Van Loopik maakt momenten van bezinning Stefan Hopmans (19) wint schrijfwedstrijd Kerk decor concert met bijzondere muziekinstrumenten 17 Fiat voor gezondheidscentrum Rijverbod en boete drankrijder Scholieren fietsen €1064 bij elkaar Opbouw strandreddingposten Tentoonstelling in Galerie 45 woensdag 19 april 2006 KAPELLEBRUG - Gedeputeerde Staten hebben het licht op groen gezet voor de verbouwing van de oude klompen- fabriek aan de Roskamstraat 44 in Kapellebrug tot ge zondheidscentrum. Het dagelijks provinciebestuur be sloot gisteren de gevraagde verklaring van geen bezwaar te verlenen. Daarmee is voor de gemeente Hulst de weg vrij om de benodigde bouwvergunning te verlenen. De familie Zaman heeft in de voormalige klompenfabriek plannen voor het bouwen van een gezondheidscentrum met sauna, bubbelbaden, schoonheidssalon, zwembad en een horecagedeelte. Het plan is in strijd met het bestem mingsplan, waarin het perceel de bestemming 'woondoel- einden, erf en tuin' heeft. Om de bouw toch mogelijk te maken, heeft de gemeente Hulst een verkorte procedure gestart voor wijziging van dat gedeelte van het bestem mingsplan. GS vinden dat het plan goed onderbouwd is en past bin nen het provinciaal beleid. Plet plan betekent namelijk een verbetering van de kwaliteit van de omgeving. Het da gelijks provinciebestuur zegt dan ook geen planologische bezwaren te hebben tegen de voorgenomen oprichting van het gezondheidscentrum. MIDDELBURG - Een 24-jarige drankrijder uit Vlissin- gen maakte gisteren in Middelburg kennis met de strenge wetregelgeving die vanaf dit jaar gelden voor beginnende bestuurders. Politierechter N. van Spronssen veroordeel de de jonge verdachte tot zes maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 240 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De Vlissinger werd 12 februari in Middelburg betrapt met een alcoholgehalte van 460 microgram, waar slecht 88 microgram (de norm voor beginnende bestuurders) is toegestaan. „Er zijn zo veel jongeren die onder invloed van alcohol een ongeluk veroorzaken", merkte de politierechter op. LAMS WAARDE - De gezamenlijke gesponsorde f iets-in van de basisscholen uit Vogelwaaixle, Lamswaarde en Hengstdijk heeft 1064 euro opgebracht. De leerlingen uit de hoogste groepen fietsten onder begeleiding naar eik aars scholen toe. Tussen de middag werd er samen gege ten. Verder kon de jeugd deelnemen aan verschillende spelletjes. De opbrengst van de vastenactie komt ten goe de aan de Massai bevolking in Tanzania. RENESSE - Op het strand bij de Jan van Renesseweg, de Wilhaminahoeve en Westenschouwen worden maandag de reddingsposten weer opgebouwd. Dat gebeurt door me dewerkers van de gemeente Schouwen-Duiveland. De werkzaamheden nemen naar verwachting drie weken in beslag. Elke post bestaat uit drie 'eenheden' en een boten huis, die elk jaar na afloop van het toeristisch seizoen wor den afgebroken. De vrijwilligers van de strandreddingsbrigade zijn vanaf hemelvaartsdag, 25 mei, ieder weekeinde aanwezig om een oogje in het zeil te houden. In juli en augustus zijn de posten dagelijks bezet. De strandwacht patrouilleert ook met boten langs de kust en is tevens actief als eerste hulp bij ongelukken. kunst Joodse kunstenaar maakt serie illustraties voor Lezenaarbijbel door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - De muren van het protestantse kerkje hebben maar net genoeg ruimte, maar vormen wel een passend plekje voor de 28 kleu renetsen met bijbelverhalen uit het eerste en tweede testament. De