CONCERT 06MEI PZC Geraakt door de vlinder Rechtbank verdwijnt hoogstwaarschij nlij k uit Terneuzen Die taartpunt gaat er nog goed in SPftlNTPHOTO zeeuwse almanak Levenscyclus Almekinders eerste waarnemer Werkstraf voor kort lontje Zwaargewonde door ongeval Verkstraf voor iplichten super tiet spaarzegels Irensarbeiders geconfronteerd met oplopende belastingschuld 100 foto's voor 12,00€ editie Zeeuws-Vlaanderen door Emile Calon MIDDELBURG - Binnen enkele jaren wordt hoogstwaarschijn lijk geen recht meer gesproken in Terneuzen. President L. van Dijke van de Middelburgse rechtbank verwacht dat op ter mijn die nevenvestiging sluit. In 2008 of 2009 valt de beslissing. Momenteel liggen bij de minis ter ook verzoeken om de neven vestigingen in Zierikzee en Tho- len te sluiten. Dat betekent dat op termijn binnen Zeeland al leen nog maar in Middelburg recht wordt gesproken. Van Dijke noemt de nakende sluiting van de Terneuzense ne venvestiging een gevolg van een aantal factoren. Om te beginnen de kosten. Een nevenvestiging openhouden, kost redelijk veel, aldus de president. Het moet hem van het hart dat de politiek de rechtbank geen extra geld geeft voor het openhouden van nevenvestigingen. „Financieel komt het op ons aan." Van Dijke haalt in dit kader de automatiseringsplannen aan. Als die doorgaan, en de rechters gaan veel meer met elektroni sche dossiers werken, wordt het wel erg kostbaar om ook in Ter neuzen al die apparatuur en ver bindingen aan te leggen. De beveiliging is een andere fac tor die meeweegt bij het besluit om de nevenvestiging over enige tijd te sluiten. Nu is het al zo dat risicovolle zittingen niet in Terneuzen plaatsvinden, omdat het gebouw daar maar matig be veiligd kan worden. In verband daarmee houdt de politierechter ook al sinds enige tijd geen zit tingen meer in Terneuzen. Tot slot wijst hij er ook op dat de verbindingen tussen Terneu zen en Middelburg heel wat be ter zijn geworden sinds die ope ning van de Westerscheldetun- nel. Sinddien zijn andere organi saties en bedrijven de rechtbank al voorgegaan in het concentre ren van hun vestigingen op Wal cheren of in Goes. De rechtbank president kan zich voorstellen dat de sluiting van de Terneu zense nevenvestiging in twee fa sen plaatsvindt: eerst de sluiting van~ het kantoor zodat er nog wel zittingen worden gehouden. In een tweede fase volgt dan het opheffen van de kantonzittin gen in Zeeuws-Vlaanderen. Advertentie van de reepe Waar zijn interesse vandaan komt, is nogal duistermaar feit is dat de vierjarige Julius een opvallende belangstelling aan de dag legt voor zaken als geboorte, leven en dood. Toen het gesprek laatst ging over een kwestie die zich al enige jaren geleden had afgespeeld, probeerde hij dat voor zich zelf in de tijd te plaatsen. „Toen ivas ik nog in mama's buik hè?" Toen die vraag bevestigend iverd beantwoord, wees hij prompt naar zijn één jaar jon gere broertje. „En jij was nog onder de grond. ij leverde in de tweede week februari bij Albert Heijn in iddelburg boekjes met gekopi- rde spaarzegels in. De na- aakzegels leken echt. Zo incas- erde de vrouw 416 euro bij de ipermarkt. Die methode was ïgens officier van justitie Jeuken al vaker gebruikt. De ouw is al dertig jaar verslaafd verdovende middelen en am daardoor vaak in aanra as; met Justitie. Ze kwam tot a daad om dat ze geld nodig iZe heeft het geld inmiddels gbetaald aan AH. De offi- hield er rekening mee dat Araemuidse de laatste vier srgeen overtredingen meer be an heeft. Hij eiste 180 uur dtstraf. Politierechter N. van ronssen legde eenderde' van uur werkstraf voorwaar- ïjkop. Insectenwerkgroep De Stcltkluut Noens. door Patricia de Ryck LAMSWAARDE - De hele buurt staat op stelten als de le den van de insectenwerkgroep van natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut een zeldzame vlinder hebben gevonden, of een exemplaar met een bijzondere kleurstelling. Als het weer het