Jopie zingt met harp Hard Target heet het con cert van aanstaande zater dag in de Grote Kerk in Veere. Het doel, de luisteraar, dient zich te wapenen tegen niet al te zachtzinnige muziek. Wie de confrontatie aandurft, kan luis- naar een combinatie van Orkest de Volharding, het Doe- lenEnsemble en de bekende vio list Irvine Arditti. Hard Target is geen muziek voor softies Marie-Cécile ontrukt liedjes aan vergetelheid woensdag 19 april 2006 Al Violist Irvine Ardittï Dit is geen muziek voor softies, stelt de aankondiging. Centraal in het programma staat Con- het vioolconcert dat de j on- ge Australische componiste Ma- iv Finsterer voor violist Irvine Arditti schreef. Het twintig mi nuten durende werk wordt om schreven als een kruising tussen Louis Andriessen en Iannis Xe- nakis. Met andere woorden, veel heftiger kun je het als concertbe zoeker niet op je bordje krijgen. aal voor dit stuk is het voornamelijk uit koperblazers bestaande Volharding samenge voegd met het Rotterdamse Doe- lenEnsemble. Arditti die ruim tien jaar geleden ook de wereld première in Australië speelde, is van de partij. De troepen macht staat onder leiding van di rigent Jussi Jaatinen. Arditti is een fenomeen. Alleen al dit seizoen reist de solist van Mexico City, naar Amsterdam, van Oslo naar Madrid en van Al- deburgh naar Montreal. Dat in dat rijtje nu ook Veere is opgeno men, is behoorlijk bijzonder. Deze uitzonderlijke combinatie van musici haalde de Italiaanse componist Luca Francesconi óver om eveneens een vioolcon cert te schrijven. In het kersver stuk Body Electric speelt Ar ditti niet alleen elektrisch viool maar dient hij zich ook te gedra gen als een waar rockmuzikant. De vijftigjarige Francesconi stu deerde bij Stockhausen en Be- rio. Hij schreef meer dan vijftig werken voor onder andere het Arditti Quartet en het London Sinfonietta, Twee Nederlandse componisten werken aan het programma Peter Adriaansz schreef Structure II, een stuk met een za kelijke titel waarachter een 'wolk van lange noten' schuil gaat, eentje zelfs die 'de luiste raar aan alle kanten omsingelt'. De concertbezoeker dient dus waakzaam te blijven. Al weer wat ouder is Vortex (Draaikolk) uit 1993 van Wim Laman. concert sluit af in rustiger vaarwater. In het prachtige The unanswered Question van de Amerikaanse componist Charles Ives, richt een eenzame trompet zijn eeuwige vraag keer op keer aan het ensemble. Douwe Eisenga Orkest de Volharding, het DoelenEn- mble en violist Irvine Arditti met Hard Target, zaterdag in de Grote Kerk in Veere (aanvang 20 uur) en mdag in het Concert- en Congresge bouw De Doelen (aanvang 11 uur). opie Jonkers is een zan geres die zichzelf bege leidt op harp. De Eind- hovense brengt vocale en in strumentale Latijns-Ameri kaanse muziek en Franse chansons. Vrijdag is ze met gitarist Koen de Cauter te ho ren in theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Jopie Jonkers werd in 1985 tweede met haar groep Cami- nando in de Baccara beker, het prestigieuze liedjesfestival in Knokke-Heist. Tien jaar eerder was ze haar carrière als zange res begonnen in de Neder landstalig^ folkgroepen Deird- re en Pegasus, na haar studie zang GM aan het conservato rium in Tilburg. Toen speelde ze nog gitaar. Dat instrument werd later ingeruild voor de harp. „Als kind wilde ik graag harp spelen, omdat ik het geluid van de Keltische muziek zo mooi vond. Maar een harp is een duur instrument. Ik kocht een bouw pakket van Camac en wilde les sen volgen. Van de muziek school wilde ik niets weten. Ie mand raadde mij Kenneth Ecu- ry aan, een docent die cle Venezo laanse harp bespeelde. Ik zou die techniek dan zelf wel ombui gen naar de Keltische muziek, maar raakte betoverd door het pittige en ritmische van de La tijns-Amerikaanse muziek." Jonkers ontwikkelde een eigen stijl op de harp en groeide uit tot een van de beste Nederland se niet-klassieke harpspeelsters. Toch voelt ze zich meer zange res dan instrumentalist. In dat licht valt ook de overgang van Venezolaanse naar Paragua- yaanse en tenslotte de dubbele