Politie rolt bende ladingdieven op Links kabinet zal Nedcar evenmin kunnen redden DYNAMIC! PZC Gratis radio en televisie voor op school en thuis Islamitische terreur grootste gevaar voor Nederland genoemd V begint proefproject met bewaakte parkeerplaatsen voor vrachtwagens Friese boeren worden beloond voor behoud van terpen DA pleit voor veiligere stations Militair bekent diefstal laptops Autootje op waterstof Mak schrijft boekenweekgeschenk Minder achterstandsleerlingen Jeugd vertrouwt internetinformatie Tulpenfestival komt week te vroeg Kerken: voedselbanken wereld uit Steun voor exploitatieplan Betuweroute ^Robert Jan Speerstra LEEUWARDEN - Friesland wil boeren enkele honderden euro's per jaar betalen voor 'terp vrien delijke' landbouw. De provincie noemt dat 'agrarisch cultuurbe heer'. Ook overweegt de provin cie terpen aan te kopen. woensdag 19 april 2006 Het terpenlandschap heeft de laatste jaren niet alleen te lijden van erosie, maar ook van zware landbouwvoertuigen. De terpen worden per jaar gemiddeld enke le centimeters lager. „Bij sommige terpen valt de aan tasting mee, maai- bij andere is het dramatisch. Dan zie je zo'n terp gewoon verdwijnen", zegt provinciaal archeoloog Gilles de Langen. Een plan van aanpak moet later dit jaar worden voor gelegd aan provinciale staten. Agrarisch cultuurbeheer werkt volgens De Langen op vrijwilli ge basis. Het provinciebestuur spreekt met de betrokken boe ren af dat zij op terpgrond niet aan schaalvergroting doen en niet oogsten als het regent of net geregend heeft. Daarnaast moet de suikerbiet verdwijnen uit het bouwplan van de boeren. Bietenpercelen moeten namelijk ook 's winter worden omgeploegd, wat ge beuld met steeds zwaardere ma chines. Verder wordt gepleit voor een kleinere teelt van poot- aardappelen. In plaats van deze gewassen zou er meer gras moe ten worden ingezaaid. GPD door Joeke Berg s Bos MAASTRICHT - Na jarenlang onderzoek hebben de Nederland se en Belgische politie gisteren een bende ladingdieven opge rold. De bende wordt verdacht ran het openbreken en leegro- ten van zeker honderd vracht wagens in Nederland, Duits land. België en Luxemburg. Vol gens de politie bedraagt de eco nomische schade ongeveer 30 miljoen euro. invallen op dertien plaat sen in Midden- en Zuid-Lim burg en in Belgisch Limburg rijn gisteren vier personen gear resteerd. De verdachten varië ren in leeftijd van 25 tot 36 jaar en komen allen uit Nederland. Naast het voorbereiden en het plegen van ladingdiefstallen worden zij ook verdacht van deelname aan een criminele or ganisatie. De politie verwacht aog tientallen aanhoudingen te •enichten. Bij de huiszoekingen 170 agenten en andere op sporingsambtenaren ingezet. Snelle auto's Volgens de politie ging de bende sioneel te werk, onder meer door het gebruik van snel le volgauto's en voorinformatie, buit bestond vaak uit lap- s, stereo-installaties en huis houdelijke artikelen. Veel ge plunderde vrachtwagens wer- len na afloop in brand gesto len. Transport en Logistiek Neder- and (TLN) toonde zich gisteren /erheugd over het optreden van lolitie en justitie. „Ladingdief- is een groot probleem met ïnstige gevolgen en grote econo- ische schade. Normaal gespro- I DEN HAAG - De veiligheid op stations en in treinen moet om en hoog. Vooral 's avonds voelen IS nog te veel reizigers en NS'ers 18 rich onveilig, vindt de M-fractie in de Tweede Ka- li If K Kamerlid Van Hijum wil dat mi- 28 sister Peijs (Verkeer) de afspra- ;en over de sociale veiligheid tond het spoor met de NS en 18 poorbeheerder ProRail aan- 'jj cherpt. In zijn actieplan 'Een eilig alternatief' presenteerde ,j li) gisteren voorstellen om die U eiligheid te verbeteren. Deze 13 ariëren van duidelijke afspra- ken tussen NS en politie over ien hardere aanpak van zwart- lijders, vandalen en andere last- Brakken. Ook 'slimme camera's' 0 een openbaar vervoer-politie zoals de gemeente Amsterdam er 2007 opricht voor het tram-, us- en metro-vervoer, zullen in ?en van het CDA bijdragen meer veiligheid. Overdag eemt het veiligheidsgevoel bij dagers en NS-personeel toe, kek vorig najaar nog uit onder dek van de