toelaat, zijn ze elk vrij moment in de natuur te vinden. De insectenwerkgroep staat ook wel bekend als vlinderwerk- is in de twintig jaar van haar bestaan altijd een select gezelschap gebleven. Vlnr Joop Rijnders, Joop de Bakker, Eddy Taelman en Lucien foto Wim Kooyman groep. Daar begon het tenslotte twintig jaar geleden allemaal mee. Eddy Taelman, die nog steeds lid is van de werkgroep, kan het zich nog goed herinne ren. „De eerste vergadering was bij Eddy Vermandei thuis. Hij had het initiatief genomen. We begonnen met een onderzoek naar vlinders hier in de regio." Tijdens de eerste vergadering waren er drie mensen. Tijdens de tweede was dat aantal al ge groeid tot tien, maar het groepje is altijd een select gezelschap ge bleven. En dat is het op dit mo ment nog steeds. Taelman vormt samen met Lu cien Noens, Joop de Bakker en Joop Rijnders de werkgroep. Ze ondernemen acties, werken sa men met andere liefhebbers en geven voorlichting en excursies. Ook op natuur- en milieumark ten zijn ze te vinden. De club is breed georiënteerd, want de le den doen ook onderzoek naar li bellen, amfibieën, wilde plan ten, meikevers, paddenstoelen en wespenspinnen. «Wilma Valk ftlBURG - „Taart? Ik peiz'n iniet!" Cyriel de Baere vond '•«en alle poespas een beetje s®d, vooral de mooi versier der. „Is er hier gefeest?" !Baere vierde samen met zijn sfie zijn verjaardag. Hij "1 103 en is daarmee de 1ste inwoner van ïiuvs-Vlaanderen. jsnge liet zich het stukje ver- ^agstaart uiteindelijk toch ^smaken. Sinds ruim twee L'woont Cyriel de Baere, ge- in de Biezen bij Eede, in ?'eeghuis De Stelle in Oost- 4 .Hij is in de Biezen gebo- heeft er heel zijn leven ge- vertelt zijn oudste ^Gerard (77). „Jammer ge- hij na een val met zijn 15nooit meer de oude gewor- ^Vader had zijn dijbeen ge ien en moest geopereerd ®n. Na de narcose leek een deel van zijn geheugen ge- Wist hij daarvoor nog al telefoonnummers uit zijn hoofd, nu is er maar tien pro cent van zijn geheugen over. Al leen over dingen van zestig jaar of meer geleden kan hij nog iets vertellen." Tot zijn 95e levensjaar was de Daf van De Baere een bekende verschijning in de buurt. De au to werd afgekeurd en de bezoek jes bij familie en vrienden wer den op de fiets gedaan. Koken deed hij ook tot een paar jaar voor zijn honderdste verjaardag zelf. Want Tafeltje-dekje was wel goed, maar hij vond het toch meer iets voor oude< men sen. Cyriel de Baere had samen met zijn echtgenote Camilla, overleden in 1984, zeven kinde ren. Drie zonen en twee doch ters zijn nog in leven en wonen allemaal in de streek. Zijn kinde ren en een deel van de tien klein- en veertien achterklein kinderen waren er allemaal om de nestor van de familie te felici teren. „Om een uur of vier wordt het tijd om terug te gaan naar zijn huiskamer. Na het avondeten gaat vader dan vroeg slapen", aldus Gerard. In al die jaren van hun bestaan heeft de vereniging verschillen de onderzoeken gedaan, zoals van 1992 tot 1994 het onderzoek naar de koninginnenpage of in 1996 de studie naar de invasie van de distelvlinder. Ze hebben in die tijd veel anekdotes verza meld. Zo kan iedereen zich de ontdekking van de eikenpage op de Liniedijk in Hulst nog wel herinneren. Noens: „We dach ten dat die heel zeldzaam was, maar hij bleek 's avonds actief te zijn en dan waren we er niet." De Bakker kan zich ook nog wel een voorval herinneren. Hij ver telt over de doodshoofdvlinder, één van de weinige vlinders die geluid kunnen maken. „Een jon gen in Sluiskil hoorde alsmaar een piepend geluid op zijn slaap kamer. Hij wist niet wat het was en riep de hulp in van zijn va der, die met een broodmes naar boven kwam. Toen de vlinder op zijn vader af kwam vliegen, sloeg hij zo zijn kop er af. Dat is natuurlijk erg jammer, maar we konden er wel om lachen." Het hoogtepunt in het bestaan van de groep is volgens de heren de nominatie in 1996 voor de Gouden Vlinder. Het rapport