Vechtsport lokt geen agressie uit PZC Iraaks Koerdistan is veiligste en meest florerende deel van Irak PZC Aantal vaders van veertig-plus groeit Gereformeerde Bont staat voor uitdaging Judo, taekwondo en f 'reef ïght zouden juist goed zijn voor zelfbeheersing y(A/'cjU*- i t (i j 19 april 1956 woensdag 19 april 2006 door Wouter Kolthof Op de freefightclub van Wout Kist in het Gelderse Beusichem mep pen de kinderen van Adriënne den Boe- sterd stevig op elkaar in. Moeder zelf kijkt goedkeurend toe. Ze vond hel in eerste instantie maar niks dat zoon Jo hn (13) zo graag naar een vechtschool wilde. Nu ze een aantal jaren verder is en ook zoon Twan (10) door Kist laat 'opvoeden', is ze ineens lovend. „Meer dan vroeger gaan ze problemen uit de weg." Bij menig straatgevecht gaan ruziezoe kers elkaar met welgemikte karatetrap pen en -slagen te lijf. Voor omstanders het bewijs dat vechtsporten en agressie bij elkaar horen. Noors onderzoek 'wie leert vechten, zal ook vechten' leek dat vorig jaar te bevestigen. Vechtsporten- de tieners tussen de elf en vijftien jaar bleken agressiever dan hun leeftijdge noten die niet aan een vechtsport doen. In Nederland wordt met scepsis naar dat onderzoek gekeken. Vechtsporten zijn hier erg populair. Ju do, karate, boksen en taekwondo tellen samen zo'n 100 duizend leden. Daar naast doen er nog enkele tienduizenden aan kickboksen, worstelen en freefigh- ting, maar omdat het NOCNSF deze sporten niet officieel erkent, blijven de beoefenaars daarvan buiten de statistie ken. Uit geen enkel onderzoek blijkt dat vechtsporters vaker bij vechtpartijen zijn betrokken dan anderen. Wie je het ook vraagt, vi'iend of vijand, ze geloven bijna allemaal dat jongeren zich er juist beter door leren beheersen. „Je wordt er juist heel rustig van," zegt vechtschoolho.uder Wout Kist, Ook voorzitter Emiel van Uden van sport vereniging Fujiyama Gym in Den Bosch kan zich weinig voorstellen bij de Noorse onderzoeksresultaten. „Vechtsportende jongeren willen niet het risico lopen om door agressief ge drag met justitie in aanraking te ko men. Dan kunnen ze een mooie carrière uit hun hoofd zetten." De Bossche sportschool is een vangnet voor pro bleemjongeren die voorheen op straat rondhingen. „Ze leven hier vaak hele maal op", zegt Van Uden. Van sportschoolhouders is zo'n reactie ook wel te verwachten, maar zij krijgen steun van wetenschappers. Cultuursocioloog Gabriël van den Brink verdiepte zich in de geweldscul- Kinderen doen aan freefight in de sportschool van Wout Kist in Beusichem. „Agressief zijn ze nooit geweest en dat zullen ze ook niet worden door het freefighten; wel een stuk zelfverzekerder", zegt een moeder. foto Marc van der Kort/GPD tuur onder jongeren en schreef het boek Geweld als uitdaging (2001). Dat geweld neemt al een hele tijd toe, maar juist niet door vechtsporten, meent hij. „Het voor-jezelf-opkomen wordt op een vechtschool juist onder controle ge bracht.". Professor Mare Theeboom van de Vrije Universiteit Brussel conclu deerde in een onderzoek uit 2001 dat jongeren door het beoefenen van een vechtsport niet agressiever worden. „En voor de uitzonderingen op de regel geldt vaak dat zij op de vechtschool niet de benodigde discipline konden op brengen." Een jongen van de freefight club van Kist probeerde wurgtechnie ken uit op klasgenootjes. Geroyeerd „Die hebben we na een aantal waar schuwingen geroyeerd. Maar bij dat ge val is het ook gebleven." Bij de club heerst een gemoedelijke sfeer. Zowel voor als na het vechten 'groeten' ze el kaar zoals het hoort en beheerst gaan ze elkaar te lijf. „Mocht er iemand drif tig worden en te lang doorslaan, dan grijpen we keihard in en krijgt hij of zij straf", zegt Kist. Psychologe