joodse kunstenaar Marcus van Loopik vervaardigde de se rie in opdracht van de Katholie ke Bijbelstichting, ter ver fraaiing van de Lezenaarbijbel in de Willibrordvertaling. Van Loopik studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht en doceerde Hebreeuws aan die universiteit. Als weten onderzoeker aan de Vrije Universiteit van Amster dam deed hij een onderzoek naar het messianisme in de jood se liturgie. Met een proefschrift over dit onderwerp promoveer de hij in 1993. Naast zijn werk als publicist op het gebied van het jodendom en als medewer ker van de B. Folkertsmastich- ting voor Talmudica in Hilver sum, is hij sinds een jaar of tien grafisch kunstenaar. Door zijn affiniteit met de jood se mystiek en kabbala ontleent hij zijn inspiratie en thema's voor zijn etsen vooral aan de Bij bel en rabbijnse traditie. Vanuit een liberaal joodse levensopvat ting zoekt hij in zijn werk naar een woordloze en universele beeldtaal die de mensen van ver schillend geloof met elkaar in ge sprek kan brengen. Al beeldend laat hij iets zien van de spirituele rijkdom van door Rolf Bosboom GOES - De negentienjarige Ste fan Hopmans heeft de Zeeuwse ronde van de schrijfwedstrijd Write Now gewonnen. Hij mag Zeeland vertegenwoordigen tij- dens de landelijke finale, die in M wordt gehouden. De uitslag lwd gisteravond in Goes be kendgemaakt. Write Now, een initiatief van -et tijdschrift Passionate Maga- J|ne, is bestemd voor jongeren tussen de 15 en 24 jaar oud ajn. Het was de derde keer dat ook een Zeeuwse voorronde ïas- Dat leverde dit jaar vijftig pendingen op, een aantal dat ^organisatie enigszins teleur stelde. 'JUe bijdragen werden beoor- Wd door een jury die bestond 'rit Jaap Clement van Scoop, ad junct-hoofdredacteur Arie Leen woon van de PZC, oud-wethou- van Goes Charles Linssen, ;e Meeusen (winnaar Write jjow 2005 in Goes) en Vinod s>ngh en Diana Chin-A-Fat van gpionate Magazine. oef peil van de meeste inzendin- pn stemde de jury bepaald niet jol grote vreugde, zei voorzitter •A-Fat onomwonden. Veel waren nogal 'braaf' schrift én traditie, maar laat daarnaast veel over aan de kij ker. „Beeldtaal geeft geen pas klare antwoorden, maar roept authentieke vragen op. Vragen dwingen mensen naar de waar heid te blijven zoeken. Boven dien spreken mijn etsen de taal van de stilte, een taal die ieder een verstaat; stilte past daar, waar antwoorden te kort schie ten", laat de kunstenaar weten. Thora De Thora, waarop ook de kabba la of joodse mystiek is gefun deerd, vormt het centrale motief en kern van zijn meeste etsen. In de opvatting van de kunstenaar is de Thora niet alleen voorbe houden aan Israël, maar be doeld voor alle volken. De in vloed en het belang van de Tho ra, als Gods bouw- en bestem mingsplan voor de schepping, blijkt al meteen uit de eerste il lustratie bij Genesis, gewijd aan de scheiding tussen de wateren van boven en de wateren van be neden. Hierin ziet men een vuri ge Thora-rol als begin, als in strument waarmee God de we reld schiep en als symbool van de weg van het leven. Bij elke ets is een kleine toelich ting geschreven over gebruik van symbolen of een kleur. Zo blijkt blauw een geschikte kleur om weer te geven wat de werke lijkheid overstijgt. Ook is er uit leg over de betekenis van bij voorbeeld een symbool als de sjofar, een hoorn van een ram, die met zijn tonen iets aankon digt. Van Loopik wil met zijn werk duidelijk verschillen tussen ge loofsculturen en denken door breken, nationale grenzen over schrijden en beschouwt zijn kun stenaarschap