wordt er meteen bijgehaald. De werkgroep dankte zijn nomina tie aan het jarenlange in de pu bliciteit treden, waardoor een groot deel van de Zeeuws-Vlaamse bevolking bij vlinders betrokken is geraakt. En aan de acties die de groep voert voor het b.ehoud en herstel van de leefgebieden van de vlin ders in de regio. Achteruit De mannen leggen uit dat het met de vlinderstand in de jaren negentig snel achteruit ging en dat er nog steeds geen verbete ring is opgetreden. Ook het weer speelt, vooral bij de trek- vlinders, een grote rol. De be langrijkste oorzaken van de ach teruitgang zijn versnippering en verdwijnen van leefgebieden en verlies aan kwaliteit door ver droging, vermesting en verzu ring en door niet op vlinders af gestemd terrein- en bermbe heer. (Advertentie) SCHOUWBURG MIDDELBURG reserveer via 0900-3300033 oe per www.theaierverkoopzeeland.nl COUNTRY ROAD met: Savannah, Ruud Hermans, 4 Wheel Drive en Sandra Vanreys Cyriel de Baere, 103 jaar. foto Peter Nicolai iww.pzc.ru Waii:redactie®pzc.nl lojtbus 31,4460 AA Goes Idvertentie-exploitatie: i'nord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. (/oensdag 19 april 2006 TERNEUZEN - De nieuwe gezworenen van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen hebben de portefeuilles verdeeld. Oud-dijkgraaf C. Almekinders (gekozen voor de categorie gebouwd) van Het Vrije van Sluis beheert de middelen en is waarnemend dijkgraaf. De enige gezworene die mocht blijven, F. Hamelink, blijft de wegen beheren en is twee de waarnemend dijkgraaf. L. Mangnus (ongebouwd) doet de waterkwantiteitstaken, terwijl J. van Seters (bedrijfs- gebouwd) verantwoordelijk is voor de kwaliteitstaken van het waterbeheer. K. Martinet neemt als tweede verte genwoordiger van de ingezetenen in het dagelijks bestuur de portefeuille waterkeringen onder zijn hoede. Dijkgraaf W. de Graaf blijft portefeuillehouder van organisatie en bestuurlijke zaken. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Oostburg hoorde gisteren voor drie mishandelingen 140 uur werk straf eisen, waarvan veertig uur voorwaardelijk. Officier van justitie R. Jeuken vond dat hij te snel agressief rea geert. „U heeft een kort lontje", vatte de officier gisteren in Middelburg samen. De verdachte werd voor de gewelds misdrijven veroordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, plus reclasseringstoezicht. De man voelde zich vorig jaar op 8 december in Oostburg vanwege zijn huidskleur gediscrimineerd toen meisjes van dertien en veertien jaar hem voor zwarte piet uit maakten. Bij het bushokje had hij een van de meisjes ste vig beetgepakt en geduwd. Problemen met zijn vriendin leidden er in Terneuzen op Nieuwjaarsdag toe dat hij haar sloeg. „Zij heeft eerst naar mij gespuugd", beweerde hij. Zes weken later, op 13 februari, kon hij zich weer niet beheersen. Zijn vriendin kreeg na een ruzie opnieuw klap pen te verwerken. Politierechter N, van Spronssen ging in op het incident bij het bushokje. „Het kan zijn dat u door de meisjes bent uitgedaagd, maar uw reactie is verkeerd", zei ze tegen de Oostburger. Hij kreeg het advies om in het vervolg zijn handen thuis te houden. OVEZANDE - Een 28-jarige inwoner van de gemeente Borsele is dinsdagmorgen op de Monsterweg in Ovezande zwaax-gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Ant werpen. Rond negen uur 's morgens reed hij in zijn auto over de Monsterweg toen hij, volgens een getuige, in een lange bocht de rechterberm inreed. Vervolgens schoot hij naar de linkerkant van de weg en gleed daar de dijk af. De au to sloeg daarbij over de kop. De brandweer van Borssele, ambulance, traumaheli en po litie verleenden hulp. 1ULST - Stichting Grensarbeid dl zo snel mogelijk een gesprek minister Hoogervorst Volksgezondheid) en staatsse- retaris Wijn (Financiën). De dichting wil de oplopende belas- jgschulden en forse inkomens- ichteruitgang van grensarbei- jjrs bespreken. Zij zijn