Sieta van den Akker heeft twee kinderen op de vechtschool van Kist. „Agressief zijn ze nooit geweest en dat zullen ze ook niet worden door het freefighten, wel een stuk zelfverzekerder." Dat geldt ook voor het elfjarige talent Bo Dijkhorst, die nu anderhalf jaar be zig is met de sport. „Ik durf nu meer voor mezelf op te komen." Wanneer ze ooit in een lastige situatie terechtkomt, zal ze wel flink van zich af bijten: „Als het echt moet, gebruik ik mijn vecht- technieken." Volgens Wim Slot, hoogle raar Jeugdbescherming en zelf actief kickbokser, is het dan wel belangrijk dat je je daarbij kunt beheersen. „Vechtsportende tieners moeten hun ei gen grens leren kennen." Een belangrijke taak voor de trainer, vindt hoogleraar Mare Theeboom. „Die zou de opvoedingswaarden van de sport zwaarder moeten laten wegen dan het belang om te winnen." Sportso- cioloog Maarten van Bottenburg valt hem daarin bij: „Agressie verheerlijken is uit den boze, want dan gaat het mis." GPD Niet alleen vrouwen zijn steeds ouder bij de geboorte van hun eerste kind, ook man nen stellen het vaderschap langer uit. Van alle baby's die nu geboren worden, heeft een op de zeven een veertigpliisva- der. En hun aandeel lijkt al leen maar groter te worden. door Ines Jonker Soms wordt hij wel eens aangesproken als opa, wanneer hij met zijn zoon van 2,5 jaar en dochter van twee maanden loopt te wan delen. De 48-jarige Herman uit Franeker vindt het niet erg. „Dan zie ik er kennelijk wat slechter uit. Jammer clan. Ik vind dit wel een mooie leef tijd om kinderen te krijgen. Als ik een stel twintigers met- baby zie, denk ik: ga toch eerst leven." Toch was het niet helemaal een bewuste keuze om pas op latere leef tijd vader te worden. Zijn vo rige vriendin, met wie hij twintig jaar samenwoonde, had geen kinderwens. „Ik vond dat wel prima. Dan hoef je er ook niet over na te den ken." Maar toen hij zijn tien jaar jongere huidige partner leerde kennen, was het een van de eerste dingen die ter sprake kwamen. „Volgens haar was de eerste vraag die ik stelde: wil je kinderen?" Zoals Herman zijn er steeds meer mannen. De gemiddelde leeftijd van vaders liep de af gelopen dertig jaar op van 29,5 naar 34,2 jaar. Het aantal baby's met een va der die veertig jaar of ouder was bij de gebooi'te, steeg de afgelopen jaren van 21.500 naar 25.500, een stijging van bijna twintig procent. Waarom mannen op steeds la tere leeftijd vader worden, heeft volgens Jan Latten, hoogleraar demografie aan de Universiteit van Amsterdam, vooral te maken met het feit dat ze meer keuzemogelijkhe den hebben gekregen. Dooi de komst van de pil zijn kinde ren niet meer vanzelfspre kend. Vooral hoogopgeleiden twijfelen: wel of geen kroost? Kinderen moeten concurre ren met carrière en werk. „Het gevolg is dat mannen en vrouwen een veel langere fase van ongebondenheid hebben, een verlengde jeugd. Een rela tie is een doel op zich gewor den, het samen leuk hebben. Kinderen komen erbij." Volgens Latten worden rela ties tegenwoordig ook eerder verbroken. „En dan moet je weer een nieuwe partner zoe ken. Dat vergt allemaal tijd." Waarom mannen het vader schap nog langer uitstellen dan vrouwen het moeder schap, heeft niet alleen te ma ken met afwezigheid van de biologische klok. Adolescentie Latten: „Mannen kunnen na tuurlijk tot op veel latere leef tijd kinderen krijgen. Verder zijn ze met alles later dan vrouwen. Dat is al zo in de adolescentie. Ze moeten zich daarna vaak meer bewijzen, dus eerst carrière maken. En als veertiger liggen ze nog steeds goed in de relatie markt. Het overschot aan mannen wordt dan minder en ze kunnen nog concurreren met dertigers." Mannen zien zelf vaak alleen maar voordelen van het 'va der op leeftijd