als een verheven opdracht. In de met symboliek doorweven voorstellingen laat hij ons op een bijzondere ma nier kennismaken met de verha len van profeten, profetessen, joodse vieringen als sabbat en Poei'im, weken- en Loofhutten feest naast eveneens gekende christelijke thema's als geboor te, doop, kruisiging, opstanding, Hemelvaart en Pinksteren, Met deze etsen in een unieke, kleur rijke, krachtige, maar zeker ook tedere beeldtaal, heeft van Loopik kunstzinnige momentjes van bezinning gecreëerd. Expositie: Bijbelse etsen van Mar cus van Loopik, t/m 27 april in de Protestantse Kerk in Waterland kerkje. Geopend: dagelijks 13.30- 16.00 uur (24 en 25 april gesloten Van 29 april t/m 14 mei in de Her vormde Kerk in Groede. Geopend: dagelijks 13.30-16.00 uur, 30 april 12.30-16.00 uur. en 'veilig', personages werden onvoldoende uitgediept en de dialogen konden veel scherper. Zij riep de Zeeuwse auteurs in spe hun verhalen 'iets meer pe per' te geven. „Het zou leuk zijn als Goes niet hoeft onder te doen voor de rest van het land." Toch kostte het geen moeite om de drie beschikbare prijzen uit te keren. Het verhaal Bloemen zijn geen rupsen van Stefan Hopmans, afkomstig uit Middel burg en student aan de Roose velt Academy, was uiteindelijk goed voor de hoofdprijs (250 eu ro aan boekenbonnen en een plaats in de landelijke finale). Dat was voor hemzelf een ver rassing. „Ik had wel het idee dat het goed was, maar het is pas mijn eerste verhaal. Ik deed niet zozeer mee om te winnen, maar om te kijken of ik een beetje kan schrijven." Of hij verder wil in de literatuur, kan hij nog niet zeggen. „Het zou wel leuk zijn, maar mijn studie gaat nu voor." De tweede prijs (125 euro aan boekenbonnen) ging naar Anna de Bruyckere uit Vlissingen, die met haar poëzie al vaker bij wed strijden hoog eindigde. Momen teel studeert zij in Amerika. D. Perk kreeg de derde prijs (75 euro aan boekenbonnen) voor zijn serie gedichten. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Bijzondere in strumenten staan vrijdag 21 april centraal tijdens een con cert in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg, georganiseerd door stichting voor oude muziek, In- canto. De uitvoering begint om 20.00 uur. Te gast is Roswitha Bruggaier, die violoncello en viola da gam ba studeerde aan de Frankfur ter Hochschule für Musik en nu cello, barokcello en viola da gamba doceert aan het Dr. Hoch's Konservatorium in Frankfurt. In Middelburg speelt zij viola paradon, waarvan maar enkele originele exempla ren bekend zijn en waarvoor nauwelijks muziek is gecompo neerd. Een viola paradon is een vroege baryton, een instrument dat lijkt op een viola da gamba. Het verschil is dat het extra snaren heeft die als resonantiesnaren fungeren, maar die ook via een opening aan de achterzijde met de duim van de linkerhand aan- getokkeld kunnen worden. Daar door lijkt de luisteraar zowel een gamba als een luit te horen. De muziek die voor het zeldza me instrument bewaard is geble ven, is uiterst beperkt. Behalve enkele handschriften is er alleen een gedrukte uitgave met suites voor baryton solo van Johann Georg Krause, vermoedelijk rond 1700 vervaardigd. Roswitha Bruggaier speelt vier stukken daaruit. Deze worden afgewisseld met orgelwerken van de zeventiende-eeuwse com ponisten J.J. Froberger, Georg Böhm en Georg Muffat. De stuk ken worden uitgevoerd door Leen de Broekert, pianodocent en organist van de Koorkerk in Middelburg. Hij gebruikt daar voor hoofdzakelijk de vijf reste rende achttiende-eeuwse regis