volgens Je stichting de dupe van de nieu- ie zorgverzekeringswet. olgens F. Meesters, woordvoer- Jervan de stichting, is het no ta dat snel wordt ingegrepen, üiehting Grensarbeid wil de mi eter en staatssecretaris onder weervragen om een uitbreiding an de bestaande compensatiere- »ling voor grensarbeiders, zo- stook de inkomensrisico's van 'pensioneerde grensarbeiders egvallen. leesters: „Grensarbeiders wor- 3i, tegen eerder gemaakte af- praken in, nog steeds gecon- onteerd met oplopende hef- ingsrente over belastinggeld at ze nooit in hun bezit had- en." lie als Nederlander, werkzaam eigen land, een voorlopige te- ontvangt voor bijvoor beeld de aftrek van hypotheek- Ente, moet nadien het teveel et heffingsrente terugbetalen, fie daarentegen in eerste in- lantie te veel belasting betaal- heeft recht op een teruggaaf an de Belastingdienst plus een ergoeding van de rente. grensarbeidei's (die in Ne erland wonen maar in het bui- dand werken) liggen de zaken iders. Grensarbeiders moeten elasting terugbetalen voor geld at ze nooit in bezit hebben ge- ad. Dit komt doordat de Bel gische belastingdienst te veel in houdt op het salaris van de grensarbeider. Dat geld moet te rugbetaald worden aan de grens arbeider, die het dan op zijn beurt weer doorstort aan de Ne derlandse Belastingdienst. De afhandeling van deze rege ling is echter zo stroperig dat nog duizenden grensarbeiders wachten op een teruggaaf en de definitieve afrekening in Neder land. Hierdoor kan de verschul digde heffingsrente oplopen tot gemiddeld 500 euro per grensar beider. Meesters: „Een aardige spaarpot voor de Nederlandse én de Belgische Belasting dienst." De Stichting grensar beid gaf vier jaar geleden al aan grote problemen te verwachten bij de administratieve afwikke ling van de belastingaangiften. Meesters: „Wij stelden onder meer voor dat de beide belas tingdiensten onderling de zaken zouden verrekenen, maar daar voelde ministerie van Financiën niets voor. Het ministerie heeft wel toegezegd het probleem op te lossen, maar heeft tot nu toe de boot afgehouden." De nieuwe zorgverzekeringswet heeft ook zeer nadelige gevolgen voor gepensioneerde grensarbei ders die in Nederland wonen en een pensioen uit België ontvan gen, aangevuld met een kleine Nederlandse AOW-uitkering. Zij gaan er gemiddeld netto twintig procent op achteruit. Tot de nieuwe zorgwet in wer king trad, werd deze oud-grens arbeiders die uitsluitend of hoofdzakelijk een oudedagsuit- kering uit België genieten, de mogelijkheid geboden een zorg verzekering te kiezen in België. Zij werden door de Sociale Ver zekeringsbank en het College voor Zorgverzekeringen vrijge steld van de Nederlandse verze keringsplicht. Die vrijstelling werd alleen ver leend als de Belgische sociale verzekeringsuitkering per maand tenminste gelijk was aan zeventig procent van de mini mumloongrens plus een minima le vakantietoeslag. Sinds de invoering van de nieu we zorgverzekeringswet wordt de vrijstelling niet langer ver leend, als aanspraak kan wor den gemaakt op een AOW-uitke ring. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat deze nieuwe uit gangspunten zware inkomensge volgen hebben voor gepensio neerde grensarbeiders. Dit komt doordat de lagere Belgische pen sioenen nu worden onderwor pen aan de hogere Nederlandse premies. Meesters: „Wij hebben inmid dels een aantal vragen voorge legd aan de commissie voor Volksgezondheid, maar omdat het zo'n ingewikkelde materie is, schuiven Kamerleden het pro bleem steeds voor zich uit. Daar om willen we nu rechtstreeks met minister Hoogervorst om de tafel en bekijken wat mogelijk ÜDDELBURG - Een 48-jarige ouw uit Arnemuiden is giste- in in Middelburg wegens op- thting veroordeeld tot 180 uur erkstraf, waarvan 60 uur voor- aardelijk. Ook via de website www.sprintphoto.nl Alleen geldig bij aaneengesloten beslondon, leveilijd 2 dagen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41