zijn'. Johan (48) uit Mantgum, va der van twee kinderen van 2,5 en acht maanden: „Als je wat ouder bént, heb je kinde ren meer te bieden. Niet al leen financieel, ook wat le venservaring betreft. Je bent zelf een stuk rustiger. Op stap, reizen, dat heb je alle maal al een keer meege maakt." Volgens Pieter de Graaff (52) uit Beetgumermolen, vader van een zoon van vijf, zijn oudere pappa's 'veel bewus ter' met hun kinderen bezig. „Ik denk dat ik veel meer ge duld heb en veel meer kan ge nieten van hem." Toch zijn er ook nadelen, er kent Herman. „Met kinderen besef je opeens dat je sterfe lijk bent. Als mijn dochter twintig is, loop ik tegen de ze ventig. Ben ik er dan nog wel? En fysiek is het ontegenzegge lijk zwaarder dan wanneer je dertig bent. Vroeger had ik weinig slaap nodig, nu moet ik minstens acht uur heb ben." GPD door Terry Friel Met een glimlach wijst Sher Mohammed naar de rots achtige heuvel op een paar hon derd meter afstand van 'Kasteel de Vrijheid', zoals hij zijn villa in de hoge bergen van Iraaks Koerdistan noemt. Nog niet zo lang geleden woonde hij in een benauwde, vieze grot aan de an dere kant van de heuvel en vocht hij tegen het leger van Saddam Hoessein, dat chemi sche wapens inzette in het Koer dische gebied. „Ik ben een gelukkig mens," zegt de 55-jarige oud-leider van de pesjmerga, de Koerdische ver zetsstrijders. „Ik had nooit dur ven dromen dat we op een dag nog eens in ons eigen land kon den leven. Een verschil van he mel en aarde. De tegenstelling is te groot om uit te leggen." Sher Mohammed woonde tien jaar lang om veiligheidsredenen met zijn gezin in Londen, waar hij goed verdiende als eigenaar en bedrijfsleider van een Mongools restaurant. Hij keerde terug naar Irak als een rijk en mach tig man. Nu is hij wijnboer, heeft hij een aannemersbedrijf in de Koerdi sche stad Soeleimaniya, 330 kilo meter ten noorden van Bagdad, en is hij de officieuze burgemees ter of peetvader van een stuk of tien dorpen bij de grens met Iran, met bij elkaar 15.000 inwo ners. En hij wil in de politiek. De Koerdische pesjmerga ('zij die bereid zijn te sterven') heb ben zestig jaar lang gevochten tegen het bewind van Bagdad, in de stoffige vlakten van het zuiden en spelen nu een belang rijke rol in de autonome provin cie Iraaks Koerdistan, het veilig ste en meest florerende deel van Irak. Ze staan aan het hoofd van le gereenheden, delen de lakens uit bij de politie en de overheid en bewaken zelfs de grenzen met Turkije en Iran. Guerrillaleger De huidige president van Iraaks Koerdistan, Masoud Barzani, voerde het bevel over het guerril laleger dat door zijn vader was opgericht. Ook veel ministers, onder wie vice-premier Omar Fatah, zijn oud-strijders. Het leven van de pesjmerga was M/i'V Oï'JVj 'J+ - zwaar. Fatahs vrouw, Kafia Soe- leiman, tegenwoordig hoofd van de Koerdische Vrouwenbond, zat ook in het verzetsleger en herinnert zich nog goed hoe de strijd in de bergen oplaaide toen het leger van Saddam na de achtjarige oorlog tegen Iran de handen vrij had om de Koerden te lijf te gaan. „We vormden een soort eiland," vertelt ze terwijl ze een sigaret rookt in een chic restaurant in de heuvels bij Soe- laimaniya. „We waren omsin geld. Onze verbindingen met het hoofdkwartier waren afgesne den." Veel pesjmerga waren ge wond geraakt door de chemi sche wapens die het leger in de jaren tachtig gebruikte, een men geling van mosterdgas en zenuw gassen. Irak was het eerste land ter wereld waar het leger chemi sche wapens inzette tegen zijn eigen burgers. „Ze waren blind geworden," vertelt ze. „We moesten ze bij hun hand vast houden onder het lopen." Sad dam en zijn neef Ali Hassan Al-Majid, die de bijnaam Ali Chemicali kreeg omdat hij de