pedaalharp te verklaren. „De Ve nezolaanse harp is niet chroma tisch. Je kunt maar in één toon soort spelen. Dat beperkte mijn Jopie Jonkers speelt harp met haar nagels. zangmogelijkheden. Op de Para- guayaanse harp kun je met je vingers een snaarmechaniek om zetten en zo meerdere toonsoor ten verkrijgen. Uiteindelijk ben ik bij een volksinstrument te recht gekomen met een dubbele pedaaltechniek. Hiermee kun je echt alle toonzettingen spelen door het indrukken van de peda len, zodat je vingers altijd vrij zijn om te spelen. Dat doe ik ove rigens met mijn nagels en niet met de vingertoppen." Jonkers schrijft zelf geen num mers. Daardoor is ze aangewe zen op bestaande composities. „De tekst is het eerste selectie criterium. Ook al is de melodie nog zo mooi, ik moet het wel kunnen zingen." Ze selecteert haar repertoire uit een grote ver zameling lp's, cassettes en opna mes van de oude Latijns-Ameri kaanse grootmeesters als Yupan- qui, uit Cubaanse en Spaanstali ge volksmuziek en Franse chan sonniers. „Sommigen hebben wat moeite waar ze mij moeten plaatsen. Zo waren Asi soy yo en el Alma tira p'atras, de eerste en tweede cd met de Jopie Jonkers groep, ge deeltelijk gezongen in het Frans en in het Spaans. De derde cd Moiré en Buenos Aires was ge- foto Feije Oosterhof heel Spaanstalig. Vervolgens een cd geheel in het Frans zagen we niet zitten. Maar dat is opge lost doordat ik de vocale bijdra gen heb geleverd op de nieuwe cd Chanson van de groep Les pé- tits Beiges van.mijn gitarist Koen de Cauter." Deze zomer zal Jonkers meewer ken aan een reünieconcert van Deirdre op het Folkwoods festi val in Eindhoven. Uiteindelijk speelt ze dan toch Keltische mu ziek op de harp. Marius Roeting Jopie Jonkers, vrijdag vanaf 20.30 uur in de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. De liederenbundel Kun je nog zingen, zing dan mee zal bij iedereen van boven de veertig bellen doen rinkelen. Ze ker tot aan het eind van de jaren zestig leerden kinderen op de la gere school - de huidige basis school - de liedjes die samen het cultureel erfgoed van de Neder landse volkszapg vormden. De bundel is bij de jongere gene ratie in het vergeetboek ge raakt, maar de honderdste ver jaardag van het songboek mag niet onopgemerkt voorbijgaan, vonden velen die het Nederland se lied een goed hart toedragen. De Stichting Instandhouding Sint Jacobskerk vond het een mooie gelegenheid om het lied én de kerk in de schijnwerpers te zetten. Ze vond Wieteke van Dort en Marie-Cécile Moerdijk bereid om een voorstelling rond het Nederlandse lied te presente ren. De in Zuiddorpe geboren Moer dijk vindt het niet meer dan lo gisch dat ze de uitnodiging heeft aanvaard. „Die bundel is voor generaties puur jeugdsenti ment. Dat mag gewoon niet ver loren gaan. Veel liedjes zijn het waard om gezongen te blijven worden." De 76-jarige Marie-Cécile kan er dan ook niet bij dat omroep Max de nostalgische verjaar dagsbijeenkomst in de Vlissing- se Sint Jacobskerk niet wil uit zenden. De nieuwe ouderenom- roep heeft weinig voeling met haar doelgroep, vindt Moerdijk. Het jubileumprogramma van za terdagmiddag is haar een beetje te strak. Het is niet de bedoeling dat ze te pas en te onpas in ge zang uitbarst en spontaniteit is juist haar kracht. Dat bewees ze vorige week nog eens tijdens een optreden in de openbare bibliotheek van Ter- neuzen. Ze las stukjes voor, speelde een dotje piano, zong er een liedje bij en schudde de anekdotes achter elkaar uit de mouw. Bovendien reageerde ze spitsvondig en geestig op opmer kingen uit de zaal en gebeurte nissen in de bibliotheek. „Ik spring van de hak op de tak, maar dat heb ik altijd gedaan." De toehoorders in Terneuzen vonden het niet erg, integen deel, ze genoten er van. In Vlis- singen zal Moerdijk zich een beetje moeten inhouden. Maar het is haar wel wat waard om de tijdloze schoonheid van klassie kers als Op de grote stille heide en Er schommelt een wiegje in Marie-Cécile Moerdijk vorige week tijdens een lezing in de bibliotheek van Terneuzen. foto Wim Kooyman het bloeiende hout onder