NS. ANP ken krijgt het onvoldoende prio riteit", aldus een woordvoerder. Vervoerdersorganisaties schat ten dat er jaarlijks voor enorme bedragen wordt gestolen. Zij willen een strenge aanpak om dit tegen te gaan. De EVO schat de jaarlijkse kosten van dit soort criminaliteit op 160 mil joen euro. De organisatie wil snel maatregelen. De EVO pleit voor een netwerk van kleine be veiligde parkeerplaatsen in de grensregio's en op de routes naar Duitsland en België, om het aantal diefstallen te verklei nen. Volgens de stichting Aan pak Voertuigcriminaliteit kos ten de diefstallen van ladingen en vrachtwagens zelfs rond de 500 miljoen per jaar. In 2007 beginnen twee a drie proefprojecten met bewaakte truckpax-keerplaatsen langs gro te Europese routes, om het groeiend aantal diefstallen aan te pakken. Dat zei de Brusselse topambte naar R. Mayet gisteren op een CD A-bij eenkomst in het Euro pees Parlement. De proefprojec ten komen voort uit voorstellen van Europarlementsleden C. Wortmann-Kool (CDA) en haar liberale collega A. Jensen uit De nemarken. Zij dwongen vorig jaar 5,5 mil joen euro subsidie af voor expe rimenten met bewaakte truck parkeerplaatsen. ANP DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs lanceert op een basisschool in Den Haag Teleblik. Duizenden uren radio- en televisiemateriaal worden via www.teleblik.nl toegankelijk gemaakt voor het onderwijs. Teleblik is gratis en on dersteunt en stimuleert aantrekkelijk en effectief onderwijs, op school en thuis. Het gaat om een initiatief van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, Teleac/NOT en Stichting Kennisnet Iet op School. foto Rob Keeris/ANP DEN HAAG - Een 33-jarige mi litair uit Amersfoort heeft de diefstal bekend van 47 laptops uit de Elias Beeckmankazerne in Ede. Dat meldde gisteren de Koninklijke Marechaussee Bij huiszoeking in de woning van de man trof de marechaus see drugs (ghb en xtc-pillen) en een imitatievuurwapen aan. De marechaussee hield de verdach te vorige week maandag aan. Uit vervolgonderzoek kwam de naam van de mogelijke heler naar voren. In het huis van deze 32-jarige burger uit Amersfoort zijn negentien laptops van De fensie teruggevonden. Tevens werd cocaïne, heroïne, een par tij xtc-pillen en een bus pepper- spray aangetroffen. ANP De regering doet te weinig om Nedcar te redden, meent de link se oppositie. Maar zou een rege ring Bos-Halsema-Marijnissen de autofabriek wel kunnen open houdenBos: „Ik kan niet zeg gen dat wij Nedcar wel kunnen redden." door Erwin Buter en Frank Hendrickx DEN HAAG - De linkse opposi tie is te niet spreken over minis ter Brinkhorst van Economische Zaken. Wederom heeft de be windsman in de Tweede Kamer bezworen dat het kabinet alles doet om Nedcar van de onder gang te redden, maar zijn hele houding straalt iets anders uit, schampert PvdA-Tweede Ka merlid Crone. „Zo werkt de markt nu eenmaal en er is niets aan te doen. Zo staat Brinkhorst daar." De grote vraag is evenwel of een links kabinet meer had kunnen doen voor de Limburgse autofa briek. De auto-industrie zit we reldwijd in een dip en Nedcar-ei- genaar Mitsubitshi kampt met een forse overcapaciteit. Directe staatssteun door de overheid staat Brussel al lang niet meer toe. Wat zou 'premier Bos' anders kunnen doen dan premier Bal kenende? y,Ik kan niet zeggen dat wij Nedcar wel open zouden houden", zegt Bos. „De werkne mers bij Nedcar snappen dat ook heel goed, want het zijn zelf de grootste realisten. Maar wij zouden wel veel meer doen om het te proberen." 