Koerden met chemische wapens bestookte, zijn onlangs aange klaagd voor genocide vanwege de zeven .niaanden durende cam pagne in 1988, waarbij zo'n hon derdduizend mensen, voorname lijk burgers, de dood vonden. Dat nieuwe proces begint al bin nenkort. Sher Mohammed kan zich het mosterdgas nog levendig herin neren, het rook naar knoflook, zegt hij, en het gras werd er geel van. Vlucht Hij vluchtte naar Iran nadat ook hij bij een aanval met gifgas blind was geworden. Het duur de maanden voor hij weer iets kon zien. Het gezichtsvermor- gen in zijn rechteroog heeft hij nog steeds niet terug. De voedselvoorziening vormde altijd een probleem in de heu vels en de grotten. Vaak leefden hele families op water en brood. „Het waren moeilijke tijden," zegt hij. „Meestal moesten de mensen het doen met. alleen wa ter en brood, of yoghurt en brood. Zelfs de rijken hadden maar heel af en toe vlees te eten." Niet alle Koerden zijn er blij mee dat de pesjmerga nu zo'n stevige greep op Koerdis tan hebben. Verzetstrijders zijn niet altijd goede bestuurders, zeggen critici. Een ander nadeel door Guido de Bruin De Gereformeerde Bond schrijft de Waarheid na honderd jaar nog steeds met een hoofdletter. De zeer kerk se rechtervleugel van de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN) moet echter dringend aan de slag met de vertaling van die Waarheid naar de ve le religieuze, culturele en ethische vragen van deze tijd, vindt de prominente 'Bonder' dr. Bert de Leede. De Bond viert zijn eeuwfeest zaterdag 22 april in Utrecht. Dan verschijnt ook het boek Uw Naam geef eer over de be wogen geschiedenis van de hervormd-gereformeerde be weging, zoals de Bond zich graag noemt. Aanleiding voor de oprichting van de Bond in 1906 was het feit dat de her vormde synode een predikant handhaafde die het boeddhis me had aangeprezen. Sinds 1909 stelt de Bond zich ten doel de gereformeerde Waarheid te verdedigen en te verbreiden in de in zijn ogen afgedwaalde Nederlandse Hervormde Kerk. Die ging in 2004 tot verdriet van vele Bonders op in de PKN. De kerkfusie met gereformeer den en lutheranen leidde tot een pijnlijk scheuring in de gelederen van de Bond. Een deel van de achterban is bui ten de PKN gebleven en heeft zich gebundeld in de Hersteld Nederlandse Hervormde Kerk. De Leede, rector van het PKN-opleidingsinstituut Hydepark in Doorn, neemt in de geschiedenis van de Bond zijn eigen plaats in als loyale criticus. Hij heeft meermalen opgeroepen tot interne bezin ning op de grote (ethische) vragen van deze tijd. De Waarheid schrijft ook hij nog steeds met een hoofdletter. „De Waarheid is Jezus Chris tus. Die is voor alle tijden de zelfde en uniek, maar moet telkens opnieuw worden ver staan in het licht van de vra gen van de tijd. De gerefor meerde traditie heeft daarbij veel te bieden." Ooi inzake homoseksualiteit heet hij zijn nek uitgestoken vo« acceptatie van bestendige ho morelaties. „Er is meer ruin;, te gekomen voor verschillen, de visies op homoseksualitei en seksuele onthouding het leven in relaties van lief. de en trouw, zonder die gel ij; te stellen aan het huwelijt tussen man en vrouw. He blijkt mogelijk om in christe lijke wijheid verschillend: wegen te gaan zonder dat de gelijk tot tucht hoeft te le, den." Dat betekent v De Leede niet dat de Bon: meegaat in de tijdgeest die in dividuele zelfontplooiing al hoogste goed beschouwt. Ook over het gezag van de Bi;- bel kan volgens De Leede op? ner worden gesproken 'zot- der dat we elkaar onmiddel lijk de maat nemen'. Discus sies over bijvoorbeeld de let terlijke, historische waarheic van het scheppingsverhai zijn 'gemeengoed' geworden. „Wanneer je de vragen nie: op tijd toelaat, halen verkeer de antwoorden je