de aan dacht te brengen. Bovendien is Wieteke van Dort er ook nog en samen hebben ze al zoveel ge daan, dat een leuke middag ge garandeerd lijkt. Het Westkappels koor, kinder koor De Notenkrakers en Ons Boeregoed (altijd goed voor het oprakelen van nostalgisch gevoe lens) zullen een aantal van de mooiste, gevoeligste, bekendste of onterecht vergeten liedjes uit de jarige bundel uitvoeren. Adrie Oosterling, door de organi satie benoemd tot de West- Zeeuws-Vlaamse Herman van Veen, geeft 's avonds ook nog een voorstelling in het kader van honderd jaar Kun je nog zin gen, zing dan mee. Rene Hoonhorst De middagvoorstelling onder leiding van Marie-Cécile Moerdijk en Wiete ke van Dort begint om 14.30 uur, Adrie Oosterling treedt vanaf 20.15 uur op. Koekje erbij is een expositie in Blik museum De Blikvanger in Renesse over 120 jaar Verkade, met trommel tjes en thee - en koffiepotten. Te zien vanaf 25 april t/m 24 mei, di 10-12, wo 14-17 uur en tijdens de Blik op Kunst route op 21 mei 13-17 uur. Anje Schoneman exposeert vijftien schilderijen met als thema Vrouw in Restaurant De Schuithaven 6 in Zie- rikzee. Te zien van di t/m zo 12-18 en tijdens diner. Energiebeelden 1970-2006 is een ex positie van Jan van Munster in Gale rie Van den Berge in Goes, met een se lectie van zijn werken van 1970 tot he den. De opening is zaterdag 22 april, van 17-19 uur. Te bezichtigen t/m 28 mei, do, vrij en za 13-17 uur (gesloten op 5 mei). Wim van de Wege exposeert schilde rijen met als thema's Zeeuwse Land schappen en Schapen, tot eind juni te zien in het bezoekerscentrum De Hooiberg van de stichting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand. Te bezichtigen: za, zo en wo 13-16 uur. Tekens in het land is een expositie met gedichten van Andre van der Veeke en tekeningen van The Jor- dans, vanaf donderdag 20 april t/m maandag 24 mei in de Kunstuitleen van Terneuzen. Open: di t/m vrij 13-17 uur en za 10-14 uur. Rijnhard Schregardus exposeert beel den en schilderijen in Galerie Esprit in Clinge. Te zien vaaf vrijdag tot eind mei, vrij en za 13.30 - 17.30 uur, vrij ook 19-2 luur. Collage in zwart wit is een expositie van Oscar de Milliano met foto's van een snel veranderend West-Zeeuws - Vlaanderen tussen 1950 en 1980. Te zien van 24 april t/m 17 juni in het Zeeuws Documentatiecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Henri van Zanten exposeert onder de titel (N)iets aanraken in Gaststudio7 van de Willem III in VKssingen. Hij verzamelt het alledaagse, veelal afval producten, foto's en videoclips. Te zien t/m 30 april di t/m zo 12-17 uur. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdammers! Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten; t/m 28 mei: Win kelen - 75 jaar de Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Hen ri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Franse kunstschilder en grafi cus. t/m 18 juni Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 7 mei, Art Deco: zwier en melodie, t/m 28 mei, Russische fotografie 1917-1945; t/m 11 juni Camille Bombois (1883-1970), Wereldmuseum Rotterdam t/m 28 december Beeldvorming. Wes terse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 oktober; Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 30 april, Roland Schimmel. Een grote ruimtelijke schildering, t/m 21 mei Urs Fischer. Een ruimtelijke installa tie met ballons op bezemstelen, bran dende kaarsen op langzaam rond draaiende takken, psychedelische te keningen en schilderijen, t/m 23 april Stealth. [U]ltd, Cut for Purpose, het begin van de Straatgalerij, t/m 7 mei Europese velden, Landschap van het amateurvoetbal, foto's van Hans van der Meer, Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Havenwe reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN MUHKA: tot 23 april: Collectiepre sentatie XIV, met de nadruk op het werk van kunstenaar/scenograaf Hans Op De Beeck: installaties. K.M.S.R.: tot 30 april - Een schets boek van de jonge Ensor, Don Qui- chot en andere caballero's. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 mei - Wedstrijd 'Win een zilveren juweel'. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen Shadow Cham ber; 4de verdieping - Ed van der Els- ken Leve ik! Hessenhuis: tot 31 mei - Antwer- pen-Frankfurt. Migratie en Innovatie rond 1600. MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: retrospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamoto. GENT Geuzenhuis: tot 23 april - Paul Van Cauteren, glassculpturen. Hof Van Ryhove: tot 23 april - Ver baal Verbeeld/Opinions of Art: schil derijen, ruimtelijk werk en fotogra fie. S.M.A.K.: tot 23 april - Recollecting Landscapes, landschappen en Kabi net 6 - Carlos Navareto; tot 7 mei - Dona Garcia; tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzameling. MIAT: tot 23 april - 1, 2, 3, 4hoedje van: Kinderhoedjes uit de 19de en 20ste eeuw. Museum Dr. Guislain: tot 30 april: Pijn en Fotografie: 15 geselecteerde werken rond psychisch lijden. Kunstplatform Zebrastraat: tot 8 juni - Update - De oorsprong: collec tie van 30 installaties uit alle hoeken van de wereld. Design Museum Gent: tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouve- ment. BRUGGE Hospitaalmuseum Sint-Janshospi taal: tot zondag 23 april - Hommage aan Hans Memling door Ignace Berno- let. Museum voor Volkskunde: tot zon dag 23 april - Untouchable, tentoon stelling rond de Unesco-conventie, ter bescherming van het immaterieel cultureel erfgoed. Belfort/Jan Garemijnzaal: tot 1 mei - Artmeeting - Groepstentoonstelling schilders en beeldhouwers. Hoofdbibliotheek Biekorf: tot 13 mei - Bruggeling van de eeuw - Achiel Van Acker. Bogardenkapel: tot 14 mei - Butz Fouque: fototentoonstelling van Frans, jong vrouwelijk kunstenaars collectief. Hallen Belfort: tot 29 mei - New Terri tories: een focus op kunst uit Israël. Concertgebouw: tot 3 juni - Mozart Romantisch en De vrouwen van Mo zart, beeld en literatuur. Gezellemuseum en Museumbiblio theek: tot 4 juni - project kunst- en museumbibliotheken West-Vlaande- ren: kunstboeken en collectiestuk ken. KNOKKE Scharpoord: SEAS: tot 29 april - Julie Goetgebuer - Mes Dix Demoisel les, fotografie. Scharpoordgalerij: Lien Pajarito. Lagunahal Duinbergen en Schar poord: tot 28 mei - Internationaal Fo tofestival Knokke-Heist 'natuurlijk' Zwart Huis: tot 5 juni - Carl De Keyzer - Extra Libros - fotografie. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober - 2006 Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee- Beaufort Outside; Beaufort Inside in het PMMK Oostende, alle deelnemende kunstenaars in dialoog met René Magritte. 19 t/m 25 april WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus speelt voor de laatste keer Naar Dromenland. De voorstelling is een bewerking van Martin Waddell en Bar bara Firth naar het prentenboek Weltrusten Kleine Beer. Theater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Joep Onderdelinden presenteert de voorstelling Strak. Fluitend komt onze held uit 1965 aan op de tweede helft van zijn leven. In een strak schema gaat alles over rozen. Midlife crisis? Nooit van gehoord! •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Adam Carroll Adam Carroll treedt donderdag 20 april op. De singer-songwriter uit San Marcos leverde met Far away blues zijn derde album af. Hij wordt begeleid door Scrappy Jud Newcomb op gitaar. Crossroads, Bergen op Zoom, 20.00 uur Cabaret Eric Roller presenteert donderdag 20 april Fooi Roller. In deze show neemt hij bestaand repertoire opnieuw onder de loep. Jan Klaasen, het waterballet, de bejaarde met het looprek, de golfer. Nieuwe scènes zijn toegevoegd. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Martijn Oosterhuis presenteert donderdag Van huis uit. In zijn tweede programma behandelt hij opvoeding, achter grond, volwassen worden en alles wat daarbij komt kijken. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Toneel Lange Poten brengt donderdag 20 april Gepamperd en Gepe perd op de planken. Wat gaat er in een klein kind om dat op het punt staat de we reld te ontdekken en te benoemen? Met onvaste peuterpas- sen veroveren Malou Gorter en Carla Mulder vreugdevol de nieuwe wereld. De tekst is van Ko van den Bosch. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Blues Bas de Haan geeft donderdag 20 april een concert De Amsterdammer speelt gitaar en mondharmonica en zingt een deel van zijn eigen nummers in het Nederlands. De Herberg, Graauw, 21.00 uur VRIJDAG Cabarock De Zeeuwse formatie Grysl treedt vrijdag 21 april op. Dit zestal uit Zuid-Beveland maakt cabarock, een combina tie van cabaret en rock 'n roll, pop, blues en volksmuziek, met maatschappijkritische teksten in het Zeeuws en het Ne derlands. De Waterput, Bergen op Zoom, 19.00 uur Popaanzee Popaanzee is een tweedaagse festival van Poppuntzeeland. De Nacht van de elektrische gitaar, met om 19.30 uur elektri sche gitaarveiling, 21.00 uur Gitaarbattle, 22.00 uur Eddy Christiani, 22.30 uur Uitreiking Eddy Christiani Award en 23.00 uur Leendert Haaksma Evers Slaat Door. Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Komedie Het Echt Rotterdams Theater presenteert vrijdag 21 april Weg van de Buren. Deze komedie, geschreven door Ruud de Ridder, bewerkt door Gerard Cox en geregisseerd door John Leddy, is de eer ste productie van een nieuw gezelschap bestaand uit Paul van Soest, Marja Lieuwen, Eva-lise Geerlings en Coen van Vlijmen. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Incanto Roswitha Bruggaier verzorgt vrijdag 21 april een concert. Ze bespeelt eerst de viola paradon (barokbaryton) in dans suites uit circa 1700. Na de pauze hanteert ze de violoncello piccolo in de Arpeggione-sonate van Franz Schubert, met Leen de Broekert op fortepiano. •Doopsgezinde Rerk, Middelburg, 20.00 uur Dance Tour Cafés in de binnenstad van Vlissingen houden vrijdag 21 april een Dance Tours. Medewerking verlenen DJ Carlo in Michieltje, Miss Monica, Joeri en Reza in Fraggles, Attila en Perry O'Neil in Popeye, Club Food in Meijerij, Zeeg van Leben in Albatros, Old School in Dop 70's in Soif, 90's in Speijk, DJ Jerry in Scan dalous, Dance Classics in Pare Central en House in Funpub. Afterparty in Concurrent en Brutus. •Diverse locaties, Vlissingen, 20.00 uur Eenakterfestival Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater houdt vrij dag en zaterdag een Eenakterfestival. Het programma: U bent mijn moeder door Theater Spie geltje, Kroegtijgers door Theater Las Malas, Werkverschaf fing Oorlogstuig door Toneelvereniging Pauze, en Theater groep Intermezzo met Troost. •De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Nick Mackenzie Nick Mackenzie presenteert vrijdag 21 april zijn nieuwe cd. Met het album Plan B wil de zanger een nieuwe impuls ge ven aan zijn loopbaan, die in 1970 begon met de groep Road.Hij had in 1980 zijn grootste hit met Hello, Good Mor ning. Ook het duo Mundos verleent medewerking aan het concert, dat wordt afgesloten door dj Reza. •Van der Valk Hotel, Goes, 20.00 uur Achterland Gerard van Maasakkers de Vaste Mannen treden op. Zijn nieuwe programma en cd dragen de titel Achterland. In de liedjes en verhalen van Gerard van Maasakkers staan mensen centraal. De Vaste Mannen zijn: Bart de Win (toet sen), Harry Hendriks (gitaar), Rinus Raaijmakers (bas) en Arthur Lij ten (slagwerk). •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Bluesroute Elf locaties bieden een podium tijdens de bluesroute. Met Barry Mc Cabe in Porgy Bess, Daan Prevoo en zijn Bluescrowns (café Du Commerce), Gerrit en Bennie Veld man ('t Bierwinkeltje), The Fake Brothers Band (Ter Nose), Kreed Potter Band (bluescafé De Ster), Little Boogie Boy Hein Meijer (De Tollebol), Maxwell Street (café Wilhelmi- na), El Mocambo (The Black Lotus), The Rhythm Chiefs (De Markies), Shit Happens (De Bomvrije), Stinky Lou The Goon Mat (De Graanbeurs). •Diverse locaties, Terneuzen, 20.30 uur Harp De Jopie Jonkersgroep treedt vrijdag op. De zangeres/harpiste brengt vocale en instrumentale La tijns-Amerikaanse muziek en Franse chansons. Ze wordt be geleid door de Belgische gitarist Koen de Cauter. •Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47