ters van het orgel van de Doops gezinde Kerk. Na de pauze spelen Bruggaier en De Broekert Sonate in a, D.821 van Franz Schubert, ook wel de Arpeggione-Sonate ge noemd. De arpeggione is een in middels verdwenen strijkinstru ment dat in 1823 werd ontwik keld door de Weense gitaarbou wer Johann Georg Stauffer. Hij noemde zijn instrument een gi taarcello, vanwege de ronde vorm en de wijze waarop deze werd gestemd. Schubert schreef de sonate voor de arpeggione. Deze wordt nu meestal op cello of altviool uitge voerd. Dat vergt enkele aanpas singen, omdat daarop de E-snaar ontbreekt. Bruggaier ge bruikt de vijfsnarige violoncello piccolo, waarop de compositie wel geheel in haar oorspronkelij ke vorm ten gehore kan worden gebracht. De Broekert zorgt op zijn pianoforte, een kopie van een Weense Hammerflügel, voor de begeleiding. WESTDORPE - In Galerie 45 in Westdorpe is tot en met zondag 7 mei een tentoonstelling te zien van de kunstenaars Sibylla Grootveld-Jordens (monotypes en zeefdiukken), Leo Broos (keramiek) en Gerjanne en Sandrien Wiersum (sieraden). De openingstijden zijn donder dag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer info, zie: www.annemannaerts.nl. Advertentie Marcus van Loopiks interpretatie van het Loofhuttenfeest zoals dat in het bijbelboek Prediker beschreven staat. Onder het motto 'Vorm je eigen oordeel' openen de rechtbanken en gerechtsho ven op zaterdag 22 april hun deuren voor het pu bliek. Ook de Middelburg se rechtbank doet mee. Het publiek kan daar tussen 10.00 en 16.30 uur terecht. Vooruitlopend daarop ver schijnt in de PZC een aan tal artikelen over de recht bank. doorEmile Calon Soms wordt het een bode van de Middelburgse rechtbank wel eens te veel. Vooral proces sen tegen incestplegers of die ver schrikkelijke foto's in dossiers bij een brute moord. Piet van de Breevaart weet dat. Zodra een van zijn mensen aangeeft dat het even te veel is, neemt een ander zijn plaats in en krijgt die ene bo de even rust. Hij of zij kan dan even koffie drinken, even in be slotenheid de emoties verwer ken. Ten al tien jaar of langer op de loonlijst staan. Het lukt volgens haar ook prima om vacatures op te vullen. Enkele jaren terug had de rechtbank nog te maken met een tekort aan rechters. „Nu niet meer. Alle functies zijn bezet." Van Dijke en directeur bedrijfs voering Harry van de Ven ma ken zich wel zorgen over de werkdruk waarmee de medewer kers van de rechtbank te maken hebben. Met steeds minder men sen moet steeds meer productie worden geleverd, aldus Van Dij ke. „Terwijl wij meer kosten heb ben, neemt de financiering nau welijks toe." Hij vindt dat zorgelijk en voor ziet dat er ooit een moment komt dat het niet meer lukt om binnen een aanvaardbare termijn zaken af te handelen, uitspraken te doen. Tot nu lukt dat wel, aldus de president. Alleen de belasting rechter heeft volgens hem te ma ken met een lange doorlooptijd. Dat heeft volgens de beide lei dinggevenden van de rechtbank alles te maken met de enorme toestroom van onroerend- goed-procedures. De bodes zijn de manussen van alles van de rechtbank. Wie het pastelgele gebouw aan de Kou- steensedijk bezoekt, krijgt als eerst met hen te maken. Ze zijn immers portier, staan bij de scan- Met steeds minder mensen moet bij de Middelburgse rechtbank steeds meer productie worden geleverd, straat en hanteren de metaalde tector. Daarnaast bemannen ze de ver schillende balies en kondigen ze de zit tingen aan. Tijdens de zittingen zelf, vooral die van de meervoudige kamer, zijn ze ook