in", is overtuiging van De Leede. Bond moet volgens hem nodit leiding geven aan de dooide;- king van die wagen. Moeizaam proces Door de kerkpolitieke striji rond het moeizame Samen o; Weg-proces dat in 2004 toté PKN leidde, is de interne be zinning in de Bond op de gro te wagen van deze tijd inè afgelopen twintig jaar totve- driet van De Leede smoord'. De uitdaging vos de Gereformeerde Bond is n: volgens De Leede om een tief geluid te laten horen aa de hedendaagse mens die welijks meer weet heeft va het evangelie. Juist in de hui dige 'verplatte' cultuur de Bond een broodnodig boodschap over de heilightii van God, de unieke van Jezus en de diepte vank N grippen als zonde en genaè vindt hij. ANP HUWELIJK - Prins Rainier III en Grace Kelly zijn in het ko ninklijk paleis in het huwelijk getreden. De hoogste rechter van Monaco sloot het huwelijk tussen de troonopvolger en de Hollywood-actrice. DOODGESLAGEN - Irritatie over voetballende kinderen heeft in Bussum geleid tot een vechtpartij met fatale afloop. Een van de betrokken man nen, een 32-jarige buurtbewo ner, wilde de kinderen al zwaaiend met een zaag verja gen bij het huis van zijn moe der. Een 25-jarige buurman riep hem met een knuppel tot de orde. Na een woordenwis ling en een eerste uithaal d de zaag, ging de buurman dt het lint, en sloeg de zoon dooi MINIATUUR - Op het Midc- burgse Molenwater is mem d man en macht bezig de toonstelling 'Miniatuur li cheren' gereed te krijgen de openstelling, op 27 ap: Ook het spoorwegpaviljoen,! wijd aan de elektrificatie s de Zeeuwse sporen, wordt- o opend, en het paviljoen van Nederlandse Heide Maatsch* pij, wat onder meer een aqc rium met onder meer zoets tervissen zal gaan omvatten. ««iiA-fpuc uit .y ,a. Begraafplaats in Halabja, waar slachtoffers liggen van de Iraakse gifgasaanval in 1988. foto Namir Noor-Eldeen/RTR waar zij op wijzen is dat vrijwel alle oud-pesjmerga aan een van de twee grote Koerdische politie ke partijen zijn gebonden, de Koerdische Democratisch Partij (KDP) en de Pattriottische Unie van Koerdistan (PUK). „Dat is een slechte zaak. Zij heb ben het monopolie op de macht," zegt Mahmoud Oth- man. Hij was vroeger arts bij de pesjmerga en is tegenwoordig een vooraanstaand Koerdisch politicus en lid van het nationa le parlement. „Hier hebben we geen behoefte aan. Technocra ten hebben we nodig, goed opge leide mensen die onafhankelijk zijn. Maar anderen krijgen geen kansen. Terwijl er veel mensen buiten Koerdistan zijn die terug kunnen komen." Majoor Mo hammed Najib, een voormalig pesjmerga-strijder die nu hoofd is van de politie in het Koerdi sche district Qaradagh bij Soel eimaniya, vindt dat het louter en alleen de pesjmerga zijn die de huidige autonomie en econo mische groei, in de regio moge lijk hebben gemaakt. „Dat ik achter dit bureau zit, met deze rang en in dit uniform, dank ik aan het bloed van mijn kamera den." RTR L Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62.00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorfó einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoö de Regelen voor het Adverteniiewear- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendü1* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v w.pzc. nl/adverteren n. Dedcs Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekle gegevens hebben wij opgenomen in een I (abonnementen)administratleen om u te (laten) informeren o.»., - ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesein de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bi). zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Wegener-c-, 'dat wordt gebruikt voo!' u relevante diensten Behoort tot/A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4