'Onbegrijpelijk' vindt de Pv- dA-leider het bijvoorbeeld dat het kabinet niet heeft ingestemd met het verzoek van de bonden en werknemers om een bemidde laar aan te stellen. Die zou na mens de overheid samen met Nedcar moeten zoeken naar een nieuwe partner die auto's wil produceren in Born. „Dat zou mensen het vertrouwen geven dat het kabinet er inderdaad al les aan doet", aldus Bos. Maar, een garantie voor succes is het niet niet, erkent de PvdA'er. „Het ziet er niet goed uit voor Nedcar. Dat ziet iedereen. Maar het zal voor mensen een troost zijn als er ten minste alles aan gedaan is om de fabriek te red den." Leuzen De linksere broertjes van Bos, GroenLinks en SP, durven even min hun hand in het vuur te ste ken voor Nedcar. Ze willen alle maal wel meer doen dan het hui dige kabinet, maar de fabriek overeind houden kunnen ze niet. „Wel kan je het personeel redden", vindt Halsema. Scho ling, innovatie en het stimuleren van de kenniseconomie zijn vol gens de fractievoorzitter van GroenLinks de belangrijkste middelen om het ex-personeel van Nedcar aan het werk te hou den. SP-Tweede Kamerlid De Wit denkt dat er nog plek is voor de auto-industrie in Nederland. Vo rige week sprak hij met onder andere Bos en Halsema het actie voerende personeel toe op het Plein in Den Haag. 'Werken is een recht' en 'Nedcar moet over eind blijven', waren toen leuzen die groot applaus opleverden. Maar ook De Wit moet toegeven dat hij geen 'bakken met geld' naar Limburg kan sturen. De SP'er zoekt het daarom in inno vatie: „Wellicht kunnen we in samenwerking met de grootste technische universiteit van Eu ropa in Aken nieuwe producten ontwikkelen." De Wit zou in ieder geval 'stad en land aflopen' om alternatie ven te zoeken voor Nedcar. „Het huidige kabinet heeft te weinig gedaan om te onderzoeken hoe het bedrijf kan blijven be staan." GPD GOUDA - Het zal niet lang meer duren voordat waterstof aan gedreven auto's op de markt komen, zo beloofde General Mo tors eerder. Liefhebbers kunnen alvast experimenteren in huis en tuin. Het nieuwste speeltje is de bouwpakket-auto die op twee glaasjes water rijdt. Feitelijk werkt deze op dezelfde ma nier als de prototype auto's die de grote autofabrikanten als Ford en Toyota al hebben rijden. Via de batterij, die als accu werkt, wordt het gas gemaakt wat nodig is om uiteindelijk wa terstof te ontwikkelen. foto ANP DEN HAAG - Geert Mak schrijft op verzoek van de stich ting CPNB het Boekenweekgeschenk 2007. Het motto van de 72e editie is 'Lof der Zotheid - Scherts, Satire en Iro nie', zo maakte de CPNB gisteren bekend. Mak (1946) stu deerde staatsrecht en rechtssociologie en schreef veel his torische boeken, waaronder Hoe God verdween uit Jor- werd, De eeuw van mijn vader en In Europa. De stichting CPNB koos voor het thema humor omdat veel geestige boeken zijn. 'Lof der Zotheid' is ontleend aan de titel van het gelijknamige, wereldberoemde boek van Erasmus. GPD VOORBURG - Vergeleken met vijf jaar geleden telt het basisonderwijs minder achterstandsleerlingen. Uit giste ren verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat dit schooljaar 22 procent van de leer lingen tot die categorie moet worden gerekend. In het schooljaar 2000/2001 was dat 27 procent. Het basisonderwijs telt dit jaar 1.598.110 leerlingen, waaronder 350.240 achterstandsleerlingen. In de definitie van het CBS hebben de laatsten laaggeschoolde ouders of behoren ze tot een culturele minderheid. ANP DEN BOSCH - Jongeren tussen de 12 en 17 jaar die inter net gebruiken bij schoolopdrachten, controleren zelden of nooit of de gevonden informatie wel klopt. Dat bleek gis teren uit een onderzoek door Motivaction in opdracht van uitgeverij Malmberg. 87 procent van de scholieren gebruikt internet bij het zoe ken naar informatie. Slechts 4 procent gebruikt hiervoor boeken uit de bibliotheek. 82 procent van de internetters controleert zelden of de informatie op het net wel juist is, omdat zij ervan uitgaan dat als het op internet staat, het wel zal kloppen. De meeste scholieren die de gegevens wel controleren doen dat ook via internet. Zij gaan na of meerdere websites dezelfde informatie melden. ANP EMMELOORD - Het jaarlijkse Tulpenfestival in de Noordoostpolder begint zaterdag zonder bloeiende tul pen. Door het koude voorjaar zullen de miljoenen tulpen op het festival pas een week later in bloei staan. Dat maakte organisator Stichting Emmeloord Promotie giste ren bekend. Onderdeel van het festival is de 100 kilometer lange route langs akkers met tulpen. „Die konden we niet uitstellen, omdat het volgende week Koninginnedag is. En dan zijn er dus al heel veel andere activiteiten." Alleen de ge plande mozaïekenwedstrijd voor de tien dorpen in de Noordoostpolder is