijn in korte tijd, trok het vonnis in deze zaak veel aan dacht. Ayhan werd onder het jeugdrecht veroordeeld tot ne gen jaar en drie maanden, maar twee oudere broers werden vi'ij- gesproken. De officier van justi tie betoogde dat de broers ook in het complot betrokken waren en hij had tegen de oudste twee levenslang geëist. Maar tot onge noegen van commentatoren, po litici en ook van enkele Turkse woordvoerders besloten de rech ters tot vrijspraak wegens ge brek van bewijs. Het vonnis leidde tot onthutsen de beelden van feestelijk joelen de leden van de familie Süriicü en aanhang, van wie een enke ling zelfs het vredesteken maak te. Later werden de gezinsleden door persfotografen betrapt ter wijl ze opgewekt en grapjes makend door Berlijn wandel den. „Die beelden, van breed la chende gezichten, zijn nauwe lijks te verdragen"; oordeelde CDU'er F. Henkei. Hatun Stirücü, afkomstig uit een Koerdisch gezin uit Anato- lië, werd vermoord omdat zij zich van de tradities van haar fa milie had losgemaakt. Zij was op haar vijftiende uitgehuwe lijkt, maar zij was teruggekeerd naar Duitsland toen dat huwe lijk missliep. In Berlijn leefde Hatun een 'wes ters' leven. De jonge vrouw had affaires met Duitse mannen en maakte daardoor, in de ogen van haar familieleden, de fami lie te schande. Op 7 februari 2005 werd zij bij een bushalte in de wijk Tempelhof door drie ko gels in hoofd en gezicht getrof fen. Haar zoontje Can, destijds vijf, lag thuis in bed. Can werd ondergebracht bij een pleeggezin. Een zuster van Ha tun wil nu het kind onder haar hoede nemen. Ook de biologi sche vader, die in Istanboel leeft, kan het zorgrecht claimen. Gezien alle opschudding die het gedrag van de familie-Sürücü te weeg heeft gebracht, lijkt het on waarschijnlijk dat Can aan de familie wordt gegeven. GPD MADRID - De Spaanse politie heeft in een actie tegen illegale prostitutie acht mannen en 92 vrouwen opgepakt. De meeste arrestanten komen uit Spanje en Rusland. Ook men sen uit onder meer Roemenië, de VS, Marokko, Venezuela en Is raël zijn opgepakt. ANP Advertentie Een van de negen slachtoffers van de aanslag van maandag wordt begraven, foto Nir kafr' EPA LilYerseke - Lepelstraat 1. Tel. 0113 571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5