aanwezig. Dan letten ze op het publiek, geven boodschappen door aan mannen en vrouwen in de zwarte toga's en schenken glaasjes vol voor al wie wat water nodig heeft. foto Mechteld Jansen Gesloten De bodes horen veel en zien veel. Ze zijn immers aanwezig bij tal van zittin gen. Ook die voor het publiek gesloten blijven, zoals de ots-zittingen, de on der toezicht stelling. Dat zijn volgens de bodes soms hele heftige. Daar wordt soms een kind gescheiden van de moeder omdat de rechter oordeelt dat het elders verder moet opgroeien. „Dan komen ouders en kind samen binnen en moeten ze gescheiden het ge bouw verlaten", vat Van de Breevaart het drama samen. Door de toegenomen aandacht voor veiligheid is er extra werk op de bodes afgekomen. Sinds oktober 2003 wor den de bezoekers gedetecteerd en van af maart vorig jaar staat er ook een complete scanstraat bij de ingang, om alle gevaarlijke voorwerpen in de tas sen op te opsporen. Sinds die tijd zijn. er heel wat schroevendraaiers,''mes sen, breinaalden en spuitbusjes aange troffen. Zolang het niet om verboden wapens gaat, krijgen de eigenaars ze terug als ze het gebouw verlaten. Per werkdag bezoeken tussen de 130 en 150 mensen de rechtbank. Verdach ten, betrokkenen, advocaten en aller lei anderen die of beroepsmatig daar moeten zijn of nieuwsgierig zijn naar een bepaalde zaak. Op hoogtijddagen, als er grote strafzaken dienen, schiet dat gemiddeld omhoog naar de 250. Dan zit de publieke tribune, capaci teit twintig mensen, snel vol. Afgezien van de adopties gaat het hier toch wel een beetje over kommer en kwel, vindt hoofd personeelszaken, Yvonne Kapaan. Ze doelt niet op de sfeer bij de rechtbank. Die is goed, zo valt overal te horen. Ze heeft het over de zaken die worden behandeld door de 36 rechters. „Daar zitten niet echt veel vrolijke kanten aan." Wel de adopties, zo herhaalt ze. Het officieel registreren van een nieuw gezinslid, dat zijn kleine feestjes. Rechtbankpresident Ludo van Dijke vindt niet dat er sprake is van veel kommer en kwel. De rechtbank be slecht geschillen, zegt hij met grote na druk. „De rechtbank heeft een honora bele grondwettelijke taak." Bij de rechtbank werken in totaal 170 mensen. Het ziekteverzuim, altijd een mooie indicatie als het gaat omde werksfeer, is laag: 3,9 procent. Kap aan: „In drie jaar tijd is het zelfs met één procent gedaald." Het verloop is ook gering, vervolgt ze. „Als ze hier eenmaal wei'ken, willen ze niet meer weg", grapt ze. Hoewel een grap? Uit haar cijfers blijkt dat ve- Werkdruk Door de forse werkdruk bestaat wel het risico dat rechters en me dewerkers niet meer toekomen aan het volgen van cursussen, overleggen en het lezen van vak literatuur. Dat is volgens Van Dijke een bron van zorg. De werkdruk wordt mede bepaald door de loyale houding van de Zeeuw en tegenover het recht. Want in verge lijking tot andere regio's komen Zeeuwen vaak opdagen als ze voor de rechtbank moeten verschijnen. Van Dijke maakte dat zelf weer eens mee toen hij onlangs als kantonrechter zit ting hield in Terneuzen. Van de 56 ge daagden kwamen er 26 opdagen. Al die mensen hebben recht op een be hoorlijke behandeling van hun zaak. Dat betekent dat ze rustig him ver haal konden doen en de officier van justitie en de rechter ook uitgebreid hun standpunt motiveerden. De kan tonrechter in Rotterdam moet, zo weet Van Dijke, zo'n 400 mensen oproepen om er 26 daadwerkelijk te zien. De pre sident: „Die kan dus per uur heel wat meer zaken afhandelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45