een weekje opgeschoven. ANP UTRECHT - Politiek en samenleving moeten ervoor zor gen dat voedselbanken binnen vijf jaar overbodig zijn als middel voor armoedebestrijding. Dat is de inzet van Kerkinactie en de kerkelijke werk groep De Arme Kant van Nederland/EVA voor een confe rentie die ze vrijdag in Utrecht houden. ANP DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer) krijgt eindelijk de han den op elkaar in de Tweede Ka mer voor de exploitatie van de Betuweroute, de goederenspoor lijn vanuit Rotterdam naar Duitsland. Een meerderheid van WD, CDA, LPF en PvdA sprak gisteravond voorzichtig haar steun uit aan de plannen. De havenbedrijven van Rotter dam en Amsterdam krijgen daar in toch een rol, naast spoorbe- heerder ProRail. Zij willen bin nen een jaar (na opening van de lijn per 2007) commerciële part ners binnenhalen. Dat laatste is een lang gekoesterde wens van de Kamer, die met zulke markt partijen de peperdure spoorlijn rendabel hoopt te exploiteren. Vragen over de toekomstige aan- delenverdeling, de gebruiksver- goeding die railvervoerders schuldig zijn en de verliezen voor de Staat spelen nog. Hofs- tra (WD) reageerde echter al vast verheugd, en collega Van Hijum (CDA) 'blij verrast'. Maar andere woordvoerders kraakten kritische noten. SP-Kamerlid Gerkens wees het plan af. Een stap voorwaarts, maar te glibberig om nu al een besluit te nemen, zei Groen- Links-woordvoerder Duyven- dak. ANP door Peter Elberse LEIDEN - Het islamitische ter rorisme vormt de ernstigste drei ging voor de sociale samenhang die de moderne Nederlandse ge schiedenis heeft gekend. Deze dreiging moet nationaal en inter nationaal het hoofd worden ge boden, maar de huidige terreur bestrijding schiet op aan aantal fronten tekort. Dat is onder meer gebleken uit de zaak rond de Hofstadgroep. Dit stelde rechtsfilosoof Afshin Ellian gisteren in zijn oratie bij de aanvaarding van zijn hoogle raarschap Sociale cohesie, bur gerschap en multiculturaliteit. Ellian, Iraniër van geboorte, pu bliceerde veelvuldig over het is lamitische terrorisme en volgde het strafproces rond de Hofstad groep op de voet. Hij wordt hoogleraar aan de rechtenfacul teit van de Universiteit Leiden. Volgens Ellian heeft Europa te maken met de radicalisering van Europese, veelal jonge mos lims, die elkaar vinden op inter netfora. Dat bleek ook in de Hof stadzaak. „De globalisering, me diatechnologie en supersnelle communicatiemiddelen hebben onze wereld definitief veran derd", aldus de hoogleraar. „In ternet is een bloeiende bazaar waar in haat wordt gehandeld." Bestrijding van terrorisme en ra- dicalisering op internet vraagt volgens Ellian om nationale en internationale wetgeving en ver dragen. Het nationale, Europese en internationale recht schiet te kort. De filosoof voorziet dat speurwerk en contraterreuracti- viteiten van geheime diensten en politie zinloos worden als het wereldwijd rekruteren van po tentiële terroristen op internet niet wordt aangepakt. Ellian vreest dat de strijd tegen het terrorisme op korte termijn niet kan worden gewonnen. De oplossing ligt volgens hem in de moslimwereld. „Een gedemocra tiseerde islamitische wereld zal niet langer de leverancier zijn van het terrorisme."ANP (Advertentie) Toyota Verso v.a. 21.990,/lease 409,- p.m. De succesvolle Toyota Verso is als 'Dynamic' nóg aantrekkelijker: 16" licht metalen velgen, privacy glass, parkeersensoren rondom, CD-wisselaar, Bluetooth" car kit. En natuurlijk: het flexibele Toyota Easy Flat-systeem voor héél véél ruimte. Nü met €1.425,- voordeel! Verso Dynamic vanaf €26.500,- f/i TODAY TOMORROW TOYOTA Prijüen incl. BTW, cxd. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage, leaseprijs p.m. (Toyota Financial Services) o.b.v lull operational lease, 48 mnd. en 20.000 km p.j., end. BTW en brandstol. Getale, met 75 no-clalm. Brandstofverbr. (1999/100/EC en 2004/3/ECE) varieert van 6,3 l/l 00 km (15,9 km/L) tot 7,7 L/100 km (13,0 km/l), COü 167 - 184 gr/km Wiji voorbehouden. Dlstrib.: Louwman Parqui B.V. Meer inlo bel gratis 0800 - 0369 ol kijk op www.toyota.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3